In Wisselmerengebied keert rust geleidelijk terug de Nederlandse autoriteiten weten zich geen raad met Wereldburger no. 1 r Israëlische troepen zullen Gaza-gebied niet ontruimen Kind (8 j.) uil irein gevallen en gedood Van school gestuurd en naar West-Duitsland gevlucht Ontmoeting Soekarno-Hatta Ziet Eden van tegenbezoek aan Rusland (mei a.s.) af? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND EXPEDITIE NAAR VERZETSHAARD WEES UIT Amsterdam heeft een nieuwe burgemeester Toestand studenten op M.BIanc nu hopeloos Aanstichter van ongeregeldheden was papoea Dabakaiame, de „ziener" Zij trekken dan liever opnieuw ten strijde Welke vrouw ging in 1956 het best gekleed? Heel N. en M.-Sumatra slaat weer onder chef-staf van leger Na geheime protestdemonstratie „Noodzakelijk om crisis te overwinnen" GARY DAVIS NOG STEEDS IN ARREST „Barbaarse behandeling in Holland" Vandaag vertrekken? Hongaarse Geref. Kerk gaai onderhandelen Oosiduitse premier om hulp naar Moskou Engeland niel akkoord mei opzegging van Brits-Egyptisch verdrag Geen commentaar oofdkantoor: L. Vorststraat 80. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dykstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad X 12e Jaargang No. 3592 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq. de smit Donderdag 3 januari 1957 Bedrijfsleven boerde goed. Zie pagina 5 Op- en ondergang van Zon en Maans Vrijdag: Zon op 8.47 u., onder 16.43 u. Maan op 10.00 u., onder 20.43 u. Hoogwater vrijdag 4 januari: Vlissingen: 3.43 u. 2.10 m., 16.07 u. 2.08 m. Temeuzen: 4.14 u. 2.24 m., 16.34 u. 2.23 m. Wemeldinge: 5.34 u. 1.64 m., 17.57 u. 1.77 m. Zierikzee: 5.17 u. 1.38 m., 17.39 u. 1.51 m. 'Amsterdam, heeft een nieuwe bur gemeester: mr. G. van Hall, thans lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. (Voor uit voerige beschrijving, zie pag. 3). CHAMONIX, 2 jan. (Rtr.-AFP) Nog steeds zitten de twee studenten moederziel alieen op 4.000 meter hoog te op de Mont Blanc. De weersom standigheden hebben reddingsploegen ook woensdagochtend verhinderd een poging te doen tot het redden van de beide jongemannen. Volgens de laatste berichten zijn de twee jongemannen, de 24-j. Fransman Vincendon en de 22-j. Belg Henry, uitgeput. Hoewel zij dekens en levens middelen hebben, werd hun toestand woensdag te Chamonix hopeloos ge noemd. Van een groep van ongeveer twin tig skilopers die dinsdag in de Vallee des Merveilles door een lawine zijn overvallen, is nog niets bekend. Uit het dorp Saint Dalmas de Tende zijn woensdagochtend mensen op weg ge gaan om de skilopers te helpen. (Van een speciale verslaggever) HOLLANDIA (Nieuw-Guinea), 2 januari In het gebied rondom de Wisselmeren op Nieuw-Guinea, waar te Obano enkele weken geleden ongeregeldheden ontstonden door verzetsbewegingen, keert de rust thans geleidelijk terug. Verschil lenden van hen, die in verzet waren gekomen, hebben te Enaro- tali reeds de gebruikelijke vredesdans uitgevoerd. Dit deelde gou verneur dr. J. van Baal ons mede, nadat hij was teruggekeerd van een bezoek aan de Wisselmeren. Het is gebleken, dat de aanstichter van de ongeregeldheden een Papoea van de stam der Kepauku's is. Deze man is een zekere Dabakaiame, die enige tijd te voren was gearresteerd omdat hij zijn vrouw die hij van overspel verdacht, met pijlschoten had gedood. Hij ontsnapte echter uit de gevangenis. Deze Dabakaiama genoot aan-1 Dit houdt een verleiding in, waar zien als ziener en heeft ook in de I v0.?.r ,ook,de ™eer op het nieuwe ge- 1 orienteerde Kepaukus nog gemakke- gevangenis visioenen gehad, die hem steunden in zijn reeds vroe ger gedane aansporingen tot ver- Gouverneur Dr. van Baal bezocht verzetshaard zet tegen alles, wat van buiten de eigen landstreek kwam (dus ook tegen de Papoea's van de kust), waardoor hij op de primitieve be volking aanvankelijk grote indruk maakte. Moeilijk schikken Debakaiama behoort tot de aan het oude gehechte hoofdlieden der Kepau ku's, die zich moeilijk schikken in de veranderde omstandigheden, die een gevolg zijn van de beschavingsarbeid van missies, zending en bestuur. De invoer van nieuwe dingen doet de waarde dalen van de schelpen, die al daar de functie vervullen van het geld, op welks bezit hun invloed is ge baseerd. Hierdoor vermindert hun macht, waardoor de jongere generatie zich gemakkelijker afwendt van de oude stamgewoonten. Inzonderheid het beëindigen van de bloedwraak is voor de oudere aanvoerders een doorn in het oog. Eigen gezag herstellen De verzetsbeweging is dan ook in de eerste plaats een poging om het eigen gezag en de oude wraakgewoon- ten te herstellen. De daardoor ontsta ne situatie bood tevens een mooie ge legenheid, onderlinge veten te be slechten. Minister Sjapiro verklaart in Toronto: TORONTO, 2 januari (Reu ter) „De Israëliërs zullen lie ver opnieuw ten strijde trekken, dan het gebied van Gaza door hun troepen te laten ontruimen", aldus heeft de Israëlische minister voor godsdienstzaken en maatschappe lijk welzijn, Mosjie Sjapiro, die thans een reis door Noord-Ame- rika maakt, dinsdag j.l. te Toronto in Canada, verklaard. Hij voegde hieraan toe: „De Is raëlische regering heeft niet ver klaard, dat er gevechten zouden uit breken, indien de Israëlische troe pen in dat gebied gelast werden zich terug te trekken. Doch elk voorste] van deze aard zou het Isra ëlische volk in woede doen ontste ken". Opnieuw Sjapiro verklaarde, dat het terug- crekken der Israëlische troepen uit Gaza zou betekenen dat de Egyptische benden, die aan de grens van Israël hebben geopereerd, en die in de af gelopen acht jaar 1.500 Israëliërs heb ben vermoord, in de gelegenheid zou den worden gesteld opnieuw hun slag te slaan. Sjapiro besloot: „Indien de Ver. Na ties, Groot-Brittannië en Frankrijk niet hadden ingegrepen, zou Nasser niet langer een vraagstuk op zichzelf zijn, of een bedreiging van de vrede in het Midden-Oosten". lijk zwichten, te meer, omdat het ge bied der Wisselmeren is gelegen in het centrale bergland en alleen door de lucht kan worden bereikt en dus zeer geïsoleerd ligt. De bevolking van dit gebied behoort tot de primitiefste in de wereld. Ingezonden Mededeling (Adv VENLO, 2 jan. Woensdagmiddag is het achtjarige zoontje van de fam. B. uit Swalmen, dat met zijn vader in de trein Nijmegen-Venlo reisde, nabij Grubbenvorst uit de trein gevallen en gedood. De jongen heeft het portier van de wagon weten te openen, sloeg naar buiten en kwam met het hoofd tegen een seinpaal terecht. NEW YORK, 2 jan. - (A.F.p.) - In 1956 is de Amerikaanse mevrouw William Paley volgens het mode-instituut van New York, de best geklede vrouw geweest, evenals in 1954 en 1955. De hertogin van Windsor komt op de tweede plaats, vóór prinses Gracia van Monaco. Prinses Margaret van Engeland deelt met de hertogin van Kent de negende plaats, ver achter Audrey Hepburn en Mariene Dietrich, die samen de vijfde plaats van de ranglijst innemen. Djakarta zegt: DJAKARTA, 2 jan. (A.N.P.) In een woensdagmiddag door het In donesische ministerie van voorlichting uitgegeven communiqué wordt mede gedeeld, dat majoor Samosir, de com mandant van het derde regiment in Noord-Sumatra, heeft verklaard de chef-staf van het leger en de opper bevelhebber, president Soekarno, te erkennen en aan hun orders te zullen gehoorzamen. In het communiqué wordt gezegd, dat het „gehele gebied van het eerste militaire district, direct of indirect, thans weer onder de chef-staf van het leger staat". Het eerste militaire district, dat de provincies Noord- en Midden-Sumatra omvat, is verdeeld in vier regiments- co.mmando's. Toen een kleine twee weken geleden oionel Simbolon, de commandant van et eerste district, zich van de centrale ■gering afscheidde, had een van de egimentscommandanten, luitenant- oionel Ahmad Hussein van Midden- lumatra, het burgerlijk bestuur in zijn gebied reeds overgenomen. Sedertdien werden zijn regiment (het vierde) en het eerste regiment in Atjeh onder het directe commando van de chef-staf van het leger ge plaatst. In opdracht van de centrale rege ring, zette luitenant-kolonel Djamin Ginting op 27 december, de opstandige Simbolon af. i Te Bonn wordt verwacht, dat ge neraal Speidel, destijds generaal Hom mels stafchef in Normandië, benoemd zal worden tot bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in centraal- Europa. Speidel is 59 jaar oud. Er kan in twaalf jaar heel wat gebeuren DJAKARTA, 2 jan. (A.N.P.) Welin gelichte kringen hebben woensdag aan de corres pondent van het A.N.P. in Djakarta medegedeeld, dat president Soekarno en de afgetreden vice- president Dr. Mohammed Hatta mogelijk deze week een ontmoeting zullen hebben ter be spreking van de verwarde toestand, waarin de jonge republiek Indonesië zich op het ogenblik bevindt. De hereniging van de populaire Soekarno en de man, die gedurende elf jaren mede het schip van staat heeft bestuurd, wordt door vele vooraanstaande Indonesiërs een „conditio sine qua non" (noodzakelijke voorwaarde) SOEKARNO geacht om de huidige crisis te overwinnen. DE BILT ZEGT: Matige wind- Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en plaatselijk enige regen. Ma tige zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. AMSTERDAM, 2 jan. Het ministerie van justitie, de consul- generaal van de Ver. Staten in Amsterdam en de K.L.M. stellen alles in het werk om de Amerikaanse autoriteiten te bewegen Gary Davis, wereldburger no. 1, in de Ver. Staten toe te laten. Als alle onder handelingen naar wens verlopen, zal hij morgen ons land verlaten. Intussen heeft vanavond een deputatie van de samenwerkende stichtingen voor federale wereldregering gepoogd Gary Davis te ver lossen uit zijn arrestantenverblijf in het hoofdbureau van politie te Amsterdam, waar hij sinds Oudejaarsavond vertoeft, omdat hij geen wettig paspoort bezit. Tevergeefs echter. heb gevraagd om in Nederland te mogen blijven op grond van de artikelen 6 en 13 van de verkla ring van de rechten van de mens". Belediging „De manier, waarop ik hier ben behandeld vanaf het ogen blik dat ik aankwam, is een be lediging voor het Nederlandse volk. Wanneer men hier met de feiten op de hoogte zal zijn, ben ik er van overtuigd, dat deze bar- Gary Davis heeft vanmiddag bezoek gehad van een mede wereldburger, de heer J. M. Muylaert uit Rotterdam. Davis heeft hem een verklaring meege geven, die hij in haast neerkrab belde op de achterkant van een foto. Daarin schrijft Gary Davis: „Ik ben gevangen genomen zonder aanklacht en mij is juri dische bijstand geweigerd. Ik baarse behandeling zal ophouden en ik mij vrij onder het Neder landse volk zal kunnen begeven". Protesteren „Men heeft mij verteld, dat de kranten schrijven, dat men mij naar de Ver. Staten zal zenden. Ik weet hier niets van en zal op de meest heftige wijze proteste ren tegen iedere behandeling in die richting van de zijde van zo wel de Nederlandse als de Ame rikaanse regering. Ook zal ik protesteren tegen een transport als gevangene". Gary Davis heeft zijn bezoeker verzocht te zorgen voor een raadsman. De deputatie, die vanavond met de chef van de vreemdelin genpolitie in Amsterdam heeft gesproken, zal morgen stappen ondernemen bij het ministerie van justitie. WEST-BERLIJN, 2 januari (U.P.) Dit zijn tien van de vijf tien onverschrokken H.B.S.-ers uit Storkow (ruim 50 km van Berlijn) in Oost-Duitsland, die zoals wij reeds eerder schreven naar het vrije westen zijn gevlucht en daar politiek asyl hebben gevraagd, uit angst voor repressailles. Deze knapen van zeventien en acht tien jaar hadden een tweetal geheime demonstraties gehouden uit protest te gen het optreden van de Russische troepen in Hongarije. Toen de gehouden demonstraties bekend werden, zijn de leerlingen van school gestuurd. Daar zij vreesden spoedig te zullen worden ingerekend door de communistische politieman, namen de H.B.S.-ers de benen naar west-Berlijn. Allen waren lid van de „Freie Deutsche Jugend", de commu nistische jeugdorganisatie in Oost- Duitsland. Over kerk en staai BOEDAPEST, 3 jan. (AFP) De synodale vergadering van de Hongaar se gereformeerde kerk heeft een com missie benoemd voor onderhandelin gen met de regering Kadar over de kwestie der betrekkingen tussen kerk en staat. Deze besprekingen zullen dezer dagen beginnen. Radio-Boedapest meldt, dat de Hon gaarse regering machtiging heeft ge geven tot het verschijnen van een par tijloos blad, „Erdekes Ujsag" genaamd. Het is het vijfde dagblad in de hoofd stad. Veel werklozen Aan tienduizenden Hongaarse ar beiders en employé's is vandaag ont slag aangezegd. Bij sommige openbare diensten is het aantal ambtenaren met meer dan twee derden verminderd. Ook in de industrie moest door ge brek aan brandstof en stroom veel personeel worden ontslagen. Van over heidswege is bepaald, dat de werk loosheidsuitkering is geen geval meer dan 30 procent van het gemiddeld sa laris mag bedragen. De Hongaarse regering heeft Lajos Kocsis, vice-minister voor de mijnen, van zijn functie ontheven, zo meldt 't Hongaarse persbureau M.T.I. BERLIJN, 1 jan. (Reuter) Een Oostduitse regeringsdelegatie onder leiding van minister-president Grote- wohl vertrekt dinsdagavond naar Mos kou voor politieke en economische be sprekingen, aldus heeft de Oostduitse radio dinsdag gemeld. Politieke'waarnemers in West-Ber- lijn hebben verklaard te vermoeden, dat de afvaardiging zal trachten meer hulp van de Sowjet-Unie te verkrij gen. Oost-Duitsland heeft in het bij zonder steenkool, cokes en gewalst staal nodig. De koleninvoer uit Polen is bij de plannen ten achter gebleven en West-Duitsland heeft de leverantie van gewalst staal aan Oost-Duitsland beëindigd. De „Mona Lisa", het beroemde schilderjj, dat zondag door een zwer ver werd beschadigd, is weer hersteld. LONDEN, 2 jan. (Reuter) Enge land gaat niet akkoord met de een zijdige opzegging door Egypte van het in 1954 gesloten Brits-Egyptische ver drag, zo heeft een woordvoerder van het „Foreign office" woensdag mee gedeeld. Op de vraag, of dit betekent dat de Britse regering vasthoudt aan de overeenkomst en de daarin vast gestelde rechten, antwoordde hij be vestigend. Ten aanzien van de kwestie van een eventuele schadeloosstelling voor da Britse installaties in de basis in de zone van het Suezkanaal, verklaarde de woordvoerder, dat in de overeen komst is vastgelegd, dat de Britse re gering de installaties en voorraden in de basis, waarvan de waarde op vier honderd tot vijfhonderdmiljoen gul den wordt geschat, bij de beëindiging van het verdrag mag weghalen of er anderzijds over mag beschikken. Hij deelde mee, dat de Britse rege ring nog niet oficieel op de hoogta was gesteld van het besluit der Egyp tische regering. Koningin in Sankt Anton door dochters verwelkomd SANKT ANTON, 2 jan De Konin gin is hedenavond in Sankt Anton (Oostenrijk) aangekomen voor een korte vakantie. De drie prinsessen waren aan het station. Met het oog op het particuliere karakter van het be zoek was er geen officiële ontvangst. WASHINTON, 2 jan. (Reuter) President Eisenhower heeft een beroep gedaan op de Sowjet-Unie „binnen de organisatie der V.N." liever dan door middel van een vijf mogendhedencon- ferentie, zoals onlangs door de Sowjet- regering werd voorgesteld, naar ont wapening te streven. Wegens huidige politiek, aldus dagblad LONDEN, 2 jan. (A.F.P.) De „Evening Standard" meldt, dat het bezoek van de Britse premier, Sir Anthony Eden, in mei a.s. aan de Sowjet-Unie zou brengen, niet zal doorgaan, „tenzij er een aan zienlijke wijziging intreedt in de Sowjetrussische politiek t.a.v. de Russische vazalstaten en de Wes terse mogendheden". Het blad voegt hieraan toe, dat alhoewel thans nog geen officiële mededeling zal worden gedaan, het „afgelasten van het voorgeno- bericht geven, men bezoek van de ministerpre sident aan Rusland onder de hui dige omstandigheden als vrijwel zeker kan worden beschouwd". De Sowjetrussische premier Boelga- nin, en de eerste secretaris Chroesjts- jef, hebben Eden en zijn minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, tij dens het bezoek, dat zij in het voor jaar van 1956 aan Groot-Brittannië hebben gebracht, uitgenodigd de Sow jet-Unie te bezoeken. Als voorlopige datum hiervoor was mei 1957 aange houden. In de omgeving van premier Eden wilde men geen commentaar op het

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1