voorzien Industrieën waren in 1956 schoots van orders ruim- Grote bedrijvigheid Meer export Hogere efficiency Gebrek aan personeel Uitblijven tweede veerboot: afremming ontwikkeling Groothandel: meer omzet, maar hogere kosten Inkomstenderving aan deviezen Zeeuwse visserij ziet terug op gunstig faar Kleine bouwbedrijven komen niet aan bod Maar één fuik te Breskens OnaeveerllOOteiefoon- aansluitingen erbij Garnalenvissers begonnen met zekere vlootvernieuwing Huizenbouw slechts mogelijk bij grotere aantallen Kostprijzen liepen omhoog Vrouwelijke arbeidsmarkt is krap Donderdag 3 januari 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Bevredigend jaar voor Zeeuwse economie GOKS, 2 januari. De kwestie van de tweede veerboot op de dienst VlissingenBreskens is van morgen door de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, de heer C. A. Kammeraad, in zijn jaarrede uitvoerig aan de orde gesteld. „Door de afwijzende beslissing van de minister wordt eens temeer het gevoel ver sterkt, dat men in regeringskringen ondanks alle platonische verklaringen van het tegendeel geen of onvoldoende belangstelling en inzicht heeft in de verkeersituatie bij de Zeeuwse veren. Het terzake door de samenwerkende Zeeuwse Kamers in augustus verzonden adres bleef tot heden zelfs on beantwoord, hoewel het Zeeuwse bedrijfsleven, zo als dat in de Kamers is vertegenwoordigd, zich in principe bereid heeft verklaard redelijk te achten tarieven voor de overtocht te accepteren onder de overweging, dat het voordeliger is bij vlotte over tocht een redelijk tarief te betalen dan een laag ta- Hij verklaarde, dat de steeds langere wachttijden bij de veren enorme schade veroorzaken voor de industrie, om niet eens te spre ken van de inkomstenderving aan deviezen, die door het vermijden van de Scheldeveren door het toeristisch verkeer voor ons land ver loren zullen gaan. Op het veer KruiningenPerkpolder kan nu reeds over de gehele vaartijd genomen een derde van alle auto's niet met de eerstvertrekkende boot worden vervoerd. Het is duidelijk, dat dit cijfer op de spitsuren zelfs een veelvoud daarvan bedraagt. t-ief met urenlange wachttijden. Het in de memorie van antwoord gebruikte motief, dat het besluit genomen werd om „conjuncturele redenen" kan slechts gedeeltelijk worden geaccepteerd. Immers, het staal voor deze tweede boot werd reeds en nog wel met machti ging van de minister besteld. Ieder uitstel in de verwerking van dit materiaal betekent verlies en verhoging van de bouwkosten. Het tweede schip zal er tenslotte toch moeten komen, wil het verkeer over de Westerschelde niet hopeloos vastlopen, waarbij dan het bedrijfsleven het gelag zal moeten betalen Door de op deze wijze kunstmatig en op zettelijk veroorzaakte afremming van de economi sche ontwikkeling van onze provincie wordt niets anders bereikt dan dat het wegverkeer noodge dwongen de Scheldeovergangen zal moeten mijden en zich de veel langere en veel duurdere omwegen over buitenlands grondgebied zal moeten getroos ten", aldus zei de heer Kammeraad. heeft voor vele zakenlieden uiterst gun stige geldomzetten, vooral in levensmid delen en textiel, opgeleverd. In het alge meen had men te kampen met langzame afleveringen door groothandel en fabri kanten. Lange levertermijnen zijn aan de orde van de dag. Men hoopt vurig, dat de regering zich zal onthouden van knellende prijsbeheersende maatregelen. „Naar wij bovendien bij geruchte ver namen", aldus vervolgde de voorzitter, „zal het wachtende verkeer, zodra de nieuwe haven van Breskens in gebruik zal worden genomen, in nog veel ern stiger mate worden gedupeerd dan nu reeds het geval is. Dit als gevolg van het feit, dat het in het voornemen zou liggen in de nieuwe haven slechts één fuik te doen bouwen, geschikt voor het aanleg gen van de grote veerboot. De oude ha ven zou dan nog voor de thans varende kleinere schepen in gebruik moeten blij ven. Het voor de veren aankomende ver keer zou dan op het punt, waar de oude en de nieuwe weg naar de havens zich splitsen, reeds moeten worden voorge sorteerd. Deze situatie is wel zo onzakelijk, on logisch en duur, dat wjj ons ernstig af vragen wat men toch in Den Haag met het interzeenvvse en internationale ver keer door Zeeland voorheeft. Hier wordt „het paard achter de wagen gespannen" en „de kip met de gouden eieren ge slacht". Dit alles vervult de Zeeuwen met bitterheid en wrevel. Wj| hopen dan ook, dat alsnog spoedig een oplossing zal worden gevonden de tweede boot toch nog te bouwen en de nieuwe haven van Breskens zodanig te outilleren, dat deze zowel voor de grote als vopr de thans va rende kleinere schepen geschikt zal wor den". Spanningen In het begin van Jjn jaarrede herin nerde de heer Kammeraad aan de span ningen in het afgelopen jaar. Tengevolge van de internationale gebeurtenissen nam in tal van branches de bedrijvigheid tijdelijk nog toe, doordat het publiek meer vroeg, geducht als het was voor schaarste en prijsstijgingen. De brandstofbeperking had een ongun stige invloed op andere ondernemingen. Alle goede voornemens en maatrege len ten spijt kan worden verwacht, dat Ïirijsstijgingen over vrijwel de gehele Inie niet zullen uitblijven, aldus de GOES, 2 jan. Het aantal telefoon aansluitingen in Zeeland boven de Westerschelde nam in 1956 met onge veer 1100 toe. Nog 600 aanvragen wachten op uitvoering. Hiervan kun nen er 150 pas worden aangesloten, na dat teelfooncentrales zijn uitgebreid. Met de centrale te Middelburg was dit begin december het geval. De uitbrei ding te Vlissingen komt eind maart 1957 gereed. Het afgelopen jaar ontstonden ver tragingen en stagnaties in de afleve ring van materieel en apparatuur, waardoor de noodzakelijke uitbreidin gen van volbezette centrales moesten worden verschoven. Deze factoren zul len waarschijnlijk ook volgend jaar van invloed zijn. In de komende jaren zal het streven van PTT er vooral op zijn gericht het aantal interlokale ver keerswegen uit te breiden. Voor 1957 staan de volgende auto matiseringen op het programma: om streeks 1 februari, 1 maart en 1 april zullen resp. de netten Burgh-Haam- stede, Dreisehor en Brouwershaven lo kaal geautomatiseerd worden. De tele foonnetten Noordgouwe en Zonnemai- re zullen worden opgeheven en gecon centreerd op Dreisehor. De gehele automatisering van het eiland zal ver moedelijk in het vierde kwartaal van 1957 haar beslag krijgen. Het net Ou- werkerk wordt dan opgeheven en zal met de aangeslotenen van het net Nieuwerkera een nieuw en uitgebreid net Nieuwerkerk vormen. Te Tholen wordt in 1957 begonnen met h^t gebouw van de-automatische centrale (tevens knooppuntcentrale), terwijl op vijf plaatsen op het eiland automaathuisjes worden opgericht voer de eindcentrales. De algehele au tomatisering van Tholen zal in 1958 zijn voltooid. Dit alles deelde de voor zitter der Zeeuwse Kamer van Koop handel, de heer C. A. Kammeraad, me de in zijn jaarrede. voorzitter, die wees op de grote ge- varen, welke hiervan het gevolg zijn met het oog op onze toch al zo ongun stige betalingsbalans. Gunstig verloop Voor Zeeland heeft 1956 over het al gemeen een gunstig verloop gehad. Wel waren in enkele takken van bedrijf de resultaten teleurstellend als gevolg van het ongestadige zomerweer, maar in de producerende en distribuerende sector was de bedrijvigheid doorlopend bevredi gend en kan nog van een zeer goed jaar worden gesproken. De detailhandel pro fiteerde mede van de blijvende hoog- conjunctuur. Vooral de maand november zal ondervinden. Meer postorders Verkoop door fabrikanten, groot- en kleinhandel door middel van postorders is in 1956 meer dan voorheen in zwang gekomen. De detailhandel ziet met enige argwaan de ontwikkeling van deze voor ons land vrij nieuwe vorm van distri butie tegemoet. Het afgelopen jaar bracht voor de bier en limonadehandel een uitzonderlijk slechte zomer. Speciaal het artikel limo nade moest het ontgelden. Praktisch niets werd verzonden naar de verkoop punten in de toeristencentra. Belangrijk T»mstiger lagen de bïeromzetten. Verwacht wordt, dat de verhoging van accijns op gedistilleerd de eerste maan den van 195" een grote terugslag zal ge ven op de verkoop. De vraag is, of deze daling blijvend zal zijn en of de verkoop van bier en wijnen een gunstige invloed GOES, 2 jan. De Zeeuwse visserij heeft over het algemeen een zeer gunstig jaar achter de rug, hoewel de oestercultuur nog last had van een overproduktie. De garnalenvissers hebben kunnen pro fiteren van grote vangsten, terwijl de prijzen zich op een betrekkelijk hoog peil hebben kunnen handhaven. De afzet richtte zich in hoofd zaak weer op België en Frankrijk. Het aantal vaartuigen in deze bedrijfstak nam als gevolg van de gunstige gang van zaken niet onaanzienlijk toe, o.a. door overschakeling van verschillende bot- vissers pp de garnalenvisserij. Nieuwe motoren werden aangeschaft door diverse vissers, terwijl ook betere schepen in gebruik werden genomen. Deze vernieuwing en uitbreiding is deels tot stand gebracht met eigen middelen en deels met vreemd kapi taal. In een enkel geval heeft de Her- stelbank een krediet verleend. In Vee- re werd één bedrijf gesaneerd krach tens de bepalingen der Visserijnota. De garnalenvissersvloot is bezig met het begin van een zekere vernieuwing als gevolg van de goede resultaten van de beide laatste jaren, zo mag worden ge zegd. Mossels De mosselcultuur heeft eveneens een goed jaar achter de rug. De ex port naar België en Frankrijk is zeer bevredigend verlopen. De vraag overtrof vaak het aanbod, zodat de handel werd gedwongen Deense en Duitse mosselen te importeren voor export. Aan het eind van het seizoen mocht worden geconstateerd, dat de Zeeuwse produktie een prachtige come-back te zien had gegeven. De Zeeuwse perce len leverden nl. de helft der totale produktie, tegen een vierde (en de rest gekweekt in de Waddenzee) in voorgaande jaren. De Waddenzeecul tuur is nog steeds van grote betekenis voor de Zeeuwse mosselkwekers. Voor uitzaai op de percelen kon daar veel zaad worden gevist. Gehoopt wordt, dat volgend voorjaar van het Gronin ger Wad halfwasmosselen kunnen worden aangevoerd. De schaarste aan mosselzaad heeft ertoe geleid, dat men ertoe is overgegaan in de Waddenzee proeven te nemen met kunstmatige winning. Oesters Het oesterseizoen 19551956 werd wat betreft de totale uitvoer gunstig afge sloten. Door de grote overproduktie moesten echter vele oesters uit de markt worden genomen, die tenslotte zijn vernietigd. België is nog steeds de grootste afnemer. De export naar W. Duitsland nam toe door het afschaffen van de invoerrechten. In het seizoen 19561957 is de export toegenomen, terwijl de overproduktie tot het verle den is gaan behoren. Het zondagrijver bod is echter zeer nadelig voor de ver koop van oesters in Belgische en Ne derlandse restaurants. Betreurd wordt, dat dr. P. Korringa Zeeland moet verlaten wegens zijn be noeming tot directeur van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek. De ongerustheid heeft geresulteerd in een adres van alle organisaties aan de mi nister van landbouw, waarin wordt verzocht een opvolger te benoemen op dat het werk voor de oester- en mos- C. A. KAMMERAAD .bedrijfsleven boerde goed. GOES, 2 jan. Het onderzoek naar de bouwcapaciteit om de mogelijkheden tot bouw van woningen op te voeren heeft voor wat betreft de inschakeling van de kleine bouwbedrijven niet tot het gewenste resultaat geleid. Aldus verklaarde de heer Kammeraad in zijn jaarrede voor de Kamer van Koophandel. Deze kleinere bedrij ven, die wel zouden kunnen meedoen, indien zij enkele woningen tegelijk kunnen bouwen, beschikken niet over een outillage grote aantallen huizen neer te zetten. In de meeste gevallen zouden hierbij ook financiële moeilijkheden ontstaan. Zodoende worden de kleinere bedrijven nu ook dikwijls niet in de gelegenheid gesteld verbouwingen e.d. aan te nemen, zodat zij gedwongen zijn hun personeel te ontslaan of in dienst te houden zonder voldoende werk. Ondanks alle moeilijk heden mag toch worden geconstateerd, dat de woningnood in Zeeland afneemt, al zal men nog lang met een zekere wo ningbehoefte moeten rekenen. De meeste smederijbedrijven, vooral de gemengde bedrijven ten plattelande, wa ren het gehele jaar van werk voorzien, al ligt in het kleinmetaalbedrijf het per soneelsvraagstuk ongunstig door weg trekken naar andere bedrijven. Een optimistisch geluid wordt in de Horecasector niet gehoord. De omzetten stegen wel, maar de hogere ontvangsten vielen grotendeels weg tegen de hogere GOES, 2 jan. Ook de groot handel in Zeeland passeerde de revue in de jaarrede, die de heer Kammeraad, voorzitter der Kamer van Koophandel, vanmorgen uit sprak. Van de groothandel in me talen en afvalstoffen M. L. Polak en Zoon N.V. te Middelburg werd o.m. gezegd, dat ondanks de geste gen kostprijzen als gevolg van de hogere transportkosten men over het resultaat zeer tevreden mag zijn. Omzetcijfer en omgezette goederenhoeveelheid waren groter dan in 1955. Had men over vol doende arbeidskrachten beschikt, dan zouden de omzetten nog be langrijk hoger zijn geweest. Bij de N.V. Metaalhandel J. L. Agelink van Rentergem te Middelburg steeg de omzet aanzienlijk, mede door de reorga nisatie va- het bedrijf. De fa. M. A. van der Hoek Czn. te St. Maartensdijk meld de, dat er een grote export van consump tieaardappelen was, voornamelijk naar Engeland en Zweden. Gereleveerd wor- selcultuur niet zal worden afgebroken. De Kamer van Koophandel heeft het uiterste gedaan om het E.T.I. een be taalde opdracht te verlenen inzake het onderzoek naar de oester- en mossel- cultuur. De opdracht, die eerder door de z.g. commissie van dertien werd ge geven aan een particuliere instantie, blijkt nu reeds te betreuren, omdat E.T.I. en ged. staten hierover thans geen lopende gegevens hebben. Zo doende kan de strijd voor het z.g. Gre- velingenplan en de proef in het Veer- segat niet in die vorm worden gevoerd als nodig zou zijn. Dit alles werd medegedeeld door de heer C. A. Kam meraad in zijn jaarreden voor de Ka mer van Koophandel. den de grote financiële moeilijkheden voor de handelaren als gevolg van de houding der Britten. Najaar 1956 was de export zeer gering, waardoor 1957 wordt ingegaan met grote voorraden consump tieaardappelen. Naar de fa. J. Balkenende te Kapelle rapporteerde staan de graanprijzen nog steeds onder de druk der buitenlandse surplusvoorraden. Niettemin is het prijspeil vergeleken "met vorig seizoen hoger. In het algemeen was het een redelijk jaar voor de handel. De N.V. Drvekots Graanhandel te Goes meldde, dat de verkoop van zaaigranen dit voorjaar behoorlijk is gegaan door het uitwinteren van vrijwel alle winter tarwe in Zeeland, terwijl bovendien door enorme vraag uit het buitenland naar zomertarwe het bedrijf zijn aandeel ge had heeft in de export van dit artikel. De omzet van vogel- en duivenvoeder stijgt nog steeds in binnen- en buiten land. Een omzet van vele duizenden tonnen veevoeder per jaar betekent voor het bedrijf een vaste inkomsten basis. Tengevolge van de kostprijsverhogende factoren worden momenteel vele export- orders misgelopen, zo deelde het Kon. Kweekbedrijf der fa. D. J. van der Have te Kapelle mede. In het binnenland is er veel concurrentie van coöperaties, die het zaaizaad als bijprodukt verhandelen en niet geïnteresseerd zijn, of dit het on- dernemersloon opbrengt. Dank zij een enorme krachtsinspanning konden de omzetten zich handhaven. De fa. Gebrs. de Jongh te Goes meldde belangrijk ho gere omzetten van bestrijdingsmiddelen gedurende het tweede halfjaar dan over dezelfde periode van 1955. Verkoop van zaaigranen en pootaardappelen was be duidend minder. De winstmarges lagen eveneens lager. De verkoop van machi nes steeg. In tegenstelling tot 1955 heeft 1956 in de veehandel bevredigende resultaten opgeleverd. Belangrijke schade werd tijdens de zomermaanden ondervonden van het vervoersverbod in verband met het mond- en klauwzeer. De fa. W. F. van der Hofstede en Zoon te Middelburg berichtte, dat de omzetten in farmaceutische artikelen met ca. 10 stegen, maar dat ook de kosten omhoog gingen. De Groothandel in Bouwmateria len fa. Louwerse en De Priester te Mid delburg verklaarde, dat de bedrijvigheid opnieuw groter was dan in 1955. GOES, 2 jan. Vele mededelingen over de gang van zaken bij de Zeeuwse industrieën heeft voorzitter Kammeraad in zijn jaarrede vanmorgen in de vergadering der Kamer van Koophandel gehou den in Hotel „De Korenbeurs" verstrekt. Bevredigend noemde hij o.m. de stand van zaken bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen, waarvan alle afdelingen behoorlijk van werk waren voorzien. Afgeleverd werden o.a. het motorschip „Kinderdijk" voor de H.A.L., de „Tampomas" voor de Ned. Scheepsbouw Export Centrale te Den Haag, de onderzeeboot jager „Limburg", twee Schelde-Sulzer scheepsdieselmotoren, tandwielkasten en turbinegroepen voor mari neschepen, omkeerbare schroefinstallaties e.d. In de loop van 1956 kon „De Schelde" de orderportefeuille uitbreiden o.a. met vier tankers van 32.000 ton, drie motor tankers van 19.000 ton, enige Schelde- Sulzer scheepsdieselmotoren, twee hoge- druk land-stoomketelinstallaties enz. Een goede bezetting van het bedrijf is tot 1961 gewaarborgd. Het onrustbarend snel stijgende kostenniveau vervult de direc tie echter met grote zorg. De concurren tiepositie ook op de buitenlandse markt wordt hierdoor verzwakt. Ook de resultaten van de huidige orderpor tefeuille worden door deze kostenstijging ongunstig beïnvloed. De verdere moder nisering van de fabriekscomplexen en inrichtingen werd voortgezet. Grote be dragen zullen ook in de toekomst moeten worden geïnvesteerd. Elektriciteit De directie der N.V. P. Z. E. M. kon mededelen, dat van januari tot en met oktober 124.611.715 kWh in het eigen ver zorgingsgebied aan het net werden af gegeven tegenover 101.757.185 kWh in het zelfde tijdvak van 1955, een toename dus van ruim 22 Tot heden werd door de P.Z.E.M. ca. 5 miljoen kWh geleverd aan de Rheinisch Westfalische Elektrizitats- werken. Met de uitvoering van het uitbrei dingsplan der Centrale Zeeland werd be gonnen. Voo de fundering van de ketel- hüisuitbreiding werden de betonpalen gegoten en met het graafwerk werd een aanvang gemaakt. Veel extra werk moest worden verzet ten behoeve van de berverkavelings- werkzaamheden. Vele storingen als ge volg van beschadiging der netten door draglines moesten worden verholpen. De Vitrite Fabriek te Middelburg kan terugzien op een gunstig jaar. De order positie was goed, de uitgebreide produk- tiemiddelen konden bijna steeds op volle capaciteit werken om aan de gestegen vraag te kunnen voldoen. De afzet lag vier procent hoger dan over 1955. Er traden geen scherpe fluctuaties in de af zet op. Na 26 landen werd uitgevoerd. Rond 530 personen waren in dienst, als mede 35 personen van de A.V.O.-afdeling. De concurrentiepositie in het buitenland wordt moeilijker. Krappe arbeidsbezetting Bij de N.V. Confectiefabrieken te Mid delburg wac de (vrouwelijke) arbeids bezetting voortdurend zorgelijk krap. De loonontwikkeling en de stijging der ove rige lasten en kosten hebben het bedrijf niet onberoerd gelaten. Belangrijke in vesteringen waren nodig. De verkopen voor levering voorjaar 1957 ontwikkelen zich naar tevredenheid. De vraag naar betere produkten is toe genomen, aldus rapporteerde de Kon. Zeelandia H. J. Doeleman N.V. te Zierik- zee. Vele concurrerende firma's, die slecht geoutilleerd waren, zijn afgevallen en de markt in Nederland is niet onaan zienlijk uitgebreid. Omzetstijging kon door opvoering der efficiency worden opgevangen zonder belangrijke personeelsuitbreiding. Ruim tegebrek remde echter deze opvoering, zodat planner werden opgesteld voor een niet onbelangrijke uitbreiding der fa briek, die naar verwacht wordt in 1957 haar beslag zal krijgen. De vele opslag plaatsen zullen worden vervangen door een centraal magazijn op het nieuwe in dustrieterrein. De Glasindustrie Gebr. Wattez N.V. te Goes kon de produktie nog belangrijk verhogen, zodat de jaaromzet met ca. 40 steeg (exportvergroting). Ook de be drijfsresultaten zijn na'venant. Er is geen personeelstekort. Het bedrijf kon niet aan de vraag voldoen, waardoor de lever tijden te lang werden. I> en wacht met ongeduld op het gereedkomen van de nieuwbouw. Verlengstuk van keuken De Coöp. Zuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg rapporteerde, dat de ont vangen melk van veehouders nagenoeg dezelfde hoeveelheid zal zijn als in 1955. Gezien de steeds toenemende stijging van de verkoop van gerede produkten als zoete papsoorten, chocolade- en vanillevla, melkyoghurt en chocolade melk krijgen de melkfabrieken steeds meer het aanzien van een verlengstuk van de keuken. De N.V. Handels- en Industrie Mjj. Zuid-Beveland te Krabbendijke (politex glasvezeipiaten) moest het gehele jaar, als gevolg van de grote vraag in binnen- en buitenland, in drie ploegen werken. Toch ontstond nog een achterstand in de uitvoering der orders van ongeveer vier maanden. Om deze enigszins op te heffen wordt de technische installatie geheel vernieuwd en uitgebreid. Gunstige re- onkosien en grondstoiprijzen. De seizoen- bedrjjven laags de kust hadden nadelige gevolgen van de slechte zomer. Vele buitenlanders annuleerden bun afspraxen na de publikaties over de kin derverlamming. Festiviteiten en feeste lijke diners werden afgezegd in verband met de gebeurtenissen in Hongarije. Een flinke streep door de rekening haalde het zonaagrij verbod. .Plannen tot nieuwoouw, verbeteringen uitbreiding blijven bestaan, maar velen beraden zich, nu de overheid met dwin gende adviezen tot kredietbeperking is gekomen. In Goes liquideerden twee ho tels met in totaal 30 bedden. De uniek geregen en uitgebreide Goese jachthaven voorzag in een dringende behoefte. Ook de jaemhavens te vlissingen en Veere gaven veel bedrijvigheid te zien. De actie tot vakantiespreidmg bracht geen resul taten. Alle bedrijven kampten met een tekort aan personeel. Belgen kwamen er minder naar Zee land, net aantal Fransen nam toe, even als het bezoek van Duitsers. Ook kwa men er meer Engelsen. Miniatuur Wal cheren bleek voor heel Zeeland een voordeel te zijn en wel speciaal voor Z.-Vlaanderen. Opvallend was, dat meer Amerikaanse i..ilitairen uit Duits land naar Zeeland kwamen. Het be zoek uit de rest van Nederland ver toonde een verdere stijging. Haven van Vlissingen De gan^ van zaken bij de N.V. Haven van Vlissingen was niet onbevredigend. Het aantal zeeschepen, dat de haven aan liep, was 2249 met een. inhoud van tegen de 5 miljoen ton. Er kwamen ook meer oinnenscnepen. Het toeristenverkeer uit België nam af: 12.873 tegen 19.252 in 1955. De tankinstallatie (26.000 m3) was goed bezet, de loodsruimte minder dan in 1955 door het wegvallen van de graanopslag tengevolge van het feit, dat de import werd vrijgegeven. Het Bunkerstation' der S.H. V. deelde mede, dat, hoewel het aantal olie-bunker schepen iets kleiner was dan in 1955, de omzi - gehandhaafd kon blijven. De olie bevoorrading geeft voor 1957 ernstige zorgen. De sleepboot „Frederik Hendrik" komt waarschijnlijk begin 1957 in dienst. Opgericht werd de P.A.M. Tanker- cleaning N.V,, die zich zal toeleggen op het reinigen van olietankschepen en waarvan wordt verwacht, dat het meer bedrijvigheid zal brcyagen. Busdiensten Het vervoèr op de lijndiensten van de N.V. Stoomtram Walcheren te Middel burg bleef met uitzondering van de ring- lijn rond Walcheren vrij stabiel. De op brengsten van genoemde ringlijn stegen met 23 maar de kosten met 44 De opbrengsten uit het toerwagenvervoer namen toe met 20 De A.M.Z. te Goes meldde, dat 1956 op de lijndiensten Goes -Wemeldinge-Yerseke-station Kruiningen en Goes-EUewoutsdijk-Driewegen-Goes een frequentieverhoging heeft gebracht. Er werden iets meer mensen vervoerd dan in 1955, maar deze stijging is naar verhouding belangrijk geringer dan in meer geïndustrialiseerde streken, het geen verklaard wordt uit de omstandig heid, dat het agrarisch bedrijf slechts in zeer beperkte mate profiteert van de hoogconjunctuur. De R.T. M. verwacht voor 1956 ongeveer dezelfde resultaten van het vervoer op Schouwen-Duive- land als in 1955. Goederenvervoer Het meest kenmerkende verschijnsel in 1956 bij de binnenscheepvaart was het doorlopende gebrek aan scheepsruimte voor de wilde binnenvaart. Gezegd werd, dat het misschien aan beveling zal verdienen, dat de Kamer zich uitspreekt over de ontwikkeling der Zeeuwse havens, mogelijke con centratie en verbetering van de outil lage. Voor het beroepsgoederenvervoer langs de weg was 1956 geen onverdeeld gunstig jaar. Pogingen om in Goes tot oprichting van een bodehuis te komen ontmoetten allerlei weerstanden, waarbij nog komt, dat er geen geschikte plaats schijnt te zijn. Het internationale vervoer liep goed en de vervoerprestatie nam ook dit jaar weer toe. sultaten boekte de N.V. Focus Veilig te Middelburg. De netto-resultaten zijn minder dan in 1955 tengevolge van de kostenstijging. De export ontwikkelde zich tot tevredenheid. Naar 20 landen wordt uitgevoerd. In 1957 wil men de activiteiten in Zuid-Amerika vergroten. Gymjtiastiekwerktuigen De N.V. De Schelde te Goes (gymnas- tiekwerktuigen) was volledig in bedrijf. Zij behield zonder moeite haar positie als grootste Nederlandse producent op haar gebied. De export bleef ongeveer hetzelfde. Teleurstellend was het afrem men van de bouw van gymnastiekloka len, waardoor in ons land de achterstand nog groter werd. De Zeehondenwerf te Vlissingen scha kelde geheel over op nieuwbouw van coasters e.d. Er zijn voldoende opdrach ten voor enige jaren. De personeelsbe zetting liep op van 3 tot 23 man. Begin 1957 wil men een tweede betonnen scheepsbouwhelïing bouwen, waardoor de personeelsbezetting zeker moet wor den verdubbeld. De Kistenfi briek Goedbloed te Mid delburg kon vele opdrachten niet accep teren na de brand begin januari, waarbij enkele vitale machines verloren gingen. Na het in bedrijf stellen van nieuwe ma chines waren er enkele maanden vele or ders, het laatste kwartaal wat minder, daar er geen grote vraag was naar een malige exportverpakking. De firma Iz. Cappon te Heinkenszand (landbouw machines) had een zeer gunstig jaar. Een industriehal van ca. 600 m2 wordt ge bouwd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5