Rentezegels vervallen, premie van 2,5 procent van het loon Ministerszoon, markies en commissaris van politie staan terecht Midden-Oostenomstreden gebied tussen Oost en West S.E.R.-advies voor nieuwe invaliditeitsverzekering Uitkeringen aangepast aan invaliditeit en loonverloop Toenadering tussen Frankrijk en Marokko Koninklijk paar naar Zweden Marokkaanse gouverneur afgezet Ontploffing op Formosa 28 doden Koelhuisboter wordt goedkoper Non-stop rond de aarde in 45 uur MM wêmm Reacties op Eisenhowers plannen Wie zal het vacuum gaan opvullen? PROCES-MONTESIE NA ANDERHALF JAAR BEGONNEN Grootste politieke schandaal in Italië van na de oorlog Proces in Venetië zal ruim drie maanden duren Journalist Muto was uitgeslapen Uitgaansverbod in Nicosia Gemeenschappelijke markt, ook voor overzeese delen GRIEP! Dinsdag 22 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 's-GRAVENHAGE, 21 januari. De S.E.R. heeft thans aan de regering advies uitgebracht over een herziening van de invaliditeits verzekering. In dit advies is gestreefd naar een verder gaande ver fijning. De raad is overgestapt naar een andere methode voor de be rekening van de premie en die van de uitkeringen. De verzekering zal alle loontrekkenden, inclusief het overheidspersoneel, omvatten. Deze uitbreiding van het aantal verzekerden zal, evenals op andere punten, tot overgangsmaatregelen moeten leiden. Hieromtrent komt nog een nader advies. Naar schatting zal het ongeveer drie jaar duren, voordat de herziening wet is geworden. Zij zal niet kunnen ingaan vóór de liquidatie van de oude invaliditeitswet. Geadviseerd wordt tot het instellen van vier klassen voor de schatting van de invaliditeit. Het grootste deel van de raad adviseert tot het heffen van een uniform percentage van het premieplichtig loon. Dit zal waarschijnlijk 2,5 pet bedragen tot een maximum van 6900. Instelling van een centraal beoordelingsorgaan wordt in overweging gegeven. Naar schatting zal de herziene wet 100 tot 150 miljoen gulden per jaar meer gaan kosten dan de huidige voorziening. De bedoeling is, dat de premie half om half door de werkgever en werk nemer zal worden betaald. De huidige wet kent een premie van 60 cent per week voor volwassen mannen en 50 cent voor volwassen vrouwen, (ren tezegels). Hierin zit voor het invalidi- teitsrisico ongeveer 25 cent. De rest gold de ouderdomsrente en de wedu wen- en wezenrente. Het premieplich tig dagloon, waarvan de premie moet worden betaald, is het werkelijk dag loon tot een maximum van i 19,— per dag. Of er looncompensatie zal wor den gegeven is een zaak, die eerst moet worden bekeken aan de hand van deeconomische situatie, die be staat bij het inwerkingtreden der wet. SLECHTS ALS GEVOLG VAN ZIEKTE De oude wet is een verzekering te gen de geldelijke gevolgen van inva- liditeits als gevolg van een ongeval of van ziekte. De nieuwe wet geeft volgens het advies alleen recht op uitkering bij invaliditeit als gevolg van een ziekte. De andere categorie wordt door de ongevallenwet opge vangen. Het verdient geen aanbeveling voor zelfstandigen de mogelijkheid van vrij willige toetreding tot de verzekering te openen. Het gevaar dreigt dan, dat slechts zij, wier gezondheidstoestand doet verwachten, dat zij te eniger tijd recht op de prestaties der verzekering kunnen doen gelden, zullen toetreden. Wel acht de S.E.R. het aanvaardbaar, dat de mogelijkheid van vrijwillige voortzetting der verzekering wordt ge opend voor hen, die aan hun verplich te verzekering een einde zien komen. Maar dan dienen slechts zij te worden toegelaten, wier verzekeringsplicht tenminste drie jaar heeft geduurd DE UITKERINGEN Thans is de uitkering afhankelijk van het aantal geplakte zegels. Nadat 20 jaar lang zegels van 60 cent zijn ge plakt, ontvangt met b.v. 225,95, ver hoogd met 130 pet toeslag en eventueel een gezinstoeslag van f 40,25 per maand. In het advies is de uitkering krach tens de nieuwe wet afhankelijk gesteld van het laatst verdiende dagloon en van de mate van invaliditeit volgens deze schaal: hij een invaliditeit van 0 tot 25 pet een uitkering van 0 pet van het dagloon, bij een invaliditeit van 25 tot 50 pet een uitkering van 20 pet van het dagloon, bij een invaliditeit van 50 tot 75 pet en van 75 tot 100 pet uitke ringen van reso. 45 en 70 pet van het dagloon. De uitkeringen worden echter, even als bij de ouderdomsvoorziening, aan gepast aan de wijzigingen in de loon index. Voor hulpbehoevende invaliden, die verpleegd moeten worden, kan een extra uitkering worden gegeven. EINDE OP 65-JARIGE LEEFTIJD De huidige wet voorziet in genees- CANNES, 21 jan. (AFP-Reuter). De Franse plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Faure, heeft aan boord van het Italiaanse passa giersschip „Conté Biancomano" op de rede van Cannes een onderhoud ge had met de Sultan van Marokko. Het was het eerste contact tussen de Franse regering en het Marokkaanse staatshoofd sinds de verkoeling tussen beide landen als gevolg van de arres tatie van vijf Algerijnse verzetslei ders in oktober j.l., die per vliegtuig op weg waren van Marokko naar Tu- nes'ë. Faure verklaarde later, dat hij op- tifistisch was over de toekomstige be trekkingen tussen beide landen. De Sultan en hij waren het erover eens geweest, dat een oplossing van het Al gerijnse vraagstuk geen vereiste was voor de verbetering der betrekkingen. 'S-GRAVENHAGE, 21 jan. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard zullen op 21 mei een officieel be zoek aan Zweden gaan brengen, dat drie dagen duren zal. De Stockholmse couranten wjjzen er op, dat dit bezoek samenvalt met de herdenking van het feit, dat de Zweed se botanicus Linnaeus 250 jaar geleden geboren werd. Linnaeus heeft een tijd lang ln Nederland gestudeerd. kundige behandeling ter voorkoming van invaliditeit. In het voorstel wordt de verzekerden recht gegeven op so ciale zowel als op medische revalidatie, ook als hierdoor niet de arbeidsge schiktheid, maar wel het menselijk ge luk van de invalide wordt vergroot. Er is geen reden na het bereiken van de 65-jarige leeftijd een vergoeding we gens loonderving uit hoofde van invali diteit toe te kennen, daar met de tot standkoming van de algemene ouder domswet de ouderdom als een zelf standige oorzaak van inkomensderving is aangemerkt. Daarom dienen de uit keringen krachtens de invaliditeitsver zekering bij het bereiken van .de 65- jarige leeftijd te eindigen. De uitvoe ring der wet dient te geschieden door de bedrijfsverenigingen, aldus de SER. RABAT, 21 januari (A.F.P.) Kroonprins Moelai Hassan (de Sultan vertoeft op het ogenblik in het buiten land), heeft de gouverneur van de pro vincie Tafilalet, Addi oe Bihl, ontslagen. De directeur van het militaire kabinet van de Sultan, Ben Larbi, is tot opvol ger benoemd. De afgezette gouverneur verklaarde, dat hij, hoewel hij het gezag van de Sul tan en de Kroonprins erkent, niet wilde toegeven aan de invloed van de nationa listische partij, de „Istiklal", die volgens heni de huidige regering overheerst en functionarissen en rechters zendt, die niet voor hun taak berekend zijn. De gouverneur was sedert vrijdag vrij wel in opstand tegen de regering in Ra bat. Eenheden van het Marokkaanse le ger, die zaterdag naar zijn provincie ge zonden werden, wilde hij niet toelaten. O 0 De Amerikaanse vooruitgeschoven marinebasis in Bremershaven zal dit voorjaar aan Duitsland teruggegeven worden. Dit is bekendgemaakt bij de overdracht van zeven kleine schepen aan de Westduitse marine. Sedert juni zijn nu 42 schepen overgedragen. TAIPEH, 21 jan. (RTR). Door het ontploffen van een granaat zijn zondag ln Mldden-Formosa 28 mensen om het leven gekomen en 19 zwaar gewond. De ontploffing ontstond, toen van een aantal granaten, die soldaten na een schietoefening wegbrachten, er een op de grond viel. Er vielen ook slachtof fers onder een menigte burgers, die ln de buurt naar schroot zocht. 's-GRAVENHAGE, 21 jan. De prijs van de koelhuisboter zal een aan zienlijke verlaging ondergaan. Thans Is deze omstreeks f 0.95 per half pond; hij zal nu f 0.70 of iets daarboven be dragen. Het bestuur van het produkt- schap voor zuivel heeft n.l. besloten deze week de Inschrijving te openen op 1.5 miljoen kilo koelhuisboter. In totaal is op het ogenblik 15 miljoen kilo op geslagen. De minimumprijs, waarvoor de voor binnen- en buitenland bestemde boter aan de groothandel zal worden toege wezen, ls f 2.30 per kilo. Bij export wordt een toeslag van f 0.45 per kilo verstrekt. Deze toeslag ls zodanig, dat de prijs in Engeland ongeveer dezelfde zal kunnen zijn als die, waarvoor de bo ter in Nederland kan worden aangeDo- den. Op het ogenblik wordt de koel huisboter aan de groothandel geleverd tegen f 3.40 per kilo, terwijl de prijs in de detailhandel ongeveer 3.80 ls. Het voornemen bestaat Iedere week de Inschrijving op 1.5 miljoen kilo te openen. üAs». |R - W, s J> •SA.,s.\v s - Deze foto-combinatie geeft een beeld van één van de nieuwste belangrijke verrichtingen op het gebied van de luchtvaart: n.l. de eerste volledige von- 0 Twee broers van koning Hoessein van Jordanië hebben gisteren bijna onopgemerkt een uur op Schiphol doorgebracht. Zij waren op doorreis naar Londen, waar zij (ze zijn resp. 16 en 9 jaar) studeren. Op Schiphol lazen zij stripverhalen. stopvlucht rondom de aarde, in 45 uur en 19 minuten uitgevoerd door drie B- 52 Boeing Stratofortress-toestellen van de Amerikaanse luchtmacht. De boven ste foto laat zien hoe de eerste van de drie machines na de recordvlucht neer strijkt op de Amerikaanse luchtbasis Match in Californië. De onderste foto geeft een overzicht van de plechtig heid op dezelfde basis tijdens welke generaal Curtis Lemay, de opperbevel hebber van het „Strategie Air Com mand", de bemanning van de drie B- 52's onderscheidde. Het was te verwachten, dat Eisenhowers plannen voor het Midden-Oosten heel wat reacties zouden veroorzaken, met name in het gebied zelf. Deze belangrijke wijziging in de Amerikaanse buitenlandse politiek is niet een zaak, die voor kennisgeving kan worden aangenomen. Eisenhower en Foster Dulles hebben er geen twijfel aan doen bestaan, dat de Verenigde Staten na verkregen toestemming van het Congres beslist zullen ingrijpen, als het communistische gewroet in het Midden-Oosten daartoe aanleiding geeft. Door dit besluit is althans op dit moment bereikt, dat er wat meer klaarheid is ontstaan en dat de kaarten wat opener op tafel liggen. Het ls een druk geconfereer de ze dagen. In Cairo zijn vier Ara bische staatslieden b(j elkaar ge weest om hun gedragslijn ten op zichte van de Amerikaanse be doelingen te bepalen. President Nasser van Egypte ontving daar voor besprekingen koning Saoed van Saoedle-Arablë, koning Hoes sein van Jordanië en de Syrische premier Sabrl el Assail. Het re sultaat meldden wij al: de staats lieden waren van oordeel, dat er helemaal geen vacuum ln het Midden-Oosten bestaat. Zou het wèl bestaan, da nzouden de Ara- werken e.d.), maar worden ver brast door een aantal vorsten, die om maar wat te noemen - exclusieve auto's laten maken ln Amerika. Of die het geld gebrui ken voor politieke manipulaties. Bekend ls b.v. het verhaal van de „dollar per man", die vorig jaar beschikbaar was voor de massa, die in Damaskus dagen lang demonstreerde tegen bet Pact van Bagdad en die het met dit, uit Saoedle-Arabië afkomsti ge geld gedaan wist te krijgen, dat Jordanië'» regering koers Oost ging varen. Hei gesprek van de dag Conferentie met Engeland bieren mans genoeg zijn het zelf op te vullen. Koning Saoed werd afgevaardigd naar Washington om daar president Eisenhower mededeling te doen van het be sluit, dat er dus op neerkomt, dat het Amerikaanse plan van de hand wordt gewezen. Het zal de vraag zijn, of dit ook inhoudt, dat de vier landen weigeren economische huip te aanvaarden. Misschien, dat eerst wordt uitgekeken wie het meest biedt en welke voor waarden het voordeligst zijn, die van Amerika of die van Rusland. Hulp voor Jordanië Jordanië kreeg tot nu toe nog altijd heel wat geld uit Engeland voor zijn leger en zijn economie. Dat gaat nu ook veranderen. De vier Arabische leiders hebben af gesproken, dat hun landen ln het vervolg Jordanië zullen helpen. Dat gat wordt dus gevuld. Enge land behoeft er niet meer aan te pas te komen. Waarmee nu defi nitief vaststaat, dat Jordanië de zelfde koers zal varen als Egyp te. Waar de landen het geld van daan zullen halen? Uit de enor me bedragen, die zij van wester se oliemaatschappijen ontvangen voor de verleende concesssles. Er is geen gebied ln de wereld, waar zo met geld wordt gesmeten als in het Midden-Oosten, waar op een enkele uitzondering na de dollars niet worden gebruikt voor de bevolking (voor openbare Dezer dagen hebben ook de vier bij het Pact van Bagdad aan gesloten Arabische landen hun gedragslijn bepaald. De leiders van- Turkije, Irak, Perzië en Pa kistan kwamen n.l. bijeen ln An kara om zich te beraden over de Amerikaanse plannen. Hier was de stemming wel een tikkeltje anders. De staatslieden waren net er vlug over eens, dat de uitban ning van de communistische infil tratie ln het Midden-Oosten drin gend noodzakelijk ls. Zij willen nu een conferentie met Engeland beleggen om na te gaan wat er precies moet gebeuren. Hoe men het ook bekjjkt, de rol, die de Britten vele jaren lang in de lan den van het Midden-Oosten heb ben gespeeld, is tot een einde ge komen. Daardoor ls een vacuum ontstaan. Praktisch geen enkel land in dit deel van de wereld beschikt over deskundige en vol doende onderlegde leiders om de volkeren te regeren. Het geld, dat binnenvloeit, wordt voor verkeer de doeleinden gebruikt. De Sow- jet-Unie staat gereed om het va cuum op te vullen, i.e. om deze landen in kennis te brengen met de „zegeningen" van de commu nistische dictatuur. Foster Dulles verklaarde vori ge week, dat de Ver. Staten hun pogingen om het Midden-Oosten omhoog te brengen tot het peil van welvaart en democratie be slist zonder het „koloniaal belas te" Engeland en Frankrijk zullen uitvoeren. Terwille van de vrjj- heid van de volkeren van het Midden-Oosten en van de gehele wereld is het thans boven alles te verkiezen, dat Amerika het va cuum opvult. VENETIE, 21 januari. In Venetië begint vandaag, maandag, het proces tegen drie mannen die ervan beschuldigd worden dat zij be trokken zijn geweest bij de dood van Wilma Montesi, de dochter van een Romeinse timmerman, wier lijk in april 1953 aan het strand ten zuidoosten van Rome is gevonden. Het onderzoek dat tot dit proces geleid heeft, heeft een der groot ste na-oorlogse politieke schandalen in Italië veroorzaakt, welke het aftreden van een minister en het hoofd van de Italiaanse politie tot gevolg had. Aanvankelijk had de politie verklaard, dat Wilma Montesi bij een wandeling langs het strand door een ongeluk om het leven was gekomen. Later werden bij het proces tegen de Romeinse journalist Sil- vano Muto, die terecht stond wegens be lediging van de politie, beschuldigingen geuit aan het adres van Piero Piccioni, de 35-j. zoon van de toenmalige minister van buitenlandse zaken, tegen *de mar kies Ugo Montagna, een 46-j. makelaar, en Saverio Polito, het 77-j. hoofd van de Romeinse politie. Na een lang onderzoek, dat aanleiding gaf tot vele publiciteit, werden deze drie mannen officieel aangeklaagd. Beschuldigingen Piero Piccioni wordt ervan beschuldigd, dat hij verantwoordelijk is voor het ver drinken van Wilma Montesi op 10 april Ingezonden Medede'mg (adv.) 2kums?" H?mh™Ge" Tub.fl 60 «lOSM 1953 omdat hij haar aan het strand van Torvaianica achterliet, terwijl zij nog leefde, hoewel hij dacht dat zij reeds dood was. Motagna en Polito worden ervan be schuldigd, dat zij Piero Piccioni daarna geholpen hebben het onderzoek van de gerechtelijke autoriteiten te ontgaan. Voorts staan in Venetië nog elf men sen terecht wegens het afleggen van valse verklaringen. Onder hen bevinden zich boswachters van het zeer exclusieve jacht gebied van markies Montagna, waar vol gens getuigen „orgies met verdovende middelen" plaats vonden. Italië geschokt Deze beschuldiging en beschuldigingen inzake corruptie van ambtenaren, verdor venheid in hoge kringen en vriendschap tussen kabinetsministers en mensen met een straflijst hebben Italië geschokt. De minister van buitenlandse zaxen Attilio piccioni ij het hoofd van de po litie Tommaso Pavone traden af. De toenmalige premier Mario Scelba moest ln het parlement tweemaal de vertrou wenskwestie stellen. Belde keren won hij de stemming op het nippertje. Scelba gaf opdracht de regeringsdiens ten drastisch te zuiveren en een onder zoek in te stellen naar de smokkel van verdovende middelen en beschuldigingen volgens welke mensen in verantwoorde lijke regeringsfuncties als „volledig in valide" oorlogspensioen genoten. De „Zwarte Zwaan" Montagna was, toen het schandaal zijn hoogtepunt bereikte, het middelpunt van een onderzoek naar belastingontduiking. Vorig jaar deed hij niettemin goede za ken, zijn opgave aan de belastingen (die met die van andere vooraanstaande Italia nen gepubliceerd is) vertoonde voor 1956 en belastbaar Inkomen van 430.000 gulden. De voornaamste beschuldigster van deze drie mannen is Anna Maria Caglio, de „Zwarte Zwaan' die de minnares van Montagna is geweest. Zij is bezig een boek te schrijven, zij treedt als zangeres op voor de radio en zij schildert stillevens en daardoor slaagt zij er in de aandacht van het publiek op zich gevestigd te houden. Ruim 140 getuigen Tijdens het proces tegen de journalist Silvano Muto verklaarde zij, dat haar vroegere minnaar, „de geestelijke leider is van een bende die verdovende midde len verhandelde" en dat „Piero Piccioni de moordenaar van de bende" was. Zij is een van de 140 getuigen die door de aanklager en de verdediging zijn op geroepen voor het proces, dat maandag in Venetië begint. De president van de rechtbank is Cr. Mario Tiberi. Men verwacht dat het pro ces zeker drie maanden duren zal. Het hof van cassatie in Rome heeft met het oog op de openbare orde bevel gegeven het proces in venetië te voeren, omdat een proces in Rome mogelijk moeilijkheden zou ondervinden door de gevoelens onder het publiek. In Venetië verwacht men geen verhitte gemoederen. Doch afgezien daarvan zullen zich bij het gerechtsge- kunnen vormen, omdat het door diepe kanalen omgeven is. 't Begon zo eenvoudig.... ANVANKELUK WAS de zaak Montesi helemaal geen affaire, maar een krantenberichtje in de ru briek „dagelijkse ongevallen". Op 11 april 1953 's morgens om 8 uur werd het ljjk van de 21 j. Wilma Montesi, dochter var een timmer man en verloofde van een politiea gent, op het strand van Ostia gevon den. Een politieonderzoek leidde tot de conclusie, dat zjj tijdens het ba den door de koude moest zijn bevan gen. Niemand besteedde verder aan dacht aan dit „ongeluk". Niemand, behalve de 26 j. Romeinse journalist Silvao Muto. Een half jaar later bracht hij een sensationele onthul ling, wat met één slag de „zaak- Montesi" werd. Hjj beschreef de re laties, die het slachtoffer met hogere kringen had gehad en verklaarde, dat in een jachthuis (dat aan een officiële persoonlijkheid van het Va- ticaan toebehoorde) „ergies" werden georganiseerd, waaraan Romeinse aristocraten en filmsterren deelna men en de handel in verdovende middelen welig tierde. Wilma Mon tesi zou daaraan zijn overleden en in zee zijn geworpen. Volgens de journalist had de politie de zaak op bevel „van hogerhand" in de doof pot gedaan. De journalist werd voor het ge recht gedaagd, maar hü kwam met opzienbarende getuigen. Een van haar verklaarde, van de hele zaak op de hoogte te zijn geweest. De avond voor het „ongeluk" was zij met de markies en de ministerzooi naar de prefect van politie gegaan. De markies had na het onderhoud gezegd: „Alles is geregeld, wij heb ben niets te vrezen." Door deze verklaring bereikte het schandaal zijn hoogtepunt. Journa list Muto werd van vervolging ont slagen. De prefect nam ontslag. Ple- ro's vader trad uit de regering en gaf zijn politieke loopbaan op. Er werd een nieuw gerechtelijk onder zoek gelast, dat nu in Venetië zijn ontknoping gaat vinden. 0 De minister van economische zaken zal vanavom om 8 uur over beide radio zenders spreken over de benzinesituatie. NICOSIA, 21 januari (A.F.P.) In de Cyprische hoofdstad Nicosia is zon dagavond, nadat zich talrijke botsingen tussen Griekse en Turkse Cyprioten had den voorgedaan, een uitgaansverbod af gekondigd. Er zijn talrijke branden ge sticht, die brandweerbrigades van op Cyprus gelegerde Britse leger- en lucht machteenheden pogen te blussen. Uit strafkampen op Cyprus zijn twintig Cyprische politieke gevangenen vrijgela ten. De 24-jarige Marcos Dracos, die één der vooraanstaande verzetslieden op Cyprus wordt genoemd en op wiens hoofd een beloning van 50.000 gulden stond, is in een kort vuurgevecht in de bergen dood geschoten. Dracos was een vooraanstaand medewerker van kolonel George Grivas, de leider van de Eoka. De conferentie te Brussel BRUSSEL, 21 jan. (Reuter-AFP). - Volgens mededelingen van diploma tieke zijde is men het in de conferentie te Brussel erover eens geworden, dat de overzeese gebiedsdelen van de lan den, die aan de voorgestelde gemeen schappelijke markt zullen deelnemen, in deze markt moeten worden opge nomen. Maurice Faure, staatssecreta ris voor buitenlandse zaken van Frank rijk, verklaarde, dat Frankrijk waar schijnlijk een tienjarenplan zal opstel- 1 n, dat voorziet in de economische ontwikkeling van zijn Afrikaanse ge bieden met de financiële hulp van de vijf andere landen van „klein Europa". Dit plan voor een „Eurafrikaanse gemeenschap" zal deze week nader worden besproken door de conferentie te Brussel. Het zal in zijn geheel door de andere landen moeten worden goedgekeurd. Ingezonden Mededeling (adv.) -«« nga Mijnharde's Grieppoeders. Doos 50 ct.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3