Opnieuw f 10.000.- geeist tegen Zeeuws- Ylaamse zuivelcoöperatie Raad Goes besprak toekomstige ontwikkeling der gemeente Veere's burgervader wenst instelling van Veersegat-Zandkreekschap Nieuw leven voor „Veere's Genoegen Nieuwe, grote ijsbaan te Middelburg zaterdag open „Boeven en madeliefjes" Dames van het Middelburgse Rode Kruis jubileren vandaag Botersmokkel voor gerechtshof Den Haag Nieuwe bestuursleden verklaren niets van smokkel te hebben geweten Op 31 Jan. a.s. arrest Tarieven omhoog bij Stoomtram Walcheren Weg Oostlcapelle- Domburg wordt verbeterd Verlangens: bouw van verenigingslokaal en aanleg uitvalsweg naar Vrouwenpolder Jeugd-contactavond te Goes met lekespel Met gesloten deuren Thoolse werklui gaven er de brui aan Bouw van onderdeel der Deltawerken gegund Reinigingsdienst Duiveland Driewegen draagt bij in elektrificatie Vrijdag 18 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Ingezonden Mededeling (adv.) 's-GRAVENHAGE, 17 januari. De procureur-generaal bij de economische kamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft van morgen in zijn requisitoir in de zaak tegen de Coöp. Zuivelfabriek te Hontenisse, gezegd, dat de politierechter te Middelburg zijn in ziens terecht deze coöperatie wegens smokkel van boter had veroor deeld tot een-geldboete van 10.000,en een verplichte storting van een waarborgsom van 10.000,voor de tijd van drie jaren. gezet. De fabriek verdiende ongeveer vijf cent per kilogram aan de boter. Ongeveer een jaar lang in 1954 en 1955 heeft deze smokkelarij ge duurd. Aan deze coöperatie, welker direc teur A. G. H. O., 44 jaar, uit Klooster- zande, voor dit misdrijf reeds drie tnaanden gevangenisstraf had onder gaan, was ten laste gelegd dat zij haar Chauffeurs boter zonder vervoerbe- wijzen had laten vervoeren, welke bo ter bestemd was voor smokkel, dat zij smokkel had uitgelokt en er gelegen heid toe had gegeven. De leden van de coöperatie hadden het bestuur onder welks leiding dit alles was geschied, „weggestemd'' en een nieuw bestuur gekozen. Dit nieuwe bestuur en de oude direc teur, die was gehandhaafd, stonden vanmorgen ln het verdachtenbankje. De bestuursleden verklaarden wei nig of niets van de gehele zaak af te weten. Publiek geheim Een hoofd-assistent van de rijksbe lastingen uit Terneuzen, die vanmor gen als getuige werd gehoord, zeide echter dat de smokkelarij een publiek geheim was in Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens een berekening van deze hoofdassistent zou in totaal ongeveer 80 ton boter naar België zijn gesmok keld. De verdediger, mr. G. Tigchel- fnan uit Terneuzen, zeide echter dat naar de mening van de coöperatie on geveer tien. ton frauduleus zou zijn af- MIDDELBURG, 11 januari. Door de N.V. Stoomtram Walcheren is toe- Stemming aangevraagd de tarieven van de autobusdiensten te mogen ver hogen. De beschikking is nog niet af gekomen. Over zes maanden gereed MIDDELBURG, 17 januari. On langs is een begin gemaakt met het verbeteren van het weggedeelte Oost kapelle en Domburg, tussen de Kalf- hoekseweg en de bebouwde kom van de laatste gemeente. Dit weggedeelte dat onder de Prov. Waterstaat res sorteert is vrij smal, heeft geen fietspaden (zowel links als rechts niet) terwijl het wegdek ongelijk ligt. De nieuw aan te leggen weg zal een breedte van zes meter krijgen; boch- ien zullen er zoveel mogelijk uit wor den geweerd. Weerszijden komt een rijwielpad, dat een breedte krijgt van 1.80 m. De nieuwe v. eg zal nabij Oostkapelle aansluiten op het geasfalteerde (even eens nieuwe) weggedeelte, zodat een prima verbinding tussen Oostkapelle en Domburg zal ontstaan. Het werk zal ongeveer zes maanden vergen. In verband met het rechttrek ken van de bochten in de oude weg zullen de hekken van enkele oprij lanen van langs de weg staande woon huizen "verplaatst moeten worden. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. Wiskerke uit Nieuwdorp. De autobussen van de Stoomtram Walcheren, die de dienst op de ringlijn Walcheren onderhouden, kunnen thans nog van de oude weg gebruik maken. Er komt echter een periode, dat zij een andere weg zullen moeten nemen. Hiervoor wordt naar een oplossing ge zocht. Noors motorschip omhoog gelopen VLISSINGEN, 17 jan. Op de Schelde bij boei 36 is vanavond tegen negen uur het Noorse motorschip „Trondanger" aan de grond gelopen. De „Trondanger" meet 6826 brt. Behalve de „Scaldis", is ook een sleepboot uit Terneuzen (John P. Best) uitgevaren om behulpzaam te zijn bü het vlotbrengen van het ge strande schip, dat van Antwerpen naar Londen onderweg was. Het schip zit vast ter hoogte van Hoedekenskerke. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat het nieuwe bestuur nu met één onaangename erfenis zit. Hij vond echter dat de politierechter het vonnis rechtvaardig had gesteld, te meer omdat de coöperatie al vaker was veroordeeld. De verdediger vroeg in zijn pleidooi aan het hof voor begrip en waardering voor de houding van de leden toen zij het oude bestuur „wegstemden" in de strafmaat tot uitdrukking te wil len brengen. Pleiter vroeg clementie omdat een hoge boete en waarborg som de coöperatie in grote financiële moeilijkheden brengt. Het huidige be stuur en de leden zijn onschuldig en wisten nergens van. Pleiter vroeg een lage boete zonder waarborgsom. Het hof zal over veertien dagen arrest wij zen. Raad in vergadering bijeen VEERE, 17 jan. In zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, nog eens op duidelijke wijze onderstreept, hoe het gemeentebestuur de toekomstplannen en wensen van Veere ziet: voortdurende actie tot behoud van de visserij („sluis in de dam"), het in tact houden van de haven en het con serveren van de eigen Veerse sfeer, waarover wij zaterdag, j.l. in het interview met de burgemeester uitvoerig hebben geschreven. Veere zou het tevens hartelijk toejuichen, wanneer de provincie overgaat tot het instellen van het Veersegat Zandkreekschap, waarin de gemeente zitting wenst te hebben. gekend. Ook aan Mr. W. E. A. de Graaf te Waalre werd een Subsidie voor de restauratie van het pand Kraanstraat A 137 toegekend, met de stemmen van de heren J. A. Mol (vrije Lijst) en P. Houterman (C.H.) tegen. Aan het gemeentepersoneel zal een uitkering ineens worden verstrekt over het tijdvak 1 juli 1956 tot 1 ja nuari 1957. De voormalige overdekte speelplaats bij de openbare lagere school zal wor den gesloopt en vervangen door een nieuwé overdekte rijwielbergplaats. Bij de rondvraag informeerde de heer J. A. Mol naar de mogelijkheid tot het slopen van de ontsierende bun kers die in en op de wallen van Veere zijn gebouwd. De burgemeester deelde voorts mede, dat het stadhuisbezoek zeer bevredigend is geweest (netto in komsten 650,Wat de woning bouw betreft, Veere kent geen wo ningnood, maar er is wel gebrek aan kleine, comfortabele midden standswoningen. De teruggang van de bevolking (20) schreef burge meester Den Beer Poortugael toe aan „de schaduwen, die door de ko mende Delta-gevolgen worden voor uit geworpen", en aan het lage' ge boortecijfer. De oprichting van de vereniging „Vrienden van Veere" werd ten zeer ste toegejuicht, terwijl ook de opleving van de activiteiten van de muziekver eniging „Veere's Genoegen" met vreug de kon worden geconstateerd. TOEKOMSTPLANNEN Wat de toekomst betreft, deelde de burgemeester mede, dat zijn vurige wens voor 1957 de bouw van een ver enigingslokaal, waaraan in Veere gro te behoefte bestaat, om het culturele leven te kunnen stimuleren. Verder dacht hij aan een centrale verwar ming in het stadhuis, waarvoor de raad reeds vorig jaar haar goedkeuring ver leende. Een belangrijk project achtte de spreker verder de aanleg van een uitvalsweg naar Vrouwenpolder. De burgemeester eindigde zijn Nieuw jaarsrede als volgt: „Wat de wereld meer van node heeft, dat is het in nerlijke licht, dat een einde maken kan aan alle spanningen en dreigin gen opdat de mensheid meer respect en waardering voor elkaar zal mo gen krijgen. Moge dit innerlijk licht doorbreken voor het te laat is." Als oudste raadslid beantwoordde de heer P. Houterman de voorzitter. In een vlot tempo behandelde de raad hierna diverse voorstellen. Een voorstel tot verkoop van de voormali ge werkplaats voor de gemeentewerk man aan de weduwe J. van de Grui- terAdamse werd goedgekeurd. Aan de heer H. L. J. Schutte werd een subsidie in de kosten van de restaura tie van het Ism in eigendom toebe horende pand Kraanstraat A 136 toe- verbonden. Door middet V oorlichtingsvergaderingen Chr. emigratiecentrale GOES, 17 januari In de een dezer dagen gehouden bestuursvergadering van de Christelijke Emigratie Centra le te Goes werd besloten om in Goes, Axel en Middelburg resp. op 5, 6 en 7 februari a.s. voorlichtingsvergade ringen te houden. De heren Abma, Den Haag, hoofdvoorlichter C.E.C., en Warnaar, landelijk voorzitter van de C.E.C., zullen op deze bijeenkomsten diverse problemen aangaande de emi gratie behandelen. Voorts werd besloten om op 2 maart a.s. de jaarvergadering te houden. De heren Warnaar en Cnossen, landelijk directeur-secretaris van de C.E.C., ho pen hierbij aanwezig te zijn. GOES, 17 jan. Vanavond wordt in het Schuttershof een belangrijke contactavond gehouden, georganiseerd door het Geref. Jeugdverband te Goes. Ds. Dondorp van Domburg zal spre ken over „De Jeugd spreekt met een eigen stem". Hierna wordt het be kende lekespel „Guido de Bray" (van Ben Albach) opgevoerd, aan de voor bereiding waarvan veel werk is be steed. Men verwacht een grote belang stelling van de jeugd uit Goes en wijde omgeving. Aanvang half acht, (Verder verwijzen wij naar de adver tentie in ons blad van gisteren.) GOES, 17 jan. Lang en breed heta jen de vroede vaderen van dc gemeente Goes vanavond, alsof er geen klok meer bestond, gespro ken over de toekomstige ontwik keling der gemeente. Uiteraard vormden uitbreidingsplannen, wo ningbouw, industrievestiging, e.d. hierin de essentiële punten van bespreking. Daar de raad het no dig oordeelde deze bespreking met gesloten deuren te houden, kun nen wij hieromtrent nog geen na dere mededelingen doen. BERGEN OP ZOOM, 17 jan. Van morgen moest een groep werklui uit Tholen en Bergen op Zoom zoals elke morgen met een autobus uit de Schel- destad naar Rotterdam vertrekken. Nadat de arbeiders reeds enige dagen in een onverwarmde bus de tocht naar de Maasstad hadden gemaakt hadden zij hierover aanmerkingen gemaakt, waarop de ondernemer de toezegging deed, dat zij een andere bus zouden krijgen die wel verwarmd was en meer comfortabel zou zijn. Toen echter woensdag nog geen an dere bus reed en ook vanmorgen niet werd onderling overleg gepleegd, waarna men niet uit Bergen op Zoom vertrok. Na enige keren met de aan nemer van het bedrijf en met de on dernemer onderhandeld te hebben wilde de busondernemer geen andere bus inlassen. Pas tegen elf uur (nor maal vertrekken de werklui voor half zeven), werd van een andere onderne mer een autobus gecharterd waarmee naar Rotterdam werd gereden. Heel de bevolking slaat handen ineen VEERE, 17 jan. Het nieuw gevormde bestuur pan de Veerse muziek vereniging „Veere's Ge noegen" is met een spe ciale 3-weekse actie ge start, om te trachten voldoende gelden bijeen te brengen voor het aan schaffen van nieuwe in strumenten. Reeds enige jaren heeft Veere geen muziekvereniging meer, die bij feestelijke gele genheden e.d. voor de passende muziek kan zorgen. Vrijwel alle bur gers zijn het er over eens, dat zo spoedig mo gelijk getracht moet wor den „Veere's Genoegen" weer nieuw leven in te blazen. Een van iie 'middelen die het bestuur hiervoor ziet is het organiseren van een speciale aktie waaraan voor de burge rij aardige attracties zijn van het deelnemen aan puzzles, rebus sen, ge wichten raden, enz., uiteraard tegen beta ling van een bescheiden inleggeldkan de bur gerij meehelpen gelden bijeen te brengen. Ver der staat nog op het pro gramma een lijstinzame- ling en een bazar. Er is heel veel geld nodig, ca. 7000 en het zal niet mogelijk zijn, dit geld op korte termijn bij een te brengen. Daarom zal er een beroep op de gemeente Veere worden gedaan om in de vorm van een renteloze geld lening tot het ontbreken de bedrag, te steunen. Op zaterdag 19 januari hoopt 'de toneelvereni ging „Brigdamme" te St. Laurens een blijspel op te voeren in 't Schot se Huis, waarvan de ba ten bestemd zijn voor Veere's Genoegen. Op zaterdag 9 februari zal 's middags speciaal voor de jeugd en 's avonds voor de volwas senen tijdens een gezelli ge bijeenkomst bekend worden gemaakt wie de prijswinnaars van de 3- weekse actie zijn. Rest nog te vermel den, dat de Veerse win keliers zonder uitzonde ring spontaan zeer vele prijzen, waaronder vele waardevolle prijzen be schikbaar hebben ge steld, om het houden van de wedstrijden mo gelijk te maken. Men- rekent erop, dat heel de Veerse burgerij zal mee werken tot het herboren worden van „Veere's Genoegen"! Drie hectare nuttige ijsoppervlakte MIDDELBURG, 17 januari En kele nachten vorst hebben het ondiepe „binnenmeer", het trotse bezit van de Middelburgse IJsclub nabij de Bree- weg, tot een goede ijsbaan ge maakt. Vanmiddag heeft het bestuur van de ijsclub de toestand van het ijs onderzocht: hoewel de tijd van voor bereiding tekort is om de majestueuze baan officieel te openen, heeft men ge meend dit Usdorado zaterdagmiddag te half (wee voor het publiek te moeten openstellen! Uiteraard moeten nog veel voorbe reidingen, zoals het aanbrengen van de lichtmasten, worden getroffen! Er zal vandaag, vrijdag, onder hoogspan ning gewerkt moeten worden! De conditie van het ijs is goed. Dit is mede te danken aan het lage zout gehalte van het water. Tevens heeft de Middelburgse jeugd zich thans van de goede zijde getoond: stenen en stokken e.d. zal men thans vergeefs in de ijsoppervlakte zoeken. Met de openstelling van de baan zul len de Walcherse schaatsliefhebbers een terrein voor de uitoefening van hun sport vinden, waar zij zowel over dag als 's avonds een dankbaar ge bruik van kunnen maken. Dat deze dankbaarheid het Middelburgse IJs- clubbestuur toekomt, die per slot van rekening vrijwel alle middelen aan wendde om deze baan te verwezen lijken spreekt voor zich zelf. o— COLIJNSPLAAT Verkiezing. Tot ouderling in de Geref, kerk is in de vacature J. B. van Gilst ge kozen de heer J. M. de Wild. Tevoren had burgemeester, mr. W. C. ten Kate, zijn Nieuwjaarsrede uit gesproken (zie hiervoor pagina 3), waarna de heer R. Zuidema, als oudste raadslid dankte voor de goede wen sen. De A.R.-nestor noemde het jaar niet in alle opzichten gunstig. Toch is er nog wel het een en ander door de raad gedaan, zo zei hij, waarbij hq gewaagde van de goede samenwer king met b. en w. De heer Zuidema wenste tenslotte de gemeente Goes en haar bestuur een gezegend jaar toe. Voorts werd z.h.s. aangenomen: voorstel tot verlening van mede werking voor de aanschaf van twee schrijfmachines voor de Ulo-school op Geref. grondslag; voorstel tot het ver lenen van eervol ontslag aan de heer A. Doosjen, onderwijzer aan de Burg. v. Dusseldorpschool, wegens vertrek naar Rotterdam; voorstel tot verlen ging van de ontruimingstermijn van diverse onbewoonbaar verklaarde wo ningen aan de Keizerdijk en Wester straat (voor ten hoogste één jaar); voorstel tot het onbewoonbaar verkla ren van diverse woningen aan de Paardeweg en Rozemarijnstraat; voor stel tot het continueren van een drie tal kasgeldleningen (samen 1 miljoen gulden) tot resp. 31 maart en 6 en 8 sept. a.s. „BOEVEN EN MADELIEFJES", is cf« titel van het toneelstuk van George Batson, dat de Kon. Erkende Toneel verenging „Onderling Kunstgenot" te Goes gisteravond in „De Prins van Oranje op niet onverdienstelijke wij ze voor het voetlicht bracht. Het is een komische thriller in drie bedrij ven, die enorm veel kunde van de spelers (sters) vergt en die speelt in het verlaten landhuis van een zekere miss Van Loon, die in het laatste be drijf met haar handlangers wordt ontmaskerd: zij blijkt de chef te zijn van een stelletje bankrovers, die het zelfs niet ontzien om waar nodig slachtoffers te maken. De komische noot in dit stuk wordt op de planken gebracht door een uiterst praatgrage schooljuffrouw, die met twee van haar leerlingen door een hevig nood weer in dit „spookhuis" verzeild is ga- raakt. Zonder aan de kwaliteiten van de spelers tekort te doen, kunnen we ge rust zeggen, dat zij, mevr. W. Ch. van Maanen Cohen Tervaert, aan dit waar lijk niet onaardige stuk grote gestalte gaf. Na een aarzelend begin kreeg haar spel een subliem gehalte en pres teerde zij het zelfs om haar overige spelers(sters), die stuk voor stuk min der dankbare rollen waren toebedeeld, tot een bepaalde .hoogte" te brengen. Trouwens, de damesrollen bleken over het algemeen goed bezet te zijn. D» heren brachten het er gunstige uit zondering daargelaten minder goed af. Zij speelden over het algemeen te stug, hoewel moet worden gezegd, dat het ook bh' hen aan een zekere rol vastheid niet ontbrak. De decors en de meubilering waren tot in de puntjes verzorgd, terwijl de regie op een enkel foutje na goed kan worden genoemd. De avond vanavond volgt de her haling werd geopend door ds. H. M. Strating, die een speciaal woord van welkom richtte tot de vertegenwoordi gers van het Landelijk Landjuweel uit Haarlem. C. DEN HAAG, 17 januari Het ma ken van de bouwput voor het uitwa- teringssluizencomplex in de toekomsti ge afdamming van het Haringvliet na bij Hellevoetsluis, onderdeel van het Deltawerken, waarvan de aanbeste ding geschiedde op 18 december j.l. ia gegund aan een combinatie van da volgende aannemingsbedrijven: firma Oosterwijk N.V. te Rotterdam, firma R. Boltje en Zoon N.V. te Zwolle, fir ma P. C. Zanen N.V. te Heemstede en N.V. Rees' Aannemings- en handel- mij. te Oldenzaal voor 17.674.000,—, Deze combinatie zal voor de uitvoe ring van dit werk een N.V. stichten onder de naam N.V. „Haringvliet". In 1956 beste Ned. damesploeg MIDDELBURG, 18 januari. Van daag, vrijdag, bestaat de damesvereni ging van het Ned. Rode Kruis afd. Middelburg 25 jaar. In verband met dit feit zullen de dames hedenmiddag van vier tot zes uur in het Rode Kruis gebouw aan de Kinderdijk recipiëren. Het was een bescheiden begin, 25 jaar geleden, toen dokter Scheps, die toendertijd de scepter over de afdeling voerde, de damesafdeling oprichtte. Onder de eerste vijf dames waren mej. B. Bosschardt, mevr. Groel-Heine en wijlen mevr. Jacobse. Toen is reeds een kern van getrouwen ontstaan: zo zijn de dames mevr. De Hollander-Ro- zeboom en mej. Wijtman reeds meer dan twintig jaar lid van de afdeling. Zij, en nog vele anderen hebben in de meidagen van '40 het bestaansrecht van de damesafdeling onderstreept. Toen Middelburg werd gebombardeerd en de bevolking geëvacueerd, hebben zij vele goede diensten bewezen evenals bij de bevrijding van Walcheren, toen de bevolking van het eiland voor een groot deel in de Zeeuwse hoofdstad was ge concentreerd. Bij de watersnood ston den de dames andermaal hun „man netje"; in de ziekenhuizen te Goes en Zierikzee werkten zij naast het ver plegende personeel. NIEUWERKERK, 17 jan. In de vanmiddag gehouden vergadering van de raad van bestuur van de Reini gingsdienst Duiveland heeft de voor zitter, burgemeester van Eeten, mede gedeeld, dat afgezien wordt van het gemeenschappelijk plantsoen-annex sportveldenonderhoud, daar dit op grote praktische bezwaren blijkt te stuiten. Wel zal een ander initiatief onder handen worden genomen, name lijk een ophaaldienst van schillen en oud brood. De opzichter van de cen trale dienst, de heer Schuiling heeft over deze materie een rapport opge steld en adviseert tot invoering over te gaan. Volgens het dagelijks bestuur heeft zich al een gegadigde gemeld, die voor het recht om schillen op te halen zelfs wil betalen. Besloten werd de gemeenten Renes- se en Zonnemaire tot de gemeenschap pelijke reinigingsdienst toe te laten. Na een vergadering achter gesloten deuren zijn tot ophalers benoemd de heren A. Bil uit Nieuwerkerk en D., van der Have uit Oosterland. De vol gende vergadering zal op vrijdag 1 februari worden gehouden. Regelmatig nemen de dames deel aan oefeningen. In '56 kreeg de da mesafdeling een fraaie kroon op het vele werk: te Kampen werd de zil veren beker behaald; de Middel burgse damesploeg was de eerst* van Nederland! Momenteel is mevr. M. A. Teurling* -Bouwens leidster en docente van de damesafdeling, een functie, die zij ntl al 18 jaar bekleed. Alle dames zijn thans in het bezit van het E.H.B.O. diploma en het di ploma elementaire verpleging. Zij ko men in tijd van nood naast of onder een verpleegster in ziekenhuizen en noodziekenhuizen te werken. Dr. J. B. Simons is zowel bij de dames als bij de heren de commandant van da afdeling Middelburg. DRIEWEGEN, 16 jan. De herverka- velmgseommissie Zeeland heeft de ge meente Driewegen bericht over te gaan tot aansluiting van percelen op het elek triciteitsnet, mits de gemeente een bijdra ge van 20% betaalt. In de maandag gehou den raadsvergadering is over dit punt een beslissing genomen. Toegezegd werd de 20% van de aanlegkosten (tot een maxi mum van 5.900,zijnde de door de commissie geraamde kosten) bij te dra gen. Mocht blijken, dat de kosten per aan sluiting hoger zijn dan het vastgestelde maximum-bedrag, dan kan, onder over legging van een duidelijke toelichting, na der in overweging worden genomen of in de meerdere kosten een bijdrage verleend kan worden. Besproken werd een eventuele reorga nisatie van de Centrale Dienst Bevelan- den, waarbij bleek, dat er geen voldoend» redenen zijn de top te handhaven. De begraafplaats van de Ned. Herv. kerk zal door de gemeente worden over genomen in erfpacht voor de tijd van 99 jaar, tegen een jaarlijkse canon van 45, zulks met ingang van een nader te bepa len datum. Besloten werd grond te onteigenen van de Fa. G. A. v. d. Meulen en Zn te 's-Heer Abtskerke, liggende aan de Smitsweg, overeenkomstig het voorlopig goedge keurde plan. Bezwaarschriften tegen dit plan zijn niet ingediend. Geslaagd Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het voorlopig diploma Werktuigkund» de heer J. Duvekot, leerling van d« machinistenschool aan het Molenwa ter te Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2