Wederom 3 nieuwe winkelpanden voor Zeelands hoofstad Vakantiespreiding: physiek psychisch volksbelang en H Staatssecretaris legde eerste steen voor Rillands nieuwe toekomst Mr. F' Kranenburg: 'Een moedige stap, maar een juiste!' BAAYENS Brede discussies in statenafdelingen over ontslag gehuwde ambtenares Landbouwdorp bouwt 100 militaire woningen Gedeputeerde C. Philipse's wens „Welvaart en vrede" L. Smit ten grave gedragen Echtgenoten moeten zelf beslissen; geen bevoogding van overheid VERDWIJNEND STADSBEELD Prov Zeeuwse V. V. V. staat spreiding voor Minder zonne-uren en meer regenval in augustus Meerderheid provinciaal personeel voor aansluiting 26 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 RILLAND, 25 januari. De gemeente Rilland-Bath heeft van middag de eerste stap gezet in de richting van haar nieuwe toekomst als forenzenwoonoord van de vliegbasis Woensdrecht. „Een moedige gtap, maar een juiste", aldus de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. Kranenburg, die met vaardige hand de eerste steen inmetselde van het complex van ruim honderd woningen, waarin nog dit jaar even- zovele militairen en hun gezinnen hun levensgeluk kunnen beginnen of voortzetten. De staatssecretaris sprak zijn grote waardering uit voor dit initiatief van burgemeester Jobse en zijn gemeenteraad. En bij deze dank en felicitatie sloten de vele autoriteiten gaarne aan. bouwarbeider". Met deze woorden onderstreepte mr. Kranenburg nog eens zijn waardering voor de Neder landse bouwarbeiders, toen na de plechtigheid een gezellige receptie werd gehouden in de raadzaal. De tientallen genodigden werden tevoren door burgemeester en de wethouders M. A. Frangoys en H. E. Stevens ontvangen in het moderne gemeentehuis, waarop de provinci ale en gemeentevlaggen feestelijk wapperden. Wij merkten o.a. op: de staatssecre taris van oorlog, mr. Kranenburg, mr. A. E. Beunder, Ie referendaris afd. Huisvesting en Oorlog, de heer C. Phi- Hpse, lid van ged. staten, commodore W. den Toom, commandant luchtvaart opleiding in Nederland, kolonel W. Hakker, commandant vliegbasis Woensdrecht en de oud-commandant iuit.-kol. J. H. Coppens, luit.-kol. A. A. P. Smit, garnizoenscommandant van Bergen op Zoom, en zijn voorganger luit.-kol. J. Warringa, luit.kol. R. Hel- mer, garn.-cdt. Ossendrecht, gemeente secretaris A. Haak, leden der gemeen teraad en verschillende plaatselijke autoriteiten. Burgemeester Jobse gaf een histo risch overzicht van zijn gemeente, waarin hij het ontstaan van Rilland (1773) en Bath (1785) memoreerde. Honderd jaar later was nog 3 ha van do 10 ha gemeentegrond bewoond. Thans is geheel die oppervlakte volge bouwd en men is reeds aan het uit breiden. Zegen en vrede „Dat er zegen op deze woningen rus te en er geluk in heersen moge", Sprak mr. Kranenburg even later, toen net gezelschap zich naar het In aan bouw zijnde complex had begeven. Vrolijk klapperde de driekleur in de Ehte bries en een mild winterzonne- zette de eerste muren in een na- irlijk floodlight". Met belangstelling liet de staats secretaris zich door b. en w. en de ar chitect over de woningen inlichten en zo stapte het gezelschap opgewekt langs het terrein, waar Rillands lucht macht uit de grond wordt gestampt. „Er is iemand, die bij dit alles nog belangrijker is dan de commissaris of de burgemeester. En dat is de Sobere en waardige plechtigheid GOES, 25 jan. Onder zeer grote belangstelling is vanmiddag te Goes het stoffelijk overschot van de heer L. Smit, in leven directeur van de Boek drukkerij en Uitgeverij Oosterbaan Le Cointre N.V. ter aarde besteld. In het sterfhuis was de familie van de heer Smit bijeen met een aantal vrienden die de gang naar de groeve zouden mee maken. Ds R. A. Flinter man, predikant der Geref. Kerk, waar mee de ontslapene zo nauwe banden onderhield, leidde hier een korte rouwdienst, waarbij hij uitging van het lied van Mozes, de man Gods, in Psalm 90. Een lange stoet van tien auto's maak te hierna de toGht door Goes, langs de gebouwen aan de Lange Vorst- straat die gesloten waren en half- stoks vlagden naar de algemene be graafplaats. Daar hadden velen zich opgesteld om de overledene de laatste eer te be wijzen. Vrijwel het gehele personeel van al le afdelingen der N.V. en onderschei den gepensionneerden, waren daar aanwezig. In de stoet waren trouwens alle afdelingen van het bedrijf door hun chef vertegenwoordigd, terwijl de grijze heer C. K. Maartense de gepen sioneerden representeerde. Ook was In de stoet ds J. Kamphuis, eindredac teur van „De Reformatie". De wereld van de drukkerij was op de begraafplaats vertegenwoordigd door de heren F. B. den Boer, die het district Zeeland van de Federatie van Werkgevers in het boekdrukkersbe- drijf representeerde, de heer W. J. H. Hesseling, rayonbeheerder van de Fe deratie, de heer C. J. Smeenk van het Zeeuws Grafisch Bureau, de heer F. van der Velde, oud-directeur van de Prov. Zeeuwse Courant en J. Olthoff, een collega-drukkerspatroon uit Mid delburg. Bijzonder mooien wij ook noemen de heer R. Zuidema, oud-hoofdredac teur van het „Zeeuwsch Dagblad". De plechtigheid op de begraafplaats droeg een waardig en sober karakter. Ds. Flinterman hield een korte toe spraak, waarin hij aanwees, dat in het leven van de heer Smit tot uiting was gekomen de wetenschap, dat „beter dan dit aardse leven is Uwe goeder tierenheid". Daarna zei hij de aposto lische geloofsbelijdenis. De heer J. H. Smit dankte tot slot allen voor de belangstelling en vriend schap, ook tijdens de laatste jaren aan zijn vader en bij het overlijden aan de familie betoond. Verrijking De staatssecretaris wees erop, dat hoewel Rilland in de toekomst een meer militair aspect zal krijgen dit iets geheel anders betekent dan voor de jongste wereldoorlog. De militairen van Woensdrecht immers, eerste klas technici, die hoog-ontwikkeld werk verrichten. Mr. Kranenburg voorspelde een ver rijking van de samenstelling der ge meentebevolking, die van groot be lang voor de toekomst zal zijn. Tenslotte sprak hij zijn vreugde uit over het feit, dat zeer binnen kort weer ruim honderd militairen hun levensgeluk kunnen verrijken, waarna de champagnebokalen werden geheven en een dronk werd uitgebracht op Ril lands nieuwe toekomst. Burgemeester Jobse verzekerde in zijn antwoord, dat het gemeentebe stuur steeds klaar zal staan om de nieuwe gemeentenaren met raad en daad bij te staan. Consequenties De heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, voerde het woord namens de commissaris der koningin, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij me moreerde de vragen, die bij het pro vinciaal bestuur waren gerezen, toen het plan van Rilland was binnengeko men. „Dit is een zeer vérstrekkend besluit van Uw gemeentebestuur", al- Ingezonden Mededeling (Adv.) ItTOjj, SÏSTR.i De speciaalzaak voor uw B R I L dus de gedeputeerde, „een besluit, waar durf voor nodig is". De heer Phi lipse wees daarbij op de vele moge lijke consequenties, niet alleen op fi nancieel gebied, maar ook op structu reel, sociaal en op geestelijk terrein. Het is daarom ook begrijpelijk, dat bij sommigen bedenkingen zijn gerezen. Het verheugde de heer Philipse, dat b. en w. deze consequenties duidelijk onder ogen hebben gezien en deson danks toch deze stap hebben durven nemen. „Ik feliciteer U daarmee", al dus de gedeputeerde. Nu de vliegbasis zich met Rilland gaat bemoeien, wordt het stille land bouwdorp ook geconfronteerd met straaljagers en ander oorlogsmateriaal. „Maar deze koude oorlog moet niet blijven doorgaan", kon de heer Philip se niet nalaten op te merken met een blik naar de vele gedecoreerde unifor men, waarna hij met de wens, dat „Welvaart en vrede" het devies voor Rillands nieuwe toekomst zal mogen zijn, zijn toespraak besloot. Vrachtauto slipte bij Krabbendijke KRABBENDIJKE, 25 jan. Van morgen vroeg, het was rond zes uur, is op de rijksweg tussen Rilland en Krabbendijke bij de spoorwegovergang een vrachtauto, geladen met garnalen en bestuurd door H. J. de B. uit Schoondijke, aan het slippen geraakt. De wagen kwam daardoor langs de weg en vernielde de afrastering naast de spoorbomen. Ook de wagen werd flink beschadigd en moest later weg gesleept worden. Het voertuig kwam uit de richting Rilland. De politie stel de een onderzoek in. Muziekconcours in veilinghal te Kapelle KAPELLE, 25 jan. Naar wij ver nemen ligt het in de bedoeling om het jaarlijks muziekconcours van de bond van Harmonie en Fanfare gezelschap pen in Zeeland, dat op tweede Pink sterdag alhier zal worden gehouden, te houden in de grote veilinghal. Tot dusver zijn steeds de bondscon- coursen gehouden in de openlucht en het zou dan ook de eerste keer wor den dat een concours wordt gehouden in een gebouw. Gebleken is dat de acoustiek in de veilinghal zger geschikt is voor het concours. Ged. Siaien handhaven hun voorstel MIDDELBURG, 25 januari. Dat het voorstel van ged. staten om in het ambtenarenreglement Zeeland de bepaling, dat de ge huwde vrouw ontslagen dient te worden, te schrappen, stof voos discussie zou opleveren, behoeft niemand te verbazen. Bij het door lezen van het algemeen verslag blijkt, dat dit voorstel een vetta „kluif" voor de statenleden is geweest en dat zij er een principieel debat over hebben gevoerd. Ged. staten hebben in de bezwaren, die sommigen inbrachten tegen hun voorstel, toch geen aanleiding kun nen vinden het in te trekken. En zo zal begin volgende week blijken, of de gehuwde ambtenares de provincie mag blijven dienen Als regel dient de gehuwde vrouw niet buitenshuis te werken, zo herha len ged. staten hun standpunt. De vraag, die de meningen verdeeld houdt, raakt niet dit oordeel, maar de vraag, of de overheid als werkgeefster, rege lende de rechtspositie van haar amb tenaren, moet verordenen, dat ingeval Waar het oude, bij de brand van 1940 gespaard gebleven gedeelte van de Lange Delft te Middelburg overgaat in het nieuwe, vallen momenteel twee panden onder de slopershamer. Zodra de bewoners het verlaten hebben, zal ook het derde pand, gerekend vanaf het advocatenkan toor van mrs. Adriaanse, Vlaming en Van Nispen, worden gesloopt. Dit betekent dus nog niet, dat de Gasthuiskerk, die thans nog achter de huizen schuil gaat, in het straatbeeld zal worden opgeno men. Er is nog geen zekerheid, hoe dit opgelost zal worden. Tus sen gemeente en Monumentenzorg wordt hieromtrent overleg ge pleegd; een beslissing is nog niet genomen. Wel staat vast, dat er in de plaats van de drie huizen, welker lot reeds bezegeld is, drie nieuwe winkelpanden zullen komen. Hier in zullen zich vestigen de fa. De nevers (wijnhandel), Ingelse (groentehandel) en Outermans (hengelsport en feestartikelen). Drie middenstanders dus, die thans verderop in het gedeelte tus sen de nieuwe Lange Delft en de Nieuwstraat hun winkels hebben. Het architectenbuerau P. Götzen heeft hiertoe een plan ontworpen. uit Goes) met zijn werkzaamheden gereed is dit zal naar schatting nog drie weken vergen zal zo spoedig mogelijk met de bouw van de drie nieuwe winkelpanden Zodra de sloper (de fa. Westdorp worden begonnen. KORTGENE Raad. De gemeenteraad komt maandag a.s. bijeen. De agenda vermeldt een voor stel tot het toekennen van een subsidie aan de dienst voor geestelijke volksge zondheid in Zeeland. ET BIJGELOOF aan au gustus. Dat is één van de kreten, waarmee „Het Nederlands Centrum voor Va kantie en Vakantiecreatie" (Centrum Vakantie) de vakan tiespreiding propageert. En hierin schuilt een grote waar heid! Want wordt augustus niet, en dit uiteraard onder invloed van de schoolvakanties (traditie dus), gezien als de vakantie maand bij uitnemendheid? En toch zeggen de cijfers, dat au gustus van de zomermaanden de minste zonne-uren en de VLOEI&LAD «v» meeste regenval telt! Augustus is ook zo'n prettige maand om te reizenOvervolle treinen, nog vollere hotels En toch gaan we in augustus met vakantiebbrrrr Het Centrum Vakantie, dat in mei van het vorig jaar tot stand kwam en een vergroting betekende van 't sinds 1946 bestaande Centraal Werkcomité Vakantie, noemt dit: „De onverschilligheid van de mens en zijn neiging tot massavorming". Dat is bout gesproken, maar het is nu eenmaal waar, dat weinigen de schoonheid van het ontluikende voorjaar of het schone verschei den van de zomer in september pre fereren boven de hitte van de zo mer of de regen van de zomer, twee zaken, die als regel weinig ware vakantie-bevrediging schen ken. Dat is eigenlijk vreemd, want de mens geniet niet van de dingen, als ze er eenmaal zijn. Het geniet van iets, dat nog komen moet (voorpret, zou men kunnen zeggen) of hij ge niet, al mijmerend over een schone tijd, die achter hem ligt. De mens zou zich dus het gelukkigst moeten MTLU ZOf\ l^a/gebe b/4geai h (is tig eö"°sf eek BiLi:a.i<r.E.-PEuzEAl oa/tluikea/de aJatuuk* voelen in voorjaar en herfst. Het voorjaar is vol van verwachting, 't is doortinteld van de verbeide be koring, die zich zo in het aanvangs stadium begint te tonen. De herfst zou het sterkst de melancholische geesten moeten aanspreken. Want de herfst, met warrelende bladeren en wonderschone tinten, is van een blijde melancholie. KAT KAN HET WEL Wanneer wij het oor bij de op pervlakkig beschouwd narrige maar veel ware wijsheid verkondigende Godfried Bomans te luisteren leg gen, dan vernemen wij, in een ver handeling over ons huisdier, de kat: „En van alle levende wezens zijn zij het verst gevorderd in datgene, waarin juist de Nederlander tekort schiet: de kunst van het genieten. De zaligheid van een kat, die met toegeknepen ogen bij de kachel ligt te spinnen, is met geen enkele an dere genieting te vergelijken. De kunst van het zich gelukkig voelen is hierin gelegen, dat men geheel en al opgaat in het moment van nu. Mensen kunnen dat niet. Zij denken, ook in de belangrijkste si- Ook de Prov. Zeeuwse V.V.V. helpt mede de vakantiespreiding te bevorderen! Van deze vloei- bladen, die pleiten voor de be koring van Zeeland in het voor jaar, zullen 50.000 exemplaren worden vervaardigd. tuaties, óf aan gisteren, óf aan mor gen. Dieren kunnen dat wel. Zij kunnen juist dat andere niet. Zij zijn, in de meest volstrekte zin van het woord. Wij worden of waren altijd". Aldus Bomans. 50.000 VLOEIBLADEN De Prov. Zeeuwse V.V.V. heeft zich deze augustus-mythe aange trokken. Het is de mening van de directeur, de heer G. W. Oskamp, dat Zeeland in het voorjaar op zijn schoonst is. Daarom zal de Prov. V.V.V. vijftigduizend vloeibladen laten drukken (zoals nevenstaand afgebeeld) die de ambassadeurs zul len zijn van de ontluikende natuur tussen Zwin en Zijpe. Daardoor werkt onze Prov. V.V.V. dus ook mee aan de verwezenlijking van de vakantiespreiding Dat hiermee ook economische be langen worden voorgestaan, spreekt voor zichzelf. Tevens brengen de „pieken" in de vakantiebesteding mee, dat een grote groep werkne mers gedurende die periode zwaar overbelast wordt. Vakantiespreiding wordt gezien als een physiek en psychisch volks belang. Twee van de zwaarste hin derpalen zijn de lagere-schoolva- kanties, die altijd twee-derde van alle vakantiegangers zullen binden en de collectieve sluiting van be drijven en bedrijfstakken. De noodzaak van spreiding in 'n bijna overbevolkt, bijna geheel vlak en zwaar verstedelijkt land is evi dent en wordt door niemand be streden. De propaganda richt zich op hen, die geen schoolgaande kin deren hebben. De uitwerking op deze groep is een feit. Het Centrum Vakantie stelt zich op het standpunt, dat voor de ove rige alleen regelingen dienen ge troffen te worden, vrijwillig of bin dend, om daardoor de kans en de voorwaarde te scheppen in andere dan de topweken met vakantie te gaan. Dit betreft voornamelijk de schoolvakanties. Het vervroegen van deze zal dus nodig zijn. In der gelijke regelingen zal een roule- ringssysteem voor de aanvangsdata zijn verwerkt. Een regeling echter, waaraan een deel zich niet houdt heeft een aan het beoogde tegenge steld effect. Sinds 1939 is hieraan gewerkt zonder tot het nodige resultaat te komen, terwijl ondertussen de op eenhoping in enkele weken toenam. VOOR 1957 Voor 1957 onstaat voor het eerst enig perspectief doordat de collec tief-sluitende bedrijfstakken bin nen een zij het nog beperkt tijdvak tot spreiding geraken. van huwelijk de ambtenares de dienst moet verlaten. Hoewel ged. staten het een zegen achten, dat de gehuwde vrouw en moeder in het algemeen zich aan haar gezin kan wijden en daarin een taak vindt, die vaak omvangrijker is dan die van menige z.g. werkende vrouw, zien zij de uitzonderingen op deze re gel niet voorbij. In tal van kleine bedrijven werkt de man naast de vrouw. Op de werk kracht van de gehuwde vrouw wordt veelal een beroep gedaan voor taken op godsdienstig, sociaal en charitatief terrein. In deze tijd van schaarste aan leerkrachten staan tal van gehuwde vrouwen opnieuw voor de klas. In al deze gevallen beslissen de ech telieden in de eerste plaats, of de vrouw naast de zorg voor gezin en huishouding een taak op zich zal ne men. Er is geen enkele grond voor het daarbij bevoogden van de echtgenoten door de werkgeefster, als ged. staten. PLICHTSVERVULLING „Wanneer een ambtenaar, hetzij mannelijk of vrouwelijk, gehuwd of ongehuwd, in plichtsvervulling tekort schiet, dienen daartegen maatregelen te worden genomen, maatregelen, dia in uiterste vorm ontslag betekenen. Dit ontslag als werkgeefster bij voor baat reeds te verbinden aan het huwe lijk van de ambtenares, gaat uit van de veronderstelling, dat na het huwe lijk de plichtsvervulling zal worden verzaakt", zo merkt het college op. Zeer wel denkbaar is, dat de overheid naast een arbeidsverbod voor jeugdi gen, onder bepaalde omstandigheden de arbeid van de gehuwde vrouw bui ten haar gezin en huishouding meent te moeten reglementeren. Maar dan treedt die overheid niet als werkgeef ster op, zoals in het onderhavige ge val. WAAROM ZIJ EERST? Handhaving van de bepaling, dat onder bepaalde omstandigheden eerst ontslag moet worden verleend aan de gehuwde ambtenaar, tenzij zij kost- winster is, zou volgens ged. staten on juist zijn. Waarom moet juist zij eerst worden ontslagen? Er behoeft zeker niet uitsluitend te worden gedacht aan perioden van ern stige economische crises. Er kan ook sprake zijn van opheffing van een be paalde tak van dienst. Als dan perso neel moet worden ingekrompen, kan het best zijn, dat oudere ambtenaren er de voorkeur aan geven op wacht geld te worden gesteld, liever dan zich gedurende de korte tijd, die hen nog scheidt van de pensioengerechtig de leeftijd, in een nieuwe taak in t« werken. Het voorschrift de gehuwde ambtenares in de eerste plaats te ont slaan kan dan oorzaak zijn, dat de werkgeefster de keuze mist aan de be doelde voorkeur te voldoen. Tenslotte wijzen ged. staten erop. dat het personeel der provincie in ambtelijke dienst 477 personen om vat, waarvan 9 vrouwen. Niets wijst erop, dat de laatste groep belang rijk in omvang zal toenemen. De interprovinciale ziekten- kostenregeling MIDDELBURG, 25 jan. Ged. sta ten hebben een enquete ingesteld naaf de mening van het provinciaal perso neel over de vraag, of het ervoor voelt zich aan te sluiten bij de interprovin ciale ziektenkostenregeling. De uitslag was, dat 257 personeelsleden zich voor aansluiting uitspraken, 177 tegen stemden en 2 blanco stemmen werden uitgebracht. Zeeland is de enige pro vincie, waar voor het personeel geen ziektenkostenregeling geldt. Zodra ged. staten hun standpunt ten opzichte van het door het georganiseerd over leg geuite verlangen tot aansluiting hebben bepaald, zullen zij daarvan mededeling doen aan de staten, aldus hun antwoord in het algemeen ver slag. Uitvoerig is ook gesproken over de uitkering ineens over het tijdvak 1 juli tot en met 31 december 1956 aan het provinciaal personeel. Sommige sta tenleden vonden het niet juist, dat de provincie afwijkt van de rijksregeling (uitkering vanaf 1 september), maar ged. staten zeggen, dat, nu de regering te kennen heeft gegeven de besluiten der staten, ook wanneer als datum van ingang 1 juli wordt gekozen, te zullen goedkeuren, zij hun standpunt naar eigen inzicht konden bepalen. Behalve Groningen en Drente hebben alle pro vincies de datum van 1 juli gekozen. YERSEKE Jubileum. Vrijdag 1 februari a.s. hoopt de heer J. Jonkheer het feit te herdenken, dat hij vijf en twintig jaar als hoofdon derwijzer aan de Chr. school is verbon den. De heer Jonkheer begon zijn loop baan als onderwijzer te Grijpskerke en diende als zodanig ook het onderwijs te Vlaardingen, Neerbosch, Dordrecht en te Fijnaart, in welke laatste plaats hij zet jaar als „hoofd" voor de klas stond.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2