1 Wordt Eisenhower gemachtigd z'n troepen in N-Oosten te gebruiken? KOMEN EN GAAN Laatste nieuws .r Has kta§ Indonesië verwerpt Hed. voorstel inzake gevoerde processen C.N.V.-pionier K. Kruithof (81) te Utrecht overleden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DOOR DE WERELD PRESIDENT ZOEKT STEUN VOOR PLANNEN Handen vrij, om in noodgeval snel te kunnen handelen Gevreesd als „vechtjas" maar ook gerespecteerd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbla V ZO WAS 1956 (Zie onze speciale Oudejaarsbijlage) 12c Jaargang No. 3590 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 31 december 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.48 u., onder 16.39 u. Maan op 8.39 u., onder 17.29 u. Hoogwater dinsdag 1 januari: Vlissingen: 2.01 u. 2.09 m.; 14.22 u. 2.04 m. Terneuzen: 2.32 u. 2.23 m.; 14.51 u. 2.18 m. Wemeldinge: 3.48 u. 1.68 m.; 16.06 u. 1.72 m. Zierikzee: 3.33 u. 1.42 m. 15.55 u. 1.46 m. Alles wat God doet is voor eeuwig, daaraan kan men niet toedoen en daarvan kan men niet afdoen, zegt de Prediker. Maar verder heeft alles zijn uur en ieder ding onder de hemel zijn tijd. Er is een tijd van komen en gaan- Professor Dr. J. J. de Jong is vandaag voor 't laatst „waarnemend hoofdredac teur" van ons blad; de heer R. Hagoort zal met ingang van morgen als hoofdredacteur leiding gaan geven aan het Zeeuwsch Dagblad. Komen en gaan. Op het werk van Professor Dr. J. J. de Jong kunnen we een terugblik werpen; wat de heer Hagoort voor ons blad zal be tekenen moet worden afgewacht. VANAF DE EERSTE DAG, DAT PROFESSOR DE JONG zich aan ons blad verbond, wisten we, dat het een verbintenis van tijdelijke aard zou zijn. Toen hij in septem ber van dit jaar werd benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, bleek het voor hem onmogelijk, om nog langer leiding te geven aan ons blad. Wel verschenen er zo af en toe nog leiding gevende hoofdar tikelen van zijn hand, maar de da gelijkse leiding kon hij niet langer op zich nemen. En juist de „dage lijkse leiding" is een van de be langrijkste werkzaamheden van een hoofdredacteur. Weliswaar heeft de chef-redacteur, de heer Tevel, deze taak van Professor De Jong op verdienstelijke wijze PROF. DR. J. J. DE JONG Waargenomen, doch het was niet Verantwoord, om de heer Tevel met een dubbele functie te belas- Jen. Vandaar, dat het bestuur van 8e Stichting Zeeuwsch Dagblad, heeft uitgezien naar een all-round hoofdredacteur, die zij in de heer Hagoort meent te hebben gevon den. Nu we dan vandaag afscheid ne men van Professor De Jong, wil len wij niet nalaten de lezers van ons blad mede te delen, dat Pro fessor De Jong heel veel voor het Zeeuwsch Dagblad heeft gedaan. Naast zijn veelomvattende arbeid, heeft hij dikwijls halve nachten opgeofferd ten dienste van onze krant. Wie geregeld kennis nam van zijn hoofdartikelen, heeft onge twijfeld opgemerkt, dat hier een man, met veelzijdige kennis van zaken, aan het woord was. Een wetenschappelijk gevormd man, die met een helder inzicht over alles wat actueel was, het juiste licht liet schijnen. Wij verwijzen de lezers gaarne naar het artikel „afscheid" van Professor De Jong, elder in ons blad opgenomen. Professor De Jong, vanaf deze plaats zeggen wij U hartelijk dank voor alles wat U voor 't Zeeuwsch Dagblad hebt mogen doen. Ook voor alles wat we van U hebben geleerd. Wij weten, dat U met meer dan gewone belangstelling van de inhoud van het Zeeuwsch Dagblad onder leiding van een nieuwe hoofdredacteur kennis zult nemen. Niemand beter dan U, weet hoe moeilijk de taak van een hoofdredacteur is. Elke dag wordt immers van hem een hoofdartikel verwacht, dat in enkele trekken weergeeft, het actueel gebeuren in deze wereld en dat ziet bij het licht van Gods Woord. Dan kan al leen wanneer hij zijn leven wil richten naar dat Woord en zijn da gelijks werk ziet onder eeuwig- heidslicht en zich daarbij geleid weet door de Heilige Geest. Dan eerst mag worden verwacht, dat onze nieuwe hoofdredacteur de be doeling van een Prot. Chr. Dag blad verstaat en daarop zegen mag verwachten. Naar we hopen en vertrouwen, zult U met voldoe ning en dankbare instemming, de arbeid van de heer Hagoort gade slaan. Professor De Jong, moge God U, Uw gezin en Uw arbeid aan de Vrije Universiteit, rijkelijk zege nen. DE HEER HAGOORT WORDT DUS MET INGANG VAN morgen opvolger van Prof. Dr. J. J. de Jong. Hoewel de heer Hagoort voor velen van ons geen onbeken de is, willen wij hem toch met een enkel woord bij onze lezers intro duceren. De heer Hagoort, thans 57 jaar oud, werd opgeleid voor onderwij zer. In deze functie werkte hij van 19181920 in Klundert. Maar van jongsaf trok hem reeds de journa listiek en bleek hij organisatieta lent te bezitten. Begrijpelijk was het daarom, dat hij gaarne inging op het aanbod, om bij het C.N.V. in dienst te treden en behulpzaam te zijn bij de verzorging van het orgaan „De Gids". In 1923 werd hij verslaggever van „De Standaard", waaraan hij verbonden bleef tot 1 maart 1942. Na zijn gijzeling en ondergronds verzetswerk, werd hij benoemd tot hoofdredacteur van „Ons Vrije Nederland." In 1947 volgde een benoeming tot secretaris van de redactie van „De Gids" en zes jaar later zijn benoeming tot sociaal redacteur van het Rotterdammer concern. Ruim 35 jaar is de heer Hagoort dus reeds werkzaam in de journalistiek en heeft op dit ter rein wel ervaring opgedaan. V Ter gelegenheid van het gouden jubileum van Patrimonium, schreef hij de twee bekende ge denkboeken: „Patrimonium" en „Het beginsel behouden". Een uit vloeisel van dit werk was de ver schijning van zijn handboek van de beginselen, geschiedenis en in richting der chr.-sociale beweging, omdat het de organisatie van werkgevers, middensatnders en werkgevers, middenstanders en landbouwers onder een noemer samenbracht. Van het C.N.V. is de heer Ha goort 25 jaar bestuurslid en thans docent, sociale geschiedenis, aan de kaderschool van dit verbond. Voor de A.R. partij in Utrecht is R. HAGOORT hij lid van de gemeenteraad en tot 1952 secretaris van de Prot.-chr. raadsfractie. Hoewel wij nog veel meer van de heer Hagoort zouden kunnen vertellen, menen wij met boven gemelde opsomming te kunnen volstaan. V Als hoofdredacteur van het Zeeuwsch Dagblad aanvaardt de heer Hagoort een moeilijke en verantwoordelijke functie. Zal het hem gelukken? Zal hij in zijn ar tikelen de juiste toon „voor ons Zeeuwen" weten te vinden? Zal hij de samenwerking van de Prot. Chr. groepen waaruit ons blad is ontstaan verstaan en bevor deren? Zal door zijn arbeid de Een Amerikaanse krijgsraad in W.-Duitsland heeft de 20-j. soldaat Walter Brown tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij laatst op een zondagavond met een tank in een naburig dorp bij zijn meisje op bezoek ging. Adolf Hitler is vrijdag onder no. 29050 (1956) in het Westduitse over- lijdensregister ingeschreven. 0 Zaterdagmorgen is te Utrecht het Ned. Huisartsengenootschap opgericht. 0 Ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum als dirigent van de Ned. Bachvereniging is Dr. Anthon van der Horst zaterdagavond in het Concert gebouw te Amsterdam gehuldigd. De president van Bolivia heeft zaterdag zijn hongerstaking beëindigd, die hij uit protest tegen het verzet tegen zijn stabilisatiepolitiek, was be gonnen. De eerste paal van het nieuwe V.U. ziekenhuis te Amsterdam is za terdagmiddag de grond ingeheid. De Sinn Fain, de politieke afde ling van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse leger, dat streeft naar vereniging van Noord-Ierland met de Ierse republiek, is voortaan verboden. De oudste drie van de vier Nederlandse prinsessen bren gen op het ogenblik enige dagen vakantie door in het Oostenrijkse wintersportcen trum Sankt Anton. Deze tele- foto, gemaakt op de top van de bij Sankt Anton gelegen Galzig, toont prinses Mar griet, ski-leraar Toni Matt en prinses' Beatrix (v.l.n.r.), die juist de ski's hebben onder gebonden om aan een afdaling te beginnen, terwijl persver tegenwoordigers toekijken. Als allerlaatste nieuws uit het jaar 1956 melden wij nog: Simbolon onvindbaar DJAKARTA, 31 dec. (A.N.P.) Radio-Medan heeft bekendgemaakt, dat de verblijfplaats van de opstandi ge kolonel Simbolon nog onbekend is. Hij zou vergezeld zijn van ongeveer 300 militairen, toen hij donderdag uit Medan vluchtte. Dc verdwenen luitenant LONDEN, 31 dec. (Reuter) Het Britse parlementslid kolonel Cyril Banks heeft zondagavond verklaard, dat hij dinsdag naar Egypte vertrekt om te trachten het lijk van de Britse tweede luitenant Moorhouse, die na ontvoering door Egyptenaren in Port Said is overleden, op te sporen. Banks doet dit op verzoek van de ouders van Moorhouse. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, heeft beloofd al het mogelijke te zullen doen om het vinden van het lijk mogelijk te maken. Schoonmaak Suczkanaal CAIRO, 31 dec. (Reuter) Ge neraal Wheeler die door de Ver. Na ties met het vrijmaken van het Suez- kanaal belast is, heeft verklaard, dat de Ver. Naties hedenochtend, maan dag, met het bergingswerk aan het noordelijk einde van het kanaal zullen beginnen. Hongarije ontslaat BOEDAPEST, 31 dec. (Reuter) De Hongaarse minister van Financiën heeft meegedeeld, dat in jan. a.s. in Hongarije 30 32.000 ambtenaren zul len worden ontslagen bij het inkrim pen van het overheidsapparaat en in strijd tegen de bureaucratie. DE BILT ZEGT; Zuidelijke wind- Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Weinig verande ring in temperatuur. Krachtige tot matige zuidelijke wind. {Op Nieuwjaarsdag zal ons blad niet verschijnen. Vandaag, Oudejaarsdag, zijn de kantoren van het „Zeeuwsch Dagblad" na half een 's middags gesloten. WASHINGTON, 31 december (Reuter) President Eisenhower zal vandaag, maandag, besprekingen voeren met republikeinse lei ders van het Amerikaanse congres over zijn plannen voor het Mid den-Oosten. Dinsdag zal hij, samen met zijn minister van buiten landse zaken, Dulles, met republikeinse en democratische partij leiders besprekingen voeren. Ift welingelichte kringen verwacht men, dat hij steun zal vragen voor een plan ter regeling van de vraag stukken in het Midden-Oosten, waarbij hij waarschijnlijk machtiging zal vragen om Amerikaanse strijdkrachten in dat gebied te gebrui ken, als hij dat voor de veiligheid in de wereld nodig acht. Dulles gaat maandag naar New York voor een gedachtenwisseling met de Enige C.N.V.-erevoorzitter en officier O.N. (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 30 december Zaterdagochtend is te zijnen huize in Utrecht overleden de 81-jarige heer Klaas Kruithof, een der oudste pioniers van de christelijke vakbeweging. Onder zijn bezielende leiding (19121935) heeft het C.N.V. zich ontwikkeld tot een sterke vakcentrale. De heer Kruithof, die in Kampen werd geboren, was de eerste bezoldigde bestuurder van het C.N.V., de tweede man die dit vakverbond als voorzitter diende en de enige aan wie de titel ere-voorzitter werd verleend. In 1911 gingen in het C.N.V. stem men op om een „vrijgestelde" te be noemen, daar het vele werk onmoge lijk meer door de bestuurders in hun vrije tijd kon worden verricht. De Chr. Bond van Sigarenmakers en Ta baksbewerkers droeg zijn voorzitter, de heer Kruithof voor, die toen in Maassluis woonde. Zelf "had deze ech- Zaken tegen Jungschlaeger, c.s. in doofpot christelijke opzet van ons blad worden bevorderd? Zal hij het vèrtrouwen winnen van alle lezers van het Zeeuwsch Dagblad, van zijn medewerkers en van allen met wie hij moet samenwerken? Wanneer de heer Hagoort, in al zijn werk voorop wil stellen de grootmaking en verheerlijking van Gods Naam en kracht en wijsheid begeert van Hem, die de Bron is waaruit wij leven en bewegen, ja, dan mag hij vertrouwen, dat God zijn arbeid zal zegenen en tot ze gen zal stellen. Hoofdredacteur Hagoort, wij bidden, dat God van den hemel het U zal doen geluk ken. G. DJAKARTA, 31 dec. (A.N.P.) De Indonesische regering heeft het Neder landse voorstel om de rechtsmacht van 't internationale gerechtshof te erken nen, in de hoop dat op deze wijze een onafhankelijk oordeel over de tegen Nederlanders gevoerde processen te krijgen, verworpen. Dit wordt meege deeld in een nota, die vrijdag is over handigd in antwoord op de Neder landse nota, welke de processen tegen de Nederlanders een schending van de rechten van de mens noemde. ONJUIST In de Indonesische nota worden de Nederlandse beschuldigingen krachtig van de hand gewezen en wordt ge zegd, dat de processen in overeen stemming met het internationale recht waren gevoerd. Volgens de nota was de Nederlandse nota „onjuist" en be oogde zij de Indonesische rechtspraak L. te beledigen. ter tegen deze voordracht gestemd, omdat hij zich niet tegen de reuzen taak opgewassen gevoelde. Drie dagen per week Inmiddels moesten echter op bevel van de bisschoppen de r.k. arbeiders de interconfessionele organisatie „Uni- tas" verlaten en dat kostte het jonge C.N.V. 1447 van de 7849 leden. Men durfde toen volledig vrijgestelde meer te benoemen en dus kreeg Kruit hof een aanstelling „voor drie dagen in de week" tegen een vergoeding van f 12,-. Op 1 november 1913 trad de heer Kruithof volledige dienst van het C.N.V. In één jaar waren toen 110 dagen bezet met conferenties en ver gaderingen. Men zag de „man van het C.N.V." in zijn volle kracht op bij eenkomsten met debat. Hoe kon deze bij uitstek strijdbare figuur daar de socialistische sprekers afstraffen met het snijdend sarcasme of keiharde lo gica. Op de rechte plaats Op 1 april 1916 werd dc heer Kruit hof voorzitter van het C.N.V. Hij volg de toen de heer H. Diemer op. Op 26 oktober 1935 gaf hij de voorzitters hamer over aan de heer A. Stapel kamp. Drieëntwintig jaar heeft hij t C.N.V. geleid en leiding geven kon hij! Juist in die periode van strijd was hij de rechte man op de rechte plaats. In het strijdperk voelde hij zich veel meer thuis dan aan de conferentie tafel en de na-oorlogse ontwikkeling van samenwerking op allerlei terrein bezag hij vaak met enige argwaan. Zelf zei hij ons eens: „Ik heb steeds van de mensen afgezien en of zij me aardig vonden, kon me niets schelen. Een gemakkelijke ben ik nooit geweest. De Chr. vakbewe ging had toen een vechtjas nodig en secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, over de toestand in het Midden-Oosten. In regeringskringen in Washington gelooft men, dat president Eisen hower de volgende redenen voor zijn plannen heeft: 1. de Britse invloed in het Midden- Oosten, waardoor dit gebied voor de Amerikaanse defensie van nog groter belang geworden is; 2. het mislukken van de Brits-Franse aanval heeft in het Midden-Oosten een politiek en economisch vacuum schapen, waaruit de Sowjet-Unie veel profijt zou kunnen trekken en dat de veiligheid van de Ver. Sta ten in gevaar zou kunnen brengen. 3. Washington is niet bereid werke loos toe te zien als de communisti sche penetratie in het Midden- Oosten in omvang toeneemt, als gevolg van verslechtering van het geschil van Engeland en Frankrijk met Egypte over het Suezkanaal en het Arabisch-Israëlische geschil; 4. de beste manier om de Amerikaan se bedoelingen duidelijk te maken is het verkrijgen van formele machtiging van het congres om in dien nodig Amerikaanse troepen te gebruiken; 5. de president zou dan de handen vrij hebben in noodgevallen snel kun nen handelen. Economische hulp Voorts zou president Eisenhower van plan zijn het congres te vragen om toewijzing van vier miljard dol lar voor militaire en economische hulp aan bondgenoten en 500 mil joen dollar voor een twee-jaren plan voor economische hulp aan de Arabische staten en Israël. In de Syrische pers is zondag kri tiek op Eisenhowers vermeende plannen gevoerd. voor de beweging heb mogen vech ten". Zo was het ook. Hij kruiste de de gen met patroons en met de mannen van de „rode bond". Hij was gevreesd maar werd ook gerespecteerd om de diepe overtuiging die hem tot de strijd aanzette. Zijn aandeel in de opbouw van de Chr. vakbeweging is heel groot geweest. Onderscheiden De regering erkende de verdiensten van de heer Kruithof door zijn benoe ming tot ridder van Oranje-Nassau. Ter gelegenheid van zijn 75ste ver jaardag werd hij in oktober 1950 tot officier dezer orde bevorderd. Het C.N.V. benoemde hem tot ere-voorzit- ter. Tot het laatst leefde hij sterk mee met al het wel en wee van het vak verbond. Op studieconferenties en bij jubilea ontbrak hij vrijwel nooit en vaak konden de jongeren dan nog eens kennis nemen van zijn ironie, zijn ik ben dankbaar, dat ik in die tijd critische zin en zijn strijdlust.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1