Ontevredenheid buiten parlement van Indonesië nadert climax Studenten verdiepten zich in sociale en politieke problemen Jemen nieuwe inzet controverse in Midden-Oosten Hooldvlooipredikani ds Sillevis Smitt krijgt hoge onderscheiding Onderzoek naar prijsstijging van olie in V.S. Wijziging in Sowjet-leiding pagina J Politieke crisis sleept voort Geheime Sowjet-basis in Syrië? Smokkel op België steeds drukker Persforum werd met vragen bestormd Vervolging van maatschappijen niet denkbeeldig Zullen Oosteuropese vrijwilligers worden gezonden? Tsjou en Lai op het bemiddelingspad Voor het eerst een niet-Amerikaan Yoghurt contra radio actieve besmetting Dinswiy id januari 1957. ZEEIIWSCH DAGBIAD Masjumi-leider Natsir waarschuwt regering: DJAKARTA, 14 januari. ANP. De politieke crisis in Indonesië als gevolg van de grepen naar de macht door het leger op Sumatra sleept zich ook vandaag nog voort, terwijl de partijen, die de regering nog steunen, overleg blijven plegen over het lot van het coalitie kabinet van premier Ali Sastroamidjojo. Mohammad Natsir, de leider van de Masjumi, welke de vorige week de minsters uit het kabinet heeft teruggetrokken, heeft maan dag gewaarschuwd dat, hoewel zij in het parlement nog op een meer derheid kan rekenenen met de communisten zelfs op en grote meerderheid de ontrevredenheid buiten het parlement „haar cli max nadert". Natsir kreeg de steun van de christelijke partij, welke heeft bekend gemaakt, dat zij haar pogingen „om de andere coalitiepartijen over te halen tot het gezamenlijk ontbinden van het kabinet en vervanging «r van door een krachtiger regering" zal voortzetten. Tevens deelde deze partij echter mede, dat zij eerst op 26 januari haar definitieve standpunt met betrekking tot de positie van het kabinet zal bekend maken. Op die dag komt de partijraad bijeen. LONDEN, 14 jan. (ATP). Volgens het Britse blad „Daily Mail" is een verlaten Bomeinse stad ln de Syrische woestijn ge maakt tot een geheime Sowjet-basis. Het gaat om Resafa, een plaats ongeveer 200 km van Aleppo. In de enorme kelders van de ruïnes ligt oorlogstuig, dat vla de havenstad Latakia uit het communistische blok is aange voerd. In de basis bevindt zich voorts een sterke Russische zender, aldus de „Daily Mail". Het blad weet verder te melden, dat er de afgelopen zes weken vier schepen met wapens zijn aangekomen. Aan boord van het laatste schip, dat op zes januari arri veerde, bevonden zich twaalf straaljagers van het type MIG-17 en kanonnen. KNOKKE, 14 jan. (Belga). Sedert enkele weken wordt steeds meer gesmok keld aan de Nederlandse-Belgische grens ln het gebied van Middelburg en Moer- kerke. Verscheidene auto's, die belang rijke hoeveelheden goederen vervoerden, werden in beslag genomen maar steeds slaagden de bestuurders er in zich uit de voeten te maken. Toen de douane vernam, dat aan de post te Stroobrug twee grote auto's Nederland waren binnengereden, veronderstelden de douaniers dat de wagens met goederen geladen wel zouden terugkomen en let ten ze extra scherp op. Maar slechts een der twee auto's kwam terug men ver onderstelt dat de andere reeds vroeger was teruggekomen en werd aange maand te stoppen. Toen de chauffeur ech ter doorreed, wierpen de douane-beamp- ten versperringen over de weg, doch de bestuurder wist deze te ontwijken. Daarop losten de douaniers schoten, maar raak ten de auto niet. De wagen verdween in de duisternis. 0 Het Nederlandse bedrijfsleven heeft aan de Technische Hogeschool te Delft een bedrag van een half miljoen gulden aangeboden, bestemd voor de inrichting van de aula, welke te zij ner tijd in de nieuwe technische hoge- schoolwijk zal worden gebouwd. Ook de R.K. Ook de rooms-katholieken hebben zich uitgesproken voor vervanging van het kabinet door een krachtig extra parlementair kabinet. Zij zijn echter bereid in de tegenwoordige regering te blijven, vooropgesteld, dat onmiddel lijk stappen worden genomen om haar gezag te herstellen. Naar verluidt, hebben de katho lieken een krachtige aanbeveling ge daan tot de benoeming van Sultan Hamenkkubuwono tot minister van defensie, welke portefeuille thans wordt waargenomen door premier Ali Sastroamidjojo. ^V^olute voorwaarden De zogenaamde „Moslim Liga", waar bij drie Islamietische partijen zijn aan gesloten, heeft een reorganisatie van het kabinet voor twee portefeuilles, die thans worden bezet door de nationalis tische partij van de minister-president, als absolute voorwaarde gesteld voor het voortz-ten vv h"«r st-nu aan het kabinet Deze partijen, de Nahdatul Ulama, de Perti en de P.S.I.I. eisen de ver vanging van de minister van buiten landse zaken, Ruslan Abdulgani, die van overtreding der deviezenvoor- schriften wordt verdacht, en de benoe ming van een minister van defensie, bovendien zou de Perti te kennen heb ben gegeven mogelijk genoodzaakt te zullen zijn in elk geval haar ministers uit het kabinet terug te trekken, met het oog op de eisen daartoe van haar kt0*™-**- in Sumatra. Aftreden? Po—,-uxe waarnemers zeiden maandag, dat een groep van de „Moslim Liga" thans zou overwe gen aan de P.N.I. voor te stellen gezamenlijk te besluiten tot het aftreden van het kabinet, waarna het dan zou kunnen aanblijven als demissionair kabinet. Men zou zich hierover definitief willen uit spreken na de regeringsverkla ring, welke premier Ali Sastro amidjojo op maandag, 21 januari voor het parlement zal afleggen. meezonden Mededeling (Adv.) GRIËPI*- Mijnhvdt'i Grieppoeders. Dooi 47 cc. Nederlandse bergers in aclie in Port Said Deze foto uit Port Said toont de Nederlandse bokken „Condor" en „Arend" bezig om in de haven van deze Egyptische stad het wrak van een 380 ton metende sleepboot te lichten. Op de foto herkent men ook de omtrekken van de Neder landse bergingsvaartuigen „Zee hond" en „Bruinvisch". De deel name van de Nederlanders in het vrijmaken van het Suez-kanaal geeft allerwegen aanleiding tot grote tevredenheid. Zware uren voor de heer Ruppert en Dr. Berghuis... (Van een onzer verslaggeefsters) DEN DOLDER, 12 januari. Vrijdag en zaterdag werd op „De Witte Hei" te Huis ter Heide door de Arjos voor de achtste maal een conferentie voor Calvinistische studenten gehouden. Veelbelovende vertegenwoordigers van onze universiteiten vormden het zeer aan dachtige en niet minder kritischegezelschap dat de refera ten beluisterde van de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Rqppert en de voorzitter van de A.R. Partij, dr. W. P. Berghuis. De heer Ruppert hield een uiter aard beknopte inleiding over sociale politek. Maar in de meer dan drie uur urende discussie, die daarop volgde, kwamen praktisch alle grote proble men, waarover men tegenwoordig denkt, spreekt en schrijft, aan de or de. Het vraagstuk van de medezeggen schap, zwarte lonen, vrijere loonvor ming, Europese integratie, publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, wedu wen- en wezenvoorzieningen en be zitsvorming. Ziehier enkele onderwer pen, die de heer Ruppert door een paar welbespraakte conferentebezoe- kers „in zijn maag gesplitst kreeg". Op openhartige wijze uitten de vra genstellers bun kritiek op bepaalde situaties, zij doorspekten hun betogen met citaten uit toespraken, die de in leider bij andere gelegenheden had gehouden en met aanhalingen uit de meest uiteen lopende bladen en kran ten, kortom: zij bewezen, dat zij zich ook vóór de conferentie op „De Witte Hei" in de huidige sociale politiek hadden verdiept. De heer Ruppert sloeg zich echter op bewonderenswaar dige wjjze door de stroom van vragen, tegenwerpingen en critieken heen. Een gezellige, roezemoezige maaltijd vormde de schakel tussen sociale en politieke problemen. Dr. Berghuis sprak over de huidige positie van de A.R. partij. Hij legde er de nadruk op, dat de A.R. partij alle aanvallen op haar bestaansrecht en op de christelijke politiek in het al gemeen ten spijt midden ln de po litieke verhoudingen van vandaag staat. Zij heeft een principiële bood schap ten aanzien van hedendaagse vraagstukken op allerlei terrein. Dr. Berghuis waarschuwde echter voor verstarring: de vorming van het be ginsel der A.R.P. moet wisselen al naar de omstandigheden zich wijzigen. Bijna vanzelfsprekend nam ook de bespreking van dit referaat lange tijd in beslag. PERSFORUM Hadden de deelnemers dus vrijdag reeds hun kritiek kunnen laten horen op de chr. politieke en sociale orga nisaties, zaterdagmorgen zaten zij te genover een forum van vooraanstaan de figuren uit de chr. dagbladpers. Hierin hadden zitting dr. E. Die- mer, hoofdredacteur van „De Rot terdammer", 6 oud-journalist prof. dr. J. J. de Jong, de heer J. S. Hoek, parlementair redacteur van Trouw, de heer E. van Ruller, hoofdredac teur van de Nieuwe Prov. Groninger Courant en de heer P. Wybenga, chef-redacteur van het Friesch Dag blad. Werd er een afspraak gemaafcf? WASHINGTON, 12 jan. (AFP). Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft een onderzoek ge opend naar de stijging, welke de prijs van ruwe olie in de Ver. Sta ten de laatste tijd heeft ondergaan zo wordt in officiële kringen ver nomen. Dit onderzoek werd toe vertrouwd aan de anti-trust-afde- ling van het ministerie. Het on derzoek heeft naar men meent ten doel vast te stellen of de recente vrij algemene stijging van de prij zen voor ruwe olie in de Verenig de Staten het gevolg was van een afspraak tussen de oliemaatschap pijen. Wanneer na afloop van dit onderzoek het ministerie van me ning is dat er waarschijnlijk een afspraak is, zal het gerechtelijke vervolgingen instellen tegen de Amerikaanse oliemaatschappijen op grond van de anti-trust-wet geving. De Amerikaanse minister van bin nenlandse zaken, Seaton, heeft be kendgemaakt, dat tussen 1 november en 2 januari 28,2 miljoen vaten (bar rels) Amerikaanse olie naar West-Eu ropa zijn verscheept om daar verlich ting te brengen in het tekort, dat door de Suezkanaalcrisis werd veroorzaakt. Uit het door Seaton gepubliceerde rap port blijkt, dat dit totaal bestond uit Ook toen ontstond weer een leven dige discussie over de specifieke voor lichtende taak van de chr. pers, het al dan niet wenselijke van een aan de A.R.-partij gebonden dagblad en van een gedifferentieerde chr. pers en tal van andere onderwerpen meer. Het fo- rum riep hierb'j de studenten op tot het geven van kritiek, maar dan van uit de solidariteit met de chr. pers. De conferentieleider, mr. Bramer, vroeg in z(jn slotwoord medewerking voor komende pogingen van het Arj os-be stuur om de calvinistische studenten meer actief in het werk van de poli tieke meningsvorming te betrekken. 16,7 miljoen vaten ruwe olie en 11.5 miljoen vaten produkten als benzine en distillaat stookolie. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Franse regering bekend heeft ge maakt, dat automobilisten tot nader order mogen reizen zover als zij met hun benzinerantsoen, dat voldoende is voor een afstand van ongeveer 350 km, kunnen komen. Kort voor de rantsoenering in no vember werd ingevoerd werd bepaald, dat automobilisten zonder bijzondere vergunning niet verder mochten rei zen dan het naburige departement. Voor Kerstmis en Nieuwjaar werd die bepaling opgeschort, maar zij zou de volgende week weer in werking zijn getreden. De hotelhouders in de pro vincie hadden reeds gedreigd, dat zij uit protest tegen de beperkingen op het autorijden in staking zouden gaan. Zij beweerden, dat de maatregel tot werkloosheid fai het hotelbedrijf zou leiden. Volgens Tass is de Sowjet-Unie van plan dit jaar haar olieproduktie met 13 procent te verhogen tot 97 miljoen ton. De olie-ondernemingen in de be trekkelijk nieuwe oliegebieden van de Oeral en de Wolga worden tot ont wikkeling gebracht en de otieverken- ningen in westelijk Siberië en Cen traal Azië worden uitgebreid. NEW YORK, 14 jan. (Reuter). De „New York Times" schrijft in een telegram uit Warschau, dat Chroesj- tsjef vorige maand bij een stemming in het bestuur van de communistische partij van de Sowiet-Unie de post van eerste secretaris bijna heeft ver loren. Hij zou slechts weinig stemmen meer hebben gekregen dan oud-pre mier Malenkof. Volgens xleze berichten uit War schau zou Malenkof waarschijnlijk binnenkort .erste secretaris van de partij worden. Chroesjtsef zou dan maarschalk Boelganin als premier vervangen, terwijl laatstgenoemde in de plaats zou komen van maarschalk Worosjilof als voorzitter van het pre sidium van de Opperste Sowjet. Van Molotof, thans minister van staats toezicht, werd gezegd, dat hij niet tot de hoogste leiders zal gaan behoren. Gevaarlijk binnenbrandje Wanneer binnenbrandjes niet vlug geblust worden, ple gen zij zich meestal snel uit te breiden en bestaat het gevaar, dat korte tijd later een hele straatwand door het vuur is aangetast. Dit beeld kwam ons in gedachten, toen wij ons verdiepten in de moeilijkheden, welke tussen het on afhankelijke Arabische koninkrijk Jemen op het Arabische schiereiland en Engeland als beheerder van het protectoraat Aden zijn gerezen. Er wordt daar de laatste dagen volgens allerlei berichten nogal stevig gevochten. Een binnenbrandje van zeer gevaarlijk karakter. Er zit nl. heel wat meer achter. Er wordt zelfs gesp" i van het zenden van Russische vrij willigers. Voor een goed begrip van de situatie is het noodzakelijk eerst iets meer over Jemen, dat aan het Britse protectoraat Aden grenst, te vertellen. Dit konink rijk zesmaal zo groot als Ne derland met een bevolking, die nauwelijks een derde van het Nederlandse inwonertal omvat - is een vruchtbaar gebied, dat wordt bewoond door twee vol ken, die, hoewel beide volledig Mohammedaans, scherp tegen over elkaar staan. Er zijn in de loop der laatste tientallen jaren Hef gesprek van de dag enkele revoluties geweest en 't land wordt nu geregeerd door kroonprins El Badr, die vorig jaar een vriendschapsbezoek bracht aan Moskou en naar ver luidt met belangrijke toezeggin gen omtrent (militaire en eco nomische hulp terugkeerde. Propaganda Alles wijst erop, dat er sprake is van een weloverwogen en goed georganiseerde anti-wester se propaganda, waarvan de lega tie van Jemen te Bonn 't brand punt is. Engeland wordt ervan beschuldigd met gebruikmaking van tanks en vliegtuigen vanuit Aden aanvallen op Jemens grondgebied te doen en er wordt verteld, dat het uiteindelijk gaat om de olie, die Jemen zou bezitten, maar die nog niet ge wonnen kan worden. De Britten stellen daartegen over, dat de al vele jaren be staande activiteit van Jemeniti- sche stammen, die regelmatig in vallen doen in het protectoraat, f de laatste tijd plotseling veel he viger en omvangrijker is gewor den. Voor het eerst heeft ook het Jemenitische leger meege daan. De stammen worden op gezet door de autoriteiten. In 1934 sloten Engeland en Je men een verdrag, waarin o.m. werd overeengekomen, dat beide partijen eikaars grondgebied zouden respecteren. Al spoedig werd duidelijk, dat Jemen zijn aanspraken op het bezit van het protectoraat handhaafde. Aan de afspraak hield het zich dan ook niet. Steeds hadden de Britten veel last van invallen van gewa pende stammen. Slechts de bin nenlandse tegenstellingen in Je men en het ontbreken van wat ook maar op een geconsolideer de staat geleek waren oorzaak, dat het nimmer tot een groot scheepse aanval op Aden kwam. Ook nu vinden de Engelsen het nog niet nodig extra versterkin gen te laten aanrukken, omdat zij van mening zijn, dat zij het met de aanwezige troepen en wapenen wel aan kunnen. Contacten met Oost-Europa De kroonprins bezocht deze zomer niet alleen Moskou, maar ook Praag en Oost-Berlijn. Reeds verschillende malen is volgens berichten van Reuter vast gesteld kunnen worden, dat in Jemenitische havens Russi sche en Tsjechische wapens wer den ontscheept. Dat het spel van de kant van Jemen goed ge speeld wordt, blijkt we] uit het feit, dat het land reeds aan de Verenigde Naties heeft gevraagd om de „Britse agressie" een halt toe te roepen. De zender van ra dio Cairo staat volledig ter be schikking van Jemen om berich ten over „medogenloze Britse bombardementen" en „aanvallen met tanks" om te roepen. Gezegd werd ook, dat duizenden „vrij willigers" zich willen aanmelden uit de landen van Oost-Europa om in Jemen het „kolonialisme" te verdrijven Dat dit binnenbrandje meer is dan een onschuldig vuurtje, dat met enkele emmers water kan worden geblust, valt af te leiden uit de laatste redevoering van Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken die heeft verklaard, dat het ver zoek van president Eisenhower aan het Congres om troepen naar het Midden-Oosten te mo gen zenden ,als het communisti sche optreden daartoe noopt, ook 1 geldt voor het geval er daar ge bruik zal worden gemaakt van „vrijwilligers". De Russische de legatie, die nu een bezoek aan Jemen zal brengen, zal dit niet mogen vergeten. Men kan erop rekenen, dat na Dulles' verkla ring de animo om „vrijwilligers" te sturen zeer veel geringer zal lijn geworden. Ingezonden Mededeling (adv.) door de lange winter. ,j als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met ABPlJSlBOOPsmooe Waterschap Z-Vlaanderen 's-GRAVENHAGE, 14 ja. Bij Kon. Besluit is benoemd in de provincie Zeeland tot voorzitter van het water schap Nol-Koude-en-Loven, C. Dek ker te Hoek. WARSCHAU, 14 jan. Reuter. De Chinese premier, Tsjou en Lai, heeft verklaard, dat zijn regering hem had belast met een missie naar Polen en Hongarije om door persoonlijk contact te helpen bij de verdere versterking en vereni ging van de socialistische landen. Hij sprak tot een menigte van ver scheidene duizenden personen. Tsjou kwam vrijdag in Warschau aan voor besprekingen met Poolse leiders, welke vijf dagen zullen duren. Four Chaplains Award" 's GRAVENHAGE, 14 jan. De Neder landse hoofilvlootpredikant, ds. J. H. Sil levis Smitt, is de onderscheiding toege kend van de „four chaplains award", een Amerikaans fonds, dat de oecumenische gedachte bij de strijdkrachten levendig wil houden. De onderscheiding zal Ds. Sil levis Smitt, die zoals gemeld in ge zelschap van vice admiraal b.d. H. C. W Moorman op 30 januari een reis o.m. naar Amerika zal maken, te New York worden overhandigd op 2 februari. De „four chaplains award" is een her innering aan het vergaan van een Ame rikaans troepentransportschip, waarbij vier geestelijken, nl. twee predikanten, een r.k. geestelijke en een rabbi, hun red dingsgordel afstonden aan jongeren en alle vier met 't schip in de diepte ver dwenen. Het fonds kent een keer per jaar aan de geestelijke van de land-, zee- en lucht macht, die het meest gedaan heeft voot de oeeumeniciteit in de strijdkrachten, een medaille toe plus een bedrag van 500 dollars Voor het eerst sedert het bestaan van dit fonds zal deze onderscheiding nu worden uitgereikt aan een niet-Ameri kaan. TOKIO, 14 jan. (A.F.P.) Op de conferentie over atoomenergie in To kio heeft men verklaard, dat yoghurt een doeltreffend hulpmiddel is ter voorkoming van ziekten, die door radio-actieve bestraling kunnen ont staan. Een Japanse professor heeft ter conferentie verslag hierover uitge bracht. Hij had mensen en ratten een jaar lang aan radio-actieve bestraling blootgesteld. Zij vertoonden echter geen symptomen van de ziekten, die hiervan gewoonlijk het gevolg zijn, omdat zij eter kregen, dat gebaseerd was op yoghurt. Volgens de professoren bevat yog hurt bestanddelen, die het organisme beschermen tegen de gevolgen van radio-activiteit.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3