Nederlanders wat teleurgesteld over geringe Belgische steun Provincie dekt de helft van tekort streeklaboratorium Zeeland Anna Kethly vraagt Ver. Naties om interventie in Hongarije Schooljeugd herdenkt De Ruyter Maandag a.s. wordt conferentie voortgezet Buitentarieven voor ons land van uitermate groot belang Indon. pers protesteert tegen toernee van mevr. Bouman Of minister andere helft zal betalen nog volkomen onzeker PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Frankrijk is echter zeer tevreden Enige vrije lid van wettige regering „Ik wil erkend worden als V.N.-gedelegeerde" Europese besprekingen ie Brussel Voorlopig geen nieuw proces Van der Lubbe Geen propaganda" in buitenland? Amerika moet hieraan een einde maken" Prov. Staten «met pijn» akkoord met Sluiskil Straaljager stortte neer bij kamp Oirschot Omvallend kanon trof soldaat dodelijk Klaassens (VVV) ver vanger geblesseerde Scbaap DE BILT ZEGTt Zacht weer Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 8987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Directeur: jacq. de smit Dinsdag 29 januari 1957 12e Jaargang No. 3614 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.23 u., onder 17.24 u. Maan op 7.42 u., onder 17.28 u. Hoogwater woensdag 30 januari: Vlissingen: 1.48 u. 1.90 m., 14.08 u. 1.98 m. Terneuzen: 2.19 u. 2.05 m., 14.36 u. 2.12 m. Wemeldinge: 3.35 u. 1.54 m., 15.52 u. 1.66 m. Zierikzee: 3.20 u. 1.28 m., 15.41 u. 1.40 m. (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL, maandagavond 28 januari. Vanmiddag zijn de besprekingen tussen de ministers van Duitsland, Frankrijk, Italië en de Benelux-landen over de Europese gemeenschappelijke markt en Euratom voorlopig geëindigd. Maandag a.s. zal de conferentie te Brussel worden voortgezet. Als voorlopig resultaat valt op te merken, dat de Franse delegatie de enige is die op alle punten volledig is tevredengesteld. België is ook niet ontevreden, terwijl van Italiaanse en Duitse zijde allerlei reserves zijn gemaakt t.a.v. de overzeese gebiedsdelen. De Neder landse deelnemers zijn echter het minst tevreden. De manier, waarop de onderhandelingen zo vluchtig en gehaast worden gedaan, ligt de Nederlanders niet. Zij willen weten, wat zij tekenen, omdat zij zich er dan ook aan zullen houden. De zuiderburen denken er minder ern stig over, zij wijken gemakkelijker van overeenkomsten af en dat is waarschijnlijk ook wel de oorzaak, waarom zij alles zo vlot afhande len en nogal tevreden zijn. den die hiervan profiteerden nu ook bjj de economische opbouw en de in- Het blijkt, dat de Nederlandse dele gatie, o.l.v. minister Luns, enigszins te leurgesteld is over de weinige steun, die men van de zijde van de Belgische Beneluxpartners heeft mogen onder vinden bij de verdediging van de Ne derlandse belangen. Welke die belangen van Nederland zjjn? In de eerste plaats de buitentarieven, bij het landbouwprobleem. T.a.v. deze buitentarieven is geen enkele overeenstemming bereikt. Er is alleen een eindeloze verwarring ontstaan bij de kwestie van de douanetarieven. Het punt buitentarieven is voor ons land een uitermate belangrijke aange legenheid. Nederland immers impor teert zijn grondstoffen vooral uit lan den, die buiten de Europese gemeen schap staan. Wij moeten dus de zeker heid hebben, dat als gevolg van de ta- rlveen die rondom de nieuwe gemeen schap worden gelegd, de kostprijzen niet aanzienlijk worden verhoogd. Vitaal belang Ook wat de industriële produktie be treft, zijn deze buitentarieven van vi taal belang, daar Nederland meer dan 60 percent hiervan afzet naar gebieden die buiten de gemeenschappelijke markt liggen. Anderzijds wil Neder land zeker meedoen aan de gemeen schap, daar een belangrijk deel van de landbouwexport wordt afgezet binnen de gemeenschap. Het systeem van de minimumprij zen zou Nederland kunnen accepte ren op voorwaarde dat dit niet lan ger dan gedurende een periode van vier jaar wordt toegepast en dan nog met zekere garanties. Een langere periode zou nadelige gevolgen voor de Nederlandse landbouw kunnen hebben. „Er liggen bij het vraagstuk der overzeese gebiedsdelen uitermate ge compliceerde problemen van economi sche en politieke aard", aldus minister Lubs, die van mening is, dat deze niet op korte termijn kunnen worden opge lost. Financiële draagkracht moet beslissen Onze minister heeft er duidelijk aan herinnerd, dat Nederland indertijd in het toenmalige Nederlands-Indië een volkomen open deur politiek heeft gevoerd en daaruit toch niet de sonclusie heeft getrokken, dat de lan- Dit is de Nederlandse delegatie bij de Brusselse conferentie. fra-structuur betrokken moesten wor den en b.v. de bouw van ziekenhuizen en scholen moesten betalen. Nederland neemt het standpunt in, dat men de bijdrage van ieder land moet afwegen naar de mate van het voordeel, dat het put uit de openstel ling van de betreffende gebieden. Wanneer de inboorlingen van een of ander Frans overzees gebied plot seling smaak krijgen van het Neder landse bier betekent dit dan ook, dat Nederland de stuwdam moet betalen die misschien op zekere dag in een rivier van dit gebied wordt aange legd? In deze kwestie, zo meent men van Nederlandse zijde, moet de financiële draagkracht beslissend zijn. Bij de DAF-fabrieken in Eindhoven is een dienstbus van de Brabantse Buurtspoorwegen in botsing gekomen met een 61-jarige heer uit Geldrop, die per fiets de drukke verkeersweg over wilde steken. Tijdens het overbrengen naar het ziekenhuis is het slachtoffer overleden. NEW YORK, 28 jan. (A.F.P.) Anna Kethly, die vroeger Hongaars minister is geweest, heeft maandag in de speciale V.N.-commissie voor de Hongaarse kwestie aan de Ver. Naties gevraagd in Hongarije tussenbeide te komen, om te bewerkstelligen dat de Sowjet-troepen onmiddellijk terug trekken. Zij vroeg voorts om zending van een internationaal politieleger van de V.N. naar Hongarije, dat daar dan moet blijven totdat er vrije verkiezin gen kunnen worden gehouden. Zij was van mening, dat de indivi duele vrijheid van de leden van de regering-Nagy door de V.N. gegaran deerd moet worden en dat de huidige Hongaarse delegatie niet door de V.N. erkend moet worden. Zij vond dat zij, als enig lid van de wettige Hongaarse regering, da in een vrij land vertoeft, erkend moet worden als vertegenwoor digster van Hongarije bij de V.N. Niet afgetreden Anna Kethly verkondigde de stel ling dat de regering-Nagy de enige wettige regering van Hongarije blijft, „omdat volgens de Hongaarse grondwet geen enkele regering kan worden benoemd als de voorgaande niet is afgetreden". En nu is volgens haar de regering-Nagy nooit afgetre den. De premier is zelfs met geweld ont voerd. Zij vestigde voorts de aandacht op de toestand waarin de Hongaarse jeugd verkeert. Deze jeugd wordt vol gens haar hardnekkig door de Sowjet- troepen vervolgd. Schade herstellen Anna Kethly zei ook dat de V.N. er ook naar moeten streven, dat de re gering-Nagy leningen en subsidies krijgt om haar in staat te stellen de schade te herstellen die veroorzaakt is door de communistische dictatuur en de gewapende buitenlandse inmen- ging. Zij verklaarde, dat de Hongaren de Russische bezettingstroepen in 1945 met vreugde als bevrijders hadden aanvaard, totdat zij beseften dat deze troepen hongarije „uitsluitend als buit behandelden". Er.werdeen staatspolitie, de A.V.O., opgericht en „opvoeders", die gelijk tijdig onderwezen en nasporingen verrichten, gingen tot handelen over. Terreur Zij verklaarde dat een terreurorga nisatie van 200.000 man in die mate optrad, dat er in Hongarije bijna geen gezin was dat niet direct of indirect te lijden hal van de meedogenloosheid van de A.V.O. Volgens haar bezaten de leden van deze staatspolitie vele voorrechten. Zij leefden in weelde en zelfs in de jaren, toen anderen verbruiksgoederen zeer Nog geen toestemming BERLIJN, 28 jan. DPA. Ondanks anderluidende berichten zal de eerst komende tijd geen herziening plaats vinden van het proces tegen de Neder lander Marinus, van der Lubbe, die in 1933 in Duitsland werd veroordeeld en terechtgesteld omdat hij het rijksdag gebouw in brand zou hebben gestoken. Reeds in september 1953 heeft de broer van de terechtgestelde bij de Berlijnse arrondissementsrechtbank een verzoek ingediend de onschuld van Marinus van der Lubbe vast te stellen en een schadevergoeding toe te ken nen, maar het verzoek kan nog niet in gewilligd worden. De pogingen van 't openbaar ministerie om het verloop van het proces ook maar enigermate te reconstrueren, zijn tot nu toe mislukt. Zo beschikt men tot nu toe nog niet over de uiterst belangrijke schriftelij ke motivering van het vonnis. Een verzoek om eerherstel en scha de vergoeding zou overigens in beslo- DJAKARTA, 28 jan. ANP. Het Islamietische dagblad „Abadi" in Djakarta heeft er maandag bij de Indonesische regering op aan gedrongen om bij het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken een protest in te dienen tegen de „anti-Indonesische propagan da" van mevrouw Mieke Bouman in de Ver. Staten. Het blad be toogt, dat mevr. Bouman welis waar gerechtigd is in haar eigen land zulke propaganda te voeren, ten zitting behandeld moeten worden, doch het mag haar niet worden moeilijk konden bemachtigen, konden zij alles in luxe winkels tegen belache lijke prijzen krijgen. Hun kinderen gingen naar speciale particuliere scho len. In Boedapest is een ondergrondse organisatie ontdekt, die twee jongens van 10 en 12 jaar gebruikte om mili taire inlichting te verkrijgen. GOES, 28 januari. Onder auspiciën van het nationaal comité De Ruyter- herdenking 1957, zullen twee officiële herdenkingsboekjes worden uitge geven. De zeeman-journalist G. Borstlap verzorgt een verhaal over het leven van de admiraal voor de schooljeugd van 6 t/m 11 jaar. Age Scheffer schrijft een boekje voor de jongeren van 12 t/m 17 jaar. Het ligt in de bedoeling beide uitgaven nog tijdig voor de landelijke herdenking op 22 maart a.s. te laten verschijnen. -ci was zaïeraag negen jaar geleden dat het voormalige Brits-Indië werd verdeeld en de nieuwe staten India en Pakistan ontstonden. In Indië werd deze dag met grote feestelijkheden ge vierd. In de Talkatoratuinen te New Delhi waren dansgroepen uit geheel India bijeen gekomen en dansten o.a. met premier Nehroe arm-in-arm, zoals de foto laat zien. Wethouder J, den Hamer te Terneuzen overleden TERNEUZEN, 29 jan. Maandag is op zijn ziekbed overleden de heer Jac. den Hamer te Terneuzen, in de ouderdom van 65 jaar. De heer Den Hamer was voor de anti-revolutionaire partij vele jaren gemeenteraadslid en wethouder. In Terneuzen en Zeeuwseh- Vlaanderen was hij lange jaren een belangrijke figuur op het terrein van kerk, school en politiek. Ook is de heer Den Hamer bestuurslid geweest van het Zeeuwsch Dagblad. MIDDELBURG, 28 januari. De provincie zal met ingang van 1956 jaar lijks het exploitatietekort van de Stichting Streeklaboratorium Zeeland tot een maximum van ƒ16.000,(de helft van het jaartekort) betalen onder voorwaarde, dat het rijk de andere helft van het tekort voor zijn rekening neemt. Op diezelfde voorwaarde is de provincie bereid rente en aflossing te garanderen van een lening ten bedrage van 100.000,Dit besluit is van middag met veel pijn door de prov. staten genomen. Uit de staten werd de zeer duide lijke wens naar voren gebracht, dat ged. staten nog eens „duchtig" met het bestuur van het streeklaboratorium gaan praten om precies na te gaan, of een sub-laboratorium in Sluiskil nu wel beslist noodzakelijk is. Zeer moeilijk was de beslissing ook, omdat het er voorshands niet naar uit ziet, dat het rijk bereid is de andere helft van het tekort te betalen. Ged. staten willen de minister alsnog in een laatste poging daartoe zien te bewegen. En als hij niet over de brug komt? Over hetgeen dan zal gebeuren waren de staten het niet helemaal eens. De gegevens en cijfers, die by het eerste voorstel door het stichtingsbe stuur werden verstrekt, waren fout, zo stelde de heer A. J. Berenpas (P.v. d.A.), met nadruk vast. De tekorten zijn geringer en er kan met minder personeelsleden worden volstaan, al dus blijkt uit het nieuwe voorstel. Het bestuur heeft onvergeeflijke fouten gemaakt. De cijfers van het Rijksin- stituut voor de volksgezondheid zijn óf verkeerd beoordeeld óf genegeerd En dat alles versterkt het vertrouwen bepaald niet. Waarom, zo wilde de heer Berenpas weten, is in het belang van een goed functionerend streeklaboratorium toch niet overwogen geen depen dance in Sluiskil tot stand te brengen? Hij wenste niet te geloven, dat in dit geval de artsen in O. Z.-Vlaanderen hun medewerking aan het streeklabo ratorium in Goes zouden weigeren: zo weinig Zeeuws zullen zij toch bepaald niet denken! Evenmin als mr. W. F, E. Baron van der Feltz (c.H.) geloofde hij, dat de minister op zijn besluit om geen subsidie te verlenen zal terug komen. „De minister is geen draai tol, met alle respect gesproken", zei de heer Van der Feltz, die zich tegen een dependance in Sluiskil verklaar de, evenals trouwens de heer P. Hee- ring (V.V.D.). Kritiek terecht De kritiek op de vorige cijfers door de heer Berenpas was volkomen te recht, zo begon gedeputeerde A. Schout zijn antwoord. Toen de minis ter schreef niet te willen subsidiëren, dachten ged. staten, dat de zaak daar mee af was. Maar de inspecteur volks gezondheid verklaarde, dat het laatste woord nog niet gesproken was. Met veel moeite werd in een volgende be spreking afstand gedaan van een de pendance in Middelburg, maar een sub-laboratorium in Sluiskil achtten de medici beslist noodzakelijk. De O. Z.-Vlaanmse artsen gaan nu voor hun onderzoekingen naar Breda en wensen in Sluiskil een dependance, die door hun medewerking zeker tot haar recht zal komen. Geeft de minister geen subsidie en wordt niet aan de voorwaarden vol daan (de bijdrage van 16.000,een laboratorium in Goes en een depen dance in Sluiskil), dan kan het streek laboratorium wel worden afgeschre ven. (Vervolg op pagina 2). toegestaan een dergelijke campag ne te voeren in een land als de, Ver. Staten, dat met Indonesië goede betrekkingen onderhoudt. Volgens „Abadi" is de regering van de Ver. Staten verplicht hieraan een einde te maken. Anders kan haar hou ding worden opgevat als „een on vriendelijke daad" tegenover Indone sië. „Boemerang" De onafhankelijke, en in de Engelse taal verschijnende „Times" of Indone sië" schreef maandag in een hoofdarti kel dat mevr. Bouman, die zo ver ging om de gevoerde processen „schijnpro cessen" te noemen, haar toehoorders niet heeft verteld, dat „de Hollanders, die terecht stonden, werden berecht volgens de wetten, die door de Hollan ders werden ingesteld, volgens proce dures die door de Hollanders werden vastgesteld, volgens politiemethoden e. d., die van de Hollanders afstammen en door rechters en officieren van justitie, die hun opleiding onder Hol landers hebben gekregen en onder hen hebben gediend". „Uitgezonden" Het blad beweert, dat mevr. Bou man naar de Ver. Staten werd uitge zonden door de Nederlandse regering als onderdeel van haar voortdurende campagne tegen de Indonesische repu bliek". De wijsheid van deze bijzondere po litiek van Nederland is twijfelachtig en zij kan de kloof tussen Djakarta en Den Haag, op het punt van de di plomatieke betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië slechts wijder maken en oneindig veel schade betrok kenen aan de Hollanders in Indonesië, aldus het blad. Piloot ongedeerd 's-GRAVENHAGE, 28 jan. Van middag omstreeks kwart voor vijf is een „Thunderstreak" van de lucht macht neergestort in de omgeving van het legerkamp Oirschot. De piloot, res. luitenant 2e klasse De Vries, heeft zich met zijn valscherm kunnen redden en bleef ongedeerd. Het vliegtuig, dat geheel werd ver nield, heeft geen verdere schade aan gericht. Het hoorde thuis op de vlieg basis Eindhoven. Het toestel is neerge stort, nadat de vlieger door tot nu toe onbekende moeilijkheden zijn toestel moest verlaten. Er is een commissie van onderzoek benoemd. Tegen de poort Volgens ooggetuigen stopte de motor van het toestel, toen het boven de le gerplaats Oirschot vloog. Er zou een vlam zijn uitgeschoten. Het vliegtuig kwam ongeveer vijftig meter buiten het hek van de legerplaats op de grond de schietstoel kwam tegen de hoofd ingang aan, op vier meter afstand van de schildwacht. De piloot kwam ander halve kilometer van de legerplaats met zijn valscherm op de grond. DEN HAAG, 28 jan. Bij de nieu we Alexanderkazerne in Den Haag is vanmiddag de twintigjarige, uit Alke made afkomstige dienstplichtige sol daat E. P. van Klink onder een om slaand kanon geraakt en om het leven gekomen. Van Klink, die diende bij de 393 afdeling lichte luchtdoelartille rie territoriaal, zat op het door een autotrekker voortgetrokken kanon, waarop hij de functie van richter moest vervullen. In de bocht sloeg het kanon om. DEN HAAG, 28 jan. De keuze commissie van de K.N.V.B. heeft be sloten Klaassens van V.V.V. op te stel len als linkshalf in het Nederlands elf tal voor de wedstrijd tegen Spanje, in plaats van Schaap, die zoals bekend, wegens een voetblessure op het laat ste moment heeft moeten afzeggen. Aan de lijst van reserve is toegevoegd, Van Wissen van M.V.V. Wiersma is aanvoerder. Uit de pas van een bakker, die zich in een café te Den Haag bevond, is een biljet van 100,gestolen. De politie heeft twee meisjes van resp. 14 en 15 jaar aangehouden, die de afgelo pen weken insluipingen in scholen hebben gepleegd. Zij hebben daarbij in totaal 212,25 gestolen. Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Matige tot krachtige en tijdelijk harde wind tus sen zuidwest en zuid. Zacht weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1