Spannende hoofdstukken uit dr. P. Korringa' „Zeeuwse werkboek' Uitvoering van Zandkreekproject is beslist noodzakelijk Golden Fiction irsn Onder ons gezegd... Schelpziekte overwonnen slippers eruit gewerkt Scepticisme maakte plaats voor vertrouwen E.M.M. uitgeschakeld in de Zeeuwse handbalcompetitie 2X& Radio tovenqt li V» Afscheidsreceptie van Dr. P. Korringa Gabe Woudstra leidt ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina "4 BERGEN OP ZOOM, januari. „De oestercul tuur staat er goed voor. De produktie gaat om hoog, de export beweegt zich in stijgende lijn, de kwaliteit van het produkt is in het algemeen goed. Als de integratie van Europa zich nu maar een beetje wil doorzetten, dan worden de mogelijk heden voor deze cultuur, die de beste van Europa mag worden genoemd, nog groter. Momenteel worden weer oesters naar Frankrijk geleverd. De vooruitzichten op lange termijn? Het deltaplan Ik kan er nog weinig van zeggen. Wij hebben de volstrekte plicht het uiterste te ondernemen om de oestercultuur in stand te houden. Wij moeten alle onderzoekingen, die maar mogelijk zijn, ver richten om uit te kienen of er een reële kans be staat op instandhouding van deze cultuur. Daarom is het van het allergrootste belang, dat de proeven Aan het einde van zijn Zeeuwse tijd was hij zo welwillend ons een onderhoud toe te staan en als het ware een balans op te stellen van zijn zeer vele activiteiten in het belang van de Zeeuwse visserij in het algemeen en van de oester- en mosselcultuur in het bijzonder. De juist afgestudeerde student, die als „jong broekje" op 1 maart 1937 officieel als bioloog bij het Rijksinstituut in Bergen op Zoom begon, heeft het goed kunnen vinden met de Zeeuwen. Het scepticisme, dat bij zijn komst bestond, als hij op een gammel fietsje in Yerseke kwam aanrijden, was al vlug verdwenen, toen bleek, dat de adviezen van deze „theoreticus" nog zo dwaas niet waren. Nu hij vertrekt is zijn naam een begrip geworden en dat niet alleen onder de vissers. Hij heeft door rusteloze onderzoekingen en door intense arbeid, de oester- en mosselteelt niet alleen op een hoger peil gebracht, maar ookmiljoenen guldens voor de Zeeuwse economie verdiend! Is, om een sprekend voorbeeld te noemen, de bestrijding der zo ge vreesde schelpziekte onder de oesters denkbaar zonder ar. Korringa? Hij „exploiteerde" een „eenmanszaak" met vele klanten en door zijn arbeid is opnieuw het bewijs geleverd, dat een nauw samengaan van wetenschap en praktijk tot de beste resultaten leidt. in de Zandkreek straks doorgaan. Wanneer daar voor geen toestemming zou worden gegeven, dan Is mijn advies: stop maar met andere experimen ten, want dan is het zonde van het geld, dat daar mee gemoeid is." Dit verklaarde dr. P. Korringa, bioloog bij het Rijksinstituut voor Visserij onder zoek in Bergep op Zoom, die per 1 februari 1957 officieel de functie zal aanvaarden van directeur van dit Rijksinstituut te IJmuiden. Dr. Korringa zal dan niet meer dagelijks zich kunnen bezighou den met de Zeeuwse visserijproblemen, maar hij zal nog vaak genoeg naar Yerseke terugkeren om zijn zo gewaardeerde adviezen uit te brengen, zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken en zich te verdiepen in het werk, dat hem in een pe riode van twintig jaren lief is geworden, een werk, dat hij van de grond heeft opgebouwd. toen meestal het enige vervoermiddel. Geleidelijk aan werd het onderzoek vol tooid en dr. Korringa is van plan zijn bevindingen volledig te publiceren. „In 1946 zag tk de gehele legpuzzel voor me liggen en toen kon ik ook aangeven wat er moest worden gedaan. Zoals ik al zei, lagen er op tal van plaatsen geweldige hoeveelheden oude schelpen in het water. Bij een speciale temperatuur kwamen door een zeer merkwaardig biologisch verschijnsel alle sporen te voorschijn", zo zei dr. Korringa. Een vermetele poging om de schim' mei te doden, die reeds in de oester zat, werd met succes bekroond, 'i Begon met twee jaar 'tWas eigenlijk maar voor één, hoog stens twee jaar, dat de jonge bioloog in de Zeeuwse wateren zijn werkgebied zou vinden. Hij zou n.l. onderzoekingen instellen naar de oorzaken der schelp- ziekte, die in de dertiger jaren de bloei ende oestercultuur dreigde te vernieti gen. De bezuinigingswoede in de orisis- tijd was er ook oorzaak van, dat het Rijksinstituut voor Visserflonderzoek enorm werd ingekrompen, zodat er voor Zeeland b.v. niemand beschikbaar was. Toen de schelpziekte zich onder de oesters openbaarde, was Lei den ln last: jonge oesters werden er door aangetast en stierven als rat ten, terwijl de oude oesters sterk ach teruitgingen. De in oesterkringen zo gevreesde slipper deed eveneens van zich spre ken. Dit onkruid breidde zich zó mas saal uit, dat hele oesterbanken, zover het oog reikte, met slippers waren overdekt. Op eigen kracht was deze slipper ons land binnengeslipt vanuit Engeland, waar hy rond 1880 bij experi menten was heengebracht. Op eigen gelegenheid drong hij onze wateren binnen. Het is wel toevallig, dat de school jongen Korringa,die al van jongs af grote belangstelling voor zeedieren had, in 1927 aan het Zandvoortse strand de eerste levende slippers ont dekte'. Hij wist toen nog niet hoeveel hij er nog eens mee te maken zou krij gen en dat een belangrijk stuk van zijn levenswerk aan deze slipper zou zijn gewijd! In die dertiger jaren was het nog niet zo, dat direct aan de bel werd ge trokken, als de vissers dingen ontdek ten, die hen de wenkbrauwen deden fronsen. Zij wisten niet wat er aan de hand was, waren geneigd de zaak nog maar eens even aan te zien, er hun vereniging eens voor te spannen en, als de stroppen begonnen te vallen, een Kamerlid eens wat vragen aan de mi nister te laten stellen. Dat ls nu wel enigszins anders! Er behoeft niet veel te gebeuren, dat de oester- of mossel kwekers vreemd lijkt, of dr. Korringa weet het nog dezelfde dag! Wel een bewijs van het gegroeide vertrouwen. Keuze tussen B.P.M. en Zeeland Dr. B. Havinga, toen directeur van de kust- en binnenvisserij, stelde rond 1985 een onderzoek in en bracht rap port uit. Zjjn conclussie luidde, dat ver dere nauwgezette onderzoekingen nood zakelijk waren en dat de toekomst voor de oestercultuur bijzonder ernstig was. Hj) stelde voor een jong bioloog aan te trekken voor dit nadere onderzoek. Direct werd geadviseerd geen schel pen meer te zaaien (dat was met tien duizenden hectaren ln de voorgaande Jaren gebeurd), omdat gebleken was, dat de slippers zich juist daarop vast zetten, maar gekalkte dakpannen te gebruiken. Dat laatste geschiedde. Velen uit Yerseke, die zonder werk waren, gin gen ln op het aanbod van het gemeen tebestuur een jaar steun te ontvangen en schelpen te ruimen en door de ge meente verstrekte dakpannen ervoor in de plaats te brengen. Uit Frankrijk werden zaaloesters aangevoerd. Dr. Ha- onderzoek kon verrichten, vroeg prof. Beaufort van het Zoölogisch Museum in Amsterdam, of die iemand wist voor dit onderzoek en zo kwam de heer Korringa, die toen in het museum werkzaam was, naar Zeeland „volon- talren". Hij had na zijn studie ook gewerkt bij de B.P.M. Toen hij ln februari 1937 zijn doctoraal examen had gedaan, kon hij kiezen: Zeeland of de B.P.M. De beslissing viel ten gunste van Zeeland. Met de opdracht: onderzoek de schelp ziekte, bekijk de slippers en zie de broedproduktie op te voeren. Een legpuzzel Het werkvertrek van de bioloog werd een oud magazijn achter da spiritusfa briek te Bergen op Zoom, dat als labo ratorium was ingericht. Het verdween in 1937, toen het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen een nieuw la boratorium in gebruik kon nemen,dr. Korringa eveneens een preparaat, Bij het afscheid van bekwaam en gezien bioloog rlmenten met een groot aantal chemi sche preparaten werden uitgevoerd. Het gelukte zieke oesters te genezen! In 1947 vonden de eerste ontsmettings- proeven plaats. Toen die slaagden, wer den in 1948 en 1949 op zeer grote schaal oesters „ontsmet". Miljoenen oesters werden daarmee van de ondergang gered. Vervolgens werden door een geza menlijke krachtsinspanning de oude schelpbanken schoongemaakt. In 1949 was dit enorme werk achter de rug. De garantie van dr. Korringa, dat de ziekte zou verdwijnen, bleek niet over dreven te zijn geweest: de laatste ja ren moet men erg lang zoeken naar een jong spoor van aantasting door de ziekte. Ontsmetting der oesters ls niet meer nodig, de slipper krijgt geen kans meer. Mitsde percelen sohoon ge houden worden. Want elk perceel, dat vuil ls, vormt een nieuwe bedreiging. Invoer van Franse zaaioesters is ook niet meer nodig. Onze produktie ligt boven de 20 miljoen! Voor het doden van de slippers vond maar het ls gelukkig niet nodig het te gebruiken. De beruchte mosselparasiet „mityll- cola intestinalis" Is een ander span nend hoofdstuk in het Zeeuwse werk boek van dr. Korringa. In 1949 werd zij voor het eerst geconstateerd i in 1950 volgde de grote ramp ln de mosselwe- reld. Meer dan driehonderd chemische preparaten werden geprobeerd. Slechts weinige tientallen bleken ge schikt, maarniet te gebruiken, omdat de parasiet in de ingewanden van de mossel zit en de mossel, kies keurig als zij is, weigert het prepa raat te slikken, ook al schijnt het smaakloos Dr. Korringa's voorspelling, dat het kwantum Zeeuwse mosselen niet veel meer dan een kwart van het totaal zou blijven, werd bewaarheid. Zijn advies, de Waddenzee op te zoeken, werd al gemeen opgevolgd en met uitste kend resultaat. Zelfs zo, dat het totale produktiecijfer nog hoger is geworden. Dr. Korringa gelooft niet, dat de para siet uit Zeeland zal verdwijnen. Overigens ls dr. Korringa van me ning, dat de mosselcultuur noch ln blo- logisch, noch ln commercieel opzicht het plafond heeft bereikt. Hij ziet een verdubbeling der produktie zeer wel tot de mogelijkheden behoren, mits aan de mosselzaadproduktie, zoals hjj het noemt, „een duwtje kan worden gege ven". De foekomsi En dan tenslotte de gevolgen van het deltaplan. In het laboratorium te Wemeldinge worden proeven genomen en wordt er geëxperimenteerd, met het doel na te gaan hoe de oester zich on der andere omstandigheden zal gedra gen. Dit dient men te zien als voorbe reidende technische onderzoekingen met het oog op het z.g. Zandkreekproject. Dat laatste is beslist noodzakelijk om te kunnen nagaan welke eisen de oes ter stelt, of het mogelijk is de cultuur door bijzondere voorzieningen In stand te houden en ook (als de proeven mooh- ten slagen) om speciaal voor de jonge oesterkwekers op grote sohaal te kun nen demonstreren. Ook dat laatste is van belang, want indien mocht blijken, dat er geen Interesse voor bestaat, dan zou het niet verantwoord zijn het Gre- velingenproject, dat vele miljoenen zal kosten, tot uitvoering te brengen. Het Zandkreekproject kan tegelijk dienst doen voor het nemen van proe ven met de mosselverwatering. Op dit punt heeft dr. Korringa de beste ver wachtingen: het ls mogelijk mosselen op kunstmatige wijze te verwateren. YERSEKE, 21 jan. Zoals reeds eerder gemeld zal dr. P. Korringa, bioloog bij het rijksinstituut voor vis serij-onderzoek, afdeling oester- en mosselcultuur te Yerseke, wegens zijn benoeming tot directeur van het rijks instituut voor visserij-onderzoek, af scheid nemen van zijn werkkring in Zeeland. Hiertoe zal door een huldigingseo- mité, bestaande uit vertegenwoordi gers van alle vrije organisaties op het gebied van oester- en mosselcultuur en -handel in Zeeland, een receptie worden gehouden op zaterdagmiddag 26 januari in hotel Nolet te Yerseke. De onderzoekingen bij kasteel Moermond RENESSE, 21 jan. Aan de over kant van de westelijke arm van de slotgracht om het kasteel Moermond te Renesse werd gedurende de eerste weken van december 1956 het onder zoek van de oudste in 1297 verwoeste burcht voortgezet. Een groot gedeel te van de veelhoekige ommuring is te voorschijn gekomen. Een vierkante toren met een muurdikte van 2.25 me ter aan de Noordzijde schijnt de toe gangspoort te hebben bevat. Midden op het terrein ligt een gedeelte van een gebouw met ronde traptoren op de hoek. Aan de rand van de gracht kwam een zware muur te voorschijn. Ook werd de voormalige tuin onder zocht. Ingezonden Mededeling (Adv.) «^toch maai' liever Eén gulden genieting voor 80 cent Strijd gaat nu tussen Marathon en Hellas MIDDELBURG, 21 januari In de eerste klasse van de Zeeuwse zaalhand- balcompetitie is de spanning weer toe genomen, doordat E.M.M. zich met 710 geklopt zag door Hellas. E.M.M. werd hierdoor uitgeschakeld, zodat de strijd nu gaat tussen Marathon en Hellas. De stand is nu; Marathon 57; E.M.M. 65; Hel- is 8—4; Tonido 42. Marathon 2 veroverde de leiding in de tweede klasse door een 48 zege op Olympus, zij het dan, dat Marathon 2 een beter doelgemiddelde heeft dan Volhar ding. De stand is: Marathon 2 34; Vol harding 84; Tonido 2 12; OIympus3— 2; E.M.M. 2 2—0. In de derde klasse boekte Neptunes uit Yerseke de eerste overwinning, want E.M.M. 3 moest er met 108 aan geloven en bleef dus zonder een enkel puntje lantarendrager. De stand is: Marathon 8 36; Tonido 3 24; Walcheren 34; Neptunes 42; E.M.M. 3 40. Bij de junioren behield Hellas onge slagen en zonder verliespunten de leiding door een stevige 113 overwinning op Olympus, dat dus hekkesluiter bleef. De stand is: Hellas 48; Tonido 34; Mara thon 22; E.M.M. 10; Olympus 40. Bij de jongens verspeelde Olympus het eerste puntje, want de Vlissingers moes ten tegen Tonido met een 77 gelijk spel genoegen nemen. Volharding verpletter de E.M.M. 2 met 160, waardoor de stand als volgt luidt: Olympus 59; Volharding 7—8; Tonido 6—7; E.M.M. 5—4; E.M.M. 2 5—0. In de eerste klasse dames bonden E.M. M. en Hellas, beide reeds kansloos, de strijd om de onderste plaats aan. Hellas won met 15 en haalde dus de eerste punten binnen. De stand is: Marathon 5— 9; Zeeland Sport 45; .Hellas 42; E.M M. 5—2. In de tweede klasse werd niet gespeeld, maar in de darde klasse veroverde Meeu wen ongeslagen en zonder verliespunten waarin dr. Korringa een vertrek kreeg. Deze tot heden durende „inwoning" is altijd best verlopen. De „bewoners" hebben het altyd goed met elkaar kun nen vinden. Voor z(jn buitenwerk (en dat vormde wel het leeuwendeel van zijn taak) mocht dr. Korringa steeds gebruik maken van de vaartuigen der vlsserijpolitle. „Ik heb altjjd grote vrijheid gehad om alles naar mijn eigen Inzichten te kunnen opbouwen en Inrichten. Maar het bezwaar was in het begin, dat je op niets kon voortbouwen, om dat er niets was", zo zei dr. Korrin ga- Met veel doorzettingsvermogen is het onderzoek naar schelpziekte en slippers uitgevoerd. Het heeft tien jaar geduurd voordat dr. Korringa de zaak helemaal „rond" had. Het was nét een legpuzzel. Na een Jaar of twee kon dr. Korringa de eerste resultaten van zijn onderzoek in een publikatie verwerken, die hij te gelijk kon gebruiken als zijn proef schrift, hetgeen hem een cum laude promotie opleverde. Deze publikatie, getiteld: „Experiments and observati ons on smarming, pelagic life and set ting in the European flat oyster, Os- trea Edulis L", trok ln binnen- en bui tenland sterk de aandacht. In de oorlog werd onder zeer moei lijke omstandigheden voortgegaan met vinga, die zelf onmogelijk het verdere het schelpziekteonderzoek. De flets was WOENSDAG 23 JANUARI 1957 HILVERSUM I (402 m.) V.A.R.A.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 7.23 De ontbijtciub. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijt- club. 8.50 Voor de vrouw. V.P.R.O.: 10.00 Schoolradio. V.A.R.A.: 10.20 Gram. 11.00 R.V.U.: Mej. N. H. Giesen: De vrouw in Italië. Tweede lezing. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. kwint. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Orgelspel en solist. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Dansmuziek. 17.30 Hammond trio. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzee: Dr. J. Hartog: Van eiland tot eiland in de Nederlandse Antillen. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De ijstijden In de aardgeschiedenis, door Prof. Dr. G. L. Smit Sibinga. Eerste le zing. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Humanis me in theorie, praktijk en politiek, le zing. 19.25 V.A.R.A.-Varia. V.P.R.O.: 19.30 Voor de jeugd. V.A.R.A.: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Weense muziek. 21.05 Dorpsvrijage, hoorspel. 22.05 Kamermu ziek. 22.15 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.30 Strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Lichte muziek. HILVERSUM II (298 m.) N.C.R.V.: 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.33 Salonorkest. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Amus. muziek. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11,20 De Bosse van het Jo- sefsgilde, hoorspel. 12.15 Vocaal dubbel- kwartet. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Zigeunerkwintet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. In terkerkelijk Thuisfront. 13.20 Koperork. 13.45 Gram. 14.50 Utrechts Stedelijk ork., kerkkoor en sol. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.00 De koorzang onder de loep. 18.20 Viool en piano. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouworkest. 20.55 Weg en werk der kerkhervormers, caus. 21.15 Geestelijke liederen. 21.45 Rep. naamgeving S.S. Statendam door H.K.H. Prinses Beatrix. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.00 —24.00 Gram. TELEVISIE PRO GRAMMA's N.C.R.V.: Voor de jeugd. K.R.O.: 20.00 Het bittere hart, T.V.-spel. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerberichten. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.25 Altviool en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Altviool en piano (verv.). 18.20 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.15 Ork. cono. (-22.11—22.30 Nieuws). 23.00—23.05 Nieuws. Vlissinqse turnploeg voor B. op Zoom samengesteld VLISSINGEN, 21 jan. De Vlis- singse turnploeg, welke op zaterdag 28 januari in De Korenbeurs te Ber gen op Zoom de Burgemeester Kolff- beker zal verdedigen tegen de stede lijke ploegen van Goes, Bergen op Zoom en Breda is als volgt samenge steld: Dames: mevr. D. Schipper-Goeman; mevrouw C. Filius-Tolhoek; mevrouw B. v. d. Sande-Tilroe; mevrouw N Sinke-Peeman en Nel Fritz Heren: G. Weyermans, P. de Witte, M. de Nooier, W. Florusse en Jaap v. d. Sande. Allen zijn lid van de Vlissingse Turnvereniging, de leiding, dankzij een benauwde 13 zege op Luctor. De stand is: MeeuweA 36; Walcheren 2 33; Luctor 82; Zee land Sport 2 3—2; E.M.M. 2 8—2; Mara thon 3 31. Bij de junioren klom E.M.M. van de laatste naar de tweede plaats door eeft 31 overwinning op Meeuwen. De stand is: Tonido 48; E.M.M. 5—3; Olympu# 22; Meeuwen 31. Bij de meisjes tenslotte bleef Marathon met 42 de baas over Tonido, zodat de Vlissingsen zonder een enkel verlies- puntje aan de kop bleven. Volharding had weinig moeite met Hellas (80) en kwam daardoor op de tweede plaats. De stand is: Marathon 612; Volharding 6 8; Zeeland Sport 56; Hellas 75; Olym pus 6—3; Tonido 6—2. GOES, 21 januari In de strijd om het Zeeuwse jeugdsehaakkampioenschap behield titelhouder Gabe Woudstra uit Middelburg de leiding door een overwin ning op Jansen uit Waterlandkerkje. De Vlissinger Rudi Ruyg bleek niet opge wassen tegen Jansen en werd daardoor uitgeschakeld. Het tweede treffen tussen Gabe Woudstra en Jansen moet nu de beslissing brengen, zoals uit de stand blijkt; Gabe Woudstra 2 uit 2; Jansen 2 uit 3; Rudi Ruyg 0 uit 3. De volleybalcompetitie MIDDELBURG, 21 jan. Zuid westers heeft de leiding in de eerste klasse van de volleybalcömpetitie we ten te behouden, want de Souburgers gaven de MTS, een van de naaste con currenten, geen schijn van kans (30). De MTS-ers lieten zich bovendien een kostbaar puntje ontfutselen door hek- kesluiters Michiel de Ruyter (22), dat daarmede het eerste puntje ver overde. Zuidwesters deelt de eerste plaats echter met MVC, dat een 1-8 overwinning boekte op VCU. De stand is nu: Zuidwesters 610; MV 610[ MTS 7—9; CMarathon 5—4; VCU 7—4} Michiel de Ruyter 71. In de tweede klasse werd niet ge speeld en in de derde klasse kwamen alleen MTS III en VCU II tegen el kaar uit. De Ulo-scholieren behaalde» een 18 overwinning en behielden dus de beste papieren. De stand 1st EVVC III 7—11! VCU II 5—9; EMM II 3—3; MTS III 5—3; Marathon II 32| MVC III 4—2; EVVC IV 5—2. EVVC speelde drie wedstrijden, welke niet meetellen voor de compe titie. Zowel Michiel de Ruyter als M VC en Marathon moesten er met 30 aan geloven. Ingezonden Mededeling (adv nste kwaliteit Noorse Levertraan, geijkt door stituut voor de volks- to Utrecht, met gega- tamine A en D3 gehalte^ N.V. Handelsver. A. J. ten Doesschate Zwolle

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4