VERJAAG ALLE VERKOUDHEIDS-MISÈRE VAN UW KIND...VANAVOND NOG! Hoe moet de jeugdsport worden gesubsidieerd KETTERIJ IN DE CATECHISMUS Van den Dienst des Woords ©,e ïladio ttAenqt U meisje Oosierbaan Ie Cointre N.V. U KUNT HET PROBEREN VOOR ƒ0,75 SPECIAAL PR0EFD00SJE THANS VERKRIJGBAAR! DIT VERLICHT DE KOU OP 2 MANIEREN 'Alléén maar \/|CKS inwrijven" VvaporSb Groningen introduceert nieuw systeem Veel studie is nodig om tot een verantwoorde regeling te komen DE KERK VANDAAG Niemöller op de vingers getikt Adenauer wenst economische adviezen Maandag 14 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Jiüim adueUMtiej DIVERSEN: <m Voor bruiloften of feesta vonden filmvoorstelling met geluid. Tel. 3006, D. P. COR- NELISSE, Korte Delft 30, Mid delburg. Door geheel Zeeland. b Laat uw japon, blouse of rok naaien op ons maatatelier. De gtof die u zoekt hebben wij voorradig. POLEY, Ganze- poortstraat, Goes. rn. Attentie, ingevolge de schaarste van degelijke kwa liteiten hereninterlock onder- kleding, kunnen wij u het on derstaande ten zeerste aanbe velen. 't INTERLOCKHUIS, Lange Vorststraat 45, Goes. m Heren interlockhemden met korte mouw, met ronde hals en knoopsluiting. BI. toren 2,983,09, zware kwaliteit 3,593,98—4,10, extra zwaar 4,98—5,29. 't INTERLOOK- HUIS, Lange Vorststraat 45, Goes. Heren interlock borstrokken met knoopsluiting en ronde hals. BI. toren 2,98, extra zwaar 4,98, extra zwaar in edeldons 4,98 met lange mouw 6,55. 't INTERLOCKHUIS, Lange Vorststraat 45, Goes. M Lange heren-interlock pan talons BI. toren 2,98 en 3,09, Lange pantalons gouden toren extra zwaar met bandsluiting 6,355,98, korte herenbroeken met J-sluiting zware kwali teit 2,09—2,29—2,49. 't INTER LOCKHUIS, Lange Vorst straat 45, Goes. Heren interlockhemden zon der mouw BI. toren 1,75, nes tor 1,98, zware kwaliteit 2,09 2,292,49, extra lang met slip 2,89. 't INTERLOCKHUIS Lange Vorststraat 45, Goes. Attentie, bovenstaande aan biedingen, brengen wij ook des donderdags op de markt te Middelburg, let dan speciaal op het kraam met de naam 't INTERLOCKHUIS. Kienzle auto-klokken. D. LIEVENSE, L. Vorststraat 87, Goes. Flink zelfstandig gevraagd bij Bakkerij S. KLAPWIJK Seisweg 65, Middelburg Een boek over de prediking naar gereformeerde belijde nis, onder leiding van Prof. Dr. R. Schippers Met bijdragen van: Dr. R. Schippers; Ds. R. H. Kui pers; Ds. E. Th. v. d. Born; Ds. H. J. Spier; Dr. M. B. van 'tVeer; Ds. F. Guillau- me en Ds. D. van Dijk. Prijs ƒ2.50 Verkrijgbaar bij de boek handel of rechtstreeks bij GOES Een eenvoudige behandeling brengt directe verlichting -precies waar Uw kind die het meeste nodig heeftin zijn neusje, keeltje en borstje. Wrijf gewoon Uw kind tegen bedtijd met deze aangename medicinale zalf in en zie eens hoe vlug hij zich beter voelt! Hij slaapt dan rustig door terwijl alle ellende van zijn kou 's nachts verdwijnt! Laat Uw kind niet onnodig lijden! Vanavond kunt U een modern, uit wendig middel gebruiken om de kou vlug te verlichten. Vicks VapoRub wordt gebruikt door millioenen Moeders in 119 landen—het zal U en Uw gezin ook helpen. Wrijf gewoon Vicks VapoRub op borst, keel en rug. 1. Door de neus: Door de lichaamswarmte geeft Vicks VapoRub heilzame medicinale dampen af, die Uw kind inademt. Deze dampen verlichten de aandoening en kal meren het hoesten. 2. Door de huid heen: Tegelijkertijd voelt de borst van Uw kind warmen aangenaam aan, terwijl Vicks VapoRub direct door de huid heen werkt als een pappleister. Deze dubbele werking van Vicks VapoRub bestrijdt de kou ter wijl Uw kind slaapt.'s Ochtends is het ergste van de kou meest al voorbij. Ter kennismaking met deze heerlijke verlichting, is Vicks Vapo Rub nu verkrijgbaar in een speciaal proefdoosje voor ƒ0,75. U kunt het ook krijgen in de grote voordelige pot voor 1,75. J GOES, 12 januari. De begroting voor de gemeente Groningen voor 1957 vermeldt een bedrag van 15.000 voor directe subsi diëring van de jeugdsport. Weliswaar moet deze begroting nog worden goedgekeurd door de gemeenteraad en ged. staten, doch het is vrijwel zeker, dat ook Groningen als een der weinige gemeenten van ons land dit jaar de jeugdafdelingen van de verschillende sport verenigingen direct zal subsidiëren naast de reeds bestaande in directe subsidiëring. Het indirecte subsidie bestaat uit een bedrag van ongeveer 200.000, zijnde het verschil tussen de kosten van de gemeentelijke iportaccomodatie en de huuropbrengst daarvan. Dat de stad Groningen tot directe Subsidiëring overgaat is op zichzelf reeds belangrijk. Nog belangrijker is echter het systeem, dat hierbij zal wor den gevolgd, omdat dit afwijkt van de veelal tot nu gevolgde methode van sub sidiëring naar rato van het aantal Jeugdleden van een vereniging. De jeugdafdelingen van de Groningse sportverenigingen waarbij de leef tijdsgrens op 16 jaar is gesteld zul len voortaan slechts de helft moeten betalen van de vastgestelde huur voor het gebruik van de gemeentelijke sport velden, -zalen en slntelbaan. Voor inci dentele sportgebeurtenissen voor de Jeugd zullen eveneens terreinen voor lagere dan de vastgestelde tarieven be schikbaar kunnen worden gesteld. Voort kan een subsidie worden ver leend voor sportactiviteiten voor de Jeugd in weekends, kampen en cur sussen en in bepaalde gevallen om het aanstellen van een bevoegde jeugdleider mogelijk te maken. Tenslotte ls ook een deel van het Subsidiebedrag bestemd voor het ge- Ven van cursussen aan technische lei ders van Jeugdafdelingen, teneinde hun algemene vorming te doen blijven aan fluiten bij de ontwikkelingsgang van de lichamelijke opvoering. Pleidooi van wethouder Tijdens het laatstgehouden congres Van de landelijke Contactraad voor de Gemeentelijke Bemoeiingen met de Ll- ohamelijke Opvoeding en de Sport ls de subsidiëring van jeugdsport door de gemeentelijke overheden uitvoerig be handeld. De Amsterdamse wethouder van onderwijs, mr. De Roos, heeft een pleidooi gehouden voor deze subsidië ring, waarbij hij stelde, dat belangrij ker dan er uitvoerig over van gedach ten te wisselen, op welke wijze die steun moet worden verleend, ls het feit met die steunverlening zo spoedig mogelijk te beginnen. In verband daarmede was, naar het oordeel van mr. De Roos, subsidiëring per Jeugdlid als begin het eenvoudigste en aangewezen systeem. Op deze basis Zou dan later allerlei differentiëring kunnen worden toegepast. Hoewel alle congressisten met mr. De Roos van mening waren, dat met de steunverlening Inderdaad zo spoedig mogelijk diende te worden begonnen, werd subsidiëring per jeugdlid door velen onjuist geacht. Inderdaad zijn er tal van factoren, waarvan overwogen dient te worden, of daarmede by de directe steunverle ning al dan niet rekening moet worden gehouden. Moet er verband bestaan tussen het subsidie en de verbetering van het kader, m.a.w. moet een vereni ging met bevoégde leiding meer ont vangen dan een vereniging zonder be voegde krachten? Nog meer vragen Moet er een basisbedrag worden vastgesteld en daarboven een subsidie naar aantal en moet in dat geval in het basisbedrag allerlei verschil, alsme de de verenigingscontributie, tot uit drukking komen. Moet de subsidiëring afhankelijk worden gesteld van een minimum aantal leden? Moet er verschil wor den gemaakt met verenigingen, die let van de gemeentelijke sportaccom modaties gebruik maken? Welke leef tijdsgrens moet worden aangehouden en moet de financiële positie van de vereniging gewicht in de schaal wer pen? Moet door de subsidiëring de zelf werkzaamheid blijvend worden gesub- sidlëred Moeten voetbalverenigingen met een belaste afdeling ook van het subsidie profiteren Wat moet gebeu ren met verenigingen, waarin meerdere takken van sport worden beoefend? Moeten uitsluitend de nevenactiviteiten worden gesubsldiëerd? Dient bij de sub sidiëring rekening te worden gehouden met de sportkeuring? Het zijn alle vragen, waaruit duide lijk blijkt, dat de subsidiëring van jeugdsport niet alleen maar bestaan kan uit het vaststellen van een bedrag op de gemeentebegroting. Het zal heel wat studie vereisen om te komen tot een verantwoord basis-systeem, waarop de gemeentebesturen dan in verband met plaatselijke omstandigheden de no dige differentiëring kunnen toepassen. Verschillende factoren In rekening Groningen Is de eerste stad welke een systeem heeft ontworpen, dat met ver schillende factoren rekening houdt. De regeling geldt echter, zoals nadrukke lijk is vastgesteld, als proef. Ongetwij feld zal in de praktijk blijken, dat wij zigingen noodzakelijk zijn. Ben voor deel ls echter, dat men daar precies weet, waarvoor gesubsidieerd wordt en dat kan niet van elders gevormde sys temen worden gezegd. In dit verband is Vllsslngen een ty pisch voorbeeld. Ook daar kent men sinds vorig jaar een, zij het nog be scheiden, directe subsidiëring van de jeugdsport. Er zijn echter in het ge heel geen normen of voorwaarden ge steld en de verdeling is overgelaten aan het bestuur van de Adviesraad voor de Sport. Een moeilijke opdracht, welke onge twijfeld door dat bestuur naar eer en geweten is uitgevoerd, doch welke op geen enkele wijze het eigenlijke Jeugd werk ln de sportverenigingen heeft ge stimuleerd. Het gaat er tenslotte om de peda- glsche kwaliteiten en de algemene culturele vorming te bevorderen en te stimuleren en de levensvreugde te verhogen. Ieder systeem, dat op deze doelstelling ls gebaseerd, al is het nog zo gebrekkig, beter dan ge heel geen systeem. Eerste steenlegging te Rilland uitgesteld RILLAND, 12 jan. De eerste steenlegging van het complex van 110 woningen voor de militairen van het garnizoen Bergen op Zoom zal door onverwachte omstandigheden niet plaats kunnen vinden op donderdag 17 januari. De plechtigheid is nu vastgesteld op vrijdag 25 januari a.s. Buitengewone algemene vergadering KNZB GOES, 11 jan. Op 2 februari komt de Kon. Nederlandse Zwembond in buitengewone algemene vergadering bijeen. In verband hiermede houdt de Kring Zeeland van de KNZB op zater dag 26 januari te Breskens een buiten gewone algemene vergadering. Hoewel de agenda voor deze vergadering nog niet bekend is, mag worden aange nomen, dat de voorgestelde contribu tieverhoging zal worden behandeld, alsmede het resultaat van het efficien- cy-onderzoek op het bondsbureau van de K.N.Z.B. EEN GLAS BIER zal waarschijn lijk vijf cent duurder worden. Dat deelde de directie van Heinekens Bier brouwerij vandaag mede in de alg. ver gadering, waarin tevens werd ver klaard, dat de binnenlandse prijzen al lang niet meer renderend zijn. Men heeft de minister toestemming gevraagd voor de verhoging. DINSDAG 15 JANUARI 1957. HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Viool en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. (Intermezzo: Voordr.). 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De Dierenwereld en wij, caus. 17.30 Mil. Kapel. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Op U komt het aan, caus. 18.40 Ballroom ork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Koorconc. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Orgelconc. 22.55 Ik geloof, dat.... 23.00 Nws. 23.15 Een lid van de gereformeerde kerken heeft aan de redactie van „Omhoog", weekblad van het aartsbisdom Utrecht der r.k. kerk gevraagd, of zij de Heidelbergse catechismus, die hem is, beschouwt als een boek met ketterijen. Pater E. Bruna, die hem van antwoord dient, begint met goed moedig op te merken, dat een cal vinist op het horen van woorden als ketterij of ketters direct aan inquisitie en brandstapels gaat denken. De Nederlandse rooms- katholieken van tegenwoordig voe len zich echter allerminst geest verwanten van Alva of Philips II. Daaivm wil pater Bruna de cate chismus niet van ketterij betich ten, maar zachtere termen kiezen; hij zet dan uiteen, dat er volgens zijn vaste en heilige overtuiging stellingen in de Heidelbergse cate chismus staan, die niet in over eenstemming zijn met de door Christus geopenbaarde waarheid. Vooral de zondagsafdelingen 25 (sacramenten), 29 (avondmaal) en 30 (de mis), maar ook zondag 3 (ganselijk onbekwaam tot enig goed en geneigd tot alle kwaad) wijken af van de uitleg, die „de kerk der eeuwen, daarin bijgestaan door de Heilige Geest" aan de in die zondagen aangehaalde schrif tuurplaatsen heeft gegeven. Intussen stelt pater Bruna de vragende gereformeerde broeder gerust: „Wij zeggen niet, dat gij en uw geloofsgenoten daarom ket ters zijn, want daartoe is het nodig, dat gij als het ware tegen beter weten in en door minderwaardige motieven gedreven een geopen baarde waarheid zoudt ontkennen. En als wij zeggen dat gij dwaalt, moet gij ook weer niet aan het verloren schaap denken, want het is hier een kwestie, niet van mo reel dwalen of van zonde, maar van zich te goeder trouw vergis sen". Kerk in stad der toekomst Onder het thema „De kerk in de stad der toekomst", zal van 6 tot 9 september a.s. te Berlijn een con ferentie over protestantse kerk bouw worden gehouden. Aan deze conferentie is een tentoonstelling verbonden. In dezelfde maand zal te Berlijn een grote internationale bouwtentoonstelllng worden ge houden. Vacature van 66 jaar beëindigd Nu kandidaat J. Schelhaas van Broek op Langendijk het beroep naar de gereformeerde kerk van TJerkwerd heeft aangenomen, zal ae gemeente daar voor het eerst een eigen predikant ontvangen. Tjerkwerds gereformeerde kerk is geïnstitueerd in 1891 en was al tijd vacant. Overigens zal deze gemeente van honderd zielen de predikant niet alléén bezitten, daar kand. Schel haas ook verbonden wordt aan de gemeenten van Exmorra en Al- lingawier (samen 177 leden), die al elf jaar zonder dominee zitten. Geen centen dus geen kerkmensen! Cen mededeling van het collecte n-plan voor de Ned. Herv. Kerk bevat deze opmerkelijke notitie. Maar onlangs waren wij in een zondagochtendbijeenkomst voor onkerkelijken. Dat waren kennelijk ook allen mensen, die de kerk diensten niet, of niet meer, be zochten. Het bewijs daarvoor le verde ons de collecte bij de deur: er was helemaal geen kopergeld in! En dat terwijl wij week in week uit in tal van kerkbladen lezen, dat in de kerkcollecten nog Steeds grote aantallen centen voor komen. Sommige gemeenten goede gemeenten vaak geven de cijfers er bij; men schrikt er gewoonweg van, hoe in Nederland, dat allerwege de sporen en teke nen laat zien van toegenomen wel vaart, velen de kerk nog met een cent, of met enkele centen durven af te schepen. De mededeling van het collecte plan eindigt met de verzuchting: wanneer wordt de cent een gulden? De Levende Kerk" verschenen Dezer dagen is het eerste num- meer uitgekomen van „De Levende Kerk", een interkerkelijk orgaan in braille, en dus bestemd voor blin den. Het nummer telt 44 pagina's en bevat o.a. artikelen van ds. H. G. Groenewoud, hervormd predi kant te Groningen, ds. F. E. Hui- zinga, baptist predikant te Hengelo en dr. W. G. Harrenstein, emeri tus-gereformeerd predikant te Am sterdam, die zelf ook blind is. Volgens de r.k. bisschoppen van Fulda en Limburg (Hessen, Duitsland), heeft Niemöller, president van de evangelische kerk in Hessen, „op schandalige wijze de paus belasterd". In zijn nieuwjaarsprediking te Wiesbaden zou Niemöller de kerstboodschap van de paus onjuist geciteerd hebben, waardoor een verkeerde indruk van deze boodschap wordt verkregen. Nie möller heeft namelijk verklaard, dat „een man, die zich stad houder van Christus noemt", aan de Uno het recht heeft toege kend in te grijpen wanneer het ene land zijn militaire macht tegen het andere land gaat gebruiken. Op die manier, aldus Niemöller, wordt de preventieve oorlog goed gepraat. Ook zou de paus gezegd hebben, dat geen enkele christen zich op grond van gewetensbezwaar mag onttrekken aan de plicht, die de wet van hem eist; hierbij zou de paus eenzijdig de militaire dienst be doeld hebben. „Hier wordt" zo zei Niemöller in zijn preek de autoriteit van Christus te hulp geroepen tegen de waarheid. Dat is misbruik van Chris tus' naam. De bisschoppen hebben tegenover deze woorden het citaat uit de pau selijke kerstrede onderstreept, waarin de paus zich wel heeft uitgesproken voor vermeerdering van rechten en versterking van macht bij de Uno, maar waarin hij de preventieve oorlog beslist niet als eis heeft gesteld. Koersen. 23.16 Act. en New York calling, 23.3523.55 Gram. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.5Ö V. d. vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.09 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 School radio. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 V. d. boeren. 12.30 Land. en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Gram. 12.55 Zonewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Idem. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 V. d. plat telandsvrouwen. 14.40 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Dr. J. I. S. Zonneveld: Watervallen en stroom versnellingen in Suriname. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole ork. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken, caus. 19.30 Ca baret. 19.55 Gram. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, caus. 22.20 Bra bants ork. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 20.30 Journ. en weerber. 20.46 Filmpremières. 21.05 Filmprogr. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.80 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.13 Ork. conc. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d, jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.11 Pianorecital. 22.55—23.00 Nws Oprichting van speciale raad voorgesteld BONN, 12 jan. (DPA). De bonds kanselier Adenauer wenst oprichting van een raad, welke de regering in be langrijke economische aangelegenheden van advies zal moeten dienen. Een voor stel hiertoe is reeds toegezonden aan de werkgeversbonden en de vakverenigin gen. Samenstelling, bevoegdheden en het tijdstip, waarop de raad zijn werk zaamheden zal moeten beginnen, zijn echter nog niet vastgesteld. Naar de mening van de werkgevers maken de loon- en arbeidsvoorwaarden ln West-Duitsland een bulten de regio nale grenzen uitgaande bespreking noodzakelijk. De vakverenigingen heeft men echter nog niet tot een gesprek aan de ronde tafel kunnen bewegen, ook niet tot een samenwerking van de economisch wetenschappelijke institu ten van belde partijen. De raad zou, als boven de partijen staand college, niet slechts Invloed moeten uitoefenen op de loon- en tariefpolitiek van de sociale partners, doch ook de regering belang rijke inlichtingen op het gebied van de economische en sociale politiek moeten geven. Een twee-jarig jongetje is vrijdag middag, tussen. Deventer en Enschede, door een trein doodgereden. Het kind zat tussen de rails te spelen. De trein bestuurder zag hem pas op het laatste moment, zodat de trein te laat tot stil stand kwam. ANDERHALF JAAR met aftrek hoorde een 49-jarige ex-bankbediende in Amsterdam tegen zich eisen wegens verduistering van ruim 60.000,Hij had in de boeken geknoeid om zich geld te kunnen toeëigenen, want zo zei hij „mijn vrouw is nogal veeleisend".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4