'Overig Nederland'groeit industrieel harder dan 'het Westen' kaas Heel Goes (baby's incluis) zou op Schiphol emplooi kunnen vinden Den Haag bouwen voor wil satellietstad 100.000 inwoners Wijziging in vorm en wijze van afgifte van kentekenbewijzen Indische studenten betogen tegen Pakistan Opmerkelijke mededelingen van ir. W. L. van Lakerveld Tweederde der nieuwe bedrijven vestigde zich buiten randstad In de geest van morele herbewapening Olympische Spelen leve» den fekort op Opvouwbare tankschepen Ten oosten van huidige stad Lening van Wereldbank voor Petzië Beschuldigingen in V-raad Doetttéér met Ongeregeldheden in Indisch dorp Verandering geldt nog niet voor bedrijfswagens Joden doen beroep op V.N. Vrijdag 25 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 's-GRAVENHAGE, 24 januari. „De groei der industriële be roepsbevolking is, zoals het statistisch materiaal leert, de laatste jaren buiten de randstad Holland iets groter geweest dan in de rand stad. Wat de nieuwe industriële vestigingen betreft ligt het zwaarte punt zelf zeer duidelijk buiten het Westen. Dit neemt niet weg, dat het Westen nog steeds een krachtige groei vertoont en dit zal blijven doen, gezien de specifieke voordelen, die het nu eenmaal, zeker voor bepaalde industrieën, biedt". Deze opmerkelijke verklaring legde ir. W. L. van Lakerveld, directeur voor industriële investeringen bij het ministerie van economische zaken, af in een rede, die hij over de ont wikkeling van de Nederlandse industrie hield in de vergadering van de Nederlandse Tuinbouwraad. Ir. Van Lakerveld verklaarde, dat tot mts-en telt men er buiten het Westen voor kort ook in hoofdzaak agrarische contreien tot industriële activiteit zijn gekomen. „Met deze ontwikkeling van het deltagebied van Rijn, Maas en Schelde, de poort van West-Europa, zal altijd, terdege rekening moeten worden gehouden. Dit deltagebied ls in het be stel van onze weivaart zulk een kost baar goed, dat daaruit het grootst mo gelijke rendement zal moeten worden gehaald", aldus verklaarde de spreker. Trek uit het Westen Dat er sprake is van trek uit het Westen blijkt volgens ir. Van Laker veld duidelijk uit het feit, dat van de 247 bedrijven met tenminste tien man personeel, die zich in 1953 tot en met 1955 in Nederland hebben ge vestigd, slechts een derde zich ln de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht vestigde en twee derde in overig Nederland. Van de ln deze bedrijven tewerkge- stelden vond slechts 28 procent een plaats ln genoemde drie provincies, ter wijl de overige 72 procent emplooi vond in de andere provincies. Van 1950 tot 1955 is de industriële tewerkstelling ln de acht provincies buiten de genoemde drie gestegen van 56 tot 57.2 procent van de totale industriële tewerkstelling van Nederland. Temperende factoren Ir. Van Lakerveld noemde tenslotte enkele factoren, die de groei van de westelijke industriële concentratie tem peren. O.m. de verbetering der primaire en secundaire vestigingsfactoren bulten het Westen, de totstandkoming van het koppelnet der elektriciteitsbedrijven en de nagenoeg volledige elektrificatie ten plattelande. Ook aan de verbetering der oplei dingsmogelijkheden is buiten het Wes ten veel gedaan. Niet minder dan 63 ambachtsscholen van de in totaal 85 sinds 1945 gestichte kwamen tot stand buiten de randstad Holland. Uitgebreid technische scholen kwa men tot stand en van de in totaal 21 >E RADIO BRENGT U ZATERDAG 27 JANUARI 1957 xILVERSUM I (402 m.) V.A.R.A.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. V.P.R.O.: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 Gram. 10.25 Cabaret. 10.55 Buitenlands weekoverzicht 11.10 Dansmuziek. 11.40 Kamermuziek. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 V.A.R.A.-Varia. 13.20 Har- monie-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.55 Gram. 15.20 Streekuitzending. 15.45 Gram. 16.20 Binnenlandse migratie, klankbeeld. 16.40 Lichte mi-ziek. 17.05 Act. 17.35 Gevar. mu ziek. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlan tisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. V.P.R.O.: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Evan gelie van Johannes, caus. 19.55 Deze week, caus. V.A.R.A.: 20.00 Nieuws. 20.00 Gevar. programma. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Lichte muziek. 22.45 De onberaden wed der, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) K.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Pianospel. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boek bespreking. 14.50 Kamerkoor. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Accordeon orkest. 15.50 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Musette-orkest. 17.35 Lichte muziek. 17.55 Lichte muziek. 18.15 Journ. week overzicht. 18.25 Gram. 18.30 Van het Bin nenhof. 18.40 Jazzmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Omr. ork. en soliste. 19.40 Licht baken. 20.00 S.U.S.-programma. 21.10 Act. 21.25 Gevar. programma. 22.5 Wij luiden de zondag in! Hierna: Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto 23.2524.00 Nouveauté's. TELEVISIE-PROGRAMMA'S A.V.R.O.: 17.0017.30 Voor de kinderen. N.T.S.: 20.00 Journ. en weeroverzicht. V.A.R.A.: 20.15 Drie tientjes per dag. T.V.-koi 'edie. 20-50 Filmverzoekprogram- ina. 21.25 Saint Germain des Prés. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gesproken aperitief 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio-Al manak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram. 15.15 Accordeonrecital. (Om 15.30 Gram.). 16.00 Gram. 16.15 Ork. conc. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Gevar. muziek. 18.00 Moderne muziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Omroep-Ommeganck.' 21.00 Gram. 21.15 Ork. conc. 22.00 Nieuws. 22.11 Verz. programma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gram. 12. Ook het culturele leven bulten het Westen bloeit. Verdere factoren, die de ontwikkeling in het Westen kunnen be ïnvloeden, zijn de relatief hoge produk- tlekosten in dit gebied. Daartoe draagt ook bij het wegennet en tenslotte zijn er nog aanzienlijke werken uitgevoerd met het doel de bereikbaarheid van vele gebieden te water te vergroten. Oproep van staatslieden DEN HAAG, 24 jan. Na een in straatsburg gehouden bijeenkomst van 27 persoonlijkheden uit negen Euro pese landen ter bespreking van de si tuatie in Europa in de geest van mo rele herbewapening is een verklaring gepubliceerd, waarin aangedrongen wordt op een bijeenkomst van verte genwoordigers van regering en par lement van Frankrijk en Duitsland. Het manifest zegt, dat het materia lisme en de verdeeldheid van de Eu ropese volken ertoe hebben bijgedra gen de wereld naar de rand van de on dergang te slepen. „Europa moet leren eenheid uit te leven of zij zal ten on der gaan. Deze eenheid zal alleen ko men dank zij een morele en geestelijke renaissance in de harten van al onze volken", aldus het manifest, dat mede is ondertekend door dr. J. J.. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer. MELBOURNE, 23 jan. De orga nisatie van de Olympische zomerspe len te Melbourne heeft de regering van de staat Victoria een verliespost opge leverd van meer dan 200.000 Australi sche ponden (ongeveer f 1.600.000. maar volgens een krantenbericht zou een lid van het organisatie-co nité heb ben gezegd dat dit tekort ruim gedekt kan worden door een verkoop van de verschillende installaties en de daarbij behorende uitrusting welke voor de spelen benodigd waren. Dit zou vol gens hem enige honderdduizenden ponden opleveren. LONDEN, 24 jan. (.Reuter) Twee deskundigen van de univer siteit van Cambridge, prof. Wil liam Hawthorne en John Shaw, hebben plannen ontworpen voor or»"wu)l are nylon sleepschepen voor het vervoer van olie om Kaap de Goede Hoop. Zij nemen nu met een klein model in een tank proeven om te zien hoe hun uitvinding zich houdt in hoge golfslag. De sleepschepen zullen uit een nylonreservoir en een plastic- buitenwand bestaan. De uitvin ders menen, dat men ze een l.on- de-d meter lang kan maken, waardoor zij vierenhalf miljoen liter Jen kunnen bevatten. Aange":-n olie lichter is dan wa ter, zullen deze schepen hoog op het water drijven en door een volledig geladen tankschip met een snelheid van 10 tot 15 mijl kunnen worden gesleept. Als de sleepschepen gelost zijn, vouwt men ze op en geeft ze met een schip of een vliegtuig mee naar het land waar de olie van daan komt, aldus de uitvinders. Ingezonden Mededeling (adv.) 0 In Israël vinden op diverse plaat sen olieboringen plaats. SCHIPHOL, 24 jan. - De luchthaven Schiphol staat op de ranglijst van Europa op de zevende plaats wat de passagiers betreft, op de zesde plaats t.a.v. passa giers en luchtvracht samen en op de goede vierde plaats voor de luchtvracht alleen. Dit deelde de direc teur van Schiphol, de heer Dellaert, vanmiddag op een vergadering van Nij verheid en Handel te Am sterdam mede. Hij deelde o.m. mede, dat de intercontinentale afde ling voor passagiers bij de uitbreiding driemaal zo groot wordt als de bestaan de. De hangaroppervlakte zal daarna in totaal 31.565 vierkante kilometer bedra gen. Op Schiphol werken 13.500 personen in de luchtvaart. De hoofdeigenschappen van het uitbreidingsplan kunnen als volgt worden samengevat: 0 de overzichtelijke ba nen zullen een logische verkeersregeling bevor deren; 0 zij schept de mogelijk heid van gelijktijdige en onderin ge onafhanke lijk :tart en landingen; 0 het plan kan uit de huidige luchthaven ge leidelijk worden ont wikkeld, zonder be- drijfsstoornis; 0 van de rijksweg Am sterdam-Den Haag-Rot terdam wordt veel pro fijt getrokken. Er is geen tunnel nodig, al leen een paar viaduc ten; 0 in het steeds verbeter de plan gaat het ver lengde van geen der banen over huidig of toekomstig Amsterdam. Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Margriet", is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! DEN HAAG, 24 januari. Den Haag wil nu het grenswijzi- gingsvoorstel is ingetrokken een satellietstad bouwen voor 100.000 inwoners. Dat heeft de wethouder van openbare werken tijdens de bgrotingsbehandeling meegedeeld. Omtrent de plaatskeuze kunnen echter, hangende de besprekingen, die met de hogere autoriteiten zullen moeten plaats vinden, en die vooraf moeten gaan aan het overleg met de betrokken gemeenten, geen gedetailleerde inlichtin gen worden verstrekt. De wethouder hoopte, dat de raad op dit punt genoegen wil nemen met de aanduiding, dat aan de poldergebieden ten oosten van de stad wordt gedacht, met dten verstande, dat een voldoende brede groenstrook tussen de bestaande agglomeratie en de nieuwe stad open zal moeten blijven en zo mogelijk geen bestaande dorpskommen in de stad moeten worden opgenomen. Geen „slaapstad" De satellietstad zal behalve woonge legenheid, ook werkgelegenheid moeten bieden en zal dus niet een zg. „slaap stad" moeten worden, ook al is er uiteraard een groot aantal personen, die dagelijks naar hun werk in Den Haag zullen forensen. Ter vermijding van de grote eenzij digheid in de samenstelling van de be volking zal behalve voor arbeiderswo ningen ook voor de nodige woningen voor middenstanders en beter gesitueer den moeten worden gezorgd, meer nog dan zulks ln de zuidwestelijke stads wijken mogelijk ls gebleken. Temidden van het agrarische land gelegen, zal de stad het karakter van een tuinstad kunnen verkrijgen, ook al stellen b. en w. zich niet voor, dat de stad in hoofdzaak uit eengezinshuizen zal bestaan. Voorlopige bestuursvorm Men hoopt voor de nieuwe stad een voorlopige bestuursvorm te vinden; na derhand zon de satellietstad wellicht een zelfstandige gemeente kunnen vor men, zij het ook, dat zjj een onderdeel van een grote Haagse agglomeratie zou blijven en als zodanig onder eventuele intergemeentelijke bestnursregeling in dien die voor de agglomeratie worden getroffen, zou blijven vallen. Uiteraard zal daarbij de nodige aan dacht moeten worden besteed aan de talrijke voorzieningen, die een essenti eel onderdeel uitmaken van een stad van 100.000 Inwoners. Daarbij dacht spr. niet alleen aan het sociale en cul turele terrein, aan kerken, scholen, re creatieterreinen, begraafplaatsen e.d., maar ook aan die voorzieningen, die nodig zijn voor het ontwikkelen van een eigen economisch leven van de nieuwe stad. WASHINGTON, 23 jan. AFP. De Wereldbank heeft Perzië een langlo pende lening van 75 miljoen dollar verstrekt om dit land te helpen bij de financiering van zijn economische ont wikkeling. Men meent te weten, dat deze lening, de eerste die de Wereld bank aan Perzië heeft verstrekt, een looptijd heeft van 20 jaar en een ren te draagt van ongeveer 4% procent. Volgens bevoegde waarnemers moet deze grote lening worden beschouwd als 'n bewijs van het herstel van Per zisch aanzien op de internationale ka pitaalmarkt en als een teken van de aanzienlijke verbetering, die de eco nomische en financiële situatie van het land de laatste jaren te zien heeft gegeven. Om de foefcomsf van Kas/mir NEW DELHI, 24 jan. Reuter. - Studenten uit geheel India heb ben tegen Pakistan betoogd naar aanleiding van een oproep der In dische studentenorganisaties om een „Kasjmir-dag" te houden. De studenten bleven weg van college en woonden vergaderingen bij, Ingpznnden Mprieriphne ligt maar te woelen: gaat honger voelen... geniet een hartig maal: vindt zijn vrouw ideaal! zonder vrouwlief te wekken iets voedzaams ontdekken.' Een goede huisvrouw heeft altijd KAAS in huis. Zh weet ook hoe vlug je van KAAS een voedzaam en hartig hapje kunt maken. Vraag Uw leverancier naar het kaasreceptenboekje. Of stuur even een briefje (extra 10 ets postzegel bij sluiten) naar Het Nederlands Zuivel- bureau, Groot Hertoginnelaan 26. Den Haag. Publlkatl* v®c\ Het Nederland» Zuivelbureeu 2 Om een „heilige" NEW DELHI, 24 jan. (Reuter). Veertien mensen, onder wie vijf po litiemannen, zijn omgekomen bij on geregeldheden tussen politie en aan hangers van een Hindoese „heilige" in het dorp Mukueempur bij Lucknow in India. De ongeregeldheden begonnen toen twee mannen weigerden de „heilige" hulde te bewijzen. Zijn volgelingen mishandelden het tweetal. Drie poli tieagenten, die een onderzoek wilden instellen naar het relletje, werden ge dood. Men zond politieversterking naar het dorp. Een grote menigte dorpsbe woners viel de politie aan en in het daaropvolgende gevecht werden twee politiemannen en negen volgelingen van de „heilige" gedood. Acht man van de politie liepen zware verwon dingen op. De politie nam de „heilige" en 388 anderen in hechtenis. Met ingang van 1 februari a.s. DEN HAAG, 23 januari Teneinde de tijdsduur, welke is gelegen tussen de in diening van een aanvraag tot afgifte van een kentekenbewijs voor een motorrijtuig en deze afgifte zelf zo gering mogelijk te maken, en de hieraan voor de aanvrager verbonden formaliteiten zoveel mogelijk te beperken, zullen met ingang van 1 febr. a.s. in de wijze van afgifte van kentekenbewijzen enige wijzigingen worden aan gebracht. Om organisatorische redenen zal deze wijziging voorlopig beperkt blijven tot de kentekenbewijzen voor personenauto's, motorrijwielen, motorbakfietsen en invalidewagens. Het staat evenwei vast, dat soortgelijke verbeteringen ook voor de andere sóórten motorvoertuigen en in het bijzonder voor bedrijfswagens zuilen worden ingevoerd. De wijzigingen betreffen zowel de vorm als de wijze van afgifte van de kentekenbewijzen. De vorm van het bewijs wordt thans zodanig, dat dit uit twee delen bestaat, n.l. een deel I, dat de omschrijving van het voertuig en het kenteken vermeldt en een deel II, dat de naam en het adres van de eigenaar/houder van het voertuig en eveneens het kenteken vermeldt. De wijze van afgifte wordt eveneens gewijzigd. Beide delen, waaruit het bewijs zal bestaan, zullen op verschillende tijd stippen en kantoren worden uitgereikt. De uitreiking van deel I behoeft slechts eenmaal gedurende de gehele gebruiks duur van het voertuig te geschieden. Het is mogelijk gebleken in samenwerking met fabrikanten en importeurs van en handelaren in motorrijtuigen tot een re geling te komen, waarbij bij verkoop van een nieuwe wagen deel I zich reeds in het bezit van de handelaar bevindt. De afgifte van deel II, bevattende de NEW YORK, 23 jan. Reuter. Ver tegenwoordigers van de Joodse ge meenschap in Argentinië, Australië, Canada, Engeland, Frankrijk, de V.S. en Zuid-Afrika, die te New York bij een zijn, hebben een beroep op de VN gedaan de positie van de Joden in Egypte te onderzoeken en het resul taat hiervan ter kennis van de Alge mene Vergadering te brengen. Ook werd op alle regeringen een be roep gedaan asie] te verlenen aan hen, die gedwongen zijn hun haardsteden in Egypte te verlaten. Baron De Roth schild deelde mede, dat Frankrijk de zorg voor ruim drieduizend Franse en staatloze Joden uit Egypte op zich neemt. vermelding van de eigenaar-houder van het motorrijtuig, welke afgifte in feite het kentekenbewijs completeert, vindt, ongeacht of het een nieuw dan -wel een oud model kentekenbewijs betreft, plaats ten kantore van de ontvanger der ac cijnzen De reeds afgegeven kentekenbewijzen blijven ook na 1 februari hun gel digheid ten volle behouden, zolang het voertuig niet van eigenaar verandert of gewijzigd wordt. waarop resoluties werden aange nomen, waarin Pakistan werd ver oordeeld wegens „agressie" in Kasjmir. In de resoluties wordt ook een beroep op de Ver. Naties gedaan om tot „krachtige actie" over te gaan. De meeste betogingen hadden een vreedzaam verloop, maar in Trivandrum, in Zuid-India, moest de politie traangas gebruiken en met de gummistok charge ren om de demonstranten te doen ophou den met het gooien van stenen. In Djammoe, de (winter) hoofdstad van Kasjmir, hebben drieduizend studenten betoogd tegen de „agressieve oogmerken van de heersende klasse van Pakistan, die gesteund wordt door de imperialistische mogendheden". De betogers deden een beroep op stu denten en volk van Pakistan om „voor de vrede en tegen de leden van hun eigen heersende klasse, die zich door de Ver. Staten en Groot-Brittannië als marionetten laat gebruiken, te strij den". De christelijke Westpakistaanse vak bond Zamindara heeft medegedeeld een vreedzame campagne te zullen voeren voor de „bevrijding van de staat Djam moe en Kasjmir". Te dien einde zullen Pakistaanse betogers 15 maart a.s. de be standlinie, waardoor het door Indische troepen bezette Kasjmir van Pakistan wordt gescheiden, overschrijden. „AGRESSIE" Krisjna Menon van India heeft in de Veiligheidsraad Pakistan schuldig ver klaard aan „een daad van agressie tegen India". India wenst, dat de raad een be roep doet op Pakistan hutpverlening aan „invallers" in Kasjmir te staken. Volgens Menon heeft de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken de in druk gewekt, dat zich een crisis aan het ontwikkelen is. Er bestond in feite geen geschil over het gebied. De Veiligheids raad zou op grond van het Handvest niet bevoegd zijn zich met de kwestie als zo danig in te laten. Passagetarieven verhoogd AMSTERDAM, 23 jan. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en N.V. Koninklijke Rotterdamsche Lloyd hebben de passagetarieven, die onlangs verhoogd moesten worden in verband m t de noodzaak om via de Kaap de Goede Hoop te varen, weder om moeten verhogen met plm. 15 pro cent als gevolg van het verhoogde al gemene kostenpeil. De nieuwe tarieven zullen van kracht zijn voor alle passages met schepen via de Kaap de Goede Hoop, welke op of na 1 maart 1957 van Ne derland of Djakarta vertrekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5