Staatsmijnen blijven belangrijke bij drage leveren tot energievoorziening Geen vrede tot elke prijs in het Midden-Oosten Mr. G. van Hall benoemd lot burgemeester van Amsterdam Valentijndag ook voor emigranten Minister Suurhoff reikte de eerste ouderdomsuitkeringen uit Meer Hongaren naar Amerika Medeverantwoordelijkheid voor Stalins fouten Klok duizend jaar terug ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Personeelsbeleid even belangrijk als produktiebeleid „Wij zijn allen Stalinisten" Eisenhower vraagt vérstrekkende machtiging aan het Congres Bewindsman: „Offer van de gehele Nederlandse bevolking Jonge vrouw gewurgd in donker Amsterdam Donderdag 3 januari 1957 Goede resultaten, nieuwe investeringen GELEEN, 2 januari. „Ondanks de verdere ontwikkeling van an dere energiebronnen zullen de Staatsmijnen nog lange tijd een zo groot mogelijke bijdrage moeten leveren tot de energievoorziening van Nederland." Dit zei de heer H. H. Wemmers, directeur-voorzitter van de Staatsmijnen, in zijn nieuwjaarsrede, die hij uitsprak tijdens een bijeenkomst van de leden van de ondernemingsraad en de rin gen van de Staatsmijnen en van enkele hogere staatsmijnfunctiona rissen. De heer Wemmers zei dit naar aan- ondergronds alle middelen van de mo- leiding van recente studies betreffende de energievoorziening van West-Europa in de komende tientallen jaren, die duidelijk uitwijzen, dat ook op veel langere termijn gezien verhoging van de kolenproduktie noodzakelijk is, pa rallel lopend met een verdere ontwik keling van de andere energiebronnen. Ook het tekort aan stookolie, als ge volg van de sluiting van het Suezka- naal, dat volgens een bekendmaking van de Hoge Autoriteit van de E.G. K.S. een extra behoefte van 2 miljoen ton steenkool in de eerste drie maan den van dit jaar in de bij haar aange sloten landen veroorzaakt, vraagt om een onmiddellijke verhoging van de kolenproduktie binnen de E.G.K.S. „Een zo groot mogelijke bijdrage kan door ons geleverd worden, indien wij ervoor zorgen, dat wij voldoende kun nen blijven investeren voor vernieu wing, rationalisatie en uitbreiding, dat onze bedrijven rendabel blijven en dat wij over voldoende personeel beschik ken", aldus de heer Wemmers. GOEDE RESULTATEN Wat betreft de bedrijfsresultaten constateerde de heer Wemmers, dat de gunstige tendens van de laatste jaren zich ook in 1956 nog heeft voortgezet. „Gedurende een reeks van jaren zijn wij erin geslaagd onze afzet ver der te vergroten, met de daaruit voortvloeiende mogelijkheid om on ze lonen en sociale voorzieningen te verbeteren, krachtig te investeren en een gezonde afschrijvingspolitiek te volgen", aldus spreker. Bij de kolenivinning is de gestelde jaarproduktie behaald: ruim 7.500.000 ton tegen 7.477.000 ton in 1955. Het te kort aan personeel kon men ten dele opvangen door het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten. Het peil van de gemechaniseerde koolwinning ■*s gehandhaafd. De heer Wemmers deelde mede, dat er grote aandacht werd besteed aan de verhoging van de dagelijkse produktie per winnings-eenheid en aan het in schakelen van meer en betere mecha nische hulpmiddelen. „In de mijnbouwsector hebben wij'', zo vervolgde de heer Wemmers, „naast de werkzaamheden, welke gericht zijn op de huidige produktie, grote werken in uitvoering, die gericht zijn op de toekomstige produktie. Onze schach- tenbouw verloopt bevredigend: de nieuwe schachten van staatsmijn Mau- rits en staatsmijn Hendrik zijn in het dekterrein reeds klaar en op staatsmijn Beatrix hebben wij een dag of tien ge leden in één der schachten op 475 me ter diepte met de boor van 2 meter het steenkoolhoudend gebergte bereikt." PERSONEELSBELEID De ontwikkelingen op personeelsge bied zijn minstens zo belangrijk als het produktiebeleid. Hef streven blijft er op gericht de arbeidsomstandigheden voor het personeel te verbeteren. Voortdurend wordt naar werkwijzen gezocht om de arbeid minder zwaar, minder onaangenaam en zo veilig mo gelijk te maken. In het bjjzonder worden hiertoe ook derne techniek te baat genomen. De zorg voor de veiligheid van de perso neelsleden wordt als een onderdeel van goede bedrijfsvoering beschouwd. De heer Wemmers betreurde het diep, dat ondanks alle maatregelen op dit ge bied, de Staatsmijnen in 1956 toch we derom een aantal personeelsleden ten gevolge van bedrijfsongevallen hebben verloren. In het verband van de arbeidsvoor waarden noemde spreker de maatre gelen voor de bevordering van de ei genbouw en van het sparen. De eigen- boudregelingen, die reeds voor 'n groot deel afgewikkeld zijn .zullen tot gevolg hebben, dat minstens 2500 personeels leden in het bezit komen van een eigen woning. De spaarregeling laat een stij ging zien van het aantal deelnemers en4 van de gespaarde bedragen, zodat het totale spaarsaldo een bedrag van 10 miljoen heeft overschreden. Ten aanzien van de investeringen werd gezegd, dat het Staatsmijnbe- drijf het vaste vertrouwen heeft door eigen kracht het grootste deel van de benodigde investeringsmidde len zelf te kunnen opbrengen en dat deze middelen waar nodig door de overheid zullen worden aangevuld. Binnenkort eetbare zeep in de winkels LONDEN, 1 jan. (Reuter) Een Londense firma zal binnen kort zeep aan de markt brengen, die zonder slechte gevolgen ge geten kan worden. Deze zeep, die uit suiker is gemaakt, heeft ook andere voor zeep ongebruikelijke eigenschappen. Zij bijt niet, wan neer zij in de ogen wordt gewre ven en kan bovendien in gebak verwerkt worden, om het vetge halte te vergroten. Een woordvoerder van de maat schappij verklaarde, dat dit rei- nigiralleen goed koper zal zijn, maar ook een zegen voor de plaatselijke auto riteiten, die zich ernstig veront rust maakten over de invloed van reinigingsmiddelen in de riole ringen, het valt nl. in suiker en vetzuren uiteen en reageert ge makkelijk bij de behandeling in rioolzuiveringsinstallaties. Onderscheiding voor mevrouw Smitt-Avis 's-GRAVENHAGE, 2 jan. H. M. de Koningin heeft haar oud-particu lier-secretaresse mevrouw N. Smitt- Avis benoemd tot ere-dame in de Huisorde van Oranje. HET SAARGEBIED 15 WEER DUITS Per ingang van 1 januari 1957 is het Saargebied weer bij Duitsland ingelijfd, hetgeen door vele Saar- landers met feestelijk vertoon werd gevierd, zoals de rechter foto laat zien, waar de Duitse vlag op het stadhuis van het Saarlandse plaat je Homburg wordt gehesen. Ter gelegenheid van de hereniging met Duitsland heeft de Duitse bonds kanselier, Dr. Konrad Adenauer, een bezoek gebracht aan het nieu we stuk Duitsland. Bij zijn aan komst inspecteerde hij in gezel schap van Dr. Ney, eerste minis ter van Saarland links achter hem) een erewacht van de Saar landse politie, waarvan de foto een beeld geeft. WASHINGTON, 2 jan. (Reuter). President Eisenhower heeft opdracht gegeven meer Hongaren in de Ver enigde Staten toe te laten dan de 21.500, waartoe zij zich tot dusver had den verplicht. De president noemde geen cijfers. Het bericht kwam, nadat vice-president Nixon enkele malen er op had aangedrongen meer vluchte lingen toe te laten. Chroesjtsjef geeft het toe: MOSKOU, 2 jan. Reuter. De secretaris van de communistische partij der Sowjet-Unie, Chroesjt- sjef, heeft op een nieuwjaarsre ceptie in het Kremlin verklaard, dat alle Sow jet-leiders „Stalinis ten" zijn, wanneer het aankomt op „bestrijding van de imperialisten" aldus is in diplomatieke kringen te Moskou vernomen. Chroesjtsjef werd door de hon derden gasten luide toegejuicht, toen hij Stalin prees als 'n „groot strijder tegen het imperialisme en „een groot Marxist". De receptie werd hoofdzakelijk be zocht door diplomatieke vertegen woordigers van de Afrikaans-Aziati sche en andere „neutrale" landen. De meeste westelijke diplomaten hadden geen gehoor gegeven aan de uitnodi ging. Chroestsjef zei verder, aldus werd in de diplomatieke kringen verno men, dat de huidige Sowj et-leiders mede verantwoordelijkheid moeten dragen voor de fouten, die Stalin gemaakt heeft. Dit is de eerste maal, dat een Sowjet-leider openlijk toe geeft medeverantwoordelijk te zijn voor Stalins fouten. De partijleider zei dit bij het uit brengen van een dronk ter gelegen heid van de jaarwisseling. Na hem werden nog toasten uitgebracht door Molotof, Kaganotwitsj, Malenkof en Boelganin. Deze toasts werden opgevat als een poging om de uitlatingen van de Zuid- slavische president Tito en anderen, dat het Kremlin verdeeld is in „Stali nisten" en „anti-Stalinisten", te weer leggen. Een brand, die maandag te Ober- hausen op een ontploffing in 'n trans formator volgde, heeft een schade ver oorzaakt van ongeveer twee miljoen mark en legde de walserij van een staalfabriek te Oberhausen stil. Met ingang van 1 februari 's-GRAVENHAGE, 2 jan. Bij koninklijk besluit van 31 decem ber is per 1 februari 1957 benoemd tot burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, thans directeur van de N.V. Labouchere en co te Amsterdam en tevens lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor de Partij van de Arbeid. De thans 52-jarige mr. Gijsbert van Hall, is evenals zijn voorganger mr. Arn d'Ailly, een telg uit een Amster dams patriciërsgeslacht. Mrs. Van Hall werd op 12 april 1904 geboren in Amsterdam, waar hij het Amsterdams lyceum bezocht. Daarna studeerde hij rechten aan de R.U. te Leiden en vertoefde vervolgens van 1928 tot 1931 in de Verenigde Staten, waar hij voornamelijk te New York werkzaam was. Na zijn terugkeer in 1931 werd hij benoemd tot directeur van het Amsterdams Trustee-kantoor en van de Nederlandse Trustmaat schappij N.V. Sedert 1948 vervult hij z(jn tot nu toe beklede functie. Hij is bovendien commissaris van een aantal buitenlandse en Nederlandse onderne mingen op financieel en industrieel ge bied. ONDERWIJS Ook op het onderwijsgebied is hij werkzaam, nl. als curator van de ge meente universiteit en als voorzitter van het curatorium van het Amster dams lyceum. Hij is voorzitter van de stichting tot instandhouding van het centrale laboratorium van de Bijna 9 miljoen voor Hongarije 's-GRAVENHAGE, 2 jan. De stand van giro 999 van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse volk is vandaag gekomen op f4.163.430.39. Giro 777 van het Rode Kruis steeg tot f4.287.791.55. De Vereniging de Ne derlandse Bloemiste rij heeft besloten bij de Valentijnbloemenhulde op 14 februari 1957 ook de emigranten te betrek ken, die na de oorlog ons lanc, hebben verlaten. De vereniging meent hiermee tegemoet te ko men aan de wens de ban den tussen onze emigran ten en het moederland zoveel mogelijk te ver sterken. In samenwerking met het emigratieweekblad „De Wereldpost" zal de vereniging de ruim 200.000 Nederlandse emi granten in de gelegen heid stellen in ons land woonachtige landgenoten aan te wijzen voor het in ontvangst nemen van een bloemenhulde. De voor drachten moeten betrek king hebben op verdien sten, die de emigranten ten tijde van hun vertrek uit ons land zijn bewe zen. De jury, die voor dit doel met een emigratie- deskundige zal u>orde« uitgebreid, zal boven dien uit de binnengeko men voordrachten tien inzendingen honoreren met een bloemengroet uit Nederland aan de emi granten ïn hun woon plaatsen in den vreemde Deze bloemengroet zal namens de Nederlandse gemeenschap via de in ternationale bloemenver- zendcentrale Interflora worden gebracht. De binnenlandse bloe menhulde zal op Valen tijndag normaal door gang vinden. De jury heeft reeds een groot aantal inzendingen ont vangen. Verschillende voordrachten ontmoeten bij de beoordeling moei lijkheden omdat de ver diensten van de betrok kenen niet op dat jaar 1956 betrekking hebben. De jury neemt nog voor drachten in behandeling tot 10 januari a.s.; adres: Vereniging de Neder landse Bloemisterij, Ko ninginnegracht 102, Den Haag. bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, en penningmeester van de „stichting voor het dove en slecht horende kind". Voorts is hij penningmeester van de nationale monumentencommissie en is hij voorzitter van de Nederlandse cen trale voor de huisvesting van bejaar den. Met zijn broer W. van Hall, die later gefusilleerd is, heeft hij krachtdadig deelgenomen aan het verzet tijdens de bezettingsjaren. Mr. Van Hall is gehuwd met een dochter van de uitgeversfamilie Nij- hof. Hij heeft twee dochters. Wijziging in de Amerikaanse politiek De mededeling, dat president Eisenhower van plan is aan het Amerikaanse Congres machtiging te vragen om Amerikaanse troepen te gebruiken in het Midden-Oos ten, indien de vrede daar in gevaar zou worden gebracht, heeft overal in de wereld groot opzien gebaard. Daarvoor was alle reden. Nog maar kortgeleden zag het ernaar uit, dat Eisenhower het zenden van een militaire macht naar dit deel van de wereld In de verste verte niet overwoog. Slechts toen kort na het inzetten van de Brits-Franse actie in Egypte uit het Kremlin de mededeling kwam, dat de Russische rege ring aan het werven van „vrijwilligers" voor de strijd in het Midden-Oosten niets in de weg zou leggen, reageerde Washington prompt met de verklaring, dat dit niet kon wor den geaccepteerd. Op het moment, dat wij dit schrijven, weten wij nog niet precies het resultaat van de be sprekingen, die de Amerikaanse president heeft gevoerd met de democratische en republikeinse leiders van het Congres over zijn verzoek om speciale bevoegdhe den. Leiders van het Congres deelden na een conferentie van een uur of vier mede, dat de president en zijn minister van buitenlandse zaken, de heer Fos ter Dulles, nog geen besluit had den genomen over de definitieve vorm van de voorstellen, die zij bij het Congres aanhangig zul len maken. In de kringen der de mocratische partij schijnt er een toenemende verzet te bestaan te gen de voornemens van de pre sident. Resolutie Later werd in een officiële ver klaring van het Witte Huis ge zegd, dat Eisenhower het Con gres heeft gevraagd een resolu tie te steunen, die ontworpen is met de bedoeling de communis- Het gesprek van de dag ten te weerhouden van elke ge wapende agressie in het Midden- Oosten. Bovendien heeft Eisen hower gevraagd aan het Congres zijn goedkeuring te verlenen aan „een uitgebreid programma" voor economische hulp in dit ge bied door het gebruik van gel den uit het presidentiële nood fonds voor dit doel. Bedragen worden niet ge noemd, maar uit vroegere be richten zou mogen worden afge leid, dat de Amerikaanse rege ring 400 miljoen dollar voor deze hulp beschikbaar wil stellen, welk bedrag in twee jaar zal worden uitgegeven. De debatten in het Congres over heel deze materie zouden op 10 januari a.s. worden gehouden. Uit dit alles valt af te leiden, dat Eisenhower de situatie als zeer ernstig beschouwt. Deze' man, wiens levenswerk mag worden aangeduid als de strijd voor de vrede, is momenteel van oordeel, dat de wankele vrede slechts zal kunnen worden ge red, als zijn land er geen enkele twijfel aan doet bestaan, dat naar de wapenen gegrepen zal worden, indien de infiltratie in alle mogelijke vormen met wapens en met mensen -j in het Midden-Oosten niet tot een ein de komt. Beschikt de Ameri kaanse regering wellicht over berichten, dat de oorlogsplannen van het Kremlin vastere en drei gender vormen aannemen? Wij weten het niet. Wél mogen wjj de conclusie trekken, dat de mededelingen van Britse en Franse zijde over gevonden do cumenten en wapenen tijdens de Egyptische veldtocht, welke op de Russische agressie wezen, juist zijn geweest. Reactie De vraag is hoe het Kremlin zal reageren. De Prawda, het communistische partijorgaan, heeft president Eisenhowers streven naar bijzondere bevoegd heden „een nieuw plan tot in grijpen in de binnenlandse aan gelegenheden van de landen van het Midden-Oosten met behulp van de strijdkrachten van de Verenigde Staten" genoemd. En de correspondent van het Rus sische blad in Londen, Nekras- sof, schreef, dat in Londense be richten het nieuwe Amerikaanse plan „terecht wordt gezien als een poging om Groot-Brittannië eens en voor al van zijn onaf hankelijk te beroven door zijn oliebezittingen in 't Nabije Oos ten over te nemen". Die laatste reactie verwondert natuurlijk niemand: als er maar een kans bestaat om te stoken tussen de Ver. Staten en Engeland, zijn de Russen er als de kippen bij. Laten wij in het Westen ons verheugen over deze onver wachte wijziging van de aanpak door de Verenigde Sta ten van de problemen in bet Midden-Oosten. Er blijkt uit, dat Eisenhower geen vrede tot elke prijs wenst. Het is alleen jam mer, dat dit steviger standpunt niet wat eerder is ingenomen Dankbaarheid van bejaarden AMSTERDAM, 2 jan. Met een persoonlijke handdruk en enkele vriendelijke woorden heeft de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid, de heer J. G. Suur hoff, vanochtend in het gebouw van de raad van arbeid te Amster dam de eerste van de ruim 700.000 uitkeringen van de gisteren inge gane algemene ouderdomswet overhandigd aan een dertigtal be jaarden. De allereerste, die onder het wa kend oog van de minister een kwi tantie tekende en het pensioen uit handen van de heer Suurhoff ont ving was de 70-jarige gepensionneer- debelastingambtenaar, de heer A. Bakker. De bejaarde dames W. C. Hanekamp (78) en F. van Dijk (74), die altijd haar „uitkering van Drees" ontvingen, kregen nu de uitkering in nieuwe vorm persoonlijk van de minister. Ze dankten de minister hartelijk voor „al hetgeen hij heeft gedaan voor de ouden van dagen". BEGIN De voorzitter van de Raad van Ar beid, Amsterdam, de heer A. W. Ren- gelink, deelde mee, dat vanochtend is begonnen met de uitkeringen van een pensioensbedrag aan cirac 715.000 per sonen, waaronder 285.000 gehuwde mannen. Hiermee is een jaarlijkse uit kering gemoeid van ongeveer 765 mil joen gulden. Circa 330.000 uitkeringen zullen be taalbaar worden gesteld bij de Sociale Verzekeringsbank, de rest door de ge zamenlijke Raden van Arbeid. In 1956 is op grond van de noodwet ouder domsvoorziening aan 370.000 gerechtig den een bedrag van plm. 300 miljoen gulden uitgekeerd. Dit is gemiddeld 800 per jaar per persoon, voor de de finitieve wet wordt dit gemiddelde be- in 1957 1070.—. MINISTER Het totaal uit te keren bedrag in gevolge de algemene ouderdomswet zal in 1980 tot ver boven de 1200 miljoen gulden per jaar zijn geste gen. Voor deze jaarlijkse uitgaven zal het gehele Nederlandse volk of fers moeten brengen", zo zei de mi nister in een korte toespraak. „Ik stel uitdrukkelijk, dat de nieu we uitkering niet van mij komt, doch van het gehele volk". Bij deze wet is de keuze gevallen op het z.g. „omslagsysteem" en dit is al leen te verwezenlijken, als de thans werkende bevolking betaalt in de ze kerheid, dat straks zij voor een uitke ring in aanmerking komt, die dan wordt bijeengebracht door de dan werkende bevolking. Voor vele bejaarden zal de uitkering een oplossing betekenen van de ma teriële moeilijkheden, doch niet voor allen, want het bedrag is te laag om er van te kunnen leven. Daarom zal in de komende jaren alles in het werk moeten worden gesteld om te komen tot een ontwikkeling van de bedrijfs- en ondernemingspenisoenfondsen. Spr. zei er van overtuigd te zijn dat nu de materiële grondslag voor de bejaar denzorg is gelegd, ook de andere pro blemen zoals de huisvesting, de me dische verzorging en de zinvolle vrije tijdsbesteding tot een oplossing ge bracht kunnen worden. De laatste ja ren is er een groeiende belangstelling voor deze vraagstukken. Amsterdam „geteisterd door baldadige jeugd" AMSTERDAM, 2 jan. Vandaag is Amsterdam „geteisterd door jonge pretmakers" aldus deelt de politie mede die overal kerstbomen in brand staken. Rond het middaguur waren bij de politie ruim tachtig mel dingen binnengekomen van straatbran- den. In verscheidene gevallen moest de brandweer er aan te pas komen. AMSTERDAM, 1 jan. In de af- gelopen nacht omstreeks 1 uur is in een door haar aan de Oudezijds Ach» terburgwal te Amsterdam gehuurde kamer de 31-jarige mej. A. Z., een vrouw die het in deze buurt van dé hoofdstad bekende vrouwelijke be roep uitoefende, vermoord. De hoofd bewoonster van het pand, die zondag ochtend afwezig was, trof bij haaf thuiskomst om 2 uur vanochtend het slachtoffer in haar kamer op de divali levenloos aan. Ze was gewurgd. De enige aanwijzing die men ga- vonden had bestond uit enkele vinger afdrukken, die in de kamer zijn aan getroffen. Het slachtoffer stond we gens haar ietwat oosterse uiterlijk in de buurt bekend onder de naam „Chi nese Annie", doch was van Nederland se ouders. Een correspondent van de „Daily Telegraph", die een be zoek heeft gebracht aan de Brit se laboratoria van atoomonder zoek te Wantage in het graaf schap Berkshire heeft verklaard, dat de geleerden, die de gevolgen van atoombestraling op levende en dode stof bestuderen, de klok duizend jaar hebben teruggezet. De geleerden zouden door middel van deze bestraling tulpen heb ben teruggebracht tot hun oor spronkelijke wilde staat In roes uit raam gestapt AMSTERDAM, 2 jan. Een Am sterdammer is, in vreugdevolle roes over de komst van het nieuwe jaar, gistermorgen in alle vroegte uit het raam op de eerste verdieping van een huis gestapt. Hij wilde nog wat drank halen. Met een gebroken enkel is hij naar het Wilhelmina Gasthuis ge bracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3