SCadar betaalt negentig gulden per neergeschoten vluchteling Caroline evenbeeld van pa Rainier C. N.V.: arbeiders in de landbouw hebben recht op hoger loon Duistere figuren persen in de nacht automobilisten geld af Grenswachten vragen losprijs 'Rapsodie' in fruit Kind doodde agent Amerika wil communisten niet alles aan de neus hangen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bloedige botsing met geheime politie Duitser Speidel Havo-commandant Ruppert: „Stichting van de Arbeid heeft haar tijd gehad" Ontwierpen ambtenaren kerkeiij rapporti KONINGIN GENOOT VAN SKI-WEDSTRIJDEN Betalen of... naar de politie Prinses Beatrix doopt ..Statendam' Terugkeer van Hongaren Commissie Y.N. bespreekt ontwapening Sigaretten-collecte in Amsterdam 'Koloniale politiek' van Britten en Fransen In Monaco heerst uitbundige feestvreugde Daar komt de kinderwagen aan: in de houding, presenteer geweer! Kleine mevrouw Fransen voor Mont-Blanc-tunnel Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. By geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3611 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Vrijdag 25 januari 1957 r BABYSIT IN MIDDELBURG (Zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.29 u., onder 17.17 u. Maan op 5.11 u., onder 13.31 u. Hoogwater zaterdag 26 januari: Vlissingen: 10.48 u. 1.53 m. 23.36 u. 1.55 m. Terneuzen: 11.15 u. 1.70 m., u. m. Wemeldinge: 12.13 u. 1.28 m., u. m. Zierikzee: 11.56 u. 1.10 m., u. m. BONN, 24 jan. (Reuter) De West- duitse regering heeft generaal Hans Speidel voorgedragen tot commandant van de NAVO-landstrijdkrachten in de sector Centraal-Europa. Speidel werd na de bomaanslag op Hitler van 20 juli 1944 gearresteerd. Hy heeft tot het einde van de oorlog gevangen gezeten. De Britten steunen het voorstel. UTRECHT, 25 jan. Het Christe lijk Nationaal Vakverbond is van oor deel, dat de rechtvaardigheid vordert, WENEN, 25 januari (Rtr./A.F.P.). HET VERZET in Hongarije is, ondanks de dreigementen van de door de Sowjets gesteunde regering-Kadar, wel voor een groot deel verlamd, doch volledig gebroken is het nog niet. In Mis kolc is het enkele dagen geleden tot gevechten gekomen tussen ver zetslieden en mannen van de geheime politie. Hierbij werden vier of ficieren van de gehate politie gedood. Een aantal soldaten heeft zich bij de verzetslieden aangesloten. Volgens berichten uit Hongarije worden de Hongaarse grenswachten extra beloond ais zij een vluchteling, die naar Oostenryk wil ontkomen in handen krijgen, dood of levend, dat maakt biykbaar weinig verschil uit. Voor iedere gearresteerde of dood geschoten vluchteling zou 300 florint, dat is negentig gulden in Nederlands geld, worden betaald. De grenswachten laten de vluchte lingen, die zij in handen kunnen krij gen, nu kiezen tussen overlevering aan de politie, of het betalen van een los prijs, beduidend hoger dan negentig gulden Nieuw-Guinea 's-GRAVENHAGE, 24 jan. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Reyers heeft de minister van buiten landse zaken gevraagd of het waar is dat het rapport van de commissie voor internationale zaken van de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland, gepubliceerd onder de titel „Nieuw- Guinea als probleem van het Neder landse volk", is ontworpen en opge steld door ambtenaren van het depar tement van buitenlandse zaken. Indien de vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid te bevorderen, dat in het vervolg het departementaal contact met kerkelijke instanties beperkt biyft tot kerkelijke aangelegenheden, en door ambtena ren geen medewerking wordt ver leend aan publikaties, die kennelijk beogen het regeringsbeleid inzake on ze verhouding tot Nieuw-Guinea te doorkruisen?, heeft de heer Reijers voorts nog gevraagd. 0 ATOOMPROEVEN IN V.S. WASHINGTON, 24 jan. (Reuter) De Verenigde Staten zullen laat in 't voorjaar in Nevada een reeks proe ven met kleine kernwapens beginnen, zo is in Washington bekendgemaakt. Arme vluchtelingen, die geen geld bij zich hebben, worden in de regel zonder meer beschouwd als ruilobject voor 90 gulden. Volgens het Hongaarse persbureau heeft de politie te Boedapest een groep contra-revolutionairen aangehouden, die heeft deelgenomen aan de oktober- opstand. Op een plaats, waar de groep placht samen te komen, werden gela den pistolen gevonden. Volgens een te Miskolc verschijnend dagblad, dat in Wenen ontvangen is, heeft de strijd met de „contra-revolu tionairen" zich van de fabriek naar het gebied van de landbouw verplaatst. De contra-revolutionairen concentre ren hun aanvallen thans op de collec tieve landbouworganisaties. Gasvergiftigingen Radio-Boedapest heeft medegedeeld, dat in de afgelopen dagen 150 geval len van gasvergiftiging in de hoofdstad worden gemeld. De oorzaak hiervan is de slechte kwaliteit van het gas en het feit, dat vele mensen illegaal gas af tappen, aldus de radio. ,U hebt een ongeluk veroorzaakt' JENEVER VRIEND VAN ONDERWERELD AMSTERDAM, 24 jan. Bij de Amsterdamse politie-instanties, die dagelijks te maken hebben met de gang van zaken in de buurt van het Rembrandtsplein, heerst de vaste overtuiging dat stelselmatig automobilisten die in de nachtelij ke uren het hoofdstedelijk cen trum verlaten, door duistere figu ren wordt gechanteerd. Woensdagavond heeft Prinses Beatrix aan boord van het s.s. statendam" op de Noordzee de doopplechtigheid -van het schip verricht. De foto geeft een beeld van hei moment dat de Prinses met champagne uit een speciaal voor dit doel vei—aardigde bokaal de koop van de scheepsbel en daarmee het schip verricht. Op een stil punt in of buiten de stad zouden sommige automobilisten „ge sneden" en tot stoppen gedwongen worden door een onbekende wagen. De chauffeur, daarvan zou hen dan mededelen dat zij een ongeluk hadden veroorzaakt, en hen het voorstel doen de zaak financieel ter plaatse te re gelen. Het alternatief luidt in zulke gevallen: „Anders maken we er een politie-zaak van". De politie veronderstelt dat deze praktijken worden toegepast op auto mobilisten, waarvan de chanteur(s) zeker weet (weten) dat zij alcohol hebben gedronken. Daaruit verklaart men ook het feit dat nimmer aangifte van een dergeiyk chantage-geval is gedaan. Een automobilist die gedron ken heeft schuwt openhartigheid te genover de politie. 0 Oostenrijk stelt twee voorwaarden PARIJS, 24 jan. (AFP). Radio- Boedapest heeft donderdag gemeld, dat de Oostenrijkse regering zich be reid heeft verklaard een doorreisvisum te verstrekken aan Hongaarse vluchte lingen uit westelije landen, die naar hun land willen terugkeren. Er zijn echter twee voorwaarden aan verbon den: de terugkeer moet vrijwillig ge schieden en de teruggekeerden mogen in Hongarije niet worden blootgesteld aan vergeldingsmaatregelen. 0 De Chinese minister-president Tsjo en Lai heeft met Nehroe van In dia over de situatie in Boedapest ge sproken. In het Zwitserse wintersportcen trum Arosa, waar zij een korte vakan tie doorbrengt, heeft H.M. Koningin Juliana met grote interesse de ski springwedstrijden op de plessur-schans gevolgd. Deze foto's tonen de landsvrouwe tussen de toeschouwers langs de lijn, geheel in beslag genomen door bet schouwspel, dat de deelnemers aan de wedstrijd boden. 0 's-GRAVENHAGE, 25 jan. „Rapsodie in fruit" heet de kleu renfilm, die gisteren in aanwe zigheid van minister S. L. Mans- holt in 's-Gravenhage voor het eerst is vertoond. Deze film is- in opdracht van het produktschap voor groenten en fruit gemaakt om de huisvrouw vertrouwd te maken met de teelt, de winning en de kwaliteit van fruit op het moderne bedrijf. Men heeft daartoe het motief gekozen van een musicus, die in kleuren en geuren van bloesem en vruchten zijn inspiraties voor een compositie vindt. Resolutie aanvaard NEW YORK, 24 jan. (Reuter). - De westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie hebben donderdag in de Ver. Naties overeenstemming bereikt over een gemeenschappe lijke resolutie, volgens welke alle ontwapeningsvoorstellen van de laatste j a r e n en president Eisen howers plan tot wederzijdse lucht- verkenning worden verwezen naar de ontwapeningscommissie van de Ver. Naties. Rechtbank behandelde trieste zaak 's-GRAVENHAGE, 25 januari, De officier van justitie by de rechtbank te 's-Gravenhage heeft tegen de veer tienjarige jongen J. J. K. uit 's-Gra venhage terbeschikking stelling van de regering geëist, omdat de jongen op 5 juni van het vorige jaar een 54-j. hoofdagent van politie te Den Haag met een bijl heeft vermoord. De behandeling van de zaak ge schiedde, omdat de jongen minderja rig is, met gesloten deuren. De jongen doodde de hoofdagent, omdat hij diens pistool wilde bemachtigen. De moord gebeurde in een politieposthuis. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. dat de lonen van de landarbeiders worden verhoogd. Dit heeft de voorzitter van het CNV, de heer M. Ruppert, op een te Utrecht gehouden persconferentie verklaard. Ruw gezegd, aldus de heer Ruppert, kan men stellen, dat iedere tien pro cent loonsverhoging voor de landar beiders een prysstyging van een half tot een procent tengevolge heeft, of met andere woorden, dat tien procent loonsverhoging voor de landarbeiders een half tot een procent loonsverla ging voor alle andere werknemers be tekent. De drie vakcentralen C.N.V., K.A.b. en N.V.V. zijn van oordeel, dat er ten aanzien van de landbouw wqt gebeu ren moet en wel allereerst voor wat de landarbeiders betreft. Een verhoging met bijv. 5 procent zal volgens de heer Ruppert, enige zü het ook geringe loonsverlaging voor anderen betekenen. De heer Ruppert deelde nog mede, dat als de vraagstukken enigszins moeilijk worden, de Stichting van de Arbeid er nooit meer pleegt uit te ko men. Heel de gang van zaken, aldus de heer Ruppert, is een nienw bewijs, dat de Stichting van de Arbeid haar tijd heeft gehad. Voor Hongaarse vluchtelingen AMSTERDAM, 24 jan. Enkele functionarissen van het comité „Am sterdam helpt Hongarüe'' hebben tij dens een reis langs de vluchtelingen kampen en de hulpverleningscentra in Oostenryk een ontstellend gebrek aan sigaretten voor de Hongaarse vluchte lingen geconstateerd. Het Rode Kruis kan hiervoor geen geld ter beschik king stellen. Het Amsterdamse comité heeft nu besloten in deze behoefte te gaan voor zien. Op zaterdag 9 februari a.s. wordt in de hoofdstad een openbare sigaret- teninzameling gehouden. Op talryke plaatsen in de stad worden die dag marktkramen geplaatst, waar de rook waren van de Amsterdamse burgerij in ontvangst zullen worden genomen. 0 DE BILT ZEGT: Verspreide buien Wisselend bewolkt met hier en daar een bui en in de ochtend plaatselijke mist. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde tempera turen als donderdag. Economische hulp aan Midden—Oosten WASHINGTON, 24 jan. (Rtr.). De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft er donderdag bij Amerikaanse sena toren op aangedrongen niet te verzoeken om inlichtingen van te voren over president Eisenhowers plannen voor toewijzing van eco nomische hulp aan landen in het Midden-Oosten. Het is niet nodig, zei hij, dat de communisten van te voren tot op de laatste dollar weten, wat wij gaan doen. Dulles zei: „De politiek die de Brit ten en Fransen in het Midden-Oosten MONACO, 25 jan. (Reuter). De Monagasken hebben giste ren uitbundig feest gevierd ter gelegenheid van de geboorte van prinses Caroline. Iedereen in het prinsdom had vrijaf en de schoolkinderen, die elke donderdag al vrij hebben, hoe ven ook vandaag niet aan de studie. De mannen en vrouwen in Mona co zyn intussen natuuriyk be nieuwd, hoe het jonge prinsesje er uit ziet. „Sprekend de vader", heeft een pater, die aan het hof kind aan huis is, verklaard en daar moeten de inwoners van het prinsdom het dan voorlopig maar mee doen. Presenteer geweer! Het prinsesje zal recht hebben op een aantal privileges. Zo zullen de zeventig leden van het Monegas kische leger als zy in de kinder wagen passeert, voor haar In de houding moeten springen en het geweer presenteren. Ook heeft zy direct al recht op de aanspreek titel „madame". Voorts heeft zü o.a. vrü toegang tot filmvertonin gen en de perrons van de twee sta tions in het prinsdom. Net echt Het heeft veel kranten gisteren zwaar verdroten, dat zij geen foto van het prinsesje konden publice ren. De Paryse krant „l'Aurore" wist er echter iets op te vinden. De fotograaf van het blad construeerde zelf een foto op grond van jeugd portretten van prins Rainier en prinses Gracia en de weinige gege vens, die over het uiterlijk van de baby tot op dat ogenblik bekend waren gemaakt. Toen had echter de patër zyn mening nog niet gege ven.... hebben gevoerd, is die van koloniale mogendheden". Dulles verklaarde niet te geloven, dat het Midden-Oosten op het ogen blik sterker kan worden gemaakt door landen „die verbonden zijn aan de koloniale tijd". Het laatste wat wij moeten doen, is de positie innemen van die koloniale mogendheden in die periode. 0 Na een halve eeuw praten PARIJS, 25 jan. (AFP) De Fran se nationale vergadering heeft met 544 tegen 32 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd waarin de aanleg van 'n verkeerstunnel door de Mont Blanc wordt voorgesteld. In de financiering zijn Frankrijk, Zwitserland en Italië rechtstreekse be langhebbenden. De tunnel zal een lengte hebben van 11.900 meter en een breedte van 8.15 meter. Over het project voor de langste verkeerstunnel ter wereld is reeds on geveer vijftig jaar lang gestreden. 0 Geen waarnemers van V.S. bij Roemeense verkiezingen WASHINGTON, 24 jan. (AFP) De Roemeense regering heeft de re gering te Washington meegedeeld geen Amerikaanse waarnemers te zul len toelaten voor de algemene verkie zingen die op 3 februari zullen wor den gehouden. De woordvoerder her innerde eraan, dat de Roemeense re gering in september van vorig jaar beloofd had wel waarnemers te zullen toelaten. De Roemeense regering zond drie waarnemers naar de Verenigde Staten om de campagne voor de presidents verkiezingen in november by te wo nen. 0 De heer Burger, lid van de Tweede Kamer, heeft minister Zylstra ver zocht het zondagsryverbod in te trek ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1