Communistenleiders over legg over bredere kabinetsbasis en Geprikkelde dame krabde ambtenaar huisvestingsbureau gezicht open r Regering wil f 200 miljoen voor de landbouw uittrekken Vader Mohammed (136 j. oud) werkt nog dapper in de tuin „Wereldburger" Davis zal in Ver. Staten worden toegelaten Heis PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND jT Besprekingen in Boedapest begonnen Wieg voor prins(es) Stichting van de Arbeid beraadt zich Socialisten zullen echter geen zitting in regering krijgen Overleg over loon- en prijsbeleid Defensiebijdrage van 1 miljoen gulden van Antillen Hogerdividend Zeeuwse confectiefabriek jj i i ik' '^ÊÊÈÊÊÊtti' t v vj Amerikaanse ambassade verklaard: Arrestant wil echter schriftelijke garantie Woningnood-tragedie ie Heemstede Vier jaar ingeschreven, maar nog steeds geen woning Zestig gulden boete geëist Alg. vergadering V.N. vóór hereniging Korea Anjeractie-1956 bracht ruim één miljoen op DOOR DE WERELD Mr. d'Ailly directeur Handelsbank Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad N1EUWLAND DOOR WREDE DAAD OPGESCHRIKT (pag. 2) 12c Jaargang No. 3597 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Woensdag 9 januari 1957 Op- en onderga"? van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.45 u., onder 16.51 u. Maan op 12.06 u., onder 2.15u. Hoogwater donderdag 10 januari: Vlissingen: 7.45 u. 1.51 m., 20.28 u. 1.44 m. Terneuzen: 8.10 u. 1.69 m., 20.49 u. 1.62 m. Wemeldinge: 9.14 u. 1.24 m., 21.52 u. 1.43 m. Zierikzee: 8.53 u. 1.05 m., 21.35 u. 1.24 m. In Parijs is de wieg voor de erfgenaam van de troon van Monaco gereed ge komen. Er is ongeueer 300 uur ge vlochten voor de rotanwieg klaar was. De bekleding, ook geheel met de hand vervaardigd, bestaat uit goudgele zijde en tule en is voorzien van borduurwerk (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 januari. De Stichting van de Arbeid heeft vanmorgen vergaderd over een brief van minister-president Drees, waarin de vertegen woordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties werd gevraagd, of zjj bereid zouden zijn het loon- en prijsbeleid te handhaven, ook al zou de herziening van het landbouwbeleid meer kosten vragen, dan in het SER- Jdvies over de bestedingen was berekend. De Stichting van de Arbeid is nog niet tot een antwoord gekomen. Zij heeft het kabinet informaties gevraagd. BOEDAPEST, 8 januari. Reuter. Er zijn besprekingen begonnen tussen Hongaarse communistische leiders en leden van andere politieke partijen, om te komen tot verbreding van de basis der door de Russen gesteunde regering-Kadar. Twee der hoogste leiders van het „vaderlandslievende volksfront", de Hon gaarse communistische organisatie, die nauwe betrekkingen onderhoudt met de regering-Kadar, hebben dit medegedeeld in een onderhoud met een ver tegenwoordiger van „Nepkarat", het officiële orgaan der Hongaarse vak verenigingen. Er zijn besprekingen geopend met vertegenwoordigers van socialisten, kleingrondbezitters en boeren, doch volgens welingelichte kringen zullen slechts de twee laatstgenoemed partijen worden uitgenodigd vertegenwoor digers in de regering-Kadar zitting te doen nemen. tegenwoordigers van de partij der kleingrondbezitters en van de boeren partij zitting. Gyoergy Marosan, minister van staat rechterhand van premier Kadar, heeft dinsdag in een toespraak verklaard, dat er geen sprake kan zijn van sociaaldemocratische deelneming aan het Hongaarse politieke leven, daar dit tot verdeeldheid onder de arbei ders zou kunnen leiden. Alg. Vergadering bespreekt Hongaarse kwestie NEW YORK, 8 jan. Reuter. De algemene vergadering van de Ver. Na ties zal woensdag bijeenkomen om de toestand in Hongarije te bespreken. In de zondag jl. door de regering- Kadar uitgegeven verklaring is, als gemeld, onder meer gezegd, dat leden van andere partijen dan de commu nistische en politiek kleurlozen zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan de regering-Kadar, .„mits zij be reid zijn de leiding der communisten le aanvaarden". Waarnemers te Boedapest geloven niet, dat veel leden van de partij der kleingrondbezitters of van de boeren partij er voor zullen gevoelen deel te gaan uitmaken van de huidige com munistische regering. In de op 3 november j.l. gevormde en vervolgens door de Russen afge zette regering-Nagy hadden vijf ver- De regering schijnt bereid te zijn f 200 miljoen uit te trekken voor een herziening van de landbouwpolitiek, waarbij dan rekening gehouden wordt met de eigenaarslasten, de beloning van de boer en de landarbeider. Van dit bedrag van 200 miljoen zal 145 miljoen door de schatkist gedragen moeten worden, terwijl 55 miljoen ten laste moet komen van de consu ment. In het bestedingsrapport van de SER is uitgegaan van een bedrag van 180 miljoen voor de landbouw. Het is nu echter wel gebleken dat deze 180 miljoen geheel besteed moet worden voor de afschaffing van de subsidies en de stijging van de pro- duktiekosten. Aan een nieuwe kost prijsberekening en aan verhoging van de lonen in de landbouw is men dan dus nog nieet toegekomen. Hiervoor wil de regering f 200 miljoen uittrek ken. Zoals bekend heeft het Land bouwschap 350 miljoen gevraagd. De regering stond voor de vraag of de werkgevers en de werknemers dan toch bereid zullen zijl. het SER-ak- koord over het loon- en prijsstabilisa- tiebeleid te handhaven. Hogere belasting De afschaffing van de consumenten subsidies op melk en suiker zal 75 miljoen kosten, de kostprijsstijging van de landbouwprodukten kosten 35 miljoen. Op de consument drukt dus reeds een last van 110 miljoen. Daar bij komt dan nog de 55 miljoen, die nodig is voor de herziening van het landbouwbeleid. De werknemers staan voor de vraag of zij dit kunen accep teren zonder loonsverhoging. Van de 200 miljoen zal de schat kist 145 miljoen voor haar rekening nemen. In de brief van minister-pre sident Drees wordt gevraagd of de werkgevers toch bereid zullen zijn de prijzen in de hand te houden als de vennootschapsbelasting met nog twee punten wordt verhoogd. Dat zou een extra opbrengst betekenen van 50 miljoen. In het SER-advies is reeds overeenstemming bereikt over een verhoging van de venootschapsbelas- ting met twee punten, zodat deze be lasting in totaal met vier punten ver hoogd zou moeten worden. De reste rende 95 miljoen schijnt de rege ring op andere wijze te willen op vangen. Op welke wijze is niet bekend gemaakt. De belastingdruk is al dusdanig zwaar, dat moeilijk te verwachten is dat de regering de belastingen meer zal verhogen danbeslist noodzakelijk zullen het waarschijnlijk reeds nood zakelijk maken, verder te gaan dan het advies van de SER, waarin men tot een totale belastingverhoging kwam van 110 miljoen. In de stichtingsvergadering van heden is o.m. gesproken over de vraag of de regering zich niet tot de SER had moeten wenden. De meerderheid van het stichtingsbestuur staat echter op het standpunt, dat zij loon- en prijsbeleid kan bespreken. Iets anders Is het natuurlijk als de regering een nadere interpretatie van het SER- akkoord gaat vragen. Het is te ver wachten dat er over deze zaak spoedig nader overleg met het kabinet zal worden gevoerd. Eerst als dat overleg bevredigend is geregeld kan de nota over de bestedingsbeperking worden verwacht. Dit is Dr. W. A. G. van Everdingen, die verbonden is als arts-specialist aan de G.G. en G.D. te Utrecht, en die een kanker-therapie heeft ontwikkeld, waarmee thans door de Keulse medi sche Universiteitskliniek opmerkelijke klinischeresultaten zijn behaald. WILLEMSTAD, 8 jan. (ANP) Tijdens de vergadering van de staten is de regering gemachtigd een bedrag van 1 miljoen in het algemeen reser vefonds te storten met als bestem ming de defensie-bijdrage aan Neder land. Bij het voorafgaande debat werd de regering door de oppositie o.a. ver weten zich van de betaling der defen siebijdrage te willen afmaken. Ook werd gevraagd hoe groot het bedrag der achterstallige bijdrage is. Premier Jonckheer legde de nadruk op de plicht der Antillen om in de de fensie bij te dragen en ontkende, dat de Antillen schulden in dit opzicht aan Nederland hebben. Over de besprekin gen, die in Nederland zijn gevoerd, wilde de premier zich niet uitlaten, omdat deze besprekingen nog niet ge ëindigd zijn. O AMSTERDAM, 8 jan. De directie van de N.V. Zeeuwsche Confectiefa brieken te Middelburg deelt mede, dat aan de algemene vergadering van aan deelhouders, welke in de eerste helft van februari a.s. zal worden gehouden, voorgesteld zal worden over het boek jaar 1956 een dividend van 15 procent uit te keren (v. j. 12% pet.). Een vergeeld geboortebewijs bevestigde i f r BH® IP m Beak.-. 8j3gH||^ tëï HL t - AMSTERDAM, 8 jan. Van middag heeft de Amerikaanse am bassade de Nederlandse autoritei ten laten weten, dat Davis in de Ver. Staten zal worden toegelaten. (De garanties daartoe konden ech- AMSTERDAM, 9 januari. Voor het gerechtshof in Amster dam heeft zich gisterochtend in hoger beroep de 24-jarige dienst bode C. A. A. S.H. uit Heem stede moeten verantwoorden voor een uitbarsting van razende woe de op 26 september jl., toen ze in de afdeling huisvesting de 63-ja- rige ambtenaar J. K. het gezicht open krabde. In eerste aanleg was ze bij verstek wegens lokaalvrede breuk en mishandeling van een ambtenaar in functie tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Ter zitting bleek uit haar eigen ver klaringen en de door de president voorgelezen rapporten, dat de jonge- is. De gevolgen van de Suez-kwestiedame al sinds 1952 bij het huisves- tingsbureau als woningzoekende stond ingeschreven. Ze was verloofd met een machinebankwerker, maar toen ze 4 jaar lang volkomen tevergeefs ettelij ke paren schoenen had versleten met bezoeken aan het bureau besloot het paar in juni j.L toch maar in het hu welijk te treden. Het baatte weinig, er kwam geen woning voor hen vrij. „Zorg maar dat er voorlopig geen kinderen ko men", zou men haar op het huisves tingsbureau hebben gezegd, doch als getuige gehoord ontkende de chef van het bureau dit met nadruk. „Daar praten wij uiteraard nooit over", zei hij. Zo begon het paar een merkwaardig huwelijksbestaan: zij bleef inwonen bij de familie, die haar dan als hulp in de huishouding in dienst had en hij bij zijn ouders, 's Avonds gingen ze samen uit of op visite, hetzij bij haar, hetzij bij zijn ouders. In geen van beide woningen was voldoende ruimte om in te wonen. Vasthoudend Met grote vasthoudendheid bezocht de jonge vrouw het huisvestings bureau en op de bewuste 26e septem ber, nadat ze 3'/2 maand gehuwd was, kwam tenslotte de uitbarsting. Ze had er aanmerking op gemaakt, dat de zoon van de ambtenaar wel 'n woning was toegewezen, dat ze geval len kende waarbij een 18-jarige jon gen en meisje, die trouwden, een huis hadden gekregen en beschuldigde er de ambtenaar van, „dat je nooit een woning krijgt als je niet in de gratie bent". „Als u niet tevreden bent, moet u maar naar de burgemeester gaan", antwoordde de ambtenaar. „Daar krijg je ook niets van", had de jonge vrouw gerepliceerd. Het ge sprek had een steeds onaangenamer karakter gekregen en tenslotte had zij uitgeroepen: „Ik blijf net zo lang zit ten tot ik een woning krijg". Schermutseling De ambtenaar had haar toen bevel gegeven het kantoor te verlaten. Ze weigerde. Hij pakte de telefoon en be gon de politie te bellen. Zij drukte de haak in en verbrak de verbinding. (Vervolg op pag. 3) JERUZALEM, 8 januari. AFP. Honderzesendertig jaar oud is de heer Mohammed Khalil Aboe el Hawa uit Jeruzalem, die op bo venstaande foto prijkt. En daarmee is hij ongetwijfeld de oudste man van het Midden-Oosten. In het begin twijfelde men wel aan de on waarschijnlijke hoogte van de heer Mohammeds leeftijd, maar men was overtuigd, toen een volkomen vergeeld geboortebewijs werd ontdekt, dat 136 jaar geleden werd uitgeschreven. Hij werd geboren in het dorpje op de Olijfberg bij Jeruzalem en heeft i» zijn hele lang. leven nimmer een voet buiten Jeruzalem gezet. Hij heeft vijf vrouwen achtereenvolgens overleefd en is vader van 26 kinderen. Dat deze aartsvader nog over behoorlijke kracht beschikt, toont de rechterfoto, waarop men de heer Mohammed in zijn tuin tje ziet werken. WASHINGTON, 8 jan. In de po litieke commissie der V.N. Is de Ame rikaanse resolutie over Korea aan vaard met 57 tegen acht stemmen (hij dertien onthoudingen). De resolutie houdt in: het, via de Ver. Naties, en met vreedzame mid delen, tot stand brengen van een her enigd, onafhankelijk en democratisch Korea. Hiervoor wordt aanbevolen 't houden van vrije algemene verkie zingen, onder toezicht van de volke renorganisatie. Voorts wordt de V.N.-commissie voor de hereniging en wederopbouw van Korea verzocht haar werk voort te zetten in „overeenstemming met de door de algemene vergadering be treffende Korea aanvaarde resoluties',' terwijl zij ook „verslag moet uitbren gen over de mogelijkheid van het doen houden van algemene verkiezingen in geheel Korea". Communisten tegen De tegenstemmers waren afkomstig van de groep van acht communisti sche staten (de Hongaarse delegatie was niet aanwezig). De dertien onthouders waren: In dia, Indonesië, Afghanistan, Birma, Ceylon, Egypte, Finland, Jordanië, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Jemen en Zuid-SIavië. AMSTERDAM, 8 jan. Het tien jarig bestaan van het Prins Bernhard- fonds is vanmiddag op sobere wijze in verband met de tijdsomstandighe den gevierd met een bijzondere vergadering van regent en bestuur met genodigden eif vertegenwoordi gers van de regionale afdelingen, de Anjerfondsen, in het gebouw van de Nederlandse Handelmij. te Amsterdam. De heer A. M. Bergers uit Rotter dam, leider van de nationale Anjer actie 1956, overhandigde aan prins Bernhard op symbolische wijze de op brengst, die ruim één miljoen gulden bedraagt. Prof. dr. W. J. M. A, Asselbergs (Anton van Duinkerken) sprak de feestrede uit. Hierna voerde prins Bernhard het woord. (Zie bericht el ders.) Twee zwarte zwanen, die samen een waarde hebben van ongeveer zes honderd gulden, en zich in een die renpark te Rhenen bevonden, zijn verdwenen. Vliegen konden de zwa nen niet, want ze waren gekortwiekt. O Generaal-majoor Bola Kiraly, commandant van het garnizoen van Boedapest ten tijde van de oktober- opstand in Hongarije, heeft de vor ming van een Hongaarse revolutio naire raad in ballingschap aangekon digd. DE BILT ZEGT: Zacht weer Overwegend zwaar bewolkt met af en toe wat lichte regen of motregen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. ter niet schriftelijk worden gege ven.) De Amerikaanse consul in Amsterdam, heeft opdracht om Davis morgen van deze beslissing op de hoogte te stellen. In een on derhoud, dat de consul vanmiddag met de wereldburger had, ver klaarde hij, dat de K.L.M. duizend dollar riskeert voor zijn toelating in de Verenigde Staten. De K.L.M. is nauw bij de affaire- Davis betrokken. Op deze maatschap pij rust nl. de plicht om Davis, mocht .hij worden uitgewezen, naar zijn plaats van bestemming te vervoeren, omdat zij degene is geweest, die hem naar ons land heeft gebracht. Het is de opvatting van mr. Cornegoor, raads man van Davis, dat wanneer de we reldburger onder welke voorwaarde dan ook in Nederland mag verblijven, deze vervoerplicht niet meer op de K. L.M. rust, en een eventueel transport voor rekening komt van de staat der Nederlanden. Te optimistisch Tot nu toe heeft Davis nimmer een toezegging zonder schriftelijke garan tie geaccepteerd. Hij wil de garantie, dat men hem de volle rechten en de bescherming van de Amerikaanse wet zal doen genieten, indien hij naar de Ver. Staten terugkeert. De j 'odslieden van Davis zijn van oordeel, dat het ministerie van justitie van het begin van de gehele affaire af aan, te optimistisch is geweest, ten aanzien van de Amerikaanse bereid heid om Davis spoedig en met erken ning van alle rechten op te nemen. De federalisten betreuren het voorts, dat Davis nog steeds, ondanks oorspronke lijk gedane toezegigngen, op het hoofdbureau van politie ingesloten blijft. Naar België Morgen zal een delegatie van Belgi sche wereldfederalisten met de minis ter van justitie te Brussel een onder houd hebben over de vraag of Davis een verblijfsvergunning voor België kan krijgen. Vliegende directeur? AMSTERDAM, 8 jan. De algemene vergadering van aandeelhouders der Na tionale Handelsbank N.V. heeft de heer mr. Am. J. d'Ailly oud-burgemeester van Amsterdam benoemd tot directeur. De algemene vergadering heeft mr. d'Ailly tegelijkertijd op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijn functie van commissaris van de bank. Van aandeelhouderszijde werd de wens uitgesproken dat de heer d'Ailly, bekend als „vliegend burgemeester" van Amster dam, de „vliegende directeur" van de bank zou worden, en als zodanig uitvlie gend steeds met rijke buit beladen op zijn horst zou mogen terugkeren. Emile Zatopek trekt zich uit wedstrijdsport terug MOSKOU, 8 jan. ANP. Bij zijn aankomst te Moskou heeft Emile Za topek, wereldrecordhouder op de 15000 meter, de 20.000 meter, de 30.000 me ter en het uurrecord, aan journalisten medegedeeld, dat hij besloten heeft zich uit de wedstrijdsport terug te trekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1