H! BeöORven IN DE NATUUR Zal kunstmest over enige jaren ook vloeibaar gegeven worden PHILIPS Infraphil' OMekki*t$e*> u% belw&iUstH IOSEPH A. BRUSSE Waarnemers van Yer. Naties naar Cyprus Militairen vals beschuldigd CHINESE EIEREN DE LETTERS 500-!. band tussen Nassau en Steenbergen Maandag 28 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Over spreeuwen en nog ieis yyi oeders (en vaders) met kin- 1 derwagens, verliefde paar tjes, branieachtige kwajon gens, streng kijkende politieagen ten en om de zaak volledig te ma ken, twee armzalige natuurspeur- ders, ziedaar de bevolking van het Haagse Zuiderpark op een lente achtige winterdag. Maar nee, nu ben ik toch onbil lijk. Want mijn gevederde vrien den dan? Had, ïk hen niet in de eerste plaats moeten noemen? Zij overtreffen in aantal immers vele malen de mensen. Goed, ze zijn klein en ze leiden een *->melijk verborgen leventje, maar daarom zijn ze er wel. Let maar eens op. Kijk, daar gaat er al een. Een kool meesje. Zie eens naar zijn mooie groe ne pakje en zijn prachtig zwarte kopje. Hupsa, weg is hij al weer. Zo zie je h°m en zo zie je hem niet. Volgende patiënt. Een roodborstje. Twee glin sterende kraaloogjes kijken ons nieuwsgierig en vertrouwelijk aan. „Is hjj niet om te zoenen?", om nu eens een uitdrukking te gebruiken van Wil- lems tante van vaderszijde. Lastig en aardig En dan: „Hé, moet je daar eens kijken!" roept Willem en hij wijst naar een grote massale troep van (zonder overdrijving) minstens dui zend vogels, die als één man" door het luchtruim suizen. „Spreeuwen", zeg ik direct. „Dat kunnen alleen maar spreeuwen zijn". En nu ben ik meteen aangeland bij een teer punt. Nu moet me iets van het hart. Want die spreeuwen, ja, het kunnen lastige en zelfs schadelijke beestjes zijn, maar aardig zijn ze ook. En imiteren, dat ze kunnen! Daar is onze wederzijdse vriend Krijn Kroes nog niets bij. Ze kunnen zingen als lijsters, ze kunnen roepen als kieviten, terwijl ze ook als namaak-grutto geen slecht figuur slaan, om over de vele andere schijn- geluiden, die ze maken, nu maar te zwijgen. Wanneer de broedtijd nog niet is aangebroken, komen ze in de namid dag van heinde en verre (waar ze ge grasduind hebben naar al wat van hun gading was) aanzetten, om zich in gro te troepen te verenigen. Scheldend en musicierend zitten ze bij elkaar. En hoepla, ineens, als op een geheimzinnig commando, gaat het hele stel op de wieken. Cirkelend en buitenlend dwar relen ze door de lucht, vliegen hier heen en daarheen (maar steeds dicht bij elkaar) om dan weer onverwachts allemaal tegelijk neer te strijken in een hoge boom. Ook de bomen in het Zuiderpark moeten het wel eens ontgelden. En onder die bomen staan op vele plaat sen prachtige sierheesters, zoals bij voorbeeld groen blijvende rododen drons. Na zo'n spreeuweninvasie zien die er ontoonbaar uit. Van onder tot boven zijn ze bedekt met een laag vogelmest. DE RADIO BRENGT U DINSDAG 29 JANUARI 1957. HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 6.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 6.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Alt en piano. 11.50 Gram. 12.00 Elektronisch mandoline-ens. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Me- fled. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Viool en piano. 10.25 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De Dierenwereld en wij, caus. 17.30 Dans- muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Mary Hunter, caus. 18.40 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Disco-causerie. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 2.15 De Ant woordman. 22.30 Orgelconc. 22.55 Ik ge loof, dat23.00 Nws. 23.15 Koersen. 23.16 Radiojourn. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 School radio. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 V. d. boeren. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gitaarspel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Idem. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 V. d. plattelandsvrou wen. 14.40 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Pater P. Stel tenpool: Missiewerk aan de wisselmeren. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole ork. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken, caus. 19.30 Cabaret. 19.55 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 De verraders poort, hoorsp. 22.30 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30 Journ. en weerber. 20.45 22.10 Filmprogr. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.3, Gram. 13.00 Nws. 13.11 Ca- sinoconc. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Pia norecital. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Omr. ork. 17.45 Boekbespr. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 V. d. sold. 9.00 Nws. 19.40 Lied v. d. week. 19.45 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr. ork. en solist. 22.00 Nws. 22.11 Klass. conc. 23.00—23.05 Nws. 4 Ratel hielp niet Om aan deze toestand een einde te maken heeft men getracht de vogels schrik aan te jagen door met een gro te ratel langs de bedreigde plaatsen te gaan. Maar dit middel bleek niet af- door doende. Toen is men begonnen na slui tingstijd van het park op de dieren te schieten. Doch ook nu werd het beoog de doel de vogels te weren niet be reikt. Wat wèl bereikt werd was dit, dat er heel wat vleugellamme en ver minkte vogels in het park rondliepen of ook welstrompelden. Een ake lig gezicht. Nee, dan zie ik toch nog maar liever eenehwitte ro dodendron. Ja, maar de fruitkwekers dan? En de tuinders dan? Het is Immers een bekend feit, dat spreeuwen de stop verf uit de broeikassen wegpikken? En denk eens aan al die akelige nesten in onze schoorstenen. Moeten we dat al lemaal zo laten gaan? Och nee, we kunnen niet alles toe staan. Er moeten grenzen zijn. En we moeten soms wel eens grondig oprui ming houden onder het schadelijk ge dierte. Maarlaten we vóór alles barmhartig zijn. En dan is er ook nog een keerzijde van de medalje. Want de spreeuw is een insectenverdelger bij uitnemend heid. En dat is ook wat waard, want al hebben we dan tegenwoordig vele kunstmatige bestrijdingsmiddelen, de natuur blijft toch altijd de beste èn de goedkoopste heelmeester. Polen koopt in V.S. WASHINGTON, 26 jan. (RTR). Pre sident Eisenhower heeft verklaard, dat men bezig is met voorbereidende maatre gelen voor Poolse aankopen op krediet van landbouwmachines en uitrusting voor kolenmijnen in de Ver. Staten. De president gaf niet aan van welke omvang de Poolse aankopen zullen zijn. De Poolse regering heeft ook te kennen gegeven, dat zij op krediet Amerikaanse katoen, tarwe, vetten en oliën en kunst mest zou willen kopen. WIE MAAKT DE ACTE? Een lezer vraagt welke functionaris hij in de arm moet nemen om een koop- acte van een zaak te laten opmaken. Wel hij heeft de keus tussen een notaris, een advocaat, een deur waarder en anderen. HONGAREN EN WOONRUIMTE Er zijn lezers, die beslist géén genoe gen men te kunnen nemen met het feit dat de Hongaarse vluchtelingen woonruimte krijgen, terwijl zij al zo lang moeten wachten. Er is echter toch altijd enig verschil. De Hon garen zijn alles kwijt. Ze hebben geen huis, maar ook geen inboedel, geen betrekking, geen familie meer. Doch wat erger is: ze zijn uit hun sociaal-verband gerukt en geplaatst In een vreemd land met een andere sfeer een andere taal, andere ge woonten enzovoort. Hoe zat dat met deze lezers in 1940? Degenen die hun huis kwijtraakten door een bomhadden die maar in tenten moeten gaan wonen tot ze t.z.t. aan de beurt waren voor een nieuw huis? Als u dat lot eens zou getroffen heb- heb? De klagers hebben in ieder ge val onderdak, want niemand woont hier in rotsholen of in de grond. Ze hebben ook echter hun eigen fami lie, hun eigen land, kortom ze zijn Sog „thuis" (in de meest uitgebrei- e zin). Wij maken ons sterk dat ze voor geen geld met de Hongaren zouden willen ruilen, zelfs niet. als ze morgen een mooi huis in Boedapest zouden kunnen krijgen. DE BUDDY-SEAT Wij moeten u echt teleurstellen, lezer. Maar heus, u krijgt voor u brommer met buddy-seat geen nummerbewijs. Daarvoor is het remvermogen te gering. U zult heus uw technisch vernuft moeten laten werken om een gewoon zadel te krijgen. PRIJSAANDUIDING Er is Inderdaad nog een prijsaandui dingsplicht voor de volgende bran ches: voedings- en genotmiddelen, textielwaren en lederwaren. Deze bepaling kan onze huisvrouwen hel pen om de prijzen te controleren met het oog op prijsopdrijving (maar dat doen handelaren in deze bran ches natuurlijk niet, de havermout en de limonade daargelaten). STOMEN EN ZO Heel vaak (en feitelijk iedere week) is het zo, dat er klachten komen over mislukt stoom of verfgoed. Ons advies kan dan niet anders zijn dan: wanneer u het het de firma niet eens kunt worden het verlies maar ne men. Procederen heeft geen zin. DE EIGENAAR KWAM EVEN ZEGGEN Dat was geen prettige boodschap, die de eigenaar „even" kwam brengen: a wilt wel zorgen er de volgende maand uit te zijn, want dan komen er timmerlui enzo om het huis voor mij geschikt te maken. Als u er niet uit is, gaan ze toch aan het vertim meren en komt u zonder deuren en ramen U deelt die eigenaar maar rustig mee, dat u er niet over peinst om eruit te gaan. Komen die werklui, dan deelt u hun even rustig mee, dat er niets te vertimmeren valt. (De eigenaar moet u laten in het rustig en ongestoorde genot van het verhuurde). Mochten ze proberen binnen te dringen of andere kunstjes uit te halen, dan roept u ogenblik kelijk de politie. Wellicht kunt u het beste nu meteen even naar een advocaat gaan, die die eigenaar dan wel per brief op de hoogte zal bren gen van de situatie. GRATIS PENSION Een lezer komt met een klacht, waar omtrent het de moeite wel loont er eens nader-op in te gaan. Hij woont in een mooie streek, bij toeristen nogal in trek en heeft een aardig landhuisje. En zie, heel het seizoen heeft hij druk logees, allemaal min of meer ver-verwijderde familie. Dit komt er in feite op neer, dat hij aan die mensen gratis pension geeft en dat zijn vrouw maar „kookster en dienster" kan spelen. Het komt bij niet één op eens een vergoeding aan te bieden. Sommigen helpen de vrouw niet eens, want ze hebben immers vakantie? Is het nu erg on beleefd, wanneer ik als conditie stel: mits u per dag een bepaalde ver goeding geeft, opdat mijn slijtage, het eten en een hulp in huis kan worden betaald? Nee, lezer, dat is helemaal niet onbeleefd. Het is onbeleefd van die mensen zo te handelen, al weten wij, dat dit vaak voorkomt.Niemand kan van u verlangen, dat u zo door gaat. Vraagt u gerust aan hen om een bepaalde vergoeding per dag. Willen ze dit niet, dan bewijzen ze daarmee geen „vrienden" te zijn en alleen maar de bedoeling te hebben op u te parasiteren, omdat u nu een maal daar zo aardig woont. WONINGRUIL Wij willen onze woning voor enkele weken ruilen. Is het nu onbeleefd, wanneer wij de kasten op slot doen? Moeten wij ook ons tafelzilver laten gebruiken en onze lakens? Hoever strekt dit? Dit strekt zover als u samen af spreekt. Lakens kunt u inderdaad beiden zelf beter meenemen. De kas ten moogt u gerust afsluiten, u ver zoekt de andere partij dat ook te doen. Indien u bang is voor uw ser- vie, spreek dan af, dat u beiden uw eigen bestekken, borden en kopjes zult meenemen. Dingen als deze kan men het bes te allemaal van tevoren afspreken. Goed afspreken voorkomt alerlei narigheden. DISNEY De maken van veel tekenfilms, Walter Disney, werd in 1901 geboren in Chicago. In 1920 verscheen zijn eer ste tekenfilm. De studio in Holly wood dateert van 1923. Hij bezat toen overigens een kapitaal van wel... 40. Oswald the Rabbit was zijn eer ste dierenfiguur. Ingezonden Mededeling (adv.) met dieptewerking VerwondingenPhilips „Infraphil" weer fit I PHILIPS „Infraphil" zo gemakkolijk In uw gazln. Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winterhan den en -voeten. NICOSIA, 26 jan. (Reuter) Een speciale vergadering van Cy- prisch-Griekse burgemeesters heeft dr. Themistocles Dervi uit Nicosia ge machtigd, secretaris-generaal Ham- marskjoeld van de V.N. te verzoeken, een groep waarnemers van de V.N. naar Cyprus te zenden om poolshoog te te nemen. De burgemeesters verwerpen de ge dachte van een deling, die zij „laag" noemen en verklaren, dat geen schik king of besprekingen over de politieke toekomst van het eiland mogelijk zijn als aartsbisschop Makarios in balling schap blijft. De leider van de Turkse Cyprioten heeft vrijdag besprekingen gevoerd met gouverneur Sir John Harding over verschillende punten in de Brit se voorstellen voor een grondwet voor Cyprus. AMERSFOORT, 26 jan. Een in woner van Scherpenzeel heeft twee militairen een dag arrest bezorgd door het praatje rond te strooien, dat zij tijdens een oefening op de Veluwe een reebok hadden geschoten, in hun wa gen hadden geladen en meegenomen. Dit kwam ook de politie ter ore, die het doorgaf aan de marechaussée. De ze ging op onderzoek uit en achter haalde de twee militairen, die met de Scherpenzeler hadden staan praten. Beide militairen werden naar Scher penzeel overgebracht en met hem ge confronteerd. De man raakte echter door het grote aantal vragen dermate in de war, dat -hij tenslotte maar be kende het hele verhaal uit z'n duim te hebben gezogen. Voor de militairen, die inmiddels een dag gezeten had den, was het een hele opluchting, maar voor de Scherpenzeler kan dit verhaal nog nare gevolgen hebben. De techniek gaat steeds verder ET IS BEKEND, dat in Amerika de mechanisatie en de rationalisatie in de landbouw in vele opzichten verder is doorgevoerd dan in Nederland. Wanneer men echter in ons land een vergelijking zou treffen tussen de stand van de mechanisatie in de landbouw tien jaar geleden en thans, dan zou het opvallen, in hoe sterke mate ook bij ons de mechanisatie doorzet. Nederland ls reeds hard bezig de achterstand (als men daarvan tenminste mag spreken) in te halen. Het is vooral het arbeidsvraagstuk, dat hier een sterke stimulans vormt. Het wordt steeds moeilijker om voldoende goede arbeidskrachten te krijgen en te behouden. Het staat verder wel vast, dat de landbouwer er steeds meer op uit zal moeten zijn, het werk voor zijn arbeiders aangenamer te maken. Men kan het daarmee ai dan niet eens zijn, een feit is het, dat juist tal van arbeiders ook naar de industrie getrokken worden door de gunstiger omstandigheden, waaronder moet worden gewerkt èn door het feit dat veel Industrie-arbeid niet zoveel lichamelijke inspanning vergt. Wil men in de landbouw een vaste kern van arbeiders kunnen behouden, dan moet er naar gestreefd worden, de arbeid te moderniseren en het ligt in de geest van deze tijd, dat mecha nisatie daarbij een eerste plaats zal innemen. Tekenend is in dit verband, dat men gemakkelijker een arbeider kan krijgen voor werk met werktui gen en trekken dan voor handen arbeid. Vooral de jonge arbeider wordt veel meer aangetrokken door de mogelijkheid met machines te werken dan door het verrichten van handenarbeid, aldus „Plattelands post". In Duitse landbouwbladen lazen wij gegevens over het gebruik van kunstmeststoffen in vloeibare vorm in Amerika. Het blijkt wel, dat men er daar steeds meer toe overgaat de kunstmest in vloeibare toestand toe te dienen. De meststoffen worden dan versproeid met een sproeimachi- ne. Het is technisch gezien, niet zo moeilijk fosfaat- en kalimeststoffen in vloeibare vorm te fabriceren. Voor Ongetwijfeld heeft U al eens horen vertellen, dat de Chinezen bij voorkeur eieren in bedorven staat veror beren en dat zij ze zelfs als een speciale lekkernij beschouwen. In werkelijkheid zijn die eieren echter evenmin bedorven als ons melkprodukt kaas. Een Japans bacterioloog heeft zich met de bedorven eieren van de Chinezen bezig gehouden. In China is de pluimveeteelt zo uitge breid en de eierproduktie zo groot, dat men er op conserveren is aan gewezen. Men bewaart het teveel aan eieren voor die tijden van het jaar, waarin de kippen weinig leg gen. Door verschillende manieren van bewaren wordt een afwisseling van smaak verkregen. Er bestaan in China drie soorten van geconser veerde eieren, die men de Pidan, Hucidan en Dsaudan noemt. Pidan ontstaat, wanneer men verse eieren met een soort rode aarde, kalk, keukenzout en water bedekt, waarbij men er voor zor gen moet, de eieren met lagen rijst- doppen voor verstikking te behoe den. Deze eieren worden pas twee maanden later geconsumeerd. Het Hucidan-proces duurt wel zes maanden. Een totale smaakver- andering wordt bereikt door sterk kruiden-kalkwater, waardoor de eieren ook van binnen bruin gekleurd worden. Wat men Dsau dan noemt is een bacteriologisch proces, met een voor westerse be grippen onsmakelijk resultaat. Het werk der Chinezen verdient eerder bewondering dan afschuw. Wanneer wij de Pidan eens kon den proeven, zouden wij over hun smaak wellicht ook anders oorde len. In een reisbeschrijving van dr. Alette Jacobs lezen we, hoe haar bij voorname Chinezen speciaal be reide eieren met halfvoldragen kui kens werden aangeboden. Ze heeft ze niet gegeten „De Christelijke Kruidenier" 30) „Wedden, jongens, weddenl" hitsen er een paar op. „Wedden om een rondje." En aller ogen gaan nu naar de beide mannen. De man die de Bijbel aanbood, is grijs, zijn gezicht gerimpeld, zijn li chaam verschrompeld en gebogen van ouderdom en onmatigheid. De ander, die het voor de Bijbel opnam is ook grijs, maar zijn gestalte is nog recht. Alleen zijn ogen staan diep in hun kassen en hebben een sombere, wanhopige uitdrukking. Op een scherpe toon gaat hij verder: „Wij hebben niks te verwedden, en ik wil je zó wel zeggen, dat ik ouder ben dan jij. Maar je moest je diep scha men, om het beste wat er in de we reld bestaat, in drank om te zetten!" „Ha, ha, heb je ooit een blikken dominee zo mooi horen preken als die vent", wordt er geroepen. „Dat noemen ze de duivel met de duivel uitdrijven! Ik weet het, want ik ben zelf vroeger ook vroom geweest", spot een ander. Ze kijken nu allemaal naar de oude man in de hoek. „Ja, praten jullie maar! Ik weet zelf wel, hoe diep ik gezonken ben voor nu en eeuwig zegt hij met een bevende stem, „ik heb al heel wat meegemaakt, toch nooit zo iets dat ze een Bijbel naar de tapkast brachten om die voor drank te verkopen! En al zouden het de laatste woorden zijn, die ik kon uitbrengen, dan zou ik Ons dagelijks vervolgverhaal door Hein Kray nog roepen: „Schande! schande over de man, die zo iets doet!" „Dat boek is niet van mij", zegt de dronkaard, die toch wat onrustig is geworden onder de harde woorden, „'k Heb 'm op straat gevonden en ik heb er geen behoefte aan om hem te lezen. Heb ik dan geen recht om hem te verkopen, hier en gunterl" Het gelach en gepraat is verstomd. Als een weeë wanklank joelt alleen de radio een treurig liedje met slepe- rige uithalen. Vlug draait de kastelein aan de knop en probeert een ander station. Mooi dat is tenminste vrolijker en een stampende mars probeert er weer de stemming in te brengen. Maar een lange kerel bij de tap kast heeft het boek op een tafeltje gesmeten. De mop is er af. De dronkaard grist het woedend weg. Met een duivelse blik kijkt hij naar de oude man, die alles in de war heeft gestuurd en nu stil met zijn handen onder het hoofd in een hoek zit en niet meer naar hem om kijkt. „Vervloekt boek", mompelt hij nu helemaal ontnuchterd. Hij sjokt naar buiten brommend en hoestend. De woorden van de kerel in de kroeg hebben hem zo sterk aangegre pen, dat hij over zijn hele lichaam beeft. Zijn gebalde vuist omklemt krampachtig het boek in zijn zak. Wég er mee in een sloot of een donkere steeg. Wat kan het hem schelen. Als hij het ding maar kwijt isl Dat boek dat is eigenlijk de schuld van alles! Maar hoe gejaagder hij voortstrom pelt om een plekje te vinden, waar hij zijn boek kwijt kan raken des te wilder worden zijn gedachten. En het bonst door zijn hoofd: „Verloren verloren. Je kunt dit boek wel weg smijten, maar je weet, wat er in staat: de boodschap van God. En die blijft." Hij heeft die boodschap op zijn duimpje gekend. Hij, Brunsting, de vroegere rijke makelaar. Hij heeft er als ouderling de mond vol van gehad. Anderen vermaand en de goede weg gewezen, maarmet een onbekeerd hart. O, zijn masker was mooi. Ieder een versleet hem voor een solied man met een pracht zaak, een degelijk ker- keraadslid, met de gaven van spreken en gebed. Niemand dan zijn eigen vrouw wist, dat hij in stilte de brede weg ging, slaaf was van zijn hartstochten, roe keloos speculeerde met het geld van anderen. Zijn arme vrouw heeft hij steeds de mond gesnoerd, haar gedreigd soms, als ze met haar zwakke krachten pro beerde hem voorzichtig op zijn fou ten te wijzen. Ze is nu dood. Gelukkig maar voor haar Haar laatste woorden tegen hem waren: „Jan, Jan, je kunt nog terug. Doe het toch voor het te laat is. Als je zo doorleeft g je voor eeuwig ver loren." Nóg driftiger wordt de oude man. Het boek brandt hem in zijn knuist. Wèg, wég! En hij keilt het pardoes over de straatkeien. Maar als hij het kwijt is en nog vlugger voortstrompelt, blijven zijn k vellende gedachten hem vergezellen. En als een film draaien de beelden langzaam aan zijn geest voorbij. de stikstof is dat minder eenvoudig, om de voor de hand liggende reden, dat bij stikstof vervluchtiging van de stikstof is te vrezen. Ieder weet wel dat amoniak bijv. bij aan de lucht blootstellen vervliegt. Toch is men er in Amerika in geslaagd de stikstof in vloeibare vorm te brengen en op een zodani ge wijze, dat de stikstof na het ver- sproeien van de vloeistof geleide lijk aan ter beschikking van de planten komt. Men heeft daar ver schillende vloeibare stikstofmest stoffen vervaardigd met gehalten wisselend van 21 tot 41 Amerika De praktijk in Amerika toont voor deze vloeibare meststoffen grote be langstelling, zo groot zelfs, dat aan de steeds toenemende vraag door de in dustrie bij lange na niet kan worden voldaan. Hoewel de ervaring met het toe-, dienen van kunstmest in vloeibare vorm nog niet zo groot is, blijkt deze wijze van bemesting toch wel ettelijke voordelen te hebben. Zo is het toch wel als een voordeel te beschouwen, dat het werken met de sproeimachine voor de arbeider toch we] veel min der onaangenaam is dan het strooien van kunstmest in vaste vorm. Geen gesleep meer met zware zakken kunstmest, die overal doorheen dringt, aantasting van de huid, enz. Minder tijd Het verspreiden van vloeibare kunst mest vraagt minder tijd; men kan per dag en per man een grotere opper vlakte bewerken. Het tijdrovende en vaak lastige schoonmaken van de kunstmeststrooier vervalt (maar ai te vaak wordt dit ook nog nagelaten of te laat gedaan, waardoor de machine minder lang mee kan). Een sproei machine, waarmede men vloeibare kunstmest verspreid heeft, behoeft men alleen maar met schoon water door te spoelen. Dat is gauw gebeurd. Verder is het een voordeel, dat men de sproeimachine ook voor andere doeleinden kan gebruiken, bijv. voor de onkruidbestrijding en voor de be strijding van ziekten en insecten. Wordt met een goede sproeimachine gewerkt, dan zal de verdeling van de kunstmest veelal beter zijn dan bij het werken met de kunstmeststrooier en bij het strooien met de hand. Ook het mengen van vloeibare meststoffen is eenvoudig. Men giet maar de gewenste hoeveelheid van de ene vloeistof bij de andere, roert dit even door elkaar en het is klaar. Keerzijde Natuurlijk heeft iedere medalje ook zijn keerzijde en zodoende zijn er ook wel nadelen van de vloeibare kunst mest te vinden: men moet voor het opslaan van de benodigde hoeveelheid over voldoende tankruimte kunnen beschikken. Spuit men met een sterke concentratie, dan kunnen de gewas sen beschadigd worden. Ongetwijfeld zal men, hoe meer er mee gewerkt wordt, nog wel meer er varing opdoen. Behalve voordelen, zul len er ook nog wel minder goede kanten naar voren kunnen komen. Doch wanneer men de ontwikkeling in Amerika volgt, ziet het er wel naar uit, dat in de toekomst het werken met vloeibare meststoffen steeds meer zal gaan toenemen. En dan is het wel zeker, dat deze nieuwe methode over kortere of langere tijd ook in Europa toepassing zal gaan vinden. De ont wikkeling van de techniek staat nu eenmaal niet stil. STEENBERGEN, 26 jan. Steenber gen gaat in 1958 gedenken, dat er gedu rende 500 jaar een band bestaat tussen het huis van Nassau en deze stad. Een comité heeft al plannen gemaakt voor een feestweek, eind juli. Blijkens de gegevens, die in het archief van Steenbergen te vinden zijn, zal het in 1958 500 jaar geleden zijn dat Steen bergen onder het uitsluitend heerlijk ge zag van de Nassaus, destijds heren van Breda, kwam. 9 De Amerikaanse marine stelt zich ten doel een gevechtsgroep met atoom installaties uit te rusten en wel zo danig, dat ze in staat is voor onbe paalde tijd en zonder opnieuw „brand- (Wordt vervolgd) stof" in te nemen op zee te blijven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4