Militaire macht van Sowjets een acuut gevaar Keuze uit bijna elfhonderd soorten handschoenen voor heren Wonderlijke opzegging C.A.0.'s in de gehele landbouw Gomulka wenst: Polen hanteren geen potlood bij de stembus Overleg over Jemen VIJF PUNTEN V.S. pogen internationale spanning te verminderen Inflatie bedreigt Hongarije V.S.? „Leeuw heeft staart verloren" Kanon staat klaar in Monaco PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De hoogte van heel Den Haag... Waarom Eisenhower voorstellen deed Troepen aan rand van Midden-Oosten Gevaren niet denkbeeldig Heeft Britse arts rijke vrouw vermoord? Tegen van de kracht hei wafer Voorstel in politieke commissie van Verenigde Naties Egyptische gevangenen naar huis Hongaren in Budel Over van import ,Dat is veel te veel!' Vijf wenken voor zakenmensen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Ooes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 «n 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad C NIEUWE WIJK IN MIDDELBURG (Zie pagina 2). 12e Jaargang No. 3602 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jACQ. de Smit Dinsdag 15 januari 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.41 u., onder 17.00 u. Maan op 17.5r u., onder 8.17 u. Hoogwater woensdag 16 januari: Vlissingen: 1.31 u. 2.08 m., 13.57 u. 2.17 m. Terneuzen: 2.02 u. 2.22 m., 14.27 u. 2.31 m. Wemeldinge: 3.23 u. 1.77 m., 15.47 u. 1.88 m. Zierikzee: 3.08 u. 1.52 m., 15.36 u. 1.62 m. WASHINGTON 15 december. De Sowjet-Unie heeft aan de rand van het Midden-Oosten, in Bulgarije, in de Kaukasus en in de Oekraine een-groot aantal luchtstrijdkrachten gestationeerd, die, mocht zich in het gebied rond de Middellandse Zeeeen wrijving van enige betekenis voordoen, onmiddellijk kunnen ingrijpen. De Sowj et-regering schijnt van me ning te zijn dat deze troepen in staat zullen zijn bij een eventueel conflict met militaire middelen een Russische overwinning af te dwingen. Deze waarschuwende woorden liet de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gisteren horen in een bijeenkomst van de Se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten. Dulles voegde aan zijn verklaring nog toe dat het roekeloos zou zijn te betwijfelen of de Russen werkelijk wel in staat zullen zijn een militaire overwinning te behalen. B\j de dienst gemeentewerken in Den Haag is de grote koperen ooievaar gear riveerd die met het daaraanbevestigde kruis en de grote bol een plaatsje zal vin den op het topje van de St. Jacobstoren. Eer het echter zover is, wordt het ge heel nog van een laagje verguldsel voor alen. Op de foto zien we de stadswapen- windwijzer bij de aankomst in de resi dentie. LONDEN, 14 jan. (AFP). Het ligt in de bedoeling een bijeen komst te houden van officieren uit Jemen en Aden ter regeling van de spanning in het woestijnachtige grensgebied tussen de twee lan den. De spanning in het grensge bied heeft in de afgelopen weken tot gevechten geleid. De regering van Jemen had in de cember reeds besprekingen voorge- !teld. Een Brits verzoek om nadere in- ichtingen is pas na enige weken be antwoord en zaterdag heeft het mini sterie van buitenlandse zaken in Lon den een mondelinge mededeling over deze kwestie verstrekt aan de zaakge lastigde van Jemen in Engeland. SYRIë STEUNT JEMEN De Syrische regering heeft de bui tenlandse diplomatieke vertegenwoor digers te Damascus een memorandum doen overhandigen, waarin steun wordt gegeven aan Jemen, in zijn con flict met Groot-Brittannië. In een an der memorandum wordt de aandacht gevestigd op het niet terug trekken van Israëlische troepen uit een gedeelte van het schiereiland Sinai en et gebied van Gaza. Op een te Den Haag gehouden protestantse getuigenisavond is beslo-1 ten leedwezen uit te spreken over de benoeming van de r.k.-burgemeester. 1 Dat de Sowjets aan de rand van het Midden-Oosten een sterke troepen macht hebben staan is, aldus de Ame rikaanse minister overduidelijk geble ken. Hij merkte op deze bewering met rapporten te kunnen staven en zeide voorts van mening te zijn dat ten aan zien van de Russische politiek geen enkele voorspelling kan worden ge daan. De machthebbers in het Kremlin kenschetste hij als volkomen onbere kenbaar. Geen remmen Dulles noemde de Russische bedrei ging vooral gevaarlijk omdat bij de communisten alle morele remmen ont breken. Hun optreden is, zo zeide Dul les, uitsluitend gebaseerd op het ver langen naar macht in de internationale wereld. Het communisme is er nog steeds op uit de wereld te veroveren. Infiltratie De bewindsman merkte op dat de communisten trachten in het Midden- Oosten vooral de arbeiders voor hun leer te winnen. Men probeert te infil treren in de georganiseerde arbeiders- SHet Amerikaanse voorstel be- staat uit vijf punten: f 1. Tegengaan van de neiging om steeds grotere voorraden kern- wapens aan te leggen en het verminderen van de kans op een atoomoorlog. 2. Treffen van voorzieningen te- J gen een verrassende overval en zodoende een oorlog op v grote schaal te voorkomen. i 3. Verminderen van de bewape- <j ning en verhogen van de le- vensstandaard. (i 4. Verzekering dat de ontwikke- 5 ling van toestellen, bestemd ij voor vluchten buiten de aard- 1 se dampkring, uitsluitend i voor wetenschappelijke en vreedzame doeleinden is be- J stemd. 5. Doen afnemen van de span- 7 ning en het bereiken van op- 6 lossingen in moeilijke politieke vraagstukken te vergemakke- lijken. j O qïtï beweging. De onrust onder veel Ara bische vluchtelingen maakt het voor de communisten gemakkelijk om de mensen te beïnvloeden door hen de „heilstaat voor alle bezitlozen" te be loven. Met deze mededelingen trachtte Dulles de achtergrond duidelijk te ma ken van de voorstellen, die Eisenho wer t.a.v. de politiek van de V.S. in het Midden-Oosten heeft gedaan. EASTBOURNE, 14 jan. (Reuter) Dr. John Bodkins Adams uit East bourne, een deftige badplaats in En geland, is maandag beschuldigd van vergiftiging van een rijke weduwe, die hem kostbaarheden en een prach tige auto heeft nagelaten. Volgens de openbare aanklager is het zonneklaar, dat hij voor haar dood geloofde, dat deze zaken hem nage laten zouden worden. De beschuldiging van dr. Adams is de climax van een jarenlange „fluis tercampagne" in Eastbourne waarvan dr. Bodkin het onderwerp is geweest. Dr. Adams is lange tijd de lijfarts ge weest van welgestelde bejaarden. Me vrouw Edith Alice Morell, die volgens de beschuldiging door dr. Adams is vermoord, stierf zes jaar geleden in de ouderdom van 81 jaar. Zij was een van zijn patiënten. De openbare aanklager zei, dat me vrouw Morell kort voor haar dood een grote dosis morfine en heroine kreeg toegediend. 0 In de Hollandse IJssel is een groot project onderhanden: de bouw van een stormvloedkering, die de constructie omvat van een schutsluis, een afslui ting van de rivier door twee beweeg bare schuiven en de overbrugging van de rivier. De bijgaande panoramafoto geeft een overzicht weer van de stand der werkzaamheden aan de lage zijde van het project (d.i. de naar zee gekeerde zijde). NEW YORK, 15 jan. In de politieke commissie van de Ver. Naties heeft de Amerikaanse afge vaardigde gisteren een uit vijf punten bestaand voorstel gedaan, dat ten doel heeft de spanning in "dfe wereld te verminderen. Voorts is medegedeeld dat Amerika in toenemende mate hoeveelheden splijtbare stoffen voor vreedzame doeleinden ter beschikking zal stellen en andere landen zal aansporen volle dige bijdragen te leveren tot het con structieve gebruik van kernenergie. Indien een dergelijk akkoord van kracht zou kunnen worden, zou het mogelijk zijn proefontploffingen van kernwapens te beperken en uiteinde lijk ermee op te houden. Wat de beperking van de mankracht betreft noemde de Amerikaanse afge vaardigde voor de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten elk 2.500.000 man, en 750.000 voor Groot-Brittannië en voor Frankrijk. Koeznetsof, de plaatsvervangende Sowjetminister voor buitenlandse za ken, hield vervolgens een lange toe- CAIRO, 15 jan. (Reuter) Is raël is van plan op 17 januari vijfdui zend Egyptische krijgsgevangenen te rug te zenden. Van Israëlische zijde is de Egyptische beschuldiging, dat in het gebied van Gaza 8.000 Arabieren zouden zijn terechtgesteld, weerspro ken. WENEN, 15 jan. (Reuter) Het communistische partij-orgaan in Hon garije heeft medegedeeld dat er te kenen zijn, die op inflatie wijzen. Bij de gevechten is circa 300 miljoen gulden schade aangericht en de reste rende handelsvoorraden zijn als ge volg van hamsteren tot een derde verminderd. Als het tekort niet snel door de produktie wordt aangevuld, moet er inflatie komen, aldus het blad. De staatsuitgaven moeten drastisch worden beperkt. Er moet minder geld uitgegeven worden voor het leger, rei zen naar het buitenland en represen tant. Ook de investeringen moeten BUDEL, 14 jan. De eerste groep van de tweeduizend Hon gaarse vluchtelingen, die tijdelijk in Nederland huisvesting zullen vinden en t.z.t. zullen doorreizen naar Canada, waar zij zich defini tief zullen vestigen, is vandaag in het kamp Budel aangekomen. De groep bestond uit 264 personen. Zij zullen een week in het kamp ver blijven en daarna naar diverse woon oorden gaan Op 4 en 18 februari wor den de volgende transporten verwacht. Naar wij vernemen zal het kamp Bu del op 15 maart ontruimd moeten zijn, omdat men het dan weer nodig heeft voor de legering van militairen. beperkt worden, evenals de uitvoer van consumptiegoederen. Een militair gerechtshof heeft twee arbeiders tot resp. vijftien en veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het verbergen van wapens. Kovacs, leider van de Hongaarse boerenpartij, heeft besloten zich uit de politiek terug te trekken. Hij wei gert de leiding van de communistische partij te aanvaarden. CHICAGO, 14 jan. (Reuter) De heer A. N. Lilly, vice-president van Texas Oil Company heeft ver klaard, dat tenzij binnen de eerstko mende tien jaar in de Verenigde Sta ten uitgebreide ieuwe olievelden worden ontdekt ongeveer 3 miljoen barrels olie per dag door de Verenig de Staten zouden moeten worden in gevoerd en een aanzienlijk deel hier van zal uit het Miden Oosten moeten komen. DE BILT ZEGTs Opklaringen Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige wind tus sen noordoost en oost. Over het alge meen lichte vorst. UTRECHT, 14 jan. Het hoofdbe stuur van de Alg. Ned. Agrar. Be- el riji'sbond heeft in zijn maandagoch tend gehouden vergadering besloten, over te gaan tot opzegging van alle collectieve arbeidsovereenkomsten, die voor het landbouwbedrijf gelden. Het overweegt ernstig, niet tot het aan gaan van nieuwe contracten óver te gaan, alvorens de eisen ten aanzien van de lonen en de vakantietoeslag en de invoering van werkclassificatie zijn ingewllligu. In een brief aan de minister van sociale zaken, waarvan afschrift is ge zonden aan de minister van landbouw, het college van rijksbemiddelaars en het Landbouwschap geeft de A.N.A.B. van zijn besluit kennis en meldt, dat de realisering van de verlangens van de landarbeiders thans geen langer uitstel kan dulden. De minister wordt verzocht, het mogelijk te maken, dat alsnog per 1 jan. de verhoging van de vakantietoeslag met 2 en van de lo nen met 3 pCt kan worden ingevoerd en de werkclassificatie z.m. per 1 mei. ONZE MENING De opzegging van de contracten in de landbouw is een jaarlijks te rugkerende gebeurtenis. De socialis tische landarbeidersbond heeft er, waarschijnlijk om propagandistische redenen, dit jaar nog al vroeg en met veel ophef publiciteit aan ge geven. De opzegging komt op een onge lukkig tijdstip, omdat juist vandaag het Landbouwschap een bespreking heeft met de minister over de fi nanciële belangen van het land bouwbedrijf in zijn geheel. Wonderlijk is ook, dat de A.N.A.B. noch met de andere organisaties, noch met het Landbouwschap enig overleg heeft gepleegd, doch alles op zijn eigen houtje heeft gedaan, in het bestuur van het Landbouw- scnap heblen nota bene ook verte genwoordigers van de A.N.A.B. zit ting, al moet worden opgemerkt, dat zij zich in de laatste openbare ver gaderingen wat narrig gedroegen. Een motorrijder uit Mechelen slipte met zijn motor te Apeldoorn. In het ziekenhuis overleed hij aan de verwondingen. De burgemeester van Enschede heeft in de raad gepleit voor een der de technische hogeschool in Enschede. DEN HAAG, 14 jan. H.M. de Ko ningin zal met enige vrienden en ken nissen zaterdag 19 januari a.s. des avonds per trein naar Arosa in Zwit serland vertrekken voor een winter sportvakantie van ongeveer 12 dagen. Z.K.H. Prins Bernhard der Neder landen, die zoals bekend de winter sport niet mag beoefenen, stelt zich voor H.M. de Koningin in Arosa af te gaan halen. spraak, waarin hij fel van leer trok tegen de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten, die hij een poging tot hervestiging van het kolonialisme noemde. Aan het eind van zijn rede vroeg Koeznetsof om een speciale zitting van de V.N.-assemblee over het vraagstuk van de ontwapening en deelde hij me de dat de Sowjet-Unie het Amerikaan se plan zorgvuldig zal bestuderen. Russisch voorstel De Rus deed daarna eveneens een voorstel om de strijdkrachten van de grote mogendheden en de Navolanden te verminderen, evenals van de landen die verenigd zijn in het pact van War schau. Hij stelde verder voor alle mili taire bases op het gebied van andere landen binnen twee jaar op te heffen, de militaire uitgaven te verminderen en de instelling van een streng en doeltreffend internationaal toezicht op de naleving van de ontwapeningsver plichtingen. TAXICHAUFFEUR AANGEVALLEN Twee matrozen in arrest AMSTERDAM, 14 jan. Twee ma trozen, die vanavond in de binnenstad een taxi hadden aangeroepen hebben de chauffeur, nadat ze hem verzocht hadden te stoppen, met een mes in de nek gestoken. De 44-jarige chauffeur werd licht gewond. Hij sprong uit zijn wagen en riep om hulp, waarna de jongens de benen namen. Twee in de buurt sur veillerende agenten zetten onmiddel lijk de achtervolging in en wisten een van hen te pakken te krijgen. Da tweede aanrander heeft zich later op de avond vrijwillig gemeld. Chroesjtsjef: LONDEN, 14 jan. (Reuter-A.F.P.) „Eisenhower ziet dat de Britse leeuw, die nog kort geleden talrijke Aziati sche en Afrikaanse volkeren vrees in boezemde, oud geworden is, verzwakt, en na zijn stem in Egypte ook zijn staart heeft verloren. Om die leeuw, om het Brits-Franse imperialisme ta vervangen dringt het Amerikaanse imperialisme zich in het gebied van het Nabije Oosten en Midden-Oosten". Aldus de Sowjet-leider Chroesjtsjef, op een vergadering in Tasjkent. Sprekend over de „Eisenhower-doc trine" voor het Midden-Oosten, zei de Russische leider: Eisenhower doet het voorkomen alsof het de Sowjet-Unie is, die (het Midden-Oosten) wi) ver overen. Het moet een grote fantast zijn die de Sowjet-Unie van dergelijke din gen beschuldigt. De hele wereld weet dat het de Britse, Franse en Israëli sche legers waren die tegen Egypte optrokken. WARSCHAU, 14 jan. (Reuter) Over enkele dagen op zondag a.s. kunnen de Polen naar de stembus gaan. Weliswaar is deze verkiezing op geen stukken na te vergelijken met de stemmingen voor parlementsleden in de democratische landen, maar een (lauwe afschaduwing daarvan is het toch wel. Op de stembrief staat een lange rij van namen. De bovenste namen zijn van de mensen, die het Poolse com munistische bewind (navolging van het Tito-regiem) steunen. De „staart" bestaat uit 114 partijloze candidaten. Gomulka, de regeringsleider, heeft ook een verkiezingsrede gehouden. „Reactionairen", zei hij, willen ons bij AMSTERDAM, 14 jan. „Er wor den in ons land bijna 1100 typen herenhandschoenen gemaakt en dat is veel te veel", riep vanavond dr. P. Th. Posthumus Meijes uit op een verga dering van de Amsterdemse midden stands-centrale, waarin alle midden- stndsvakbondsbesturen zijn verenigd. De avond vormde het begin van een gezamenlijke actie om 4a efficiency in het bedrijfsleven en daarmede de algemene produktiviteit op te voeren. Dr. Posthumus Meijes, raadde elke middenstander o.a. aan: 1. Vraag u rteeds if of in het werk iets vereenvoudigd kan worden. 2. Spiegel u lammer aan uw vader of grootvader, „die het ook zo deed", want wat vroeger nog kon, gaat thans niet meer op. Probeer uw personeel te doordrin gen van de noodzaak van verho ging der produktiviteit door be zielende leiding met een warm hart. Begin aan typebeperking bij uw ar tikelen, want gemiddeld bestaat uw assortiment v't 80 procent incou rante goederen. Werk samen met andere zaken, zelfs met concurrenten: koop sa men, voer samen reclame. de verkiezingen verrassen. „Stemmen zonder namen door ta strepen is de beste manier", aldus Go mulka hetgeen betekent dat een onbewerkte brief wordt aangerekend als stem op de eerste namen van da lijst. Monaco wacht in spanning op de blijde gebeurtenis in het gezin van Reinier en Grace. Kanonnen worden „in stelling" gebracht om met vreug deschoten de prins of de prinses (resp. met 101 of 21 schoten) te verwelkomen

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1