maar adviserende raad' SOEKARNO: 'Ik wil geen revolutionaire, Mui Vcl/p waardepunten hebben WAARDE! Modernisering binnenvloot bij huidige tarieven onmogelijk Democratische koers niet mogelijk „Plan leidt niet tot dictatuur" Gruwelijke taferelen met atoomgeleerden Plastic pantser voor Duitse tanks Schippersbeurzen zijn „verre van gezond Dassenburcht werd uitgegraven Mr. J. H. Prins direcfeur Kuyperstichting VAN NELLE-KWALITEIT Vrijdag 18 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 DJAKARTA, 17 januari. ANP. President Soekarno heeft van daag zijn „plan" dat de gemoederen in Djakarta ten zeerste heeft ver ontrust en waarover wij reeds eerder uitvoerig melding maakten, bekendgemaakt op een persconferentie, de eerste voor buitenlandse journalisten sinds 1950. Hij verklaarde een „adviserende raad" te willen instellen, die door hem zelf zal worden voorgezeten. Dit alles om de huidige binnen landse crisis in Indonesië te boven te komen. Soekarno legde er de nadruk op, dat zijn plan in geen enkel opzicht tot een dictatuur zal leiden. „Met de huidige democratische koers zullen niet de verwachte resultaten kunnen worden bereikt", gaf de president echter toe", Indonesië voldoet op dit ogenblik nog niet aan de vereisten, om de Westerse parlementaire democratie met succes te kunnen doorvoeren." Met betrekking tot de plaatselijke persberichten, dat hij op het punt zou staan een „revolutionaire raad,, ln te stellen ln zjjn streven de huidige poli tieke moeilijkheden uit de weg te rui men (welke na de grepen naar de macht door het leger op Sumatra zjjn ontstaan) zei de president, dat de raad, waarover hij denkt, een „advise rende raad" zou zfln. Geen conflicten meer Gevraagd of deze het hoogste gezag In de Jonge republiek aan zich zou trekken, en of die raad het kabinet op- zou zetten, antwoordde Soekarno er van overtuigd te zijn, dat met zijn con ceptie „er geen conflicten meer tussen het parlement, het kabinet en de poli tieke leiders zullen bestaan". Hjj wei gerde echter hierop verder ln te gaan dan de opmerking dat zijn plan geen schending van de huidige grondwet zal zijn. Geen antwoord De berichten, dat hij een ont moeting zou hebben met de vroe gere vice-premier Dr. Mohammed Hatta alvorens zijn plan bekend te maken, wilde Soekarno noch be vestigen, noch ontkennen. Ook weigerde hij te bevestigen, dat hij de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië zou afkondigen alvorens de samenstelling van de door hem bedoelde raad bekend te maken. Hetgeen de vermoedens dus nog versterkt. In een toelichting op de aanleiding voor het gebeurde op Sumatra, zei de president ,die tevens opperbevelhebber Geen antwoord op: Kabinet opzij? Ontmoeting met Moh. Hatta? Staat van oorlog afkondigen? Is, dat hij niet kan goedkeuren aat mi litairen ln politieke aangelegenheden met hun geweren spelen. „Ik weet, dat er alle reden is om ontevreden te zijn". Een van de redenen ls, aldus Soekar no, de voortschrijdende emancipatie van de bevolking op Java (die niet alleen uit Javanen bestaat), ln vergelijking met de bevolking op de andere eilan den. Welvarend bestaan Met betrekking tot de toenemende eisen voor autonomie, welke door de andere eilanden worden gesteld, zei Soekarno: „Er bestaat voor Indonesië geen andere mogelijkheid dan het sys teem van plaatselijke autonomie voor de verschillende gebieden. De kracht van Indonesië moet worden gegrond vest op een welvarend en gezond be staan op alle eilanden". Hij betoogde verder, dat h(j met zjjn jongste beroep op de poliieke leiders om bijeen te komen en „alle partijen te begraven", niet had be doeld, de democratie te begraven. „Het was alleen maar bedoeld als een krachtige waarschuwing tegen de partijleiders, dat zij niet op dezelfde weg konden blijven doorgaan. Soekarno zeide onder de huidige om standigheden niet de leiding van een presidenteel kabinet op zich te willen nemen, omdat onder de tegenwoordige politieke partijtoestanden zulk een kabinet alleen maar tijdelijk de actuele vraagstukken zou oplossen, zonder ln enig opzicht de weg te banen naar een wezenlijke Indonesische democratie. WASHINGTON, 17 jan. (Reuter). Een naar de Ver. Staten gevluchte Hon gaar heeft dinsdag voor de subcommissie voor binnenlandse veiligheid van de Ame rikaanse senaat verklaard, dat hij in mei 1953, toen hij naar een Russisch concen tratiekamp bij Kief werd gevoerd, 200 Duitse en Spaanse geleerden had gezien, van wie de tongen waren uitgesneden en de trommelvliezen waren doorboord, om te voorkomen dat z(j uit de school zouden klappen over het Russische kernonder zoek, waaraan zij gedwongen moeten werken. „Duidelijke houding" DJAKARTA, 17 jan (ANP). - Vol gens het regeringsgezinde dagblad ..Indonesian Observer", hebben de chefs van staven van land, zee- en luchtstrijdkrachten in een brief aan president Soekarno en de minister president Ali Sastroamidjojo medege deeld, dat zij „een duidelijke houding zullen aannemen", indien het huidige coalitiekabinet ten val mocht worden gebracht. De chefs van staven zijn van mening, dat een val van de tegen woordige regering onverantwoorde lijk zou zijn. BONN, 17 jan. (Reuter) Het mi nisterie van defensie van de Duitse bondsrepubliek zal het parlement om 2500 mark verzoeken voor het inwin nen van deskundig advies over de mogelijkheid tanks met een pantser van plastic te voorzien in plaats van een van staal, aldus heeft een woord voerder van het ministerie woensdag avond te Bonn meegedeeld. Het nieu we maternal zou zowel sterk als elas tisch moeten zjjn om granaten terug te stuiten. 0 Bevorderd tot arts aan de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam, de heer K. E. M. Wilking te Hulst. Op de werf van de Fa. De Vries L entsch te Amsterdam-N oord is woensdagmorgen de kiel gelegd voor „De Groene Draeck", het zeiljacht, dat aan Prinses Beatrix ten geschenke zal worden gege ven. Op de bijgaande foto zien we een overz'"htje tijdens de kiel legging, toelke namens de Prinses werd bijgewoond door haar par ticulier secretaresse, mej. mr. M. Meurs. Geen inkrimping van postbestellingen DEN HAAG, 16 jan. De P.T.T heeft, naar de centrale directie ons meedeelt, in de grote steden grote per soneelstekorten. Niettemin bestaan er bij het bedrijf gëen plannen om de tweede bestelling in de grote centra op te heffen. P.T.T. zal zo lang moge lijk streven naar het onaangetast laten van dit dienstbetoon. Geruchten over inkrimping van het aantal bestellin gen hebben de ronde gedaan. Arrestaties in Djakarta DJAKARTA, 17 jan, (ANP). ln de nacht van woensdag op Donderdag heeft de militaire politie in Djakarta een aantal arresatles verricht onder leden van het leger en burgers. Zij geschiedde op last van de militai re commandant van Djakarta „als eer ste stap ln de richting van de regeling van de veiligheidspolitie ln de hoofd stad". Het aantal aangehouden perso nen ls niet bekend. Spaar zorgvuldig de kostbare waardepunten van de pakjes Van Nelle's koffie en thee. U kunt er de prachtigste cadeaus voor krijgen, cadeaus die welkome aanwinsten zijn in ieder huishouden. En het is snel sparen bij Van Nelle: bij elke 250 gram koffie krijgt u al 25 punten - bij elke 100 gram thee 10 punten. Laat geen Van Nelle waardepunten verloren gaan. Nevenstaande artikelen zijn een greep uit onze fantastisch mooie cadeau collectie. Stoere wandkoffiemolen met oersterk binnenwerk, dat op constante fijnheid uw knapperende Van Nelle's koffie maalt. Daar moét u voor sparen! 3750 punten. Sierlijk lepeltje door en door vlekvrij. Vervaardigd door een der eerste Nederlandse Zilverfabrieken - slechts 300 punten per lepeltje. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM, 17 jan. Voor de bin nenschippers is 1956 financieel gezien een goed jaar geweest. Dat dit niet wil zeg gen dat er nu helemaal geen klachten meer ztfn, bleek in de jaarvergadering van de Prot. Chr. Schippersbond, die van daag in Amsterdam werd gehouden. Zo was een groot deel van de jaarrede van de voorzitter, de heer F. H. v. d. Wete ring, gewijd aan het zeer onbevredigende beurs- en tariefstelsel. De tarieven en de lange laad- en lostijden worden nog be heerst door een regeling die uit de jaren dertig stamt, toen overheid en verladers waren ingesteld op een grote vloot die geen uitbreiding behoefde en op een te laag kostenpeil. De huidige tariefstelling is niet gegrond op het gezonde levens vatbare bedrijf, zodat een nieuw schip momenteel ondanks tijdelijke gunstige factoren, in de binnenlandse wilde vaart niet rendabel kan varen aldus de voor zitter. Weinig laadruimte De heei Van de Wetering sprak er zijn grote zorg over uit, dat het overheidsbe leid - terwijl de hoogconjunctuur een ta riefaanpassing commercieel mogelijk maakt de sanering van het schippers bedrijf belet. Het gevolg is. dat men niet kan reserveren, hetgeen modernisering van de vloot tegenhoudt. Het lage binnen landse vrachtpeil veroorzaakt tevens af vloeiing naar het grensoverschrijdend vervoer, waardoor schaarste aan laad ruimte ontstaat. De overheid meent, dat ingrijpen in de tarieven in strijd is met de prijsstabilisa- tiepolitiek, maar door het niet nummeren op de schippersbeurzen komt volgens de heer Van de Wetering van de stabilisatie der prijzen nu óók niets terecht. „Econo mische Zaken zou t.a.v de wilde vaart met haar politiek alleen succes hebben, wanneer het de tariefstelling op gezonde basis bracht, het nummeien verplichtte en de zwarte 'rijsmarkt de kop in drukte" aldus de voorzitter. Voor de schippersorganisaties gaat het nier om volledige toepassing van de evenredige vrachtverdeling, handha ving en verbetering van het beurzenstel sel, maximale aanwending van de scheepsruim te en verkorte laad- en los tijden. „Onze schippersbeurzen zijn verre van gezond", aldus de voorzitter. Op aandrin gen van de verladers is het z.g. vrijgeven van reizen in de wet gekomen, maar in de praktijk heeft dit de zwarte prijzen in het leven geroepen, zodat de officiële noteringen bijna geen betekenis hebben Verbetering Er is een ambtelijke oommissie be noemd om de achterstand van ie Neder landse binnenvloot en de verbetering er van te bestuderen. In bet buitenland wordt veel meer gemoderniseerd dan bij ons, zodat de concurrentie steeds moei lijker wordt. Men verwacht nationaal een belangrijke uitbreiding van het ladingaan bod, maar sciippers, die willen vernieu wen hebben niets aan de bestaande mid- denstandscredieten. De kosten van scheepsbouw zjjn, naar men zegt, zeven maal hoger dan in 1940. Goede crediet verstrekking een aangepaste belastingpo- litiek en gezonde tarieven zijn onontbeer lijk, wanneer wij onze nationale binnen vloot op pei willen brengen en houden De voorzitter deelde nog mee, -i de Chr. Schippersbond er in 1956 weer 120 nieuwe lede*, bij kreeg. De lOOO-ledengi^ns is nu bijna bereikt. Leerplicht? Een belangrijk punt van de agenda was de vraag, of men er bij de regering op aan zal dringen, ook voor schipperskinde ren de leerplicht in te stellen. Momenteel zijn de schippers verplicht hun kinderen naar school te zenden, wanneer zij meer dan twee dagen in één plaats liggen. Van een verplichte continue-leertijd is nog geen sprake. In Nederland zijn ongeveer 6500 schip- perskindere (kustvaart e.d. niet meege rekend). Hieronder zijn 4124 „walkinde ren", die bij pleegouders wonen of in een internaat onderwijs volgen. Ruim 2370 kinderen varen met hun ouders mee en krijgen alleen in stille tijden zeer on geregeld onderwijs. Natuurlijk willen alle schippers hun kin deren een zo uitgebreid mogelijke opvoe ding geven. Eén „walkind" kost zijn ou ders echter zo'n honderd gulden in de maand. Dit is een zware last voor .en kinderrijk gezin, temeer, daar geen belas tingaftrek wordt toegestaan. De meeste leden spraken zich uit voor een verplichte continue leertijd van tenminste vier jaren, wanneer de overheid bereid is, door mid del van subsidies een deel van de ^oge kosten van de ouders over te nemen. Het hoofdbestuur werd door de verga dering gemachtigd, het initiatief te nemen tot een diepgaand gesprek over deze zaak met andere organisaties en takken van het schippersbedrijf. VENLO, 14 jan. In de afgelopen maanden hebben dassen veel schade veroorzaakt aan landbouwgewassen vooral mais in de buurtschap Halve Maan onder het dorp Well in Limburg. De das is in ons land een zeldzaam dier geworden door de in tense vervolging waaraan hij heeft blootgestaan. Daarom is deze diersoort onder wettelijke bescherming gesteld. Het optreden der dassen in de Halve Maan begon echter zó schadelijk te worden, dat vergunning is verleend om de dieren te bestrijden. Een twin tigtal jagers en boeren zijn een ge hele dag bezig geweest met het uit graven van een zg. dassenburcht. Men heeft twee loopgraven van 25 meter lengte drie meter diep moeten graven, voordat de schuilplaats van de dassen met hulp van een hond in de onder grondse doolhof kon worden opge spoord. Vier dassen konden worden uitgegraven. Men meent echter, dat zich nog een groter aantal dassen in dit terrein moet bevinden. De Nederlandse organisatie voor zui ver-wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. C. C. de Bruin, hoogleraar in de kerkgeschiedenis der middeleeuwen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, een sub sidie verleend voor de uitgave van een tweedelig werk, waarvan de delen respec tievelijk getiteld zijn: „Middel-Nederlands geestelijk proza" en „Middel-Nederlands wereldlijk proza". KRUISWOORDRAADSEL Eerste buitenlandse persconferentie sinds 1950 DEN HAAG, 17 jan. Als opvolger van mr. K. Groen, wiens benoeming tot hoofd der afdeling P.B.O bij het depar tement van binnenlandse zaken wij on langs berichtten, is tot directeur van de Doctor Abraham Kuyperstichting be noemd mr. J H. Prins, thans wetenschap pelijk gevormd medewerker bij de stich ting. Mr Prins is 32 jaar oud. Hij studeerde aanvankelijk medicijnen en later Ned. Indisch Recht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In het cursusjaar 1949—1950 was hij praeses van de afdeling der S.S.R aan die universiteit. Na >(Jn doctoraal examen in 1953 was hij gedurende enige tfid werk zaam bij de griffie van de Tweede Kamer Met ingang van 1 december 1954 werd hij verbonden aan de Kuyperstichting. HORIZONTAAL: 1 bevordering. 7 sieraad, 9 stoomschip, 11 wagen, 12 Chin, maat, 13 arm van een boom, 15 titel van de keizer van Abessinië, 17 vogel, 19 brompot, 20 muziekinstru ment, 22 watering, 23. inhoudsmaat, 24 tijdperk, 26 deel van de Bijbel, 27 midden, 29 zekere grens niet laten overschrijden. VERTICAAL: i pruik, 2 voorzetsel, 3 tam, 3 plaats in Algiers, 5 opmaken, 6 ter plaatse, 8 eert. soort karabijn, 10 wapen, 12 zuigen, 14 huiverig, 16 vrijgevig, 18 afhangend deel van een gewaad, 21 netheid, 25 houding, 27 pers. voornaamwoord. 28 onderkomen. Oplossing vorige puzzel Driftig, gezond, district, transport, treurig, goudvis, storend, degeneratie, estrik, karavaan, nectar, respijt, tabel. Vraag de volledige cadeaulijst bij uw winkelier of bij VAN NELLE, Rotterdam, afdeling Cadeaus.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4