HacMilEan volgt Eden op als premier van Engeland Gaat Amerika zich van W.-Europa distantiëren? Niet gezegd en niet verantwoord ZO REAGEERDE de wereld Wie is Harold MacMillan? Speciale V.N.-commissie voor Hongarije wordt ingesteld Tsjou en Lai ook naar Boedapest PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND OP ADVIES VAN CHURCHIL: NIET BUTLERMAAR Teken dat conservatieve leider Suez-inval blijven verdedigen GEEN ALGEMENE VERKIEZINGEN Voor het eerst in de geschiedenis. Mr. W. R. y. d. Sluis lot AR-secretaris benoemd Goedgekeurd door algemene vergadering Nederland „Mee ondertekend, maar zeker niet trots" Geen boerenopmars naar Den Haag Jemen vraagt hulp van Y.N. tegen Engeland stemde de Congo .met echte nummers Korthals (Ned.) vraagt zich vol bezorgdheid af: „Dat zou ongetwijfeld een catastrofe zijn" Soldaten weigerden rokjes te dragen Rijkspolitiemoord vrijwel uitgesloten Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, i 2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No, 3599 Hoofdredacteur*, r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Vrijdag 11 januari 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.43 u., onder 16.54 u. Maan op 13.20 u., onder 4.36 u. Hoogwater zaterdag 12 januari: Vlissingen 10.09 u. 1.37 m. 22.57 u. 1.56 m. Terneuzen 10.35 u. 1.55 m., 23.25 u. 1.73 m. Wemeldingë: 11.34 u. 1.30 m., u. m. Zierikzee: 11.17 u. 1.12 m., u. m. LONDEN, vrijdagmorgen, 4 januaria. Reuter* HAROLD MACMILLAN, minister van financiën tij dens Eden, is door Koningin Elizabeth van Engeland benoemd tot premier. Dus niet Butler, die aanvankelijk voor het leiderschap was gedoodverfd. Men gelooft, dat vooral het advies van Sir Winston Churchill die donder dagochtend door de Koningin wets ontvangen van grote betekenis is geweest. Algemeen had men de stellige overtui ging, dat Churchill meer voor MacMillan dan voor Buder voelde. MacMillan die 62 jaar oud is heeft de benoeming aan vaard. Politici zien in de benoeming van MacMillan, die trouw Edens politie1' t.o.v. Egypte gesteund heeft, een teken, dat de conservatieve partijleiders de Brits-Franse interventie zullen blijven verdedigen. Toen verslaggevers de nieuwe 'premier, bij zijn aankomst op Dow- ningstreet no. 10, vroegen, of er algemene verkiezingen gehouden Zullen worden, antwoordde hij: „Neen, maar als er verkiezingen ge houden worden, zullen wij winnen". Algemene voldoening Reuters correspondenten hebben het volgende overzicht gegeven van de reacties in de wereld op de benoeming van Harold MacMillan tot Brits premier. PARIJS. In FRANSE officiële kringen gaf men donderdag uiting aan voldoening over de benoeming van MacMillan tot premier. Men meent in Frankrijk, dat MacMil lan bet eens was met het Brits-Franse ingrijpen in Egypje. Men ziet dan ook in zijn benoeming een aanwijzing, dat de Britse buitenlandse politiek geen in grijpende wijziging zal ondergaan. RADIO-MOSKOU gaf een (uitvoerig) commentaar op het aftreden van Eden, Het omroepstation verklaarde: „Niemand in Engeland gelooft, dat Eden om gezondheidsredenen zoals officieel werd medegedeeld is afge treden. De wezenlijke reden voor het aftreden van de Britse premier was het falen van diens politiek". Leden der WESTDUITSE christen democratische Bondsdagfractie (rege ringspartij) verwelkomden de benoe ming van MacMillan eveneens. Een woordvoerder verklaarde dat MacMil lan met de toestanden in Duitsland op de hoogte is. „De Westduitsers ver wachten een goede samenwerking met de nieuwe Britse minister-president", zei hij. Een verslaggever vroeg, wanneer 'n nieuwe regering gevormd zal worden. MacMillan zei: „Daar kan ik geen ant woord op geven." Uit de menigte riep iemand: „Veel geluk". De nieuwe premier antwoord de glimlachend: „Dank U", waarop 'n ander riep: „U zult het nodig hebben". De keuze van MacMillan ver heugt de rechtervleugel van de conservatieve partij, doch zij is wat teleurstellend voor de liberale conservatieven. Rechtervleugel verheugd Deze laatsten meenden, dat de voor uitstrevender Butler beter in staat zou zijn om de partij-politiek gelijke tred te laten houden met de zich wijzigende opvattingen van de huidige eeuw. Butler was een der eersten, die donderdagmiddag naar Downing- street ging om de nieuwe premier geluk te wensen. Ik wens de heer inacMillan alle succes, zo verklaarde hij tegenover verslaggevers. Wat doet Labour? Het onderhoud van macMillan met Butler duurde een half uur. Functio narissen verwachten niet, dat vandaag reeds een wijziging van de regering bekendgemaakt zal worden. De labourleiders in Engeland hebben direct na het bekend worden van mac- Millans benoeming telefonisch overleg gepleegd met hun leider Gaitskell, die op het ogenblik in de Ver. Staten ver toeft. Vrijdag komen de labourleiders bijeen om de politieke situatie en de vooruitzichten voor het geval, dat er spoedig verkiezingen gehouden zullen worden, te bespreken. Gaat Sellwyn Lloyd heen? In Britse politieke kringen betwij felde men donderdagavond, of de nieu we premier Selwyn Lloyd zal hand haven als minister van buitenlandse zaken. Lloyd volgde macMillan ruim een jaar geleden in die functie op. Door het aftreden van Eden vermoedt men, dat het bezoek dat deze dit jaar aan Moskou zou brengen, nu geheel van de baan is. Politieke waarnemers merken in dit verband op, dat het streven naar goede betrekkingen met Stalins opvolgers in grote mate een persoonlijk streven van Eden was, waarmee Lloyd nauw ver bonden was. Men verwacht niet, dat inacMillan zelf het initiatief voor de reis naar Moskou zal nemen. Naar Washington? Volgens gewoonlijk welingelichte kringen is het mogelijk dat MacMillan, door president Eisenhower wordt uit genodigd om spoedig naar Washington te komen. Deze kringen voegen hieraan toe, dat als deze reis doorgaat, MacMillan en Eisenhower over de volgende vraag stukken zullen spreken: De hulp van Amerika aan Groot- Brittannië en West-Europa inzake de petroleumvoorziening; 2. Het in overeenstemming brengen van „de leer van Eisenhower" en het verdrag van Bagdad met het oog op de verdediging van het Midden- Oo»ten. Nieuwe functie (Van onze §-redactaur) UTRECHT, 10 jan. Het centraal comité van anti-revolutionaire kies verenigingen heeft in zijn vergadering van donderdag tot secretaris der partij benoemd mr. W. R. van der Sluis te Bilthoven, juridisch adviseur van het C.N.V. Het betreft hier een nieuwe functie die voortvloeit uit de reorgani satie van deze partij. Mr. Van der Sluis werd op 27 augus tus 1923 geboren te Dirkshorn, waar zijn vader toen geref. predikant was. Hij bezocht de chr. H.B.S. te Gronin gen, deed staatsexamen en studeerde van 19461951 rechten aan de V.U. Daarna trad hij in dienst bij het mini sterie van Oorlog op de afd. Wetgeving en Publiekrecht. In april 1953 werd hij juridisch adviseur van het C.N.V. Tij dens de afwezigheid van prof. De Gaay Fortman had mr. Van der Sluis en kele colleges in arbeidsrecht aan de V.U. De nieuwe premier voor het voetlicht NEW YORK, 11 januari. Reuter. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft donderdag, na twee dagen van vaak felle debatten, met 598 stemmen, (bij tien onthoudingen) besloten een speciale commissie in te stellen, die tot taak krijgt- inlichtingen te verzamelen over de toestand in Hongarije, en verslag over haar bevindingen aan de assemblee uit te brengen. In de commissie zullen vertegenwoor digers uit Australië, Denemarken, Tunesië, Uruguay en Ceylon zit ting hebben. een speciale commissie van onderzoek naar de toestand in Hongarije had medeondertekend, doch dat hij daar niet trots op was. „De resolutie is niet ideaal, doch zij geeft uiting aan het thans bereikbare. De Sowjet-Unie heeft de rechten van haar buurstaten vertrapt en zij heeft de Ver. Naties verhinderd het instrument te vervaar digen, nodig om haar beslissing t.a.v, Hongarije uit te voeren. Dit is een tra gische gang van zaken", aldus mr. Schürmann. De Nederlandse afgevaardigde zei niet te menen dat het enig nut zou hebben voor te geven, dat de Sowjet- Unie anders was, dan zij zelf had aan getoond te zijn. De Nederlandse vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schürmann, verklaarde tevoren, dat zijn land weliswaar de re solutie betreffende de instelling van LONDEN, 10 jan. (Reuter). Ha rold MacMillan is 62 jaar. Hij volgde in december 1955 Butler op als minis ter van financiën. MacMillan is met een korte onderbreking lid van het Dagerhuis sinds 1924. Hij kreeg voor het eerst een regeringsfunctie in de oorlogsjaren onder de door Churchill gevormde coalitie. MacMillan, die in de eerste wereld oorlog driemaal werd gewond, was van 1931 tot 1935 het middelpunt van een kleine groep conservatieven in het La gerhuis, die de houding van de conser vatieve partij t.o.v. sociale en economi sche vraagstukken wilde herzien. Met Eisenhower De functie van minister met stand plaats Middellandse-Zeegebied vervul de hij van 1942 tot 1945. Hij zou veel hebben gedaan om aan de naijver tus sen de Franse leiders een einde te ma ken en goede betrekkingen te vestigen met de Amerikaanse strijdkrachten. Hij werkte met Eisenhower samen, toen deze het bevel voerde over de ge allieerde strijdkrachten in Noord-Afri ka. Nadat de conservatieve partij in 1951 aan de macht was gekomen, kreeg hij verscheidene functies. In april 1955 werd hij minister van buitenlandse za ken en in december van dat jaar mi nister van financiën. De conservatieve partij was het meest met hem ingenomen, toen hij van 1951 tot 1954 minister van huis vesting was en het regeringsprogram ma, dat de bouw van 300.000 huizen per jaar inhield, er doorkreeg. Stijf, maar geestig MacMillan is een nogal stijve figuur, die echter in de conversatie geestig uit de hoek kan komen. De uiterst rechtse vleugel van de conservatieve partij heeft hem altijd gewantrouwd; hij is een politieke filosoof, die boeken over zijn theorieën heeft geschreven. Mac Millan is directeur van een uitgeverij, die zijn naam draagt. PARIJS, 10 jan. Volgens Radio- Boedapest heeft de Hongaarse regering de Chinese premier Tsjou en Lai uit genodigd ook een bezoek aan de Hon gaarse hoofdstad te brengen. Tsjou en Lai heeft de uitnodiging aanvaard en zal naar Hongarije gaan na zijn bezoek aan de Sowjet-Unie en Polen. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig Opklaringen maar aanvankelijk ook enkele verspreide buien. Tot matig of zwak afnemende wind tussen noord west en noord. Iets lagere temperatu ren dan donderdag. CAIRO, 10 jan. Het Arabische staatje Jemen heeft de Ver. Staten om hupl verzocht tegen de Britse agressie. Het verzoek was gedaan door de Je- minitische zaakgelastigde in Egypte, die verklaarde, dat de „Britse agres sie" de wereldvrede in gevaar brengt, aldus radio-Cairo. De zender meldde voorts, dat de zaakgelastigde woensdag voor de vier de maal met de Sowjet-ambassadeur in de Egyptische hoofdstad, Kisilef, over de toestand in Jemen had gespro ken. In Jemen is verklaard, dat deze staat zo nodig een beroep zal doen op Rus sische vrijwilligers tegen Britse agres sie. I de regering, waar het plaat- sèlijke aangelegenheden aan- s gaat. De bovenste foto laat zien, k hoe één van de kandidaten s een verkiezingsrede houdt. Foto-Combo onder: Verkie- zingen zijn (vooral voor de kiezers) in het begin erg in- (J gewikkeld en daarom heeft men er in de Congo iets op gevonden: s De kandidaten zijn in de ij buurt van de stemhokjes op- gesteld met een levensgroot nummer om de hals (links) p en de stembussen (evenveel als er kandidaten zijn) zijn r voorzien van foto's en num- mers van de kandidaten om het de kiezers zo gemakkelijk a mogelijk te maken (rechts). ®s=S> <5b<S> <as=ë> Voor het eerst in de geschie denis van Roeanda-Oeroendi (Belgische Congo) zijn hier op democratische wijze verkie zingen gehouden voor in heemse vertegenwoordigers, die invloed zullen hebben in GOES, 10 jan. Enkele bladen brachten gisterenavond en van morgen een bericht uit Alphen aan de Rijn, dat de secretaris van het hoofdbestuur van de Holland se Maatschappij van Landbouw, ir. D. S. Tuynman, in een druk bezochte vergadering van deze maatschappij de zeer toegejuichte mededeling zou hebben gedaan, dat de drie centrale landbouwor ganisaties besloten zouden hebben een massale opmars van de agra rische bevolking naar Den Haag te organiseren, teneinde kracht bij te zetten aan de aan de regering gestelde eisen tot verbetering van de bestaansmogelijkheden van de boerenbevolking. STRAATSBURG, 1 Ojan. ANP. Tijdens het debat van de Europese assemblee in Straatsburg over de poli tieke toestand, heeft het Nederlandse Tweede-Kamerlid Korthals de vrees uitgesproken, dat Amerika op weg zou zijn zich van Europa te verwijderen. Het leek de heer Korthals wenselijk tijdens het debat niet te zeer in te gaan op de houding van Frankrijk en Engeland in de Suez-kwestie. Persoon lijk ben ik ervan overtuigd, dat zij niet anders hadden knnnen handelen, hoewel ik er de voorkeur aan zou heb ben gegeven indien hun actie met meer kracht en meer effect ware uit gevoerd, zei hij. De heer Korthalst constateerde, dat Amerika in de nieuwe doctrine van Eisenhower thans het belang van het Midden-Oosten heeft erkend en inziet, dat de Sow jet-invloed in dit gebied moet worden gestuit. Daardoor waren volgens hem de Amerikaanse gedach ten de Brits-Franse aanzienlijk gena derd. Wanneer men bovendien kon constateren, dat president Eisenhower had bevestigd, dat de zwakte van de Ver. Naties van de Ver. tSaten een grotere verantwoordelijkheid eiste, dan moet men vaststellen dat de hier over bestaande meningsverschillen tussen Amerika en de Europese op vattingen vrijwel verdwenen zijn, zei hij. Andere .vrienden Nochtans vreesde de heer Korthals deze houding van de Ver. Staten alleen te moeten verklaren als een uiting van een politiek die steeds minder reke ning zon houden met de Europese ge zichtspunten en belangen. „Men zou zeggen, dat de Amerika nen zich voorstellen dat zij elders in de wereld belangrijke bondgenoten en vrienden zouden kunnen winnen, indien zij zich van Europa afkeren". Catastrofe De heer Korthals legde er nadruk op dat de nieuwe doctrine van president Eisenhower niet in e NAVO besproken was. Indien het inderdaad waar zou zijn, dat de Amerikanen zich van Eu ropa zouden verwijderen, dan zal dat volgens hem een hoogst gevaarlijke ontwikkeling, ja zelfs een catastrofe zijn, zowel voor de wereld als geheel als voor Amerika en Europa. In deze omstandigheden achtte de heer Korthals het zaak, de NAVO zo sterk te maken en tot een centrum voor een bespreking van de gemeen schappelijke problemen. Allen tegen Amery Vrijwel alle andere sprekers in het debat van donderdagochtend keerden zich met nadruk tegen de anti-Ameri kaanse toon die woensdag door de Britse conservatief Amery is aangesla gen. Amery wil de Ver. Staten verant woordelijk stellen voor de ontwikkeling van het Suez-probleem. Zijn eigen partijgenoot Sir Walter Eliott noemde dit een ernstige fout en hij zag in het nieuwe plan van Eisen hower voor het Midden-Oosten een ge lukkig gevolg van een mislukte onder neming. Bij informatie op het secretariaat van de Ned. C.B.T.B. naar de juist heid van deze opzienbarende mede deling, werd ons verteld, dat de heer Tnynman ontkent, deze mededeling gedaan te hebben. Indien hij in deze geest gesproken zou hebben, zon dit, zo zei men ons van de zijde van de Christelijke Boeren- en Tuindershond, volkomen onverantwoord zijn. Wèi hebben de drie Centrale Land bouworganisaties een telegram aan da regering gericht, waarin zij de mi nisterraad om een onderhoud over da hangende vraagstukken verzoeken. (Men zie overigens ons hoofdartikel in dit nummer.) Straf: 42 dagen arrest SYDNEY, 10 jan. Reuter. Vijftien Australische jonge mannen, die na de beëindi ging van hun militaire oplei ding werden ingedeeld bij een eenheid van de „territori als", waar het dragen van het Schotse rokje (de „kilt") ver plicht is, uitten daartegen be zwaren en verzochten inde ling bij een andere eenheid waar de standaard-uniform wordt gedragen. Toen dat verzoek niet werd ingewilligd, weigerden zij bij de aangewezen eenheid op te komen. Zij werden voor het bijzonder gerechtshof geleid en voerden daar aan, dat het dragen van de kilt een bele diging van hun waardigheid zou betekenen. De jongemannen werden tot 142 dagen opsluiting veroor- 1 deeld. ■Ill Twee Haarlemse huisvrouwen, de 26-jarige A. M. H. van A. en de 33- jarige A. E. A. K., zijn door de Haar lemse rechtbank wegens diefstal van goederen uit winkels veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden waarvan drie maanden voorwaarde lijk. Het drama te Nieuwland MIDDELBURG, 10 jan. Van de zijde van de districtsleiding van de Rijkspolitie in Zeeland vernamen wij donderdagavond, dat het onderzoek naar de mysterieuze dood van de 32- jarige weduwe, mevr. S. K.-R. te Nw. en St. Joosland in een dergelijk stadi um is gekomen, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden gezegd, dat niet aan moord behoeft te worden gedacht,

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1