Groot aantal doodstraffen in Hongarije verwacht Na harde knal zonk Zweeds vrachtschip in Vlissingse buitenhaven Nederlandse straaljager legen Duitse hoogspanningsmast Indonesische regering stelt meer welvaart in vooruitzicht Hedertands vtmm peins en pdnses win UtonacA Royale zege voor Gomulka Hcis kcas Noorwegen stelt inschrijving atoomproeven bij V.N. voor PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND REEKS VAN PROCESSEN VOORBEREID Korte behandeling van „misdaad" voor militaire rechtbanken Engels-Jordaanse conferentie KREILEROORD WORDT BEVOLKT Maleter ter dood veroordeeld Grensgemeenten zonder stroom Toestel brandend naar basis President Eisenhower beëdigd Bemanning vindi hel onbegrijpelijk In vaargeul ramde Frans schip de „Scania" Russische diplomaat uitgewezen DOOR DE WERELD Doel: toezicht op radio-activiteit Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 <adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dilkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3608 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq. de Smit Dinsdag 22 januari 1957 „ZEEUWSE WERKBOEK" (zie pag 4) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.33 u., onder 17.1a u. Maan op 2.00 u., onder 11.29 u. Hoogwater woensdag 23 januari: Vlissingen: 7.05 u. 1.87 m„ 19.44 u. 1.73 m. Terneuzen: 7.35 u. 2.05 m., 20.09 u. 1.94 m, Wemeldinge: 8.44 u. 1.43 m, 21.14 u. 1.54 m. Zierikzee: 8.21 u. 1.23 m., 20.57 u. 1.34 m. m WENEN, 22 januari (Reuter). Het Hongaarse volk komt weer volledig onder de communistische knoet met alle willekeur en alle gruwelen die aan dit dictato riale stelsel zijn verbonden. In Boedapest verwacht men in ge woonlijk zeer betrouwbare kringen een nadere aanduiding kan gevaarlijk zijn dat de terechtstelling, In het afgelopen weekeinde, van twee der „voornaamste leiders" van de Hongaarse oktober revolutie, de voorbode zal zijn van een groot aantal van dergelijke executies, na een summier proces voor een militaire rechtbank. Kosten en prijzen stegen in gehele Europese landbouw 's-GRAVENHAGE, 21 jan. Vol gens een gemeenschappelijk rapport van de Voedsel- en Landbouw-organi- satie der Verenigde Naties en de Eco nomische Commissie voor Europa zijn in de periode van juli 1955 tot juni 1956 in vrijwel alle Europese landen de producentenprijzen en de produk- tiekosten in de landbouw gestegen. De prijsstijgingen vonden hoofdzakelijk plaats aan het einde van 1955 en in de eerste maanden van 1956. Volgens het rapport is de prijsstij ging ten dele een gevolg en ten dele een oorzaak van de hogere kosten van levensonderhoud in de Europese lan den. LONDEN, 22 jan. (Reuter) Enge land heeft Jordanië medegedeeld, dat het onmiddellijk besprekingen wil be ginnen over het in 1948 gesloten Brits- Jordaanse verdrag van bondgenoot schap. Maandagochtend hebben de elf eerste gezinnen in het vierde dorp van de Wieringermeer, Kreiler- oord, hun woningen betrokken, hetgeen uiteraard met enig cere monieel gepaard ging. Het dorp, dat zijn naam ontleent aan hei Kreilerwoud, dat moet hebben ge-* legen, waar nu de eerste 96 wo ningen in aanbouw zijn, ligt vijf kilometer ten oosten van Wierltw gerwerf. Bekend is, dat de door de Sowjets gesteunde communistische regering- Kadar een reeks van dergelijke pro cessen heeft voorbereid, die ten doel hebben aan te tonen dat westerse mogendheden „de hand hebben gehad in de Hongaarse opstand", terwijl voorts zou moeten blijken, dat de re volutionairen „gruwelen" hebben be gaan. Van deze zijde wordt nog ver nomen, dat vierhonderd leden van de voormalige revolutionaire comité's zijn gearresteerd. Maleter ter dood veroordeeld Voorts is uit Boedapest gemeld, dat het geheime proces tegen kolonel Pal Maleter, die in de revolutie dagen de „held van Boedapest" werd genoemd,, is geëindigd fnet een ter dood veroor deling van de beklaagde. Maleter heeft beroep tegen dit vonnis aangetekend en dat wordt thans door de regering behandeld. Zondag zijn in Boedapest verschei dene schrijvers en journalisten gear resteerd. Tal van journalisten zouden zijn gevlucht. 's-GRAVENHAGE, 21 jan. Ten gevolge van een merkwaardig onge val dat een straaljager van de Neder landse luchtmacht overkwam, zijn de Duitse plaatsen Bocholt, Emmerik, Rees, Kleef, Goch, Gendern en tal van DE BILT ZEGT: Dezelfde temperaturen Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en in de kustprovincies tij delijk regen of motregen en mogelijk ijzel. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. dorpen in deze streek, urenlang van de elektriciteitsvoorziening afgesne den geweest. Toen de piloot van een straaljager van de basis Volkel een oefenvlucht maakte in het ontwijken van de ra- aarwaarneming hierbij moet zeer laag worden gevlogen zag hij plot seling boven het dorpje Hamminkeln Iten noorden van Wesel), de mast van een hoogspanningsleiding voor zich op doemen. Hij vloog met de kop en de rechtervleugel van zijn toestel tegen het bovenste deel van de mast die af brak en met de daaraan bevestigde kabels naar beneden viel. Ondanks de hevige schok wist de onfortuinlijke pi loot zijn toestel in bedwang te houden en dit, hoewel reeds brandend, op de basis Volkel terug te brengen. Volgens Duitse kranten loopt de, schade in de honderdduizenden. De fabrieken in het betreffende gebied zouden voornemens zijn een eis tot schadevergoeding in te dienen omdat zij hun produktie door het ontbreken van stroom enige tijd hebben moeten s( opzetten. Op grond van de bestaande bedragen betaalt Nederland 75 pet. van de aangerichte schade. De piloot zou de hoogspanningska bel te laat hebben opgemerkt omdat deze grasgroen "geschilderd was en daarom niet afstak tegen de achter grond van het landschap. Een ambtenaar van de domeinen te Den Bosch, die verscheidene dui zenden guldens heeft verduisterd, door bij boeren, die grond van de domeinen tijdelijk in gebruik hadden geld te in casseren, is in arrest gesteld. 9 Een notaris uit Valkenswaard, die gelden verduisterde en valse aangiften deed voor de inkomstenbelasting is veroordeeld tot zes weken cel. Hij is voorts ontzet uit het notarisambt. De koudegolf, die in Frankrijk heerst, heeft tot op heden 26 doden geëist. ZWOLLE, 22 januari. Bij de ongetwijfeld zeer vele ge schenken die ter gelegenheid van de aanstaande blijde gebeur- tensi in Monaco zullen worden aangeboden zal ook een twee meter lang Nederlands krentenbrood zijn. Deze Groninger krentenwegge zal gebakken worden door bakker J. A. Beersma te Uithuizen. Hij zal met een deputatie van Nederlandse bak kers naar Monaco gaan om het brood aan te bieden. Daartoe is van het prinselijk hof reeds Sen uitnodiging ontvangen. Prinses Gracia en prins Rainier lieten weten een persoonlijk bezoek zeer op prijs te stellen. Het speciaal voor deze gelegenheid te bakken brood zal in een eiken kist worden vervoerd waarop folkloristische motie ven worden uitgesneden. DJAKARTA, 22 jan. De In donesische regering is voornemens te streven naar een versnelling in de uitvoering van het bestaan de ontwikkelingsplan. Hiertoe is Het gezonken Zweedse schip in de buitenhaven van Vlissingen WARSCHAU, 22 jan. Uit de voor lopige tellingen van de zondag uitge brachte stemmen voor de verkiezing van het Poolse parlement blijkt dat de verwachting dat Gomulka een over weldigende meerderheid zou behalen, door de feiten wordt bevestigd. In een der districten van Moskou be haalde de communistische premier ruim 99 procent van het aantal stem men. Uit Poznan en Lodz zijn soortge lijke mededelingen ontvangen. Het staat vast dat ook niet commu nisten deel zullen uitmaken van het nieuwe Poolse parlement. WASHINGTON, 21 januari (Reuter) President Eisenhower heeft bij de aan vang van zi„n tweede ambtstermijn de eed afgelegd op een Bijbel, die zijn moe der hem had nagelaten. De eed werd hem afgenomen door de president van het Hooggerechtshof, Earl Warren. Twee minuten tevoren had vice-presi dent Richard Nixon de eed afgelegd in handen van William Knowland, de repu blikeinse fractieleider in de Senaat, die evenals hij uit Californië afkomstig is. De beëdiging vond plaats gedurende een plechtigheid van besloten karakter in het Witte Huis. Niettegenstaande de protesten van de president waren er geen verslaggevers toegelaten. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, gaf later een gedetailleerd verslag van het gebeur de. VLISSINGEN, 21 januari. Dat de laatste reis van de Zweedse vrachtboot „Scania", 2213 brt groot, bijzonder fortuinlijk is geweest, zal wel niemand durven beweren. De „Scania" was op weg van Noord Afrika waar zij superfosfaat had geladen naar Norr- köpping. Na aankomst in haar vaderland zou de „Scania" in handen van een andere rederij overgaan, maar dat zal nu wel even moeten wachten: de „Scania" leed schipbreuk in de buitenhaven van Vlis singen en rust thans op de bodem. Bij hoog water is er slechts een klein gedeelte der schoorsteen te zien en wat loskomend drijfhout. Gelukkig vielen bij deze scheepsramp geen slachtoffers, hoewel het maar op het nippertje is geweest. Het was een triest verhaal, dat de schipbreukelingen ons vanmorgen in „Pension Beekman" waar zij werden ondergebracht vertelden. Zeventien man telde de bemanning. Kapitein H. Steneijk, diens vrouw Marga Steineijk, de telefoniste Maud Christensen en 14 schepelingen. Vijf waren in Engeland achter gebleven omdat zij ziek werden. Het begon al op de terugreis in de Golf van Biscaje. Een zware storm hield de „Scania" vier dagen in haar greep gevangen. De brandstof moest extra worden aangesproken, zodat het noodzakelijk was, Vlissingen aan te doen om te bunkeren. Deze reis was niet in het vaarplan opgenomen. 's Nachts om drie uur zou men de buitenhaven binnenlopen. Twee sle pers, de „Van Woelderen" en de „Frankrijk" zouden assisteren. Toen kwam het onbegrijpelijke. Matroos Wiking Jönsson stond op het voorschip ter assistentie van de sleepboten. Eensklaps zag hij de ste ven van een op volle snelheid varend vrachtschip opdoemen: het Franse schip „Chili" van het Liberty-type. De „Scania" lag dwars op de vaargeul en manouvreerde de buitenhaven binnen. Aan boord van de Fransman móet men het rode bakboordlicht waargeno men hebben, daar waren alle schip breukelingen het over eens. De Fransman verminderde echter geen vaart of wijzigde haar koers. Met een daverende knal ramde de Fransman het Zweedse schip aan bakboord, ter hoogte van luik vier.'nen naar Egypte terugzenden. De „Scania" werd met de achterste ven éven uit het water gelicht en omgeduwd. Onmiddellijk maakte de Zweed slagzij, de top der achtermast knapte af, radio-antenne's met zich mee sleurend. Een laadboom op het achterschip sloeg overboord. INSTRUCTIES Jönssen rende naar de stuurbrug om nadere instructies. Manschappen, die te kooi lagen kwamen verschrikt aan dek gesneld. „Onmiddellijk klaar ma ken voor verlaten van het schip", luid de het bevel en ieder trachtte zo spoe dig mogelijk zijn spulletjes aan boord te brengen. Maar na enkele minuten voor de bemanning leek het wel uren, herstel de de „Scania" zich en kwam weer recht te liggen. Men achtte het gevaar voor kapseizen of zinken niet zo heel groot meer en besloot te proberen de buitenhaven van Vlissingen binnen te lopen. Misschien zou bij daglicht de schade beter op te nemen zijn. De „Chili", die drie maal rond het aan gevaren schip had gekoerst zag het schip in de Buitenhaven varen en ver keerde dus in de veronderstelling dat alles wel mee zou vallen. Kort te vo ren had de „Chili" een Belgische loods (Vervolg op pagina 2) Israël heeft maandag 499 Egypti sche krijgsgevangenen uitgeleverd aan eenheden van de Verenigde Naties in de Sinai. In totaal zal Israël in tien dagen tijds 5.800 Egyptische gevange besloten na de recente incidenten op Sumatra, heeft minister-presi dent Ali Sastroamidjojo gisteren in een regeringsverklaring in het parlement medegedeeld. De rege ring zal, zo verklaarde hij, trach ten Sumatra weer in het rechte spoor te brengen door de situatie, waarin het land verkeert te ver beteren en gunstiger levensom standigheden voor de bevolking te scheppen. Het doet aldus premier Ali Sas troamidjojo "de regering leed te moeten constateren, dat in het boek van Indonesië's geschiedenis, het hoofdstuk 1956 wordt afgesloten met een „zwarte bladzijde". De premier gaf een gedetailleerd overzicht van de conflicten met Su matra. Ali Sastroamidjojo laakte „buiten parlementaire kringen", die een eigen politieke actie gingen voe ren buiten het parlement, toen hun idealen niet in vervulling konden gaan door democratische en parlemen taire middelen. De minister-president onthulde dat de opstandige kolonel Simbolon, die zijn militair gezagsgebied in noord- en midden-Sumatra van de centrale re gering heeft losgemaakt, boodschap pers had gezonden naar de territoriale commandanten van zuid-Sumatra en van Borneo „met het oogmerk, van die zijde steun te verkrijgen, of in hun ge bied soortgelijke bewegingen te onder nemen". De foto links laat zien hoe burge meester F. Omta, van de Wieringer meer het nieuwe dorp officieel in ge bruik nam door een nieuwe woning voor het gezin van de gemeente-ar beider J. Veenstra te ontsluiten. De rechterfoto toont hoe de heer Veen stra zijn vrouw in triomf over de drempel droeg. Mededeling van Den Haag 's-GRAVENHAGE, 21 jan. Hel ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, Op vrijdag 18 januari werd de Russische ambassadeur hier ter stede medegedeeld, dat de Neder landse regering zich genoodzaakt heeft gezien de tweede secretaris aan da Russische ambassade, de heer V. D. Drankov, tot persona non grata te ver klaren. De heer Drankov heeft, over eenkomstig de door de Nederlandse regering gestelde eis, binnen 48 uur na deze mededeling aan de Russische ambassadeur Nederland verlaten. De maatregel tegen de heer Drankov is genomen wegens handelingen, die in strijd zijn met de positie van een diplo matieke ambtenaar van een vreemde mogendheid. Hij heeft getracht een ambtenaar in functie om te kopen met het doel geheime gegevens te bemach- tign, daardoor de veiligheid van de Nederlandse staat in gevaar brengend. Hij was persattaché. SOW JET-VERKLARING In een verklaring van de Russische ambassade te Den Haag worden de motieven van de Nederlandse regering afgewezen. De verklaring zegt: Deze daad van de Nederlandse au toriteiten met betrekking tot de heer V. D. Drankov kan niet anders worden beschouwd dan als een nieuwe poging om de vijandige campagne tegen de Sowjet-Unie aan te wakkeren, hetgeen ongetwijfeld de ontwikkeling der re laties tussen de Sowjet-Unie en de Ne derlanden moet beïnvloeden. Uit een door de provinciale voed- selcommissarissen ingesteld onderzoek is gebleken, dat 10.500 bedrijven in 1955 meer dan 30 procent van de nor male opbrengst hebben gederfd tenge volge van abnormale wateroverlast. Het zwaarst is Overijssel getroffen. 9 De officiële doopplechtigheid van de „Statendam" zal door de N.C.R.V. op woensdag 23 januari a.s. in de „Ra diokrant" worden uitgezonden. 9 Egypte is bereid onderhandelingen te voeren over de voorgestelde fede ratie van Syrië en Egypte. NEW YORK, 22 jan. (Reuter) Noorwegen heeft maandag in de po litieke commissie van de V.N. een ont- werp-resolutie, gesteund door Japan en Canada, ingediend, waarin een be roep op de mogendheden wordt je- daan om een systeem in het leven te roepen waardoor alle kernproeven die in de toekomst worden genomen, bij de Ver. Naties zullen worden inge schreven. In deze ontwerp resolutie wordt als doei van die samenwerking genoemd de te verwachten atoomstraling in de wereld onder voortdurend toezicht te houden. De Engelse delegatie verklaarde buiten de vergaderzaal het Noorse voorstel te zullen steunen. De Ameri kanen zeiden het toe te juichen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1