MINTEKEN Een herenpyama GEZONDHEID Zwitsalette in vele kleuren qRoene Benen aan 't adres van de werkende meisjes Zit de fout niet in de gezinnen? HET -TEKEN IS EEN Onberekenbaar onderricht aan Jaapje opZeeuwse plavuizen Zaterdag 26 januari 195/ ZEEUWSCH WEEKEND Een fieer op bezoek in hei Weekendhuis et is heel onbeleefd om. een gast een hele week te laten JQp wachten op een gelegenheid om eens aan het woord te komen, maar ik moet ook naar een andere kant een beetje schipperen, want stel u voor, dat ik een keer al te veel plaats- ■uimte in beslag zou nemen van ons Weekendhuis, dan kreeg ik het ook daar met mijnheren aan de stok. We wonen allemaal heel gezellig in, maar ieder moet zijn deel hebben. Daarom ris keerde ik het, dat de mijnheer die ons, dames, een bezoekje bracht, niet gauw uit zijn humeur zou raken. En daar zit ik dus ook nu weer klaar voor de mijnheerOns vertrek is extra netjes en er ligt zelfs een sigaar klaar, in de hoop dat dit de stemming van die mijnheer dan milder zal maken. Of die heer zo boos is? Dat niet, maar hij zegt toch ongezellige dingen, voor de meisjes en voor ons. „In mijn werk, Maja, zo mag ik U wel noemen, heb ik veel met vrouwelijke werkkrachten te maken. De meesten van hen zijn nog jong. Behalve enkele uit zonderingen ligt de leeftijd tussen acht tien en vijf-en-twintig jaar. Het werk, dat te doen valt, is heel ver schillend. Het grootste deel der meisjes, waarmede ik te maken heb, moet lichte handenarbeid verrichten en er worden geen eisen gesteld voor een schooloplei ding. Wel proberen we na te gaan uit welk milieu de meisjes komen. Kantoorarbeid Een andere, kleinere groep meisjes heeft kantoorarbeid te doen. Daar is verantwoordelijk werk bij. Van de groep wordt gevraagd, dat een middel bare school met succes is doorlopen. Om niet met onprettige aanklachten te beginnen, zal ik eerst mededelen, dat er onder beide groepen meisjes zijn, die ik voor de taak, waarvoor ze gesteld zijn, volslagen en volwaardige werkkrachten zou willen noemen. Die zijn hun loon in derdaad waard. Naar verhouding echter vind ik, dat er veel meisjes zijn onder hen, die ik beslist onvolwaardig zou wil len noemen, niet omdat ze een gebrek hebben, maar omdat hun karakter niet deugt. (Dat is wel hard gezegd, Maja!) Beschaafder luieren bigenlijk reageren de beide soorten werkkrachten gelijk, zij het dan dat de meisjes, die de middelbare school hebben bezocht, wat beschaafder of geraffineer der luieren. De camouflage is handiger omgehan gen, maar in wezen is dit hetzelfde, dat ze net als de handenarbeidsters eigenlijk de hele dag met de klok re kenen. Als ze 's morgens het werkver trek binnenkomen, is de eerste blik op de klok gericht en het is klaarblijke lijk, dat ze met verlangen de voort gang van de wijzers gadeslaan. Het werk komt pas in de tweede plaats. Neem je die jonge dames eens onder handen, dan worden ze of brutaal of ze pogen door aardige maniertjes, die op flirten gaan gelijken, je in een be tere stemming te brengen, maar ver betering zie je meestal niet. Liever kamperen! Nu acht ik het begrijpelijk, dat ouders, die de kosten ervoor over hadden, dat hun dochters een middelbare school be zochten, die kennis eens in contanten gaan omzetten in een soort werk, dat be antwoordt aan de schoolopleiding, wat die meisjes ook bij een bepaald soort werk brengt en in een zekere sfeer plaatst, maar ik zou toch liever willen, dat ze die kinderen dan maar liever gestadig lieten kamperen een beetje uit de buurt van de plaats, waar serieus gewerkt moet wor den. En de kwade geesten uit de andere groep zou ik de moeders zelf op het dak willen sturen, opdat die, zy het dan laat, heel laat, thuis aan de dochters gaan hij- brengen, dat als je werk op je neemt je eenvoudig de plicht hebt dat werk zo goed mogelijk te verrichten. Krachtig opvoeden Wellicht, dat de moeder, die thuis met zo'n onwillige dochter zit opgescheept, ten einde raad eens krachtiger gaat op voeden, wat meestal in de prille jaren verwaarloosd is. In de gezinnen, waaruit die meisjes voortkomen, moeten die gaan meeverdienen, want men kan zich daar de luxe niet veroorloven ze maar te laten rentenieren. Ik vind het zeer te betreuren, dat niet alle werk zó gemechaniseerd kan worden, dat ik een groot deel van de on- geschikten kan ontslaan. Wel tracht Ik zo veel mogelijk te selecteren, maar niet al tijd met veel beter resultaat. Het lijkt mij toe, dat de grootste fout altijd in de gezinnen schuilt. Als men van huls uit niet anders gezien heeft dan dat er inderdaad gewerkt moet worden voor het geld, dat men zegt te verdienen, dan stempelt dit op een gun stige wijze vanzelf de komende gene ratie. Taak voor de moeders En waar het in de praktijk van het le ven zo is, dat de moeders de opvoeding in handen hebben, ligt het voor de hand, dat daar de verbetering vandaan moet komen. Ik acht wel, dat het steeds moei lijker wordt, want er is nu al een hele generatie, die meestal te slap is groot ge bracht, en die zit nu zo vast te paard, dat men geen klachten meer in ontvangst neemt van ouderen. Zij zeggen: wat er verkeerd gaat in het leven, hebben de ouderen op hun geweten en wat de op voeding betreft hebben ze gelijk. Waarschijnlijk zijn de meeste dames heel boos op mij, eerst al omdat ik meis jes buiten de gezinsarbeid houd door hen als werkkracht aan te nemen en dan bo vendien nog veel kritiek oefenen op de opvoeding. Op dc juiste plaats Maar als men eens op de juiste plaats startte, met verbetering aan te brengen, d.w.z. in de gezinnen het an ders aanpakte en liefst met een vaste hand, dan bleven wellicht desondanks de meeste meisjes liever thuis, waar dan meer rust en regel zou heersen en dan waren de krachten, die ik zou be komen, voor een groter percentage beter te gebruiken. Intussen, hoop ik, dat mijn naam uw redactiegeheim blijft, opdat geen boze dames me lynchen." Luisteren! Wat moeten we met zo'n man beginnen? Ik heb al geprobeerd hem te vriend te houden door hem onverkort aan het woord te laten en verder geloof ik, dat we er goed aan doen toch ook eens naar een man te luisteren. Ze kunnen iets wel eens erg zakelijk zeggen, maar soms heb ben ze gelijk, alleen zou ik die mijnheer, die bang voor ons is, willen vragen: is opvoeding dan alléén maar de taak van de vrouw? Moeders doen er wel het meeste aan, maar als de vader ziet, dat het wel er wel heel slapjes naar toe gaat, zodat hy permissie voor dit of dat of dat aan zijn kroost moet vragen, wie moet dan het stuur in handen nemen? Een erezaak Maar met de bal terug te kaatsen, wat ik nu voor mijn lezeressen doe, zijn we niet klaar. We zullen dan maar weer bij onszelf beginnen en de grote kinde ren niet alleen de meisjes, leren ver staan, dat goed werken een erezaak is, want God geeft elk een eigen levens taak. En nu blijven we toch aan het eind nog met deze grote vraag zitten: waarom kie zen meisjes toch bij voorkeur zulk werk, dat vreemd is en blijft aan het echt vrouw-zijn? Dit terrein is toch ook wijd genoeg. Men behoeft wezenlijk niet alle maal hulp in de huishouding 'te worden. Ziekenhuizen schreeuwen om krachten, bij het onderwijs is er een tekort. We zijn weer bij het begin van een vo rig praatje teruggekeerd. Daarom is de raad van die mijnheer toch zo kwaad niet. Thuis bij het begin beginnen, dat is de door God zélf voorgeschreven weg, wijl Hij nu eenmaal kinderen in gezinnen laat Grijze haren van het rekenen grootbrengen. Och, dat alle mensen toch eens luisterden naar de wijze raad die heel knappe mensen soms zomaar gratis verstrekken, wat zou dan mijn baantje een feest zijn. Bovengenoemde knappe mensen in ons vakken hebben uitgemaakt, dat kinderen van een jaar of zeven eigenlijk nog niet „reken-rijp" zijn in die tijd des levens, weshalve het veel beter zou zijn dit vak pas in een hogere klas te doen aanvangen. Als dat gebeurde, ja, dan zouden mijn kroost en ik met de brave oude kinderdichter Van Alphen kunnen zeggen: „Mijn leren is spelen." Maar nu het zover nog niet is, zitten we nog met de problemen en kan ik eenvoudig de naam Van Alphen niet meer horen, want de man wist niet waarover hij praatte, met zijn: „Mijn leren is spelen". Wat zou hij „gedicht" hebben, als hü eens met de moeite had gezeten om aan zesenveertig kinderen alle knepen en lagen van dat gecijfer te moeten bijbrengen en als hij dat ge ploeter van die wurmen eens gezien had Rekenen is en blijft een geheimzin nig en onberekenbaar vak, al heet het dan ook rekenen. Er staan een paar cijfers, b.v. 6 4 Zie dan maar, dat je een behoorlijk cijfer achter dat Maja. geplaatst krijgt. En dan heb je soms Sireep en sjerp Twee Britse mode-nieuwigheidjes: links een zwart-wit gestreept jasje met een geel kraagje, dat getoond werd op een show in Londen. De bedoeling is, dat er een wit bloesje onder gedragen wordt. Helaas werd het materiaal niet vermeld. Rechts een „hoed", genaamd Guineveredie geïnspireerd is op 'n klassiek Engels hoofddeksel, vervaar digd van zeeblauwe en rose zijde. Be&cltecfn Uw Eet voldoende groente en fruit Trek vooral in dit jaargetijde zoveel mogelijk profijt van de beschermende waarde van groenten en fruit. Eet daarom niet te vaak stamp pot, want door stampen vernie tigt U vitamine C. Stoof de groente niet lang na met boter of margarine: daar door gaat er vitamine C verlo ren. Vermeng de groente liever vlak voor het opdienen met bo ter, margarine of een melk saus, ze is dan ook smakelijk! Laat 's winters het fruit niet op tafel ontbreken. Menu's Londonderrysoep* aardappelen met jus, runderrollade, brussels lof Deense vla*. Aardappelen met jus, rest rollade, spruitjes vla van yoghurt*. Aardappelen, jus, bruine bonen met gebakken spek, sla van wortel en an dijvie griesmeelvla. Groentesoep* aardappelen, jus, runderlappen, koolraap appel*. Panvis van stokvis sinaasappel. Aardappelen met jus, gehakt, prei pannekoeken*. Aardappelen met jus, rodekool havermoutpap. De met een aangeduide gerechten kunnen geschrapt worden, zonder dat de maaltijden wat voedingsstoffen be treft onvolledig worden. Voor 4 personen Panvis van stokvis 300 kg stokvis, 1% kg aardappelen, 150 g (een kopje) rijst, 3!& dl (2 kop jes) water, 1 kg uien, boter of marga rine, zout (melk of visbouillon). (Ongeweekte stokvis in stukken hak ken en tenminste 24 uur in ruim wa ter weken. Het water nu en dan ver versen). De stokvis zo goed mogelijk van graten en vellen ontdoen. Er des gewenst rolletjes van maken en deze vastbinden met een draadje. De ge weekte stokvis in ruim kokend wa ter met 10 g zout per liter water zachtjes gaarkoken. Zorgen dat het water tegen de kook aanblijft, anders wordt de vis hard entaai. Kooktijd 'A a 1% uur, afhankelijk van de mals heid van het visvlees. De rijst wassen, opzetten met ko kend water en zout en zachtjes gaar koken. De aardappelen schoonmaken, gaarkoken en in stukken snijden. De uien schoonmaken, in snippers snijden en deze bruin bakken in boter of mar garine. De vis in stukjes verdelen. Al deze ingrediënten dooreen mengen. Het gerecht desgewenst smeuïg maken met een scheutje melk of visbouillon. Desgewenst het geheel overdoen in een vuurvaste schaal, bestrooien met paneermeel en hier en daar een klon tje boter of margarine er op leggen. Er in de oven een bruin korstje op laten komen. 1 ui, 40 g (ruim 2% eetlepel) boter of margarine, Vz theelepel kerrie, 40 g (4 eetlepels) bloem, 1 liter bouillon, 'A dl VA klein kopje) melk (klein blikje champignons). Het uitje klein snijden. De boter of margarine warm maken en het uitje met de kerrie hierin fruiten. Alle bloem toevoegen en flink roeren. De bouillon bij kleine scheutjes tegelijk bij het mengsel schenken, tot alle bouillon gebruikt is. De soep zeven. De soep weer aan de kook brengen en op smaak met melk en desgewenst met champignons. Op veelvuldig verzoek plaat sen wij het patroon van een herenpyama in de maten 50- 52-54 (maat 56 op bestelling) en waarvoor men nodig heeft 5 mtr machtig je best gedaan en dan komt er een juffrouw, die er ijskoud een miserabele haal door geeft. Daar ga je dan. GLAD MIS Nu ja, met dat gaat het soms nog wel, want dan mag je er wat bij doen en dat zint de meesten wel, maar dat teken. Dat is glad mis. Nu behoeft u niet te denken, dat het alleen maar de achterlijken of grensgevallen zijn, die tobben met dat gegoochel met cij fers. Lang niet, want dan kon je de eerste tijd wel eens denken, dat je allemaal achterlijken had. Later, als ze een beetje over die fatale leeftijd van zeven heen zijn, gaat het bij de meesten gesmeerd. Intussen, ik zit er mee, want ik heb de meeste zevenja rigen. LEZEN ALS DE BESTE Daar heb je nou onze Jaap. De kerel kan lezen als een voordracht kunstenaar, en hij vertelt de Bijbel se geschiedenis nog mooier na dan ik het zelf deed. Hij schrijft keurig en in zijn tekenen zie ik beslist wat, maar rekenen ho maar. Je zou geen volbloed schooljuffer zijn, als je niet probeerde met een paar extra ogenblikjes in het speelkwartier hem wat bij te spijkeren. Nu goed, ik mag mijn baantje wel, al heb ik dan geen goed oogje op reke nen, dus blijft Jaap wel eens bij me in het speelkwartier en doen we, nee juister gezegd, doe ik danig mijn best. Vandaag ook weer. „Kijk Jaap, hiér zijn negen lekkere zuurtjes." Ik krab bel al negen snoepjes op het klad blaadje. WEINIG INTERESSE Jaap kijkt er naar en is niet bijster geïnteresseerd. Verder stel ik voor om van die negen er vier aan Jaaps jonger broertje te geven, bij mij ook welbekend. Jaap schudt e.hter energiek van nee, want zijn broertje had gister zo'n kiespijn en nou mag hij van moeder niet snoepen. ingezonden Mededeling (Adv.) Bestrijd UW PIJNEN met: w stof a 90 cm breed. Kraag, zakken en mouwen wor den gegarneerd met een contras- trerende kleur. De broek wordt in gehaald met elastiek of band. Wijze van bestellen Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten het frankeer zegel, 't verschuldigde bedrag 0,95) aan geldige postzegels en adresseer de ze aan de redactie van het Zeeuwsch Dagblad, Lang Vorststraat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en nummer (no 234) van het gewenste model. Plak nooit voor meer dan 0,95 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Be stellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patronen worden niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad, het persoonlijk komen afhalen aan ons kantoor heeft dus geen zin. Wit we in het komende voorjaar en van de zomer kunnen kiezen uit regenmanels in een onein dige variatie van kleuren, werd ons niet alleen verteld, maar ook getoond op een show, die Helfi's Regenkleding N.V. onlangs in onze hoofdstad hield. De mannequins paradeerden in creaties van hemels blauwe, oranje, gifgroene, roestbruine, tomaatrode, zachtgele, zandkleurige en donkerbruine poplin en wollen gabardine, alsof ze een jaar of twee geleden niet nog praktisch uitsluitend in het zwart gehuld gingen wanneer er een lieflijk Hollands lenteregen tje uit de lucht rolde. Vooral de pasteltinten zijn door de winkeliers met en thousiasme ontvangen. Verder doet blauw in alle denk bare schakeringen het nog opperbest. We zagen ook streepjes en leuke fantasieweefsels. Erg leuk vonden wij een crême-kleurig regengewaad met smalle zwarte streepjes, een zwarte reverkraag, zwarte knopen en een grappig hoekje met een zwarte rand. Over hoedjes gesproken: ook op dit gebied ontbrak de afwisseling niet. Soms sierden bijzonder eenvoudige dopjes de lokken der mannequins, maar soms waren hun hoofden bedekt met grappige „regenbaretten", paraplu kapjes en gevalletjes, die het midden hielden tussen een zuidwester en een verpleegstersluier. Niet allemaal even handig in de praktijk waarschijnlijk (stormbandjes kon den we bijna nergens ontdekken)maar wel leuk. Over de modellen valt niet veel nieuws te vertellen. Er was één mantel in de collectie, speciaal bestemd voor bakvissen, „maid's mantel", zo noemde de speaker hem. Menige teenager zal beslist voor deze goedkope jas, met de leuke losse witte kraag, de Amerikaanse schuifsluiting en het olijke gekruiste witte bandje opzij, zfichten, dach ten we zo. Cape Onder de geshowde anti-regen kledingstukken was ook een cape. Iets modieuzer dan de capes, die wij vroeger naar school droegen. Maar wèl donkerblauwDe witte knopen gaven het geheel een leuk effect. Bij de dames voor wie de prijs geen beletsel vormt (100 gulden) zal hij wel in de smaak vallen: onder dit gewaad kan zelfs de allergrootste boodschappentas droog vervoerd worden! De mantels hadden over het algemeen maar één rij knopen, maar de overslagen waren iets breder dan ge woonlijk. Bijna alle mouwen bleken ingezet, het raglan- model gaat er een beetje uit bij de regenmantels. Er was veel met schouderstukken gewerkt, één mantel had zelfs een afknoopbaar pellerientje. De sportieve jassen hadden een geruite en de modieuzere exemplaren hadden een changeant voering. Wel nieuw was de regenmantel van zijden-voline (een soort plastic), die zo wel in changeant als in unie-kleu ren wordt gemaakt. De zakken kunnen niet inregenen en de kraag heeft een praktische „ingebouwde" capuchon. De naden zijn niet genaaid, maar gelast, zodat hij beslist waterdicht is. De winkelprijs wordt veertien gulden vijf tig, in changeant-uitvoering is hij ruim drie gulden duurder. Hij moet naar de dokter en daarom vertikt Jaap het om vier zuurtjes van mijn kladblaadje aan Appie te geven. Nou goed, je moet kunnen geve' en nemen daar gaat het juist om in re kenen) en daarom verander ik de zuurtjes met een kleine haal in knik kers. Daarop hoeft Appie niet te knab belen. Jaap ziet, dat er vijf overblijven, wat hem verheugd doet zeggen, dat hij de meeste houdt. ACHTERGROND Daar bemerk ik (want ik lees ge leerde dingen over psychologie), dat er een achtergrond is bij Jaap, dat hij niet met dat teken overweg kan. i houdt liever alles zelf. Doch met zulke diepgaande overwegingen houdt mijn leerplan voor het hele jaar gaen rekening. Tot en met twintig mogen die cijfers geen enkel geheim r eer voor mijn peuters hebben en daarom achtervolg ik Jaap met nog meer „min-sommen", omdat hij daar de grootste moeite mee heeft. Nog één keer gaan de knikkers over uit Jaaps buultje naar Appie. Jaap had er tien en moet er vijf aan Appie afstaan. IN HET GELIJK Jaap zegt dan, dat hij er vijf over houdt en de tekening op het klad blaadje ste't hem in het gelijk. Jaap kijkt wat opgewekter, nu. blijkt dat hij het goed heeft en daarom waag ik de sprong tot boven tien. We blijven maar bij de knikkers, want die zijn onschadelijk voor een slecht gebit. We hebben, bij mijn nieuwe opgaaf, wel twaalf knikkers. Dat is al veel en ik ben van plan er Jaap acht af te nemen, maar ik denk ze ook nu weer aan Appie, de bloed eigen broer, door te geven. Maar dan wordt Jaap uitgesproken recalcitrant en hij bijt me toe: „Waarom mot i?t al m'n knikkers an Appie geve? Hij het me gisteravond zo getrapt, kijk maar" en Jaap ziet kans zijn been op de bank te leggen en wil zijn kous af stropen, om het wettig en overtuigend- bewijs te leveren. OP ALLES BEDACHT Ik ben vandaag beslist niet ge lukkig met mijn voorbeelden. Mor gen eens wat anders proberen, want Jaap is nog niet zover, dat hij in het abstracte redeneren kan over al de kuren en kunsten van cijfers tot x met twintig. We zullen dan wel weer zien en in ieder geval moed houden, want is die verloren, dan is het alles mis. Ik zal dan eerst in formeren hoe het met Appie s gebit er bij staat. Je moet op alles bedacht zijn in ons „vak". Zeli gezien I Ze zijn gesignaleerd, de rode en groene kousebenen! Dus toch Ook in de Zeeuwse drevenDe be woners van ons gewest mogen dan be houdend genoemd worden, enkele pro gressieve geesten hebben toch maar de stoute schoenen, nader aangeduid, de stoute kousen aangetrokken! Hebben deze vrouwelijkegeesten hun tijd verstaan, zoals dat heet? Het geven van een antwoord hierop is niet gemakkelijk. Wij zullen ons daarom beperken tot het doen van enkele gissingen. Een vraag, die zich onmiddellijk aandient, is: riekt het bewandelen van deze aard bol met de in bizar groen verhulde benen naar verdwazing of is het de koesterende warmte van de stof, lou- tc~ de immense bekoring van het rij pere textiel, dat hier door de betrok ken dames primair roordt gesteld? Dit laatste is aanvechtbaar. Droeg men in het, zoals het thans schijnt, voorbije nylon-tijdperk, soms gebrei de kousen? Neen! Blijft dus over: de verdwazing Toch gaat ook dit weer niet op, want het is in ons goede Nederland zo, dat men zelfstandig de kleur kan bepalen, die men op een gegeven moment aan de kousen wenst te geven. Daarnaast dient ten gunste van de rode- en groene-kousen-draagsters te worden aangetekend, dat zij zich heb ben ontworsteld aan die grote, wijds verbreide nylon-massa. Zij hebben op het mode-front de spits afgebeten! Hierin schuilt een deel van haar ver dienste. Voorts hebben zij zich moedig getoond. Hoe schoorvoetend zal zo'n eerste groene kousebeen de Zeeuwse plavuizen opgestuurd zijn! Ondertussen zijn ook deze draagsters reeds in twe groepen uiteengevallen. De gelijkgerichte en de twee-polige. Want er zijn er, die, gelijk men dit wel op schepen ziet om stuurboord en bakboord te markeren, zowel een rode als een groene kous aantrekken. Dit is het pure, baanbrekende werk! Eerst dan laat men zich willoos drijven op de poelen van het modespektakel, eerst dan neemt men met overgave deel aan datgene, waarop het bevattingsvermo gen van de mens in zijn ware gedaante reageert.. DE STATENDAM NAAR NÊWyORK In februari zullen Brits-Jordaanse onderhandelingen beginnen over be ëindiging van het verdrag tussen bei de landen en terugtrekking van de Britse troepen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 10