©ring zit met landbouw dieper in moeras dan ooit Veel hinderpalen staan op de weg naar gemeenschappelijke markt Gang van zaken biedt voor boeren weinig hoopgevende perspectieven Amerikaanse soldaat in M.-0osten veiliger zonder Britten en Fransen Hammarskjoeld wil V.N.-troepen langs gehele bestandslinie Bespreking werd groot fiasco BOEREN DE DUPE? lócis lecas Vier Britse studenten zitten gevangen in Hongarije Zware problemen onopgelost PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NA ADVIES VAN STICHTING VAN DE ARBEID MENING VAN WERKGEVERS SlANDPUNT VAN WERKNEMERS DOOR DE WERELD Rusland wil groter ontwapen ngscomm. V.S. verwachten geen militaire steun Regering laakt journalisten BUS OVERVALLEN IN ALGERIË Gelukwensen voor Rainier en Gracia Adenauer voor controle Aanslagen op Cyprus Zes ministers confereren drie dagen in Brussel Nederland strijdt voor landbouw V.N.-troepen naar Cyprus Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Ad\ ertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No- 3612 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 26 januari 1957 c LEKKER ETEN in België (Zie pagina 4) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.28 u., onder 17.19 u. Maan op 6.00 u., onder 14.24 u. Hoogwater zondag 27 januari: Vlissingen: 11.58 u. 1.66 m., u. m. Terneuzen: 0.04 u. 1.72 m., 12.24 u, 1.82 m. Wemeldinge: 1.04 u. 1.37 m., 13.30 u. 138 m. Zierikzee: 0.47 u. 1.17 m., 13.14 u. 1.17 m. UTRECHT, 25 januari. (Van een onzer redacteuren) |"~j ET ANTWOORD van de Stichting van de Arbeid op vragen van de regering inzake de consequenties van een eventuele gedeeltelijke te gemoetkoming aan de eisen van het Landbouw schap is gepubliceerd. Men heelt kunnen zien, dat het eigenlijk geen antwoord was, maar meer een stuk in de stijl van een Voorlopig Verslag. De mening van de verschillende groeperingen binnen de Stichting werd gedeeltelijk weergegeven, maar de Stichting zelf heeft geen mening. Zoals reeds van verschillende kanten werd voorspeld, is deze daad van de regering op een fiasco uitgelopen en zit men thans dieper in het moeras dan ooit. Waarom aan de Stichting advies werd gevraagd en niet aan de S.E.R.? Kennelijk omdat in deze Stichting de vertegenwoordigers zitten van de pu bliekrechtelijke organisaties en hier eventueel te maken afspraken dus automatisch door de werk gevers en de werknemers gehonoreerd moeten worden. Aangezien haast wel te voorzien was, dat men niet tot een uniform standpunt zou komen, is dit argument echter niet sterk. De eigenlijke antwoorden heeft de regering ontvangen in de afzonderlijke brieven van de industriële werkgeversorganisaties, de boerenorganisaties en de drie vakcentralen. De werkgevers hebben in bet brief beleefd doch duide- "ijk gezegd, dat een verdere verzwaring van lasten voor het bedrijfsleven met name door een verdere verhoging van de vennootschapsbelasting dan in het S.E.R.-advies werd aanvaard, een eind zou maken aan de overeen komst inzake de prijsstabilisatie. De landbouworganisaties herhaalden hun grote bezwaren tegen de gehele procedure van het vragen van een advies aan de Stichting. Zij stellen, dat de inwilliging van hun eisen daarmee in feite afhankelijk werd gesteld van de bereidwilligheid van de niet-agrarische werkgevers en van de werknemersbonden. In wezen zou de Stichting dus het landbouwbeleid kunnen bepalen. Alleen in de brief van de drie vakcentralen werd de regering een positieve toezegging gedaan. Daarin wordt gesteld, dat in ieder geval de relative ge lijkstelling van de landarbeidersionen aan de industriële lonen verwezenlijkt moet worden. De vakcentralen zijn daarom bereid om hun berekening voor de maximaal toelaatbare stijging van de kosten van levensonderhoud te her zien. Een verdere stijging met 0,4 werd door hen aanvaard. De C.B.T.B. In de kringen van de C.B.T.B. werd gesteld, dat de vakcentrales zich in de huidige situatie wel met het landbouw beleid inlaten, als zij over de land- arbeidersloner spreken. Deze zaak is niet alleen door een afspraak, maar feitelijk verbonden aan de overige za ken, die door het Landbouwschap aan de orde zijn gesteld. De heer Ruppert verklaarde overi gens, dat het C.N.V. een open oog heeft voor de zeer moeilijke onder handelingspositie, waarin de landbouw thans is geraakt. Dc werkgevers In de kringen van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers beluisterden we grote bezwaren tegen het schrij ven van de drie vakcentralen. Hier stelde men, dat in de S.E.R. een stij ging van het consumentenprijspeil (gemiddeld) voor 1957 is aanvaard van 3,8 pet. De vakcentralen gaan er nu in hun berekeningen van uit, dat dit voor de stijging van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud een verhoging beteken' van 4 pet. Dit indexcijfer is echter gebaseerd op het behoeftenpakket van handarbeiders met een inkomen van f 3000f 4500. Volgens onze zegsman uit het Ver- bondsbestuur moet het verschil tus sen deze beide cijfers niet op 0,2 pet. maar aanzienlijk hoger becijferd wor den. Het is inmiddels wel duidelijk, dat een werknemersoffer in de vorm van een verdergaande reële loonsverlaging thans door de vakcentralen niet in overweging genomen kan worden. Middenstand De drie middenstandsbonden heb ben zich t.a.v. het landbouwprobleem achter het standpunt van de drie in dustriële werkgeversbonden geplaatst. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, verklaarde ons dat dit voorstel van de werknemers een bedrag van f 80 miljoen beschikbaar zou doen komen voor de landbouw. Dit zou aanzienlijk meer zijn dan no dig is voor de redelijk geachte optrek king van de landarbeidersionen, zodat ook nog andere mogelijkheden gebo den worden. We tekenen hierbij aan, dat deze verhoging automatisch ook doorwerkt in de vergoeding voor de eigen handenarbeid van de boer, die Immers in de kostprijsberekeningen aan het landarbeidersloon gekoppeld is. In het land wordt thans telkens de vraag gesteld, waarom het C.N.V. zich met de andere vakcentralen alleen over de landarbeidersionen heeft uit gesproken. De bij het C.N.V. aange sloten Ned. Chr. Landarbeidersbond heeft zich immers solidair verklaard in het Landbouwschap en vastgehou den aan het standpunt, dat de vier eisen van dit orgaan onverbrekelijk aan elkaar gekoppeld moeten blijven. We hebben deze vraag aan de heer Ruppert voorgelegd, die hierop het volgende antwoordde: De Stichting heeft niet te oordelen over het land bouwbeleid. Zij draagt wel verant woordelijkheid voor de loonpolitiek in Nederland en in casu dus voor de landarbeidersionen. Vandaar dat de werknemersbonden in het kader van de Stichting alleen over deze zaak konden en moesten spreken. In de Stichting is men bovendien naar 't oordeel van de heer Ruppert niet gebonden aan een koppeling tussen bepaalde problemen, die het Land bouwschap zichzelf heeft opgelegd. Uit het bovenstaande blijkt wel duidelijk, dat de regering met dit vragen van advies aan de Stichting van de Arbeid geen stap verder is gekomen. Het heeft slechts geleid tot een grotere verdeeldheid tussen de groepen, die in de S.E.R. aanvankelijk overeenstemming hadden bereikt. En voor de landbouw biedt deze gang van zaken al heel weinig hoopgevende perspectieven. Volgens de vice-president van de Enropese Gemeenschap voor kolen en staal, zullen er in 1961 in West-Europa ongeveer tien atoomcentrales gebouwd zijn, nl. vier in Frankrijk, vier in Ita lië, een in West-Duitsland, en een of mogelijk twee in België. In de eerste zeven weken van haar werkzaamheid heeft de noodcommissie Midden-Oosten ongeveer 594.000 vaten olie per dag naar West-Europa ver scheept. Het oorspronkelijk doel was 500.000 vaten per dag. 0 De Rijn is praktisch ijsvrij. 0 Prinses Wilhelmina bezocht in Den Haag een schilderijententoonstelling. 0 Bij grensincidenten in Israël zijn twee Arabieren gedood. 0 In het Zuidafrikaanse is een motie van vertrouwenin de regering aange nomen. 0 In de V.S. bestaan plannen voor bouw van koopvaardijschepen met kernaandrijving. 0 In Drachten is een vereniging op gericht, die de belangen van de Friese buspassagiers wil behartigen. 0 De 58-jarige heer H. B. is bij de ambachtschool in de Frederik Hen drikstraat te Amsterdam door een val lende kruiwagen getroffen en overle den. ECHTFAAR DOOD IN HUIS AANGETROFFEN SCHEEMDA, 26 jan. Gisteren is het Engelse echtpaar E., dat sinds kort in Scheemda was gevestigd, levenloos aangetroffen in de badkamer van het huis dat het bewoonde. Men vermoedt dat het echtpaar door gasvergiftiging om het leven ia gekomen. De 42-jarige Ronald E. was directeur van een che misch bedrijf dat sinds half december j.l. in Eexta is gevestigd. Zijn echtge note was 34 jaar. Hongaren vluchten naar Zuid-Slavië GENEVE, 25 jan. (Reuter) Het bestuur van de vluchtelingencommis- sie der^ Verenigde Naties zal dinsdag te Genève vergaderen ter bespreking van de aan de Hongaarse vluchtelin gen te verlenen hulp. De meesten dezer vluchtelingen wijken thans niet naar Oostenrijk, doch naar Zuid-Sla vië uit. NEW YORK, 25 jan. (AFP) De Russische delegatie bij de V.N. heeft vrijdag bij de politieke commissie van de V.N. een resolutie ingediend met het verzoek tot uitbreiding van de ontwapeningscommissie met Egypte, India, Polen en een Latijns-Ameri kaans land. Deze commissie bestaat op het ogen blik uit de elf leden van de Veilig heidsraad plus Canada. Dulles over de nieuwe politiek WASHINGTON, 25 jan. (Rtr.). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft vrijdag te Washington tegen over congresleden verklaard dat een Amerikaanse soldaat, die in het Midden-Oosten moet vechten, zich naar zijn mening „een stuk veiliger" zal voelen als hij geen Britse en Franse soldaten naast zich heeft. Op een vraag wat volgens Dulles de houding van Groot-Brittannië en Frankrijk zal zijn als deze landen ge- WENEN, 26 jan. (Reuter) De Hongaarse regering heeft zeven voor aanstaande schrijvers en journalisten die ervan worden beschuldigd niet naar de pijpen van Kadar c.s. te willen dansen, doen arresteren. De journalistenfederatie in Honga rije is door de minister van binnen landse zaken „een broeinest van de reactie" genoemd. De minister heeft medegedeeld, dat de strijdkrachten van het verzet zijn vernietigd. Berichten uit Hongarije maken echter nog melding van smeu lend verzet. De Hongaarse autoriteiten houden de vier jonge Britten gevangen, die sedert 15 januari werden vermist, al dus heeft een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van buitenland se zaken vrijdag meegedeeld. Verder zei de woordvoerder, dat de zaak in onderzoek is. De Britten waren Hongarije op 14 januari binnengekomen op een visum dat 24 uur geldig was. MONACO, 25 jan. (Reuter) Het prinselijk paar van Monaco heeft, ter gelegenheid van de geboorte van prin ses Caroline, onder meer gelukwen sen ontvangen van Koningin Eliza beth van Groot-Brittannië, Koningin Juliana van Nederland, de voormalige Britse premier, Sir Winston Chur chill en ex-koning Faroek van Egypte. Mevrouw Odile Derutti, echtgenote van een loodgieter, is donderdag j.l. in een ziekenhuis van Monaco beval len van een zoontje. Daar dit 't eerste kind is, dat na de geboorte van prinses Caroline, die op woensdag j.l. in Mo naco het levenslicht aanschouwde, zal het van prinses Gracia een volledig stel babykleertjes ontvangen, terwijl prins Rainier een bankrekening op naam van de jonggeborene zal openen. vraagd wordt hun medewerking te verlenen aan de nieuwe Amerikaanse politiek, antwoordde de Amerikaanse minister, dat de Britten hun bewape ning in de hele wereld besnoeien en dat hij het daarom zeer betwijfelt of zij bereid zullen zijn op het ogenblik uitbreiding van hun verplichtingen te overwegen. Dulles zei dat Frankrijk de handen vol heeft in Noord-Afrika en dat En geland en Frankrijk zware verplich tingen tegenover de NAVO hebben. Het getuigt daarom volgens hem niet van werkelijkheidszin te veron derstellen dat Amerika In het Mid den-Oosten veel militaire steun van beide landen zal krijgen. Hij verklaarde voorts dat de Ame rikaanse zesde vloot, die in de Middel landse Zee opereert, een strategische reserve vormt die gebruikt kan wor den als het nodig is. Geen witboek In antwoord op verzoeken om een witboek te publiceren over de Ameri kaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten, verklaarde Dulles, dat dit „onherstelbare schade zou berok kenen" aan de betrekkingen met En geland en Frankrijk en „oude wonden zou openhalen". Verbod atoomwapens BONN, 25 jan. (AFP.). Bonds kanselier Adenauer heeft vrijdag in Bonn verklaard, dat hij voorstander blijft van een verbod van atoomwa pens, met internationale controle. Het instellen van een min of meer gede militariseerde zone zou volgens hem slechts zin hebben als het vraagstuk van de strategische atoomwapens op gelost is. Voorts verklaarde de bondskanselier dat West-Duitsland zonder leger van dienstplichtigen zijn verplichtingen ten aanzien van de NAVO niet kan nakomen. Met alleen vrijwilligers komt men er niet. Compensatie premie A.O.W. ongevallenrentetrekkers 's-GRAVENHAGE, 26 jan. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp dat beoogt compensatie te geven voor de premie voor de alge mene ouderdomswet aan ongevallen rentetrekkers. In Algerië werd een bus door opstan delingen overvallen. Zeven Europe- aanse inzittenden werden gedood, waarna het voertuig in brand werd gestoken. Foto: een Franse com mandant stelt met zijn officieren een onderzoek in. 0 Op ruim 71-jarige leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de heer M. de Bloeme, oud-voorzitter van de Al gemene Rekenkamer. NICOSIA, 25 jan. (Reuter) In Famagusta is vrijdagochtend een Brit se burger doodgeschoten in zijn auto aangetroffen. Voorts is een Brits soldaat door re volverschoten gewond. Op Cyprus wordt weer gestaakt. NEW YORK, 25 jan. (Reuter) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft vrijdag voorgesteld het poiitieleger van de Verenigde Naties langs de gehele Is- raëlisch-Egyptische bestandslinie te leggen met inbegrip van het gebied langs de Golf van Akaba en de strook van Gaza. Dit voorstel is vervat in Hammars- kjoelds verslag aan de Algemene Ver gadering over de stand van de terug trekking van de Israëlische troepen uit Egypte. Volgens het rapport heeft Israël niet I volledig gehoor gegeven aan de ver- I zoeken om terugtrekking van de Al- gemene Vergadering, BRUSSEL, 26 januari. De ministers van de zes landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap, die gisteravond in Brussel zijn aangekomen en vandaag zullen beginnen aan de bespreking van eventuele verdragen voor een gemeenschappelijke markt en een gemeenschap voor de kernenergie hebben geen gemakkelijke taak. Er is weliswaar in de afgelopen maanden over de aan de orde zijnde onderwerpen ai veel gesproken, meest door des kundigen en commissies, doch deze besprekingen hebben allerminst tot ge volg gehad dat de zes ministers vanochtend de ontwerp-verdragen op een presenteerblaadje krijgen aangeboden met het vriendelijke verzoek om maar even een handtekening te zetten. Dat alles nog lang niet in kannen en kruiken is blijkt o.a. wel uit het feit, dat het aanvankelijk in de bedoeling lag twee dagen te vergaderen. „We ko men op geen stukken na klaar", heb ben de ministers echter geconcludeerd en daarom zullen zij drie dagen in Brussel bjjeen zijn. Het ziet er echter, volgens ingewijden, naar uit dat men ook in drie dagen alle problemen niet van de tafel zal hebben gewerkt. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat daarom diverse kwesties de ge bruikelijke weg van niet opgeloste za ken zullen volgennaar commissies. Ook kan men besluiten nog eens een conferentie te houden om een aantal punten te bespreken. De deskundigen, die vooraf over ve le zaken met elkaar hebben gesproken, zijn met heel wat kwesties blijven zit- invoer. ten. De voornaamste hiervan zijn die van de bevoegdheden van de instellin gen der nieuwe gemeenschap, de mate waarin de landbouw in de gemeen schappelijke markt kan worden be trokken, de regeling van het vraag stuk der douanetarieven tegenover landen buiten de gemeenschap en de wijze, waarop zal kunnen worden te gemoet gekomen aan het door Frank rijk gestelde verlangen van een deel name der andere landen aan de ont wikkeling van zijn overzeese gebieden en geassocieerde landen. Verkeer Over het verkeer zal, naar wordt verwacht, wel een algemene formule ring worden gegeven, een erkenning inhoudend, dat ook op het verkeer de beginselen van de gemeenschappelijke markt dienen te worden toegepast. Landbouw Wat de positie van de landbouw in de gemeenschappelijke markt betreft heeft Nederland, naar verluidt, in de afgelopen dagen een vrij eenzame strijd moeten voeren. Deze was ge richt tegen het streven van Frankrijk om blijvend een nationaal veto te be houden tegen versterkte agrarische Gaza Het Israëlische plan voor een bur gerlijk bestuur over het gebied van Gaza is door Hammarskjoeld van de hand gewezen. Uitvoering van dit plan zou een verandering betekenen in de huidige bestandsovereenkomst tussen Israël en Egypte. De Algemene Vergadering zal waar schijnlijk maandag bijeenkomen ter bespreking van de toestand, die is ont staan door de weigering van Israël zich neer te leggen bij het verzoek van de Algemene Vergadering om al gehele terugtrekking uit Egypte. Hammarskjoelds voorstel voorziet ook in het legeren van V.N.-troepen aan de Israëlische zijde van de be standslijn. Bij de bestandsovereenkomst was bepaald, dat dit gebied gedemilitari seerd zou worden. Het wordt thans door Israëlische troepen bezet DE BILT~ZEGTj Enige regen Over het algemeen veel bewolking, met enige regen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Zachter. ATHENE, 26 jan. (Reuter) Het Griekse parlement heeft vrijdag een parig een resolutie goedgekeurd waar in wordt aangedrongen op het zenden van een politiemacht van de Verenig de Naties naar Cyprus. In M^dadat jn (adv.) onmperkie garantie or de vering. lllllllllllllll hazet fabrieken te zevenbergen

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1