Israël weigert zonder waarborgen troepen verder terug te trekken Speciale rechtbanken in Hongarije vellen doodvonnissen In Jemen vinden incidenten plaats, geen grote operaties Herdenking 350ste geboortedag van De Ruyter groots gebeuren voor Vlissingen Generaal Hasselman voorzitter van militaire comité NAVO Dulles waarschuwt tegen streven van Sowjets in Midden-Oosten Economische sancties van V. S. zullen standpunt niet* wijzigen Spionnen onder vluchtelingen Brug hing in de lucht Verzet in Bulgarije Selwyn Lloyd weer buitenlandse zaken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kabinet achter Ben Goerion Brand in strokarton fabriek Oplossing conflict door besprekingen? Sowjets sturen delegatie Hieuwe toepassing van staal Duur gestald B. en W. vragen krediet van f 50.000.— Generaal-majoor Lefevre de Montigny bevelhebber landstrijdkrachten MacMillan spoedig naar Washington 7 „Gedrag van Egypte is nog niet zo slecht Nieuwe tactiek van verzetsstrijders Geen beroep mogelijk Belgische mijnwerkers in staking Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. TeL 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Daghla 12e Jaargang No. 3601 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq. de smit Maandag 14 januari 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.42 u., onder 16.58 u. Maan op 16.32 u., onder 7.36 u. Hoogwater dinsdag 15 januari: Vlissingen: 0.45 u. 1.89 m., 12.12 u. 1.98 m. Terneuzen: 1.15 u. 2.04 m., 13.39 u. 2.13 m. Wemeldinge: 2.30 u. 1.67 m., 14.55 u. 1.74 m. Zierikzee: 2.14 u. 1.43 m., 14.43 u. 1.49 m. JERUZALEM, 14 jan. (A.F.P.) Het gehele Israëlische kabinet heeft zich achter de politiek van premier Ben Goerion geschaard om de Israëlische troepen niet verder uit het schiereiland Sinai terug te trekken, voordat afdoende waarborgen zijn ontvangen voor de vrij heid van scheepvaart in de Golf van Akaba. De Israëlische regering zal ook niet wijken, indien de Amerikaanse regering economische sancties tegen Israël zou willen toepassen, om het te dwingen tot een onvoorwaardelijke terugtrekking zijner strijd krachten. Van welingelichte zijde wordt te Tel Aviv vernomen, dat de Amerikaanse regering terzake reeds druk op Ben Goerion c.s. heeft uitgeoefend. De diplomatieke vertegenwoordigers van Israël in het buitenland en bij de Verenigde Naties pogen thans meer dan een derde gedeelte van de afge vaardigden naar de volkerenorganisa tie op hun hand te krijgen (voor het afkondigen door de V.N. van econo mische sancties tegen Israël is een tweederde meerderheid nodig). Atoomijsbreker en atoom vliegtuig in de Sowjet-Unie MOSKOU, 14 jan. (Reuter) Het Sowjetpersbureau Tass meldt, dat de eerste door atoomenergie voortbe wogen ijsbreker ter wereld titans in Leningrad wordt gebouwd. Deze zal een jaar kunnen varen zonder brandstof in te nemen. Het schip zal ongeveer 150 meter lang worden en een waterverplaatsing van 16.000 ton hebben. De snelheid zal 18 knopen zijn. Het Sowjet-blad „Rode Ster" schrijft, dat door atoomenergie voortbewogen Vliegtuigen binnen vijf jaar werkelijk heid zullen zijn. De eerste proefvluch ten met dergelijke vliegtuigen hebben reeds plaats gehad. APPINGEDAM, 14 jan In de ma chinekamer van de grootste stokarton- fabriek van Europa, de „Eendracht" te Appingedam, is gistermorgen om 6 uur brand ontdekt. Vrij ernstige schade is aangericht door deze, vermoedelijk door kortslui ting ontstane, brand waarbij aan de schakeling en kabels van de eigen elektrische centrale aanzienlijke ver woestingen werden toegebracht. De fabrieksbrandweer kan met schuim en koolzuurblussers het vuur meester worden. De brandweer te Appinge dam bluste de brand met twee mist- blussers. Staking bij Wilton-Fijenoord SCHIEDAM,, 14 jan. Ongeveer £50 lassers opde werf bij Wilton-Fyij- noord hebben zaterdag het werk neer gelegd in verband met gerezen moei lijkheden. BEN GOERION Eerst waarborgen.-.. Berichten uit Russische bron ontkend NICOSIA, 14 jan. (Reuter) Het hoofdkwartier van de Britse strijd krachten in het Midden-Oosten heeft zaterdag te Nicosia een bekendmaking uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Russische berichten over grote ope raties aan de grens tusen Jemen en het protectoraat Aden onjuist zijn. Volgens deze bekendmaking Is de activiteit van Jemenitische stamleden in het protectoraat Aden in de laatste tijd groter geworden en voor het eerst sedert 1954 worden de stamleden bij bun overvallen in Aden gesteund door Jemenitische geregelde troepen. De Jemenitische regering voorziet se dert lange tijd opstandelingen in het westen van het protectoraat met wa pens en levensmiddelen en zij her bergt vluchtelingen. De meeste incidenten zijn het ge volg van overvallen door groepen Je menitische stamleden op stellingen van de regering, dorpen en konvooien. Er wordt bij de incidenten veel ge- ROTTERDAM, 12 jan. Eén der grootste fabrieken ter wereld voor spe ciale staalsoorten te Zweden (Sandvl- ken Jernverke A/B) gaat in Sandviken een nieuwe walserij bouwen, waarmee een bedrag van dertig miljoen Zweedse kronen is gemoeid en die stalen trans portbanden zal vervaardigen, vijftig procent breder dan de tot nu toe gefa briceerde. Verder is men erin geslaagd een roestvrije staatsoort te maken met verende eigenschappen, bestemd voor de Zwitserse uurwerkindustrie, die thans veren voor klokken en horloges maakt van ongelegeerd staal. De fabriek, die eigen mijnen, hoog ovens en walsen heeft, maakt thans staal zo dun, dat het per kilogram duurder is dan goud. Dit zijn enige punten, die de directie van de Zweedse fabriek in een drie daagse bijeenkomst te Rotterdam zal voorleggen aan de 22 directeuren van haar kantoren uit alle West-Europese landen, Amerika, Canada, Zuid-Afrlka en Australië, aldus deelde de directeur van het Rotterdamse kantoor, de heer C. Sollart, mede. schoten, maar het aantal slachtoffers is doorgaans heel gering. Diplomatieke bedrijvigheid Jemen heeft de verdragen met En geland opgezegd en heeft de regering van de V.S. om hulp gevraagd om een einde te maken aan de „Britse agressie". De regering van Jemen hoopt dat het conflict langs diploma tieke weg kan worden opgelost. Russen naar Jemen? Uit Egyptische bron komt het be richt dat een Russische delegatie naar Jemen is vertrokken om over uitbrei ding der relaties tussen beide landen te spreken. LONDEN, 14 jan. De Britse con- tra-spionnagedienst heeft tenminste vijftien agenten van de Hongaarse ge heime dienst ontmaskerd, die er in ge slaagd waren met de Hongaarse vluch telingen Groot-Brittannië binnen te komen. Nog vele communistische agenten zouden zich onder de vluch telingen bevinden. Elektriciteitsstoring te Zwolle ZWOLLE, 14 jan. Zwolle en om geving, waaronder Kampen, Dalfsen en Ommen hebben zaterdag een groot deel van de middag en een gedeelte van de vooravond door een elektrici teitsstoring zonder stroom gezeten. In de winkels in Zwolle werd in de na middag met kaarsen gewerkt. Een van de bruggen was op het ogenblik dat de stroom uitviel, juist half geopend, en moest toen gedurende enige uren in dezelfde stand blijven hangen. Tito vraagt V.S. om wapens WASHINGTON, 14 jan. (AEP). Zuid-Slavië heeft „herhaalde" verzoe ken gedaan voor levering van Ameri kaans militair materiaal, zo heeft een woordvoerder van het „State Depart ment" in Washington bekend gemaakt. Het Amerikaanse congres heeft in juli de levering van Amerikaanse wa pens aan Zuid-Slavië stopgezet. APELDOORN, 14 jan. Een (S 4) houder van een rijwielstalling in X) f Apeldoorn is wel bijzonder royaal betaald voor het stallen van een f .fiets. Een jeugdige Apeldoorper i betaalde hem namelijk met twee gouden tientjes, vermoedelijk in v de mening verkerend dat hij 9J twee stuivers had gegeven. De p) eigenaar van de rijwielstalling is (6 dit feit bij de politie komen melden. a Het programma is bekend VLISSINGEN, 12 jan. De herdenking van de 350ste geboortedag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter 24 maart belooft voor Vlissingen een grootse gebeurtenis te worden. B. en w. stellen tenminste de raad voor een krediet te verlenen van f 50.000,voor al deze festiviteiten. Door b. en w. is inmiddels reeds een werkcomité ingesteld welke een uitvoerig program ma bekend heeft gemaakt. Dif programma valt in twee gedeelte uiteen: de plechtige herdenking en een feestweek. 's-GRAVENHAGE, 14 jan. Generaal B. R. P. F. Hasselman is met ingang van 1 januari 1957 op getreden als voorzitter van het militaire comité van de NAVO. Het ligt in de bedoeling gene raal Hasselman, die op verzoek van de regering bereid werd ge vonden nog na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in militaire dienst te blijven, op 1 november a.s. te ontheffen uit zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevelhebber der land strijdkrachten, en op 31 december a.s. uit die van voorzitter van het comité verenigde chefs van staven Teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat generaal Hasselman WASHINGTON, 12 jan. (Reuter). President Elsenhower heeft voorberei dingen om de nieuwe Britse premier, Harold Macmlllan, uit te nodigen spoe dig naar Washington te komen voor be sprekingen over wereldaangelegenheden, aldus Is uit gezaghebbende bron. te Washington vernomen. Een bijeenkomst zou wat Elsenhower aangaat, binnen zes wekent kunnen ge houden worden, maar de president heeft besloten geen officiële stap te doen, voordat In Londen bepaalde zaken zijn afgehandeld, zoals de voltooiing van de verwachte kabinetswijziging door Mac Millan en de parlementaire goedkeuring van diens regering. DE BILT ZEGT: Temperatuur omstreeks nul Veel bewolking met plaatselijk re gen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust nog tijdelijk harde tot stormachtige noordoostelijke wind. Temperaturen omstreeks het vries punt. door zijn werk in internationaal ver band meer dan tot dusverre in beslag kan worden genomen, zal generaal- majoor G. J. Lefevre de Montigny on der gelijktijdige benoeming tot luite nant-generaal, op 1 april a.s. worden benoemd tot plaatsvervangend chef van de generale staf, bevelhebber der landstrijdkrachten. Het ligt in het voornemen, generaal-majoor Lefevre de Montigny per 1 november a.s. te benoemen tot chef van de generale staf, bevelhebber der landstrijdkrach ten. ATHENE, 14 jan. (Reuter). Griekse militaire waarnemers in het Grieks- Bulgaarse grensgebied hebben verno men dat verzetsgroepen, die worden geleid door een honderdtal officieren van het Bulgaarse leger in noord-west Bulgarije, opereren. De groepen zouden worden geleid door een verzetsbeweging, in het le ven geroepen door leden van de vroe gere Bulgaarse boerenpartij. Op 22 maart 1957 24 maart, de feitelijke dag valt op een zondag zal in de St. Jacobskerk te Vlissin gen een bijeenkomst worden gehou den. Medewerking wordt verleend door een vlootpredikant, en een historicus, ook de Marinierskapel zal medewerking verlenen. Na afloop van deze plechtige bijeenkomst volgt een kranslegging met militair eerbetoon bij het standbeeld van De Ruyter op de Boulevard. De Mari nierskapel zal ook hierbij aanwezig zijn. 's Avonds zullen -schoolkinde ren in de St. Jacobskerk een can tate opvoeren. B. en w. verleenden voorts reeds opdracht tot het uitgeven van een boekwerk over De Ruyter, terwijl de schoolkinderen een boekwerkje uitge geven door G. F. Callenbach N.V. te Nijkerk zal worden verstrekt Belangrijk is de opdracht, die het gemeentebestnur verleende aan Henk Stam, directeur der Zeeuwse Muziek school tot het componeren van een Orkestwerk, gewijd aan De Ruyter, waarvan de opvoering hoogstwaar schijnlijk op 9 mei a.s. zal plaats vin den in de St. Jacobskerk tijdens een te geven concert door het residentie orkest. Deze uitvoering zal worden georganiseerd in samenwerking, met de Z.V.U. FEESTWEEK De feestelijke herdenking zal vol gens het voorlopige programma plaats vinden in de week van 2 tot 7 juli. De Koninklijke Marine zal mede werking verlenen door het geven van een vlootschouw, duikbootdemonstra- ties en roeiwedstrijden. De Mariniers kapel zal concerten en taptoe's ver zorgen. Aan het slot der feestweek wordt een grote militaire parade ge houden. Het hoogtepunt in deze feestelijke herdenking zal ongetwijfeld de his torische landing vormen, een „her haling" van de landing in 1666. De Koninklijke Marine zal een groot aandeel in deze „landing" voor haar rekening nemen. Het ligt in de bedoeling dat de vlootvoogd M. A. de Ruyter na zijn landing in trek zal nemen in de patriciërswo ning op de Nieuwedijk destijds woning van zijn opdrachtgever de heren Lampsins. Bovendien worden in deze feest week enkele opvoeringen gegeven van het openluchtspel over De Ruyter, dat wordt geschreven door drs. L. Lockefeer te Hulst. Een „De Ruyter- tentoonstelling" ontbreekt evenmin op het programma. Deze tentoonstelling zal in "Vlissingen ongeveer 2% maand geopend zijn, waarna deze tentoonstel ling ook in Amsterdam zal worden gehouden. Men overweegt deze ten- WASHINGTON, 14 jan. (Reuter) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft verklaard, dat indien de Russen het Midden-Oosten in hun macht krijgen, dit de grootste overwin ning zou zijn die zij ooit kunnen behalen. Zij zouden dan Europa zonder oorlog in hun macht heb ben gekregen. BOEDAPEST, 14 jan. (Reuter). De helft van de gemeenschappelijke boerderijen in Hongarije is ontbonden en het land, het vee en de werktui gen is onder de boeren verdeeld. De regering Kadar heeft enkele dagen geleden echter beslist dat de meeste ontbindingen ongedaan gemaakt die nen te worden. Het schijnt dat de Hongaarse rege ring de arbeidersraden meer vrijheid wil geven. Ministers laten zich ech ter in die zin uit. Misschien ook, zo denken velen, als een doekje voor het bloeden, want de regering heeft me degedeeld dat er van een belangrijke loonsverhoging geen sprake kan zijn. „Recht" Gisteren zijn in Hongarije speciale rechtbanken opgericht om snelle be rechting mogelijk te maken. De recht banken zullen, zo is medegedeeld, „vij andelijke elementen" ter dood veroor delen. Tegen het vonnis van deze rechtbanken kan men niet in beroep gaan. Deze rechtbanken bezitten grotere bevoegdheden dan de militaire recht banken kregen in het begin van de op stand. Radio-Boedapest verklaarde, dat de bevoegdheden van de militaire recht banken 'te beperkt zijn gebleken'. Vol gens de radio hebben de verzetsstrij ders een nieuwe taktiek toegepast. Zij zouden i.p.v. gewapend verzet sabo tage bij de uitvoering van produktieve arbeid plegen. Dulles drong er op aan het plan van Eisenhower inzake het Midden-Oosten te aanvaarden. „De Sowjets vergroten hun activi teit in het gebied zeer snel en de tijd waarbinnen wij doelmatig kunnen handelen, is niet van heel lange duur", aldus Dulles. Egypte verkeert in een bijzonder moeilijke economische positie en zijn toekomstige rol zal gedeeltelijk afhan gen van iemands bereidheid Egypte te helpen. Dulles zei hiermede niet te willen zeggen, dat de Verenigde Sta ten op het ogenblik reeds van plan zijn Egypte economische hulp te ge ven, maar „het gedrag van Egypte is niet helemaal zo slecht als het schijnt te worden geschilderd". Ex-president Truman heeft ver klaard, dat de Ver. Staten enige ver antwoordelijkheid op zich moeten ne men voor de „in paniek genomen stap pen van de Britten, Fransen en Israë liërs in Egypte". Het officiële Sowjet-persbureau Tass heeft de nieuwe politiek van president Eisenhower ten aanzien van het Mid den-Oosten veroordeeld en gezegd, dat deze „in strijd is met de beginselen en doelen van de V.N. en een ernstige bedreiging van de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten inhoudt". De V.S. trachten de Britse en Franse posities in het gebied over te nemen, aldus Tass. toonstelling te houden in de in aan bouw zijnde feestzaal met aangren zende ruimten van het nieuwe tehuis voor bejaarden. Vermeldenswaard is ook, dat de Vlissingse middenstand in het kader van de door haar te orga niseren zomershow welke geheel wordt afgestemd op de De Ruyter- herdenking een groot bedrag heeft bijeengebracht om aan deze feestelijk heden luister bij te zetten. Blijkens de overgelegde begroting van het Werkcomité zullen de uitein delijke kosten van de herdenking, na aftrek van ontvangsten, een bedrag van f 58.500,uitmaken. Niettemin zijn b. en w. van oordeel, dat de kos ten beperkt moeten worden tot f 50.000,Men acht de mogelijkheid hiertoe aanwezig door te rekenen op subsidies van het rijk, provincie en bijdragen van andere zijde. BRUSSEL, 14 jan. Het bestuur van het centrale bureau van de vak bonden van mijnwerkers in België heeft zaterdag een staking van de mijnwerkers in het gehele land gelast uit protest tegen de arbeidspensioen- en en veiligheidsvoorwaarden in de mij nen. De staking zal vandaag begin nen. Geen wijziging in Britse buitenlandse politiek LONDEN, 14 jan. (Reuter) De nieuwe Britse premier MacMillan is bezig met de samenstelling van het nieuwe kabinet. Hierin zal Selwyn Lloyd, die in het kabinet var Eden buitenlandse zaken bezette, deze func tie opnienw uitoefenen. Diplomatieke kringen in Londen zien hierin een aanwijzing, dat bet nieuwe kabinet de buitenlandse politiek van de afgetre den regering-Eden ten volle onder schrijft. Lloyd was immers tezamen met de afgetreden premier, in hoofdzaak ver antwoordelijk voor de Britse Suez- politiek. De meesten dezer waarnemers wa ren verrast door het handhaven van Selwyn Lloyd. Men had over het al gemeen zijn vervanging verwacht, op dat een nieuwe figuur de voornaamste vraagstukken van de periode-na-de- actie-tegen-Egypte, namelijk het her stellen van het Brits-Amerikaanse vertrouwen en de onderhandelingen met Egypte over een regeling van het geschil om het Suez-kanaal, had kun nen behandelen. Een schoonzoon van Churchill is tot minister van landsverdediging be noemd. Butler, MacMillans rivaal voor het premierschap, krijgt de portefeuille van binnenlandse zaken. Nog enkele benoemingen moeten worden gedaan. De gemiddelde leeftijd van de reeds benoemde ministers is 53 jaar. Een eenheid van de Israëlische marine is in de golf van Akaba door kustgeschut van Saoedi-Arabië be stookt. Er werden geen treffers ge plaatst. Een Brits schip is ten noorden van Schotland gekapseisd. Dê beman ning is in veiligheid gebracht. Een Indisch schip mag niet het Suezkanaal binnenvaren omdat het Britse officieren heeft. Dit besluit nam de Egyptische politie. In Algerië kwamen zaterdag 40 opstandelingen bij gevechten om het leven. Het Liberiaanse schip „Cormo rant" is zondagochtend ten oosten van Harwich aan de grond gelopen. Het opvangcentrum voor Hon gaarse vluchtelingen in het kasteel Staverden bij Ermelo is opgeheven. De meeste Hongaren, die hier verbleven hebben werk gevonden. De militaire raad van Midden-Su- matra heeft aan de residenties Djambi en Riouw de status van provincie toe gekend. De regering in Djakarta was bezig hetzelfde te doen. Dit voorne men is thans echter doorkruist. De Franse ingenieur Pierre Louis Marre heeft een mechanische werk ster uitgevonden, die in korte tijd kan wassen, afwassen, groente schoonma ken, vegen, boenen, schoenen poetsen en ruiten zemen. De losse motor, waaraan werktuigen naar keuze kun nen worden gekoppeld, loopt voor een dubbeltje per uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1