Gomulka zit nu tussen twee hete vuren Proef met opheffing van rijverbod op twee zondagen Kadar tracht alle weerstand met bruut geweld te breken Hervormde Synode verklaart zich opnieuw tegen voetbalpool Poolse volk koos halve ei Executies zonder aanklacht Israël trok troepen terug uit schiereiland Sinaï BEPERKING IS NODIG PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND EEN OVERWINNING IN CIJFERSMAAR IN FEITE... L. SMIT f Eerste Kamer over bezettingszaken Verkoper van auto kreegdrie gulden Nieuwe film over hei verkeer Jeugd heeft het moeilijk Nog strook bezet Resolutie over ontwapening Militaire oefeningen op de Vel uwe WmmÊmmÊBÈm Zelfbeheersing gevraagd van rijdend publiek Minister Zijlstra over olieschaarste Ruiming Suezkanaal verloopt vlot Cyprus weer onrustiger Spiegel der verantwoordelijkheid Rapport over kansspelen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Öösterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad LICHTSTAD (Zie pag. 2) 12c Jaargang No. 3609 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. de Smit Woensdag 23 januari 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.31 u., onder 17.13 u. Maan op 3.10 u., onder 12.03 u. Hoogwater donderdag 24 januari: Vlissingen: 8.08 u. 1.60 m., 20.59 u. 1.59 m. Terneuzen: 8.35 u. 1.78 m., 21.23 u. 1.77 m. Wemeldinge: 9.37 u. 1.32 m., 22.23 u. 1.42 m. Zierikzee: 9.16 u. 1.13 m., 22.06 u. 1.23 m. Ora et Labora Confidenter Op 83-jarige leeftijd is in de och tend van 22 januari de heer L. Smit, mede-directeur van Oosterbaan Sc Le Cointre N.V. te Goes, overleden. Naar de mens gesproken heeft hij een lang leven gehad, doch het is slechts een stap als we dit leven zien in het licht van de eeuwigheid. Ook het leven van de heer Smit, dat beheerst werd door het vignet van Oosterbaan Le Cointre „Ora et La bora Confidenter" wat betekent „Bid en Werk in Geloofsverzekerdheid" is niets anders geweest dan een voorbe reiding op de eeuwigheid. Met de volle inzet van zijn persoon heeft de heer Smit zijn devies nage streefd. In zijn bedrijf, maar ook op het terrein van kerk en school. Mede daardoor heeft de heer Smit in de lande een grote bekendheid verwor ven. En toch bleef „de mens Smit" be scheiden op de achtergrond, „mdat hij bij alles wat hij deed, zo bang was voor mensverheerlijking. De zorgen en het verdriet zijn hem in z'n leven niet bespaard geble ven. Soms leek het, alsof deze dingen zijn leven bitter en cynisch hadden gemaakt, maar wie het voorrecht had or.i een blik in zijn hart te werpen, wist wel beter. In gelovig vertrouwen mocht hij pleiten op het verzoenend v.erk van zijn Heer en Heiland. In dit vertrouwen is hij ontslapen. Moge deze wetenschap tot troost zijn voor zijn nabestaanden. Wij zijn Gode dankbaar voor wat Hij ons in de heer Smit heeft geschon ken. Uit de gelederen van hen aie ons nu nog voorgaan vallen er telkens weg. Straks marcheren wij voorop. En we weten, dat alle aardse triomftoch ten eindigen in het graf, tenzij wij weten, dat, indien de aardse tent, waarin wij wonen, wordt afgebroken, w|j een gebouw van God hebben in de hemelen, een eeuwig huis. Ora et La bora Confidenter! Goes. LAPORT. DEN HAAG, 23 jan. Met 49 tegen 11 stemmen heeft de Eerste Ka mer zich gistermiddag akkoord ver klaard met een wetsontwerp tot ver lenging van de vervaltermijn van 134 bezettingsmaatregelen, die aanvanke lijk op 15 februari a.s. zouden verdwij nen, maar wier vervallenverklaring nogmaals met een jaar moest worden opgeschort. Tegen stemden de A.R., ds. Smits (s.g.) en de V.V.D.-ers baron de Vos van Steenwijk en mr. Van Riel. Prof. Hellema (a.r.) maakte ernstig bezwaar tegen het karakter van het wetsvoorstel, dat een groot aantal zeer uiteenlopende maatregelen onder één noemer brengt. Prof. Molenaar (lib.) deelde dit be zwaar. Hij betreurde het met name, dat het nu niet mogelijk is het voort bestaan van de commissarissenbelas- ting ter sprake te brengen. Deze be lasting zal eerder dienen te vervallen dan tal van andere bezettingsmaatre gelen. Minister Samkalden deelde me de dat spoedige indiening van een wetsontwerp tot opheffing van de commissarissenbelasting zal plaats vinden. Hij zal alles in het werk stel len om afschaffing van het bezettings recht zoveel mogelijk te bespoedigen. DE BIL/FZEGT: Zuidelijke wind Droog weer met op de meeste plaat sen enkele opklaringen. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige zui delijke wind. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. HET STAAT nu definitief vast dat Gomulka, leider van de Poolse communistische partij, een overweldigende meerderheid heeft behaald bij de jl. zondag in Polen gehouden verkiezingen. Ruim 94 procent van de kiezers heeft gestemd, waarvan 89,4 pro cent op het nationale eenheids front. Deze verkiezingsuitslag bewijst even wel nog niet dat het Poolse volk nu ook b|jna in zijn geheel het commu nisme aanhangt. In geen geval. Men heeft gekozen uit twee kwaden: èf het communisme van Gomulka öf de knoet van de Sowjet-leiders. De keus was niet moeilijk. De uitslag kon niet an ders dan een zege voor de Poolse com munistische leider zijn. Van hem wordt verwacht dat h|j het Stalinisme verder zal uitroeien en Po len verder afhankelijk van Rusland zal doen worden. Gomulka zit nu tussen twee vuren in, tussen het Kremlin en het Poolse volk. Met beving Deze uitslag is een succes voor de premier, een overwinning echter, die hem meer zorg dan vreugde geeft. Hij moet de Sowjets zoveel mogelijk bui ten de interne politiek houden, wat moeilijk zal zijn. Geeft hij aan de Rus sische aandrang toe te enigertjjd, dan zal hij bij het volk dat hem nu ste vig in het zadel heeft gezet on middellijk uit de gratie vallen. Het volk en men bedenke dat Polen in meerderheid r.k. is heeft hem, zo als gezegd, als de beste van twee kwa den gekozen. MAASTRICHT, 23 jan. Een 36 jarige vertegenwoordiger uit Maas tricht moest in Amsterdam voor een particulier een auto verkopen, die 1400,moest opbrengen. De verte genwoordiger vertelde echter dat hij maar 600,voor de wagen had ge kregen. Daar had hij, toen h|j in Maastricht terugkwam, nog drie gul den van overDe rest was aan lek ker eten en drinken besteed. De man heeft zichzelf bij de politie aangemeld. Dit was te grijs, zei hij, 't moet niet weer gebeuren De Oostenrijkse ministerraad heeft dinsdag besloten bij de Hongaarse re gering te protesteren tegen de schen ding van Oostenrijks rechtsgebied door een groep Hongaarse soldaten op 20 januari. De soldaten achtervolgden 'n groep vluchtelingen. ATOOMCONFERENTIE IN OOSTENRIJK WENEN, 22 jan. (Reuter) De Oostenrijkse regering heeft het inter nationale gezagsorgaan voor atoom energie uitgenodigd zijn eerste alge mene conferentie te Wenen te hou den. John fietst door Nederland AMSTERDAM, 22 jan. „Pedaal toeristen" is een nieuwe verkeersfilm van het Verbond voor Veilig Verkeer en die vandaag voor verkeersdeskun- digen en pers is vertoond. Een in Amerika wonende Nederlander, John, arriveert via Schiphol voor een zomer vakantie in zijn geboorteland. Op een trektocht per fiets met zijn neef Henk door Nederland ervaart John dat fiet sen volgens de verkeersregels moeilij ker is dan hij dacht. En passant wordt John telkens geconfronteerd met het geen ge- en verboden is voor fietsers, waarbij neef Henk hem, zo nodig, bij overtredingen „de les leest". Het ver bond zal van deze verkeers- en tevens toeristische propagandafilm een 20-tal kopieën laten vervaardigen voor de vertoning op scholen, bijeenkomsten e.d. Jacht op arbeiders en studenten WENEN, 22 jan. (Reuter) Reizi gers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben verklaard, dat dagelijks tientallen jonge arbeiders en studenten in Hongarije worden gear resteerd teneinde alle weerstand te gen het regime-Kadar te breken. De standgerechten zouden volgens een nieuw decreet nu terechtstellingen mogen bevelen zonder dat zelfs maar een aanklacht tegen de beklaagde is opgesteld. Het percentage jonge mensen, dat in Hongarije is verdwenen, is opval lend hoog: zeker tien procent van de jongeren tussen de 15 en 30 jaar is gedeporteerd, tijdens gevechten omge komen, gevlucht in de bossen en heu vels of naar het westen, dan wel ge vangen genomen. Maandagnacht, de koudste tot dus ver van deze winter, z|jn 116 vluchte- CAIRO, 23 jan. (Reuter) De Is raëliërs hebben zich uit het schier eiland Sinaï teruggetrokken tot achter de Egyptisch-Palestijnse grens, behal ve uit een achtentwintig kilometer lange strook langs de Golf van Akaba, in de zuidelijke hoek van het schier eiland. De politiemacht van de V.N. heeft thans de gehele Egyptisch-Isreëlische grens bereikt, afgezien van de strook van Gaza. Het Israëlische kabinet is dinsdag avond in spoedvergadering bijeen ge weest om de laatste ontwikkelingen in NEW YORK, 22 jan. (Reuter) Een woordvoerder der Britse delega tie naar de Verenigde Naties heeft dinsdag verklaard dat de westerse mo gendheden overleg plegen met de Sowjet-Unie omtrent het indienen van een gezamenlijke resolutie, waarin een beroep op de ontwapeningscommissie der V.N. wordt gedaan alle nieuwe ontwapeningsvoorstellen te bespreken. Verwacht wordt, dat deze resolutie, later in deze week, in de politieke commissie zal worden ingediend. De woordvoerder zei nog, dat ge hoopt wordt dat de ontwerp-resolutie met algemene stemmen zal worden aanvaard. verband met de resolutie van de V.N. over de ontruiming van Sinaï door Israël en de onderhandelingen met secretaris-generaal Hammarskjoeld te bespreken. De V.N. hebben Israël verzocht de thans nog bezette stroken voor don derdag-middernacht te ontruimen. Stootkussen De Egyptische regering heeft er geen bezwaar tegen, dat de politie macht der Verenigde Naties een stoot kussen tussen Egypte en Israël wordt op voorwaarde, dat deze strijdkrach ten op Israëlisch grondgebied worden gelegerd, heeft radio-Cairo dinsdag middag meegedeeld. De Jordaanse regering heeft de wens te kennen gegeven, zich aan te sluiten bij de voorgestelde Syrisch- Egyptische federale unie. Stichting van de Arbeid antwoordt regering over levensonderhoud 's-GRAVENHAGE, 22 januari. Na zich daarover in enige vergaderin- gen te hebben beraden is de Stichting van de Arbeid gekomen tot vaststel ling van een antwoord op de vragen, welke de regering haar had voorge-1 legd met betrekking tot de kosten van het levensonderhoud, zoals deze zou den kunnen worden, indien het advies van de Sociaal-Economische Raad in zake de bestedingen wordt opgevolgd. Het antwoord van de Stichting is reeds ter kennis van de minister-pre sident gebracht. Onder leiding van de commandant van de vierde divisie houdt de 41ste gevechtsgroep van het Nederlandse DEN HAAG, 23 januari. Gezien de voorlopig betrekkelijk gun stige ontwikkeling van de Westeuropese benzinepositie lijkt het, naar minister Zijlstra meent, mogelijk enige verzachting van het zondagsrijverbod toe te passen, waardoor tevens enigermate wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van die bedrijven, die van deze maatregel in het bijzonder schade ondervinden. De minister heeft daarom besloten in de komende weken voor enige zondagen een algehele ontheffing van het verbod tot het verbruik van motor brandstof te verlenen, nl. op zondag 27 januari en op zondag 10 februari. nodig lange ritten vermijdt. Wanneer het resultaat van deze proef gunstig uitvalt en de Westeuropese benzine positie intussen niet ongunstiger wordt bestaat de mogelijkheid, dat de proef wordt herhaald. De minister heeft gisteravond in een radiotoespraak een beroep gedaan op het publiek om door de nodige zuinig heid deze proef te doen slagen, opdat met inachtneming van de algemene voorzieningsbelangen van het land en Met het oog op de nog steeds on zekere toestand acht de minister dit echter slechts dan gemotiveerd, wan neer het rijdend publiek gedurende deze zondagen evenals op werkdagen zelfbeheersing betracht, d.w.z. zo mo gelijk met matige snelheid r|jdt en on- met een zo beperkt mogelijk ingrijpen in het bedrijfs- en particuliere leven de huidige moeilijkheden het hoofd kunnen worden geboden. De minister heeft in zijn toespraak nog opgemerkt dat in het algemeen de beperkingen nog nodig zijn. Gunstige uitwerking Ondanks de aanvoermoeilijkheden konden de noodzakelijke benzinevoor raden op peil blijven, uiteraard ook omdat 's winters minder benzine ge bruikt wordt dan 's zomers. De beper kingen hebben echter hiertoe ook een belangrijke bijdrage geleverd. Dank zij deze beperkingen kon een besluit tot rantsoenering van aardolieproduk- ten achterwege blijven. De minister verklaarde de lasten, die het bedrijfsleven van deze beper kingen ondervindt, te beseffen en zei het zondagsrijverbod liever vandaag dan morgen in te willen trekken. Het is evenwel nog onmogelijk. Voorts merkte minister Zijlstra op, dat er rekening mee moet worden ge houden, dat in het voorjaar het ben zineverbruik weer zal stijgen in te genstelling tot de gas- en stookolie. leger van maandag tot en met donder dag op de Veluwe de grootscheepse oefening „Vale Ouwe", waaraan onge veer 4.000 man deelneemt. Dinsdag werden Otterloo en Hoenderloo „stor menderhand veroverd" door de „Blau wen". De bovenste foto Iaat zien hoe een eenheid van de blauwe troepen in stormpas op Hoenderloo aanrukte. De onderste foto toont hoe de af tocht van de groenen werd gedekt door gevechtswagens. lingen over de Oostenrijkse grens ge komen. Zij waren uit alle delen van Hongarije afkomstig. De Australische autoriteiten hebben besloten nog 5.000 Hongaarse vluch telingen toe te laten. Hierdoor zal het aantal Hongaren dat naar Australië mag komen, stijgen tot 10.000. V.N. hoort getuigen De speciale commissie van de Ver enigde Naties die belast is met het in stellen van een onderzoek naar de ge beurtenissen in Hongarije, heeft be sloten getuigenissen te horen van me vrouw Anna Kethly en generaal Kira- ly. Eerstgenoemde was lid van de laatste regering van Imre Nagy, laatst genoemde was tijdens de opstand gar nizoenscommandant van Boedapest. Half mei klaar CAIRO, 22 jan. De ruimings werkzaamheden in het Suezkanaal, waaraan ook Nederlanders deelnemen, hebben een vrij vlot verloop. De verwachting is gewettigd, dat al les volgens plan verloopt en het eerste deel van de opruimingswerkzaamhe den zoal niet eind februari, dan toch begin maart gereed zal zijn. Dit zou dan tot gevolg kunnen heb ben, dat de schepen tot iets meer dan 10.000 ton draagvermogen reeds weer de vaart door het kanaal zouden kun nen ondernemen. De totale oprui mingswerkzaamheden zouden half mei ten einde kunnen zijn. NICOSIA, 22 jan. (Reuter) Op Cyprus is in de afgelopen dagen de onrust voortdurend toegenomen. De bevolking van Nicosia, zowel Turken als Grieken, moet tot nader order thuis blijven in verband met on derlinge botsingen en aanvallen op le den van de ordedienst. Twee bommen die dinsdag in Nico sia naar manschappen van de orde dienst waren geworpen, verwondden drie Griekse Cyprioten. De maatregelen zijn het gevolg van twee dagen geweldpleging tegenover Grieken naar aanleiding van de moord op een Turkse agent in het afgelopen weekeinde. Ook in andere plaatsen op Cyprus zijn dinsdag incidenten voorgevallen. EDE, 23 jan. Bij de poort van een grote kunstzijdefabriek te Ede stond dezer dagen een door de veiligheidsinspecteur op gestelde houten kast, waarin zich enkele flinke gaten bevon den. Een opschrift vermeldde, dat men, zo men door een van die gaten keek, het gezicht zou zien van de man, die verantwoordelijk was voor de veiligheid bij het werk in de fabriek. Er waren natuurlijk heel wat nieuwsgierigen, die wilden we ten, wie dat nu precies zou z|jn, doch ieder, die een blik wierp in het inwendige van de kast zag. zijn eigen (spiegel)beeld. MACMILLAN PARTIJLEIDER LONDEN, 22 jan. (AFP.). Harold MacMillan is met algemene stemmen tot leider van de Britse conservatieve partij gekozen. Hij volgt Sir Anthony Eden op, die twee weken geleden aftrad. 's-GRAVENHAGE, 22 januari. Naar aanleiding van berichten over de houding van Christelijke voetbalclubs ten aanzien van een in K.N.V.B.-verband te organise ren voetbalpool heeft het modera- men van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk het volgende medegedeeld: „In 1951 richtte het moderamen zich tot de toenmalige minister van justitie met een schrijven, waarin principiële bezwaren naar voren gebracht werden tegen in voering van een voetbaltotalisator. Het moderamen, daarbij voorge licht door de daartoe aangewezen organen van bijstand, acht geen redenen aanwezig dit standpunt te herzien. Het moderamen is voorts van oor deel dat het vraagstuk van de toelaat baarheid van kansspelen in ruimer verband in studie genomen dient te worden. Het moderamen wijst hierbij o.a. op het euvel van loterijen, kans spelen, rebusacties en dergelijke voor liefdadige doeleinden, waardoor de be reidheid tot spontane en belangeloze hulpverlening ernstig geschaad kan worden. De Raad voor de Zaken van Kerk en Samenleving van de Neder landse Hervormde Kerk heeft zich voorgenomen over dit vraagstuk van rapport te dienen. Egypte zal ruwe olie invoeren uit Saoedi-Arabië.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1