DERTIGJARIGE WEDUWE VERMOORD; VAN NELLE Werkhaven drie-eilandenplan komt over enkele maanden (april) gereed twee dorpsgenoten aangehouden Middelburgse bezwaren tegen herziene streekplan Walcheren Dronken Belg deed dwaze dingen in Sas van Gent Buren waarschuwden de politie, die het ontzielde lichaam vond Is roof het motief geweest? ff 4 beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Chefarine „4" Lome versperde weg voor personentrein Schadevergoeding is onvoldoende geregeld Tegoed bij M'burgse Mutsspaarbank; ruim f 14 miljoen Dhr J. van Bommel van Vloten verlaat Zeeland Twee grondwerkers uit Brabant bevochten Zeeuwse confrère Spoedig zal kunnen worden begonnen met de aanleg van een afsluitdam Woensdag 9 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Op korte afstand van politiebureau te Nieuwland NIEUW- EN ST. JOOSLAND, 8 jan. De welgestel de, ruim dertig jarige weduwe S. K-R., wonende in de Julia na traat te Nieuw- en St. Joosland is in de loop van maandag op dinsdag vermoord. Op korte afstand van het politiebureau werd zij in de loop van dinsdag door de politie en de plaatse lijke geneesheer dood in haar bed gevonden. Twee dorpsgenoten, de dertig jarige garagehouder L. H. en de 25-jarige landarbeider W. J., van wie bekend is, dat zij een nauwe relatie met de vermoorde vrouw onderhielden, zijn in de loop van de dag aangehouden en verhoord. Zij zijn echter weer op vrije voeten gesteld. dienst. Des avonds werd zelfs een speurhond ingeschakeld. Omstreeks middernacht deelde de commandant der rijkspolitie in Zeeland, majoor W. van Balle- gooijen de Jong, mede, dat nog geen enkele arrestatie is verricht. Men veronderstelt, dat roof het tnotief is geweest. Zelfs een speurhond werd ingeschakeld De vrouw, wier echtgenoot bij zijn overlijden een auto en een aardig vermogen had nagelaten, had de gewoonte des morgens kof fie te drinken bij haar buren. Toen zij dinsdagmorgen niet verscheen, werden de buren ongerust, te meer, omdat mevr. K. de laatste tijd ziekelijk was. Zij waarschuw den de postcommandant der rijks- lolitie, die samen met de plaatse- ijke geneesheer de deur forceer- poi Bij nader onderzoek ontdekte men het ontzielde lichaam op het bed in de slaapkamer. Het onderzoek In de loop van de dag werd een minitieus onderzoek ingesteld, Waarbij o.m, gebruik werd ge maakt van de dactyloscopische ."igpvrtnrlen Mededeling Cadv.) Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, wan! oie wordt fcescnermd door het bestanddeel (fiefaror ARNEMUIDEN, 8 jan. Een lor rie met daarop een grote ladder, die gebruikt wordt bij de werkzaamheden kan de elektrificatie, vormde vanmid dag een onoverkomelijk struikelblok voor de aankomende personentrein Van drie uur. Door ontijdige waarschu wing was men niet meer in staat het obstakel van de rails te verwijderen in hoewel de machinist de remmen ard aantrok, kon niet worden voor omen, dat de trein op de lorrie hot ste. Het ongeval liep gelukkig goed af; het had slechts materiaalschade tot ge volg eneen kleine twintig minuten vertraging. Vluchthaven Zijpe in 1956 GOES, 8 jan. In de Vluchthaven te Zijpe (Stoofpolder) kwamen en vertrokken in het jaar 1956 16077 vaar tuigen met een inhoud van 8.025.733 ton Bovendien nog 33 coasters met een in'.ioud van 12765 brt. Cp 9 dagen van het afgelopen jaar was de Vluchthaven helemaal vol. Tij dens de vorstperiode van februari '56 was de Vluchthaven voor het eerst dicht op 13 februari, dit duurde tot 2 maart. In die tijd lagen 18 vaartuigen in de haven ingevroren, het ijs was toen 42 cm. dik. Het scheepsregelaarshuis met luid spreker op het Zuiderhavenhoofd is voor deze haven een grote aanwinst, eind januari komen 5 nieuwe loop bruggen gereed. Naast de gewone R.T.M.-schepen die de tramhavens Zijpe en Anna Jat.o- bapolder regelmatig gebruiken boekt deze haven in 1956 nog ligplaats aan 525 binnenvaartschepen met een in houd van 162,404 ton. L.J.G.-Zuid-Beveland: vrijdag excursie GOES, 8 jan. In een dinsdagavond gehouden vergadering van de L.J.G., afdeling Zuid-Beveland, is besloten a.s. vrijdag een excursie te houden naar de DAF-fabrieken in Eindhoven. Ook hoopt men een kijkje te nemen in een uiterst modern veebedrijf te Goor- le. Als vice-voorzitter werd in de vaca ture van de heer W. A. G. Dekker, ge kozen de heer C. Adamse. In de vaca ture R. Nieuwenhuize (2e secretaris) werd benoemd de heer J. de Jonge. Het jaarverslag meldde een klein te kort in de financiën. Het ledental bleef echter constant. In het pas begonnen jaar hoopt men enkele bekende spre kers uit te nodigen. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, da heer B. van Gorsel. Kon. onderscheiding GOES, 8 jan. Bij Kon. Besluit is de ere-medalje, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau, in brons, ver leend aan de heer A. de Bree, knecht bij de rund-, kalfs- en varkensslagerij P. C. Gillissen te Vlissingen. Dr. J. de Hullu te Aardenburg overleden AARDENBURG, 9 jan. In de ou derdom van 67 jaar overleed te zijnen huize dokter J. de Hullu. De overle dene was gedurende 40 jaar als arts werkzaam voor de dorpen Aarden burg, Eede, Sint Kruis, Draaibrug en Heille en was als zodanig een zeer ge ziene figuur. Als enige arts in dit ge bied heeft hij zeer veel gedaan voor de bevolking. Hij kwam als jong mi litair dokter naar Aardenburg tijdens de eerste wereldoorlog en begon daar later zijn praktijk. Tot zelfs over de grens in België had dokter De Hullu patiënten. Eind 1955 vierde hij onder grote belangstelling zijn 40-jarig arts jubileum. Hij bekleedde tot voor kort voor de functie van voorzitter van de sociëteit „Spoor tot vriendschap" te Aardenburg. De begrafenis vindt van daag plaats. Om twee uur wordt een wijdingsdienst gehouden in de Nederl. Herv. kerk. Kampeerterrein Oranjezon op andere plaats? MIDDELBURG, 8 januari. De uitbreiding van het kampeer terrein ten Westen van de weg naar het pompstation Oranjezon achten b. en w. van Middelburg weinig gelukkig. Het terrein ligt vrij dicht bij de bronnen van de waterleiding, hetgeen minder ge wenst is. Bovendien is het bouwland, zodat het aangeven als kam peerterrein in het Streekplan Walcheren niet anders dan theoretische waarde heeft. Een veel beter geschikt en gereed liggend terrein achten zij het uiterste gedeelte van het waterwingebied ten Westen van de Duinweg. Dit is bijzonder geschikt wat terreintoestand en ligging betreft. Het bezwaar, dat het een smalle strook waterkering is, wordt zeer overdreven geacht. Wil men inderdaad spoedig ge schikte kampeerruimte hebben, dan bereikt men dit zeker door aan wijzing van dit terrein. Ook voor een spoedige oplossing van één der jeugdvraagstukken is dit van zeer groot belang. Dit standpunt van b. en w. is ver vat in een concept-schrijven aan ged. staten naar aanleiding van de ontwor pen herziening van het Streekplan Walcheren, dat aan de raad ter goed keuring is voorgelegd. Het college heeft nog meer bezwaren. Zo zijn op de gewijzigde kaart in het waterwin gebied ten Oosten van het drainage kanaal (ten Noorden van Vrouwen polder) niet minder dan vier overgan gen (voetpaden) getekend. Bij de be sprekingen tussen de gemeentebestu ren van Middelburg en Vrouwenpol der heeft Middelburg zich bereid ver klaard tot het openstellen van één duinovergang. De andere aangegeven wegen zijn uitsluitend tot stand gebracht voor de aanvoer van materialen door de Polder Walcheren, maar worden niet openbaar gemaakt, zodat deze wegen op de streek-plankaart niet behoren voor te komen. Dit geldt ook voor de wegen in het westelijk deel van het waterwingebied en de weg van het pompstation naar het Noorden. Ook deze wegen worden door de Polder voor de aanvoer van materialen gebruikt. AFWIJKINGEN In het concept-schrijven wordt ge zegd, dat niet wordt teruggekomen op vroeger ingebrachte bezwaren, die door de Kroon zijn afgewezen. In en kele gevallen vertoont echter het streekplan afwijkingen met het uit breidingsplan der gemeente. Zo wordt op de kaart het gebied omsloten door het Toorenvliedtwegje en de Poelen- daeleweg aangegeven als agrarisch terrein, hetgeen niet klopt met het uitbreidingsplan en met de reeds be staande toestand. Voorts is het gebied tussen Breeweg, Koninginnelaan en Koudekerkseweg, waarop in het uit breidingsplan een bestemming voor verdere bebouwing ligt, op de herzie ne streekplankaart aangegeven als agrarisch terrein, terwijl op de be staande kaart dit deel wel werd aan gegeven voor toekomsfige bebouwing. SPORTTERREIN Het gebied tussen Breeweg, Konin- ginnenlaan en Ter Hoogestraat (op het uitbreidingsplan in hoofdzaak als te bebouwen gebied genoemd) is op de streekplankaart ten onrechte als agra risch gebied opgenomen. Het terrein tegenover Vijvervreugd is op het in ontwerp zijnde nieuwe uitbreidingsplan der gemeente aange geven als sportterrein voor de te bou wen christelijke kweekschool. Ook dit terrein dient op de streekplankaart als Ingezonden Mededeling (adv.) vallende binnen het uitbreidingsplan te worden aangegeven. Ten onrechte is het gebied ten Oos ten van de Noordweg op de kaart als agrarisch gebied aangegeven: het uit breidingsplan noemt het als in hoofd zaak te bebouwen gebied. Vervolgens dient de kaart aan het uitbreidings plan te worden aangepast wat betreft de langs de Veerseweg opgenomen ter reinen voor bebouwing. Het voetpad langs de Westelijke Havendijk is hele maal niet opgenomen. SCHADEREGELING Tenslotte hebben b. en w. bezwaar tegen de wel zeer summiere bepa ling van artikel 41 der voorschrif ten, dat eventuele schadevergoeding regelt. Hier kan bezwaarlijk worden gesproken van het opnemen van een schaderegeling, zoals door de Kroon geëist. In feite wordt alleen bepaald, dat men zich tot ged. staten kan wenden, als men meent op schade vergoeding aanspraak te kunnen maken. Een nadere uitwerking is noodzakelijk. Ingezonden Mededeling (adv.) Witte rat met rode ogen AAGTEKERKE, 8 jan. Dat er witte konijnen met rode ogen zijn is geen nieuwtje meer. Maar dat er wi'.te ratten met rode ogen zijn was ons onbekend. En toch lopen ze rond. Irt Aagtekei ke is namelijk een dergelijk exemplaar gevonden. De heer M. Provoost was de vinder. Toen hij dezer dagen in zijn schuur kwam ont dekte hij daar doodgemoedereerd een witte rat met rode ogen. Ongetwijfeld een zeldzaam ver schijnsel. Op het eind van het jaar MIDDELBURG, 8 jan In Middel burg is veel gespaard in het afgelopen jaar, zo blijkt uit het overzicht van de Middelburgse Nutsspaarbank. Het totaal tegoed op het einde van het jaar bedroeg niet minder dan 14.138.414,39 (vorig jaar 13.579.596,67). In 1956 is ingelegd ƒ6.679.491,74 en terugbetaald 6.457.508,96. De cijfers over de maand december zien er als volgt uit: tegoed bij het begin 13.988.319,75, inleg 272.705,72 en terug betaald 459.446,02, tegoed bij het einde 13.801.579,45 (vorig jaar 13.279.094,33). Het aantal rekeningen bij het begin be droeg 13.694 en op het einde 13.704. Over het gehele jaar bedroeg het aantal reke ningen bij het begin 13.272 en op het ein de 13.704. Op het kantoor te Middelburg bedroeg bij het begin van de maand december het tegoed 11.750.615,65, ingelegd werd 256.651,84 en terugbetaald 400.734,45 en het tegoed op het einde was 11.606.53,04. Tijdens de zitdagen te Oostkapelle werd ingelegd in de maand december 1.209,88 en over het gehele jaar 67.508,07 en te- tugbetaald resp. 1.827,50 en 1.775, Bij het agentschap Kruiningen bedroeg het tegoed bij het begin van de maand 5.017,56. Er werd niet ingelegd en terug betaald. Het totaal tegoed op het eind van het jaar was 5.052,64. Wat het schoolsparen betreft bedroeg het tegoed bij het begin 59.160,99; inge legd werd 778,78 en terugbetaald 465,82, tegoed op het eind van de maand 59.473,95. Het totaal tegoed op het eind van het jaar bedroeg 60.763, GOES, 8 jan. Binnen niet al te lange tijd zal een belangrijk figuur uit ons Zeeuwse leven, de heer J. M. van Bom mel van Vloten te Goes, de provincie metterwoon verlaten om zich in het cen trum van het land te vestigen. De heer Van Bommel van Vloten, die tweemaal lid van gedeputeerde staten was, nl. van 19311940 en van 19441946, vervult vooraanstaande functies in het landbouw- ïeven hij is o.m. voorzitter van de sui kerfabriek Dinteloord en in de finan ciële wereld als correspondent van de Nederlandse Bank te Goes. Als lid van ged. staten heeft de heer Van Bommel van Vloten o.m. vele bemoeienissen ge had met de totstandkoming der financiële regeling tussen rijk en provincie. Ook in waterschapskringen was hij een algemeen erkend deskundige. Momenteel is hij nog voorzitter der provinciale commissie, be last met een onderzoek naar de mogelijk heid van oprichting van z.g. dijkringen. Reeds geruime tijd was de heer Van Bommel van Vloten president van de Landbouwhogeschool te Wageningen. Nu door de gewijzigde wet op het landbouw- hogeronderwijs het college van curatoren van deze hogeschool wordt opgeheven en de heer Van Vloten in dit bestuur even eens;, een belangrijke plaats zal gaan in nemen, zal zijn aanwezigheid in Wage ningen meer vereist zijn. Dit houdt ook verband met de belangrijke nieuwe ont wikkelingen op landbouwgebied, die door de economische en technische omstandig heden noodzakelijk zowel als mogelijk zijn. MIDDELBURG, 8 januari. Hoe reageert de dronken auto bestuurder, als hij wordt aangehouden? Men moge aannemen, dat de confrontatie met de man-in-uniform enigermate ontnuchterend werkt. Dat moet toch wel zoiets zijn als een onverwacht koud stort bad, dat in de praktijk op dit terrein toch ook al vele diensten heeft bewezen Er zijn uitzonderingen. Neem nu de Belg R. A. C. S. uit Gent, een 37-jarige makelaar. Die komt aan de grens, na in Nederland de bloemetjes te hebben buiten gezet. Zo op het eerste gezicht was hij er nog niet zo beroerd aan toe. Nee, dan de man, die naast hem zat. Een stomdronken figuur in een hoekje van de wagen. Een figuur, die zelfs op verzoek van de Nederlandse douaniers zijn identiteits bewijs niet meer tevoorschijn kon halen. Ook bij de bestuurder, S. dus, werd een zonderling geurtje waargenomen. Ach, die Shij had in 't geheel geen bezwaar om uit z'nen wagen te komenEenmaal buiten sloeg hij een wachtmeester amicaal op de schouder, de kreet bezigend: „Die Hol landse Bols is toch goed, hè!" Veel verder kwam hij niet, want toen kreeg de zwaartekracht vat op hem. Eerst ging hij door de knieën, later rolde hij in 't geheel om, waarbij het openge slagen autoportier hem nog tot steun diende. Prelude voor de grote symfonieafsluiting zeegaten "VLISSINGEN, 8 januari. Binnen enkele maanden precies volgens schema zal de werkhaven voor het drie-eilandenplan bij Vrouwenpolder gereedkomen. Een groot werk, begonnen in juni 1956, dat voltooid wordt in april van dit jaar, als het ware de prelude vormend voor de grote symfonie: afsluiting der zeegaten. De rust, die dan langs de zeedijk van VeereTiaar Vrouwenpolder zal optreden, zal slechts een zeer tijdelijk karakter dragen, want spoedig zullen in genieurs, technici en arbeiders beginnen met de aanleg van de af sluitdam, welke Walcheren met Noord-Beveland zal verbinden en het Veersegat van de zee zal afsluiten. eilandplan bewezen. In feite is het een proefhaven of een experimentele ha ven, want zowel wat de vorm als de verwerking van materialen betreft, werden er proeven genomen om de aldus verkregen resultaten straks voor de uitvoering der afsluiting van de zeegaten te kunnen benutten. Voor de aanleg van dijken gebruikte men tot dusver het traditionele en onmis bare' element: klei, wat echter niet onbeperkt leverbaar is. Dat deze werkhaven thans bijna klaar is, valt duidelijk waar te ne men. De juiste vorm van de werk haven met zijn haveningang tekent zich af, terwijl het havenplateau vrij wel geheel op de juiste hoogte werd opgespoten. De havendijk, uitlopend in een lange, lage strekdam ter be scherming van de havenmond, is praktisch geheel op hoogte en wordt thans afgewerkt. Gedeeltelijk werd zij reeds bekleed met bazalt en beton- tegels, een baggermolen is nu volop bezig met het op diepte brengen van de werkhaven vijf meter A.P. Allemaal tekenen die wijzen op het spoedig gereedkomen der werkhaven. Procfhanen De werkhaven heeft thans hoe vreemd het ook klinkt reeds zijn nut voor het komende delta- en drie- Mijnsteen Voor de aanleg van de dijk en pers kaden voor de werkhaven heeft men gebruik gemaakt van mijnsteen. Ruim 25.000 ton werd aangevoerd uit Lim burg naar Middelburg, waar het werd opgeslagen. Hoewel het thans nog iets te vroeg is om al over de werkelijke cijfers te kunnen beschikken, kan ech ter gesteld worden, dat de verwerking van deze mijnsteen geen doorslaand succes beloofd te worden. Waterstaats mensen, e.a. bij de uitvoering van dit werk betrokken, waren bijzonder voorzichtig met hun uitlatingen, doch men kreeg de indruk, dat de mijn- steenproef hun teleurstelling had op gewekt, vooral wat de „verzakking" t.o.v. de andere traditionele materia len betreft. Niet alleen neemt men proeven met de mijnsteen, ter ver vanging van de onmisbare klei doch ook de bekleding der havendijk zal straks een voorbeeld vormen voor de proefnemingen. „Proefstukken" Aan het begin wordt de dijk be kleed het de traditionele bazaltblok- ken, doch verderop vindt men naast elkaar een drietal „proefstukken" van verschillende systemen betonblokken. De lagere strekdam bestaat geheel uit mijnsteen, welke met bazaltblokken wordt bekleed. Bovendien werden tal loze andere proeven gedaan. Enorm veel werk werd verzet in het eerste begin, nu zeven maanden geleden, waarbij het op diepte bren gen der haven een kleinigheid is, hoe wel ook de- uitvoering van dit bagger- werk nog op grote moeilijkheden stuit om dat de werkhaven bij Vrouwen polder in feite op oude cultuurgrond ligt. Giro 777 en giro 999 's-GRAVENHAGE, 9 jan. De stand van giro 777 was f 4.437.706.12 en die van giro 999 f4.296.723.92. Toen moet er iets moois te zien zijn geweest daar in Sas van Gent, op dia avond van de 16e november. Terwijl hij uit volle borst een schoon veers aanhief, liet de makelaar zich, arm in arm met de wachtmeester, naar het cachot voeren De politierechter, mr. P. v. Empel, voor wie S. zich moest verantwoorden, wilde wel aannemen, dat deze be scheiden optocht de grensbewoners enig vermaak heeft geboden. Zulks heeft echter geen invloed op de straf maat De officier, mr. J. L. Andreae, wees er, zoals hij zei in goed Hollands op, dat verdachte „stomdronken" was. Zijn eis was twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de bevoegdheid, in Ne derland een motorrijtuig te besturen. Waarbij de politierechter zich aan sloot. Twee Brabanders (uit Rucphen) hadden het in Zeeland zij het op andere wijze ook danig bont ge maakt. Te Anna Jacobapolder stonden zij bij 't veer, onder het nuttigen van een zakje patates-frites, met de aan nemer J. A. uit Goes te kouten. Een grondwerker uit Goes, A. v. d. L., die ook van de boot kwam, voegde zich bij dit gezelschap, hetgeen de beide Brabantse grondwerkers, P. en J. J. van N., niet aanstond. Wat er allemaal aan voorafging is niet bekend, maar hoe het ook zij: de Brabanders waren op een gegeven moment doende de Goesenaar geza menlijk te mishandelen. TWEE FASEN Zij deden dit in twee fasen. Aan vankelijk meenden zij er mee te moe ten stoppen, doch de Goesenaar zei „Dat durven je, met z'n tweeën", waarin de directe aanleiding school voor de hervatting van de schermut seling. Thans legden zij zich toe op het grovere werk. Eén hield de Goe senaar vast, de ander bewerkte hem met een steen. Hetgeen, aldus de ver dachten ter zitting, niet zo gebeurd is. De pastoor van Rucphen had trouwens een brief geschreven, waarin verluidt, dat de beide N.'en zulke brave paro chianen zijn. Het werd, na een eis van 50,subs. 10 d., een boete van 40 (subs. 8 d.) voor ieder. De landarbeider I. L. van G. uit St. Maartensdijk kreeg conform de eis een boete van ƒ30,Hij was zijn vader tehulp geschoten, toen deze ruziede met een zekere L. Zoon Van G. deed dit, door het hoofd van L. met een sikkel te be werken. De zaak diende reeds eer der, maar moest toen worden terug gewezen naar de rechter-commissa- ris.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2