AR- an CH-Kamerleden wijzen KNVB-voetbalpool beslist af Ged. Staten hebben „vrij mandaat" onderhandelingen met minister bij „WAT IS STANDPUNT VAN REGERING?" Meulink: „Overheid mag deze volkszonde niet stimuleren" Passagiersvliegtuig sloeg over de kop en brandde uit Prins Charles naar gewone school Paashaas van chocolade voor Prinses Beatrix Oostenrijk beu van gebedel om hulp voor Hongaren Heffing van tarieven niet onvoor waardelijk afgewezen PROT ESTANTS-CHRIST ELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Uiispraak van Hoge Raad gevraaqd Koning voetbal onttroond Alle 66 inzittenden ongedeerd Ontkomen doordat staart afbrak Koning Saoed schonk 10.000 dollar looi tijdens bootreis PRINSES BEATRIX VERJAART Actie voor invalidewagens „U mist het recht om over 5 mei te praten Statenmotie van 30 juli 1952 ingetrokken Hoofdkantoor! L. Vorststraat 90, Goog Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 8987 ired.) en 2970 (adm.). Giro 274289. kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel.' 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3615 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq. de Smit Woensdag 30 januari 1957 ZAAMSLAG GING NIET OVER EEN NACHT IJS zie pag. 7 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.22 u., onder 17.26 u. Maan op 8.06 u., onder 18.33 u. Hoogwater donderdag 31 januari: Vlissingen: 2.2g u. 2.01 m., 14.43 u. 2.06 m. Terneuzen: 2.53 u. 2.15 m., 15.13 u. 2.20 m. Wemeldinge: 4.12 u. 1.58 m., 16.28 u. 1.71 m, Zierikzee: 3.58 u. 1.32 m., 16.18 u. 1.45 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 januari. Dinsdagavond zijn de plannen van de Kon. Ned. Voetbal Bond (KNVB) tot het instellen van een „besloten" voetbal pool in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. De heer Van Doorn (KVP) drong er bij minister Samkalden op aan, om een uitzetting te geven van het regeringsstandpunt. Daarover is de Kamer nl. officieel nog niets bekend. De KVP-voorzitter nam geen stand punt in. „Ik kom op dit actuele en kritieke onderwerp terug, wanneer de minister heeft geantwoord", aldus de heer Van Doorn. De A.R.- en C.H.-meningen zijn daarentegen wel zeer duidelijk naar voren gekomen. De heer Meulink (AR) maakte principieel bezwaar tegen elke wettelijke uitbreiding van het loterijwezen, waardoor de hebzucht wordt bevorderd. Daarmee is dus tevens de nieuwe voetbalpool besloten of niet besloten door de anti revolutionairen afgewezen. Namens de C.H. zei jonkvr. Wttewaal Stoettwegen, dat „het toe laten van deze pool beslist moet worden afgewezen". Thans wilde zij hier niet verder over uitweiden. De heer Berghouwer (V.V.D.) vond het onjuist dat de K.N.V.B.-pool alleen maar tot de leden van de K.N.V.B, wordt beperkt. Hij kon overigens wei nig lijn in het toto-beleid ontdekken. Eind 1956 kondigden de parketten aan, dat tot vervolging zou worden overgegaan. Plotseling kwam er over leg met de K.N.V.B. en nu is er een voetbalpoolplan, waarvan men hoopt, dat het niet verboden zal worden. VVD: „Uitbreiden' De heer Berghouwer geloofde niet, dat een pool met 250.000 mensen een besloten karakter draagt en dat deze dus strijdig met de wet zal zijn. Hij treurde het dat anderhalf miljoen an deren geen gokje mogen wagen. „Het is een rechtsongelijkheid. Evenals het feit, dat de paardentotalisator wel wordt toegestaan en de voetbalpool niet. De V.V.D.-fractie heeft niets te gen een voetbalpool. Als de K.N.V.B.- pool echter wordt toegestaan, moet de ze worden uitgebreid tot de niet-le- den." Principieel bezwaar Van de zijde der A.R.-fractie is door de heer Meulink principieel bezwaar gemaakt tegen elke wettelijke uibrei- ding van het loterijwezen, waardoor de hebzucht wordt bevorderd. De overtredingen mogen ook niet oogluikend worden toegelaten. Dat is in de laatste tijd het geval geweest. Ondanks de waarschuwingen zijn er e K.N.V.B. heeft zaterdag met over- weldigend grote meerderheid beslo ten, de voetbalpool in te voeren. Slechts drie stemmen waren tegen; de stemmen van het V.C.V., de groep van de Christelijke voetballers in de K.N.V.B. Wij eren de mannen van het V.C.V. voor de wijze waarop zij tegen het gokken rondom de voetbal zijn op getreden. Hun woordvoerder gaf een goed, principieel betoog. Wij gaan er thans niet op in, wat het V.C.V. nu moet doen. Er gaan reeds stemmen op, dat men nu moet uittre den. Wij laten deze zaak echter voor lopig aan het beraad in die kring ever. W»t. wij wel willen vaststellen, is, dat „Koning Voetbal", waarvan de Sportverslaggevers in de neutrale, li berale en socialistische pers zo graag spreken in hun lyrische beschouwin gen, in feite onttroond is. Voortaan is niet het voetballen hoofdzaak, de sport dus, maar het daaraan verbonden gok je. 22 jongens zullen spelen voor een duizendkoppige en halsrekkende me nigte, die niet zo zeer belangstellend is in de kwaliteit van het voetbal als lichaamsoefening, maar alleen in de uitslag, als beslissend over hun gok- partjj. De supporters zullen in verband daarmee tot nog groter staat van op winding komen, zodat tonelen, als zich jo„oJtieden zondag nog in Den Bosch vertoond hebben, toen na afloop van een wedstrijd een 600 man slaags raakten toen er één naar het zieken huis gebracht moest worden en de grasmat voor het voetballen grote schade opliep, dan nog wel vaker zul len voorkomen. De oude Grieken kenden in hun fa belleer de „schikgodinnen", die over het leven van de mensen beschikten. Er waren er zelfs drie: Clotho, Lache- cis en Atropos. Die schikgodinnen gaan nu het voetbalveld beheersen. Men k jert terug naar het primitieve hei dendom. „Koning Voetbal" is door het hoog ste voetbalparlement van de K.N.V.B. onttroond, de schikgodinnen nemen zijn plaats in. geen vervolgingen ingesteld, maar er is afgewacht, wat de K.N.V.B. ervan terecht zou brengen. Nu, de heer Meu link vond de ene grote K.N.V.B.-pool geen sanering, maar een reglemente ring en kanalisering van het kwaad. Bovendien is deze pool strijdig met de wet. Een pool met 250.000 leden kan men niet besloten noemen. Het is strijdig met de eerbied van de wet, als deze pool wordt getolereerd. Proefproces De A.R.-afgevaardigde drong aan op een proefproces. Als onze Hoge Raad deze pool toelaat, dan zal desnoods de loterijwet veranderd moeten worden. Het gaat hier om het speculeren op de hebzucht van ons volk. En dat is het stimuleren van een volkszonde, van een moreel kwaad. Dat mag de over- PROF. SAMKALDEN welk standpunt? heid niet in de hand werken. De heer Meulink betreurde het, dat de K.N.V.B. niet de sport „sport" laat en zich nu compromitteert met onze delijke geldzucht. C.H.-mening Jonkvrouwe Wttewaal van Stoet wegen (CH) had geen behoefte om thans op deze kwestie in te gaan. Zij zei kort en krachtig: „In het zogenaamde voetbalparlement is wel gebleken, dat van protestants- christelijke zijde het toelaten van deze pool met beslistheid moet worden afgewezen." PARIJS, 29 januari. AFP.-Reuter Op het Parijse vliegveld Orly is dinsdagavond ene Frans viermotorig passagiersvliegtuig van het type „Armagnac" bij de landing tweemaal over de kop geslagen en in brand gevlogen. Toch is als door een wonder geen der 66 in zittenden om het leven gekomen, doordat de staart afbrak en een „ontsnappingspoort" bleek. De brand kon binnen enkele minu ten door Franse en Amerikaanse brandweerlieden van het vliegveld ge blust worden. Het toestel maakte een normale lijnvlucht van Tunis naar Pa rijs. Een passagier heeft verklaard, dat de eerste landingspoging door de mist mislukte. Bij de tweede landingspo ging sloeg het toestel plotseling door nog onbekende redenen twee maal over de kop. Het staartgedeelte brak af en door deze opening konden de passagiers naar buiten komen. Koffers gingen open De passagiers en bemanningsleden worstelden zich vrij van onder de kof fers en tassen die door de schok open gegaan waren en hun inhoud over de mensen had uitgestort. De gezagvoer der van het toestel is aan het hoofd gewond. Aan boord van het toestel bevond zich o.a. de assistent van de plaatsver- Met traditie gebroken LONDEN, 29 jan. AFP. Prins Charles van Engeland, nu acht jaar oud, is deze week voor het eerst naar school gegaan om in de gebruikelijke vakken, alsmede in het Frans en het Latijn onderwezen te worden. Hierme de is gebroken met de traditie van lou ter privé-onderwijs aan het Engelse hof. Prins Charles bezoekt een particu liere school, waarvan de naam door het hof niet werd genoemd, doch die door de pers spoedig was ontdekt. Deze school, in Kensington in de buurt van het paleis, wordt geleid door een ge gradueerde van Oxford en telt een honderdtal leerlingen, namelijk zoons van dokters, professoren en officieren. Een der kameraadjes van de prins is vangende minister van buitenlandse zaken Faure, die dinsdag naar Tunis was gevolgen en met dit toestel terug keerde. Hij is ongedeerd. De reddingsploegen zijn er na enige uren In geslaagd drie mensen die In het wrak beklemd zaten, te redden. Zij waren ongedeerd. Bij de landing heeft vermoedelijk een van de vleugels de grond geraakt. De beide vleugels werden van de romp losgescheurd. Twee van de vier moto ren kwamen 200 meter van de rest van het wrak op de grond neer. NEW YORK, 29 jan. AFP.-Reuter. Koning Saoed van Arabië heeft aan boord van de „Constitution", waarmee hij met een gevolg van 70 personen de reis naar Amerika maakte, aan het personeel fooien tot een bedrag van meer dan 10.000 dollar gegeven. De perso neelsleden kregen fooien, schom melend tussen de 100 en 400 dol lar per persoon. Ook kregen zij een gouden horloge. Tijdens de overtocht was een van de salons ingericht als „troonzaal" voor de vorst. Hierin was een mag netisch kompas geplaatst, waardoor koning Saoed voor zijn gebeden de richting naar Mekka kon bepalen. Ook heeft koning Saoed aan boord een spe ciaal diner gegever voor alle passa giers en bemannigsleden, in totaal meer dan 1.700 mensen. Na aankomst in New York heeft een woordvoerder van de koning ver klaard, dat deze zich geen zorgen maakt om de koele ontvangst. De burgemeester van New York, heeft verklaard dat zijn stad koning Saoed niet officieel zal ontvangen, wanneer deze aankomt, op doorreis naar Washington, waar hij besprekin gen zal voeren met president Eisen hower. Hij noemde Saoed „slavenhan delaar" en „anti-semiet. Hij voegde hieraan toe dat hetzelfde zou gelden voor president Tito van Z.- Slavië, wanneer deze ooit een bezoek aan New York zou brengen. 9 TWee Australische parlementsleden brengen momenteel aan Nederlands- Nieuw-Guinea een bezoek. AMSTERDAM, 30 januari. Vertegenwoordigers van het in mei van het vorig jaar in Amsterdam opgerichte algemene Nederlandse invalidenwagenfonds zullen hedenmiddag aan het paleis Noordeinde te 's-Gravenhage een voor prinses Beatrix bestemde chocolade paashaas ter hoogte van ongeveer een halve meter, aanbieden. Dit zal dan door het fonds als het begin worden beschouwd van een actie, die het in de komende weken wil voeren om in ieder gezin van Nederland een kleinere, niet in eetbaar materiaal uitgevoerde paashaas te doen belanden, (die men tegen een prijs van ƒ0.85 van het fonds kan kopen). De opbrengst van deze paashazenactie zal wor den bestemd voor de aankoop van invalidenwagens. „Iedere invalide een eigen wagen", is de leus van de stichting, die beoogt het zonder vergoeding in bruikleen of in eigendom verstrekken van invaliden- wagens of het geven van financiële bijdragen daarvoor. Er zullen 5000 wagens, waarvan de kosten op ongeveer twee miljoen gulden worden geraamd, nodig zijn om dit doel te kunnen verwezenlijken. Tot nu toe is slechts een gering deel daarvan bijeengebracht. Een recente opname van H.K.H, prinses Beatrix, die op 31 januari a.s. haar negentiende verjaardag hoopt te vieren. Foto Meyboorri Dr. Drees tot CPN-lid: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 januari „U als communist mist het morele recht om over de 5e mei te spreken", zo zei mi nister-president dr. W. Drees vanmid dag in de Eerste Kamer tot de com munist Seegers, die kritiek bad uitge oefend op de viering van de nationale feestdag. „Overal, waar de ommunis- ten aan het bewind komen", zo ver volgde Dr. Drees, „is het immers met de vrijheid gedaan. Dit sluit bewon dering voor het verzet der communis ten in 1940-'45 niet uit." De minister-president betoogde verder, dat de regering zich steeds heeft beijverd om de betekenis van de 5e mei levend te houden. In Frankrijk niets bekend van Bermuda-conferentie PARIJS, 29 januari (A.F.P.) In welingelichte Franse kringen ver klaart men niets af te weten van een plan voor een conferentie van de re- geringseliders van Frankrijk, Engeland en de v.S., die volgens zekere pers berichten in de lente op Bermuda ge houden zou worden. GENEVE, 29 jan. Reuter. De Oos tenrijkse minister van binnenlandse zaken, Helmer, heeft dinsdag te Gene ve tegenover de uitvoerende commissie van het V.N.-vluchtelingenfonds (Un- ref) verklaard, dat Oostenrijk „het beu is om elke dollar en om het over nemen van iedere Hongaarse vluchte- MIDDELBURG, 29 januari. Na breedvoerige en nogal ver warde debatten hebben de prov. staten vanavond besloten hun mo tie van 30 juli 1952 inzake de exploitatie en de tarieven der Wester- scheldeveren in te trekken. Daardoor hebben ged. staten de vrijheid ontvangen om, indien dit nodig is, met de minister van verkeer en waterstaat te onderhandelen zonder zich gebonden te weten door genoemde motie, het geen praktisch betekent, dat zij over een even tuele hefifng van tarieven mogen spreken. Een vanavond door de heer L. P. van Oorschot (Arb.) ingediende motie zal op 7 maart a.s. in behandeling komen, zo besloten de staten. Tegen dit alles stem den slechts de KVP-ers P. V. M. Vercauteren en E. J. van Ruymbeke. Tegen de motie-Van Oorschot had den sommige statenleden overwegen de bezwaren. Na uitgebreide discussie werd men het erover eens, dat de voor ged. staten in hun onderhandelingspo sitie noodzakelijke vrijheid aanwezig is, indien de motie uit 1952 buiten werking zou worden gesteld. De motie- Van Oorschot machtigde het college een kleinzoon van premier MacMillan. met de minister van verkeer en wa terstaat en le regering overleg te ple gen, teneinde te bewerkstelligen, dat alsnog tot de bouw van het tweede schip opdracht zal worden verleend. Mocht daarbij van regeringswege de wens te kennen worden gegeven, dat van de zijde der provincie bij- gedragei zal moeten worder in de exploitatietekorten, dan zouden ged. staten daartegenover niet afwijzend behoeven te gtaan, indien daardoor wat de zeggenschap der provincie en de organisatie van de dienst aan gaat verbetering zou kunnen wor den bereikt. Overigens, aldus deze concept-motie, zien de staten alleen vrije veren als de meest gerechtvaardigde situatie om Zeeland economisch, sociaal en cultu reel de plaats te doen innemen, welke het als deel van ons land toekomt. Medezeggenschap Ged. Van Poelje begon met te her inneren aan de statenmotie van 30 juli 1952, waarin o.m. tot uiting kwam, dat de staten tegen een zeker financieel belang der provincie bij de exploitatie uitkomsten der Westerschei de veren geen bezwaar hadden. Ook nu, terwijl de medezeggenschap onbetekenend is, gevoelen ged. staten zich ten zeerste verantwoordelijk voor een goed func- zjj, dat de provincie mede de finan- tioneren van deze veren en wensen ciële verantwoordelijkheid draagt Vandaar de post van een ton op de begroting. Niet in 't gedrang Wil de medezeggenschap groter en ling te moeten smeken en bedelen". Hij herinnerde eraan, dat zijn land thans 65.000 vluchtelingen herbergt en zelfs enkele vluchtelingen van an dere helpende landen had moeten te rugnemen. Hij betoogde, dat 20.000 vluchtelingen voor een land als Oos tenrijk met een eigen bevolking van zeven miljoen al een hele opgave zou zijn en dat volgens die verhouding de Ver. Staten een half miljoen vluchte lingen zou moeten opnemen. Helmer deed een beroep op Amerika om zijn immigratiebepalingen te herzien. reëeler worden, dan zal bet deel der provincie in de exploitatietekorten groter moeten zijn. Maar dit bedrag zal zeer waarschijnlij! niet gevonden kunnen worden in de algemene mid delen der provincie, maar in een be paalde tariefwijziging, i.e. heffing van tarieven. Deze last zal het Zeeuwse bedrijfs leven en de Zeeuwse bevolking echter alleen kunnen dragen, als de vervoer- capaciteiten zo goed en zo tijdig mo gelijk wordt aangepast aan het nog steeds groeiende vervoeraanbod. Ook bij verdere loslating der vrije veren zal de ontwikkeling van Zeeland niet in het gedrang komen. (Vervolg op pagina 2). DE BILT ZEGT: Vrij zacht Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijke regen, later enkele versprei de opklaringen. Naar zuid draaiende en to matig of krachtig toenemende wind. In het bin nenland iets lagere temperaturen dan gisteren Onder de geschenken die dagelijks voor prinses Gracia in Monaco arrive ren, bevond zich een dezer dagen ook een krat bier uit Nederland, dat een Nederlandse brouwerij gezonden heeft omdat de prinses volgens haar artsen bier moet drinken om weer aan tg sterken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1