Indonesische partijleiders nog steeds niet tot overeenstemming Verontwaardigde Terray bedankt als gids Spoorreizigers houden van comfort, snelheid en punctualiteit der N.S. .r OOSTENRIJKS PRESIDENT KOERNER (83) OVERLEDEN Franse instemming met plannen van Eisenhower voor m-Oosten Zaak-Davis toont schrijnend tekort in onze wetten aan PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Politieke toestand in Djakarta zeer verward Trekt sterke Masjumi (partij) zich terug? Zullen kleine chr. partijen volgen? Vrachtauto dook in modder: twee doden Slechts hereniging Soekarno—Hatto kan oplossing brengen Vervroegde presidentsverkiezingen Werd Amerikaanse acirice ontvoerd Grooisie zeilschip ooif in Nederland gebouwd Medisch toezicht op rustige hongerstaker Kritiek van Zuid-Slavië en Comm. China Interne strubbelingen na vergeefse poging Studenten op M. Blanc hadden beslist gered kunnen worden Benzine wordt duurder Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3594 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 5 januari 1956 Hongaren naar Brabant (Zie pagina 5). Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.47 u., onder 16.45 u. Maan op 10.39 u., onder 22.52 u. Hoogwater zondag 6 jan.: Vlissingen: 4.49 u. 1.98 m., 17.16 u. 1.97 m. Terneuzen: 5.18 u. 2.14 m., 17.41 u. 2.14 m. Wemeldinge: 6.38 u. 1.51 m., 18.57 u. 1.68 m. Zierikzee: 6.19 u. 1.26 m„ 18.43 u. 1.44 m. Ingezonden mededeling. DJAKARTA, 4 jan. (A.N.P.) De politieke toestand in de In donesische hoofdstad werd verwarder dan ooit sedert de opstandige bewegingen op Sumatra, toen vrijdag bekend werd, dat de leiders van de regeringspartijen geen overeenstemming bereikten over het lot van het kabinet. De leiders van de zeven partijen, die deelnemen in het coalitie kabinet van premier Sastroamidjojo, hebben in een vergadering ge poogd tot gezamenlijke actie te komen, teneinde de huidige crisis te overwinnen. Zonder succes echtere- Nu de Masjumi niet alle andere partijen heeft kunnen overtuigen, dat het kabinet moet worden ver vangen door een sterk extra-parlementair kabinet o.l.v. de vroegere vice-president, Moh. Hatta, werd in bevoegde politieke kringen ver wacht, dat de partij in de „nabije toekomst" haar vijf ministers uit het kabinet zou terugtrekken. De kleine christelijke en katholieke partijen, die ieder twee zetels innemen in het uit 24 zetels bestaande kabinet, zouden waarschijnlijk dit voorbeeld volgen. na uittreding van de Masjumi-minis- ters. De tweede vice-premier, Idham Chalid, van de Masjumi, heeft reeds een aanwijzing gegeven, dat hij in dat geval zijn ontslag zou aanbieden. Vervreemd lllllllllllllll HAZIT. REDDEN-. ES' STAALWARENfA1RIEKEN TE ZEVENIERGÜO GOUDA, 4 jan. De 24-j. onge huwde chauffeur J. Vink en de 8-j. Tonnie Tuis, beiden nit Zwammerdam, zijn hedenavond te Gouda om het le ven gekomen, toen de vrachtwagen, waarin zij zaten, In een diepe sloot terecht kwam. De chauffeur wilde drie fietsers in halen en kwam daarbij met de linker voorwielen van de vrachtwagen in de berm van de weg terecht. De auto zakte weg, sloeg om en kwam op zijn kop in een brede diepe sloot. De wielrijders, die het ongeluk za gen gebeuren, maar de zwemkunst niet machtig waren, voeren met een schuitje naar de plaats waar de auto was terechtgekomen, doch zij konden de portieren niet open krijgen, omdat die zich hadden vastgezet in de mod der. Volgens waarnemers zou het kabi net deze „aderlating" nauwelijks kun nen overleven, zelfs, indien het zou kunnen rekenen op een parlementaire meerderheid waarbij de communisten ongetwijfeld steun zouden verlenen. De Masjumi is de grootste partij op Sumatra en de andere buitenge westen. De christelijke partij en de katholieke partij kregen hun stem men van noord-Sumatra en oost- In donesië. Het was bovendien niet zeker, of de „Nahdatul Ulama", (na de P.N.I. en en Masjumi de derde grote partij van de coalitie) in het kabinet zou blijven Hij voerde zijn land naar onafhankelijkheid WENEN, 4 januari (Reuter) President Theodor Koerner van Oosten rijk is hedenmiddag temidden van zijn werkzaamheden plotseling gestorven, als gevolg van een hersenbloeding. Zijn ambtstermijn zou op 20 juni, a.s. aflopen. De president is 83 jaar geworden. Kanselier Dr. Raab zal als waarnemend president optreden, totdat een presidentiële raad zal zijn benoemd. Verwacht wordt, dat de presidentsver kiezingen, die uiterlijk in mei hadden moeten worden gehouden, worden vervroegd. Theodor Koerner werd op 24 april 1873 in de Hongaarse plaats Szoenyi geboren als zoon van een adellijke of- ficiersfamilie. Tijdens de eerste we reldoorlog stond hij als officier aan de fronten en Servië en in Italië. Ten slotte commandeerde hij als chef van de generale staf een Oostenrijks- Hongaars leger aan de Isonzd. In 1925 kreeg hij als sociaal-demo cratische afgevaardigde van Wenen zitting in de Bondsraad. Na de mis lukte februarirevolutie in 1934 zat hij korte tijd gevangen. Na de .Anschluss' in 1938 trachtten de nat. socialisten hem voor zich te winnen; doch toen dit mislukte, werd hij enige malen ge arresteerd. De mislukte aanslag op Hitler was reden voor de Gestapo om hem op be schuldiging van hoogverraad te arre steren, maar na een maand werd hij weer vrijgelaten. Bij de bevrijding van Wenen in 1945 werd Koerner door de Kussen benoemd tot burgemeester van de Oostenrijkse hoofdstad, welke be noeming bij de verkiezing werd be vestigd. Hij vervulde het ambt van LOS ANGELES, 4 jan. (Rtr.) De Amerikaanse filmactrice Marie Mc Donald heeft vrijdagochtend een film journalist opgebeld en hem gezegd dat zij door twee jonge mannen gevangen gehouden wordt. Volgens de politie heeft zij de jour nalist meegedeeld, dat vanochtend om half vijf een Mexicaan en een neger haar uit haar huis hadden ontvoerd. „Zij wilden mijn ring en mijn geld hebben. Zij gaven me een injectie. Ik ben ergens in een huis en zij zijn in de andere kamer", zo zei de filmster. De journalist, die haar stem kent, had haar verder willen uithoren, doch zij ken niets meer zeggen, aldus de po litie. DE BÏLTZEGT: Zuidwestelijke wind Zwaar bewolkt met plaatstelijk lich te regen of motregen. Plaatselijk langs de kust van zee binnendrijvende mist- velden. Overwegend krachtige zuid westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. burgemeester tot 1951, toen hij geko- zenwerd tot bondspresident van de Oostenrijkse republiek als opvolger van de overleden bondspresident Ren ner. Onder zijn presidentschap ver kreeg Oostenrijk na een bezetting van 17 jaar (7 jaar Duitse en 10 jaar ge allieerde) zijn onafhankelijkheid op 25 oktober 1955. Vele vooraanstaande Indonesiërs ge loven vast, dat slechts een hereniging van de hoogste leiders van het land, president Soekarno en oud-vice-pre- sident Hatta, de weg kan banen naar een oplossing van de huidige crisis. Doch tot dusver is niet gemeld, dat de van elkaar vervreemde leiders el kaar ontmoet hebben, sedert Hatta vo rige maand is afgetreden als vice-pre sident. Bijna vijftig meter lang AMSTERDAM, 4 jan. Nog deze maand zal de N.V. Amsterdamse scheepswerf beginnen met de bouw van het grootste zeilschip, dat ooit in Nederland gebouwd is. Volgens be richten in de buitenlandse pers is de Griekse scheepseigenaar John Carras de opdrachtgever, doch de opdracht is vorige jaar via een Panamese maat schappij ontvangen. De ontwerper van dit stalen plezier jacht is de Engelsman Robert Clark. Volgens de bouwers zal het schip het grootste zeiljacht zijn, dat waar ter wereld ook gedurende de laatste 25 jaar is gebouwd. Het jacht zal 47 meter lang en 8% meter breed zijn en een diepgang heb ben van 4% meter. De top van de hoogste mast zal 45 meter boven de waterspiegel uitsteken, de motor zal minstens 1.000 p.k. sterk zijn. Volgens de verwachtingen zou het schip in april 1958 gereed moeten zijn. Nasser heft censuur op CAIRO, 4 jan. (Reuter) Presi dent Nasser van Egypte heeft de cen suur op de pers, die twee maanden geleden werd ingesteld, opgeheven. De nieuwe hangar nr. 10 op Schip hol, een van de grootste in Europa, nadert zijn voltooiing. Binnenkort zal het reuzengebouw gereed zijn de nieuwe vogels van de K.L.M., de DC 7's te herbergen. Dan zal ook de naam van Dr. Plesman op de voorgevel prijken als een hulde voor de luchtvaartpionier. Syrische regering krijgt het vertrouwen DAMASCUS, 4 jan. (Reuter) De Syrische coalitieregering van premier Sabri el Assali heeft vandaag het ver trouwen van het parlement gekregen. 69 stemmen werden voor de regering uitgebracht, vier tegen, bij 46 onthou dingen. De regering heeft verklaard, dat zij tci geen enkele prijs vrede met Israël wil sluiten. De economische blokkade tegen Israël zal worden verscherpt De wet van 1849 bepaald dat een vreemdeling op mondelinge aanmel ding reeds een verblijfplaats kan krij gen. De betrokken autoriteiten zijn Vandaag wordf boodschap aangeboden WASHINGTON, 5 jan. - (Reuter) - Vanmiddag om half een zal pre sident Eisenhower zijn aangekon digde boodschap over het Midden- Oosten aan het Amerikaanse con gres aanbieden. Volgens berichten zou de boodschap nog geen half uur in beslag nemen. Van Franse zijde is er slechts CHAMONIX, 4 jan. (Reuter) De bekende alpinist Terray, die de leiding had van de eerste vergeefse poging om de twee studenten op de Mont Blanc te voet te bereiken, heeft verklaard, dat de slachtoffers hadden kunnen worden gered als er tijdig een expeditie te voet was uitgezonden. TJit protest heeft hij vandaag bedankt voor het lidmaatschap van de gidsenvereniging te Cha- monix. Een helicopter landt in Chanvonix met aanboord twee geredde gid sen, die gestrand waren tijdens de reddingspogingen om de twee Parijse studenten, die op 4.000 m. hoogte op de Mont Blanc werden overvallen door een storm, te redden. Terray was op de dag dat alarm was geslagen niet in Chamonix. Toen hjj daar op 29 december aankwam, was hij verbaasd, dat er nog geen reddingsploeg was vertrokken, om dat men een hefschroefvliegtuig als de enige reddingsmogelijkheid be schouwde. Hij had diezelf dag een reddingsploeg willen samenstellen, maar kreeg geen vergunning, omdat het te gevaarlijk werd geacht. Terray is van mening, dat de stu denten drie dagen voor zijn eigen (mislukte) reddingspoging zonder al te veel gevaar hadden kunnen worden gered. De voorzitter van de Franse gid sen, Marcel Bozon, heeft verklaard, dat men niet eerder heeft getracht de verongelukten te bereiken, omdat van hen eerst een poging werd ver wacht zelf naar beneden te komen. Terray wil pas weer toetreden tot de vereniging, als ze erkent een tech nische beoordelingsfout te hebben gemaakt en hem haar verontschuldi gingen aanbiedt. Wereldburger no. 1 al vier dagen in arrest AMSTERDAM, 5 januari De gebeurtenissen rond Gary Davis, die nu reeds vier dagen zit opgesloten in het hoofdbureau van politie te Amsterdam, hebben eens te meer het schrijnend tekort in de Nederlandse Vreemdelingen wet aangetoond. Deze overtuiging huldigen de twee Amsterdamse rechts geleerden, mr. Cornegoor en mr, GUtay Veth, die zich met de zaak van de wereldburger bezig houden. echter vrij om deze bepaling al of niet toe te passen. In het geval van Gary Davis hebben zij deze bepaling niet toegepast. De wereldburger is niet of ficieel geïnterneerd. Tegen hem is geen aanklacht ingediend. Was dat wel geschied, dan zou er een beroep op de rechter mogelijk zijn. Dit is nu uitge sloten. Voor Gary Davis, die t.a.v. deze problemen geheel leeft vanauit de angelsaksische rechtssfeer, is de gang van zaken in Nederland onbegrijpe lijk. Zijn raadslieden zijn van me ning, dat nu blijkt, dat de vreemde- lingenwet de figuur van de rechter, door wie een vreemdeling moet worden gehoord, ernstig ontbeert. De verantwoordelijke ambtenaren op het ministerie van justitie zien de moeilijkheid wel degelijk in. Ten de- partemente is men bereid naar een op lossing te zoeken. Voorlopig centreren echter alle be sprekingen rond de vraag of Amerika Gary Davis zal willen opnemen. Hij heeft destijds officieel afstand gedaan van zijn burgerrechten. De Nederland se regering probeert nu autoriteiten in de Ver. Staten er van te overtuigen, dat Davis aanspraak kan maken op de status van in Amerika wonend buiten lander. Vooralsnog is niet gebleken, dat men in Amerika iets voor deze opvatting voelt. Alle zorg Davis is in het hoofdbureau van politie onder medisch toezicht gesteld van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst. Hij is nu bijna twee dagen in hongerstaking. De poli- tie-ambtenaren besteden alle mogelij ke zorg aan de wereldburger, die van af Oudejaarsavond hun gast is. Gary Davis gedraagt zich zeer rustig in het arrestantenverblijf. 's-GRAVENHAGE, 4 jan. Naar 't A.N.P. verneemt- worden als gevolg van de verhoging van het bijzondere invoerecht en de daardoor geheven omzetbelasting de prijzen van benzine ingaande 7 januari a.s. met 8 cent per liter verhoogd. toejuiching voor Eisenhowers plannen. Zuidslavische en (com munistisch) Chinese stemmen lie ten echter een geheel ander ge luid horen. Zij uitten felle kritiek. Voldoening Een woordvoerder van het Franse ministerie van bnitenlandse zaken heeft Ei: mhowers plannen, zoals die door de Ver. Staten aan de Britse en Franse regering zijn medegedeeld, toegejuicht. Nog ingewikkelder De perschef van het Zuidslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag president Eisenhowers nieuwe politiek ter verhindering van Sowjetrussische penetratie in het M.- Oosten gekritiseerd en gezegd, dat deze een reeds delicate toestand nog ingewikkelder maakt. „Onderdrukking" Het orgaan van de Chinese commu nistische partij heeft donderdag ver klaard, dat de nieuwe politiek van pre sident Eisenhower t.a.v. het Midden- Oosten betekent, dat de Ver. Staten van plan zijn de landen in dat gebied ,te onderdrukken door middel van vreesaanjaging en omkoperij". De Ver. Staten willen alle gebieden tussen de Straat van Gibraltar en de Perzische Golf onder controle krijgen, aldus het blad. Elfduizend Nederlanders gaven te kennen: UTRECHT, 4 jan. Een enquête, gehouden onder de reizigers van de Ned. Spoorwegen heeft uitgewezen, dat het Nederlandse reizende pu bliek voorstander is van comfort, snelheid, punc tualiteit en korte rijtij den. Ruim 11.000 reizi gers hebben het enquête formulier ingezonden. De president van de N.S. toonde zich over dit re sultaat tevreden. Hij zei, dat de spoorwegen ern stig rekening houden met de wensen van het rei zende publiek. De snelheid die thans in Nederland 120 km per uur bedraagt, kan voors hands niet verhoogd worden, aldus dr. Den Hollander, die voorts op merkte, dat hogere snel heden kosten met zich brengen door remwegen- slijtage etc. Aan restauratie, toi letten, verlichting, pret tige wachtkamers, duide lijke aanwijzingen op stations en gemakkelijke zitplaatsen in de treinen zal de grootst mogelijk aandacht worden besteed. De punctualiteit van de N.S. is de laatste tijd aan kritiek onderhevig geweest, aldus de heer Den Hollander. Hij merk te op dat alles gedaan wordt om op tijd te rij den, maar dat de grote werkzaamheden op krui singen, het vernieuwen van spoorstaven en het aanpassen van het „stoompersoneel" aan de elektrische tractie, on vermijdelijk vertragin gen tengevolge hebben. De spoorwegen bestude ren de mogelijkheid om sneltreinen op korte ter mijn in te lassen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1