Sadrach wist niet wat hij zag..., De oude Adam is er ook nog! JEMEN BERGT VELE GEHEIMEN a Fantastisch feest in de kerk van Seroei Veiligheidsraad over Kasj mir Mijnenvegers te koop Naar een Europese conventie voor sociale zekerheid DE KERK Politiek en kerk in Duitsland Kerk op Groenland bedreigd Beginselakkoord Ook berichten over de koningin van Scheba? De pijn verdwijnt direct WITTE KRUIS Burgemeester en wethouder in auto verdronken Zaterdag 26 januari 1957 ZEEIIWSCH DAGBLAD Pagina 5 Jfc hebben heleboel mooie knikkers" Een korte brief met hartelijke woorden van dank voor allen, die de actie „Voor Sadrach en zijn vriendjes" hielpen slagen, is zo juist op de redactie uit Seroei op Nieuw-Guinea gearriveerd. Phia van den Berg weet niet precies hoe zij de dankbaarheid van de be volking van Seroei moet uitspreken, zo schrijft zij. En een „oogge tuigenverslag" van de viering van het Kerstfeest, waarbij de ge schenken uit Zeeland werden uitgereikt, komt nog. Wel stuurde zij een foto van Sadrach, die u hierbij ziet afgebeeld. Het joch was er van ondersteboven, toen hij zijn cadeautje kreeg. Maar laten wij Phia zelf aan het woord laten. Zij schrijft: NEW YORK, 25 jan. (Renter) De Veiligheidsraad heeft gisteren uit voerig over Kasjmir gesproken. Groot- Brittannië, Australië, Columbia, Cuba •n de Verenigde Staten hebben een resolutie ingediend, waarin de Veilig heidsraad verklaart dat geen enkele handeling van de door India gesteunde Érondwetgevende vergadering van Kasjmir kan worden beschouwd als bepalend voor de toekomstige status van dit gebied. Pakistan heeft de Veiligheidsraad verleden week verzocht vóór a.s. za terdag handelend op te treden, daar op die datum, volgens een bepaling van de door de grondwetgevende ver gadering goedgekeurde grondwet, in Kasjmir de Indische wetten van kracht zouden worden. Pakistan stelde, dat India op deze wijze Kasjmir zou inlijven, in strijd met de duidelijke, terzake door de Vei ligheidsraad verstrekte richtlijnen. De resolutie is gisteravond laat aan vaard. Alles blijft in Kasjmir dus voorlopig zoals het thans is. Krisj na Menon van India heeft de Veiligheidsraad zeven uur en drie kwartier over de kwestie-Kasjmir toegesproken, hetgeen een record is. Hij begon woensdagochtend jl„ ging 's middags verder, om donderdagoch tend zijn toespraak te voltooien. De vorige recordhouder was Sir Mohammed Zafroellah Khan, in 1950 Pakistaans minister van buitenland se zaken, die in dat jaar de Veilig heidsraad over hetzelfde onderwerp Kasjmir zes uur en driekwar tier, verdeeld over drie dagen, toe sprak. „We zitten op 't ogenblik vreselijk ge ïsoleerd en er is pas tegen het eind van deze maand gerekend op een verbinding met Biak. Tegen die tijd had ik ook mijn verhaal geprepareerd, dat nu (dat was 18 januari j.l.) half klaar ligt. Heel toe vallig kwam ik even geleden te weten, dat morgenochtend het bootje van de controleur naar Biak gaat Hij kon nog wel een paar brieven meenemen, zei hij, •ls we maar opschoten. Daaroin in vlie gende haast dit krabbeltje. Tot nu toe was er nog geen gelegenheid post van Seroei weg te krijgen." Fantastisch! „Het is een fantastisch feest ge worden en het is mij onmogelijk pre,des de sfeer te schetsen in de kerk, toen ieder een ogenblik dood stil was, druk met het uitpakken. En daarna was het weer half fluister- stil, want ieder zat verrukt zijn pre sentje te bekijken. Met zo'n verheer- Dank aan allen, die actie hielpen slagen I lijkt gezichtje zat een klein meisje haar popje te bekijken, dat in haar hand lag, zeker wel een kwartier lang. En dan al die jongetjes, plat op de vloer in de kerk, één voor één hun cadeautje uitpakkend. En tel kens verdwenen al die zwarte neus jes in hetzelfde pakket, dol nieuws gierig wat daar nu weer uit zou ko men", zo schrijft Phia van den Berg. Mooie knikkers Zij vertelt ook nog iets van Sadrach, die een mozaïek voor zichzelf kreeg en een telraam voor zijn zusje en die onder de Kerstboom met zijn glunderende toet Werd gekiekt Lachen durfde hij eigen- Hik niet in het felle blltzlicht, maar later ■ei hij tegen nonja Van den Berg: „Juffrouw, ik hebben heleboel mooie knikkers en mijn zusje ook, maar aan stok, nu zij tellen een, twee, drie, vier vijf. Heel mooi, in rood en groen en geel. En vader en moeder en twee klei ne broertjes ook blij. Zij ook tellen In bahasa Nederlands van één twee drie vier vijf". Zijn stralende zwarte kijkers vertelden de rest! Het war on ongelofelijk leuke en vooral ook praktische en nodige dingen, die ge stuurd werden, vindt Phia. (Daarvoor nog •ens een eresaluut aan Maja, onze mede werkster, die zo'n geslaagde keuze wist te doen!) Er waren een paar bouwdozen beschadigd en de pikkende kippetjes wa- 'ren op één na jammer genoeg ook alle maal kapot. Wat kralen lagen los in de doos (en dat alles ondanks de extra ste vige verpakking), maar, zo schreef mej. Van den Berg: „Wij zijn allemaal heel dankbaar voor dit prachtige blijk van medeleven, dat wij in deze pakketten mochten zien. Het bewijst ons, dat er, ondanks het schaarse contact met het moederland, toch nog veel mensen zijn, die begrip tonen voor de verantwoordelijkheid als christen, die wij hebben ten opzichte van deze men sen". 's-GRAVENHAGE, 24 jan. Op vrijdag 1 februari zullen negen mij nenvegers van de Koninklijke Marine door de inspecteur der domeinen te Alkmaar bij inschrijving worden ver kocht. De schepen behoren tot een squa dron ondiep wa termijnen vegers, die vlak na de laatste wereldoorlog heb ben meegeholpen aan het mijnenvrij rwken van de Noordzee voor onze kust. Zü kunnen nu verkocht worden doordat successievelijk nieuwe mij- nijvegers in dienst worden gesteld. Het zijn de Malzwin, Roompot, Stor- temelk, Schiermonnikoog, Schouwen, Schulpengat, Urk, Vlieger en Walche ren. HET ALGEMEEN zendingstijdschrift „De Heerbaan" heeft 'n heel nummer gewijd aan de evangelisch-christelijke kerk op Nieuw-Guinea. Dit nummer bevat o.a. de volledige kerkorde dezer nieuwgevormde gemeenschap. Belangrijk voor de situatie van het ogenblik is een artikel van dr. G. P. H. Locher te Oegst- geest, die een paar maanden op Nieuw-Guinea vertoefde en er getuige was van de totstandkoming der evangelisch-christelijke kerk. Dr. Locliers artikel is mede daarom zo belangrijk, omdat hij zich niet laat vinden voor een al te vlot halleluja geroep over de nienwe gemeenschap, die gezien de kerkelijke gedeeld- heid in Nederland waarlijk iets uit zonderlijks isWij zuilen telkens falen", zegt dr. Locher. ,,De oude Adam, die voogd wil zijn en heersen inplaats van dienen, laat zich niet zo snel doden. Toch is de zelfstandigheid der kerk in Nieuw-Guinea daarom niet zinloos. Zij heeft een nieuwe, pe riode ingeluid! Zij heeft tot gevolg gehad, dat vele Papoea's ingeschakeld werden of worden in de regering der kerk. Het kan niet anders, of zij zul len daardoor steeds meer invloed gaan uitoefenen op het leven en werken der kerk". Dit laatste is volgens de schrijver zo belangrijk omdat de evangelisch- christelijke kerk nu een zelfstandige kerk in een onzelfstandig land is. Ook hij kwam onder de indruk van de avondmaalsviering, die rijken en ar men, Nederlanders, Indonesiërs en Pa poea's zonder onderscheid rondom de tafel des Heren bracht Na afloop daarvan zei één der Papoese gemeenteleden: „Zo moet het in de hemel zijn". Dr. Locher stemt dit toe, maar zegt erbij: „He laas is het zo nog niet op aarde, ook niet in de kerk, want zij is geen gemeenschap van volmaakten, maar van zondaren. Daarom kan het niet anders of de invloed der maat schappelijke verhoudingen dringt ook tot haar door en bepaalt mede de verhoudingen binnen haar mu ren. Natuurlijk mag de kerk daar in niet berusten, al heeft zij het dikwijls gedaan". Zo zal de evangelisch-christelijke kerk op Nieuw-Guinea met een moei lijkheid te worstelen hebben. De maat schappelijke verhoudingen werken in de hand, dat de Nederlandse zending, zoal niet formeel dan toch in feite, .e koers van de nieuwe kerk bepaalt. Daarom roept dr. Locher zijn lezers op om des te veelvuldiger voor die kerk te bidden, opdat haar zelfstan digheid werkelijk is en blijft. VANDAAG Prof. Wisse en de Alg. Ouderdomswet De classis Dordrecht van de gere formeerde gemeenten is het niet eens met de generale synode dezer gemeen ten inzake de uitkering ingevolge de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.). De synode meende, dat men deze zaak over moet laten aan het geweten van de betrokken. Dit nu acht de classis Dordrecht niet overeenkomstig Gods Woord. Zij wil de uitkering op bijbel se gronden positief afwijzen. Ook aan prof. G. Wisse te Doorn is gevraagd hoe hij over de A.O.W. denkt. Deze chr. geref. oud-hoogleraar schrijft, dat misschien iemand bezwaar kan hebben tegen het aanvaarden van de uitkering. In dat geval moet hij het geld in geen geval terugstorten in de kas van het rijk, „opdat het uiteinde lijk besteed zou worden b.v. voor sub sidies aan culturele instellingen als toneel en dans en al dat bekende fraais meer". Laat men het dan liever aan de evangelisatie, het jeugdwerk of an dere kerkelijke doeleinden schenken, adviseert prof. Wisse. Niet alleen in Nederland wordt er op gelet of bij politieke benoemingen de kerkelijke accenten wel tot hun recht komen, ook in Duitsland gaat men dit na. Soms komen daarbij eigenaardige verhoudingen aan het licht. Zo bleek dat m Hannover, waar de bevolking voor 78 bij de evangelische kerk behoort, zgn van de 55 „gemeenteraadsleden" 25 man geen lid van enige kerk, terwijl de kiezers In Hannover, die tot geen kerk behoren slechts 8 van de bevolking uitmaken. Een ander voorbeeld. De stad Schwelm in Westfalen is voor 71 evangelisch, terwijl slechts 43,3 van de raadsleden tot de evangelische kerk behoort. De rooms-katholeiken kerk behoort. De rooms-katholieken gemeenteraad komen ze niet hoger dan 16,7 De resterende 6 van de bevolking, die tot deze twee grote groepen niet behoort (waaronder een aantal leden van kleinere gemeen schappen en onkerkelijken) bezetten evenwel 40 van de zetels op het stadhuis. De bevolking van Groenland (ongeveer 22.000 mensen) hoort lot de lutherse kerk, die staatskerk is. Zij ressorteert onder de bis schop van Kopenhagen. Na een inspectiereis daarheen heeft de proost dr. Neyendam verklaard, dat de kerk op Groenland be- dreigd wordt met ondergang. Jehovagetuigen, zevendedag advert- tisten en leden van de pinksterbeweging winnen er aan invloed. Dit gaat te gemakkelijker omdat het volksleven er steeds meer verwereldlijkt. En dit is mede een gevolg van het feit, dat de kerk op Groenland groot gebrek aan predikanten heeft, zodat de weini gen die er zijn, onmogelijk voldoende pastorale zorg aan de be volking kunnen geven. Op Hokkaido, een noordelijk Ja pans eiland, heerst een griepepidemie. Hoewel reeds meer dan 200.000 perso nen ziek zijn, zijn er tot dusver nog geen doden gemeld. Gisteren is de boerderij van de landbouwer J. G. L. Helming te Gaan deren bij Doetinchem door tot nu toe onbekende oorzaak afgebrand. Zes koeien en 24 varkens kwamen in de vlammen om. Ook de gehele voorraad graan en hooi, alsmede de huishoude lijke inboedel, werd een prooi der vlammen. De Britse strijdkrachten worden gereorganiseerd. Gestreefd wordt naar beperking van uitgaven en inkrim ping aan mankracht. Volgens een woordvoerder van het Noorse leger zullen de Noorse troepen die deel uitmaken van het leger van de V.N. in Egypte niet langer dan zes maanden in het Midden-Oosten die- E G.K S.-ministers werden hei eens LUXEMBURG, 25 jan. AFP. De minister van sociale zaken van de zes landen der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal zijn het eens geworden over de grondbeginselen van een ontwerp mor een Europese conventie voor sociale zekerheid voor migrerende landen. De bijzondere raad van Duizenden inscripties op roisen p dit moment is de aandacht van de politieke wereld gericht op Jemen, het kleine rijk in zuidwest Arabië, dat zich nogal weer baar toont jegens Engeland. Hoe deze zaak opgelost zal wor den, is niet te zeggen. Het kan wel zijn, dat daarna Jemen weer bui ten de interessesfeer komt te liggen, ofschoon landen met olie in de grond daar meestal weinig kans op hebben. Maar al zou de grote politiek Jemen ooit buiten beschouwing laten, er zijn nog andere ogen op dit land gericht, namelijk de ogen van de geleerden. Jemen is niet alleen een land met rijke bodemschatten en andere pro- dukten (bij voorbeeld wierook en mir re), het heeft ook een belangrijke his torie. Maar die geschiedenis moet voor het grootste deel nog „ontdekt", al thans verklaard worden. Vroeger is Jemen een land geweest met een hoge cultuur. Men was hier machtig in de bouwkunst, in het aan leggen van irrigatiewerken, in het bewerken van de grond. Ook de gods dienst stond er op hoog peil. Daarvan daan de bijnaam „Arabia Felix" (ge lukkig Arabië), die de Romeinen aan dit land gaven. Want in het grote Ara bisch schiereiland vol woestijnen was dit vruchtbare gebied een oase. Ter wijl het toch voornamelijk uit hoog vlakten bestaat. Dit wijst op een on gewoon beschavingspeil. Weinig overgebleven Hoe komt het, dat van die rijke cultuur zo weinig overgebleven is? Men treft in Jemen wel restanten aan van de machtige stuwdam, die eenmaal voor de bevloeiing van het bouwland zorgde. Ook zijn er onder het zand talrijke ruïnes aangetroffen van machtige gebouwen. Deze ge bouwen waren samengesteld met stenen van drie meter lang, één meter dik en twee meter hoog. Er moeten dus bekwame bouwmeesters aan het werk zijn geweest en men zal transportmiddelen en hijsinstal laties gehad hebben, die de bouw materialen op de aangewezen platas brachten. Hoe is het mogelijk dat dit alles verloren is gegaan? Op deze vraag heeft dezer dagen een der weinige Nederlanders, di« Jemen ke n, de heer D. van der Meulen te Eefde, ant woord trachten te geven op een lezing, die hij in Arnhem hield. Reizen is moeilijk De heer Van der Meulen is oud-ge zant van Nederland te Djedda. In de tijd, dat Nederland de tweede moham medaanse staat ter wereld was (hoe weinigen beseffen, dat ons land ge durende drie en halve eeuw verant woordelijkheid had voor vele miljoe nen mohammedanen!) bestond er n.L een gezantschap in Arabië. Want de moslemse Indonesiërs, die een bede vaart naar Mekka maakten en. dat waren er jaarlijks duizenden moes ten ook in Arabië op Nederlandse be scherming kunnen rekenen. In zijn functie als gezant in Djedda is de heer Van der Meulen tweemaal in Jemen geweest. Niet velen zullen hem dit kunnen navertellen, want Je men ls een volkomen afgesloten ge bied, dat met opzet zijn isolement handhaaft. Normale wegen zijn er dan ook niet. Het kost ontzagelijke inspan ning om hier te reizen. 4500 handschriften In tegenstelling met Engeland was Nederland in de Arabische wereld gewaardeerd en geëerd. En zo is het de heer Van d Meulen gelukt om door te dringen in het hartje van Je men, waar hij zijn intermediair mocht verlenen bij het sluiten van een ver drag van vriendschap en wederzijds hulpbetoon tussen Nederland en Je men, een verdrag, dat zelfs de twee de wereldoorlog heeft doorstaan. Op hartstochtelijke wijze poogt Jemen zijn onafhankelijkheid te be waren. Daarvan heeft de heer Van der Meulen overal de sporen ge zien: als in een middeleeuws land reist men van de ene versterking naar de andere en vaak zorgt de natuur voor verdedigingsmiddelen: hoge bergen, diepe ravijnen. Op een van zijn tochten was de heer Van der Meulen in gezelschap van een jong wetenschapsbeoefenaar. Want de geleerden speuren immers naar het geheim van de ondergegane cultuur in Jemen. Gerebelleerd De oude Arabieren zeggen, dat het hoog begaafde volk, dat hier vroe ger woonde, gerebelleerd heeft tegen God almachtig en dat God toen als straf het land aan de woestijnwinden heeft prijsgegeven. De koran wijst daarop en stelt dit land aan de mos lems als afschrikwekkend beeld voor. De wetenschap vermoedt echter, dat de degradatie van het gezag de wortel is geweest van Jemens ondergang. Zo is het immers overal gegaan.: zodra het gezag krachteloos wordt en de be velen inzake het onderhoud van irri gatiewerken en dergelijke niet meer worden opgevolgd, wordt een land met ondergang bedreigd. Bewondering De beroemde bouwwerken moesten wel vergaan, al zijn er dan ook in later eeuwen gebouwen verrezen, die de bezoekers met bewondering vervul len. Maar iets anders is gebleven, en wel een enorme collectie inscripties op de rotsen. Journalisten van vele eeuwen her hebben in een prachtig „handschrift" het nieuws van die dagen in steen gebeiteld en het staat er nu nog te lezen als was het gisteren geschre ven. Van deze handschriften zijn er 4500 gecopieerd. De heer Van der Meulen en de jonge intellectueel, die hij mee nam, hebben voor meer dan duizend copieen gezorgd. En zo is thans de we tenschap bezig uit deze vreemde jour nalistieke nalatenschap de geschiede nis van het land op te diepen. Dit is erg moeilijk omdat vrijwel niemand de taal kent. Maar een Belgisch ge leerde is daarin bedreven, zodat men mede door zijn werk op de ontsluie ring van Jemens geheimen wacht. Wat een vrouw! De christenen onder de speurders naar Jemens geheimen hopen vurig op de ontdekking van een bericht over de koningin van Scheba. Want deze vorstin heeft hier geregeerd. Dat is csweest in de tijd toen de cultuur tot volle ontplooiing was gekomen. Maar niettegenstaande de koningin van Scheba in een rijk land woonde, heeft zij op bezoek bij koning Salomo haar ogen uitgekeken. Haar indrukken te Jeruzalem zijn vervat in het ene woord, dat haar sindsdien door heel de wereld wordt nagesproken: „De helft is mij niet aangezegd". De heer Van der Meulen verklaarde diepe bewondering te hebben voor de ze koningin. „Wat een vrouw was dat! Over welk een energie heeft zij be schikt om de maandenlange reis van haar hoofdstad Marib naar Jeruzalem te ondernemen, met een grote kara vaan." Wie zelf in Jemen heeft gereisd, beseft er iets van hoe groot de onder neming was. Daarom is de heer Van der Meulen ervan overtuigd, dat men eenmaal in de oude rotshandschriften nader be richt over de koning van Scheba zal tegenkomen. Want een dergelijke gra te stoet als haar karavaan was, pas seerde niet elke dag de rotspaden van haar land. Natuurlijk heeft men deze gebeurtenis opgetekend. Het wachten is nu op de dag, dat men ook in dit opzicht kan verklaren: „De bijbel heeft tóch gelijk!" Ingezonden Mededeling (Adv.) wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumatische pijnen. Ook in tablet- en cachet-vorm ministers der E.G.K.S. zal het re» sultaat van de besprekingen Ie zijn bijeenkomst van 7 februari a.s. bestuderen. Op basis van het bereikte beginsel» akkoordloon zullen deskundigen het Internationale Arbeidsbureau 'n ontwerp uitwerken dat uiterlijk 17 ft* bruari a.s. gereed zal zijn. De voornaamste bepalingen van a» ontwerpconventie hebben betrekking op de verdeling tussen het land, waar de arbeider werkt en het land, waar zijn gezin woont, van de lasten, voort vloeiende uit de kinderbijslag en der« gelijke gezinsbijslagen, zomede vp de lasten der overige sociale voorzin* ningen en van uitkeringen in geval van werkloosheid. De kinderbijslag ei» andere gezinsbijslagen zullen uitslui» tend ten laste komen van het land, waar de arbeider werkt. Zij zullen niet hoger zijn dan de tarieven, dis gelden in het land, waar het gezin van de arbeider woont. VOORDELEN. De werkloosheidsuitkeringen zul len in het algemeen gelden voor alle migrerende arbeiders, maar op het ogenblik van de ondertekening der conventie kan iedere regering ver klaren, dat zij de uitkeringen wenst te beperken tot bepaalde arbeiders. Een werkloze, die het land verlaat, waar hij zijn laatste werkkring heeft gehad, zal gedurende een uiteenlo pende tijd, die echter minstens ver scheidene maanden duurt, voor de werkloosheidsuitkering in aanmer king bliiven komen. De ontworpen conventie, waaraan reeds sedert juli 1954 wordt gewerkt, zal alle loontrekkers omvatten en niet alleen de mijnwerkers en de ar beiders der staalindustrie. Zij zal gel den voor alle soorten sociale voorzie ningen en haar doel is de hinderpalen op het gebied der sociale voorzienin gen weg te nemen, die een vrije cir culatie van de arbeidskrachten belem meren. Remmen weigerden BRIELLE, 25 jan. Gisteravond is van het veer Rozenburg-Brielle een personen auto te water geraakt, waarbij de burge meester va Rozenburg en een van de wethouders om het leven zijn gekomen. De gemeentesecretaris, die de auto be stuurde, kon worden gered. Burgemeester jhr. L. G. Just de la Pai- sières met de wethouder S. C. van Hel den wilden zich met Je laatste pont weer naar Rozenburg begeven. Toen men de pont opreed, bleken de remmen te wei geren. Met een klap schoot de auto door de slagboom, die de veerpont afsluit, in het Brielse meer dat ter plaatse vrij diep is. De bestuurder slaagde er nog in iet portier te openen en kon zich uit de auto bevrijden. Later slaagde men erin de auto te lichten, waarin de beide andere inzittenden levenloos werden aangetrof fen. Het Zwitserse ministerie werkt aan een voorstel tot grondwetherzie ning teneinde de Zwitserse vrouwen actief en passief kiesrecht te geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5