Huizenbouw, tunnel en gebouw: eerste nieuw taak RAI- Drs. E. H. van der Beugel, staats secretaris buitenlandse zaken. Ommekeer in het Kremlin Anti-Stalinperiode afgesloten Nehroe bezorgd Amsterdam in 1956: ruim 19500 verkeersongevallen Voor boer Hopman begon het jaar goed SANOSTOL Zal Amsterdams burgemeester voor de Eerste Kamer bedanken? Treinontsporing ie Maastricht Vierenzeventig mensen vonden de dood.... Ned. wolindustrie lijdt onder Italiaanse concurrentie Amsterdamse scholieren contra politie Gaiskell heelt vredes plan voor M.-0osten Verkorting van arbeids tijd in de landbouw Vrijdag 4 januari 1957 7EEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Mr. Van Hall stond de pers te woord Het nieuwe jaar is op het terrein van de buitenlandse politiek, wel met schokkend nieuws begonnen, In de twee grootste wereldmachten van dit ogenblik Amerika en Rusland is er sprake van niet minder dan een ommekeer in de politieke doel stellingen. De Verenigde Staten wen sen zich meer te gaan inlaten met de situatie in het Midden-Oosten (wij schreven er gisteren al over) en de Sowjet-Unie gaat weer een stalinis tische koers varen, al zal dat niet over de gehele linie het geval kunnen zijn. De verbazing, die in het Westen on middellijk ontstond na de laatste rede van partijsecretaris Chroesjtsjef, was vlug voorbij: wie zich even rekenschap geeft van de positie, waarin de Krem- linlieden zich hebben gerangeerd, zal spoedig tot de conclusie komen, dat de koerswijziging door de nood is opge legd. Uit de redevoering van Chroesjtsjef blijkt, dat de kliek van machthebbers niet de „volledige" Stalin terugwenst. De partijsecretaris, die alle tegen standers van het communistische re giem in de Sowjet-Unie voor het ge mak maar „imperialisten" noemt, ver klaarde, dat alle Sowjetleiders stali nisten zijn, als het aankomt op „be strijding van de imperialisten". Nu, dat hoefde hij de wereld niet met zoveel woorden te vertellen: wat in Hongarije is gebeurd was al meer dan duidelijk om ook degenen, die nog lonkten naar de vredesduiven, welke boven het Kremlin werden opgelaten, van hun waan te genezen en hen er van op de hoogte te brengen, dat de leerjongens van Stalin in het land der Magyaren voor hun dode leermeester op geen enkel punt behoefden onder te doen. T. Volgende maand is het weer al een jaar geleden, dat Chroesjtsjef zijn befaamde rede uitsprak op het twin tigste congres der Russische commu nistische partij, waarin hü van Stalin niets overliet en hem uitmaakte voor alles wat leiyk was. Men herinnert het zich nog wel: deze rede was het sein voor de satellietstaten om over te gaan tot rehabilitatie van communis ten, die tydens het leven van Stalin werden veroordeeld. Sommigen waren vermoord, maar zy werden nu, met een staatsbegrafenis en meer van dat fraais, posthuum in eer hersteld.... Er ontstond onrust in de satellietlan- den (Poznan) en ook in Rusland zelf, waar de studenten zich gingen roeren. Molotof, een keiharde stalinist, ver dween naar de achtergrond, het duo B en C kreeg, zo scheen het, na een ongetwijfeld scherpe machtstrijd ach ter de muren van het Kremlin, het voor het zeggen. Toen kwam de opstand in Hongarije. Het Kremlin ook Chroesjtsjef? begreep te ver te zyn gegaan en het naakte eigenbelang," de blote machts wellust, het handhaven der machts posities van het communistische blok overheersten alles. De „vriendschap" met Tito van Zuid-Slavië verkoelde. Wilden de Kremlinleiders hun meedo genloze greep op het eigen volk en dat der onderworpen landen behou den, dan restte maar één ding: het anti-stalinisme afzweren. Dat heeft Chroesjtsjef nu gedaan. Niet helemaal: zou n.l. de stalinistische terreur in haar volle omvang en hevigheid wor den hersteld, dan zou Moskou het naar alle waarschijnlykheid niet kun nen houden. Het gaat nu vóór alles om het uitroeien der „imperialisten". Het experiment van een heel klein beetje meer vrijheid, aangeduid door de slag zin „er zijn meer wegen, die naar het socialisme leiden", is mislukt. Daarom wtrdt de klok teruggedraaid. De ba lans moet nu weer in evenwicht wor den gebracht. De scheiding tussen de Stalin „naar buiten" en die „naar binnen" is een theoretische: „bestri ding van imperialisten" en tegelijk „vrijheid voor eigen volk en onder worpen volkeren" sluit elkaar uit. Daarom kan de conclusie alleen maar zijn, dat de anti-Stalinperiode is af gesloten. En dat waarschijnlijk slechts dit het verschil zal zyn, dat de terreur wat minder met de gebalde vuist en de tank en wat meer met het raffine ment van de propaganda in stand zal worden gehouden. T. AMSTERDAM, 3 jan. „Als geboren Amsterdammer ligt de hoofdstad van ons land me na aan het hart. In de functie van burge meester dezer gemeente hoop ik iets voor deze stad te kunnen doen. Ik kan nog niet met een soort regeringsprogramma komen, want ik zal me grondig in de vele problemen en gemeentelijke aangelegen heden moeten inwerken. Ik zal dan in mijn functie, die per 1 februari a.s. ingaat, meer een adviseur in algemene dienst zijn dan iemand, die de lakens uitdeelt". Deze woorden sprak de nieuw be noemde burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, die met de ge meentesecretaris, mr. G. C. Spruijt, gast was op de wekelijkse persconfe rentie ten stadhuize. Uiterlyk onbe wogen en glimlachend onder het felle licht van televisie- en filmlampen be antwoordde mr. Van Hall de vragen der nieuwsgierige journalsten. „Met vele zaken in de gemeente heb ik als bankdirecteur en als curator van de gemeentelijke universiteit al te maken gehad. Vooral de universiteit, waarvan ik nu ambtshalve president- curator word, heeft mijn belangstel ling, evenals het muziek- en theater leven. Ik zou het toejuichen, indien het nieuwe operagebouw spoedig tot stand zou komen", zo antwoordde mr. Van Hall desgevraagd. Maar naar zyn mening is één van de klemmendste vragen voor de toekomst hoe de ge meente de noodzakelijke grote werken zal kunnen financieren, nu ook voor de hoofdstad de financiële omstandig heden minder rooskleurig zijn gewor den. De nieuwe burgemeester zei niet te verwachten, dat de financiële moeilijkheden zo snel zullen zijn op gelost als na de inzinking van vijf jaar geleden. Hij ziet als primaire taak de bevordering van de huizen bouw, de uitvoering van het tun nelproject en de totstandkoming van het nieuwe R.A.I.-gebouw. „Je wilt veel dingen doen, maar je kunt slechts gaan tot zover je beurs het toelaat", zo merkte hij als finan cieel deskundige op. „Stil hoekje' Zijn echtgenote, mevr. Emma van Hall-Nijhoff, had na het vernemen van het nieuwe ambt van haar echtgenoot, direct gezegd: „En moeten we nu in die grote ambtswoning aan de Heren gracht gaan wonen?" Mr. Van Hall acht de woning zeer geschikt voor representatieve functies en als particulier zakenadres van de burgemeester, maar hij had de idee rustig te blijven wonen in zijn nieuwe flat aan het laatste gedeelte van de Beethovenstraat. „Mijn vrouw en ik hebben dan een stil hoekje om ons eens te kunnen terugtrekken". Ten aanzien van de verkeersproble men in de binnenstad zei mr. Van Hall, dat hij als iedere geboren Amster dammer sterk gekant is tegen door- en afbraken, om van dempingen nog maar niet te spreken. „Ik heb in New York gezien hoe groot de verkeers problemen daar zijn. Geen wonder, dat het voor voetganger en rytuig ge bouwde Amsterdam thans soortgelijke problemen heeft. Er zal echter onaf- UTRECHT, 3 jan. Om kwart over één vannacht is op het spoor wegemplacement te Maastricht door ontijdige wisselbediening by het ran geren een leeg treinstel ontspoord. Vanochtend bij de aanvang van de reizigerstreindienst was er op het station Maastricht slechts één spoor beschikbaar. Hierdoor zijn enkele treinen in de richting Heerlen uit gevallen en anderen in kleinere sa menstelling vertrokken. Om kwart voor negen stond het treinstel weer in de rails en tegen half tien was de treinenloop weer normaal. gebroken naar oplossingen moeten worden." gestreefd Mr. Van Hall deelde voorts mee vermoedelijk wel te zullen bedan ken als lid van de Eerste Kamer, omdat de leiding van het dagelijks bestuur van Amsterdam al zyn krachten zal vergen. Over Eisenhowers stappen NIEUW DELHI, 3 jan. Reuter. Premier Nehroe is bezorgd over Eisenhowers plan om communisti sche agressie in het Midden-Oos ten zo nodig met wapengeweld te keren. Volgens politieke kringen meent Nehroe, dat een „warmer worden" van de koude oorlog in het Midden-Oosten slechts kan worden voorkomen door de hier gelegen landen sterker te maken, opdat zy het politieke luchtledig kunnen vullen, dat is ontstaan na de uitschakeling van de invloed van Engeland en Frankryk. Nehroe is van gevoelen, dat elke stap, die tot een verhoogde spanning of een scherpe reactie van de wederparty zou kunnen leiden, de toestand slechter kan maken. India is erop gesteld, dat de toestand in het Midden-Oosten zo stabiel mogelyk is, daar zyn vyfjarenplan slechts kan slagen, indien het verzekerd is van de aanvoer van belangrijke voorraden door het Suezkanaal. De Indische regering meent, dat via de Ver. Naties een oplossing voor de vraagstukken van het Midden-Oosten dient te worden gezocht en dat geen en kele grote mogendheid een overheersen de positie in dit gebied mag verkrygen. Vliegen is moeilijker dan u denkt Ruim 1200 meer dan in 1955 AMSTERDAM, 3 januari. Hoofdinspecteur A. M. Koppejan van de Amsterdamse verkeerspolitie werd vanochtend bijna begraven on der de enorme stapel staten van verkeersongevalen, die in 1956 te Amsterdam zijn geschied. De laatste staten van het oude jaar zijn in. de kaartenkamer van het hoofdbureau van politie aan de in het loop van het jaar verzamelde toegevoegd en de stapel is gegroeid tot een hoogte, waarachter de niet kleine hoofdinspecteur nagenoeg schuil ging. Van elk ongeval wordt één staat opgemaakt. „Hoeveel staten liggen hier, denkt u?" riep hij ons toe van achter de pa pieren. „Tienduizend", schatten we met het oog de stapel taxerend. „Mis", zei hy, „het zyn er ruim negentien duizend vyf honderd". Ruim 19.500 ongevallen zyn in het afgelopen jaar de Amsterdamse poli tie ter ore gekomen. Dat is ruim 1200 meer dan in 1955. Vorig jaar ging de verkeersvlag in Amsterdam 74 maal halfstok, omdat er eenzelfde aantal keren een dode by een verkeersonge val was te betreuren. In 1955 zakte de vlag 76 maal. Gelukkig daalt het aan tal doden van jaar tot jaar, ondanks de styging van het aantal ongevallen. VERWERKT De gegevens der verkeersongevallen- staten worden nu verwerkt in de te kenkamer, waar ieder ongeval volgens een vernuftig systeem met spelden, kralen en vlaggetjes op grote aan rek ken hangende kaarten van stadsdelen wordt aangegeven. By een opeenho ping van spelden op een bepaald punt gaat de verkeerspolitie dan nauwkeu rig na, of aldaar verbetering van de Voor skispringen moet je behalve over een feilloze skitechniek ook nog over stalen zenuwen beschikken. Kijkt u maar eens naar deze foto van de Finse springer Eino Kirkonen tijdens een sprong in InnsbrückPersoonlijk steken wij liever alle straten in Am sterdam over desnoods op het spitsuur.... Confectie-industrie keert compensatie als toeslag uit AMSTERDAM, 3 jan. De vak- raad voor de confectieindustrie maakt bekend, dat de organisaties van werk gevers en werknemers in deze indu strie besloten hebben de door het college van ryksbemiddelaars vast gestelde looncompensatie ad 5,0 pro cent voorshands niet in de by de c.a.o. behorende loonschalen te ver werken, maar als een afzonderlijke toeslag op de bruto lonen te doen uitbetalen. TILBURG, 3 jan. De eerste negen maanden van 1956 werden in Neder land 835 ton Italiaanse wollen stoffen ingevoerd. In het gehele voorgaande jaar bedroeg deze import 1025 ton. De invoer van deze stoffen, die gemid deld f 9.08 per kg. kosten tegen gemiddeld f 24.30 voor wollen weef sels, die uit andere landen worden in gevoerd gaat een ernstige bedrei ging voor de Nederlandse industrie vormen, zo meende de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Til burg, de heer H. Mannaerts. Hij wees er voorts op, dat de con sumptie van wollen weefsels vorig jaar met 7 procent is toegenomen, maar dat het aandeel van de Neder landse industrie in deze consumptie vorig jaar nog maar 78 procent be droeg tegen 82 procent in 1955. Over de vooruitzichten voor de wolindus trie in het algemeen merkte de heer Mannaerts op, dat de relatief gunstige positie van textielgoederen als onder deel van het consumptiepakket door de definitieve afschaffing van de om zetbelasting gehandhaafd is gebleven, maar dat door de internationale span ningen van de latste tijd de prijzen voor ruwe wol zijn gestegen. Daardoor moet rekening worden gehouden met een prijsstijging van enige betekenis. verkeerssituatie kan worden verkre gen. Zo verminderde vorig jaar na het aanbrengen van een richtingpyl op de vluchtheuvel met tramhalte in de Linnaeusstraat nabij de Pretorius- straat het aantal spelden dus on gevallen van vijftien tot nul. De toeneming van het aantal motor voertuigen doet van de komende ja ren vrezen, ddt ook de verkeersonge vallen in de hoofdstad sterk zullen toenemen. De heer Koppejan deed een beroep op de burgerij met de grootst mogelijke oplettendheid van de weg gebruik te maken en zorgvuldig de verkeersregels in acht te nemen. ÏUeuw-i, in 't (fati Halve ton schadevergoeding AMSTERDAM, 3 jan. V/el heid thans is geëindigd en de be- heeft het gemeentebestuur van Amsterdam begin vorige maand cassatie aangetekend tegen de be slissing van de Amsterdamse rechtbank, dat de landbouwer J. Hopman, uit Sloten, recht heeft op 50.000,schadevergoeding, maar de advocaat van de gemeen te heeft de termijn van veertien dagen, waarbinnen de dagvaarding moest worden uitgebracht, niet benut, zodat de cassatiemogelijk- lnep7«mden VT^rfpHphnp (arh Myn Sytemiet <tcni Mee Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers 's-GRAVENHAGE, 3 jan. Bij Kon. Besluit van 27 decem ber is benoemd tot staatssecre taris van 't ministerie van bui tenlandse zaken drs E. H. v. d. Beugel, thans directeur-gene raal voor economische en mili taire aangelegenheden aan dit ministerie. De heer Van der Beugel werd in 1918 in Amsterdam geboren. Hy studeerde van 19351941 economie aan de univer siteit in Amsterdam, waar hij in 1941 zijn doctoraal examen behaalde. Onmiddeliyk na de oorlog was hy een half jaar werkzaam als chef van het bu reau Rynvaart by het ministerie van verkeer. Eind 1945 ging hy over naar het ministerie van economische zaken. In juli 1947 werd hy secretaris van de Ne derlandse delegatie by de besprekingen over het Marshallplan in Parijs. Als se cretaris van dr. Hirschfeld maakte hy alle voorbereidende besprekingen in Parys en de V.S. mede. In januari 1948 werd hy raadsadviseur in algemene dienst en directeur van het bureau van de regeringscommissaris voor het Europese herstelprogramma. Na 1 januari 1950 combineerde hy deze func tie met die van chef van de directie westelyk halfrond van het ministerie van buitenlandse zaken. Bij het aftreden van Hirschfeld werd hy benoemd in zijn huidige functie. Hy vergezelde verschil lende malen de minister van oorlog op diens reizen naar Amerika en Canada. Drs. Van der Beugel is sinds de oprich ting lid van de P.v.d.A. HORIZONTAAL: 1 Model, 5 knaagdier, 8 voor, 9 insect, 10 weefsel, 12 verhaal, 13 overal, 14 binnen, 15 kleefstof, 16 weef sel, 19 benoeming. VERTICAAL: 1 Boos, 2 gehoororgaan, 3 boom, 4 snyvlak, 8 koraaleilandje, 7 gezwel, 8 schrijfgereedschap, 11 dier, 12 dier, 17 zwart agaatsteen, 18 onmeetbaar getal. slissing van de rechtbank in kracht van gewijsde is gegaan. Boer Hopman zal dus de teleurstelling, die hem het vorige jaar bereid is door zyn verdrijving uit Sloten, gecompen seerd zien met een schadevergoeding van ƒ50.000,De stadsuitbreiding werd zyn noodlot. Hy verzette zich tegen de onteigening van het door hem gepachte land en de boerdery, die erop stond tevergeefs en aanvankehjk leek liet erop alsof hy al evenmin schadevergoeding zou krygen, aangezien toevallig het pachtcontract met de gemeente was ver lopen. In eerste aanleg besliste de rechtbank, by wie hy een eis tot schadevergoeding had ingediend, dat hij daarop geen recht had. Zijn raadsman, mr. L. C. van der Tas, tekende echter bij de Hoge Raad cassatie aan en dit college verwees de zaak terug naar de rechtbank. De Hoge Raad was nl. van oordeel, dat boer Hop man ondanks het verlopen van zyn pachtcontract wel recht op schadever goeding had. Toen de zaak dus eind vorig jaar voor de tweede maal door de recht bank werd bezien, besloot dit college de eis tot schadevergoeding te wyzigen. De advocaat van de gemeente ziet thans af van voortzetting der procedure. AMSTERDAM, 3 jan. Opnieuw zijn middelbare scholieren, die allen het F.A.M.O.S.-sport-toumooi in de AM.V.J. hadden bezocht, in conflict gekomen met de politie. Op het spits uur brachten enkele honderden jonge lui op verschillende plaatsen in de buurt van het rijksmuseum het ver keer in de war. De politie moest in sommige gevallen gebruik maken van de gummistok. Na ongeveer een uur gingen de jongelui uiteen. De politie heeft de laatste dagen herhaaldelijk tegen Famos-tournooi- gangers moeten optreden. Zy is ervan overtuigd, dat enkele kwaadwillende figuren stelselmatig relletjes teweeg brengen. Het heeft er alles van, aldus de politie, dat de jongelui een con flict met ons zoeken. 0 De prys van benzine voor auto mobilisten in Frankryk is met 1,10 frank per liter verhoogd als gevolg van een verhoging van de omzetbe lasting op dit artikel. De prijsverho ging geldt van 1 januari af. De premier van communistisch- China, Tsjou en Lai is woensdagmor gen per vliegtuig uit Calcutta naar Peking vertrokken. Hij zei erop te re kenen India in de naaste toekomst weer te zullen bezoeken. Elf van de 21 reddingstations der Kon. N.Z.H.R.M. zijn gedurende het afgelopen jaar in actie geweest. Het aantal contribuanten (redders aan de wal) steeg tot 36.000. Twee wegens terroristische acti viteit ter dood veroordeelde Algerij nen zyn woensdag in de gevangenis van Constatine terechtgesteld. 0 De Zuid-Slavische regering heeft een plan opgesteld, dat erin voorziet over een periode van zeven tot tien jaar televisie in Zuid-Slavië in te voe ren. 0 Dertien schepen zyn in het Suez kanaal opgesloten en wel een Russisch, een Zweeds, een Nederlands schip, drie Italiaanse, twee Noorse, twee Panamese schepen en drie schepen van Liberia. BERKELEY, 3 jan. (Reuter) Hugh Gaitskell, de leider van de Brit se Labourpartij, heeft op een perscon ferentie een uit drie punten bestaand programma voor de vrede in het Mid den-Oosten ontvouwd. Deze punten zijn: De Ver. Staten moeten via de V.N. de leiding nemen van de onderhan delingen tussen Egypte en de ge bruiker van het Suezkanaal op ba sis van de in oktober opgestelde punten. 2. De betrekkingen tussen de Arabi sche landen en Israël moeten ge regeld worden om penetratie van de Sowjet-Unie in dit gebied te voorkomen. 3. Het politieleger van de V.N. moet een „buffer" blijven tussen Egypte en Israël om het uitbreken van nieuwe vyandelykheden tussen beide landen te beletten. Dit leger zou langs alle grenzen van Israël opgesteld kunnen worden. 's-GRAVENHAGE, 2 jan. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht wordt op 23 januari een bijeenkomst gehouden door de Neder landse Christelijke Boeren en Tuin- dersbond, waar zal worden gesproken over verkorting van de arbeidstijd in de landbouw. Het onderwerp wordt ingeleid door ir. L. Eringa, secretaris van de Friese Christelyke Boeren en Tuindersbond. De N.C.B.T.B. meent, dat het dringend noodzakelijk is een gedachtenwisseling over dit vraagstuk op gang te krijgen, mede gelet op het advies, dat de regering hierover aan de S.E.R. heeft gevraagd. Veertienjarige jongetjes bij inbraak betrapt AMSTERDAM, 3 jan. Twee veer tienjarige Amsterdammertjes, die in middels bekend hebben ongeveer 20 schoolinbraken op hun geweten te heb ben, zyn gisteren betrapt, toen zy met een valse sleutel probeerden een school binnen te dringen. Zy zyn in gesloten op het bureau van de kinder politie aan de Overtoom. Sinds september van het vorige jaar zijn de twee vriendjes op het dieven pad. Zij namen uit de scholen, die zij aandeden, alles mee wat van hun gading was: filmpjes, potloden, geld en schriften. De goederen zyn in de woningen van hun ouders in beslag genomen. Agenda Ver. Naties NEW YORK, 2 jan. (Reuter) De politieke commissie van de alge mene vergadering der Ver. Naties heeft dinsdag besloten de Koreaanse kwestie als eerste onderwerp op haar agenda te plaatsen. Het tweede punt is de ontwapening en de volgende zyn Algerije, Cyprus en Nieuw-Guinea.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3