Vijfhonderd opstandelingen in Boedapest terechtgesteld Jemen vraagt ingrijpen van Amerika om Britse aanvallen te stuiten r Europese regeringen opgeroepen lot eenheid t.a.v. Midden-Oosten Kroonprinses Beatrix hartelijk begroet in Oostenrijks skidorp Hongarije weer helemaal onder de knoet Geheime politie even machtig en actief als tijdens Rakosi Vandaag zal MacMillan zijn nieuwe kabinet presenteren Autobus kantelde; twee doden Eis tegen chauffeur: 2 mnd. Bombardementen met honderden doden? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND JV. Vliegtuig neergestort Eden ook niet terug in het parlement Met o.a. Butler? minimum Raad van Europa naar huis Uitgebreide tochten Sowjet-propaganda of harde realiteit? Londen„Opgeblazen" Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactia 3987, voor adm. 2970). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3600 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de smit Zaterdag 12 januari 1957 ZEELAND—FRUITLAND (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.43 u., onder 16.55 u. Maan op 14.12 u., onder 5.43 u. Hoogwater zondag 13 januari: Vlissingen: 11.22 u. 1.53 m. 23.53 u. 1.71 m. Terneuzen: 11.48 u. 1.70 m., u. m. Wemeldinge: 0.25 u. 1.50 m., 12.54 u. 1.43 m. Zierikzee: 0.08 u. 1.30 m., 12.38 u. 122 m. BOEDAPEST, 12 januari. Reuter. Vrijdag is te Boedapest van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat in de afgelopen drie a Vier weken in Hongarije naar schatting vijfhonderd tegenrevolutio- nairen terecht zijn gesteld. De geheime politie der communistische regering-Kadar is, naar van deze zijde wordt vernomen, thans even machtig en actief als in de dagen van het Rakosi-bewind. Zij jaagt op meedogenloze wijze op allen, die aan de opstand heb ben deelgenomen. Er worden dagelijks tientallen arrestaties verricht. regering-Kadar gerichte leuzen riep, uitgejouwd. De rust keerde eerst weer, toen met verscheidene auto's aange voerde Russische infanterie ter plaatse verscheen, die salvo's in de lucht vuurde. Rode-kruisfunctionarissen in Wenen menen dat de toestand in Hongarije op het gebied van de levensmiddelen- en brandstoffenvoorziening, en de alge mene gezondheidssituatie der bevol king in de komende drie maanden zal verslechteren. Tragisch Georg Rutishauser, de hoogste ver tegenwoordiger in Wenen van het hoofdbestuur van het internationale Rode Kruis, zei dat de toestand in Boedapest „tragisch" was en dat deze vóór april, tengevolge van het tekort aan steenkool nog slechter zou wor den. Weer toeristenverkeer Radio-Boedapest maakte vrij dag bekend, dat begin februari 't toeristenverkeer hervat zal wor den. De directeur van een reisbu reau in Muenchen heeft enige da gen geleden in Boedapest bespre kingen gevoerd. Besloten is dat na 5 februari per week 250 toeristen uit W est-Duitsland Hongarije kunnen bezoeken. Demonstraties Verscheidene duizenden arbeiders hebben vrijdag in Boedapest gedemon streerd voor hoger loon. Om de beto gers te verspreiden hebben leden van de militia in de lucht geschoten. De betogers gaven luidkeels uiting aan hun misnoegen. Met vrachtauto's werden militiamannen aangevoerd om een eind aan de demonstraties te ma ken. De Hongaarse regering heeft alle openbare betogingen en bijeenkomsten waarvoor niet vooraf toestemming van de autoriteiten is verkregen, verboden. Het verbod blijft tot 31 maart van kracht, zo meldt het Hongaarse pers bureau M.T.I. Bij betogingen door arbeiders van Boedapest, die protesteerden tegen de slechte economische omstandigheden en het niet nakomen door de regering- Kadar van beloften tot loonsverhoging, zijn, als gemeld, twee betogers om het leven gekomen en vier gewond, toen leden van de communistische militie salvo's in de lucht afvuurden, waarbij echter ook op de menigte werd ge schoten. Stenen De in vrachtauto's aangekomen com munistische militie werd door de de monstranten met stenen begroet, waar op zij, met het hiervoor vermelde ge volg, vuurde. De betogers reageerden met een be kogeling met stenen en stukken me taal, waarop de communistische militie mannen mei grote snelheid wegreden. Hoge communistische functionarissen die uit de ramen van het administratie gebouw van de grote wagonfabriek in zuid-oost-Boedapest, waar de betogin gen hun oorsprong vonden, naar bene den keken, werden door de menigte, die anti-communistische en tegen de i Tien doden BUENOS AIRES, 11 jan. Reuter- AFP. Uit Buenos Aires wordt ge meld dat een Viking-passagiersvlieg tuig, vrijdag kort na het vertrek naar het vliegveld van de badplaats Mar del Plata, is neergestort. Tien van de 33 inzittenden 27 passagiers en zes be manningsleden kwamen hierbij om het leven. Het toestel raakte een muur van een boulevard langs de rivier en vloog toen in brand en brak in tweeën. Het voortste deel viel in de rivier La Plata, terwijl het achterste deel aan de vlam men ten prooi viel. Bedankt voor „graaf"-titel? LONDEN, 11 jan. Reuter. Eden heeft zijn parlementszetel ter be schikking gesteld. Hij heeft meer dan 33 jaar het district Warwick en Leamington vertegenwoordigd. In een brief aan zjjn kiezers ver klaarde de oud-premier, dat dit be langrijke district vertegenwoordigd dient te worden door iemand die ge zond is om zich volledig aan zijn taak te geven. Uit officiële bron is veronmen, dat Koningin Elizabeth aan Eden een gra felijke titel heeft aangeboden, die hem het recht zou geven in Hogerhuis zit ting te nemen, Eden zou de titel nog niet aanvaard hebben, In parlementaire kringen sugge reerde men vrijdag, dat Eden wel licht geen grafelijke titel wil aan vaarden omdat daardoor mogelijk moeilijkheden zouden ontstaan voor de politieke loopbaan van zijn zoon uit zijn eerste huwelijk, Nicholas. Als Eden graaf wordt, zal zijn zoon automatisch uitgesloten zijn van het lidmaatschap van het Lagerhuis. LONDEN, 12 jan. Reuter. De nieuwe Britse premier, Harold MacMillan, heeft vrijdag in Lon den gedineerd met Churchill, naar men vermoedt om diens advies in te winnen over de bezetting van posten als die van minister van buitenlandse zaken. De lijst van de nieuwe ministers zal waar schijnlijk zondag na aan de konin- DORDRECHT, 11 jan. Op 10 yan de Lekdijk geraakt en tegen v.;1 Trnv. TrAY.^n -ï oi r, 11_11_ „13 april van het vorige jaar is in Nieuw-Lekkerland een autobus een bij een kaaspakhuis behorend muurtje gekanteld, met het gevolg dat drie inzittenden om het leven kwamen en vier passagiers zwaar gewond werden. De chauffeur van de bus, de 41-j. A. S., heeft vanmiddag voor de arron dissementsrechtbank te Dordrecht te recht moeten staan, omdat hem werd verweten door roekeloos en onvoorzich tig rijden dit ongeluk veroorzaakt te hebben. De officier van justitie eiste 2 maanden gevangenisstraf en 2 jaar ontzetting uit de rijbevoegdheid tegen hem. Verdachte zeide zich niet veel van het ongeluk meer te kunnen herinne ren. Uit getuigenverklaringen kwam evenwel vast te staan, dat hij, toen de bus net in een bocht van de Lek dijk reed, op een punt waar het zicht erg slecht was, geschrokken was van een auto, die een eindje verderop bezig was te keren. Hij was naar links uitgeweken, om langs de manoeuvrerende wagen heen te rijden, maar toen hem bleek, dat hij er niet meer langs kon, omdat hij al te dicht bij was gekomen, had hij de bus naar rechts laten omzwenken. De wagen reed te ver en kantelde toen van de dijk af. gin ter goedkeuring voorgelegd te zijn worden gepubliceerd. MacMillan ontving onder anderen ook de minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd, die glimlachend de ambtswoning van de premier betrad. Een half uur later toen hij weer naar buiten kwam was de lach van zijn ge zicht verdwenen en reageerde hij nog al kortaf. De rol van Butler Richard Butler heeft vrijdagmiddag te verstaan gegeven, dat hij deel zal uitmaken van de regering-MacMillan. Hij verklaarde tegenover journalisten: „Ik heb tegen iedereen gezegd, dat ik bereid ben een functie in de nieuwe regering te bekleden en ik geloof, dat dit zal gebeuren. Boodschap van Eisenhower Het Witte Huis heeft vrijdag meegedeeld, dat president Eisen hower een persoonlijke boodschap aan de nieuwe Britse premier heeft gezonden. James Hagerty de perschef van het Witte Huis, ver klaarde dat president Eisenhower op een later tijdstip misschien een officiële verkleuring over de be noeming van MacMillan zou uit geven. Twee beelden uit Loudens geschokte geschokte wereld. Foto links: MacMillan, de nieuwe Britse premier, verlaat opgewekt wuivend zijn ambtswoning op Down- ingstreet 11, waar hij woonde als minister van financiën, om kort na zijn benoeming tot opvolger van Eden de stad in te gaan. Foto rechts Iaat zien, hoe MacMillan op de stoep van no. 11 in het nauw kwam, toen hij terugkeerde van zijn historisch bezoek aan Koningin Eli zabeth in het Buckingham Palace. Ingezonden Mededeling (Adv) HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN Uitkering ineens aan kleuterleidsters 's-GRAVENHAGE, 11 jan. De mi nister van onderwijs heeft medegedeeld dat de uitkering ineens over de laatste vier maanden van 1956 aan de kleuter leidsters, die aanvankelijk niet onder de voor deze uitkering geldende rege ling vielen, nu kan geschieden. (Van de ANP-correspondent) STRAATSBURG, 11 jan. De Europese assemblee heeft vrijdag in Straatsburg haar zitting beëin digd met een oproep aan de Euro pese regeringen om te streven naar een gemeenschappelijke poli- Met Robert Lacoste, de minister-resi dent voor Algerije (links aan zijn zijde, legde de Franse premier Guy Mollet, voor radio en televisie zijn ver klaring over het te volgen beleid in Algerije af. In grote trekken liep de verklaring parallel met die, welke Pineau, de Franse minister van buiten landse zaken, aflegde in de algemene vergadering van de U.N.O. BREGENZ, 11 januari. DPA. Het districtshoofd van Bre- genz, in Oostenrijk, Dr. Laengle von Bludenz, heeft zich don derdagavond jl. in gezelschap van de burgemeester van Lech, Johann Pfefferkorn, en een gemeenteraadslid, naar Zuers be geven, om aldaar Prinses Beatrix namens het hoofd van het provinciaal bestuur en de "Oostenrijkse regering te begroeten. Dr. Laengle von Bludenz overhandigde de Nederlandse kroonprinses een ruiker anjers in de Oostenrijkse kleuren rood en wit. Prinses Beatrix gaf blijk dit gebaar zeer te waarderen. Zij liet zich geestdriftig uit over de bijzonder goede gelegenheid tot skilopen in de omgeving van Zuers en Lech. D prinses, die een uitstekende skiloopster is, zal twee weken in hotel Loruenser verblijf houden. Zij maakt dagelijks uitge breide tochten. Vijftien schoolvriendinnen delen haar verblijf in Oostenrijk. PM LONDEN, zaterdagmorgen, 11 jan. AFP. WAT GEBEURT ER IN JEMEN? Wat betekent het gewapende conflict tussen Engeland en Jemen, waarvan de persbureaus dage lijks melding maken? Een communistische propagandastunt of harde realiteit? „Honderden mensen zijn om het leven gekomen bij de aanvallen van Britse straalvliegtuigen op de Jemenitische stelen", aldus radio- Moskou in een Arabische uitzending, „de wereldopinie eist beëindi ging van deze agressie en herstel van de vrede in dat gebied." namen wij te Louden, en van de zijde der Britse regering is er evenmin sprake van een verzoek van de V.N. om waarnemers naar het bewuste ge bied te zenden. Egyptische stem Het semi-officiële Egyptische blad „Al Gomhoeria" verklaarde vrijdag, dat de „Britse agressie" in Jemen een proef voor de leer van Eisenhower is. Jemen ligt in het Midden-Oosten, zo verklaarde hij. „Wat is nu de Ameri kaanse mening over deze agressie en welke stappen zullen genomen worden om er, in overeenstemming met het nieuwe Amerikaanse program, een ein- „Opgeblazen", noemt het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken de be richtgeving op de recente incidenten, „propaganda, die Jemen onder Russi sche invloed in Cairo voert". Engelse politici verklaarden, dat de incidenten niet ernstiger zijn dan die in het ver leden. De Britse regering neemt de bedrei ging van Jemen om een beroep te doen op „vrijwilligers", Russen inbegrepen, niet ernstig op. Engeland is op het ogenblik niet van plan het conflict voor de Ver. Naties te brengen, zo ver- de aan te maken?" Bombardementen De legatie van Jemen in Bonn maakte vrijdag bekend, dat de Britse autoriteiten door aanhoudende aan vallen mei vliegtuigen en tanks pro beren de Jemenitische opstand in het gebied van Aden neer te slaan. Ka- taba, Hareeb en Aibayda, die volgens de Britten bolwerken van de rebellen zijn, worden aanhoudend gebombar deerd. Er zijn enige honderden doden te betreuren. Een tiental slachtoffers zijn buitenlanders. De Jemenitische gezant te Cairo heeft donderdagavond verklaard dat „Britse troepen een algehele aanval op zuidelijke gebiedsdelen van Jemen hebben ingezet", waaraan hij toevoeg de: „Dit is slecht nieuws voor het ge hele Midden-Oosten". Hulpkreet naar V.S. De gezant heeft de Amerikaanse ambassadeur te Cairo verzocht om „Amerikaans ingrijpen, teneinde de Britse aanval op Jemen tegen te gaan", aldus een vrijdagavond door radio-Cairo omgeroepen be richt. tiek ten aanzien van het Midden- Oosten, zowel als van de vraag stukken van Oost-Europa. Zij heeft de regeringen van de vijf tien landen van de Raad van Europa verzocht collectief te verklaren, dat zij een eventuele neutrale status van Oost- en Middeneuropese landen zullen erkennen. Voorts heeft zij van de re geringen verlangd dat zij in samenv.er- king met andere NAVO-landen zich bereid zullen verklaren te onderhande len over een veiligheidspact met de Sowjet-Unie. Garanties Zulk een pact zou, naar opvatting van de assemblee de Sowjet-Unie ga ranties moeten geven en het evenwicht der machten in Europa nie* verstoren, terwijl het anderzijds de terugtocht van de Russische troepen uit Midden- en Oost-Europa en het herstel van de nationaliteit van de daar levende vol keren zou moeten verzekeren. Daarnaast heeft de vergadering de regeringen uitgenodigd de aandacht van de Sowjet-Unie nogmaals te vesti gen op het gevaar voor de vrede, dat voortvloeit uit het voortduren van de verdeling van Duitsland. Hongarije De assemblee heeft in dit besluit nogeens haar afschuw over het Russi sche optreden in Hongarije uitgespro ken en de regeringen verzocht zoveel mogelijk politieke en materiële steun aan Hongarije te geven. Onder meer moeten volgens saar de Hongaarse stu denten, die gevlucht zijn, in staat wor den gesteld hun studie te voltooien. Doel van het streven moet volgens de assemblee blijven: de ontruiming van Hongarije door de Sowjet-troepen, de terugkeer van ontvoerde Hongaarse verzetstrijders en het herstel van de onafhankelijkheid van het land. DE BILT ZEGT: Enige regen Veel bewolking met tijdelijke enige regen. Krachtige tot harde wind tus sen noordwest en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1