Vlootuitbreiding stoombootdiensten van invoering van tarieven staat los RANG RANG RANG RANG Twee paarden mei wagen en voerman in ijskoud waier Zweeds schip zonk te Vlissingen Kruidenkracht! Ged. Staten antwoorden Prov. Staten Staal voor tweede boot wordt voorlopig opgeslagen! Stijf en Stram? lfn hier - dan daar? C.H.U. belegt conferen ties in Zeeland Nuttig geschenk van Sport steunt Zonneveld' Prov. Waterstaat bekijkt kwestie delingsdijk Kaderbijeenkomst van Walcherse J.Y.'s opG.G. Damclub Aagtekerke 25 jaar Op Rouaanse Kade te Middelburg Henry Blackmon zingt in Bergen op Zoom Postduiven-expositie te Oudelande geslaagd Dinsdag 22 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 MIDDELBURG, 21 januari. Ged. staten zijn van oordeel, dat de vlootuitbreiding los gezien moet worden van de invoering van tarieven. Deze uitbreiding moet er komen bij vergroting van het verkeersaanbod en hierbij mag de vraag, of de streek in de kosten zal bijdragen, geen rol spelen. Invoering van een matig tarief zal bovendien slechts een druppel op een gloeiende plaat betekenen. Het inleggen van meer diensten schijnt op het eerste gezicht mo gelijk, maar dit kost geld en personeel, dat moeilijk te krijgen is, waarbij nog komt, dat de vloot te weinig eenheden bevat om inten sief te kunnen varen. Het nodige onderhoud zal dan niet 'tijdig kun nen plaatsvinden. Verlenging van bestaande schepen is in het ver leden ook al gebeurd, maar de kosten blijven hoog. Een lichtpunt daarbij is, dat men vlugger verlengt dan een nieuwe "boot bouwt. Uitbreiding van de vloot kan echter slechts uitkomst brengen, nood maatregelen zijn duur en geven slechts een gedeeltelijke oplossing. Ziedaar het antwoord van ged. staten op een lawine van vragen, die de leden der prov. staten tijdens het afdelingsonderzoek der begrotingen voor 1957 hebben gesteld. Het college geeft als zijn mening, dat de nieuwe fuik te Breskens in de in aanleg zijnde haven niet geschikt zal zijn voor de huidige veerboten, de „Koningin Juliana" en de „Prins Bern- hard", zodat zowel de oude als de nieuwe fuik in exploitatie gehouden zullen moeten worden, waardoor de exploitatiekosten zullen stijgen. De aanlegplaats, die in de nieuwe haven komt, is slechts geschikt voor het in aanbouw zijnde schip. De fuik is dan te breed voor de bestaande schepen. Er zullen twee walorganisaties in stand moeten worden gehouden. Het is schier ondoenlijk hét auto verkeer zodanig over de beide ha vens te verdelen, dat het vervoer over de Westerschelde op efficiënte wijze plaatsvindt. Dit is reeds ter kennis van de regering gebracht en daarbij is opnieuw aangedrongen op de bouw van een tweede boot. Staal wordt afgeleverd Zoals bekend is het staal voor de tweede boot al besteld. Ged. Staten delen wat dit betreft mede, dat de mi nister in de tijd, dat nog geen defini tief antwoord was ontvangen op de Vraag, of er één dan wel twee schepen Bebouwd zouden worden, goed vond, dat tot aanschaf van staal voor twee boten werd overgegaan. Aflevering vindt thans plaats in een opslagplaats van rijkswaterstaat. Het renteverlies komt in de exploitatierekening van de stcombootdiensten. Overigens is het, atgezien van de omstandigheden, een te ede belegging, aldus ged. staten. Zij elen voorts mede, dat het opvangen van de toeneming van het vervoer Over de beide grote wagenveren van de Westerschelde met 8,31 pet. en 9, 13 pet. hen met zorg vervult. Mocht binnenkort toch nog machtiging wor den verleend voor de bouw van het tweede schip, dan zal dit zeker niet vóór 1960 in de vaart kunnen komen. Intussen wijst niets op het verminde- ten van de toeneming van het ver voeraanbod. Wanneer het nu in aanbouw zijn de schip in 1958 in de vaart zal zijn gebracht, zal enige ontspanning op treden. Maar deze zal reeds zeer spoedig worden overvleugeld door nieuwe stijging van het vervoer. Tekorten nemen toe De stijging der exploitatietekorten gal voorshands evenmin tot stand ko men. De opbrengst der tarieven op de Westerscheldeveren is gering: de ba ten dekken ongeveer 18 pet. van de kosten. Op de noordelijke veren is dit percentage 45. Van een „bloedige beta ling" door de gebruikers dezer veren, waarvan een statenlid gewag maakte, kan volgens ged. staten niet worden gesproken. Enkele statenleden meen den dat de stelpost van f 100.000,- op de begroting als aandeel in het tekort op de Westerscheldeveren aan de zeer lage kant is. Het totale tekort bedraagt 3,5 miljoen en de vrije veren zijn, zo werd opgemerkt, één van de redenen, dat wij niet méér kunnen doen. Als we om een tweede boot vragen, dan betekent dit, dat we aan het rijk vra gen, dat die de tweede boot volledig betralt. Op deze kwestie wilden ged. stalen liever niet ingaan. De richtlijnen, die zij van de staten kregen, worden uitgespeeld waar het beho( rt. In ieder geval was het bedrag, dat de minister hiervoor dus gedistan- cieerd van de gehele dienst vroeg, dusdanig hoog, dat hieraan niet viel te denken. Het nu met binnenlandse zaki n opgenomen contact geeft mis schien enig soelaas, maar de nieuwe regeling zal naar te vrezen is, geen uitbouw van andere zaken, waaron der dif welke met het deltaplan ver band houden, mogelijk maken. Het bedrag van f 100.000,moge dan misschien wat laag zijn, maar wanneer de provincie haar budget hiermee bezwaart, draagt zij mede verantwoordelijkheid, hetgeen prin- cirieel gezond is. Het bedrag kan dan ook niet worden afgevoerd: dit zou een principiële verandering be tekenen. Intussen lebben de prov. staten ver trouwelijk ter inzage ontvangen af schriften van de correspondentie met de regering over het door de provin cie dragen van een aandeel in de te korten van de Westerscheldeveren. Tweede klasse-vervoer Aan de minister van verkeer en wa terstaat is een schrijven gericht over het tweede klasse-vervoer op het veer Vlissingen-Breskens, waarin is voor gesteld opnieuw een deel van het pro menadedek voor de tweede klasse-pas sagiers beschikbaar te stellen. Ant woord is nog niet ontvangen. De ver bouwing van de „Prins Hendrik" is de boot voor het veer Kortgene-Wol- phaartsdijk is niet nodig en ook te ris kant, omdat het veer over enkele jaren kan worden opgeheven. Aan kapitaal- lasten voor de vloot is voor 1957 een bedrag van f 714.400,geraamd. Hierin is begrepen voor de zeer kostbare verlenging van de „Dord recht" een bedrag van f 271.400,De aanleg van de nieuwe veerhaven „De Val" zal een bedrag van 1,3 miljoen vergen. Hiervoor is 9 ton gereserveerd. Een zeer moeilijke beslissing is die be treffende een haven op Noord-Beve land. Dit zou nog eens een investe ring betekenen van S tot 5 miljoen gulden. Breskense middenstanders Ten aanzien van de gedupeerde mid denstanders te Breskens als gevolg Ingezonden Mededeling (adv.) Neem Kruschen - en Uw pjjnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer ls de oor zaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krij gen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheu matische pijn. Op 23 januari te Middelburg, op 31 januari te Goes GOES, 21 jan. De propaganda- commissie van de Christelijk Histori sche Unie is voornemens in Zeeland twee rayonconferenties te beleggen en wel op woensdag 23 januari a.s. te Middelburg (om half vier des mid dags in het C.J.M.V.-gebouw) en op 31 januari a.s. te Goes (eveneens om half vier des middags in de Prins van Oranje). Des avonds half acht worden de conferenties voortgezet. Des mid dags komt aan de orde het onderwerp „Waarom wij Christelijk-Historisch zijn en blijven". In Middelburg spreekt hierover ds. J. W. van der Linden te 's-Gravenhage en te Goes dr. P. E. Elderenbosch te Voorburg. Drs. Joh. Boers van het Uniebureau te Den Haag spreekt des avonds over het on derwerp „1958 een halve eeuv C. H. U." Tot bijwoning der middagver gaderingen zijn als gasten uitgenodigd predikanten van verschillende kerken, bij wie belangstelling voor het te be handelen onderwerp kan worden ver wacht. Bij de opstelling van haar winterplan heeft de propagandacom- missie zich laten leiden door twee ge dachten, n.l. de behoefte aan princi piële bezinning en de noodzaak tot hernieuwde praktische aanpak. Gymnastiekinstrumenten voor polio-patiëntjes MIDDELBURG, 21 jan. In het jaar verslag van het comité „Sport steunt Zon neveld" is er al op gewezen, dat als ge volg van de zich voltrekkende wijziging in de bezetting met patientjes van „Zon neveld" nog geen beslissing kon worden genomen over het aan te bieden geschenk. Nu intussen de verwachte polio-patien tjes hun intrek hebben genomen in één der vleugels van „Zonneveld", is mij bij de inrichting daarvan op een nuttig be stedingsobject gestoten. (Zie ook ons ar tikel van zaterdag)Omdat uiteraard bij dergelijke patiëntjes de ontspannings- en genezingsmogelijkheden vaak hand in hand zullen moeten gaan en het materiaal daarvoor in hoofdzaak zal moeten bestaan uit hulpmiddelen, die de nadelige gevol gen van de doorgemaakte kinderverlam ming helpen opheffen of beperken, heeft het comité besloten de instrumenten voor het noodzakelijkerwijs in te richten gym nastieklokaal voor haar rekening te ne men. De aanmaak dezer turntoestellen, aangepast aan de behoeften der gebruiker- tjes, is reeds ter hand genomen en men hoopt op korte termijn in staat te zijn daarmee de jeugdige polio-patientjes voort te helpen op de moeilijke en vaak lange weg naar een zo ver mogelijk# of niet uitgevoerd. Bouw van een twee- beter nog volkomen genezing. van de aanleg van de nieuwe haven zijn verschillende besprekingen ge voerd. De kans op schadevergoeding is minimaal. Ook op andere plaatsen in ons land doen zich wegverleggingen voor. Juridisch is er weinig tegen in te brengen. Een ev. procedure kan be zwaarlijk worden geanimeerd. Deze zaak ligt in het morele vlak en ged. staten kunnen niet anders doen dan hierop blijven hameren. Misschien is er een overigens geringe moge lijkheid voor compensatie aan de nieu we haven. Rijkswaterstaat wil daar echter geen verzameling van café's. Men wil een behoorlijk plateau voor het verkeer, aldus zegt het college. MIDDELBURG, 21 jan. De con troverse tussen de inzichten van rijks waterstaat en het bestuur van het Wa terschap Schouwen over de z.g. de lingsdijk hebben ged. staten aanleiding gegeven tot het vragen van het inzicht van het bureau bijzondere werken van de prov. waterstaat omtrent deze tech nische kwestie. Daarbij hebben zij het tot hun taak gerekend spanningen in de verhoudingen zoveel mogelijk weg te nemen. Zij spreken het vertrouwen uit daarin te zullen slagen. Het college is van oordeel, dat aan de plannen van rijkswaterstaat door het waterschap medewerking zal moeten worden ver leend, maar dat aan de verlangens van de verantwoordelijke personen op Schouwen volledig recht zal moeten worden gedaan. Men behoeft niet klak keloos de visie van rijkswaterstaat te volgen, maar door samenspreking tot een oplossing zien te komen. Aldus le zen we uit het algemeen verslag op de begroting der provincie als ant woord van ged. staten. H. te Boekhorst benoemd tot burgemeester SINT LAURENS, 21 jan. Onze vroe- gere dorpsgenoot, de heer H. G. M. Boek horst, thans ambtenaar ter secretarie van Diepenveen (Overijsel), werd dezer da gen benoemd tot burgemeester van Broek in Waterland (Noord-Holland). Hij be gon zijn ambtelijke loopbaan als volon tair ter gemeente-secretarie alhier om streeks 1944. MIDDELBURG, 21 januari - Zaterdag middag werd in het C.J.M.V.-gebouw te Middelburg een kadercursus gehouden uitgaande van de landelijke Geref. Jon- gelingsbond en bestemd voor de J.V.'s op Walcheren. Het lid van het Bondsbestuur, de heer J. van Woerden van Raamsdonk- veer, hield een referaat over: „Ons stu diemateriaal en hoe daarmede kan wor den gewerkt". Spreker gaf in een breedvoerig en duidelijk betoog aan, hoe het materiaal dat van bondswege verstrekt wordt, dienstbaar is voor de plaatselijke vereni gingen. Met tal van voorbeelden werd er op gewezen, dat b.v. met discussie groepen, het geven van opdrachten en het behandelen van de nieuwe schetsen, de leden veel meer bij het werk betrok ken kunnen worden. De J.V.'s van heden werken anders dan een aantal jaren gele den, doch het doel blijft hetzelfde. Het Bondsbestuur doet de methodiek pas klaar maken voor de verenigingen. Er volgde een drukke bespreking, waarbij ook verschillende algemene bondsvragen aan de orde kwamen. De bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer P. Boon Jr. van Sint Laurens, was helaas maar matig bezocht. Zelfde cursusbijeenkomsten zullen ook nog in Goes, Terneuzen, Zierikzee en Bergen op Zoom gehouden worden. Dan zullen als referenten optreden de heren Jacq de Smit, Goes en J. P. Balkenende van Kapelle-Biezelinge. Dr. B. HAVINGA MET PENSIOEN 's-GRAVENHAGE, 21 jan. Op 1 februari 1957 gaat dr. B. Havinga te Heemstede, directeur van het rijksin stituut voor visserij-onderzoek, met pensioen. Hij zal, zoals bekend, in die functie worden opgevolgd door dr. P. Korringa, tot dusver bioloog bij ge noemd instituut. Dr. B. Havinga, Groninger van ge boorte, kwam na zijn studie in 1917 in dienst van het rijk bij de visserij- inspectie. Zijn werkterrein omvatte o.m. de Zeeuwse stromen. In 1942 werden de verschilende takken voor visserij-onderzoek samengebracht bij het rijksinstituut voor visserij-onder zoek, van welk instituut dr. Havinga directeur werd. Dr. P. Korringa kwam in 1935 als voorzitter bij de visserij dienst en hij werd in 1936 als bioloog aangesteld. Zijn naam is onverbrekelijk verbon den met de oester- en mosselcultuur in Zeeland. o AAGTEKERKE, 21 jan. Op 2 fe bruari viert de damclub Aagtekerke haar 25-jarig jubileum met een gezel lig samenzijn, afgewisseld met goochel trucs en schetsjes. Op 27 november 1931 is de vereniging opgericht. Ge durende de afgelopen periode is zij zeer actief bezig geweest. Zo heeft zij mooie successen behaald met het eer ste tiental, dat thans in de hoofdklas se speelt. Dit eerste team moet nu evenwel zware strijd leveren. Het tweede van Aagtekerke speelt in de eerste klasse. Jammer is het, dat de vereniging maar 20 leden telt en dus geen reserves heeft. Men hoopt daar om in de toekomst jonge krachten aan te trekken. Vier leden zijn er nog van de oprichtingstijd af. Ingezonden Mededeling (adv.) is alleen als er op staar Het merk Rang staat duide* tijk op iedere Rangrol, als» ook op het beschermend omhulsel van ieder Rangecje. EEN PRODUCT VAN DE K1NGFABRIEKEN Eén paard moest worden afgemaakt MIDDELBURG, 21 jan. Vermoe delijk doordat te dicht naar de water kant was gereden, zijn vanmorgen om streeks half negen een lege wagen met twee paarden, die ervoor gespannen stonden, in het ijskoude water langs de Rouaanse Kade geraakt. Eén der paarden kon naar de Punt worden ge leid, waar het uit het water werd ge haald. Het andere dier was of door de koude of door verstikking reeds ge storven, toen het op de kant kon wor den gehesen. Het is ter plaatse afge maakt. Paarden en wagen behoorden aan de Middelburgse sleper J. C., die zo iets onfortuinlijks, niet voor de eerste keer meemaakte. Toen het eerste paard behouden op de kant stond, trachtte de eigenaar met behulp van omstanders het twee de paard via een trap langs het wa ter van de Rouaanse Kade uit het wa ter te trekken. De voerman, een broer van de eige naar, was zo moedig te water te springen, een manhaftige daad, die In Zeeland zijn thans 2.439 werkzoekenden MIDDELBURG, 21 jan. De stand der werkloosheid was volgens de gege vens van het districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland te Middelburg bij de onder dit bureau ressorterende gewestelijke ar beidsbureau^ per 15 januari 1957 als volgt: In totaal ingeschreven mannelijk werkzoekenden 2.082; waarvan 1.050 geheel werkloos. Op objecten voor aanvullende werkgelegenheden wer den 673 mannen tewerk gesteld en op gemeeentelijke sociale werkvoorzie- nings objecten 359 man. De aanvragen van de werkgevers beliepen het aantal van 483. Het totaal aantal ingeschreven vrou welijke werkzoekenden bedraagt 357, gedeeltelijk gecompenseerd door de aanvragen van werkgevers die 229 bedragen. Geheel werkloos zijn 220 vrouwen, zodat dus niet werkloos zijn 137 dames. GOES, 21 jan. De Amerikaanse bariton Henry Blackmon jr., die In de ook hier te lande veel bewonderde ne geropera „Porgy and Bess" de rol van de „Undertaker" heeft gezongen, maakt op het ogenblik onder auspiciën van de United States Information Service een concerttournee door Nederland. Hy zal o.m. Bergen op Zoom bezoe ken. Voor z(jn recitals heeft hij eeD programma samengesteld van werken van Bach, Handel, Schubert, Brahms, Ravel, de belde hedendaagse Ameri kaanse componisten Samuel Berber en Aaron Copland, en negrospirituals. Henry Blackmon's begeleider voor deze concerten is de heer J. F. C. van der Ben uit Leiden. Op het toerneeprogramma van Hen ry Blackmon staat o.m.: Bergen op Zoom: 30 jan. In de Marklezenzaal (Stadhuis). Aanvang 8 uur. Onderinspecteur havenarbeid Vlissingen DEN HAAG, 21 jan. By K.B. is, te rekenen van 1 juli 1956, benoemd tot onderinspecteur van de havenarbeid in tijdelijke dienst G. C. de Hondt, wonen de te Vlissingen. Bjj beschikking van de minister van sociale zaken en volks gezondheid is de heer De Hondt te werkgesteld in het 1ste district van de inspectie van de havenarbeid, ter standplaats Vlissirigen. Appels naar Zweden GOES, 21 jan. De regering van Zweden heeft thans definitief vastge steld dat appelen ingevoerd zullen mo gen worden met ingang van 11 febr. a.s. Dat is ongeveer twee maanden later dan in andere jaren de export van appelen naar Zweden werd toe gestaan. llicn naar Ierland GOES, 21 jan. De uitvoer van Nederlandse uien naar Ierland werd op 1 juli van het afgelopen jaar stop gezet en hoewel dit land soms een belangrijke afnemer kan zijn van de Nederlandse uien, zijn er dit razoen nog geen verladen kunnen worden. Thans heeft Ierland echter vastgesteld dat met ingang van 5 februari a.s. weer uien ingevoerd mogen worden. 0 Bij de examens boekhouden en Ned. Handelscorrespondentie slaagden de heer J. de Korte uit Tholen (Associatie diplo ma boekhouden) en mej. W. Deurloo te Stavenisse (Bondsdlploma Ned. Handels correspondentie) (vervolg van pagina 1) aan boord gekregen en men zette de reis naar Antwerpen met een zwaar beschadigde boeg voort. GEZONKEN De „Scania" trachtte inmiddels de buitenhaven binnen te lopen, wat aanvankelijk gelukte. Niemand dacht er meer aan, dat het schip tóch nog zou zinken, doch plotseling, omstreeks vier uur, hoorde men een harde knal en vrijwel onmiddellijk begon de „Scania" te zinken. In en kele minuten tijds was het totaal verdwenen. Slechts de schoorsteen en een stukje van de brugkajuit sta ken nog boven water. Op het dek der kajuit enkele schipbreukelingen onder wie de twee vrouwen'. In het water enkele mensen, die voor hun leven vochten tegen de zuigstroom en het koude water. Toen het schip begon te zinken wa ren velen reeds op de beide sleepbo ten overgestapt. Men lag toen vrijwel bij de ponton der SHV, zodat men vlak onder de wal was. De schipbreu kelingen werden onmiddellijk aan wal gebracht, waarna men terugvoer om de mensen, welke hun toevlucht op het dak der kajuit hadden gezocht te redden en enkele schipbreukelingen uit het koude water op te pikken. Hetgeen gelukte, zodat er geen slacht offers zijn gevallen. De drie mannen in de machineka mer hebben echter een benauwd ogen blikje doorgemaakt. Doch ook de don keyman Nilsson. Deze had zijn slaap plaats achter aan bakboordzijde: twee meter van de plaats, waar de neus van de „Chili" zich in de „Scania" boor de. Op het moment van de aanvaring sliep hij en werd door de kracht der botsing uit zijn kooi geworpen. Nu hij enigermate tot rust komt beseft hij dat hij aan een wisse dood is ontsnapt. De drie man in de machinekamer renden bij het eerste geluid der bot sing naar boven. Toen de toestand aanvankelijk gunstig leek, keerde men in de machinekamer terug. Plotseling hoorde men een hevige knal, welke men toeschrijft aan het springen van een waterdicht schot. Opeens stroom de het water de machinekamer bin nen, waardoor groot gevaar ontstond. Gelukkig sprongen geen der ketels. Toen men aan dek kwam was het schip echter grotendeels onder water verdwenen. Twee man klauterden om hoog, naar het hoogste punt: het dak der kajuit. De 54-jarige B. Kraft die thans zijn vierde schipbreuk mee maakt sprong overboord. Hij werd echter gegrepen door de sterke zuigkracht van het water en dreigde te verdrinken. Van de wal zagen zijn scheepsmakkers zijn wor steling in het licht van schijnwer pers. Palle Christensen bedacht zich geen moment: gekleed sprong hij te water en wist zijn vriend te redden. Vanmorgen zaten beiden rond de kachel in „Pension Beekman". Kraft uitermate dankbaar, steeds herha lend: hy heeft mijn leven gered Christensen echter rustig en een voudig: „praat er maar niet meer over". Waar allen het over eens zijn is de onbegrijpelijkheid van deze aanvaring. Zowel de „Scania" als de „Chili" had den een loods aan boord (resp. Ne derlandse en Belgische). Ter plaatse van de buitenhaven loopt de vaargeul zeer dicht onder de kust en daar de vaart naar Antwerpen en de vaart der buitenhaven elkaar hier kruisen is dit een extra gevaarlijk punt. Men vindt het zeer merkwaardig, dat men aan boord van de „Chili" niets bemerkt heeft van de „Scania" of de beide sleepboten. Op het moment der aan varing was het helder zicht en niet mistig. BERGING De „Scania" was geladen met super fosfaat, wat keihard wordt, wanneer het in aanraking met water komt. Daarom is het van groot belang, dat men zo spoedig mogelijk met berging van het wrak begint om niet al te veel hinder te ondervinden van deze lading, 's Morgens om half elf werd het wrak reeds verkend door een dui ker, die de schade en grootte van het gat aan bakboord op nam. Men zal trachten zo spoedig mogelijk tot ber ging over te gaan. Gemakkelijk zal dit echter niet zijn, gezien de ligging vlak onder de wal en vlak bij de ponton van het bunkerstation. Tussen deze wal en ponton en het wrak is vrijwel geen „werkende ruimte" voor een hef- bok. Wat ons bij deze scheepsramp op viel is het feit, dat men bij het Neder landse loodswezen geen mannetjes in dienst heeft die gauw overstuur zijn. Toen we 's middags naar de loods J. Hamelink die aan boord van de „Scania" was en die eveneens op het laatste nippertje gered kon worden vroegen over zijn bevindingen, bleek hij reeds weer aan boord van een an der schip te zijn, op weg naar Ant werpen.^ jammerlijk niet het gewenste resul taat opleverde. De dappere voerman is hierna onmiddellijk te bed ge gaan. Het geredde paard heeft een grote vleeswond op de rug. De paarden zijn niet verzekerd. De sleper maakte zich, voordat het ongeval plaatsvond, ge reed om te gaan laden. OUDELANDE, 2J jan. Zaterdag heeft de P.V. „De Witpen" in het Dorpshuis een goed geslaagde postdul- vententoonstelling gehouden, waarvoor 325 „gevederde exemplaren" waren In gezonden. De jury, bestaande uit de heren Jos. Noteboom en A. A. de Kijk uit Roosendaal, kende de volgende prjj- zen toe: Klasse I: 1. en mooiste doffer van de tentoonstelling Joh. Nijsse, Kapellei 2. P. J. Maat, Ellewoutsdijk; 3. D. v. d. Poel, Oudelande; 4. L. Lavooij, Baar land; 5. J. Doene, Ovezande. Klasse n: I en mooiste (oude) dul- vin van de tentoonstelling A. Jonge- pier, Baarland; 2. A. Huijzen, Elle woutsdijk; 3. J. op 't Hof, Kapelle; 4. J. de Jager, Oudelande; 5. L. Lavootf, Baarland. Klasse III (jarige doffers): 1. D. v. d. Poel, Oudelande; 2. J. de Jager, Oudelande; 3. H. Jongepier, Hoedekens- kerke; 4. F. Paulusse, Ellewoutsdijk-; 5. A. Huijzen, Ellewoutsdijk. Klasse IV (jarige duivinnen)1. J. op 't Hof, Kapelle; 2. F. Bal, Kwaden- damme; 3. D. v. d. Poel, Oudelande; 4. A. Jongepier, Baarland; 5. D. v. d. Poel, Oudelande. Klasse V (jonge doffers)1. P. v, d. Vliet, Kapelle; 2. G. Remijnse, Oude lande; 3. D. v. d. Poel, Oudelande; 4. D. Mello, Baarland; 5. G. Remijnse, Oudelande. Klasse VT (jonge duivinnen)1 en 2. D. v. d. Poel, Oudelande; 3, 4 en 5. O. de Beste, Oudelande. Klasse Vn (late jonge doffers): 1. A. Huyzen, Ellewoutsdijk. Klasse Vm (late jonge duivinnen) t 1. J. de Schipper, Kapelle; 2. D. v. d. Poel, Oudelande; 3. D. Doene, Ovezan de; 4. J. Buize, Kapelle. Jubileumavond van Chr. Bouwvakarbeiders ZIERIKZEE, 21 jan. „God lief hebben boven alles en onze naaste als onszelve moet ook in de toekomst in praktijk gebracht worden. Moge ook voor de afdeling Zierikzee dit het richtsnoer zijn voor haar handelen in de toekomst, aldus besloot de heer J. van Eibergen, bondsvoorzitter van de Chr. Bond van werknemers in hout en bouwnijverheid, zijn herdenkings rede, die hij hield ter gelegenheid vatt het jubileum dezer afdeling. Spreker toonde aan, dat de ver slechtering van de betalingsbalans niet pas na de invoering van de vrijere loonvorming was ingetreden, maar volgens minister Hofstra reeds was begonnen in 1953. „Het ware ons lie ver geweest als men ons dit verteld had voor de verkiezingen," aldus da heer Van Eibergen. Hij vervolgde; „Al zijn wij dankbaar om hetgeen er be reikt is, toch moeten wij onze ge rechtvaardigde verlangens niet. ver zwijgen. In Nederland zijn nog 120.000 weduwvrouwen, die wachten op een behoorlijke voorziening in hun nood. Daar zal een offer voor gebracht moe ten worden, maar daaraan willen wtf ons zeker niet onttrekken." Nadat verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd was het officiële gedeelte afgelopen en nam da feestcommissie de leiding van de voor zitter, de heer Van den Berg, over. Er was gezorgd voor een keurig feest programma. Medewerking werd ver leend door het goochelduo „De Boe- da's" uit Utrecht en het muzikale ge deelte werd verzorgd door „De Roza's" uit Zierikzee. Ingezonden Mededeling (adv.) In krulden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes, verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 ver groot pak, voldoende voor maanden. Afscheid ds. Th. Rienks van Geref. kerk te Schoondijke SCHOONDIJKE, 21 jan. Zondag 20 januari heeft ds. Th. Rienks af scheid genomen van de Geref. kerk ta Schoondijke. „Zij blijven, dan, geloof, hoop en liefde, deze drie, maar da meeste van deze is de liefde", luidde de tekst die de scheidende predikant voor zijn predikatie had gekozen. Aan het eind van de dienst werd ds. Rienks toegesproken oor de vice-praeses van de kerkeraad, ouderling J. de Regter, namens de classis Axel door ds. Cou- vee, namens de Ned. Herv. kerk Joor ds. Brinkman en namens de gemeente Schoondijke door burgemeester F. A. van Rosevelt. Hierna werd hem toe gezongen psalm 121 4. Beroepingswerk Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost: K. Welbedacht te Oudewater. Bedankt voor St. Annaparochie: A. Griffioen te Zoutkamp. Examen. De klassis Coevorden heeft preperatoir geëxamineerd en terstond beroepbaar verklaard de heer H. Lan- genberg te Emmercompascuum, kand. aan de theologische hogeschool te Kampen. Chr. Geref. Kerk t Bedankt voor Den Haag-Oost: D. Henstra te Oud-Beyerland.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2