Ook voor zuid-Sumatra staat van oorlog afgekondigd Premier Boelganin verwacht dit jaar VREDE r Hongerblokkade tegen N-Sumatra? Het nieuwe tegemoet Helicopter kwam alpinisten redden, maar stortte neer Auto reed kanaal in: drie doden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SOEKARNO LEIDT ACTIE TEGEN DE REVOLTE Soekarno: „Baby-lndonesië komt groeistuipen wel te boven...'' Regimenten solidair met gevluchte Simbolon Uctdifkc vakantie* in tfastencifU Uitgeputte studenten nog op Mont Blanc Reeds elf nachten Nieuwjaarsboodschappen met evenzovele goede woorden en welgemeende wensen Vliegtuig verongelukt vijftien soldaten dood Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, j 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwse!) Dagbla 12c Jaargang No. 3591 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: Jacq. de Smit Woensdag 2 januari 1957 r V Rumoerig begin (Zie pagina 2). Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op: 8.48 u., onder 16.41 u. Maan op 9.37 u., onder 19.38 u. Hoogwater donderdag 3 januari: Vlissingen: 3.12 u. 2.09 m.; 15.33 u. 2.10 m. Terneuzen: 3.41 u. 2.23 m.; 16.02 u. 2.24 m. Wemeldinge: 5.01 u. 1.66 m.; 17.18 u. 1.77 m. Zierikzee: 4.46 u. 1.40 m.; 17.07 u. 1.51 m. De jaarwisseling is eigenlijk een wonderlijke instelling. Wat onderscheidt 31 december en de dagen daar vlak voor van 1 januari en de dagen, die daarop volgen? Feitelijk niets. Het is nog altijd winter. De le vensomstandigheden zijn gelijk. De internationale toestand vertoont het zelfde beeld. Er is niets nieuws. Toch lijkt het, of er over allerlei dingen een andere glans ligt. We wen sen elkaar „een gezegend jaar". En we menen het. We zijn voor onszelf en voor onze verhouding met anderen van de beste voornemens bezield. Fouten, die we vorig jaar gemaakt hebben, willen we nu gaan vermijden. We wil len het beter doen en we willen meer tot stand brengen. 1956 ligt achter ons, 1957 zal, als het aan ons ligt, een beter jaar zijn. Het is, alsof we met nieuwe moed de zaken aanpakken. In dit alles zit geen bezwaar. Mits wij maar beseffen, dat wij dat nieuwe, dat wij tegemoet gaan, noch kunnen doen, noch kunnen ontvangen in eigen kracht. Hulp van God verkregen heb bend, staan wij tot op deze dag. Maar de nieuwe dag, het nieuwe jaar, kun nen wij alleen tegemoet gaan, als God aan onze zijde staat. Wij moesten hieraan bij deze jaar wisseling bijzonder denken, nu voor ons blad een nieuwe periode ingaat, omdat voor het eerst de naam van een nieuwe hoofdredacteur boven dit num mer staat. Is hij oudejaarsavond reeds door de heer Laport aan de lezers voorgesteld, met dit artikel op deze plaats maakt hij zijn entree bij de le zers. Het mag daarom een meer per soonlijke toon hebben. Laat mij dan voorop stellen, dat ik deze nieuwe functie niet anders kan bekleden, dan onder beding van Gods zegen. Het is Gods geheim, dat Hij een mens roept tot en klaar maakt voor bepaalde arbeid. Dit geldt voor iedere plaats in het leven, doch wij gevoelen dit wel in het bijzonder voor werk, dat zulk een sterk geestelijke kant heeft als een leidende plaats in de Christe lijke dagbladjournalistiek. Naar waarheid mag ik zeggen, dat ik deze plaats aan het „Zeeuwsch Dag blad" niet gezocht heb. Toen ik daar voor echter werd aangezocht en de materiële bezwaren tegen aanneming werden weggenomen, kon ik hoe wel er bepaalde moeilijkheden bleven bestaan niet anders doen dan aan vaarden. Gesprekken met enkele vrienden, die tot oordelen bevoegd zijn, hadden mij overtuigd, dat deze aanvaarding gewettigd was. Zo heb ik dan met ingang van het nieuwe jaar deze taak op mij genomen. Misschien verwachten sommigen, dat ik nu een bepaald program ont plooien zal. Ik moet hen dan teleurstellen. Ik zie het slechts zo, dat ik, nu ik op de plaats zit, die om alleen de ouderen te noemen voor mij een H. de Wilde, J. Buyse en R. Zuidema be zetten, tot taak heb, hun werk voort te zetten. Zij legden de grondslag van wat het „Zeeuwsch Dagblad" is: een Christelijk dagblad voor Zeeland. Door de onderstreping van twee woorden heb ik aangegeven, wat ik als voornaamste richtsnoer van mijn werk zie. Dankbaar ben ik voor het vertrou wen en de welwillendheid, waarmee het bestuur van de stichting en van de exploitante van ons blad zowel als de directie en de administratieve, techni sche en redactionele medewerkers mij totdusver tegemoet zijn getreden. Het zelfde geldt voor de autoriteiten, waar mee ik reeds contact mocht hebben. Voor de toekomst doe ik een beroep op verdere medewerking. Ook uit de lezerskring zal die mij zeer welkom zijn. Al is Zeeland mij niet geheel vreemd, toch zullen velen mij behulp zaam moeten zijn, om het beter te le ren kennen en zo aan de eis van mijn werk te kunnen voldoen. Journalistiek is hoezeer men haar terecht een leidende plaats toekent in de eerste plaats een dienende taak. God geve mij de kracht, om, naar de mate van de talenten, die Hij mij gaf, als hoofdredacteur van dit blad, de le zers en daarmee het leven in dit deel van ons vaderland, te dienen. R. Hagoort. DJAKARTA, 2 jan. (A.N.P.) Bijna geheel Sumatra verkeert thans in staat van oorlog en beleg. Na noord- en midden-Sumatra, heeft president Soekarno op oudejaarsavond ook voor zuid-Sumatra de staat van oorlog en beleg afgekondigd. Door deze afkondiging komt het eiland onder directe controle van de opperbevelhebber der Indonesische strijdkrachten, d.w.z. Soekarno zelf. Tijdens de nieuwjaarsreceptie in zijn paleis heeft Soekarno zijn land vergeleken met een baby tussen de naties. Hij sprak daarbij de overtuiging uit, „dat het kind de groeistuipen te boven zou komen", omdat het een gezond kind is. De Masjumi heeft in het huidige kabinte, samen met de christelijke en de katholieke partij, tien van de 24 zetels. Zoals eveneens bekend trok de partij ter bescherming van de onaf hankelijkheids-proclamatie verleden week haar minister uit het kabinet te rug. Communistische versterking? Neutrale politieke waarnemers spraken de vrees- uit dat de commu nistische partij, naar grootte de vier de in Indonesië, bij de huidige crisis zijde zal spinnen, indien de rege ringspartijen onmachtig zouden blij ken tot een gezamenlijke actie. Vol gens deze waarnemers zal, zonder de steun van de Masjumi en klei nere politieke partijen, de regering haar toevlucht moeten nemen tot steun van de communisten in het parlement. Ver. Staten beschuldigd Het blad van de P.N.I. uitte een be schuldiging tegen de Ver. Staten en wel, dat deze een rol spelen achter de schermen, door steun te verlenen aan Simbolon, en vroeger aan de voor genomen staatsgreep van Lubis. Een links-georiënteerd blad schreef in ge lijke geest en beschuldigde de voor malige vice-president Moh. Hatta en de Masjumi, te hebben gepoogd het kabinet te doen vallen en eveneens het aftreden van Soekarno als presi dent te beogen. Het statedepartement te Washing ton heeft bedoelde beweringen, voor zover het de V.S. betreft, tegengespro ken. Twee „loyale" regimentscomman danten hebben dinsdag geweigerd het gezag te erkennen van kolonel Gin ting, de officier die belast is de revo lutie in noord- en midden-Sumatra te onderdrukken. Ginting oefent nu nog slechts daad werkelijk gezag uit in het gebied rond om Medan. In het gebied waarover hij bevelhebber is, liggen vier regi menten infanterie. Slechts één van deze erkent Ginting nog als comman dant. Steun aan Simbolon Volgens geruchten die heden in Djakarta de ronde deden, zou Sim bolon, die naar Tapanuli was gevlucht met een aantal manschappen die on der hem dienden en hem trouw ble ven, zich melden bij de wettige auto riteiten. Eveneens werd uit Medan be richt, dat het in Tapanuli gelegerde regiment trouw heeft betuigd aan Simbolon en dat de commandant van dat regiment, majoor Samosir, heeft kebend gemaakt, dat een aanval op dat regiment zou worden beant woord met soortgelijke aanvallen. Naar vermeld wordt, heeft het derde regiment een „demarcatielijn" getrok ken tussen het gebied van het regi ment van overste Ginting, die het ge zag derf centrale regering erkent, in oost-Sumatra, en het eigen gebied van dat regiment in de omgeving van Pra- pat, de bekende vakantieplaats aan 't Tobameer. Te Djakarta hebben de kleine prot. christelijke en rooms-katholieke par tijen maandag aangedrongen op de vervanging van het coalitiekabinet van Ali Sastroamidjojo door een sterk extra-parlementaire regering, teneinde aan de huidige crisis het hoofd te kun nen bieden. Zoals gemeld wenst ook de Masjumi- partij het aftreden van het huidige ka binet. De christelijke partij verklaar de, dat de coalitie geen gezag meer heeft en niet in staat is, het hoofd te bieden aan de staatsgrepen in Suma tra. In de Oostenrijkse wintersport plaats Sankt Anton, waar zij lo geren in hotel „Post", brengen de Nederlandse prinsessen Bea trix, Irene en Margriet enige heerlijke vakantiedagen door. De ze telefoto toont v.l.n.r. genietend van de ski-sport prinses Irene, prinses Margriet en kroonprinses Beatrix. De opname werd gemaakt op de top van de Galzig bij Sankt Anton. Brits-Egyptisch verdrag door Egypte opgezegd PARIJS, 1 jan. (Reuter) Egypte heeft het op 19 oktober 1954 met Groot-Brittaimië gesloten verdrag over de basis van het Suezkanaal op gezegd, aldus heeft radio-Cairo dins dag gemeld. Egypte beschouwt het verdrag van 31 okt. 1956 te 18 uur af, het tijdstip van het eerste Frans-Britse bombar dement op Egypte, als van nul en gener waarde. DJAKARTA, 2 jan. Het parlementslid dr. Mohammad ïamin heeft aan de Indonesische regering schriftelijke vragen gesteld. Hij vroeg of er waarheid schuilt in de berichten, dat de Indonesische marine twee schepen met rijst, bestemd voor midden-Sumatra, had teruggeroepen, en of zulk een maatregel niet neerkomt op een „hongerblokkade". De vraag of de 3.500.000 inwoners van midden-Sumatra al dan niet van levensmiddelen worden voorzien, was volgens insiders het alles overheersende probleem in de nog steeds voortdurende crisis in Indo nesië. De regering heeft tot dusver nog niet geantwoord. Het parlement is op reces en zal eerst over enkele weken weer bijeen komen. Overvallen in Parijs PARIJS, 2 jan. (Reuter) Gemas kerde mannen hebben maandagavond overvallen gepleegd op twee café's voor Noord-Afrikanen te Parijs. Hier bij zijn acht personen gedood en elf gewond. De politie gelooft, dat het hier om een politieke moord op een der slacht offers gaat. Ter gelegenheid van de tweede installatie van president Eisen hower en vice-president Nixon is een 1957 installatie medalje uit gegeven. De medalje is ontworpen door Walker Hancock van de aca demie voor schone kunsten van Pennsylvania. De foto toont de beide zijden van de medalje. OUDEJAARSNACHT IN SNEEUW EN IJS CHAMONIX, 1 jan. (Reuter) Twee studenten die reeds elf dagen op de Mont Blanc zijn, hebben de oudejaarsnacht, warm in gepakt in dekens, doorgebracht in de cabine van een hefschroef- vliegtuig, dat maandag verongelukt is bij een poging om hen te red den. In Chamonix gelooft men echter, dat er een reddingsploeg van dertig man nodig is om de studenten, de 24-jarige Fransman Jean Cincendon en de 22-jarige Belg Frangois Henry, uit hun isolement te verlossen en naar Chamonix te brengen. Dinsdag was het weer echter dermate slecht er stond een storm met windsnelheden tot 100 km per uur dat aan verdere reddingsoperaties niet gedacht kon worden. Dinsdagavond werd te Chamonix gezegd ,dat zij uit geput zijn, niet kunnen lopen en veel hinder ondervinden van de wind. De vier mannen die in het veronge lukte hefsehroefvliegtuig zaten zijn oudejaarsnacht, met nog twee redders die maandag door een ander hef sehroefvliegtuig bij de studenten neer gelaten waren, door de storm naar de berghut van Vallot getrokken. Zij lie ten de uitgeputte studenten, warm in gepakt en voorzien van levensmidde len, in het verongelukte toestel achter. Het vroor die nacht twintig graden. Het hefsehroefvliegtuig dat de stu denten kwam halen, stortte maandag neer, doordat een der rotorbladen de grond raakte. De inzittenden bleven ge'"' kig ongedeerd De udenten hadden in het week einde voor Kerstmis geprobeerd de Mont Blanc te beklimmen; zij werden toen echter verrast door een sneeuw storm, die de afdaling onmogelijk maakte. Duur grapje Het verongelukken van de heli copter heeft de reddingsoperaties tot een bijzondere dure onderneming gemaakt. Het vliegtuig, dat ruim een miljoen kost, zal wel geborgen kunnen worden. Alle kosten inbe grepen hebben de operaties tot op heden anderhalf miljoen gulden ge kost. De studenten zullen wellicht, als zij gered worden, de rekening gepresenteerd krijgen, doch men kan hen niet verplichten de kosten te betalen, afgezien van de vraag of zij over voldoende middelen beschik ken. De gidsen in Chamonix ijveren al enige jaren voor een verplichte verze kering van alpinisten, waaruit het AMSTERDAM, 2 jan. (A.N'.P.) Zoals te doen gebruikelijk hebben tal van officiële personen Nieuw jaarsboodschappen de wereld inge zonden. Aan goede woorden en wel gemeende wensen ontbrak het ook ditmaal niet. In aansluiting op reeds gepubliceerde boodschappen geven wij nog enkele in het kort weer. President Tito van Zuidslavië gaf in zijn boodschap te kennen, dat het wantrouwen tussen de staten overwonnen en de verde ling van de wereld in machtsblok ken ongedaan gemaakt moet wor den. Aan de overwinning van de vredeswensen der mensheid kan niet getwijfeld worden, zo zei hij. De jongste gebeurtenissen hadden wel bezorgdheid gewékt, maar daar was ook bij gebleken, dat de wereldopinie en de krachten van de vrede niet meer onverschillig stonden tegenover agressief optre den. De premier van de Sowjet-TJnie, maarschalk Boelganin, heeft maandag tussen de rassengroepen in Zuid-Afri- ka, „in de eerste plaats tussen de twee groepen en in de tweede plaats tussen de blanken en de niet-blanken". Strijdom zei, dat het de plicht van elke Zuidafrikaan is de buitenwereld op een nieuwjaarsreceptie in het Kremlin, tegenover een redacteur van de Poolse radio-omroep verklaard, dat hij in 1957 nieuwe vorderingen in de richting van de vrede verwacht, aldus deelt radio-Moskou mee. Strijdom: „Welwillendheid" De Zuidafrikaanse premier, Johan nes Strjjdom, heeft in zijn nieuwjaars boodschap gepleit voor welwillendheid in te lichten-over de Zuidafrikaanse moeilijkheden, in het bijzonder waar het de rassenscheiding betreft. Tsjang Kai Sjek Tsjang Kai Sjek, de nationalistisch- Chinese president, zei, dat in het ko mende jaar de gelegenheid voor een tegenaanval op het in communistische handen zijnde Chinese moederland zal toenemen, als resultaat van de anti communistische opstanden in Polen, Hongarije en Tibet in het afgelopen jaar. Algerije opgelost De Franse minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, heeft voor radio-Algiers verklaard, dat het Alge rijnse vraagstuk in 1957 opgelost zal worden. Lacoste zei, dat de opstandelingen in het afgelopen jaar verslagen zouden zijn, als zij niet steeds meer hulp uit het buitenland ontvangen hadden. Minister Staf Minister Staf heeft voor de radio een Nieuwjaarstoespraak gehouden tot de militairen en hun ouders en fami lieleden. Over de internationale toestand spre kend, zei de minister dat de tegen stelling tussen oost en west is blijven bestaan. De politiek van de glimlach bleek weer te zijn een politiek van bruut geweld, van terreur en slavernij. reddingswerk bekostigd kan worden. Een dergelijke verzekering bestaat ook in Zwitserland. Tiende nacht Het weer werd dinsdag zo slecht, dat de studenten weer een nacht in het verongelukte toestel moesten door brengen. Dat is hun tiende nacht op de Mont Blanc, sedert zij in de nacht van 25 op 26 december door een sneeuwstorm overvallen wer den. Hun toestand is ernstig, doch niet kritiek. In het observatorium van Valiot wachten tien redders op beter weer. BAHREIN, 1 jan. (Reuter) Vijf tien Amerikaanse militairen zijn om gekomen bij het verongelukken van een Constellation van de luchtmacht, maandagochtend vroeg, op het vlieg veld van Dhahran aan de Perzische Golf, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Bahrein meegedeeld. Het vliegtuig, dat via Tripoli uit Charleston in Zuid-Carolina was ge komen, miste bij het landen de rot baan en vloog in brand. De zesentwin tig andere inzittenden van het toestel bleven behouden. Door gladheid geslipt ALKMAAR, 2 jan. Dinsdagavond is onder Zijpersluis een auto te water geraakt met vier inzittenden, waarvan er drie zijn verdronken. De auto, be stuurd door Chr. C. slipte door de gladheid van de weg, nadat hij een auto had ingehaald. De auto reed achteruit het Noord hollands kanaal in. De heer C. wist door hét open portierraampje de wa gen te verlaten, waarna de bestuur der van de hem achterop rijdende auto hem een das toewierp, waarmee hij hem uit het water trok. Twee uur later haalde men de auto met de droe ve last van drie doden op de wal, t.w. de echtgenote van de heer C. en hun buren. DE BILTZEGT: Kwakkelweer Overwegend zwaarbewolkt met voor al aanvankelijk nog enige regen of ijzel, hier en daar ook mist. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk nog tus sen zuid en oost, later veranderlijk. In het noorden van het land lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, in het zuiden temperaturen om het vries- punt tot lichte dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1