EHGELAHD WEIGERT PERTINENT SATELLIET TE ZUN VAN V.S. Engeland een iweede-rangs- mogendheid? Dat is nonsens! Prinses Hargriet verjaart Chroesjtsjef gaat opnieuw Stalin als voorbeeld stellen Amerika beschuldigd van willen voortzetten van „koude oorlog' Nauwer contact met Europa Vluchtelingen bevriezen in besneeuwde grensgebied Trots van koopvaardij fStatendam': negen dekken, twee zwembaden en hondehokken Toespraak van MacMillan Nasser verpacht Suezkanaal niet ren naar Bu'ga Sowjet-Un Schilderij van Rainier en Grace gestolen Prof. De Block, lid Raad van State Niet te scheiden van communisme Chinezen aan Sowjet-leiband Proefvaart slaagde uitstekend Koelruimte voor bontjassen V.N. troepen lossen Israëliërs af Hoofdkantoor: L. Vontstraat 90, Goes Telefoon 2438. B(J geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Temeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad PROl ES1ANTS-CHR'I.S T EL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12e Jaargang No. 3605 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 1 uari 1957 Gregoire of Caroline? (Zie pagina 3). Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.37 u., onder 17.05 u. Maan op 22.08 u., onder 9.46 u. Hoogwater zaterdag 19 januari: Vlissingen: 3.48 u. 2.41 m., 16.17 u. 2.37 m. Terneuzen: 4.22 u. 2.58 m., 16.49 u. 2.51 m. Wemeldinge: 5.47 u. 1.90 m., 18.10 u. 2.07 m. Zierikzee: 5.30 u. 1.64 m., 17.58 u. 1.81 m. Britten niet van plan te scheiden van Amerika, maar LONDEN, 18 jan. (Reuter). De geschiedenis zal het optreden van de Engelsen in Egypte rechtvaardigen. De moeilijkheden, die Engeland nu ondervindt, zoals het olietekort, zijn de prijs voor dit optreden, doch als wij de zaak maar op zijn beloop hadden gelaten zou die prijs veel hoger zijn geweest. Dit heeft gisteravond de nieuwe Britse premier, Harold MacMillan verklaard in een radiorede. Over de Britse betrekkingen met de Ver. Staten, die zich tegen het Brits- Franse ingrijpen in Egypte hebben gekeerd, zei MacMillan, dat „echt deel genootschap gebaseerd is op respect. Wij zijn niet van plan de Amerikanen te scheiden en wij willen ook niet hun satellieten zijn. Ik ben er zeker van, dat de Amerikanen dat ook niet wensen. De premier vertrouwde erop, dat in de ioop van de tijd Engeland en de Ver. Staten door wederzijds vertrouwen en respect steeds dichter bij elkaar ■ouden komen. In materiële zin kan Engeland niet tegen de Ver. Staten of de Sowjet-Unie op, zo vervolgde Mac Millan, doch Engeland staat niet alleen. Het heeft partners in het gemenebest en dan zijn er nog de volken van Europa, in het bijzon der Frankrijk. Met hen moet En geland meer en meer samenwer ken. De totale kracht en rijkdom C Da Vara zal op vrijdag 18 januari 's avonds om tegen uur, eigen opna men uitzenden, die zij op 23 maart 1938 heeft gemaakt van het enige ra dioconcert, dat Toscanini in Nederland heeft gedirigeerd. Hij trad toen met het residentie-orkest op. van de gemeenschappen, het ge menebest en Europa, zijn zeker niet minder dan die van Amerika en de Sowjet-Unie. MacMillan gaf in zijn toespraak het Engelse volk te verstaan dat op de defensie-uitgaven zal worden bezui nigd. Wü moeten een rechtvaardig aandeel in de defensielasten dragen, doch ook niet meer, zo zei hij. MacMillan deelde mede, dat vooral gestreefd zal worden naar ontwikke ling van de energiebronnen. Engeland staat op de eerste plaats bij de pro- duktie van atoomenergie voor indus trieel gebruik en dat zal zo blijven. Doch de atoomenergie zal, tenminste voor lange tijd, niet alle problemen oplossen. De toekomst van Engeland hangt ook af van kolen en olie, zo voegde hij hieraan toe. De premier noemde zijn regering „een krachtige, eensgezinde groep", met als zijn „voornaamste medewer ker" Butler, die zijn rivaal voor de be noeming tot premier was. Leiding Al mijn collega's geloven in „voor uitstrevend conservatisme" zo besloot de premier. „Het land verwacht lei ding; ik zal mijn uiterste best doen om leiding te geven". ENGELAND IS GROOT en dat zal het blijven als wij aaneenge sloten aan de slag gaan, zei de Britse premier MacMillan gister avond in een radiotoespraak tot het Britse volk. Hij bestreed de opvatting, dat Engeland sedert de oorlog een tweede- of derde-rangsmogendheid is geworden. Dat is nonsens, zo zei hij. Engeland is het land waar de stoommachine werd uitgevonden, het schonk de mensheid de penicilline en ontdekte de radar. Het land dat de eerste atoomcentrale bouwde hoeft niet bang te zijn voor tijdelijke moeilijkheden. Wij hebben vertrouwen nodig en geen defaitistisch gepraat. WENEN, 18 jan. Zware sneeuw stormen woeden in het Oostenrijks' Hongaarse grensgebied. Verscheidene Hongaren, die gisteren probeerden de grens over te komen het waren er ■lechts 272 kwamen met bevroren ledematen in Oostenrijk aan. Vele uitgewekenen zakten van uit putting ineen, toen zij de grens waren gepasseerd. Een vrouw bleek reeds te zijn overleden, toen Oostenrijkse grenswachten en vrijwilligers te hulp kwamen. Een andere vrouw en een and leden aan bevriezing in ernstige graad. Men vreest, dat er nog vluclv telingen in het besneeuwde grensge bied liggen. Radio-Boedapest heeft meegedeeld, dat de Hongaarse presidentiële raad het gratieverzoek van twee ter dood veroordeelde Hongaren heeft afgewe zen. Twe andere doodvonnissen zijn gewijzigd in levenslange gevangenis straf. De federatie van Hongaarse schrij' vers heeft van de minister van bin' nenlandse zaken opdracht gekregen alle activiteit te staken, omdat haar Amerikaanse maatschappij deed bod I RIJS, 18 jan. (A.F.P.) Pre sident Nasser van Egypte heeft in een vraaggesprek met een Amerikaanse journalist gezegd, dat twee Ameri kaanse oliemaatschappijen hem het aanbod hebben gedaan om het Suez kanaal voor tien jaar te pachten te gen betaling van een miljard dollar. Hij had dit aanbod echter afgeslagen, „omdat de Egyptische soevereiniteit niet te hoop of te huur Is". De Egyptische president zei verder het niet eens te zijn met de stelling van president Eisenhower, dat een „leegte" zou zijn veroorzaakt in het Midden-Oosten als gevolg van de Brits-Franse tussenkomst in Egypte. „Als er een leegte is, zoals de wes telijke mogendheden beweren, dan moeten wij Arabieren deze opvullen", zei Nasser. WENEN, 17 jan. (Reuter) Bul garije en de Sowjet-Unie -ijn overeen gekomen 15.000 Bulgaarse werklozen in de oostelijke gebieden van de Sow jet-Unie te werk te stellen. Het zou hier in hoofdzaak ontslagen hoofdarbeiders betreffen en voormali ge boeren die in de steden geen werk kunnen vinden. optreden 'in strijd is met de belangen van de volksdemocratie' DE BILT ZEGT: Plaatselijk mist Op tal van plaatsen mist maar over wegend droog weer. Weinig wind. Temperaturen oplopend tot om het vriespunt. Westelijke correspondenten uit Hongarije gezet BOEDAPEST, 17 jan. (Reuter) Donderdag zijn twee westelijke cor respondenten uit Hongarije gewezen. Het zijn een correspondent van het Britse persbureau Reuter en een cor respondent van de Sueddeutsche Zei- tung. De laatste week zijn er nu in het geheel drie westelijke corresponden ten uitgewezen. o VENTIGMILIA, 17 jan. - (Reuter) - De Italiaanse politie zoekt naar een portret van prins Rainier en prinses Grace van Monaco, dat donderdag uit het atelier van een Italiaanse schilder in Ventigmilia is verdwenen. Het schilderij is een geschenk van Italiaanse toeristische bureaus ter ge legenheid van de geboorte van het kind van de prins en prinses, welke spoedig wordt verwacht. DEN HAAG, 17 jan. Bij K.B. is aan mr. J. R. H. van Schaik op zijn verzoek met ingang van 1 februari 1957 eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State. Met ingang van 15 febr. is benoemd tot lid van de Raad van State mr. A. L. de Block te Den Haag. Hij is thans griffier van de Eerste Kamer. Prof. de Block is buitengewoon hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de kath. economische hogeschool te Tilburg. Hij publiceerde op het gebied van het staatsrecht. Een recente joto van H. K. H. Prinses Margriet, die op 19 januari a.s. haar 14e verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom) „Iedere communist moet a/s hij strijden" MOSKOU, 18 jan. (Reuter). Chroesjtsjef, de leider van de Sowjet-communistische partij, heeft donderdag op een receptie voor premier Tjou en Lai in Mos kou bij het uitbrengen van een heildronk de wens uitgesproken „dat iedere communist in staat zou zijn als Stalin te strijden" ter verdediging van de 'belangen der werkende klasse'. De honderden gasten applau- diseerden lang, toen Chroesjtsjef Stalin 'een model communist' in de strijd voor de belangen der ar beiders noemde. Tsjou klapte het hardst. Onder nog meer applaus verklaarde Chroesjtsjef, dat „het voor ons allen, leden van de communistische partij der Sowjet-Unie, een erekwestie is om even trouw aan het marxisme-le- ninisme te zijn als Staiin." Dit was de tweede maal binnen drie weken dat Chroesjtsjef Stalin in het openbaar prees. Op nieuwjaarsdag verklaarde hij op een receptie in het Kremlin, dat alle Sowjet-leiders Stali nisten zijn in de „klassestrijd" en de .strijd tegen het imperialisme". Voor communisten ia de naam „Sta linist" geen scheldwoord, zo vervolgde Chroesjtsjef, doch het betekent „on verzettelijkheid, weigering om com promissen te sluiten en strijd tot het einde voor de overwinning van de wer kende klasse". Chroesjtsjef merkte nog op: „Ik scheid het stalinisme en Stalin niet van het communisme. Wij hebben kritiek op Stalin gele verd en wij leveren nog kritiek op hem. Maar iet omdat we hem als een slechte communist beschouwen, maar om zijn fouten, waar Lenin ons voor waarschuwde. Wij zien die fouten ook en zeggen dat zij slecht zijn. Toen Boelganin op dit punt pro beerde Chroesjtsjef te stoppen met de woorden: „genoeg, genoeg", lachte de ze. „Neen, het is nog niet genoeg", zei hjj. Olie voor tien landen PARIJS 17 jan. (Reuter) Voor de eerste tien dagen van februari heeft de oliecommissie van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking 112.000 ton stookolie en 46.500 ton dieselolie uit 'n door de oliemaat schappijen beschikbaar gestelde reser ve toegewezen aan tien Europese lan den, die met bijzondere voorzienings moeilijkheden hebben te kampen. De grootste hoeveelheden werden toege wezen aan Italië, Zweden, Frankrijk en Denemarken. Nederland behoort tot de zes landen, die verklaard hebben, dat zij voor da eerste tien dagen van februari geen aanspraak maken op toewijzing uit de reserve, zulks met het oog op de moei lijke toestand in andere landen. 9 Toscanini begraven. zal in Milaan worden Boelganin over plan van Eisenhower LONDEN, 17 jan. (Reuter). Maar schalk Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie, heeft de voorstellen van Drie vliegtuigen voor Ned. Nieuw-Guinea DEN HAAG, 17 januari De K.L. M. heeft ten behoeve van haar dochter onderneming op Nederlands Nieuw- Guinea drie verkeersvliegtuigen be steld. De toestellen die samen onge- /eer twee en een half miljoen gulden zullen kosten, zullen in april a.s. wor den afgeleverd. Het vliegtuig kan 16 passagiers en een bemanning van 2 koppen vervoeren. De toesteilen worden bijzonder ge schikt geacht voor het helpen bij het openleggen van Nederlands Nieuw- Guinea. Tweede van Nederlandse passagiersboot HET NIEUWE S.S. „STATEN DAM", dat volgende week woens dag officieel aan de vloot van de Holland-Amerikalijn zal worden toegevoegd, is gisteren van een geslaagde proeftocht in Schiedam teruggekeerd. De proeftochtsnel heid heeft 21.9 mijl bedragen. Het schip is 195 meter lang en voor 55 miljoen verzekerd. In de zomermaanden zal de „Statendam" passagiers tussen Ia de „Statendam". Boven: leeskamer toeristenklasse. Beneden: de baas van het nieuwe schip, kapitein C. Haag- Amerïka en Europa vervoeren, maar in het winterseizoen gedu rende ongeveer vijj maanden toe- ristenreizen maken. Zo staat voor het seizoen '57-'58 een wereldreis op het programma. Qua afmetingen en inhoud is dit schip het2e van de Nederlandse passa- giersvloot en het 20ste van de wereld- vloot. In het schip z(jn nieuws con structies verwerkt en men is nooit ze ker hoe de resultaten ten opzichte van de trillingen zijn, maar gebleken is, dat de „Statendam" nagenoeg trilling- vrij is. NEGEN DEKKEN De „Statendam" beschikt over ne gen dekken, die uitteraard gelegen heid geven voor sport en spel. Het schip kan 84 passagiers eerste klas en 871 toeristenklas vervoeren met een totale bemanning van 433 koppen. Twee ruimen zijn voor gewone la ding, een geschikt voor 27 auto's en in een bagageruim is een gekoelde ruimte aangebracht voor het bewa ren van bontjassen. Verder is er een ruim voor post en vijf geïsoleerde ruimen voor gekoelde lading. Op de „Statendam' zijn ook twee zwembaden, een kinderkamer naast restaurant, bars, eetzalen, rooksalons en een leeskamer aangebracht en ook treft men kapsalons aan. Daarnaast beschikt het schip uiteraard over ra diostation, hospitaal, keukens, pro- viandruimen, wasserij, drukkerij en bemanningsverblij ven. Ook kan men zijn hond meenemen, want er is een kennel met vijftien hondehokken. Eisenhower voor het Midden-Oosten gekenschetst als „een plan van econo mische en politieke expansie in het Arabische oosten", zo meldt radio- Moskou. Premier Boelganin verklaar de dat de boodschap van president Eisenhower aantoont, dat Amerika do 'koude oorlog' niet staakt. De Russische premier zei voorts, dat in Hongarije de „imperialistische plan nen' mislukt zijn. De jongste besprekingen tussen Chi nese en Russische leiders hadden een gelijkheid van meningen over actuele vraagstukken aangetoond. De voor naamste taak was, het socialistische kamp in elk opzicht te verenigen, in overeenstemming met de Marxistisch- Leninnistische beginselen. Tsjou en Lai en Boelganin zeiden vervolgens over en weer vriendelijke woorden over het Russische en Chine se volk. De Chinees schold op de wes terse landen en steunde Rusland in zijn politiek in Hongarije en Egypte. Ook Eisenhower kreeg van Tsjou een lik uit de pan. WASHINGTON, 17 jan. (AFP) Amerika, Frankrijk en Groot-Brittan- nië zijn het er over eens geworden dat het intern, politieleger van de V.N. de Israëlische troepen op het eiland van Tiran, bij de golf van Akaba en in d« strook van Gaza vervangt. Dit is donderdag van welingelichte zijde in Washington vernomen. Deze principiële overeenstemming is bereikt na recente onderhandelingen tussen deze landen. Bij de Ver. Naties wordt op het ogenblik een ontwerp resolutie van deze strekking voorbe reid. Het internationale politieleger zal in de strook van Gaza en in het gebied om de golf van Akaba blijven totdat een definitieve regeling is getroffen voor deze gebieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1