Hongarije heeft waarschijnlijk volgende maand nieuwe coalitieregering Hel tweede motel in ons land verrijst spoedig bij rotonde van Breda WAT BETEKENDEN DIE KNALLEN? Gestrande studenten wachten op wrede bevriezingsdood Gary Davis zit nog altijd in Amsterdamse arrestantencel PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND JV AtS HUIDIGE POLITIEKE PLANNEN VLOT VERLOPEN Niet onmogelijk dat premier Kadar wordt vervangen door niet-communist Regeringsverklaring wordt volgende week gepubliceerd Wachten, wachten, wachten is thans het parool in de Hongaarse hoofdstad Woonschuit uitgebrand slechts een jas gered Reddingspogingen afgelast; risico's te groot Nederlandse autoriteiten zonder succes In hongerstaking Politiebureau in staat van verdediging fm Gedeelte reeds volgend jaar in gebruik Vierhonderd bedden, restaurant, dagwinkels, zonneterrassen, etc. Openbare betogingen voor Wereldburger nrl? Hongaarse mijnwerkers smeten rechercheur door etalageruit Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Daghla 12c Jaargang No. 3593 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 4 januari 1956 Elektrificatie-nieuws Zie pagina 2. J Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.47 u., onder 16.44 u. Maan op 10.20 u., onder 21.47 u. Hoogwater zaterdag 5 jan.: Vlissingen: 4.14 u. 2.06 m., 16.42 u. 2.03 m. Terneuzen: 4.44 u. 2.21 m., 17.08 u. 219 m. Wemeldinge: 6.05 u. 1.59 m., 18.25 u. 1.72 m. Zierikzee: 5.46 u. 1.34 m., 18.13 u. 1.48 m. BOEDAPEST, 3 jan. (Reuter) In gewoonlijk goedingelichte kringen in Boedapest verwacht men, dat Hongarije de volgende maand een nieuwe coalitieregering zal hebben, als de huidige poli tieke plannen goed verlopen. Direct na de reeds lang verwachte publikatie van de politieke verklaring van de regering-Kadar, (die reeds tweemaal uitgesteld is) zouden zeven com missies van deskundigen benoemd worden door het opstellen van politieke programma's voor de verschillende sectoren van het economische leven. Daarna zouden (over ongeveer zes weken) besprekingen tussen de communis tische en de andere partijen beginnen over een coalitieregering. sommige politieke kringen acht men het zelf mogelijk, dat Kadar dan als premier vervangen zal worden door een niet-communist. Het parlement zou dan in speciale vergadering moeten bijeenkomen om een regering te kiezen en een premier aan te wijzen, aldus genoemde krin gen. Men gelooft, dat de regeringsver klaring van Kadar zondag of maan dag, doch in ieder geval voor 15 januari, gepubliceerd zal worden. Het zon een liberale verklaring zijn over de middelen om uit de huidige politieke en economische chaos te komen. Eerst afwachten In de commissies van deskundigen zouden ook niet-communisten en onaf- hankelijken zitting hebben. Een lid van de boerenpartij en drie van de partij van kleine grondbezitters zou den uitgenodigd zijn het voorzitter schap van enige commissies op zich te nemen, doch zij zouden eerst de re geringsverklaring willen afwachten. De programma's die de commissies opstellen voor de afzonderlijke takken van de economie zoals industrie, landbouw en financiën zullen in een algemeen plan worden verwerkt, waarna de besprekingen tussen de Verschillende partijen zouden kunnen beginnen. Men verwacht, dat de sociaal-de mocratische party, de boerenparty en de partij van kleine grondbezit ters voor deze besprekingen zullen worden uitgenodigd. Er zijn echter nog geen besprekingen gevoerd. „Voorzichtig optimistisch" Het in Boedapest verschijnende blad „Esti Hirlap" publiceerde donderdag avond enige bijzonderheden over de plannen. Volgens waarnemers is de gewone burger „voorzichtig optimis tisch" gestemd. Het klinkt goed, maar laten we afwachten wat er van te recht komt, zo luidde de commentaar die men donderdag in Boedapest op straat beluisteren kon. Parlement: centrum Het blad voorspelde, dat de natio nale vergadering, die in het verleden slechts zelden bijeenkwam, meer zeg genschap zal krijgen. Het parlement dient het centrum te worden voor schepping van een socialistische demo cratie en democratisering van het openbare leven, met openhartige, diep gaande discussies over alle wetten die het land weer op de been moeten brengen. Het parlement moet de handha ving van de socialistische legaliteit verzekeren. Parlementsleden moe ten aangemoedigd worden van hun recht om ministers vragen te stel len, gebruik te maken en nauw contact met hun kiesdistricten te onderhouden. Ontslagen De activiteit van de presidentiële raad van 24 man, die de functies van vroegere partijsecretaris voor Boe dapest, en de vrouwelijke theore ticus Érzsebet Andics. Wasgoed hing voor kachel UTRECHT, 3 jan. Vanmiddag omstreeks drie uur is brand uitge broken in een woonschuit, bewoond door de familie R. Kooistra te Utrecht. De schuit ging evenals de gehele in ventaris, w.o. een nieuw televisietoe stel, verloren. Slechts een overjas kon worden gered. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat wasgoed wat voor de kachel hing te drogen, in brand geraakte. De politie heeft een onderzoek ingesteld. DE BÏLTZEGT: Zacht weer. Zwaar bewolkt met mogelijk hier en daar wat motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hoger. het parlement waarneemt als dat niet in zitting bijeen is, volgens het blad beperkt worden tot toezicht op het parlementaire werk. De raad zou min der wetten kunnen uitgeven dan in het verleden. Rakosi, de vroegere partijleider, en Geroe, die hem kort voor de opstand opvolgde, zouden als lid van de raad ontslagen moeten worden, evenals Istvan Kovacs, de rAmpnillmil' v Reddingsploegen gered, maar CHAMONIX, 3 januari (A.F.P.) De beide studenten, die op de Mont Blanc door sneeuwstormen werden overvallen en nu reeds dertien nachten in een ijzige kou hebben doorgebracht, kunnen slechts door de dood uit hun lijden worden verlost. Alle pogingen om hen te redden zijn afgelast, omdat de commandant, majoor Le Gall, er verder geen mensenlevens aan wil wagen. De Zwitserse vlieger Hermann Geiger had aangeboden alsnog een red dingspoging te willen wagen, indien de ouders daarom zouden verzoeken. Zij hebben dit echter geweigerd, daar ze het onverantwoord achten nog meer mensenlevens aan deze hopeloze zaak op te offeren. Radio Boedapest heeft bekend ge maakt, dat de Hongaarse opstand het land ong. 220 miljoen gulden heeft ge- '%«st. Hierin is begrepen het econo misch verlies en de verwoestingen van gehouwen. De plek waar de twee studenten zy'n gestrand is vol kloven en spleten en er ligt onbetrouwbare sneeuw. Red dingspogingen per hefschroefvliegtuig zouden met het optreden van een ploeg op de grond gepaard moeten gaan. Een beklimming van de berg zou echter aanzienlijke risico's opleveren vooral met het oog op eventueel op nieuw snel intredend slecht weer. Dit risico zou niet in verhouding staan tot de kans van slagen. De lijken der twee gestranden zullen dus in de cabine van de ver ongelukte helikopter op de plaats des onheils moeten achterblijven, totdat een bergingsploeg de plek zal kunnen bereiken, maar dat zal niet voor de zomer kunnen geschieden. Moedig aanbod Hermann Geiger zou, wanneer hij tot een reddingsploeg was overgegaan, hebben willen trachten met zijn van ski's voorziene piper-cub, die vier per sonen kan bevatten, in de buurt van de verongelukte helikopter te landen. De gids Louis Pirally, voorzitter van de hulpverleningsdienst van St. Ger- vais, wilde hem vergezellen. Geiger wilde dan assistentie zien te krygen van nog twee kleine vliegtuigen, een hefschroefvliegtuig was volgens hem onbruikbaar, omdat door het draaien van de rotor teveel sneeuw opwervelt die het uitzicht belemmert. Geiger is 42 jaar. Hij heeft al 270 bergreddingen verricht. Redders veilig De twee helikopters hebben de red- reddingsploegen in veiligheid gebracht die zich ook op de berg bevonden. Als eersten werden de twee vliggers van de enkele dagen bij een reddingspo ging verongelukte helikopter naar be neden gebracht. Van één van hen was de toestand ernstig. Waarnemingen uit de lucht heb ben uitgewezen, dat de beide slacht offers of reeds zijn overleden of in bewusteloze toestand verkeren. De overbrenging van het iyk van „de verdwenen Engelse luitenant" Moorhouse, van Egypte naar Enge land, hetgeen vandaag zou gebeuren, is uitgesteld, omdat er geen vliegtuig beschikbaar was. Een lange rij arbeiders wacht geduldig in de koude, besneeuw de straat van Boedapest op een van de weinige trams, die er op het ogenblik rijden. Heel lang zaam begint het normale leven van alle dag weer op gang te komen althans uiterlijk. Ten gevolge van het gebrek aan brand- en grondstoffen kunnen echter vele fabrieken niet wer ken terwijl ook de huisbrand voorziening vrijwel nihil is AMSTERDAM, 3 jan. Gary Davis, wereldburger no. 1, vertoeft nog steeds in het arrestantenverblijf op het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Tegen hun eigen verwachtingen in zijn de Neder landse autoriteiten er nog niet in geslaagd om hem vandaag op transport naar de Ver. Staten te stellen. Inmiddels heeft een Am sterdams jurist zich met de behartiging van de zaken van de wereld burger, die vandaag in hongerstaking is gegaan, belast. De Amerikaanse consul-generaal in Amsterdam liet vanmiddag meedelen, dat hij van de zaak-Davis niets meer weet, dan dat er tussen het ministerie van buitenlandse zaken en de ambas sade van de Ver. Staten besprekingen over de bestemming van wereldburger no. 1 worden gevoerd. Bij statenlozen De autoriteiten in Amerika zijn niet op Davis aanwezigheid gesteld. Davis zelf vreest, dat, wanneer men hem zal terugzenden naar de Ver. Staten, hij in een opvangcentrum voor statenlozen zal worden onder gebracht. Daarom weigert hij terug te keren. Verwarring Zowel op het ministerie van justitie als op het hoofdbureau van politie te Amsterdam hopen de ambtenaren, dat zij snel van de „affaire-Davis" verlost zullen worden. Op het hoofdbureau verwijst mij bij iedere informatie naar het ministerie en omgekeerd. Niemand kan echter uitsluitsel geven. Allen wachten op het resultaat van de besprekingen die gaande zijn tus sen de K.L.M., de Amerikaanse am bassade en het ministerie van buiten landse zaken. „Onmiddellijke vrijlating" De samenwerkende stichtingen voor federale wereldregeringen hebben in een brief aan de minister van justitie verzocht om onmiddellijke vrijlating van Davis en een gerechtelijk oordeel over de kwestie van zijn paspoort. De stichtingen betogen, dat Gary Davis in Nederland wordt gevangen gehouden, louter en alleen omdat hij niet in het bezit is van een nationaal paspoort. „Het is wereldbekend, dat Davis een rechtschapen mens is, die geen gevaar voor de bevolking ople vert", zo betoogt men Verder. Een deputatie van de stichtingen heeft vanmoryr <-m een onderhoud WfflM BREDA, 3 jan. Aan de rotonde te Breda, waar vijf inter nationale verkeerswegen bij elkaar komen, verrijst spoedig het tweede motel van Nederland. De plannen die jarenlang dubieus zijn geweest, zijn thans definitief geworden en het schetsontwerp van het motel is in bewerking. Er wordt naar gestreefd om een gedeelte van het complex in gebruik te kunnen nemen als Brussel in 1958 zijn wereldtentoonstelling heeft. een plaats zullen kunnen Het motel zal 400 bedden krijgen een bungalowparkje, een parkeer ruimte voor 200 auto's, een parkeer ruimte voor vijftien autobussen, een restaurant met 150 plaatsen. Enkele dagwinkels voor de verkoop van ta bak, chocolade, souveniers enz. en een volledige zogenaamde „Quick service"-benzinestation. Bovendien zijn geprojecteerd een aantal zonneterassen, een congres zaaltje, dat ongeveer 100 personen kan bevatten, benevens een hoven- terras op het restaurant, waar 150 personen vinden. De zonneterrassen krijgen een oppervlakte van 5000 tot 6000 vier kante meter. Het gehele terrein is twee hectare groot en wordt om geven door een gracht van twee meter breed en drie meter diep. Eventueel zelf koken De appartementen van het motel bestaan uit een kamer met vier slaapplaatsen, een keukentje met ijs kast en geyser, alle materiaal om zelf te koken, benevens een douchecel met een toilet, en een balcon. Elk appartement heeft: 4 slaapplaatsen, keuken, ijskast, geyser, douche en balcon Bij het oprijden van het terrein ontvangt men bij de receptie een sta len mandje, waarin zich voor een waarde van 20,aan voedings middelen bevindt. In de motelappar tement vindt men een koffie- en theepot voor het gebruik gereed staan. Men kan van deze voedings middelen gebruiken en men betaalt dan wanneer men het motelterrein verlaat. Heeft men geen idee om zelf te koken, dan kan men terecht in het restaurant, waar een eenvoudige maaltijd wordt verschaft.. Twintig leden van de I.R.A. het Ierse nationalistische leger - heb ben een aanval gedaan met hand granaten en machinegeweren op het politiebureau van Brooke- borough in Noord-Ierland. Twee van de twintig aanvallers werden door de politie gedood. De volgen de dag werd deze foto gemaakt, toen agenten zakken met zand vulden om het politiebureau tegen een eventuele nieuwe aanval te beschermen. met Gary Davis verzocht. In principe had de chef van de vreemdelingenpoli tie in Amsterdam dit verzoek ingewil ligd. Vrnmorgen echter werd het ge weigerd. Onderhoud met minister AMSTERDAM, 3 jan. Op verzoek van de samenwerkende stichtingen voor federale wereld regering zal mr. Cornegoor, ad vocaat te Amsterdam, morgen bij de officier van justitie in de hoofdstad stappen ondernemen in verband met het steeds voort durende verblijf van Davis op het hoofdbureau van politie. Mr. Cornegoor is niet de rechtsge leerde, van wie het ministerie van justitie vandaag zei, dat hij zich met de juridische bijstand van Davis had belast. De naam van deze jurist is nog steeds on bekend. De verklaringen in dit verband van functionarissen op 't hoofd bureau van politie gaven gemach tigden van de samenwerkende stichtingen aanleiding om sterk te betwijfelen of er in feite wel van rechtskundige bijstand spra ke is. Morgenochtend zal een deputa tie van wereldfederalisten naar Den Haag gaan voor een onder houd met minister Samkalden. Mochten eventuele besprekingen ten departemente geen effect sorteren, dan zullen de samen werkende stichtingen een open bare betoging houden. Moeilijkheden in Z-Limburg HEERLEN, 3 jan. De laatste da gen is het in de oude mijnstreek enigs zins rumoerig onder Hongaarse mijn werkers toegegaan. Nadat het op het einde van 1956 tussen een aantal Hon gaarse mijnwerkers tot een uitbarsting was gekomen, waarbij het mes te pas kwam en een ontboden arts zelf werd aangevallen, is het te Heerlen in een café tussen Hongaarse en Italiaanse mijnwerkers tot een vechtpartij ge komen. Een rechercheur van de Heerlense politie werd na de vechtparty door de Hongaren door de etalageruit van een winkel gegooid. Een Hongaar is ge arresteerd en opgesloten. Hongaren die voor het politiebureau te Heerlen wilden demonstreren, zijn tot de orde geroepen. Begrip In de mynstreek betreurt men het optreden van de Hongaren, maar men heeft begrip voor deze jongemannen, die in hun vaderland wel een en an der hebben meegemaakt. Koninklijke onderscheidingen voor Zeeuwse brandmeesters GOES, 4 jan. Bij Kon. Besluit is verleend de eremedaljé, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zil ver aan de heer A. Hendrikse, com mandant van de vrijwillige brandweer te Westkapelle. Idem in brons aan de heer P. A. E. de Maesschalck, brandmeester bij de gemeentelijke vrijwillige brandweer te Sas van Gent. Ruiten sneuvelden; deuren sprongen open UTRECHT, 3 jan. Midden- Nederland, o.a. Utrecht, Nijme gen, Arnhem en Zeist, is van middag tegen half vijf opge schrikt door enkele hevige knal len. In Utrecht sprongen ruiten in tientallen woonhuizen, terwijl in Nijmegen in sommige huizen deuren openvlogen. Men ver moedt, dat een vliegtuig de ge luidsbarrière heeft doorbroken. De chef van de luchtmachtstaf stelt een onderzoek in. OOK BIJ HET K.N.M.I. De seismograaf van het K.N.M.I. te De Bilt heeft een luchttrilling gere gistreerd. Naar men ons meedeelde, behoeft dit nog niet te wijzen op een natuurverschijnsel. Ook tijdens de oorlog werden dergelijke explosies geregistreerd. Onmiddellijk na de knallen hoorde men te Utrecht het geronk van vliegtuigen. Op de vliegbasis te Soesterberg worden evenwel geen toestellen vermist. VREEMDE VLIEGTUIGEN? De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelde ons desgevraagd mede, dat de chef luchtmachtstaf zekerheidshalve een onderzoek heeft ingesteld. De resultaten hiervan zijn nog niet be kend. Het is echter goed mogelijk, dat het hier buitenlandse vliegtuigen betreft. Ook straaljagers van lucht machten van andere N.A.V.O.-landen mogen het luchtruim hoven ons land voor hun oefeningen gebrniken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1