Genemuïdens gemeenteraad in rep en roer Grieks protest K.L.M. bestelt plastic monteur Spaanse minister trekt ontslagverbod in Grootse vakantie-plannen van het C.J.M.V. Engelse maatschappij wil twee oceaanreuzen bouwen Gelezen in ANDERE BLADEN Partijblad Telefoneren in vreemde talen ^ome rukt op"I Echec van (te) vrije opvoed<nq C.H,-raadslid stelde wethouders in staat van beschuldiging VLIEGTUIG VOOR BRITSE MARINE Onrustig Barcelona Interesse zomerwerk stijgt met sprongen Schepen (van 90.000 ton) tegen 1960 in bedrijf? Nog geen regeling onrendabele gebieden „Nw-Guinea Studiën" Zakagenda voor de Russen Zeeuwse ruiters met aantrekkelijk program voor n«euwe jaar „Sumatra eensgezind tegen Djakarta" Maandag 21 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 In „Patrimonium" heeft de heer F. Cnossen een artikel gepubliceerd over de voor de a.r. teleurstellende verkiezingsuitslag. De schrijver merkt o.a. op dat het stemmenver lies mede is te wijten aan het ont breken van een a.r.-dagbladpers. „De Rotterdammer" (prot. chr.) heeft hierop geantwoord. „Een krant partijorgaan? Maar moet dit niet betekenen, dat alles wordt be keken vanuit de partij en vanuit de partijvisie? Een partij orgaan ia een orgaan, waarvoor een partij als zodanig ver antwoordelijk is. Bij de socialisten is dat het geval. Daar spreekt men op de algemene vergadering van de partij, over de strips en over alle andere ru brieken van de eigen partijkrant. Maar daar past het mogelijk in het eigen type van de party. Wij menen: dit kan men de A.R. Partij niet aandoen. Wil men in de krant alle nieuws gepubliceerd zien vanuit een party? De muziekrecensies? De boekbeoordelingen? De weerberich ten? Het kerkeiyke beroepingsnieuws? De vele verslagen van het enorm ge varieerde christelijke verenigings leven, kerkelijk, sociaal, charitatief? Het vrouwenblad misschien iets voor de Scevar? Het kinderhoekje vermoe delijk voor de Arjos? We hebben daarmee dan tegelijk iets aangegeven van wat er zoal in de krant staat. Men voelt, dat het niet aangaat, dit alles vanuit de aolitieke party te benaderen". Dit bericht komt uit krant": „De Volks- „Binnenkort zullen de Duitsers met vreemdelingen kunnen telefoneren, ook al verstaan zij de taal niet die de ander spreekt. De Duitse PTT is on langs begonnen met de montage van telefonische „vertalers" in Frankfort, Munchen, Dusseldorp en Hamburg. De technische apparatuur wordt gebouwd door een firma in Luneburg, in nauwe samenwerking met de Duitse PTT. De „vertaler" werd in tien jaar tijds ontwikkeld door zekere Fredo Nestier. Het duurde drie jaar voordat hij de Duitse autoriteiten kon overtuigen van de praktische waarde van zijn uitvin ding. Deze is gebaseerd op hetzelfde beginsel als de vertaalinstallaties die op het hoofdkwartier van de UNO in New York worden gebruikt. Ieder vertaalapparaat kost ongeveer 1300 gulden. Een vertaald telefoonge sprek kost twee mark, dat is één gul den tachtig, meer dan een normaal ge sprek. Munchen krijgt een vertaalin- stallatie voor het Italiaans, Dusseldorp een voor het Nederlands en het Engels, en Hamburg voor h"t Zweeds en het Deens. De firma in Luneburg, die de appa raten bouwt, onderhandelt thans met de Duitse minister van defensie, Herr Strauss, over een mogeiyk gebruik van de telefoonvertaler in de Westduitse strijdkrachten en in NATO-verband. In januari zal een speciale Westduitse militaire commissie het apparaat op zijn waarde benroeven. Naar aanleiding van de protesten uit protestantse kring tegen de be noeming van een r.k. burgemeester in Den Haag, schreef een medewer ker van „De Volkskrant" (R.K.): „Die protestvergadering van de pro testanten. „Rome penetreert!" roept men op die vergadering. „Rome rukt op!" roept men. „De tachtigjarige oor log is voor niets gestreden!" roept men. „Alva regeert opnieuw!" roept men. Het is dus misschien tóch nog niet zo slecht met ons gesteld. De verkiezin gen vielen tenslotte toch óók niet slecht voor ons uit. De roomsen stem den in overgrote meerderheid op de roomse partij. En Kolfschoten gaat naar Den Haag. De man zit vast in het roomse zadel. Ha, de roomse emancipatie zet zich voort ondanks alles! Wat maken wy 'n afschuweiyke fout. Wp doen, alsof roomse macht hetzelfde is als katholieke overtuiging. Terwijl de roomse macht toeneemt, kan de ka tholieke overtuiging afnemen. Maken wij ons, ons verheugend over die toe neming van de roomse macht, niet blij met 'n dooie mus (de Va+bolieke over tuiging)? Toch geloven wy, dat een zich doen gelden in de wereld door de roomsen als een bewijs kan gelden van een le vende katholieke geloofsovertuiging. K' o 'n onomstotelijk bewijs is het allerminst. Maar men kan misschien wél zeggen, dat, wanneer de roomsen zich niet meer als zodanig in de wereld doen gelden, dit bewust, dat er aan hun geloofsovertuiging het een en ander ontbreekt. Niet van de wereld, maar in de wereld." De „viering" van Oudejaarsavond is overal ter wereld nogal luidruch tig geweest maar in Zweden by'- zonder baldadig. Daar zijn klachten losgekomen en een vooraanstaand pedagoge stelde de vraag, of niet veel ouders een volkomen verkeerde opvatting hebben over de sinds de dertiger jaren aldaar zo populaire vrije opvoeding de jeugd heeft vrijheid van opvoeding in plaats van vrijheid in opvoeding. De Nieuwe Eeuw schrijft hierover: Met deze opmerking heeft deze peda goge volgens mij precies in de roos ge schoten, want onopgevoed is inderdaad het kenmerk van een zeer groot deel der Zweedse jeugd. Daar zijn niet al leen de relletjes van Oudejaarsavond een bewüs van, maar ook alle andere straatschenderijen, die het gehele jaar door voorkomen: de weigering van kin deren om in bussen of trams hun plaats af te staan aan ouderen, hun grove taal, hun brutaliteiten. Maar hoe kan het ook anders, als ze bijna de gehele dag op straat zwerven, omdat hun ou ders beiden overdag werken of omdat het huis te klein is om speelruimte te Fraaie woorden over en weer..., GIETHOORN, 19 jan. De ver gadering van de gemeenteraad van Genemuiden, waarin de begro ting voor 1957 is behandeld, is zeer rumoerig verlopen. Reeds eerder zijn in de vergadering onaange naamheden gebeurd, maar ditmaal kwam het zover, dat de twee wet houders openlijk van ongeoor loofde handelingen werden be schuldigd en een deel van de raadsleden uit de vergadering wegliep. Tydens de algemene beschouwingen over de begroting ontstonden ettelyke woordenwisselingen, waarbij de C.H.- fractieleider, de heer B. K. Bakker, van P.v.d.A.-zijde werd verweten, dat hy de raadsvergaderingen tot ware heksenketels maakte. De heer Bakker had n.l. de beide wethouders in staat van beschuldiging gesteld. Er zou voor een grondwerk, waarby een wethou der als ondernemer was opgetreden, een niet door de raad goedgekeurde meerbetaling van f 8000 zyn gedaan en de andere wethouder zou een hem toebehorende vrijgekomen woning heb ben verkocht om deze aan vordering te onttrekken en zichzelf te bevoor delen. De P.v.d.A.-leden en een S.G.P. raadslid verlieten demonstratief de raadszaal en gaven hun A.R.-collega Bergman, die de heer Bakker toeriep de hand in eigen boezem te steken, de raad „geen parelen voor de zwijnen te werpen". De heer Bergman was n.l. in woede ontstoken, toen de heer Bak ker zijn rede Beëindigde met het uit spreken van de hoop, dat 't zuivere woord nog eens in de raadszaal van Genemuiden zou worden gehoord, als er in 1957 „zekere mutaties had den plaats gevonden". „ONTOEREKENBAAR Even leek het erop, dat het dispuut op een handgemeen zou uitlopen, toen de heer Bergman de heer Bakker toe schreeuwde, dat hy niet bang voor hem was. Ook van S.G.P.-zijde werden fiolen van toorn uitgestort over het hoofd van de heer Bakker, die later namens zün fractie bezwaar maakte tegen een salarispost van een typist, omdat de gemeentesecretaris gezegd zou hebben, dat deze geen volle dag taak had. De secretaris heette dit echter „liegen" en toen het gezegde daarna aan één der wethouders werd toege schreven, ontstond groot tumult. De heer Vischer (S.G.P.) noemde de heer Bakker hierby „ontoerekenbaar", en de voorzitter verweet de C.H.-fractie- leider, dat hy' de raad steeds onder suggestie trachtte te brengen. Hij noemde het verregaand brutaal, dat de heer Bakker hem in 1956 telefo nisch had gevraagd per I november van dat jaar maar ontslag als burge meester te nemen. Bü de artikelsge- wijze behandeling van de begroting kalmeerden de gemoederen enigszins. Tegen sluiting scholen op Cyprus NEW YORK, 19 jan. (Reuter). Griekenland heeft in de beheerschaps- commissie van de V.N. geprotesteerd tegen de sluiting van scholen in de Britse kolonie Cyprus. Het beschuldig de de Britten van „ontwrichting van het onderwijs". De Britse afgevaardigde antwoordde, dat Griekenland zich schuldig maakt aan ophitsende uitzendingen van radio Athene, bestemd voor de Cyprische jeugd. De Griekse afgevaardigde Loizides zei, dat het op 30 juni 1956 geëindigde sehooljaar 376 van de 510 Griekse la gere scholen op het eiland door de Britse overheid zün gesloten. Van de 60.000 Griekse leerlingen zün er 50.000 van onderwys verstoken en van de 1.330 Griekse onderwijzers zijn er 1.100 ontslagen, zei hy. De Britse afgevaar digde Gidden noemde dit verdraaiing van feiten. Hy moest de Griekse ver klaring eerst bestuderen om er op te kunnen ingaan. De No. 113, een eenpersoons jachtvliegtuig en bommenwerper, zal binnen niet al te lange tijd een van de meest gebruikte vliegtuigen van de Engelse marine luchtvaartdienst worden. Het vliegtuig, dat een grote actieradius en een hoge snelheid heeft, zal ook in staat zijn atoombombardementen uit te voe~en. SCHIPHOL, 19 jan. - Een van de opvallend ste bestellingen, die de K.L.M. in haar 37-jarig bestaan ooit heeft ge plaatst, is ongetwijfeld die van 100 plastic mon teurs. Zij staat in geen enkele verbinding met personeelstekorten of ro bottijdperken. Integen deel: de plastïcmonteurs van 3 cm. hoogte beant woorden volledig aan hun doel: het is speel goed. In een hangar van de Amsterdamse luchthaven Schiphol staat namelijk een maquette opgesteld aan de nieuwe motoren- werkplaats, die de K.L.M. in verband met de intro ductie van turbine- en straalmotoren in haar luchtvloot binnenkort gaat bouwen. Om tot een zo economisch mogelijke inrichting te komen van di in de toekomst zeer belangrijke bedrijfson derdeel, besloot men, van de uitgebreide appa ratuur, die het onder houd van de nieuwe mo toren eist, modellen te laten maken in schaal var l op 50. Om de rea liteit van het geheel zo dicht mogelijk te bena deren, zette men aan draaibanken, motorblok ken, boormachines en controle-apparatuur bo vendien de bijbehorende technici. Van plastic, 3 cm hoog. Het enige deel van de maquette, dat niet in eigen bediijf cer- nr.rdiad kon worden. Dagelijks worden de technici en monteurs, die straks met het onderhoud van de turbine- en. stroalvo oren belast zul len zijn, geconfronteerd iet dit „speelgoed". Zij rijden met wagentjes en kraantjes, dragen met miniatuurwerkbavken en -motoren en al „spelen de" komen zo de sug gesties naar voren, die de inrwhting en werking van de nieuwe motor werkplaats ten goede ko men. Compromis over herziening grondwet De onderste foto geeft een beeld van de supersonische straaljager op een catapultstartbaan aan boord van het vliegkampschip H.M.S. Ark Royal voor een proefvlucht. Op de bovenste foto ziet men de N. 113 tijdens de vlucht. RODE KRUIS HOUDT GIRO OPEN 's-GRAVENHAGE, 19 jan. Om misversatnd te voorkomen maakt het Ned. Rode Kruis bekend, dat welis waar de stand van giro 777 de ili miljoen heeft overschreden, maar dat de hulpverlening aan Hongarije nog steeds grote sommen worden besteed. Giro 777 blijft daarom voor dit doel opengesteld, zolang de Hongaren de steun van het Nederlandse volk nodig hebben. Op 19 januari was het bedrag dat op deze giroinstelling is gestort, 4.578.944,—. kunnen bieden? En hoe kunnen ze we ten wat beleefdheid en wellevendheid is als hun ouders dat zelf niet prak- tizeren of als deze geen tijd hebben om het hun kinderen te leren? En wordt niet de jeugdcriminaliteit in de hand gewerkt doordat vele ouders him kin deren iedere zondagmiddag opnieuw naar de bioscoop sturen omdat ze zelf uit willen of omdat ze in hun veel te kleine woning op hun gemak vrienden of kennissen willen ontvangen. Het jeugdprobleem van Zweden lykt mij nog gecompliceerder dan dat van andere landen; de welstand, het mate rialisme, het veelal ontbreken van ideële normen en de onverschilligheid van vele ouders voor de geestelijke op voeding van hun kinderen duurt hier immers al zo veel langer dan elders, terwijl ook de woningstandaard parketvloeren, ijskasten, modelkeuken, maar veel te weinig en veel te kleine kamers, zonder ruimte voor kinderen een belangrijk facet van dit pro bleem vormt. Zolang het materialisme nog steeds blijft toenemen, de ontker stening steeds verder om zich heen grijpt, en er nog altijd bijna uitsluitend gezinswoningen worden gebouwd van gemiddeld drie kamers met een woon- oppervlakte van totaal 70 tot 80 vierk. meter, zal een oplossing of zelfs ook maar een verlichting van het jeugd probleem voorlopig nog wel tot de vro me wensen blijven behoren, en zullen opvoedingskampen, jeugdtehuizen en allerlei andere pedagogische foefjes op zich zelf weinig zin hebben". Ledenvergadering A.R. Kies- vereniging Bergen op Zoom B. OP ZOOM, 18 jan. In het ver gaderingslokaal der Geref. kerk hield de A.R. Kiesvereniging onder leiding van de heer J. Caljouw een ledenverga dering. De aftredende bestuursleden, de heren A. v. d. Melde en J. C. de Wit, werden herkozen. De voorzitter nam wegens drukke werkzaamheden ont slag. In zijn plaats werd gekozen de heer W. A. Westveer, die de benoeming ln beraad hield. De heer P. van Damme 3prak hier na over het onderwerp: „Het christe lijk onderwijs vandaag". Verschillende vragen werden beantwoord. Daarna dankte de heer De Wit als algemeen adjunct de scheldende voorzitter en ging de heer T. Tlssink voor ln gebed. MADRID, 18 jan. Reuter. De Spaanse minister zonder porte feuille Jose Luis Arrese, die te vens secretaris-generaal van de Falanxpartij is, zou zijn verzoek om ontslag, dat hij de vorige week bij generaal Franco heeft inge diend, hebben ingetrokken. Arrese zou zijn ontslag hebben aange vraagd, omdat de voorstellen tot herziening van de grondwet, die hij heeft ontworpen, door generaal Franco niet geschikt worden ge acht. Politieke kringen in Madrid gaven twee mogelyke redenen voor het in trekken van zyn ontslagverzoek. De eerste is, dat er wellicht een compromis is gesloten over de Orond- wettelijke voorstellen. De tweede kan gevonden worden in het verlangen van Arrese en de Falangiston om een gemeenschappelijk front naar buiten Een nieuw jaar dient z<ch aan Terwijl de Nederlandse jeugdorganisaties over het algemeen kla gen over gebrek aan belangstelling van de zijde van de jeugd, blijkt anderzijds, dat de interesse voor het zomerwerk met sprongen stijgt. TJit de cijfers over de deelname aan het zomerwerk van het C.J.M.V. blijkt, dat de stijging zelf zeer sterk is bij de groep boven 16-jarigen. Niet minder dan 6000 jongeren hebben in 1956 deelgenomen aan de kampen en de reizen van het C.J.M.V. Buitenland Het aantal buitenlandse reizen is aan merkelijk uitgebreid. Men kan in CJ.- M.V.-verband reizen maken naar Italië, Oostenrijk, Zwitserland en Frankryk. Duitsland is vooral erg in trek door de grote belangstelling voor de Rijnreizen. Aan deze reizen zijn nu een aantal Rjjn- Neckarreizen toegevoegd. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat het C.J.M.V vanuit Den Haag een tweetal fietstoch ten houdt door de Belgische Ardennen, terwijl C.J.M.V.-Rotterdam in samen werking met de C.J.V.F. een tenten kamp in de Ardennen organiseert. In verband met deze grote vlucht, die het zomerwerk heeft genomen, is nu al de C.J.M.V. Zomerwerkfolder 1957 verschenen, waarin alle moge lijkheden vöor de vakantiebesteding in dit jaar in C.J.M.V.-verband zijn opgenomen. De vraag naar een kamp tijdens de P'nksterdagen is zo groot, da: behalve het kamp in Hulshorst, dat bestemd is voor jongeren vanaf zestien jaar, ook het jongenskamp te Leus den hiertoe tydens de Pinksterdagen zal zijn opengesteld. In Hulshorst wordt de laatste week van augustus een internationaal kamp gehouden, w- arvoor men vooral ion- geren uit Duitsland en Engeland hoopt te krijgen. 1 oor het normale kamp werk ten behoeve van jongens en meisjes boven zestien jaar is het kamp in Hulshorst van 13 juli tot en met 24 augustus opengesteld. W oudloperskamp Een nieuwe mogelijkheid biedt het Woudloperskamp, dat in Oosteibeek zal worden gehouden en waar jongens van 15 tot 17 jaar kunnen komen, die zelfstandig willen kamperen. Het kamp Leusden, besten.d voor jongens van 11 jaar en ouder, is van 13 juli tot en mi.t 31 augustus open. Het kamp Texel, voor jongens van 14 tot 16 jaar, is geheel gemoderniseerd en zal van 13 juli tot 30 augustus in bedrijf zijn. De Ernst Sillem Hoeve, waar ieder jaar in de zomermaanden honderden leden en oud-leden hun vakantie door brengen, geeft dit jaar gedurende drie weken in het topseizoen voorrang aan jongeren tot 30 jaar. Dit in verband met het feit, dat verleden jaar veel jongeren teleurgesteld moesten wor den. Concurrentie voor Cantor LONDEN, 19 januari. Reuter. Bijzonderheden zijn bekend ge maakt over het plan voor de bouw van 2 transatlantische schepen van elk 90.000 ton en van een aantal hotels in Engeland. Het initia tief is genomen door een nieuw opgerichte maatschappij, de Trans atlantic Ships and Hotels Ltd. De directeur, E. Detweïler, heeft me degedeeld, dat de plannen vrijwel gereed zijn. Gehoopt wordt dat nog vóór het einde van dit jaar met de bouw kan worden begonnen en dat het gehele project tegen 1960 in werking zal zijn. „De heer Detweiler, een bankier uit New York, zei, dat hij Engeland en Europa toegankeiyk wilde maken voo rmeer lagen der Amerikaanse bevol king. Hij meende, dat het ontworpen minimum retourtarief New York— Londen via Cherbourg van 125 dollar binnen het bereik van velen zal liggen. De schepen zouden vermoedelyk in England worden gebouwd en 9.000 passa giers elk kunnen vervoeren. De voorgestelde namen der twee schepen zyn de „Mayflower III" en de „United Nations". De landen van de Ver. Naties zoude worden uitgenodigd een kunstwerk by te dragen of artikelen, welke symbolisch zün voor hun land. De Amerikaanse hotelmagnaat Cantor, die vorig jaar zo van zich heeft doen spreken, krygt dus blykbaar concurrentie! De drinkwatervoorziening 's-GRAVENHAGE, 19 januari. In opdracht van de minister van sociale zaken en volksgezondheid wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelyk- heden van rijkssteun voor de aanslui ting op het waterleidingnet van per celen in onrendabele gebieden, die bui ten het zgn. tienjarenplan voor de drinkwatervoorziening vallen. De mi nister heeft meegedeeld in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer over het ontwerp-waterleidingwet. Overigens merkt de minister op, dat de kwestie van de subsidiëring van de drinkwatervoorziening in de onrenda bele gebieden nog niet in het stadium is gekomen, dat concrete voorstellen voor een wettelijke regeling kunnen worden gedaan. Over de raad voor de drinkwater voorziening zegt minister Suurhoff, dat hij nog niet kan zeggen hoe groot dit college zal zyn. Hij acht het niet uitge sloten, dat het getal naar de omstan digheden zal wisselen. Een klein col lege, dat doelmatig kan werken, komt de minister in beginsel aanbevelens waard voor. De bewindsman deelt mee, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat de raad uit eigen beweging provin ciale en gemeentelyke besturen van advies dient. Eerste nummer van 's-GRAVENHAGE, 19 januari. Verschenen is het eerste nummer van „Nieuw-Guinea Studiën". Dit tüd- schrift wordt uitgegeven onder auspi ciën van de „Stichting Studiekring voor Nieuw-Guinea". In een inleiding wordt gezegd, dat het tijdschrift ten doel zal hebben kennis omtrent Nieuw- Guinea te verspreiden. Het ligt in de bedoeling daarin vooral hen te betrek ken, die in Nederlands-Nieuw-Guinea aan de ontwikkeling van dit gebied arbeiden, door hun een forum te bie den, waarop zy ervaringen en studie resultaten bekend kunnen maken. An derzijds wordt ook beoogd het tijd schrift een medium te doen zijn om de werkers in Nieuw-Guinea op de hoogte te houden van stromingen en meringen, die buiten het gebied bestaan over de problemen met betrekking tot de ont wikkeling daarvan. te tonen met het oog op de incidenten, die zich deze week in Barcelona heb ben afgespeeld. In deze plaats is eea aantal studenten gearresteerd na bot singen tydens een boycot van open bare vervoermiddelen. Ondanks hevige koude en de sneeuw werd deze boycot donderdag voortge zet. Zy begon na verhoging der ta rieven. Donderdag is bericht, dat de po litie van Barcelona een man zou hebben gearresteerd, die informa ties heeft ingewonnen over een zo genaamde, door communisten en an deren geleide beweging om een „nieuwe Spaanse republiek" te stichten. BERLIJN, 19 jan. (DPA). De be volking van de Sowj et-Unie wordt doormiddel van een zakagenda van het „nationale volksleger" vertrouwd ge maakt met maatregelen voor het voe ren van een toekomstige wereldoorlog. Lenins woorden „Naast ons staan d« arbeiders van de geëvolueerde landen op. Hun en ons wachten nog zware veldslagen", vormen het motto van de ze agenda. De lezer wordt erop attent gemaakt, dat in de toekomst alle mensen van 'n oorlogvoerend land die in staat zyn om te werken, moeten deelnemen aan da oorlog, omdat miljoenen vierkante km met miljoenen mensen bezet moeten worden. GOES, 18 jan. De Zeeuwse lande lijke ruiters hebben voor het nieuwe program 1957 tal van aantrekkelijke evenementen staan. Een greep uit het programma: 2e Pinksterdag concours hippique te Bergen op Zoom, 5 juli de monstraties op landbouwtentoonstel ling te Zierikzee, 3 augustus provincia le ruiterkampioenschappen te Vrou wepolder. Dit bleek tijdens de vrydagmiddag gehouden jaarvergadering te Goes, waarin ir. J. D. Dorst, voorzitter van de gewéstelijke bond, zijn vreugde uit sprak over het succesvolle afgelopen jaar. Hy constateerde tot zyn voldoe ning dat de Zeeuwse ruitersport zich in opwaartse lyn beweegt. De secretaris van de landelijke fede ratie, de heer P. A. Voorsluijs, sprak n.a.v. de beschrijvingsbrief van de op 21 februari te houden algemene verga dering in Utrecht. Daar dan tevens on ze Kroonprinses Beatrix zal worden geïnstalleerd als beschermvrouwe van de landelijke rijsport, wordt dit beslist een hoogtydag. Uit de rekening van de secretares- penningmeester, de heer H. van Dam me bleek, dat er een batig saldo is van f 12,40, nadat aan de verenigingen nog een reisvergoeding van rond duizend gulden was toegekend. De Zeeuwse af deling telt thans 79 leden. Gevraagd werd, of de landelyke wedstryden niet wat vroeger zouden kunnen worden gehouden, bijv. omstreeks 1 oktober. Aan het slot van de vergadering werden enkele filmpjes over de rui tersport vertoond. Besloten werd een filmmiddag te houden op zaterdag 9 februari a.s. te Goes. Daarbij wordt o.m. de bekende paardenfilm „Crin Blanc" en opna men van de ruiterolympiade te Stockholm gedraaid. Verklaring parlementslid DJAKARTA, 19 jan. ANP. De voorzitter van de sectie defensie van het Indonesische parlement, Sjarif Us- man, heeft verklaard, dat het volk van Sumatra eensgezind is in zijn strijd te gen de centrale regering. Dit kan wor den afgeleid uit gesprekken, die hy heeft gehad met militaire en politieke leiders in de drie opstandige provin cies van Sumatra. Volgens Usman heerst er thans ovet geheel Sumatra een gespannen situa tie. Het zou onjuist zyn de gebeurte nissen alleen maar te zien als iets, dat van de legerofficieren is uitgegaan. Een oplossing van het Sumatra-vraagstuk langs militaire weg zal op een misluk king moet uitlopen. De territoriaal commandant van Noord-Sumatra, luit.-kol. Ginting, heeft bekendgemaakt door de centrale regering te zyn gemachtigd om dui zend nieuwe recruten aan te werven. Overste Ginting gaf toe, dat onmiddel- lyk nadat hy het commando over N.- Sumatra van kolonel Simbolon had overgenomen, aan burgers in Pema- tang Sianter wapens waren uitgereikt. De afgegeven wapens werden echter zorgvuldig geregistreerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3