Zuiderzee- en deltawerken scheppen prachtige recreatiemogelijkheden Synodale oproep kan winst brengen voor Nieuw-Guinea CKefarkeJ Belasting wordt nagevorderd Wegenwacht hielp 120.000 pechvogels Een pionier Niet alleen voor randstad Holland, maar ook voor België en Duitsland Bomaanslagen in New York Beroep op alle werkers 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Zondagsrijverbod voor bromfietsen met buddy-seat Reislust bereikte afgelopen jaar record-hoogte Over voorraden suiker, benzine en gedistilleerd Canadese militairen slaags met politie Woensdag 2 januari 1957 ZEEUW5CH DAGBLAD Pagina 3 In de heer K. Kruithof, wiens heen gaan op zaterdag j. 1. ons blad op Oudejaarsdag vermeldde, is één der laatste pioniers van de christelijke vakbeweging van ons weggenomen. Van de eerste generatie van het C.N.V. zijn thans nog de heren H. Diemer, de eerste voorzitter en H. Amelink, de oud-secretaris, in leven. Kruithof was een bijzonder man, die, gedragen door een krachtig geloof, al vroeg gegrepen werd door de nood zaak van christelijke vakbeweging, als 23-jarige meewerkte aan de stichting van één der oudste bonden (die van sigarenmakers) en die zich daarna met al de kracht van zijn sterke persoon lijkheid inzette, om die vakber^ging te bouwen en te verdedigen, tot heil van de arbeiders niet alleen, maar van ons gehele volk en daarin tot eer van God, Die hij al jong had mogen vinden. Zijn persoon is misschien wel het best getekend door het psalmvers, waarmee hij in zo menige vergadering zijn redevoering besloot en waarvan de melodie gespeeld werd, toen hij uit de aula ten grave werd gedragen (Ps. 18 9): Ik kan met U door sterke benden [dringen, met mijnen God zelfs over muren [springen. Des Heren weg is gans volmaakt [en recht; doorlouterd, rein en trouw al wat [Hü zegt. Hij is een schild en schutsheer [voor de vromen, voor wie tot Hem de toevlucht [heeft genomen. Wie is een God, als Hij, in tegen- [heen, wie is een rots dan onze God [allen? Met grote welsprekendheid, met sterk organisatorisch besef, met gaven van weloverwogen tactiek heeft hij in moeilijke jaren de christelijke vakbe weging geleid tot zij haar gezagheb bende plaats in ons land verwierf. Maar dat alles werd gedragen door zijn belijnd principieel inzicht. Ook toen hij als voorzitter van het C.N.V. was afgetreden en erevoorzitter was geworden een functie, die hij stellig niet zag als een sinecure, maar als een plicht heeft hü de christe lijke vakbeweging meermalen met zün wpze adviezen gediend. In zijn grote familie leefde hij als een patriarch, die ieders liefde en respect had en die met zün voorbede naast een ieder stond. Zo lang God hem de kracht schonk, diende hü in allerlei organisatiewerk, waarbü hü zich ook voor de eenvou digste arbeid in dienst der evangeli satie büv. niet schaamde. Maar ook het N.C.R.V., de Christelüke Psychologi sche Centrale voor School en Beroep en de Bond tegen het Vloeken hebben tot kort voor zijn dood zijn aandacht gehouden. Toch was hü reeds lang stervens bereid. En met name de laatste tien maanden, sinds zün vrouw hem ont vallen was, begeerde hij, dat God hem wegnam, al zag hij een taak, zolang zün Heer hem op de aarde liet. Nu werd hij, naar zijn begeerte, nog plot seling weggenomen. Geslachten gaan heen. Ook in het christelijk organisatieleven. Maar als dit voortbouwt op het fundament, dat pioniers als Kruithof gelegd hebben, Studie Rijksdienst voor het Nationale Plan 's-GRAVENHAGE, 31 december. „De grootste kansen voor uit breiding en verbetering van de recreatie te water liggen bij onze nationale projecten op waterstaatkundig gebied, n.l. de Zuiderzee werken en de deltawerken", aldus blijkt uit een studie, die de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft gemaakt over de functie van het water voor de recreatie van het Nederlandse volk. Het doel van de studie was aandacht te vragen voor de rijke kansen, die hier liggen voor de ruimtelijke ontwikkeling. Een voorbeeld van hetgeen door coör dinatie en samenwerking op dit gebied valt te bereiken levert het streekplan voor de Brielse Maas na de afdam ming in 1950. Met een naar verhou ding gering grondgebruik wordt hier bü de agglomeratie Rotterdam een recreatiegebied geschapen met een ca paciteit van 40.000 bezoekers. Mogelijkheden, die in dezelfde lijn lig gen, doen zich voor bü projecten van de landaanwinningsdienst, zoals de Braak man in Zeeuwsch Vlaanderen en de in poldering van de Lauwerszee. Beleid De Zuiderzeewerken zullen na de verdere inpoldering van het IJssel- meer een keten van randmeren doen ontstaan, die ee prachtige verbin ding zullen geven tussen het Holland se en het Friese merengebied. De randmeren kunnen een grote recrea tieve waarde krügen. Bü de uitvoe ring van het Veluwemeer is reeds bü- zondere aandacht besteed aan voor zieningen ten behoeve van de recrea tie. Door de deltawerken zal een com plex van meren met rustig water ont staan, dat voor een veel grotere cate gorie vaartuigen geschikt zal zün. Plaatselük kunnen deze meren door vorming van eilandjes en beplanting nog beter voor recreatie dienstbaar worden gemaakt. Mede door de nabü- heid van strand en duinen kan hier een bijzonder waardevol geheel ont staan, zowel voor de randstad Hol land als voor de Belgische en Duitse stedencomplexen in de omgeving. In verdere toekomst zullen de in polderingen in de Waddenzee even eens waardevolle elementen aan het geheel van recreatieve wateren kun nen toevoegen. Voorzieningen Voor het behoud en de verdere ontwikkeling van Nederlands func tie als watersportgebied zijn voor zieningen nodig, opklimmend van 't in goede staat houden en bescher men van wat er is tot het scheppen van nieuwe recreatieve wateren van kleiner of groter omvang. In de studie worden mogelijkheden voor verbetering en voor een verde re ontwikkeling van het systeem van recreatieve wateren aangegeven. De recreatiebehoefte van het steeds dich- terbevolkte Nederland maakt maatre gelen in grote stijl nodig, waardoor het gehele stelsel van watersportgebieden tot verdere ontwikkeling kan worden gebracht. Mogelijkheden worden be sproken om zandwinningen zó te si tueren en uit te voeren, dat de ont staande plassen een verrijking vormen van het recreatieve areaal. Nationaal gezien liggen de belang rijkste aanknopingspunten bij water staats- en landaanwinningswerken. New YORK, 31 dec. (Reuter). Bü een voortgezet onderzoek naar de bom aanslagen, die de laatste tijd de New- Yorkse bevolking vrees aanjagen, heeft de politie in een stadion opnieuw een tijdbom ontdekt, die evenals de vorige in een rode sok was gewikkeld, maar vrij onschuldig van constructie bleek. De politie ondergaat op het ogen blik een ware plaag van alarmerende telefoontjes, die later loos alarm blij ken te zün en van „grappenmakers", die namaak-bommen leggen. Een 63-jarige man, die als verdacht werd aangehouden op een station, waar een namaak-bom was gevonden, stierf even later aan een hartaanval, aldus de politie. De man had een paar zal het ons volk blijvend tot zegen zijn. rotje sokken bij zich. Vuur teistert Calif om ië Als bescherming tegen inbreuken acht de Rijksdienst voor het Nationale Plan van belang de 'gemeentelüke uit breidingsplannen, ae streekplannen en daarnaast ook provinciale en gemeen telijke verordeningen, zoals piassen- verordeningen, ontgrondings- of bo- demverlagingsverordeningen, opslag plaatsenverordeningen, landschapsver ordeningen en dergelijke regelingen. De ruimtelijke plannen zullen, om werkelijkheid te worden, moeten wor den opgenomen in het praktische be leid van de overheid bij de uitvoering van werken, de grondpolitiek, het be heer en het onderhoud. Een belang rijk punt is de openbare eigendom van de wateren en vooral van hun oevers. Bij dit alles hebben de waterstaats organen een belangrijke taak. Het is daarom verheugend, aldus wordt in de studie opgemerkt, dat de water staatstaak geleidelijk ruimer wordt gezien en ook de sociale functie van het water gaat omvatten. Er zullen echter veelal ook andere hogere en lagere organen in het spel zün. Daarom wordt de aandacht ge vestigd op het belang van samenwer- kingsregelingen, zoals de Brielse Maas, waar de stichtingsvorm werd gekozen, en de Loosdrechtse plassen, waarvoor een regeling met publiekrechtehjke inslag in voorbereiding is. Goede kansen Nationaal en Internationaal zün er nog goede kansen voor sterkere ont wikkeling in de watersport. Bij voort gaande economische groei treedt de Franse kolonisten slaags met Arabieren Franse kolonisten achtervolgen een I dens voorbijtrekken van ae sioet een Arabier (half verscholen achter een I beledigend gebaar gemaakt. Tijdens de auto) tijdens de begrafenis van de ver- achtervolging werd de man op de moorde burgemeester van Bourarik, I vlucht doodgeschoten. Amedee Froger. De Arabier had tij- Gouverneur Van Baal in radiorede HOLLANDIA, 31 december (A.N.P.). De gouverneur van Ned. Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, heeft in een radiotoespraak o.m. ge zegd, dat in het bijzonder de synodale oproep velen zich met schrik heeft doen afvragen, of wederom de gehele toekomst van Nieuw Guinea op losse schroeven wordt gezet. „Naar het mij voorkomt ten onrechte. Van het op losse schroeven zetten van de plichten, die Nederland heeft jegens land en volk van Nieuw Guinea, is geen sprake", aldus dr. Van Baal. „Het is trouwens altüd zo in de we reld, en in Nederland in het bijzonder, dat met te zeggen: ik ben het met dit of dat niet eens, men niet ver komt, tenzij men er een aanvaardbaar alter natief bijvoegt. Van zulk een alterna tief is in de synodale oproep niets ge bleken en zo kon het wel eens gebeu ren, dat deze oproep tenslotte nog winst bracht voor Nieuw-Guinea", zo zei de gouverneur. BELAN GSTELLIN G „Niets", zo vervolgde hg, „kan ons méér welkom zpn dan dat men zich in Nederland met ons bezig houdt. De Ne derlandse werker hier heeft dat nodig; hü verwacht daarvan een bevordering van zijn belangen, waardering voor zpn werk en steun aan de taak, die hij op zich heeft genomen. Maar nog veel har der heeft de Papoeabevolking het no dig, dat Nederland zich met haar be zig houdt. Dit volk moet worden opge stuwd naar een nieuwe toekomst en wanneer men dat in Nederland gaat inzien, niet als regering of als parle ment, doch als volk, behoeft er voor de toekomst van Nieuw-Guinea geen vrees te bestaan. Internationaal niet en nationaal niet. WOORD TOT DE WERKERS Hü, die, van buiten Nieuw-Guinea komend om hier te werken, kan in het besef van die taak een machtige steun vinden temidden der moeilijkheden en tegenslagen die hem bespringen. Waar vindt men de gelegenheid als hier om iets op te bouwen wat anderen ten goe de komt, in onze van oorlogsgeruchten en oorlogsvoorbereidingen vervulde we reld Werken kan hier nog een bestem ming zjjn en verre uitgaan boven de noodzakelüke zorgen voor zich en de zü'nen. „Ik vraag u daarbij niet onte- Twee beelden van de enorme brand die op het ogenblik in Californië woedt en die al tienduizenden hectaren land verwoest heeft. Boven: een fraaie bun galow, die door het vuur is bespron gen en reddeloos verloren is. Onder: de hoofdwegen, die anders uitstekende brandgrenzen vormen zijn nu door de vlammen tengevolge van de sterke windovergestoken. vreden te zijn over uw situatie. Ik weet maar al te goed, hoeveel hier op elk gebied roept om voorziening. Ik vraag u allen, temidden van teleurstelling en tegenslag, het feit voor ogen te hou den, dat ge hier iets zinvols verricht, dat ge medewerkers zijt aan een taak, die de mensheid ten goede komt. Maakt u niet al te bezorgd over alle dingen, die moeten verbeteren en over verbete ringen, die ge in uw eigen positie wen selijk acht". V.S. moeten vrije landen meer helpen WASHINGTON, 31 dec. (Reuter) - De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, heeft in een toe spraak over de toestand in de wereld gezegd, dat de Ver. Staten in het Mid den-Oosten en elders meer verant woordelijkheid op zich moeten nemen om vrije landen te helpen. De Ver. Staten dragen een grote mate van ver antwoordelijkheid bij het bedwingen van het Russische imperialisme in het Midden-Oosten. Dulles zei, da een nieuw jaar aitijd nieuwe hoop met zich brengt. Nu is er reden voor hoop. De gehele wereld weet thans, dat het Sowjet-communis- me niet „de golf van de toekomst" is. De toekomst is echter niet zonder gevaren, aldus Dulles, de heersers over de Sowjet-Unie zijn nog altijd mach tig en streven nog altijd naar succes. „derde sector", waaronder recreatie en toerisme vallen, steeds meer naar vo ren. Het buitenlandse toerisme in Ne derland is thans reeds aanzienlijk. Het kan in de sfeer van de watersport bij goede outillage van de watersportcen tra op internationaal niveau nog be langrijk toenemen. Boven het economisch aspect uit gaat echter de harmonische ontplooi ing van het mens-zijn. Recreatie is meer dan tijdverdrijf, het is een we zenlijk onderdeel van het menselük bestaan, aldus wordt in de studie ver der opgemerkt. In Nederland doen de voortgaande'verstedelüking en de toe nemende industrialisatie dit aspect steeds sterker spreken. Het is daarom in een waterland als Nederland een nationaal belang de mogehjkheden voor de recreatie te water tot de hoog ste ontwikkeling te brengen. Uit planologisch oogpunt heeft het het voordeel, dat men hierbij minder dan bü de recreatie te land in conflict komt met andere aanspraken op de schaarse grond. Ook is het een gunstige omstandigheid, dat er juist voor de watersport goede ge legenheid bestaat en kan worden ontwik keld in en bü de randstad Holland, waar ons land slecht bedeeld is met recreatie mogelijkheden te land. Wanneer ons land zich aldus inspant om zijn natuurlijke mogelijkheden te ontwikkelen ten bate van de eigen be volking, zal het tegelijkertijd een func tie op recreatief gebied van Europees formaat kunnen gaan vervullen. Ingezonden Mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine„4"-elka(zonderlijk al beroemd werken tezamen nog beier. Ze helpen ook dan, wanneer andere middel'n falen en doen werkelijk wonderen Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox- Juridische puzzel AMSTERDAM, 31 dec. De rechter krpgt binnenkort een juridische puzz le te ontwarren, hem voorgelegd door de Amsterdamse politie. Zondag is na- mehjk in Amsterdam door de politie tegen twee berijders van bromfietsen met een buddy-seat proces-verbaal opgemaakt, omdat zij a. niet in het bezit waren van een rijbewijs, b. geen kentekenbewüs hadden, c. geen we- genbelastingkaart bezaten en d. geen vergunning adden om op zondag te rijden. De bromfietsen met buddy-seat zyn in beslag genomen. De politie redeneert als volgt: on langs heeft de minister bepaald, dat bromfietsen met buddy-seat niet meer als „rijwiel met hulpmotor," aange merkt worden. Welnu, zo zegt de politie, wij be schouwen die bromfiets met buddy- seat dan als een tweewielig motorvoer tuig en de berijder daarvan moet een rijbewijs, een kentekenbewijs en een wegenbelastingkaart bezitten en moet om op zondag te mogen rijden een vergunning hebben. Ledental A.N W.B. steeg ioi 377.000 DEN HAAG, 31 december. De A.N.W.B. boekte in 1956 weer een zeer grote ledenwinst. De Bond, die op 31 december 1955 337.000 leden telde, sloot het jaar at met 377.000 leden, hetgeen betekent, dat in één jaar rond 40.000 Nederlanders het ledental van de nationale toeristen- en verkeersorganisatie kwamen versterken. Het aantal Wegenwachtleden groeide in gelijke mate van ruim 180.000 op 31 december 1955 tot 218.000 nu. Ook de verschillende Bondsdiensten hadden over gebrek aan be langstelling geenszins te klagen. Men had handen vol werk om de vele service-aanvragen te verwerken en de jaarresultaten demon streren dan ook wel treffend de nog steeds sterk stijgende reislust en de toename van het verkeer, die in 1956 beide een record-hoogte bereikten. Het aantal verstrekte reisinlichtingen steeg van 7.500 in 1955 tot 11.500 in 1956. voor het buitenland steeg met 20% van 228.000 in 195a tot 273.000 in 1956, waarbü het aantal compleet uitgewerkte reisplan nen, die werden afgegeven, de 70.000 over schreed. De toename van het aantal reis inlichtingen voor het binnenland was minder groot en bedroeg ruim 12%. In 1955 vroegen 69.500 A.N.W.B.-leden reis inlichtingen voor het eigen zand, in 1950 steeg dit aantal tot büna 78.000. Gaf de AN.W.B. in 1955 ruim 410.000 grensdocumenten voor motorvoertuigen af, in 1956 is dit enorme aantal nog mei 25% gestegen en wel tot ruim 512.000. Door de afdeling Reisdocumenten van de Bond werd in oktober 1956 een begin gemaakt met de afgifte van internatio nale credietbrieven, een service ter be strijding van grote onvoorziene uitga ven bü pech, ziekte of ongevallen op reis, waarvoor een zeer grote belang stelling bestaat. Voorts gaf de A.N.W.B. in 1956 nog ruim 226.000 kampkaarten en kampeerpaspoor- peercarnets sttxzeao vbgkq emfwy shrdl ten af of verlengde deze documenten. In 1955 was dit cüfer 193.000. Het aantal af gegeven internationale kampeerearnets Motorrijtuigenbelasting bijbetalen 's-GRAVENHAGE, 31 december. Nu de wet tot vrijstelling van omzetbelasting voor textielprodukten en verhoging van enkele an dere belastingen op 1 januari 1957 in werking treedt, zijn in een buitengewone Nederlandse Staatscourant maatregelen afgekondigd tot navordering van belasting over voorraden suiker, benzine en ge distilleerd en tot bijbetaling van motorrijtuigenbelasting voor auto's, waarin niet of niet uitsluitend benzine als brandstof wordt gebruikt. Om moeilijkheden voor en stagnatie in het bedrijfsleven te voor komen is er in voorzien de opneming van voorraden niet op één dag te doen geschieden. In verband met de automatische her leving van de omzetbelasting op suiker per 1 januari zal voor dit produkt omzet belasting worden nagevorderd over op die datum bü handelaren en fabrikanten aanwezige voorraden suiker en/of glucose, tenzij deze 1000 kg of minder bedragen. Het bedrag van de navordering is voor suiker vastgesteld op 3,80 en voor glu cose op 2,85 per 100 kg netto-gewicht De peildatum voor voorraden benzine van meer dan 5 hl in opslagplaatsen en bü pomphouders is bepaald op 7 januari. Het bedrag van de navordering aan bü- zonder invoerrecht op benzine is vastge steld op 7,60 per hl bij 15 graden C. Voor de voorraden gedistilleerd van meer dan 50 liter, ongeacht de sterkte, is de peildatum 14 januari. Het bedrag van de navordering i vastgesteld op 121,50 per hl ad 50%. Deze navorde ring geschiedt ook over voorraden van particulieren. De navordering blijft beperkt tot 60,75 per hl ad 50% voor hoeveelheden reuk en toiletwaters, die zijn vervaardigd met gedistilleerd, waarvoor gedeeltehjke vrij dom van accijns is genoten. Buiten navor dering blijven de alcoholhoudende dran ken (z.g. verlof likeuren), zoals wünadvo- caat, wijnlikeuren en in het algemeen de dranken met een alcoholgehalte beneden 15%. Omdat de motorrijtuigenbelasting voor auto's, waarin niet of niet uitsluitend ben zine als brandstof wordt gebruikt per tijd- De A.N.W.B. heeft thans in het land 11 bijkantoren. WEGENWACHT Ook voor de Wegenwacht was 1956 een recordjaar. In 120.000 gevallen brachten de gele pechbestrijders in 1956 uitkomst aan gestrande automobilisten, motorrü- ders etc.; in 1955 boden zü 113.000 maal technische hulp. Zü blusten het afgelo pen jaar daarenboven 106 autobranden, verleenden in 2000 gevallen E.H.B.O., ter wül zü 9500 Wegenwachtleden persoonlü- ke diensten bewezen, zoals het doorgeven van telefonische en telegrafische bood schappen. Het aantal door de Wegenwacht gehol pen buitenlanders-met-pech steeg van 4300 in 1955 tot boven de 5000 in 1956. De wegenwachten patrouilleren thans in Nederland trajecten met een totale lengte van 2462 km, waarvan ruim 400 km ook in avonddienst tot 22.30 uur bereden wordt. In 1957 zullen verschil lende route-uitbreidingen plaatsvinden. De ridders van de weg hebben zich in 1956 niet beperkt tot het wegverkeer. In een aantal gevallen verleenden wegen wachten in waterrijke streken hulp aan motorboten met pech, terwül in de rap porten van dit jaar ook weer op gang ge brachte vliegtuigen en zelfs twee heli kopters staan vermeld. AMSTERDAM, 31 dec. Twintig Canadese militairen zijn zondagavond in de Lange Niezel te Amsterdam slaags geraakt met de politie. Een bri gadier van politie en een agent moes ten hun gummi wapenstok gebruiken, terwül een tweede agent zijn sabel moest hanteren om de Canadezen op de vlucht te drijven. Een Canadees liep daarbij verwondingen aan het ge zicht op. Hij kon, na in een zieken huis verbonden te zijn, zijn weg ver volgen. De vechtpartü was ontstaan, toen de politie twee ruzie makende Canadezen wilde scheiden. Alle toe- kykende mi'itairen keerden zich toen tegen de politie. vak van een maand of van 15 dagen wordt geheven, gaat de verhoging van deze belasting in op 1 januari. De huidige belastingkaarten behouden hun geldigheid tot en met 15 januari 1957. Nadien zün zü alleen geldig, indien daar op voorkomt de aantekening, dat bübe- taling van motorrijtuigenbelasting is ge schied.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3