Verdrag inzake Euratom thans jwel voltooid vri Vrije rij-zondag zonder doden in het verkeer Hijnsteen zal nogmaals worden beproefd bij Deltawerken Gemeenschappelijke markt stuit nog op Ned. wensen Overzee') NEDERLANDSE ERGERNIS Scheidende dr. P. Korringa op hartelijke wijze gehuldigd Kleine auto onder bus geduwd; verloofd paar gedood ücis Uttas PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederland confereert ook al op zondag I .Beeldenstormers-I 957' in Limburgse kerken Conferentie wordt op 4 februari voortgezet Niets bereikt voor landbouw en verkeer Arbeider kreeg volle kruiwagen op hoofd Bus met 40 passagiers kantelde in sloot Dankbare oester- en mosselwereld Grote verdienste voor cultures en wetenschap óltitcansptot „wwstv&t" i ui Jongeman reed precies volgens voorschrift Nederland toonde zich vrijheid waard Slechts één gewonde Middelburgse jongen (15 j.) lag dood in de douchecel Vrouw vermoord in Ambonezen-woonoord Alle Nederlanders in Midden-Sumatra veilig DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goea Telefoon 2438. BIJ geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- etraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3613 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq. de Smit Maandag 28 januari 1957 c CHR. VOETBALLERS PROTESTEREN SCHERP (zie pag. 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.25 u., onder 17.22 u. Maan op 7.14 u., onder 16.24 u. Hoogwater dinsdag 29 januari: Vlissingen: 1.13 u. 1.77 m., 13.32 u. 1.88 m. Terneuzen: 1.43 u. 1.92 m., 13.59 u. 2.03 m. Wemeldinge: 2.55 u. 1.49 m., 15.11 u. 1.58 m. Zierikzee: 2.39 u. 1.25 m., 14.59 u. 1.33 m. BRUSSEL, 27 januari. AFP. De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak, heeft zondagavond meegedeeld, dat de zes ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Nederland, België en Luxemburg morgen, maandagmid dag, hun besprekingen over de gemeenschappelijke markt en de Eu ropese atoomgemeenschap voorlopig zullen beëindigen en deze op 4 februari a.s. te Brussel zullen voortzetten. Hij was van mening, dat zij dan zover zullen komen, dat zij de on dertekening der verdragen inzake de gemeenschappelijke markt en Euratom zullen kunnen aankondigen. Het zal heel ongelukkig moe ten lopen, wil dit mislukken, aldus Spaak na afloop van de bespre kingen van zondag. (Zoals bekend, hebben de betrokken ministers 't nodig geacht ook de zondagen voor conferenties te gebruiken. Red.) Spaak, die er zeer vermoeid uitzag, verklaarde, dat het verdrag inzake Euratom thans vrijwel voltooid is. Het verdrag inzake de gemeenschappe lijke markt bevat nog een aantal omstreden punten, die men echter hoopt op te lossen, zoals vele problemen in de twee dagen van de huidige conferentie zijn geregeld. Tot deze omstreden kwesties behoort in het bijzonder het pro- bleem van de opneming der overzeese gebiedsdelen in de gemeenschappelijke Dez^pTrt^ve^erpt^t ge- I weid als middel om geschillen op te lossen. Voorts weigert men de mili- geweest, zo werd van Nederlandse zij de nog verklaard en over deze kwes tie worden thans instructies uit Den Haag afgewacht. Door geestelijk gestoorde? MAASTRICHT, 27 jan. Uit een verguld schrijn in de r.k. koepelkerk te Maastricht werd een zeldzame re likwie van St. Gerardus door onbe kenden weggenomen. Het schrijn zelf vond men geopend op het altaar in de kapel. In de r.k. kerk te Scharn (gemeente Heer) werd een beeld van o.l. Vrou we van Fatima ernstig beschadigd. De ogen van het beeld werden naar binnen gedrukt en de gevouwen han den waren afgesneden. De zilveren kroon van het beeld is verdwenen. Enige dagen geleden werden uit de kerk van Amby bij Maastricht twee srola's en een missaal ontvreemd. La ter vond men de stola's vernield op de Meersumerhei bij de schietbanen. In dezelfde kerk werd het hoofd van een wassen beeld van het kerstkindje afgerukt. De rijkspolitie is bezig met het onderzoek. Waarschijnlijk zijn de ze vernielingen, die als misdaad wor den beschouwd, gepleegd door een geestelijk gestoord persoon. markt, dat men de volgende week verder zal behandelen. MINISTER SPAAK zeer vermoeid Spaak verklaar de voorts, dat de voorbehouden van de Nederlandse delegatie op het ogenblik 't werk van de zes minis ters ophouden. Deze hebben voornamelijk be trekking op de in stellingen, de vaststelling van de buitentarieven d.w.z. de douane rechten, die de zes zouden opleggen bij de invoer van produkten van derde landen en de minimumprijzen voor landbouwprodukten. Wat de instellingen betreft wenst Nederland meer dan twintig zetels te verkrijgen in de assemblée van de ge meenschappelijke markt en van Eura tom. Het verschilt eveneens van me ning ten aanzien van de weging der stemmen bij stemmingen in de raad der ministers. Nederland wenst, dat de buitenta rieven laag genoeg zijn om zijn trans acties, met name met Engeland, te be schermen. Landbouwprijzen Voorts wenst Nederland, dat de minimumprijzen voor landbouwpro dukten, die door de gemeenschappe lijke markt voor de landbouwpro dukten vastgesteld worden ter be scherming van de nationale produk- tie, betrekkelijk laag moeten zijn en geleidelijk moeten worden verlaagd in de overgangsperiode. Met enige reserve is het belangrijke probleem van de opneming van de landbouw in de gemeenschappelijke markt vrijwel geregeld. De meest om streden kwestie daarbij is de Massi ficatie der produkten in landbouw- en inöustrieprodukten. Deze kwestie is belangrijk, daarvoor de landbouwprodukten minimumtarie ven zullen gelden, waardoor de uit wisseling ervan aan beperkingen on derhevig zal zijn, terwijl de industrie- produkten, hoewel onderhevig aan douanetarieven, veel vrijer kunnen worden uitgewisseld. Veel meer bezwaren Van Nederlandse zijde werd na af loop der conferentie verklaard, dat er veel meer bezwaren waren dan oor spronkelijk werd aangenomen. De discussie over de overzeese ge biedsdelen is geëindigd met het besluit om richtlijnen op te stellen die mor gen opnieuw ter tafel zullen komen. Er is geen beslissing genomen over het landbouwvraagstuk en ook niet over het vraagstuk of het overgangs regiem zal eindigen na de tweede of derde etappe. Over het verkeerspro bleem is evenmin een besluit geno men. Vooral de besprekingen over de buitentarieven zijn uitermate moeilijk Een Amerikaanse krijgsraad in Frankfort heeft een 21-jarige neger soldaat ter dood veroordeeld wegens het aanranden en vermoorden van een 70-jarige Duitse vrouw. DE BILT ZEGT: Vrij zacht Aanvankelijk opklaringen. Later weer toenemende bewolking en over wegend droog weer. Overwegend krachtige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Dit weekeinde is te Amsterdam lossen. taire paraatheid te aanvaarden „als factor voor het verkrijgen van een juiste verhouding tussen de volkeren". BRUSS^J., 27 januari. ANP. Het blad „La libre Belgique" schrijft heden, dat de Nederlandse vertegenwoordigers op de ministersconferen tie te Brussel_voortdurend blijk geven van ergernis t.a.v. hetgeen zij zien als een betreurenswaardige afwijking van de oorspronkelijke plan nen, als gevolg van de Franse en Duitse eisen. Deze ergernis is Verklaarbaar door de omstandigheid, dat Nederland vrijwel niets tastbaars heeft bereikt op het gebied van het landbouw- en transportvraagstuk, aldus het blad. Het slechte humeur der Neder landers is ook een gevolg van de haast die men maakt bij het opstellen van de verdragen. De regeringen wensen de verdragen echter zo snel mogelijk door het Franse en Duitse parlement te laten ondertekenen, want Adenauer en Mollet blijven ook niet eeuwig, aldus het blad. NEDERLANDERS VORMEN DE OPPOSITIE De Nederlanders vormen tijdens de debatten de oppositie. Zij pro beren iets te bereiken op het gebied van de landbouw en het verkeer zonder daarbij verplichtingen aan te gaan, die zij gevaarlijk achten ten aanzien van de overzeese gebieden. Men is ter conferentie evenwel van oordeel, zo besluit „La libre Belgique", dat deze schermutselingen niet voldoende explosief zijn om de ondertekening der verdragen tegen te houden, iets dat de Nederlanders zelf zonder twijfel zouden betreuren. Aan gevolgen overleden AMSTERDAM, 26 jan. Een 57- jarige arbeider is in het gasthuis te Amsterdam overleden aan de verwon dingen, die hij vorige week had op gelopen, doordat hij een kruiwagen met specie op zijn hoofd kreeg. Ten gevolge van een misverstand tussen twee arbeiders, die werkzaam waren aan een pand, viel de kruiwagen met de inhoud van de vijfde etage naar omlaag en kwam terecht precies op de plaats waar de arbeider B. stond. Engeland tegen eventuele sancties t.a.v. Israël LONDEN, 27 jan. (A.F.P.) Te Londen is zaterdag van welingelichte zijde vernomen dat Groot-Brittannië zich zal verzetten tegen het uitvaardi gen van sancties tegen Israël, indien dit in de algemene vergadering der Ver. Naties, n.a.v. de Israëlische wei gering om de strook van Gaza en de haven van Akaba zonder meer te ont ruimen, zou worden voorgesteld. 0 De „Amstelwal" meldt dat zij ten z.o. van New York twee mensen van een zinkend jacht aan boord heeft ge nomen. De schipper van het jacht was, zo verklaarden de geredden, overle den en in zee begraven. Slechts lichtgewonden ENKHUIZEN, 27 jan. Tengevolge van het uit de rails rijden van de trein Amsterdam-Enkhuizen, werd de dienst Enkhuizen-Hoorn verder door auto bussen ondernomen. Vannacht om streeks half twaalf is een dezer bussen, nabij Hoogkarspel, in de zachte berm geraakt en in de zich daarnaast be vindende sloot gekanteld. Door het intrappen van een ruit wisten de circa 40 inzittenden zich te bevrijden. Een volgbus heeft de door natte en onder de modder zittende pasagiers naar het station Hoogkarspel en vervolgens naar Enkhuizen ver voerd. Verschillende personen hebben lich te verwondingen opgelopen. Een der inzittenden werd in het ziekenhuis in Lutjebroek opgenomen. Prof. William Hawthorn (R) en zijn collega John Shaw van de Engelse uni versiteit van Cambridge, menen dat het mogelijk moet zijn, olie uit het Midden Oosten om Kaap de Goede Hoop naar Europa te vervoeren in een soort enorme plastiek-worstvellen, die gevuld met olie over de zeeën zouden moeten worden ge sleept. De foto toont de heren bezig een model te testen in een proeftank van de universiteit. Men is, als de proeven luk ken, van plan, ter opheffing van het we reldtekort aan olietankers, uit flexibel nylon en plastiek vellen van 200 meter lengte te maken, welke elk 9.000 ton olie zullen kunnen bevatten. De tankers kun nen per vliegtuig of per boot opgevouwen naar de oliegebieden worden vervoerd. YERSEKE, 26 jan. De Zeeuwse oester- en mosselwereld in al zijn geledingen heeft vanmiddag op hartelijke wijze (de grote zaal van Nolet was overvol) te Yerseke afscheid genomen van dr. P. Kor ringa, haar bioloog en raadsman, die na een twintigtal jaren in de schelpdiercultuur te hebben gewerkt, benoemd is tot directeur van het centraal visserijlaboratorium te IJmuiden. Vele sprekers roemden het werk, dat Dr. Korringa ten bate van de weten schap en de bovengenoemde cultures verzet heeft. De heer J. van Dort, voorzitter van het comité uit de oes ter- en mosselkwekers, getuigden van de grote dankbaarheid in deze kringen voor alles wat dr. Korringa vooral bij de bestrijding van de schelpziekte en de „slipper-limed" (een oesterparasiet) met succes heeft gedaan. Uit waarde ring werd hem een perzisch tapijt aangeboden. Mevrouw Korringa mocht een bloemenhulde in ontvangst nemen. Juiste man De heer M. van Poelje, lid van Ged. Staten memoreerde hierna de grote verdiensten van Dr. Korringa. Hij noemde Dr. Korringa de juiste man op de juiste plaats om een oplossing te zoeken voor het probleem, waarvoor het Deltaplan de oester- en mosselcul- WASSENAAR, 26 jan. Zater dagmiddag is op de rijksstraatweg te Wassenaar een Volkswagen on der een autobus geschoten, tenge volge waarvan de inzittenden van le personenauto, een 22-j. jonge man en zijn 21-j. verloofde, beiden uit Wassenaar, om het leven zijn gekomen. De personenauto werd vernield. Om links te kunnen indraaien hield de Volkswagen stil op de linkerzijde van de rechterrijbaan en op de voor geschreven wijze: tegen de wegas aan. Daar werd gewacht op het ogenblik 's-GRAVENHAGE, 28 januari. Voor zover bekend hebben zich gisteren, op de eerste zondag sinds vele weken, dat het benzine- gebruikend verkeer weer is vrijgelaten, geen dodelijke ongevallen, voorgedaan. Het verzoek van de minister van economische zaken, om op deze dag kalm aan te doen en zuinig te rijden is dus waarschijnlijk door vele automobilisten ter harte genomen en heeft als gelukkige consequentie een gering aantal ongevallen tengevolge gehad. rende auto op. Hij klaagde over pijn in de heup en werd naar het Wil- helminagasthuis gebracht. Rustig ook was het in 's-Gravenhage waar zich in de loop van de dag enige kleine botsingen en ongevallen hebben voorgedaan, maar de ambulancewagens hoefden niet uit de garage te komen. Ditzelfde geldt voor Rotterdam, waar eveneens een gering aantal onge vallen van weinig betekenis werd genoteerd. Zeeland rustig In Utrecht echter was het aantal on gelukken groter, dan op zondagen In Amsterdam, was tot laat in de avond geen ernstig auto-ongeluk ge beurd. Wel kwamen op het hoofdbu reau van politie meldingen binnen van kleine botsingen, maar er werd uitslui tend materiële schade veroorzaakt. Uitzondering Slechts 1 ongeluk maakte een uit zondering. Kort na twee uur 's mid dags probeerde een 27-j. voetganger op het Olympiaplein de tram te ha len. Bij het haastige oversteken gleed hij uit en viel tegen een juist passe- voordat het zondagsrijverbod werd in gevoerd, maar de schade en euvelen die hierdoor werden veroorzaakt wa ren onbetekenend. Uit Zeeland en de overige delen van het land zijn geen meldingen van on gevallen binnengekomen. Door gas vergiftigd MIDDELBURG, 27 jan. De 15- jarige A. C. K. is gisteravond dood aangetroffen in de douchecel van zijn ouderlijk huis aan de Baarsjesstraat. De vermoedelijke doodsoorzaak is gas vergiftiging. Waarschijnlijk heeft een niet goed geventileerde geyser dit tragisch ongeval bewerkstelligd. dat het uit de richting Den Haag ko mend verkeer het mogelijk zou maken de weg over te steken. Aangereden Terwijl de kleine personenauto daar stond en er op de andere rij baan druk verkeer was, is vermoe delijk de 36-j. bestuurder A. H. uit Den Haag van achteren tegen de Volkswagen aangereden, met het ge volg dat deze een duw kreeg, de an dere rijbaan opreed, en onder een autobus terechtkwam. De chauffeur van deze particuliere bus, die militairen met weekeind-ver- lof naar Amsterdam zou brengen, kon het ongeluk niet voorkomen. Uit het wrak van de auto heeft men de twee slachtoffers geborgen. Zij zijn onmid dellijk gedood. Zuid"Afrikaanse uien naar Engeland JOHANNESBURG, 27 jan. De laatste weken is een begin gemaakt met de verscheping van Zuid-Afri kaanse uien naar Engeland. Tevoren werd een uitgebreid marktonderzoek gedaan, met blijkbaar gunstige resul taten. Tot dusverre importeerde En geland voornamelijk uien uit Neder land en Spanje. tuur stelt en hij verzekerde dat het provinciaal bestuur in deze achter hem staat. Ir. J. Dorst, voorzitter van het be stuur der visserijen op de Zeeuwse stromen, zei in zijn afscheidswoord, dat ook in de visserijwereld wetenschap pelijk onderzoek noodzakelijk is. Dat is door het succes van Dr. Korringa wel gebleken. Het stemde hem tot gro te blijdschap, dat dr Korringa niet he lemaal voor de Zeeuwse stromen ver loren ging. Dr. Gryns, bacterioloog van het vis- serijbestuur, getuigde van de grote ijver waarmee Dr. Korringa zich aan zijn taak wijdde. Burgemeester Willemsen van Yer seke dankte hem als voorzitter van de Commissie van Dertien voor al les wat hij in dit verband heeft ge daan en wenste hem namens de bur gerij geluk met zijn benoeming. Ir. Lienesch, directeur van der visse rijen, roemde de samenwerking tussen ambtenaren en particulieren, waarbij zeker in dit geval beide partijen wel zijn gevaren. Drs. Lockefeer uit Hulst, voorzitter van de Zeeuwse vereniging voor vis- serijbelangen, huldigde Dr. Korringa als een geleerde, die zich wist te bewe gen in de maatschappij, waarna da heer C. Pekaar, voorzitter van de mos- selyereniging Yerseke, de rij van spre kers sloot. Na afloop van het officiële gedeelta bleef men nog geruime tijd bijeen, waarbij Dr. Korringa gelegenheid had dank te zeggen voor alle lof, die hem was toegezwaaid en het geschenk, dat hem zal blijven herinneren aan zijn arbeid op de Zeeuwse stromen. ASSEN, 26 jan. In het woonoord Schattenberg (Drente) is dezer dagen een Ambonese vrouw onder verdachte omstandigheden overleden. De justitie stelde naar aanleiding van de geruch ten die in het woonoord de ronde de den, een onderzoek in. Er werd sectie op het lijk verricht en daarbij kwam vast te staan, zo werd heden mede gedeeld, dat de vermoedens juist wa ren, en dat de vrouw door vergifti ging om het leven is gebracht. Na een onderzoek in het woonoord is de echt genoot van de vermoorde vrouw, een zekere J. L. M., verdacht van moord door de justitie aangehouden en inge sloten. SINGAPORE, 26 jan. (Renter) De Nederlandse gezinnen in Midden- Sumatra zijn, naar gemeld wordt, vei lig, heeft de Nederlandse consul-gene raal in Singapore, de heer Middelburg, zaterdag verklaard na aankomst uit Djakarta. De heer Middelburg, die de laatsts twee en een halve maand heeft ge fungeerd als waarnemend zaakgelas tigde in Djakarta, zei dat er geen re den is om te vrezen, dat de naar schat ting 1200 Nederlandse gezinnen daar gevaar lopen. Zondag miste de Nederlandse schipper H. van Gaver, wiens schip de „Oustrijder" in Luik aan de kade lag gemeerd, plotseling zijn achtjarig dochtertje, dat tevoren op het dek speelde. Het meisje is vermoedelijk in de Maas gevallen en verdronken. Zondagavond tussen 19.45 en 20.30 uur heeft boven Zuid-Limburg een hevig onweer, gepaard gaande met wolkbreuken en hagelbuien, gewoed. In Maastricht werden hagelstenen, zo groot als knikkers gevonden. GOES, 27 januari. Bij het maken van de bouwput voor de uitwaterings sluis in het Haringvliet zullen opnieuw proeven worden genomen met afval- stenen van de kolenmijnen. De ervaring opgedaan bij proeven in het Veerse- gat hebben uitgewezen, dat mijnsteen weinig golfbestendig is, zodat het ge makkelijk door de golfslag uit elkaar wordt geslagen. Het kan in het kader van het deltaplan wel diensten bewijzen op plaatsen, waar vlakke stromingen heersen. Er zal nog worden nagegaan of mijnsteen in combinatie met andere materialen, zoals afval, beter voldoet. Daarnaast speelt ook de kostenfactor een belangrijke rol. Bij gebruik van mijnsteen zal men vele malen duurder uitkomen dan bij gebruik van zand.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1