fut)** piccalilli Kabouters Haven voor supertankschepen zo dicht mogelijk bij de zee zet 1957 goed In I v#G 10 pCt. KORTING Te weinig loswalruimte voor bergen van baggerspecie Ertsen uit oeverzand van Sint Laurensrivier de Dienstmeisje of werkster H.H. Tuinders A. Cornelisse A. Cornelisse Steeds meer Palestijnse vluchtelingen Duitsers ontginnen grootste deel Vorming van Iraakse tegen-regering Ook Frankrijk gaat niet praten Vrijdag 4 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA BRUYNZEEL Weduwe van H. van Koeveringe in de ouderdom van ruim 82 jaar. De diepbedroefde familie: P. M. NIEUWEN- HUIJZEN- VAN KOEVERINGE. JAC. NIEUWEN- HUIJZEN. FRANS. M. P. LEYS- VAN KOEVERINGE. P. LEYS. JANNY. RIETJE. Kruiningen, 3 jan. 1957 Slotstraat 39. Heden overleed, na een langdurig en ge duldig gedragen lijden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoe der en Zuster AGATHA BAAS, Wed. van B. Oele in de ouderdom van 74 jaar en 11 maan den. Uit aller naam: Familie OELE. Kapelle, 3 januari 1957 Wemeldingsestraat 7. De begrafenis vindt plaats op 5 januari te 12 uur. Voor de vele blijken van medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve Man, Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader ontvangen, be tuigen wij onze hartelijke dank. Namens de familie MALLEKOOTE- IJZERMAN. Heinkenszand, jan. 1957. De Heer en Mevrouw SIMONS-KAAN zeggen hartelijk dank voor de ontvangen gelukwen sen en bieden wederkerig de hunne aan. Middelburg, januari 1957. Burgemeester en Mevrouw DEN BEER POORTUGAEL betuigen hun hartelijke lank voor de door hen ont vangen gelukwensen bij de jaarwisseling en bieden we derkerig hun beste wen sen aan. De Heer en Mevrouw VAN BOCKEL-DE BIE zeggen hartelijk dank voor de nieuwjaarswensen en bieden wederkerig de hun ne aan. Souburg, januari 1957. gevraagd, zo spoedig mogelijk Mevrouw RENTING, Lange kerkstraat 16, Goes. J. A. NIJSSE, Kleverskerke Telef. 01182-373 Bestrij dingsmiddelenhandel wenst U een GELUKKIG 1957 gttfi 200 gratis geldzegtls bij 23 artiktlas dh U kdtrt dag nodig htbt! Bij 25 artikelen tegen verlaagde prijzen een vol zegelboekje gratis! 15 één kwartjes* aanbiedingen i 100 gram echte chocoladekorrel» 1 pak VóGé-custard 200 gram karteltjes 1 rol VéGé-beschuit 100 gram VéGé-droptoffee» 1 zware tablet chocolade PENNY 50 gram 2 rol VéGé-pepermunt 200 gr. De Ruyter's hagelslag 1 blikje VéGé-soepgroente 1 pot VéGé-Franse mosterd I pak boternamzo*jes 1 doos VéGó-schoencreme 3 pansponzer» 3 VéGé-vruchtenrollen Bij al deze artikelen grotk geldzegelt, 5 drie kwart|es- aanbledlngen i 1 blik V*G4-groene erwten met wortelen 2 pullen VéGé-pNs i blik VéGé-spinozIe 1 grote doos VéGé-wrijfwo» 2 flesje* V4G4- koffiemelk Bij al deze artikelea 13 grafk geldzegelt. 5 twee Kwartlee- aan biedingen i 3 grote VéGé-repen f pak VéGé-tofelkoeken grote VéGé-ontbijtkoek I pak VéGé-frou-frou t carton VéGé-hovermout Bi) al deze ortikeien 10 gratis geldzegels. Voorkomt VORSTSCHADE door gebruik van PLASTIC DRAKA VINYLDOEK Isolatie van kassen, warenhuizen en broeiramen Afdekken van groen ten en planten en vele andere toepas singen in de tuinbouw Te leveren in breedte van 120 en 135 cm., op rollen van 50 en 100 meter Levering vrijblijvend uit voorraad Beleefd aanbevelend Vlasmarkt 14 MIDDELBURG TE KOOP Volbloed kalfvaars, rek. 10 Jan. J. Geschiere, Baalweg, Domburg Schrijfmachine 1. g. st. en D.M.F. snelbrommer. Prelaat- weg 18, Aagtekerke Werkpaard (ingeschreven). A. Poppe, Zandhof, Grijps- kerke GEVRAAGD Knecht door H. J. Noord- hoek, landbouwer, Kloetinge Met maart of april een ar beider. Wed. J. Dekker-Maas, Kluithoekweg 3, Biggekerke Contracttelers voor erwten en radijs aan zeer hoge prijs. Filiaal: N.V. Wed. P. de Jongh Vlasmarkt .21, Middelburg, Telef. 2934 DIVERSEN Oostkapelle. Opvoering van het toneelstuk „Oordeelt niet opdat gijin het Ver enigingsgebouw a.s. zaterdag half acht. Murikale omlijsting Chr. Zangver. „Sursum Cor- da". Entrée ƒ1, Degene die op nieuwj.av. in Café „De Krap" te Middelb. van kapstok n. h. toilet ver keerde bl. gr. w. gabardine regenjas m. n. handsch. mee- gen. heeft, wordt beleefd ver zocht op Zaterd.av. zich al daar te vervoegen, of onder telef. K 01183—404 Schitterende collectie koe- koekklokken, in alle kleuren. D. Lievense, L. Vorststraat 87, Goes Telefonisch aangesloten on der nummer K 1188521G. Geertse, Pekelinge, Grijpsker- ke Te huur gevraagd een per ceel goed bouwland te Sou burg. Adres: Vrijburgstraat 49 Wasmachinefabriek heefi snelwasmachines met lichte emaillebeschadiging, gloed nieuw, met garantie 145, langzaamwassers f 259,—. Centrifuges 150,—. Desge wenst afbetaling. Depött Nieuwstraat 28, Terneuzen, Tel. 2410. op alle in voorraad zijnde Land- en Tuinbouw» gereedschappen Timmer-, Metsel-, Bankw.-monteurs- gereedschappen Snoeigereedschappen Rugsproeiers en Kruiwagens Deze reductie geven wij tol en met zaterdag 19 januari 1957 Vlasmarkt 14 MIDDELBURG Voor al Uw familieberich ten het aangewezen adre» „Zeeuwsch Dagblad" Nieuwjaarsrede van Rotterdams burgemeester ROTTERDAM, 3 jan. Burgemeester mr. C-k E .van Walsum heeft in zijn Nieuwjaarsrede één van de ernstigste problemen bij de aan leg van nieuwe havens en kaden het vinden van loswalruimte voor het bergen van baggerspecie, genoemd. Dit is een probleem, dat voor het Botlekgebied nog niet eens het sterkst geldt, maar wel voor wer ken, die in andere havencomplexen móeten worden uitgevoerd. He laas is nog geen afdoende oplossing gevonden. Nieuwe werken kun nen slechts ten uitvoer worden gelegd, indien nieuwe loswalruimte wordt gevonden. Over een haven voor supertankschepen zei de burgemeester, dat aanvaarding van het standpunt, dat een groter scheepstype steeds meer toepassing zal vinden, het zo dicht mogelijk bij zee komen van een dergelijke haven impliceert. Bij de pijp leidingskwestie heeft Rotterdam weer ervaren, dat in een periode, waarin men gaarne het begrip integratie van Europa In de mond neemt, zakelijke overwegin gen nog niet altijd de doorslag geven. De studie over een haven voor su pertankschepen kan aan de deskundi gen worden overgelaten, mits voorop staat, dat het tijdstip, waarop tot aan leg kan worden overgegaan, niet naar een te verre toekomst zou worden ver schoven. Mr. Van Walsum roerde ook de po gingen aan om de gemeenten in het ge bied van de Nieuwe Waterweg tot eni gerlei vorm van samenwerking te bren gen en zei, dat wel zeker la, dat dit over leg een moeizame zaak is. „Wanneer men er meer oog voor had, dat wij zitten in een ontwikkeling, zó veelomvattend en zó wijd om zich heen grijpend, dat een bevredigende oplossing alleen kan wor den gevonden als men de bestaande ge meentegrenzen wegdenkt en het daarin betrokken gebied als één geheel ziet, zou men niet zo hardnekkig vasthouden aan de gedachte, die hier en daar nog wordt gekoesterd, dat alle zich voordoende moeilijkheden wel Incidenteel kunnen worden opgelost door bilateraal overleg en verdergaande regelingen eerst in overweging kunnen worden genomen, wanneer de noodzaak daarvan van geval tot geval is aangetoond", aldus de burge meester. LUCHTHAVEN Over de luchthaven merkte hij op, dat het er een beetje op lijkt, of de minister na zijn toestemming tot de aanleg van zijn eigen moed geschrokken is. Becijferd is, dat Schiphol een investering van tweehonderd miljoen gulden vraagt. Rotterdam beeft dertien miljoen ln Zestienhoven gestoken en gelooft men dan werkelijk, dat Rotterdam een reëele bedreiging voor Schiphol kan worden? Overschat men dan de energie en het doorzettingsvermogen van de Maasstad niet een beetje? zo vroeg hij zich af. Bij een normale gang van zaken zal de raad spoedig in de gelegenheid worden gesteld het startsein te geven voor de bouw van de tramtunnel. Er bestaat bij de leiding van de Ned. Spoorwegen be grip, dat de beslissing over de voor de Spoorwegen te kiezen oeververbinding dient te worden gesynchroniseerd met die over de verkeerstunnel, waarvoor de voorbereidende studies voortgang vin den. De Spoorwegen onderzoeken de maatregelen, die verder nodig zijn om te komen tot een aanpassing aan de zich wijzigende situatie rondom Rotterdam. De R.T.M. behoort uit de stad te ver dwijnen, aldus het standpunt van de burgemeester. Hij deelde mede, .at in 1956 2456 woningen gereed kwamen. Op 31 de cember jl. waren in uitvoering 7.027 woningen, tegen 4846 en 5297 in resp. 1955 en 1954. De herbouw van de bin nenstad is, op enkele lege plekken na, voltooid. Over de investeringsbeperkingen zei mr. Van Walsum met voldoening te heb ben gezien, dat de Vereniging van Ned. Gemeenten hiertegen in het geweer is gekomen. Aan de hand van enige cijfers, Rotterdam betreffend, wenste hfj met na druk verzet aan te tekenen tegen de ge neraliserende manier, waarop over de mogelijkheid van investeringsbeperkin gen bij de lagere publiekrechtelijke li chamen wordt gesproken. Een waarschuwing leek hem niet over bodig, n.l., dat men bjj de doorvoering van de Investeringsbeperkingen en bj) de oontrole daarop de gemeentelijke auto nomie nog niet verder aantast dan reeds op verscheidene pnnten is geschied. DEN HAAG, 8 jan. In zijn jaar verslag aan de Algemene Vergaderifïg van de Ver. Naties schrijft het hoofd van het bureau der V.N. voor hulpver lening aan Palestijnse vluchtelingen, Labouisse, dat zijn bureau van 1 juli 1955 tot 30 juni 1956 23.400.000 dollar heeft uitgegeven voor levensmiddelen, onder dak, medische verzorging en maatschap pelijke zorg. De regeringen hebben hier voor in totaal 22.600.000 dollar bijgedra gen. Verder werd 8.800..000 dollar besteed voor onderwijs en de uitvoering van projecten op kleine schaal, die ten doel hadden vluchtelingen in staat te stellen' ln hun eigen onderhoud te voorzien. De regeringen droegen hiervoor 1.000.000 bij. Het tekort werd aangevuld door be perking van het werkkapitaal, wat vol gens Labouisse ernstige gevolgen heeft. Het aantal ingeschreven vluchtelingen is in de loop van het genoemde jaar ge stegen van 905.986 tot 922.279. Volgens de correspondent van Bei- ga ln Cairo heeft Abdel Moneim el Kaisouni, de Egyptische minister van financiën, meegedeeld, dat de bureaus van AFP en het Britse Arabische Nieuwsbureau te Cairo zullen worden opgeheven. De minister zei, dat gebleken is, dat de activiteit van beide bureaus vol komen onverenigbaar is met het stre ven van Egypte. Te Cairo is het stoffelijk overschot van de Britse luitenant Anthony Moorhouse overgedragen aan de politiemacht van de Verenigde Naties, die voor het transport naar Engeland zorgdragen. Luitenant Moorhouse is om het leven gekomen, toen Engelse troepen de Arabische wijk doorzochten en de lui tenant in een stalen kast zat opgeslo ten. Op de foto ziet men soldaten van het politieleger van de Volkerenorga nisatie, die de kist met het stoffelijk overschot in een legerwagen laden. DE LETTERS 20) Banning wacht niet langer, maar verlaat briesend van woede de open winkel. „Vooruit, ga mee bij die vervloekte kerel vandaan", roept hij nog en ver dwijnt. Maar Jan blijft staan en wei felend zegt hij: „Dat boek is mis schien nog zo gek niet, Daaf." „Zo is het vriend, als je er maar een goed gebruik van maakt. Heb je ooit van Jezus Christus gehoord?" ,,'k Had er liever minder van ge hoord", zegt de ander smalend. „Het zit me", met z'n hand aan de keel, tot hier, dat christendom, altijd dat geklets er over". „En zo weinig als je er van ziet, be doel je zeker. Zo ls 't ook. Het helpt je niks, of ik je al zeg, wat echt chris tendom is, maar ik wil je wel vertel len, wat het niet is". „Nou, zeg eens op". „Bijvoorbeeld liegen en bedriegen, dat is geen christendom". ,Zo, meen je? De fijnen kunnen er anders wel wat mee". „Zo zeggen er meer, mijn vriend, zo zeggen er meer, en dat is treurig. Dan verder: trots, dronkenschap, hui chelarij, da's ook geen christendom." „Geen huichelarij?" vraagt Jaap vol walging. „Huichelaars? Bij bosjes on der de kerkmensen". De oude Maarsing geeft geen ant woord. Hij haalt uit zijn zak een muntstuk, dat hij op de kleine toon bank voor de bezoeker neergooit. Het geeft een doffe loden klank. Om dagelijks veryoigyerkea) door Meto Kray „Hoe noem je dat?" vraagt hij. „Lood en anders niks". „Je hebt gelijk! Maar wat zeg je van een oude bijziende kerel, als ik ben, die het gisteren heb aangezien voor een echte zilveren gulden?" „Je bent stom geweest, David. Maar wat heeft dat te maken met wat we bepraten?" „Dit alleen, dat er geen vals geld stuk zou wezen, als er geen échte wa ren. En als er geen huichelaars zijn en het zijn er veel wat bewijst dat? Wel, dat er echte munt is, met de eigen beeldenaar en naam er op." „Je zegt het maar, Daaf, en mis schien heb je gelijk." „Ik zal je iets vertellen. Je gaat nou naar die lezing. Da's- best, ik zeg er geen kwaad van. Je verlangt naar verbetering, hervorming, een nieuwe wereld. Maar al je gaat, nu naar deze spreker en dan naar die hervormer, maar je kent de grote Hervormer niet, dan is het niet best, da's heel slecht! Je moet weten wat Jezus Christus zei tegen de farizeeën en tegen de brave zelfingenomen mensen, tegen mij en tegen jou." „Lees deze Bijbel", vervolgt hij, „en je zult zien, wie Hij was en nu zeg ik niks verder." „Wel, ik wil het boek wel hebben, goed of kwaad", zegt de werkman. „Wat kost het?" „Zal je 't lezen als je 't hebt?" „Ja, zeker". „Dan kost 't je niks. Jouw maat, die zijn wijf slaat tot zij niet meer schreeuwen kan, zei, dat ik mijn wa ren aanprijs. Misschien is het zo, mis schien ook niet. Maar deze zakbijbel, die ook zijn beste dagen gehad heeft, krijg je van me cadeau." En de vreemde ouwe baas duwde hem in de hand van zijn klant. „Maar David, dat wil ik niet." „Maar ik wil dat wel! Maar als je het vervelend vindt om schuld bjj me te maken, beloof me dan wat ik je zal voorstellen: Als je de parel van grote waarde in dit boek gevonden hebt je weet nu nog niet wat dat is, maar ik hoop later wel beloof me dan dat je een andere Bijbel neemt, die ik je dan verkopen zal als ik nog in leven ben, en dan geef je dit boek aan een andere vriend van je, die naar hervorming snakt. De man lacht en belooft het. Hij stopt het boek in zijn zak en haast zich weg. Met vlugge stappen loopt hij een paar straten door, dan gaat hij een groot gebouw binnen. HOOFDSTUK 18. 'n Betere wereld? Het is een volle zaal. Van alle kanten stromen de men sen nog toe en nauwelijks kan Vickers nog een plaatsje achterin bemachti gen. Het is er nu al benauwd. Er zijn veel mannen en weinig vrouwen en er wordt veel gerookt en gepraat. Met een knik en een opgestoken hand groet Jan hier en daar kennissen van de fa briek. Het publiek bestaat meest uit arbeiders en lagere kantoorbedienden, ook enkele onderwijzers. Op het podium daar zit warem pel Kees, zijn maat van straks. Zo'n gesloten kerel als dat toch is hij heeft niet eens verteld, dat hij in het comité zit, dat de spreker heeft uit genodigd, (Wordt vervolgd) Coniracien mei vier landen New York, 3 jan. Reuter. Er zijn overeenkomsten gesloten tus sen maatschappijen uit vier lan den voor het winnen en aan de markt brengen van ijzer- en an dere ertsen uit eèn zeer grote laag strandzand in oost-Quebec, zo is op een persconferentie bekendge maakt door de heer Clifford Butler van de Aconic Mining Corporation te Montreal. Deze deelde mede, dat de voornaam ste overeenkomst werd gesloten met de Klocker-Humboldt-Deutz-combina- tle te Duisburg. Deze groep heeft toe gezegd te Hatashquan op de noorde lijke oever van de St. Laurens rivier, bij haar monding, een afscheidings- en concentratie-installatie te bouwen, welke minstens 1 miljoen ton ijzererts- concentraten per jaar zal produceren. CAIRO, 3 jan (Reuter). - Het semi- officiële Egyptische blad „Al Goem- hoeria" schrijft, dat er plannen zijn binnen tien dagen een „vrije Iraakse regering" te vormen. „Vrije Iraakse leiders" in en buiten Irak nemen contact met elkaar op over de vorming van een regering met Ka- mel el Djadardji als premier. Eén van de „vrije leiders" zal voor Djadardji optreden, die te Bagdad gevangen wordt gehouden, aldus het blad. „De vrije Iraakse regering zal haar zetel krijgen in een hoofdstad in het Midden-Oosten en zal Iraks uittreden uit het Pact van Bagdad afkondigen, de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië verbreken, commu nistisch China erkennen en de be trekkingen met Rusland herstellen", aldus „Al Goemhoeria", De kosten daarvan belopen 10 miljoen dollar. De Duitse groep heeft zich ver plicht 750.000 ton van de jaarlijkse pro- duktie aan te kopen tegen 7.47 V4 dol lar. Butler deelde verder mede, dat de Duitse groep erin heeft toegestemd be taling van 80 pet. van de kosten der door haar te bouwen installatie te aanvaarden in de vorm van ijzererts verschepingen, verspreid over een pe riode van vijf jaar. Dit betekent, dat de groep 267.000 ton per jaar zal ont vangen als jaarlijkse termijn van de kosten der concentratie-installatie en dat de overige 483.000 ton in contan ten betaald zullen worden. De ontwapening PARIJS, 3 jan. (Reuter). De Fran. regering meent niet, dat het thans het geschikte tijdstip is voor een bijeenkomst der hoogste leiders van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en India, om over ontwapeningsvraagstukken te spreken. Zij meent, dat dit het best via de Ver. Naties kan geschieden, aldus heeft de Franse premier Mollet zijn Russische ambtgenoot Boelganin in antwoord op een Russische nota, waarin een dergelijke bijeenkomst werd voorgesteld, medegedeeld. Indonesische militairen voor politiemacht DJAKARTA, 3 jan. (A.N.P.) - De eerste groep van 36 manschappen van het Indonesische contingent voor de politiemacht der Ver. Naties in Egyp te, is woensdag met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht van Djakarta naar Beirut vertrokken. De overige 564 leden van het contingent zullen later met toestellen van de Amerikaanse luchtmacht naar Egypte worden overgevlogen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4