Amerika verlaagt export Overleg t.a.v. landbouwbeleid wordt gevoerd met Landbouwschap Mond- en klauwzeer bedreig! Nederlandse rundveestapel Cadeaus voor prinses Margriet Fraude bij auto-financiering loopt in de tonnen Ontploffing en felle brand in kruitfabriek te Ossendrecht Tsjou en Boel dikke maatjes Twee boeren verdronken lócis kcas PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Produktie stijgt slechts weinig Alle overschotten reeds verscheept miiiiimiiiii Wrijving lussen 0.- Berliin en Moskou? enten van groot belang Akkoord lonen en prijzen in gevaar Verzachting van zondagsrijverbod Banken kregen vervalste rekeningen Eén dode en een zwaar gewonde Brit moet Hongarije verlaten DOOR DE WERELD De ongehoorzame Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- gtraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3606 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 19 januari 1957 BEVOLKING VAN ZEELAND (Zie pagina 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.36 u., onder 17.06 u. Maan op 23.29 u., onder 10.11 u. Hoogwater zondag 20 januari: Vlissingen: 4.34 u. 2.38 m., 17.08 u. 2.33 m. Terneuzen: 5.09 u. 2.54 m., 17.37 u. 2.49 m. Wemeldinge: 6.33 u. 1.84 m., 18.57 u. 1.99 m. Zierikzee: 6.14 u. 1.60 m., 18.45 u. 1.75 m. Olietekort dreigt nog groter te worden DEN HAAG, 19 januari. HET GEMATIGDE OPTIMISME, dat velen in West- Europa meenden te mogen hebben met betrekking tot de toekomstige olievoorziening is gisteren veranderd in pessi misme. De hoop van velen is radicaal de bodem ingeslagen, enerzijds omdat de produktie van een belangrijke oliebron in Texas niet noemenswaard wordt verhoogd, anderzijds om dat de Amerikaanse voorraden, voor zover deze zijn be stemd voor export vrijwel uitgeput schijnen te zijn. De olielcveranties uit de Verenigde Staten waren in de afgelopen weken de hoop van vele landen in West- Europa. Zij zijn voor de nabije toe komst nóg de onontbeerlijke midde len, die het Westeuropese bedrijfsle ven op zo hoog mogelijke capaciteit moet houden, nadat de leveranties uit het Midden-Oosten stukken minder zijn geworden. De bronnen van Texas, waar veel olie voor het westen vandaan moet komen, zullen voorlopig wel iets meer gaan produceren, maar van een aan zienlijke stijging van de produktie zal geen sprake zijn. In de afgelopen weken hadden Amerikaanse functionarissen voorspeld, dat de verhoging zou bijdragen tot leniging v. de olie- nood in West-Europa, maar giste ren hebben Westeuropese diplo maten ronduit verklaard dat een veel grotere dan thans aangekon digde produktieverhoging nodig zal zijn om zelfs de olieleveranties van Amerika op het huidige peil te handhaven. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben gisteravond gezegd niet te geloven dat de verhoging van de pro duktie in Texas voldoende zal zijn om zelfs verschepingen naar Europa in de omvang van de laatste tijd te hand haven. Een woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft bovendien verklaard dat niet langer kan worden voortgegaan met het onttrekken van olie aan de voorraden in de Ver. Sta ten. Een groot gedeelte van de Ameri- aanse olievoorraden wil men niet voor LONDEN, 19 januari (Reuter) De communistische regering van China en de Russen hebben overeen stemming bereikt over vele zaken. Zij zullen „nauw samenwerken". Dit is medegedeeld in een gezamenlijke ver klaring, uitgegeven na het bezoek van Tsjou en Lai aan de Sowjet-Unie. Men heeft ook uitgesproken dat goede betrekkingen moeten worden onderhouden met Japan. Lof wordt toegezwaaid aan India, „dat een poli tiek van vrede en neutraliteit voert". Het optreden van Amerika, Engeland, Frankrijk en Israël werd in scherpe bewoordingen gehekeld door Tsjou en Lai en door Boelganin. Drie Amerikaanse straalbommen- werpers hebben in 45 uur een vlucht zonder tussenlandingen om de wereld gemaakt. Het was de eerste non-stop- vlucht van straalbommenwerpers rond de wereld. Regering antwoordt landbouworganisaties 's-GRAVENHAGE, 18 jan. De minister van landbouw, dr. S. L. Mans- holt, heeft namens de regering geantwoord op het telegram, dat de drie centrale landbouworganisaties aan de minister-president hebben gezonden betreffende het overleg over het landbouwbeleid. De minister wijst er op, dat het overleg tot dusver steeds met het land bouwschap is gevoerd. Zo is nog op 15 jan. j.l. een bespreking met het land bouwschap gehouden, waar uitvoerig van gedachten is gewisseld over het landbouwbeleid. De bewindsman dringt er bij de landbouworganisaties, die slechts een deel uitmaken van de in het landbouwschap vertegenwoordigde organisaties, op aan zich er mede te verenigen, dat het overleg blijft gevoerd met het landbouwschap. Auto te water LEIDERDORP, 19 jan. Gister morgen omstreeks negen uur is tus sen Leiderdorp en Leiden een perso nenauto, vermoedelijk door slippen, tegen een boom gereden en vervol gens omgekeerd in de Oude Rijn te recht gekomen. De twee inzittenden, boeren uit de omtrek, op weg naar de veemarkt te Leiden, konden de wagen niet verlaten en verdronken. De inzittenden van de auto waren, de 61-jarige S. J. van Leeuwen, ge huwd, en de 27-jarige ongehuwde L. S. van Leeuwen, beiden afkomstig uit Warmond. Ingezonden Mededeling 'Adv i hazetfabrieken te zevenbergen Oostduitse jongeren naar tuchthuis BERLIJN, 18 jan. (D.P.A.) De openbare aanklager bij de rechtbank te Dresden heeft tegen zeven middel bare scholieren in totaal twaalf jaar tuchthuisstraf geëist, omdat zij in no vember hadden getracht als teken van sympathie voor de Hongaarse verzets strijders een verkeersstaking te orga niseren. De beklaagden, die zestien tot negentien jaar oud zijn, hadden hon derden vlugschriften in Dresden ver spreid. uitvoer beschikbaar stellen. Alle over schotten zijn, zo deelde men mede, reeds verscheept. IN NEDERLAND De mededeling, dat verwacht mocht worden dat in Nederland het rijver bod voor auto's op zondag zal worden verzacht, ontvingen wij ongeveer vier uur voor de eerste berichten over de export uit de V.S. werden ontvan gen. Het is nu zeer de vraag of de minister van economische zaken tot verzachting van het zondagsrijverbod zal overgaan. Schouwen cn Duiveland GEEN VERGOEDING VOOR WERVING „VREEMDE ARBEIDERS" 's-GRAVENHAGE, 19 jan. De mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid heeft bepaald, dat in het algemeen na 1 april 1957 geen vergoe ding voor het aantrekken van 'vreem de' arbeiders naar Schouwen en Dui veland meer zal worden gegeven. Een uitzondering zal op Schouwen en Duiveland nog gelden voor werken tot herstel of herbouw van door oor- logs- of watersnoodschade getroffen panden op dit eiland, waarvoor van rijkswege bijdrage in de bouwkosten zijn of worden toegekend op grond van de wet op de watersnoodschade. BERLIJN, 18 jan. (D.P.A.) Volgens het Westberlijnse anticommu nistische persbureau „West" is uit goedingelichte kringen vernomen, dat het bij recente economische bespre kingen van een Oostduitse en een Sow jet-delegatie in Moskou tot me ningsverschillen gekomen is. DEN HAAG, 18 jan. Het mond en klauwzeer grijpt in West-Europa snel om zich heen, aldus deelt het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede. In de ons Twee foto's van de ontvangst op het paleis Soestdijk, waar gisteren een delegatie van het Prinses Margriet Fonds de vandaag jarige Prinses kwam bezoeken. Op de bovenste foto bekijken H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Mar griet de gramofoonplaat, die de Prin ses aangeboden kreeg. Op de onderste foto bewondert Prin ses Margriet de enorme taart, die zij kreeg en die haar overhandigd werd door Cor Gramsma (links.) en Anton Nellen beiden zoons van omgekomen zeelieden. Mevrouw Lillian Antrobus, een rijke weduwe uit Londen, had dezer dagen een pakket met juwelen ter waarde van 150.000 gulden in een trein laten liggen. Gisteren kreeg zij per post het pakje terug, dat door een on bekende passagier was gevonden. Nog geen antwoord van S.E.R. (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG, 19 jan. Het be stuur van de Stichting van de Ar beid, dat gisterochtend heeft ver gaderd, is er nog niet in geslaagd een antwoord te geven op de vraag van de regering of het loon- en prijsstabilisatieakkoord ge handhaafd kan worden als de uit gangspunten voor de landbouw politiek worden herzien. Er zal dan getracht worden een ant woord op te stellen. Het is echter wel duidelijk, dat dit antwoord lang niet eensgezind zal zijn. De werknemers blijven op het standpunt staan dat zij niet verder kunnen gaan dan het S.E.R.-akkoord. Als aan de eisen van de landbouw vol daan moet worden, zal dus een loon- compensatie daarvan het gevolg moe ten zijn. Bovendien is van de zijde der werknemers het probleem van de landarbeidersionen in het geding ge bracht. Bij de herziening van de land bouwpolitiek willen de werknemers aan dit probleem prioriteit geven. Dat standpunt is bestreden door de indus triële en boerenwerkgevers. Zij heb ben in de vergadering van gisteroch tend laten weten dat de landbouwpo litiek als één geheel moet worden be keken. De kwestie van de landarbei dersionen mag daaruit, naar hun me ning, niet eenzijdig uitgelicht worden. De Stichting van de Arbeid is niet bereid een interpretatie van het S.E.R. -advies over de bestedingsbeperking te geven. Dat is een zaak van de S.E.R. en niet van de Stichting. Het is niet aantwijfel onderhevig dat al deze verschillende standpunten niet bevorderlijk zijn voor een duidelijk antwoord. Daar komt nog bij dat de vertegenwoordigers der boerenorgani- saties zich ongerust gaan voelen. 's-GRAVENHAGE, 18 jan. Naar wij vernemen, wordt ten de- partemente van economische za ken overwogen, of het, gezien de benzinepositie mogelijk is het zon dagsrijverbod enigszins te ver zachten. Een beslissing hierover is nog niet genomen, doch zal waar schijnlijk in de loop van de vol gende week kunnen worden ver wacht. (Inmiddels zijn uit Amerika berich ten ontvangen over de olieleveranties, die veler hoop de bodem hebben inge slagen). omringende landen werden de laatste maanden honderden boerderijen be smet en zijn talloze dieren gestorven of moesten worden afgemaakt. De internationale veterinaire des kundigen achten de toestand alarme rend. In een spoedbijeenkomst van da Europese mond- en klauwzeercommis- sie van de F.A.O. is overleg gepleegd over de te nemen noodmaatregelen. Ook voor Nederland, dat zijn vee stapel door een jaarlijkse inenting tus sen I februari en 15 april tegen mond en klauwzeer beschermt, waardoor het optreden van de ziekte zich in het af gelopen jaar heeft beperkt tot enkele sporadisch voorkomende incidentele gevallen, is waakzaamheid geboden. De veeartenijkundige dienst heeft dan ook de veehouders met het oog op de dreiging van besmetting van bui ten onze landsgrenzen met klem geadviseerd hun veestapels zo spoedig mogelijk na 1 februari te laten enten en hiermede niet te wachten tot de laatste weken van de entingsperiode. PRINSES BEATRIX HAD SKI-ONGELUK Niet ernstig INNSBRUCK, 18 jan. (Reuter) H. K. H. Prinses Beatrix heeft twee dagen geleden bij het skiën in Oos tenrijk een val gemaakt, waardoor haar linkerenkel werd ontwricht en een pees werd gescheurd. De Prinses kon een half uur na het ongeval naar haar hotel terugkeren. De verwonding is niet ernstig. Dins dag hoopt de Prinses naar Nederland te komen. IJMUIDEN, 19 jan. Een groot fl- nancieringsinstitunt voor auto's te Vel- sen heeft voor vele tonnen fraude gepleegd. Het instituut bemiddelde tussen kopers van anto's en vervalste rekeningen, waarop aan toekomstige kopers door banken hypotheken wer den verschaft, hoger dan toegestaan, niteraard omdat de rekeningen te hoog waren. Ook werden dubbele fi nancieringen toegepast, waarvoor ver- Ketels vlogen aan flarden (Van onze speciale verslaggever) OSSENDRECHT, 19 jan. Een he vige ontploffing heeft gisteravond te gen half elf de bewoners van Ossen drecht en omgeving opgeschrikt. Zelfs tot vijftien km in de omtrek hoorde men een enorme knal. Militairen nit het kamp Ossendrecht, die naar buiten renden en meenden, dat een straaljager in de omgeving was neergestort, kwamen tot de ont dekking dat de z.gjL kruitfabriek, de N.V. Chemische Industrie te Ossen drecht een brandende fakkel gelijk was geworden. De toren van het be drijf braakte onafgebroken vuurstra len en vonken uit en van tijd tot tijd hoorde men explosies. Da direct gealarmeerde brandweren van Ossendrecht en omliggende plaat sen bestreden het vuur energiek, doch werden gehandicapt door het gevaar van nieuwe ontploffingen. meester. Toen bleek dat een man, die zich in de toren had bevonden op het moment van het uitbreken van de brand was omgekomen. De bedrijfs leider werd zwaar gewond. Het bedrijf werkte met slechts zes mensen. Daaraan is het vooral te dan ken dat het aantal slachtoffers niet groter is. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Met het onderzoek was men hedenochtend nog bezig. Nadat een enorme vuurzee in de to ren was ontstaan ontploften de in het bedrijf zich bevindende ketels. Zij vlogen aan flarden uit elkaar. De in de brandende toren omgekomen werk nemer is de 32-jarige gehuwde Corne lls Veegers uit Ossendrecht. Hij had een kind. De bedrijfsleider, de 47-ja- rige C. Gaakes, heeft zware verwon dingen opgelopen en is in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom vervoerd. Een derde Tegen twaalf uur was men het vuur man werd licht gewond. valsingen werden verrieht. Dit alles deed men om de klanten „te gerieven", die uiteindelijk toch op de koffie kwamen. De directeur van het bedrijf is ernstig ziek. Buiten drie garagehouders, die ge arresteerd zijn, omdat zij vele valse nota's zouden hebben afgegeven, zijn nog twee arrestaties verricht, even eens buiten het bedrijf, n.l. een ga ragehouder en zijn boekhouder, bei den uit de Zaanstreek. Voorts is een employe van het kan toor te Velsen in verzekerde bewaring gesteld, omdat ook hij aanvechtbare manipulaties zou hebben verricht. Men vermoedt, dat nog meer arresta ties zullen volgen. Het zeer uitgebrei de onderzoek, dat in deze affaire wordt ingesteld, heeft aan het licht gebracht, dat er o.m. banken in Den Haag, Groningen en Deventer bij be trokken zijn als kredietgevers van 't fi nancieringsinstituut. WENEN, 18 jan. (Reuter) De Britse militaire attaché in Boedapest, kolonel James Cowley, zal binnen 48 uur Hongarije moeten verlaten, omdat hjj „een actief aandeel heeft gehad in de contra-revolutie", zo meldt Radio- Boedapest. Het ligt in de bedoeling dat En- gelands atoomenergieprogramma met 10 procent zal worden uitgebreid. De delegatie van Jemen bij da V.N. heeft Engeland er van beschul digd, dat het te land en in de lucht zijn „agressie" tegen Jemenitische ste den en dorpen voortzet. Een delegatie van de Vereniging van Indonesische dagbladdirecteuren heeft in een onderhoud met de minis ter van voorlichting de eis gesteld dat alle Nederlandse dagbladen boekhan dels en advertentiebureaus in Indone sië zullen worden genationaliseerd. De nationale reclasseringscollecte 1956 heeft een netto-bedrag van f374.466,56 opgebracht. Dat is f 14.010,33 meer dan in het vooraf gaande jaar. Op een braak stukje land van de Sportparklaan te Heemstede hebben bewoners vanmiddag het lijkje gevon den van een ongekleed pasgeboren meisje. Aangenomen wordt, dat de baby daar donderdagavond te vonde ling is gelegd. AUTO TE WATER IN GOES Mistroostig dobberde een bootje in de befaamde kaai te Goes. Spotlachend richtten de koplampen van een vier tal auto's zich op het water en de lichtbundels gleden honend over het ijskoude vrieslaagje, waarin een. onfortuinlijke collega gisteren roem loos ten onder was gegaan. Zacht brommend en soms uit protest gie rend draaide de takelwagen op de kant langzaam het touw op. Een poosje later stond het groene bestel- wagentje druipend op de keien, 's Middags had hij er ook gestaan, ple zierig dromend in een winters zon netje. Aan het voorbijgaande ver keer schonk hij in het geheel geen aandacht. Een prettige baan eigen lijk, zo peinsde ons karretje. „Heel de dag op stal en zo af en toe eens een dagje er op uit". Nog was hij in zoet gemijmer verzonken, toen de baas aan kwam draven Wij vragen ons af, wat dat „groentje" opeens bezielde. Kreeg hij plotseling een nukkige bui? Een ding is zeker: de baas wilde vooruit, maar de mo biele besteller, ongehoorzaam, zwaai de achteruit met een keurig boogje in het lokkende nat. En daar stond hij nu, bevend over al zijn (metalen) leden. Traag drong zich nu een gevoel van spijt in hem op. Maar hij wist toch ook niet van tevoren, dat het water zó koud was Belgische mijnwerkers blijven staken BRUSSEL, 18 jan. (Reuter) De Belgische mijnwerkersstaking duurt nog voort. Gisteren, de vijfde dag van de staking, werkten 42.000 man niet, 4.000 meer dan donderdag. De kolenproduktie is van 100.000 tot 60.000 ton per dag gedaald. De eisen omvatten: hogere pensioe nen en vergroting van de veiligheid in de mijnen. DE BÏLT~ZEGT: Weinig wind Op de meeste plaatsen droog weer met enkele wolkenvelden en hier of daar mist, maar ook opklaringen. Wei nig wind. Temperaturen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1