Poolse verkiezingen zege voor groep Gomulka? Hongaarse politie jaagt meedogenloos op vluchtende verzetslieden Oostenrijks voorstel voor conferentie over Hongaarse vraagstuk Mislukte roofoverval op drie Veluwse eierhandelaren Brand in school te Breda Israël moet Egyptisch gebied geheel ontruimen ICcis kcas PROT ESTANTS-CHRIST ELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND- VREES VOOR INGRIJPEN VAN SOWJETS Kiezers streepten geen namen door Rustig verloop Russische atoomexplosie Bejaardenzorg en uitkeringen van de gemeenten Atoonweakior in Limburg Kritiek op protocol in Monaco Haarlems echtpaar slaapt in portieken Daders door politie gegrepen Strijd in Algerije weer heviger Nederland: niet slechts rust herstellen, doch ook vrede scheppen Militaire rechtbanken vellen doodvonnissen Organisatie van journalisten verboden Architect schaakte zijn vrouw Vluchtelingen uit China in Nederland DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe* Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3607 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq. DE Smit Maandag 21 januari 1957 c VAN DOKKUM NAAR GOES (zie pag 4) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.34 u., onder 17.10 u. Maan op 0.46 u., onder 11.01 u. Hoogwater dinsdag 22 januari: Vlissingen: 6.12 u. 2.10 m., 18.47 u. 1.97 m .Terneuzen: 6.44 u. 2.28 m., 19.16 u. 2.15 m. Wemeldinge: 7.59 u. 1.59 m., 20.26 u. 1.70 m. Zierikzee: 7.36 u. 1.37 m., 20.10 u. 1.48 m. WARSCHAU, 21 januari. (Reuter). De stemgerechtigde Polen hebben gisteren via de stembus hun mening kunnen uitspreken over het regeringsbeleid. Weliswaar was er maar één lijst ingediend, doch daarop stonden zowel de namen van kandidaten van de communis tische partij als van andere groeperingen. Wenste men een bepaalde kandidaat niet in het parlement, dan kon men eenvoudig zijn naam doorstrepen op de lijst. De verkiezingsdag is over het algemeen rustig verlopen. Slechts enkele onbetekenende incidenten werden tot en met vanochtend vroeg gemeld. Hoewel de officiële uitslag van de verkiezing eerst dinsdag (mor gen) bekend zal zijn, meent men toch nu reeds de verwachting te kunnen uitspreken, dat de communistische groep van Gomulka het grootste aantal stemmen zal behalen, zelfs ruim de meerderheid. overtuigd is dat dit de veiligheid van Sowjet-Rusland in gevaar zou bren gen. Een andere reden voor het succes der communisten is, dat de Poolse r.k. bisschoppen er bij de bevolking op hebben aangedrongen te gaan stem men, hetgeen vanaf de kansel nog werd ondersteund (de Polen zijn over wegend katholiek). Vrijheid voor de pers Buitenlandse persvertegenwoordigers konden verkiezingsbijeenkomsten bij wonen, terwijl zij de stemlokalen vrij elijk mochten betreden en met kiezers en kandidaten mochten spreken. Deze verwachting wordt o.a. ge grond op het feit, dat men in tal van stemlokalen heeft kunnen waar nemen dat de kiezers niet eens de moeite namen in het stemhokje te gaan. Zij deponeerden de ontvangen biljetten direct in een bus. Verkie zingslijsten zonder doorhalingen bete kenden dat men de communistische kandidaten wenste. Winst voor communisten Er is in Warschau en andere grote Poolse steden snel en in groten getale gestemd, hetgeen als een succes der communisten wordt beschouwd. Een der redenen hiervan is dat de communistische partij, onder leiding van partijsecretaris Gomulka, er met nadruk op heeft gewezen dat zij de enige politieke organisatie in Polen is en dat haar nederlaag tot anarchie en bloedvergieten zou leiden. Polen, die van huis uit burgerlijke partijen zijn toegedaan en zelfs leden der Poolse adellijke families zijn het hiermede eens. Zij zijn er, na de gebeurtenissen in Hongarije, van overtuigd dat de Sow jet-Unie geen satellietstaat onder een -echtse regering aan haar grenzen zal dulden, aangezien het Kremlin ervan Ruim zevenhonderd kandidaten De lijst vermeldde in totaal 723 kandidaten, van wie 28 vrouwen, voor 459 parlementszetels. Van deze kandi daten zijn 51 procent van de commu nistische verenigde arbeiderspartij, twintig procent leden van de verenig de boerenpartij en vijf procent van de (intellectuele) democratische partij, die tezamen het „nationale eenheids front" vormen. De rest der kandida ten is partijloos. Van de 27.500.000 zielen tellende bevolking zijn ongeveer zeventien miljoen personen stemgerechtigd. WENEN, 20 jan. (Reuter) Kan selier Julius Raab van Oostenrijk heeft zondag voorgesteld, vier-mo- gendheden-besprekingen te houden over de Hongaarse kwestie. Zijns in ziens moest men voorstellen om Hon garije een neutrale status te geven in overweging nemen. In een radiorede verklaarde Raab, dat het Hongaarse volk „zeker graag akkoord zal gaan met neutraliteit in een of andere vorm". Hij ontkende, dat Oostenrijk zich tracht te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije, 'maar het is voor ons een zaak van het hart om die mensen te steunen, die bij ons hun toevlucht zoeken'. Syrië ontkent Russische ambities JULIUS raab „Ons hart spreekt" WASHINGTON, 20 jan. (Reuter) De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft zondag medegedeeld dat de Sowjet-Unie opnieuw een atoomwapen tot ontploffing heeft ge bracht. In Cairo wordt een Russische In dustrietentoonstelling gehouden. 's-GRAVENHAGE, 21 jan. De minister van maatschappelijk werk heeft zich in een circulaire tot de ge meentebesturen gewend, omdat haar is gebleken, dat de per 1 januari j.l. in werking getreden algemene ouder domswet, in een aantal gevallen aan leiding heeft gegeven tot vermindering van in enke'e gemeenten tot volle dige verrekening met de aanvul lende ondersteuning, welke vele be jaarden voordien van de zijde der ge meenten ontvingen naast hun uitke ringen ingevolge de noodwet ouder domsvoorziening. Door een overeenkomstige verlaging iesp. door interkking van de voor heen genoten gemeentelijke bijsteun zou deze verhoging voor bedoelde be jaarden zonder merkbaar effect blij ven, zo zegl mej. Klompé. Zij zegt het daarom op prijs te zul len stellen, indien de verhoogde uit kering krachtens genoemde wet al thans enigermate blijft doorwerken in het bedrag, dat uiteindelijk aan de be trokken bejaarden ten goede komt. o In 1962 in gebruik MAASTRICHT, 21 jan. De eerste reaktor tot het verkrijgen van atoom energie voor eiektriciteitswinning zal waarschijnlijk te Buggenum (Lim burg) vérrijzen. In de centrale te Buggenum wordt thans de derde een heid voor het opwekken van elektrici- teit door middel van kolen en stoom S®*1- De Hongaarse politie houdt gebouwd. een medogenloze Jacht op de ver-1 NEW DELHI, 21 jan. (A.F.P.). De Syrische minister van buitenland se zaken die voor besprekingen in In dia is, heeft zaterdag verklaard, dat de stelling aangaande Sowjetrussische infiltratie in Syrië of in de Arabische landen „slechts een voorwendsel" is van bepaalde mogendheden om in het Midden-Oosten tussenbeide te komen. „Ik ben er van overtuigd", aldus de minister, „dat de Sowjet-Unie in het geheel geen ambities in ons land of in het Midden-Oosten heeft en dat zij in Syrië of elders in het Midden-Oosten geen enkel voorrecht nastreeft". MONACO, 20 jan. (Reuter) In Monaco hebben juristen kritiek gele' verd op het besluit van prins Rainier, dat er bij de geboorte van een zoon 101 saluutschoten zullen worden af' gevuurd, maar bij de geboorte van 'n dochter slechts 21. De rechtskundigen wijzen erop, dat een prinses, als er geen mannelijke nakomelingen zijn, troonopvolgster zal zijn en als zoda nig recht heeft op evenveel saluut schoten als een prins. Bij de bepalingen betreffende de kleding van de functionarissen, die de inschrijving van het kind bijwonen, geldt een zelfde „discriminatio": als het een zoon is, zullen zij zich in jao quet moeten steken, terwij] men in geval van de geboorte van een doch ter met een colbertcostuum kan vol staan. „Wij willen een huis!" HAARLEM, 21 jan. In de afge lopen nachten heeft het echtpaar Van S. te Haarlem in een portiek van een winkel geslapen. Zij deelden mede, voornemens te zijn des nachts buiten te zullen blijven als geen woning toe gewezen wordt. Twee en veertig nach ten heeft het echtpaar op het bureau van politie doorgebracht, maar daar is geen ruimte meer beschikbaar. Een oplossing van gemeentelijke in stanties, waarbij de man en de vrouw afzonderlijk zouden worden onderge bracht, heeft het echtpaar van de hand gewezen. Daar bij het bureau voor huisvesting 700 urgente gevallen zijn ingeschreven, kan voor het echtpaar geen uitzondering worden gemaakt. Tot voor kort woonde het echtpaar zonder vergunning in Haarlem-noord, maar de hoofdbewoners hebben de huur opgezegd, teneinde zelf over de ruimte te kunnen beschikken. Hongaren uit Budel vertrokken 's-GRAVENHAGE, 21 jan. De groep Hongaren, die op doorreis naar Canada tijdelijk in ons land verbleef, is gisteren uit de legerplaats Budel vertrokken. Ruim vierhonderd personen gingen naar woonoorden in de Wieringer- meer, Medemblik, Griendtsveen en Sevenum. De rest vertrok naar een hotel te Valkenburg. Een volgende groep Hongaren zal op 28 februari voor een tijdelijk verblijf in ons land aankomen. DE BILT ZEGT» Vrij koud Plaatselijk, in hoofdzaak In het noordwesten van het land, enige re gen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde zuidwes telijke wind. Vrjj koud. Een groep van de Koninklijke Ne derlandse luchtmacht heeft een eerste prijs behaald bij een vliegtuigherken- ningswedstrijd, die te Londen is ge houden. Arabische leiders wijzen plan-Eisenhower af CAIRO, 21 jan. (A.F.P.). De vier Arabische leiders die in Cairo hebben geconfereerd president Nasser van Egypte, koning Saoed van Saoedi- Arabië, koning Hoessein van Jordanië en premier Sabri el Assali van Syrië hebben volgens radio-Cairo beslo ten de Eisenhower-doctrine voor het Midden-Oosten van de hand te wijzen. Zij zijn niet van mening, dat er in het Midden-Oosten een vacuum be staat en als er een bestond, zou het door de Arabieren zelf worden opge vuld. De Britse minister van defensie zal op uitnodiging van zijn Amerikaanse ambtgenoot 27 januari naar Washing ton gaan. Mei auio in misi iegen een boom AMERSFOORT, 21 jan. De 58-ja- dwongen de mannen de eierhandelaar rige Veluwse eierhandelaar E. K. en zijn zonen Gerard (24) en Jacob (22) zijn zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven, toen zij uit Amsterdam bij hun boerderij in de buurtschap Dasselaar (onder Putten) aankwamen, door twee mannen overvallen. Onder bedreiging met een revolver ALGIERS, 21 jan. Leiders van de Algerijnse opstandelingen hebben me degedeeld de strijd niet te zullen op geven voordat Frankrijk het recht van Algerije op totale onafhankelijkheid erkent. In de afgelopen dagen is de ge vechtsactiviteit weer groter geworden. In Algiers werden handgranaten in hotels en andere gebouwen geworpen. Op Franse militairen werden aansla gen gepleegd, waarbij enkele soldaten omkwamen. Gisteren zijn in de strijd met de Franse veiligheidstroepen 76 rebellen gesneuveld, terwijl meer dan honderd opstandelingen gevangen werden ge nomen (zie foto). Een ton schade BREDA, 21 jan. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een felle brand de bovenste twee verdiepingen van de gemeenteschool voor scheeps- werktuigkundigen te Breda verwoest. Naar de oorzaak wordt nog een on derzoek ingesteld. Men denkt aan kortsluiting of onvoorzichtigheid met vuur. Zaterdagavond is tot kwart over zes in het gebouw les gegeven. De schade wordt geschat op een ton. Resoluiie aangenomen m V.N. NEW YORK, 21 jan. (Reuter). De Algemene Vergadering van de V.N. heeft met 74 tegen 2 stem men bij 2 onthoudingen besloten dat Israël het Egyptische grond gebied geheel moet ontruimen. In de resolutie wordt secretaris generaal Hammarskjoeld verzocht binnen vijf dagen verslag aan de Algemene Vergadering uit te brengen in deze zaak. Men heeft volgens de resolutie met „leedwezen en bezorgdheid" geconstateerd, dat Israël geen ge volg heeft gegeven aan vroegere resoluties, waarin een spoedige en volledige terugtrekking werd ge ëist. De Nederlandse afgevaardigde mr. zetsstrijders. WENEN, 21 jan. (A. F. P./Rtr.). Dagelijks worden in Oostenrijk berichten ontvangen over terecht stellingen in Hongarije. In enkele gevallen meldde radio-Boedapest, dat „organisatoren van de oktober revolutie" waren doodgeschoten, doch ook uit andere bron zijn me dedelingen over executies ontvan Zaterdag zijn Josef Dudas en Janos Szabo terechtgesteld. Zij waren door een militaire rechtbank ter dood ver oordeeld. Hun verzoek om gratie was afgewezen. Radio-Boedapest meldde, dat de ver eniging van journalisten door het mi nisterie van binnenlandse zaken is verboden. Twee inwoners van Szekesfehervar, die door een speciaal gerechtshof we gens „moord" waren ter dood veroor deeld, zijn, nadat hun verzoek om gra tie was verworpen, onverwijld op de binnenplaats van de plaatselijke ge vangenis terechtgesteld. De twee terechtgestelden zijn de 23- jarige Lajos Nagy en de 29-jarige Ja- nis Szebeli. Dc grens over Zaterdagnacht zijn 256 Hongaarse vluchtelingen over de Oostenrijkse grens gekomen. Het waren merendeels verzetsstrijders uit Boedapest en an dere steden in het binnenland, die on danks zware sneeuwval en vorst ge vlucht zijn. De Hongaarse politie schoot op de vluchtenden. C. W. A. Schürmann steunde het Nieuwzeelandse plan voor handhaving van de vrede in het Midden-Oosten. Dit plan houdt het volgende in. Het besluit dat het werk van het V.N.- leger is voltooid moet genomen wor den door de V.N. en niet door Egypte of een ander land. Het leger moet in elk geval blijven totdat de kwesties van het Suezkanaai en de Golf van Akaba zijn geregeld en enige voort gang is gemaakt met een algemene regeling. Mr. Schürmann zei dat Nederland niet voelt voor het standpunt dat de oplossing van de problemen van het Midden-Oosten moet wachten tot het vluchtelingenvraagstuk is geregeld. Vrije toegang tot de Golf van Akaba en handhaving van vrede, recht en orde in alle rrensgebieden, Gaza in begrepen, noemde hij een eerste voor waarde voor de terugkeer van de rust. Taak afmaken De Nederlandse afgevaardigde gaf als zijn mening te kennen, dat het niet minder rampzalig zou zijn, zowel voor de V.N. als voor de volken in het Midden-Oosten, als de V.N. de op zich genomen taak niet afmaakte. Die taak was niet. alleen het bewerkstel ligen van een staking van het vuren en terugtrekking van troepen, maar ook het scheppen van een toestand van duurzame vrede. Het Israëlische kabinet heeft beslo ten niet van standpunt te veranderen. uit de cabine van zijn vrachtauto te komen._ Toen hij niet voortmaakte klonk een schot. K rende toen uit de cabine, doch kwam bij de vlucht in een slootje terecht. Hij werd achter volgd en moest zijn portfeuille af staan. Inmiddels was de zoon Gerard uit de auto in huis gevlucht. Hy belde de politie. De overvallers, die K. en zijn zonen vanaf de markt in Amster dam met een kleine auto hadden ge volgd, werden later op de avond om streeks negen uur door de rijkspolitie ingerekend. .Iet waren de 25-jarige W. van der W. uit Amsterdam en de 36-jarige W. E. G. van den E. uit IJmuiden. Van der W. is op 5 november 1956 uit de strafgevangenis te Scheveningen ge vlucht, waar hij tot 17 januari 1959 zijn straf had moeten uitzitten voor het plegen van tal van diefstallen met inbraak. Geld of je leven De K.'s hadden pas in Baarn ge merkt dat zij werden gevolgd. Bij de boerderij, het was zeer donker en het mistte erg, kwam de kleine auto plot seling met grote snelheid naderbij. De overvallers stopten hun wagen links naast de vrachtauto, sprongen naar buiten en :wamen dreigend met een revolver nader. De uitroep „geld of je leven" werd kracht bijgezet door een snerpend schot, dat geen doel trof. In de portefeuille van de man zat maar f 50,„We dachten dat ze wel vijf rooie ruggen bij zich hadden", verklaarden de overvallers later aan de rijkspolitie. De rest van het geld echter had de jongen op zak, namelijk 3000 gulden. De politie was in een ommezien ter plaatse, maar toen had den de overvallers al de benen geno men. Zij hadden enorme pech, want toen z(j in de dikke mist met de ge huurde auto snel wegreden, botsten zij tegen een telefoonpaal op. De wa gen was onbruikbaar en de bestuurder liep bovendien een bloedende wond aan zijn ge'aat op. In de val Burgemeester Quarles van Ufford van Putten, die ook op onderzoek was uitgetrokken met een wachtmeester, had het genoegen de mannen in de Stationsstraat te Putten te zien na deren. De wachtmeester legde zich in een hinderlaag en kon de mannen toen onder bedreiging van een revolver naar de stationswachtkamer brengen, waar zij werden geboeid. Schoonpapa is kwaad NIJMEGEN, 21 jan. De 26-jarige architect J. H. uit Amsterdam is door de politie van Nijmegen verbaliseerd wegens schaking van de 18-jarige Ma ria D. uit Nijmegen, zijn verloofde. De ouders van het meisje waren te gen een verloving van hun dochter met de architect. Niettemin gingen de jongelui in on dertrouw De ouders bleven echter verlof tot een huwelijk weigeren. H. en het meisje reisden daarop naar Schotland, waar zii in het hu welijk traden. De ouders van het meisje lieten het er niet bij zitten en dienden een aan klacht bij de politie in. Het gevolg was dat de architect toen hij met zijn jon ge vrouw in Nederland aankwam, werd aangehouden wegens schaking. Na het verhoor is H. weer op vrije voeten gesteld. SCHIPHOL, 21 jan. Behalve de stroom van vluchtelingen uit Honga rije zijn de laatste maanden, zij het druppelsgewijs, ook vluchtelingen uit communistisch China in ons land aan gekomen. Om vijf uurgistermiddag arriveerden er weer cht op Schiphol: Wit-Russen, die jarenlang in Shang hai hebben gewoond, er oud zijn ge worden en die nu in Nederland toch nog een nieuw leven hopen te begin nen. Zij waren niet de eersten, die hier aankwamen. De stichting Oecu menische hulp aan Serken en vluch telingen heeft er reeds een 40-tal on der haar hoede. Gevraagd waarom zij China nadden verlaten, vertelden zij op de luchtha ven in doorsnee ongeveer hetzelfde: „Wij voelen er ons als statenlozen, als niet-Chinezen en als niet-communis- ten, weinig populair en in feite onge wenst". Namens de Westduitse bondsrege ring heeft de minister van defensie zaterdag het eerste in de bondsrepu bliek gebouwde vliegtuig voor het nieuwe leger van West-Duitsland overgenomen. Vandaag zal in het noordelijke ge deelte van het schiereiland Sinai de uitwisseling van vijfduizend Egypti sche krijgsgevangenen tegen vier Is raëlische beginnen. Per dag zullen vijfhonderd Egyptenaren worden vrijgelaten. Te Teheran is zondag een delega tie van de Sowjetrussische volksver tegenwoordiging onder leiding van de vice-voorzitter van het presidium Tarassof aangekomen. „Ik zal van mijn verblijf in de Ver. Staten in gezelschap van koning Saoed gebruik maken om voor het le ger van Saoedi-Arabië de modernste wapens te krijgen", aldus heeft Emir Fahd, de minister van defensie van Saoedi-Arabië in Cairo meegedeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1