Met extra bijdrage is iroting begi van gemeente sluitend J. T. Laport te Goes beëdigd als oHicier van de Nat. Reserve Bezitsvorming betekent toename van verantwoordelijkheidsgevoel Bijna 900 woningzoekenden staan op de iijst Gasthuis heeft aanzienlijk tekort S*echls twee voe&alwecSstrijden Moeder Triebeisbelcer voor de „Robben" Ned. hardrijders niet naar wereldkampioen schappen Bejaardenwoningen te Vissingen CJMV-jongensleiders over clubtechniek Schilder uit Poortvliet veroverde wisselbeker Ds. Dijckmeester deed intrede te Middelburg Ds. Spoeistra nam afscheid van Gapinge Delta-forum te Kapefle |jfaandag 14 januasf 19f7 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 B. en W. bieden miljoenennotaaan GOES, 12 jan. Door b. en w. is bij de raad ingediend de begro ting d§r inkomsten en uitgaven met memorie van toelichting voor 1957. Het is een lijvig boekwerk. Men verbaast zich ieder jaar op nieuw, deze cijfers lezende, over de topzwaarte van een gemeente lijke huishouding. Een zwaarte, die elk jaar nog maar schijnt toe te nemen, dank zij de steeds verder doorgaande overheidsbemoeiing met het economische- en bedrijfsleven en de perfectionering van het administratief apparaat. Al met al is Goes toch maar een gemeente van „slechts" 14.344 zielen. Een geringe aanwas! B. en w. trekken een vergelijking met de laatste tienjaarlijkse volkstelling en dan lijkt de aanwas aanmerke lijk. Immers telde Goes toen 12803 zielen. Maar deze groei dateert niet van de laatste jaren. Per 1 januari 1955 was er een groei over het afgelopen jaar van 233 zielen. De toename over het afgelopen jaar was zelfs nog geringer. Het tekort aan woningen zal hier niet vreemd aan zijn. Ondanks de woningbouw was er per 1 januari 1955 een aan tal van 795 woningzoekenden, terwijl op 1 jan. 1956 er niet minder dan 854 ingeschreven stonden. Intussen, we kunnen van deze be groting rustig spreken van een mil joenennota. De verzameling van de kapitaaldienst geeft een bedrag van totaal aan batige saldi te zien ad f 14.067.742,18 aan nadelige saldi een bedrag van f14.971.736,22, zodat er een nadelig slot is van f903.944,22. De „gewone dienst" mag er ook zijn met een totaal bedrag aan in komsten en uitgaven van f5.036.154,84. Men kan zich afvragen waar is al dat geld voor nodig en waar komt het vandaan? POLITIE Op de eerste pagina van de ont vangsten staat 'n bedrag van f139.571 als bijdrage van het Rijk en de kosten van de eigen politie, 't Is niet onaar dig overigens hierbij even te noteren dat de Goese burgerij dag en nacht beschermd wordt door niet minder dan 19 man. En we zijn er dan nog niet met de bescherming der bevolking, want er komt een post bij ad. f7800,afzon derlijke „bescherming" der bevolking. En dat alles wordt door het rijk terug betaald. Dat er behoorlijke bedragen gemoeid zijn aan ontvangsten inzake de volkshuisvesting (rente en aflos singen van voorschotten enz.) ligt voor de hand. Hoofdstuk V (volkshuisvesting) komt met een eindbedrag uit de bus van f735.193,Openbare werken (brug-kaai-haven-veergelden enz. waaronder de „kermis" niet te ver geten met rond f 6000,komt tot een bedrag van f 218.908.De ver goeding van het gebruik der vuilnis emmers is hierbij een niet te ver smaden post! (f21.500!). De belas ting op de gebouwde eigendommen enz. brengt f 46.000.op. Rioolbe lasting idem. Dat de gemeente een benoorlijke huisjesmelkster is, moge blijken uit de huurontvangsten die geraamd zijn op f 67.762.—. Dat er een aanzienlijk bedrag in Goes wordt uitgegeven aan „toneel- en andere vermakelijkheden" zoals dat in de begroting heet, moge blijken uit de ontvangsten voor de gemeente hieruit van f 43.000 GEMEENTEFONDS De uilkering aan de gemeente uit het gemeentefonds beloopt volgens de raming f961.315. Dit wat de „algeme ne" uitkering betreft. Daar komt dan nog eens bij aan „belastinguitkering" een bedrag aan f 372.884 en even eens nog een bedrag van f163.060, ais extra bijdrage in het begrotingstekort. Dit bedrag is nodig om de begroting sluitend te krijgen. Hoofdstuk III, „openbare veiligheid" (politie brandweer, verkeersregeling enz.) is een bedrag geraamd van f 261.553. Openbare werken onderge bracht onder hoofdstuk VI komt er echter verre boven uit met een bedrag van f 673.505. Wanneer we onder dit hoofdstuk de getallen even doorlopen stuiten we plotseling op een triest geval. B, en W. vertellen ons nl. dat het on derhoud van vele particuliere gra ven slecht is. Het verplichte onder houd door de gemeente is de enige remedie; van de 2251 graven zijn er 147 in onderhoud bij de gemeente. Er zijn bijna 1000 graven waar prak tisch niets aan gebeurt. ONDERWIJS Het budget voor het onderwijs dat aan de jeugd van Goes en de Bevelan- den gegeven wordt mag er intussen ook zijn, wanneer we rekening houden met de bedragen die er voor gevoteerd moeten worden. Alles bij elkaar een bedrag van ongeveer f 730.000 afge rond. Hierbij zijn dan natuurlijk nog niet inbegrepen de jaarwedden der onderwijzers van de bizondere scholen in deze gemeente, die rechtstreeks door het Rijk betaald worden. Overi gens wordt een gedeelte van deze las ten, behalve door schoolgeldheffing, voor een deel mede gedragen door het Rijk en omliggende gemeenten. Hoe deze verhoudingen soms lig gen kunnen, blijkt b.v. uit het Am bachtsschool en vakschoolonderwijs voor meisjes. Het aantal leerlingen uit Goes voor de Ambachtsschool bedraagt 119, en dat van de buiten gemeenten niet minder dan 157. Voor de vakschool voor meisjes zijn deze getallen 85 voor Goes en 199 voor de buitengemeenten. Voor de avondschool der Ambachtsschool ligt nog veel sterker het accent op de buitengemeenten. Daar is de ver houding voor Goes 71 en voor de buitengemeenten 214 leerlingen. Aan subsidie voor sportverenigingen en overige kosten van lichamelijke op voeding geeft Goes een bedrag van f 13.575 uit, althans in dit jaar. In 1956 was het bedrag slechts f8500. Aan subsidie voor muziekscholen is een be drag van ruim f 15.000 uitgetrokken. GASTHUIS Te vermelden valt nog dat bij de ge meentebegroting afzonderlijk is bij gevoegd de begroting met toelichting GOES, 18 januari Voor zover wij hebben kunnen nagaan zijn er in de zaterdagmiddagcompetitie slechts 2 wedstrijden doorgegaan. In de eerste klasse ontmoetten de rivalen A.Z.V.V. en Zaamslag elkaar. De Axelaars ze gevierden met 20 en kwamen daar door op de derde plaats. De andere wedstrijd werd gespeeld in de tweede klasse A, waar Kloetinge II een min of meer verrassende 25 zege boekte bij Serooskerke II. In de stand kwam overigens geen wijziging. van de baten en lasten voor 1957 van het Gasthuis te Goes. Ook dit jaar werkt dit ziekenhuis weer niet een be langrijk tekort. Er wordt over 1957 een verlies be groot van f25.574.84, waaronder be grepen is een verlies alleen aan de operatiekamer van f 13.775,94. De poli kliniek levert een verlies op van f 7459,46. B. en W. delen mede, dat met het Ministerie van Economische Zaken reeds gedurende maanden contact is opgenomen tot herziening van de Operatiekamer-tarieven. Dit contact zal leiden tot een algehele herziening van deze tarieven in verschillende Zeeuwse ziekenhuizen. Indien deze ta riefswijzigingen worden goedgekeurd, zal het verlies van de Operatiekamer aanzienlijk minder worden. AMSTERDAM, 12 januari Een nieuw Nederlands record van Charles Ritten op de 100 meter vlinderslag (1 min. 7,2 sec.) en de derde nederlaag in successie van Cocky Gastelaars te gen Greetje Kraan, die daarmede de oud-wereldrecordhoudster de „Hannie Termeulenbeker" ontfutselde, waren de voornaamste resultaten van de za terdagavond gehouden wedstrijden om de „Moeder Triebelsbeker", waarop „De Robben" voor de derde maal In successie beslag legden. UITSLAGEN De belangrijkste uitslagen zijn: 100 m. vrije slag: 1. Greetje Kraan; 100 m. rugslag: 1. Lenie de Nijs; 100 m vrije slag heren: 1. Kobes; 200 m. schoolslag: 1. Ada de Haan; 100 m. rugslag heren: 1. Jaap de Jong; 100 m. vlinderslag: 1. Atie Voorbij; 4x100 m. vrije slag: 1. „De Robben". Eindstand: 1. „De Robben" 46 pnt.; 2. H.D.Z. 34 pnt.; 3. 't Gooi 20 pnt. Swift, de Middelburgse korfbal vereniging nam met succes deel aan het nationale micro-korfbaltoernooi in Utrecht. Met zes ploegen kwam de vereniging uit en vier daarvan ver overden in hun groep de eerste prijs. Het Ned.-Zwitserse koppel Schul- te-Armin van Büren won zaterdag in het Antwerpse sportpaleis een koppel wedstrijd over 100 km. Tijdens zwemkampioenschappen te Australië heeft de drievoudige Olympische kampioen Murray Rose 't wereldrecord op de 400 meter en de 440 yards verbeterd. Administrateur Schoolartsendienst GOES, 12 jan. Tot administra teur van de Schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (west) benoemde de Commissie van Beheer van deze Dienst met ingang van 1 februari 1957 de heer J. Pik, commies-ontvanger der gemeente 's-Heer Arendskerke. Tevens werd op diens verzoek in verband met vertrek uit Zeeland eer vol ontslag verleend aan de huidige administrateur, de heer J. J. Geldof. AMSTERDAM, 12 jan. Het bestuur van de Kon. Ned. Schaats- rijders Bond heeft overeenkom stig het desbetreffende voorstel van het N.O.C. besloten geen Nederlandse rijders(sters) deel te laten nemen aan de Europese- en Wereldkampioenschappen 1957, indien daaraan wordt deelgeno men door Russische tegenstanders (sters). Dit besluit is genomen na langdurige gedachtenwisseling, waarbij de meningen sterk uiteen liepen. Deze afloop is een bijzondere te genvaller voor de Nederlandse hardrijders, die momenteel te Ha- mar vertoeven en die zich sedert vele maanden reeds op de „kam pioenschappen" voorbereiden. De bedoeling is, dat zij voorlopig in Noorwegen blijven en deelnemen aan de drielandenwedstrijd tegen Finland en Noorwegen, die begin februari zal worden gehouden. VLISSINGEN, 12 januari Bij het ontwerpen van het plan voor de bouw van het nieuwe tehuis voor bejaarden heeft men steeds de gedachte gehad, om bij het hoofdgebouw een 48-tal bejaardenwoningen te bouwen (zes flatjes van 8 woningen). Daar er slechts bouwvolume werd verstrekt voor de bouw van het tehuis met 24 woningen kon deze wens aanvankelijk niet in vervulling gaan. Het aantal ingekomen aanvragen van bejaarden wijst er echter op, dat er een zeer grote behoefte bestaat aan deze bejaardenwoningen. Thans is ook de mogelijkheid aanwezig om met pre mie deze woningen te bouwen. Daar om besliste Tiet college van regenten en ïegen tessen over het Gasthuis, over te gaan tot de bouw van dit tweede complex van 24 woningen. B. en w. zijn van oordeel, dat men niet langer moet wachten met deze zo noodzake lijke bouw en stellen de raad voor, deze bouw voorlopig te financieren en de benodigde geldlening te verstrek ken. Voor de eerste keer in eigen woonplaats GOES, 14 januari. Honderden belangstellenden waren zaterdag middag op en nabij het plein bij het Chr. Lyceum voor Zeeland ge tuige van de beëdiging van J. T. Laport als eerste luitenant van de Nat. Reserve. Dit was de eerste keer dat een inwoner van Goes voor een militaire functie in zijn woonplaats werd beëdigd, zoals burge meester W. C. ten Kate van Goes naderhand in een samenkomst op het stadhuis mededeelde. De eed werd afgenomen door de commandant van het district Zee land van de Nationale Reserve, ma joor H. A, P. Speek, die daarna in een toespraak wees op de betekenis van dit plechtige moment voor lui tenant Laport en voor Steun Wettig Gezag in Zeeland. De beëdigde officier werd aan de vrijwilligers ten voorbeeld gesteld en de wens werd geuit dat velen hem zul len volgen in het zich beschikbaar stellen voor de nationale zaak, voor het willen verdedigen van de vrijheid van het Nederlandse volk. Tal van burgerlijke en militaire autoriteiten waren getuige van de plechtigheid. Terwijl ongeveer twee honderd vrijwilligers stonden aange treden en er blijk van gaven dat zij, ondanks het feit, dat zij slechts in hun vrije tijd militaire opleiding ontvan gen, toch met ere 's Konings wapen rok kunnen dragen, legde luitenant Laport de eed af. Dit moment greep velen aan. Terwijl de burgers en mili tairen in groepen stonden toe te kij ken, stond de jonge luitenant geheel alleen op het kale tegelplein. Dit accentueerde voor ons gevoel toch wel duidelijk de betekenis van de door hem genomen beslissing: een zeer persoonlijke met een beslist eigen verantwoordelijkheid. Een be slissing ook, die in tijden van nood het eigenbelang volkomen onderge schikt zal doen worden aan de na tionale zaak. „WEGCIJFEREN" In de toespraak na de eedsaflegging werd het luitenant Laport aldus voor gehouden: „U moet uzelf weten weg te cijferen. Opgegroeid in een gezags- en koningsgetrouw gezin verwachten wij van u grote trouw en gehoorzaamheid aan de wetten. U neemt zware ver plichtingen op u en grote bevoegd heden moet u thans aanvaarden. De belangen van vele militairen dient u te behartigen. Moge God u hiertoe kracht en sterkte geven." Na de beëdiging vond een défilé plaats. De drumband van de Nationale Reserve in Zeeland trok bfj dit ge beuren bijzondere aandacht. OP HET STADHUIS Op het stadhuis vond na afloop van de beëdiging een ontvangst plaats door het gemeentebestuur van Goes. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om luitenant Laport en zijn fa milie geluk te wensen. Burgemeester ten Kate van Goes sprak de wens uit dat het voorbeeld van de heer Laport vele anderen moge stimuleren om ook Me .edeling (Adv) Geslaagde kaderdagen van C. J. B. T. B. Nagekomen advertentie THOOLSE EIGENHEIMERS PRIMA! JOH. SIEBENGA GOES Lange Vorststraat 71. GOES, 14 januari. Op de tweede kaderdag van de Ghr. Jon ge Boeren- en Tuindersbond in Zeeland, zaterdag te Goes gehou den, heeft de heer P. S. Marinus- sen, directeur van het boekhoud- bureau van de Zeeuwse C.B.T.B. een principiëel en duidelijk be toog gehouden over de bezitsvor ming. Over dit onderwerp werd vervolgens in discussiegroepen van gedachten gewisseld, waarna de heer Marinussen op de gestelde vragen uitvoerig inging. De heer Marinussen merkte in zijn referaat op, dat er een ontwikkeling gaande is om de eigen verantwoorde- lijheid in te ruilen voor zekerheid. Men wil een goed en aangenaam be staan, waarvoor anderen, liefst de staat, moet zorgen. Het persoonlijk initiatief wordt, zo ziet men, steeds meer bemoeilijkt. De heer Marinussen wees op de mentaliteit van twee groepen: één verwacht alles van de overheid, een andere heeft geen enkele toekomst verwachting meer. Men aanvaardt de dingen zoals ze komen en alle normen worden losgelaten. Wat hiertegen te doen? Een van de middelen om tegen de vlucht uit de verantwoordelijkheid aan te wenden, is de bezitsvorming. Het volkomen zonder bezit zijn is in strijd met het beelddrager Gods zijn van de mens. Adam heerste over de natuur. Spr. deelde mede dat in Neder land driekwart van de bevolking een spaarbankboekje heeft met een gemiddeld bedrag van vierhonderd gulden. Bezit geeft de mens gelegenheid zijn eigen leven te bouwen, geeft hem dus verantwoordelijkheid. Bij de reeente kabinetsformatie is een principieel verschil in opvatting over de wijze van bevordering der be- zisvorming naar voren gekomen. De christelijke partijen wilden het per soonlijk bezit stimuleren, de socialis ten daarentegen het collectieve bezit, o.a. door een betere oudedagsvoorzie ning en verbetering van scholen. De socialisten willen het bezit beheerd zien door de overheid. Hierdoor ont staat echter, zo betoogde spr., geen verantwoordelijkheidsgevoel, want or dening van boven af en het ontnemen van beschikkingsmacht over het bezit gaat juist het aankweken van verant woordelijkheidsgevoel tegen. De con sequentie van het socialistische stre ven is dat uiteindelijk ook de geeste lijke vrijheid wordt aangetast. PRAKTISCH De heer Marinussen noemde als praktische middelen om tot bezitsvor ming (uiteraard bezit van duurzame aard) over te gaan; spaarbankboekjes, bezitters van een eigen huis, het slui ten van polissen voor de oudedags voorziening en eventueel effecten. T.a.v. effecten maakte spr. het voor behoud dat deze methode van bezits vorming niet voor ieder aan te beve len is. Aan het slot van zijn betoog ging de heer Marinussen nog in op maat regelen, die bedrijfsleven en overheid kunnen nemen om het sparen te be vorderen. Na de discussie gaf een der aanwe zigen z)jn oordeel over de gehouden kaderdagen, waarna ds. Flinterman het slotwoord sprak. Het waren twee zeer geslaagde dagen. Toogdag Chr. agrarische jeugd in Zeeland GOES, 12 jan. De jaarlijkse toogdag van de Chr. Plattelands-meisjesbond en de Chr. jonge boeren en tuindersbond in Zeeland zal op zaterdag 26 januari in'de Stadswijnkelder te Kortgene worden ge houden. 's Morgens komen de leden van de bonden afzonderlijk in algemene leden vergaderingen bijeen. Voor de meisjes zal mevr. Kraan-De Gooyer te Bilthoven spreken over „Hoe hét hoort". De agenda van de C.J.B.T.B. vermeldt o.a. een rede van de heer S. Baar, prov. secr. van de C.B.T.B. over „Verenigd Eu ropa". In de gecombineerde middagsamen komst hoopt ds. H. S. J. Kalf, Herv. predikant te Bennebroek te refereren over „De afbraak van de heilige huisjes". Mej. Douw zal in deze bijeenkomst en kele liederen zingen. „De Poldermeisjes" zorgen voor de vrolijke muzikale noot, de volksdansgroep Walcheren zal zich pre senteren en onder leiding van de heer P. v. d. Weele zal samenzang worden beoe fend. Aantrekkelijke programmapunten zijn voorts een declamatiewedstrijd en een wedstrijd „Spreken in het openbaar". GOES, 12 januari Clubtechniek was het onderwerp, waarmede heden middag de leiders van C.J.M.V.-jon- gensclubs op de Bevelanden en Tho- len zich hebben bezig gehouden tijdens hun vergadering in het Vrij Evange lisch Verenigingsgebouw te Goes. Na opening door de voorzitter, de 1 eer L. Evertse uit Öudelande wer den eerst de huishoudelijke zaken af gewerkt en daarna werd een inlei ding gehouden over clubtechniek. De heer J. Minnaar uit Heinkens- zand behandelde hierbij de clubtech niek zoals deze op zijn jongensclub wordt toegepast, waarna de heer P. G. Vermaire uit Kapelle sprak over hoe het eigenlijk zou moeten toegaan op de club. Over de onderwerpen ontspon zich een diepgaande discussie welke werd BERGEN OP ZOOM, 12 jan. In de Hollandse Tuin te Bergen op Zoom werd onder voorzitterschap van de heer B. Lippens de jaarlijkse uitvoe ring gegeven voor de studieclub schilders van Bergen op Zoom en om geving. Hierbij waren tegenwoordig leden van de zusterverenigingen uit Goes, Terneuzen en Roosendaal, Namens het hoofdbestuur' was aanwezig de heer Tomassen, directeur van de Ambachtsschool. Bij de jaarlijkse prijsvraag heeft de studieclub mooie resultaten be haald. In de klasse A behaalde Ber gen op Zoom een eerste prijs en twee derde prijzen. De heer Geuze uit Poortvliet kwam in het bezit van de wisselbeker deeo- ratiesehilderén. De heren Moerland uit St. Maartensdijk en Wagenaar uit Bergen op Zoom kregen de twee an dere prijzen uitgereikt. Na dit officiële gedeelte was er een gezellige feestuitvoering tijdens wel ke de toneelvereniging van de in richting „Vrederust" het stuk „Tot wederdienst bereid" voor het voetlicht bracht. OOST- EN WEST-SOUBURG Eervol ontslag. Op zijn verzoek is aan de heer M. Besuyen eervol ontslag ver leend als directeur van de gymnastiek vereniging „Astrow", waarvan hij de op richter was. De heer Besuyen was voorts vele jaren technisch leider van de ver eniging en hij heeft in deze functie egn groot aandeel gehad in de bloei van. „As trow". Het officiële afscheid zal plaats vinden tijdens de jaarlijkse uitvoering in februari a.s. Inmiddels is er een huldi gingscomité gevormd. geleid door de C.J.M.V.-districtssecre- taris de heer Jac. Sinke. Besloten werd op 23 februari weer in Goes bij een. te komen en dan samen te spre ken over de vraag „Hoe activeren wjj de jongens". dienst te nemen bij de Nationale Re serve. De Commissaris der Koningin merk te op: „In Boedapest hebben onge trainde mannen laten zien, hoe groot de kracht van een volk is. Wij Zeeu wen verwachten veel van onze vrij willigers". Burgemeester mr. B. Kolff van Vlis- singen, voorzitter van de prov. com missie S.W.G. deelde mede dat er in Zeeland thans 608 vrijwilligers zijn tegen 525 vorig jaar. Meer aanmeldin gen zijn nog zeer gewenst. Bewezen is dat de reserve-diensten een middel zijn om de oorlog te voorkomen. Een paraat volk wordt gevreesd. Overste G. J. H. van Geldrop, waar nemend inspecteur van de Nat. Reser ve onderstreepte deze woorden, waar na luitenant Laport dank bracht voor het gesprokene. De heer J. Laport, vader van de be- edigde officier merkte in een geestig speechje tenslotte op, dat zijn zoon weliswaar twee sterren op zijn kraag heeft, doch dat hij op zolder nog een oude jas heeft hangen met drie ster ren. Mitsdien is het ouderlijk gezag onaangetast gebleven MIDDELBURG, 13 januari Zon dagmiddag, in de dienst, die om half vjjf in de Nieuwe Kerk begon, heeft de nieuwe predikant van de Ned. Her vormde Gemeente te Middelburg, ds. W. Dijckmeester, zijn intrede gedaan. Bij het bestijgen van de kansel werd de nieuwe herder door de gemeente de kerk was overvol het derde en vierde vers van gezang 257 toege zongen. Ds. Dijckmeester las uit het Nieuwe Testament Mattheüs 28t.m. 10 en uit de brief van Paulus aan de Philippenzen 2 1 t.m. 10. Als tekst had ds. Dijckmeester Mat theüs 28 9 gekozen, „Weest gegroet". Zo begroette hij de afgevaardigden van diverse kerken, ambtsdragers en wijkkerkeraad, ring en de afgevaar digden uit Etten, de vorige gemeente van ds. Dijckmeester. 's Morgens was de predikant eveneens in de Nieuwe Kerk be vestigd door ds. F. Don, die tot tekst had gekozen: „Hoe lieflijk zijn de voe ten, die de goede boodschap brengen". Gapinge, 13 januari In een over volle Geref. kerk heeft ds. J. Spoei stra zondag afscheid genomen van de Geref. kerk te Gapinge, die hij gedu rende vijf en een half jaar heeft ge diend. Ds. Spoeistra vertrekt, zoals bekend, naar Tilburg. Als thema had de vertrekkende herder gekozen „Uw Koninkrijk kome", de tweede bede uit het gebed, dat Christus ons Zelf ge leerd heeft. Deze tweede bede is het hart van dit gebed en dient in ons le ven centraal te zijn gesteld. Na de dienst werd de scheidende leraar door de gemeente gezang 29 toegezongen. Op uitdrukkelijk verzoek van de vertrekkende predikant wer den zowel tijdens als na de dienst geen toespraken gehouden. Van de gelegenheid, ds. Spoeistra na afloop van de dienst in de consistorie per soonlijk de hand te drukken, werd door vrijwel allen gebruik gemaakt, waaruit de hechte band bleek, die er in de afgelopen vijf jaren tussen pre dikant en gemeente is ontstaan. Bij het afscheid waren aanwezig ds. W. J. Meister, Geref. predikant te Mid delburg (namens de classis Middel burg), mevrouw en burgemeester A. de Kam, afgevaardigden van zuster kerken, van de Ned. Herv. kerk te Gapinge en van de Geref. kerk te Tilburg. KAPELLE, 11 janv— Het was een goede gedachte van de a.r. kiesvereniging en de plaatselijke Arjos om een forumavond te honden over het Deltaplan. Dat bleek wel nit de zeer grote opkomst van oude ren en jongeren vanavond in de consisto rie der Geref. kerk. Tijdens deze hijeen- komst is zeer uitvoerig gesproken over het voor en tegen van het Deltaplan en de vele zaken welke hiermede verband houden. De leiding berustte in het eerste deel der vergadering bij de heer J. Balkenen de, voorzitter van de A.R. kiesvereniging en in het tweede deel hij de heer J. C. Fossen, de voorzitter van de Arjos. Ir. J. A. van 't Leven uit Goes behan delde de landbouwkundige aspecten ten gevolge van de afsluiting der zeegaten en wees speciaal op het belang dat Zee land en Brabant hebben bij een goede zoetwatervoorziening. De heer B. Koole Jr. uit Souburg maak te duidelijk wat het Deltaplan ons land gaat kosten en sprak ook over industriali satie van het Deltagebied, waarvan hij overigens niet zulke hoge verwachtingen had. In een zeer levendig betoog heeft de heer W. Bol uit Yerseke gesproken over het Deltaplan en de' oester- en mosselcul tuur. „Als de Oosterschelde wordt afgesloten, dan kan Nederland afscheid nemen van de oester- en mosselculluur", zo besloot de heer Bol zijn inleiding. Fel en scherp stelde ook burgemeester A. C. Willemse van Yerseke de zaken met betrekking tot de Deltaplannen. De heer C. Balkenende uit Biezelinge was de laatste spreker en deze behandel de de recreatie en het verkeer cn de so ciale gevolgen van het Deltaplan. Ook nam deze het in zijn inleiding op voor de plannen van de heer Spits over kanali satie van de Westerschelde.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2