PHILIPS RADIO'57 Algemene beschouwingen staten leden in „tarievensfeer" Als een sprookje uit Duizend-en-één-N acht. s&.lsz Chefarine 4 Dienst geestelijke volksgezondheid krijgt hoger subsidie 503 kopers van Philips radiotoestellen krijgen het door hen bestede bedrag terug Nog eens 500 krijgen 'n tweede toestel van f98.-cadeau IV!orgen start Ronde 1 ZEEUWSCH WEEKEND Opgelet! 200 Philips radiotoestellen moeten in de periode v&n 31 januari tot 29 februari gewonnen worden! Zorgen over toekomstige financiële positie der provincie Vier middelen die feetrouwbaar zijn! Oude pui gevonden in Biezelinge Discussie over subsidiëring van cultureel werk Woensdag 30 januari 1957 Pagina 4 Stel u voor dat u Aladdins wonderlamp had! U wreef en - hup - daar stond in plaats van uw oude apparaat... een splinternieuw Philips Bi-Ampli toestel! Wat zoudt u verbaasd luisteren: „Was mijn toestel dan zo verouderd?" Jazeker! De radiotechniek is enorm vooruitgegaan in die luttele jaren. Philips Bi-Ampli techniek schiep een volkomen nieuw radiogeluid... Sprookjesachtig mooi! En nu helpt een fabelachtig aanbod van Philips u om dit sprookje tot werkelijkheid te maken. Was er ooit een beter moment om een Philips radiotoestel te kopen? Nirajger!Sprookjesachtig is de Bi-Ampli klank sprookjesachtig is dit aanbod: als u voor> 1 Mei 1951 een Philips radio toestel koopt dan hebt u een beste kans op een van die 1001 prijzen! Hoe het precies gaat 1 Als u vóór l Mei 1957 een Philips radiotoestel koopt, dan krijgt u er vari uw handelaar een prijsvraag-vouwblad bij. O Wat doet u nu? U gaat genieten van de prachtige klank van uw nieuwe toestel. En dan wilt u natuurlijk ook méér weten van de Bi-Ampli techniek, die de Philips toestellen tot de beste ter wereld maakt Al die bijzonderheden vindt u - helder en duidelijk verteld - in de (older. - O Daardoor kunt u gemakkelijk het kleine aantal eenvoudige vragen beantwoorden, die u op het prijsvraag-formulier van de folder aantreft. Tenslotte iets gezelligsu gaat de laatste tegel maken van een leuke limerick! Hiernaast staat een voorbeeld van zo n 5-regelig versje. Iets om met de hele familie knus rond-het-toestel te doen Nu stuurt u het ingevulde prijsvraag-formulier uit de folder naar Philips Nederland nv, Eindhoven. De jury bestaande uit Notaris E. Bennink Bolt te Amsterdam, Alexander Pola en M. W. de Vries, bestuurslid Genootschap voor Reclame - beoordeelt welke inzendingen voor een prijs in aanmerking komen. Indien u dus een geestige aanvulling op de limerick hebt gemaakt en de vragen goed hebt beantwoord, hebt u alle kans op een gratis toestel.Een beste kans! Er zijn namelijk 5 ronden, elk van 18 dagen. En elke 18 dagen zijn er 200 kansen alléén voor hen, die in deze periode hun prijsvraag-formulier inzonden. De uitslag hoort u 3 weken later. Als u wint, krijgt u öf het totale bedrag van uw toestel terug - öf u krijgt een tweede toestel van f 98.- cadeau. Is dat een sprookjesachtig aanbod of niet? „1001 Philips radiotoestellen cadeau" staat op de deur van uw Philips-handelaar. Stap binnen in die schatkamerOntdek de 1001 kwaliteiten van Bi-Ampli tech- f niek - ontdek de 1001 sprookjes- g achtige kansen-op-prijzen. DIT IS DE LIMERICK die bij Ronde I hoort en die u ook in de prijsvraag-folder vindt. Als voorbeeld hebben wij hier zelf een laatsre regel aan toegevoegd. U moet evenweleen andere regel maken - er zijn 1001 mogelijkheden voor een aardige oplossing. Veel succes 1 weren ren /eren f" sprookjesachtig van klank door Bi-Ampli techniek PHILIPS Lof voor Werkgroep Deltazaken Zeeland MIDDELBURG, 29 januari. Een groot deel van de morgen hebben de prov. staten gewijd aan de algemene beschouwingen op de begroting der provincie voor 1957. Verreweg de meeste tijd nam de rede van de socialistische fractievoorzitter, de heer L. P. van Oorschot, in beslag. Breedvoerig besprak hij o.m. de kwestie der tarieven voor de Westerscheldeveren Zijn beschouwing culmineerde in de van zijn kant niet direct verwachte vraag: „Zou er een mogelijkheid zijn, dat de onderhandelingspositie van ged. staten ten opzichte van de minister van verkeer en waterstaat gemakkelijker wordt bij het vragen van de beslist noodzakelijke tweede boot voor de dienst Vlissingen—Breskens, indien het zou komen tot invoering van tarieven?" De a.r.-woordvoerder, de heer J. Hommes, verklaarde even later: „lk ben steeds voorstander geweest van geheel vrije veren en ik wil er nog voor vechten. Maar het principe van vrijdom van tarieven is al lang door het rijk losgelaten en ik vraag me nu af, of verder vech ten nog wel zin heeft, ook al nu het Zeeuwse bedrijfsleven voor stander is van invoering van tarieven". De heer Van Oorschot noemde het deltaplan, het drie-eilandenplan en de provinciale wegen naar voren sprin gende zaken, die zeer nauw verband houden met de toekomstige financiële positie der provincie. Z.i. is een terugval op maatschappe lijk en cultureel terrein niet aanvaard baar. De achterstand is goeddeels in gehaald. Als er straks, omdat er niet Voldoende geld is, beknibbeld moet worden, dan in geen geval hier; daar tegen zal de heer Van Oorschot zich principieel verzetten. („Waar wilt u dan op bezuinigen?" interrumpeerde Baron Van der Feltz. „Dat weet ik nog niet. Ik spreek over de toekomst. En de toe komstige financiële positie der pro vincie heb ik niet in mijn zak!" re pliceerde de heer Van Oorschot). Hij meende, dat juist met het oog op de toekomst gestreefd moet worden naar verruiming van de provinciale middelen. Lof had dit statenlid voor de Werk groep Deltazaken Zeeland, maar hij wilde weten, of deze contacten heeft met rijksinstanties en hij waarschuw de ervoor, dat het zou blijven bij in teressante plannen, die niet verder dan de studeerkamer komen. Naar aanlei ding van pérspublikaties over een plan van prov. waterstaat inzake de Ooster- schelde werd gevraagd, of dit plan de Werkgroep en ged. staten bekend is. De heer Van Oorschot meende, dat het college zich van dit plan duidelijk dien* te distanciëren. BEVOLKINGSVERLOOP Het bevolkingsverloop noemde de socialistische woordvoerder zorgelijk. Verder was er overal sprake van een teruggang. In deze tijd van hoogcon junctuur is er zelfs een vertrekover- schot van ruim 2000 zielen. De zuig kracht van de randstad Holland en de verdere industrialisatie van Noord- Brabant maken het zeer noodzakelijk, dat op korte termijn positieve maatre gelen tot versterking der Zeeuwse eco nomie worden getroffen. O.m. zaJ de provincie de afzonder lijke gemeenten moeten stimuleren tot samenbundeling van krachten. Inlich tingen werden gevraagd over de ver plaatsing van de Veerse vissersvloot en over de stichting der visserijschool, waarvoor de aanvraag bij de minister vóór 1 maart a.s. moet worden inge diend. Naar de mening van de heer Van Oorschot zal ernstig moeten worden nagegaan op welke wijze kan worden voorkomen, dat de doorgaande „ver zuiling" de overheid steeds meer geld gakosten. Hierdoor wordt z.i. vaak minder efficiënt gewerkt. De gedachte aan een vaste oeververbinding met Z. Vlaanderen wilde deze spreker niet verwerpen, maar hij meende, dat pri mair nodig is ervoor te zorgen, dat de veerdiensten zo goed mogelijk functio neren. DE TARIEVEN Ten zeerste had het de heer Van Oorschot verwonderd, dat ged. staten geen positief standpunt kenbaar maak ten ten aanzien van de tarieven voor de Westerscheldeveren. Z.i. heeft de provincie hie'- niets meer in te bren gen Felle kritiek werd geleverd op het benedendeks brengen der twe 'e klasseverblijven, hetgeen een discri minatie van de Zeeuwse bevolking werd genoemd. De staten werden bij het nemen van deze maatregel niet gekend. Spreker constateerde, dat het be ginsel der vrije veren reeds in 1950 is losgelaten en al bleef hij van oordeel, dat kosteloos vervoer voor de ontwikkeling van Zeeland nood zakelijk is, concreet moet worden vastgesteld, dat Zeeland de vrije veren niet meer heeft. WENSEN De heer P. V. M. Vercauteren, spre kend namens de K.V.P., verklaarde, dat de moeilijkheden in Zeeland op vele gebieden door het geringe zielen tal en de moeilijke ligging groter zijn dan voor vele andere provincies. Hij vroeg aandacht voor de wegenfi nanciering, die grote moeilijkheden op levert en voor de onrendabele gebie den. Gepleit werd voor een vaste oeververbinding en het geven van een opdracht tot het bestuderen daarvan aan de Werkgroep Deltazaken. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.) maakte, na ged. staten lof te hebben toegezwaaid voor hun grote activiteit, enkele opmerkingen over de gevolgen van het deltaplan, waarover hij een informele statenzitting wenste. Psychologisch niet erg taktvol vond hij de kritiek van Middelburgs burge meester op de Werkgroep Deltazaken over een zaak, waarvan nog niemand iets weet, n.l. de vaste oeververbin ding. Gaarne wilde hij van ged. staten horen, of de strijdende partijen op Schouwen (de delingsdijk) elkaar nu gevonden hebben. Baron Van der Feltz vroeg zich af, of het juist Is met het oog op de onzekere financiële positie der provin ciale positie der provincie in de toe- Ingezonden Mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl Ue vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen tn één tablet verenigd werken zij nóg betei •n helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel teger pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'j f.gen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste mug, wint die wordt beschermd door het bestanddeel (heivos. komst te doen, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Is het niet mogelijk wat minder voor cultuur uit te trek ken en dit te bestemmen voor het maatschappelijk werk, dat zJ. ontker stening en ontkerkelijking tegengaat? NIET ALLEEN ZONNESCHIJN De heer J. Hommes (A.R.) ging eerst in op de financiële positie. Men zou geneigd zijn te denken, dat het alleen maar zonneschijn is, maar al vlug moet men concluderen, dat er heel wat problemen zijn, die het uiterste vergen van de provinciale middelen, zo meende hij. De heer Hommes had de indruk, dat het moeilijker war de begroting sluitend te maken, dan in vorige jaren. Wat de cultuursubsidies aangaat meende hij, dat nu wei een peil is bereikt, dat een vergelijking met dat in andere provincies kan doorstaan. Steeds verdere versplinte ring verwierp ook de heer Hommes, maar er zijn terreinen, waarop men niet anders dan gescheiden kan optrek ken, zo antwoordde hij speciaal de heer Van Oorschot. Ten aanzien van de wegenfinanciering merkte deze spreker op, dat de „dilligence-Oud" een „ministeriële diligence" is geworden, hetgeen ged. staten noodzaakt het ge hele vraagstuk nader te bestuderen. Hulde bracht de heer Hommes a:n de Werkgroep Deltazaken. Er is reden tot wat meer tevre denheid over de elektriciteitsvoor ziening in de onrendabele (vooral de herverkavelings-) gebieden, maar het oordeel over de drinkwatervoor ziening moet helaas minder mild zijn. Wat is toch de oorzaak van deze bedroevende gang van zaken? Zo wilde de h°er Hommes weten. Tenslotte informeerde hij hoe het staat met het dienstgebouw der P.Z. E.M. in Terneuzen. Daarna werd de vergadering tot des middags geschorst. BIEZELINGE, 28 jan. Vanmorgen ontdekte de gemeentewerkman D. Boey, dat op de Markt een gat was ontstaan. Hij ging dit onderzoeken en zag dat het nog al diep was. Men ging een en ander uitgraven en toen bleek dat men te doen had een oude put, die plotseling was blootgekomen. De diepte van de put was niet minder dan 6 meter en er bleek 3% meter water in te -taan. De doorsnede van de punt was 2% meter. De stenen waaruit hij was opgebouwd bleken nog in zeer goede staat te zijn. Wan neer de put daar is gekomen, is niet bekend. Wel bleek bij onderzoek op oude kaarten van de gemeente dat vroeger op deze plaatse een pomp heeft gestaan. Maar dat is al zeer veel jaren geleden. Vermoedelijk zal de put dus wel meer dan 100 jaar oud zijn. Oesterverzending goed YERSEKE, 28 jan. De oesterver zending en export is goed. Alleen En geland en Frankrijk beantwoorden niet aan de verwachtingen. De voor raden zijn groot genoeg om aan elke vraag te voldoen. Aanstelling van full-time psychiater MIDDELBURG, 28 januari. Met ingang van 1 januari 1957 krijgt de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland inplaats van 7.500,een bijdrage van 28.790.bestemd voor aanstelling van een tuil-time psychiater. De prov. staten waren het over de noodzaak van deze Dienst wel eens en gingen dan ook graag akkoord met het voorstel van ged. staten. Ook de heer D. Kodde (S.G.P.), die echter pleitte voor handhaving van wat hij noemde de brede basis van deze Dienst. Hij meende, dat voorkomen moet wor den, dat bepaalde groepen der Zeeuwse bevolking niet in de gelegen heid zijn deel te nemen. „Daar begrijp ik niets van", zei de heer A. H. S. Stemerding (CH), „laat de heer Kodde het kind bij de naam noemen. Op deze wijze wordt het vertrouwen in de Dienst ondermijnd. Mij is niet het minste bekend van een dreiging, dat de basis smaller zou worden". Gedeputeerde A. Schout snapte evenmin wat van de vrees bij de heer Kodde en de heer L. P. van Oorschot (Arb.) verzocht hem dringend „voor de dag te komen". Dat bleek moei lijk te gaan: de SGP.-woordvoerder ge bruikte het beeld van een onweersbui, die zich gaat ontlasten, maar niemand weet waar en op wie,,'t Gebeurt nog al eens, dat de wind eronder schiet en dan is de bui weg", merkte de heer Schout op, daaraan toevoegend, dat in ieder geval ged. staten de bui, als zij niet wegtrekt, eerst zullen moeten op vangen. De heer Kodde kon niet alles zeggen wat hij blijkbaar wist: „er is niet een algemeen vertrouwen in de Dienst, er schijnt van bepaalde zijde een poging te worden ondernomen zelf een dienst te stichten en de leiding van de Dienst is toch wel eenzijdig, al spreekt men dan van brede basis" was het enige, dat hij nogal raadselachtig kon zeg gen. Zowel mevr. Van den Broecke als de heer Stemerding drongen erop aan de psychiater nu zo vlug mogelijk in vaste dienst aan te stellen: het kan wel eens zijn, dat de psychiater,, die „Vrederust" een dag per week „uitleent", daar bin nenkort mee moet ophouden Namens de P. v. d. A.-fractie stelde mevr. Van den Broecke-de Man voor het subsidie voor de uitzending van zwakke kinderen naar herstellingsoorden en va kantiekolonies niet met 50% te verhogen, maar te verdubbelen en te brengen op resp. 1,en 2,— per verpleegdag Op verzoek van de heer Schout zal de heer Van Oorschot, die enkele bezwaren tegen het standpunt van ged. staten inbracht, een voorstel Indienen, dat bij de begro ting zal worden behandeld. CULTUREEL WERK Ook het voorstel tot subsidiëring van het cultureel werk zal op verzoek van de heer Stemerding bij de behandeling der begroting aan de orde komen. Z.i. kan men dit niet los van de begroting behan delen, temeer nu het gevraagde bedrag aanmerkelijk hoger ligt dan vorig jaar Dat dit zo is, aldus verklaarde gedepu teerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, is zuiver een gevolg van de algemene stijging der kosten (b.v. voor beroepsmuzlek en post van 4200,voor bijzondere evene menten. Nieuwe zaken staan niet op de begroting. Deze subsidiëring kon de goedkeuring van de heer Kodde niet wegdragen. Op het culturele terrein zijn er tal van uitin gen, die niet tot Gods eer zijn, maar die de mens op de troon heffen. De mens vraagt brood en spelen en dat zou dan nog door de overheid betaald moeten worden, mede met het geld van hen. die b.v. voor hun kerk al veel opbrengen. KEUZE NODIG In principiële beschouwingen wilde de heer J. Hommes (AR) zich niet verdie pen, maar wel vroeg hij zich af, of hier niet teveel overheidsteun wordt gegeven. Hij vreesde, dat een keuze zal moeten worden gemaakt tussen subsidiëring van het culturele en het maatschappelijke werk. Zijn voorkeur ging dan duidelijk uit naar het laatste. Op cultureel gebied zal men momenteel slechts kunnen handhaven hetgeen is bereikt. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arb.) stelde, dat steun van het één (maatschappelijk werk) niet ten koste mag gaan van het ander (cultu reel werk). Z.i. gaat het bij dit laatste ook om de binding der bevolking aan de provincie. In dit verband vroeg hij hoe het staat met het migratieonderzoek door de Stichting Zeeland. Mr. dr. Mes wilde het cultuursubsidie zien als één der middelen om het leven in Zeeland prettig te maken. Wie nagaat wat de bevolking zelf voor dit doe) op brengt kan moeilijk beweren, dat de zelf werkzaamheid ontbreekt. Het gaan niet aan een stuk werk, dat de laatste jaren kon worden opgebouwd af te breken om een andere taak (b.v. het maatschappelijk werk) op te nemen. Het voorstel tot subsidiëring der Stich ting Federatie van beschuttende werk plaatsen in Zeeland werd warm toege juicht door de heer J. S. Visscher (Arb.). Maar hij vond het niet juist, dat de gemeenten moeten bijdragen in de ex ploitatietekorten der werkplaatsen: zij staan al voor hoge lasten, die op 65 mil le becijferd kunnen worden. Ged. Schout kon dit bezwaar wel aanvoelen: het college zal de zaak opnieuw bekij ken, med> in verband met een ander voorstel voor een volgende statenzitting. „Het Zeeuws Woordenboek moet er ko men, maar wij betreuren, dat het zo lang heeft geduurd en dat de zaak zo lang heeft gesleept", zo was net oordeel van mevr. Van den Broecke en de heer Ste merding, toer het subsidievoorstel hier omtrent aan de orde kwam. Hetgeen door mr. Mes werd onderschreven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4