MILLER BROS IA Goes bouwde in 1956 Ie weinig Dl huidifyi situatie Ut Uit Htiddift-0asten Gregoire of Caroline? Boerensolidariteit Half jaar cel voor dodelijk verwonden van buurman KlNG SIZE f ■Mj Deze 80 cts-King Size geeft U een ongekende kwaliteit. de nieuwe Virginia KING SIZE Elk moment - Fotogevechten - Hoeveel saluut schoten? - Vingerafdrukken Vrouwenslerfte aan borstkanker nam toe Nederland in trek bij Amerikanen Israël wil sancties doorstaan „Voetbal-kwestie" in hoger beroep Daardoor toename van slechts elf zielen doeveer met Vrijdag 18 januari 1957 ZEEIIWSCH DAGBI AD Pagina 9 MIDDELLANDSE ZEE; I vrijmaking van het [kanaal vordert s/vfi| JERUZALEM EGAZA' plannen tot aan' [leg van een pup- [leiding naar de midoell andse zee .EXANDRIE SuezxSxv ItSMAILlA vs ^^kanaal- TANTA M Vei lat israel weigert i ontruiming van 1 oe ga ia stroqk\ nasser stelt voor- waarden aan net gebruik van het suez kanaal 'Golf wan Aqaba snelle uitbreiding van de israëlische naven voor gebruik door marine en koopvaardij bezetting door uno- troepen tot deze lui [voltooi o Tiran- RODE ZEE Honderdduizenden hebben MILLER BROS nu gerookt Ze zijn enthousiast! MILLER BROS is een King Size van sublie me goudgele Virginia, die door zijn lange formaat een natuurlijk filter heeft. Iedereen merkt het fantastisch goede resultaat van het kostbare smaakonder zoek, dat vooraf over geheel Nederland werd gehouden. Profiteer daar óók van! JORDANIË SA Of 01 ARAB I Monaco wachi in grote spanning MONACO, 17 jan. Reuter-AFP. De namen van de in Monaco verwachte vorstelijke baby zullen, indien het een jongen is, luiden: Gregoire George Pierre Richard en indien het een meisje is, Caro line, Louise Marguérite. Dit is donderdag door Prins Rainier op een persconferentie bekend gemaakt. Als het een jongen is het kind wordt thans ieder ogenblik verwacht.zal hij Gregoire worden genoemd en een meisje Caroline. De naam Gregoire komt niet bij andere Monegaskische vorstelijke personen voor, maar er was wel een prinses Caroline van Monaco, die in 1879 werd geboren. De Prins deelde ook mede, dat zijn 17-jarige neef Georges Fes- tetics peter zal zijn en prinses Gracia's nicht, Margaret Davis, meter. Overigensde Franse bladen zul len de eerste foto's van het boreling- ske moeten kopen van een Ameri kaan, want alleen de bekende Fran cis Allan is uitverkoren reeds een uur na de geboorte te mogen fotogra feren. De anderen worden vier dagen la ter per groep ontvangen. Prins Ral nier zal hen dan persoonlijk de troon opvolgsterter) tonen. Niet naar ziekenhuis Prinses Gracia zal voor de beval ling in het paleis blijven, zo ver klaarde prins Rainier vandaag. Waarom deze beslissing is genomen, zal voor velen nog een vraagteken zijn. Temeer, omdat tot nu toe be kend was, dat de vorstelijke baby in de kraamafdeling van het prins Al- bertziekenhuis ter wereld zou komen. Drie vertrekken zijn reeds voor de heuglijke gebeurtenis klaar gemaakt. Achttien politiemannen zouden voortdurend in touw zijn om de kraamafdeling te bewaken. Al deze voorbereidingen zijn dus tevergeefs geweest. Ook de voor zorgsmaatregelen van de politie, die van het gehele ziekenhuispersoneel foto's en vingerafdrukken heeft la ten nemen, opdat nieuwsgierige men sen, zoals journalisten en fotografen, niet als verpleegsters of dokters ver momd zouden kunnen binnendringen. Het protocol? Zoals bekend zullen grote feeste lijkheden worden georganiseerd en zal er een speciale postzegel worden uitgegeven. De opperkamerheer zit echter nog met de handen in het haar. Hoeveel saluutschoten zullen er moeten worden afgevuurd? In het protocol staat niets over de geboorte van een troonopvolgster (er). En dat is niet te verwonderen: sedert 1718 vond zo'n blijde gebeurtenis niet bin nen de eigen grenzen plaats. De graaf van Allières zal dus een scenario moeten putten uit de voor schriften voor dergelijke gebeurte nissen, geldende aan het Britse hof of aan de vroegere Franse hoven. Tenslotte zij vermeld, dat een jon gen de titel erfprins zal krijgen. Een meisje zal alleen prinses Caroline worden genoemd. Aanvankelijk waren de doktoren van mening, dat de vorstelijke baby op of rond twaalf februari zou ge boren worden. De fotografen hebben kennelijk geen vertrouwen gesteld in deze datum en zij zijn door prins Rainier in dat opzicht niet in de steek gelaten (,,'t wordt elk m'o ment verwacht", zo zei hij) want Monaco zit vol van deze mensen: die van de blijde gebeurtenis een plaat je willen maken. HET LANDBOUWSCHAP heeft in zijn woensdag gehouden vergade ring een verordening vastgesteld, waarbij een heffing van 50 cent per hectare gelegd wordt op alle agrari sche gronden. Allicht zal de opmerking gemaakt worden: alweer een heffing. Toch geloven we, dat deze in dit geval anders gezien moet worden. Wat is het ge/al? Door de natte zomer van 1956 heb ben een groot aantal boeren, met na me in Overijssel en Gelderland grote schade geleden. Men herinnert zich nog wel de trieste foto's die daarvan in de landbouwbladen en ook in ons blad zijn verschenen. Men kan nu zeggen: dat is het nor male bedrijfsrisico van deze boeren. Men kan schamperen op het feit, dat de waterverzorging en ook de water afvoer dus in die gebieden niet goed is, maar daarmee komt men er niet en zijn deze mensen niet geholpen. Wat te erger is, omdat een groot aantal van hen in 1954 iets dergelijks heeft meegemaakt en nog zit voor de afbe taling van kredieten, die de regering toen verstrekt heeft. HET LANDBOUWSCHAP heeft nu gemeend via een algemene heffing op de agrarische gronden deze mensen te hulp te moeten komen. Geval voor geval zal hierbij bekeken worden. En de hulp zal gegeven worden naar de mate van de nood. Het -nag niet zo zijn, dat een boer zijn bedrijfsvoering moet stoppen door deze nood. In aller lei gevallen zal het geld ook niet als krediet, maar a fonds perdu, dus zon der plicht tot terugbetaling gegeven worden. Wij menen, dat het niet goed zou zijn, als men, met deze wetenschap, op deze heffing zou mopperen. Feitelijk moet het zo gezien worden: de boeren brengen met elkaar een miljoen gulden bijeen. Ieder draagt daarin bij naar draagkracht, dus naar de omvang van zijn bedrijf. En de ge troffen boeren worden geholpen. Dat is echte boerensolidariteit, die men met name in Zeeland graag zal op brengen. Met 100 pet. sinds 1920 GENèVE, 17 jan. (Reuter). In Denemarken, Italië, Nederland, Noor wegen en Zweden is de sterfte onder vrouwen tengevolge van borstkanker ln de afgelopen dertig jaar met ruim honderd procent toegenomen, aldus blijkt uit een rapport van de wereld gezondheidsraad (W.H.O.). In Enge land en de V.S. Is het aantal sterfge vallen tengevolge van deze ziekte met vijftig procent vermeerderd. In Japan is de toestand het gunstig ste, met 3.3 sterfgevallen per honderd duizend vrouwen." Daarna komen Chili en Spanje met resp. 5.2 en 6.2 per honderdduizend. Relatief de grootste aantallen sterfgevallen komen voor ln Engeland en Wales (35.7), Denemar ken (32), Schotland (30.8) en Zwitser land (30.5). J. M. v. Bommel van Vloten uit Goes opent Europese jeugdcampagne te Parijs GOES, 17 jan. Gezien de belangstel ling van het vorig jaar heeft de Europese jeugdcampagne te Parijs besloten een tweede cyclus cursussen voor Europese plattelandsjongeren in ons land te hou den. Deze cyclus is gewijd aan de Europese integratie met een accent op de landbouw. Tevens beoogt de cyclus de banden tus sen Europese plattelandsjongeren te ver stevigen. Het conferentieoord is kasteel Hoekelum te Bennekom. Op 14 februari wordt de eerste cursus geopend door de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes, president-curator van de landbouw-hogeschool. Medewerking wordt o.a. verleend door de drie plattelandsjongeren-organisaties in ons land en door het ministerie van landbouw. o AMSTERDAM, 17 jan. Volgens zeer voorzichtige schattingen van de Nederlandse Bank heeft het toerisme in 1956 ongeveer 250 miljoen gulden aan buitenlandse valuta in ons land gebracht. JERUZALEM, 16 jan. (Reuter) Het Israëlische ministerie van eco nomische zaken stelt plannen op om het land in staat te stellen mogelijke sancties te doorstaan, die het gevolg zouden kunnen zijn van Israels weige ring zijn troepen terug te trekken uit de zuidelijke punt van de Sinaï. De plannen voorzien in een scherpe beperking van de invoer en in een inkomstenbepaling. AMSTERDAM, 17 jan. Het gerechts hof te Amsterdam heeft vanmorgen de 26-j. niet-gedetineerde draglinemachinist J. H. uit Bussum, terzake van mishande ling de dood ten gevolge hebbend, ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Op woensdagavond 17 april 1955 had hi) te Bussum zijn 32-j. overbuurman B. Dam huis voor de ogen van diens moeder met een grote houten stok, waarin platgesla gen spijkers zaten, zoveel slagen op het hoofd toegebracht, dat het slachtoffer en kele uren later overleed. Geen noodweer De rechtbank had de draglinemachinist tegen wie de officier van justitie an derhalf jaar had geëist ontslagen van rechtsvervolging. De procureur-generaal, die, evenals het hof in zijn arrest deed, het beroep van H. op noodweer verwierp, had zes maanden waarvan drie voorwaardelijk geëist. De mishandeling was een gevolg van het optreden van Damhuis tegen voet ballende jongens in een gang tussen twee huizen tegenover zijn woning. Damhuis bad de jongens met een zaag bedreigd en de draglinemachinist was de kinderen te hulp gesneld. Waarom niet gevlucht? Het hof overwoog in zijn arrest, dat H, toen hij in de gang was gekomen, Dam huis terug liep en er toen geen bedreiging voor de jongens meer aanwezig was. H. was dus in de gelegenheid geweest te vluchten in zijn woning. Hij nam echter het risico van het ge vecht, dat buiten het kader van noodza kelijke zelfverdediging viel. Het hof hield er rekening mede, dat Damhuis voordien ook reeds tegen kinderen was opgetreden en de draglinemachinist zeer gunstig be kend staat. Burgemeester Ten Kate in nieuwjaarsrede GOES, 17 jan. In zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, donderdagavond tijdens de raadsvergadering een terugblik ge worpen op het afgelopen jaar. Dat het vertrekoverschot in de gemeente 147 kon bedragen (waardoor de be volking slechts met elf zielen toenam), vond zijn oorzaak ln het feit, dat te weinig nieuwe woningen werden gebouwd en dat vele vrijkomende huizen aan Goese gezinnen moesten worden gegeven, wegens het grote aantal onbewoonbaar ver klaarde, doch nog altijd bewoonde huizen, aldus burgemeester Ten Kate. De burgemeester betreurde, dat de wo ningbouw dit jaar gering was geweest in Goes. Het derde flatgebouw en de 19 ar beiderswoningen van „St. Willibrordus kwamen gereed, twee complexen van resp. 26 en 24 middenstandswoningen aan de De Grootstraat naderen thans hun vol tooiing, terwijl in West wordt gebouwd aan de 72 woningwetwoningen. Mr. Ten Fate noemde het een geluk kig feit, dat de raad tot het grote plan van 202 woningen besloot, waarvan voor 52 woningen direct grond beschikbaar is. Groot grondgebruik Goes kampt nog altijd met een groot grondgebrek. Daarom werd in 1956 de be- zitsuitbreiding van het grondbedrijf met kracht voortgezet, zo zei de burgemees ter, o.a. 11 ha van „Valckeslot". Gememoreerd werden de ingebruikne ming van verschillende scholen, kerken en bejaardentehuizen, evenals de vestiging van het G.A.K. (waarvoor „Tivoli" werd aangekocht) en van het Arrondissements bureau van de Rijkswaterstaat. De werkplaats voor minder validen breidde zich uit tot 50 arbeiders. Handel en nijverheid „Op het gebied van handel en nijver- evenementen plaats", aldus de burg,, die echter wel met vreugde herinnerd» aan de tweede fruitweek met het zo go- slaagde fruitcorso. Mr. Ten Kate wees op de afgekondigd» beperkingen van bestedingen en investe ringen, hetgeen ongetwijfeld ook in Goe» zijn terugslag zal hebben op het tempo van de verwezenlijking der plannen. Hoopgevend noemde de spreker echter do mededeling, dat de bestedingsbeperkin gen zich niet tot de sector van de woning bouw zullen uitstrekken. „De geldschaars- te zal hierbij een grote rol spelen, waar door ook nog het gevaar ontstaat, dat zelfs met moeite verworven goedkeurin gen niet direct kunnen worden gereali seerd." De burgemeester vroeg zich ech ter af, in hoeverre het gemeente bestuur zich nog verdere beper kingen kan opleggen, zonder dat de bestuurbaarheid van Goes een held vonden In 1956 betrekkelijk weinig volmaakt onmogelijke zaak wordtt Ingezonden Mededeling (adv.) IN DEZE KAART geven wij een samenvatting van de situa tie in het Midden-Oosten, zoals deze zich na het Egyptisch-Is- raëlisch konflict heeft ontwik keld. President Nasser begint, nu de vrijmaking van het Suez-ka- naal in zicht komt, reeds met 't stellen van eisen aangaande de doorvaart van Britse en Franse schepen. Hij koppelt hier zelfs de voorwaarde van ontruiming van de Gaza-strook aan vast. De bergingswerkzaamheden in het kanaal zelf worden echter met onverminderde kracht voortgezet en voltrekken zich sneller dan verwacht werd. BERGING Uit de berichten blijkt dat de Nederlandse bergingsdeskundigen een zeer groot aandeel hebben in de werkzaamheden in het Kanaal. üe bezetting van de Sinai woestijn door UNO-troepen is thans voor ongeveer de helft uoltooid zoals dezer dagen bleek uit een commu niqué van generaal Burns. GAZA-STROOK Aan Israëlische zijde valt voor lopig nog de hardnekkige weige- Ingezonden Mededeling (adv.) ring te constateren van de Israëli sche regering om de Gaza-strook te ontruimen.. Bovendien zijn de Israë liërs bezig de vrijgemaakte haven Eilat in te richten als belangrijke haven voor de handels- en oorlogs vloot. Een aantal Israëlische oor logsschepen zijn van Haifa uit om Kaap de Goede Hoop heen naar de Golf van Akaba gevaren, terwijl bovendien door aankoop van nieu we schepen uitbreiding aan de Is raëlische vlootsterkte is gegeven. PIJPLEIDING De plannen om met behulp van Frankrijk een nieuwe pijpleiding aan te leggen van Eilat naar de Middellandse Zee zijn in een vrij ver gevorderd stadium aangezien men verwacht op deze manier de waarde van het Suez-kanaal eni germate te verminderen. warme maa Publlkatie Ncd. Zuivelbureau - Den f"h

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3