Z.-Sumatra draagt belastinggeld niet af aan Djakarta H ,(foedza!' Ook Eerste Kamer ging akkoord met verhoging belastingen Nasser: Gekant tegen over heersing, bereid tot samenwerking' Stukje cellofaan oorzaak van beschieting' Leusdense raadhuis Jongeman overvallen op stille weg te Wolphaartsdijk Nodig voor vlotter tempo van de wederopbouw Hatta bepleit vorming van krachtige regering Twee broertjes gedood bij verkeersongeval te Zeist Bestuur C.N.V. niet gerust PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' "V. -r Naar normaler beirekkingen? Ambassadeur blijft in Moskou Onderzoek naar vermoorde Brit Stallantaarns in vergaderzaal WAAR EENS DE LESSEPS STOND Egypte geen invloedssfeer van „koloniale mogendheden" Kief erger dan Boedapest" bijna twee ton voor het Hongaarse kind Ruim drie ton bijeen voor bestrijding kinderverlamming Veiligheidsmaatregelen verzwaard Vader en vriendje ernstig gewond Hef derde geval Worsteling, mishandeling en beroving Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Ooei. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentiep-ijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbla 12c Jaargang No. 3588 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 28 december 1956 BALANS VAN HERVERKAVELING (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.51 u., onder 16.34 u. Maan op 6.22 u., onder 14.41 u. Hoogwater zaterdag 29 december: Vlissingen: 12.12 u. 1.71 m., u. m. Terneuzen: 0.23 u. 1.93 m., 12.40 u. 1.87 m. Wemeldinge: 1.25 u. 1.58 m., 13.45 u. 1.46 m. Zierikzee: 1.09 u. 1.38 m., 13.27 u. 1.25 m. Hongaarse vredesraad vraagt vertrek Russen WENEN, 27 dec. (Reuter). Bladen te Boedapest hebben woensdag ge meld, dat de Hongaarse vredesraad heeft aangedrongen op terugtrekking van de Sowjet-strijdkrachten uit Hon garije. Op de bijeenkomst werd het woord gevoerd door drie vooraanstaande schrijvers, alle drie medestanders van de afgezette premier Imre Nagy. MINISTER LUNS DEELT MEDE: DEN HAAG, 27 dec. De Neder landse regering heeft bij herhaling haar afschuw uitgesproken over de schaamteloze agressie van de Sowjet- Unie in Hongarije en zij heeft initia tieven genomen en gesteund om aan deze agressie een einde te maken. Verbreken van de diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-ünie of te rugroepen van de ambassadeur te Moskou kan aan de bestaande situatie achter niets veranderen. Dit heeft minister Luns geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Regout. Het onderhouden van diplomatieke betrekkingen met een bepaald land betekent, aldus de minister, allerminst dat Nederland het regeringsstelsel in dat land goedkeurt. Het onderhouden van diplomatieke betrekkingen heeft o.a. betekenis voor het van nabij ken nis nemen van de ontwikkelingen in een bepaald land, in dit geval in de Sowjet-Unie. Overleg met de Navo-landen heeft bovendien uitgewezen, dat deze er niet voor voelen de diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-XJnie af te breken, deelt minister Luns mede. DJAKARTA, 27 december. et schijnt dat de militaire leiding in de provincies Noord- en Midden-Sumatra, die zich eerst min of meer had losgemaakt van de Indonesische regering te Djakarta nu weer bereid is normale betrekkingen te onderhouden met de centrale regering. Kolonel Simbolon, die de „staatsgreep" uitvoerde, is opgevolgd door luitenant-kolonel Ginting, die aldus de radio te Djakarta ge porteerd is voor normaal contact met Djakarta. Gisteren is meegedeeld dat Ginting zich bq de in verzet gekomen mili tairen had aangesloten. Hij schijnt te zoeken naar een compromis, dat zowel de bevolking van de beide provincies als de centrale regering bevredigt. Nasser beveelt CAIRO, 27 dec. President Nasser van Egypte heeft het leger bevolen een onderzoek in te stellen naar de ont voering en het vermoorden van de vermiste jonge Britse tweede luitenant Moorhouse. Volgens Nasser was Moor- house in handen geraakt van „onver antwoordelijke personen". De secretaris-generaal der Verenig de Naties heeft toegezegd de vermis sing van luitenant Moorhouse met leden der Egyptische afvaardiging naar de Ver. Naties te zullen bespre ken. Volgens een Egyptisch blad worden Egyptische zelfmoordcommando's ge noemd als de ontvoerders van de luite nant. Senatoren ontstemd (Van onze pari. redacteur) DEN HAAG, 28 dec. De Eerste Kamer is gisteren eveneens ak koord gegaan met de voorstellen tot belastingverhoging. Zo zal er niets meer in de weg staan om liet accijns op gedistilleerd per 14 ja nuari a.s. en het bijzonder invoer recht op benzine per 7 januari a.s. te verhogen. Op de eerste dag van Inmiddels heeft de regering te Dja karta bericht ontvangen dat voorlopig niet moet worden gerekend op het ontvangen van belastinggeld uit Zuid- Sumatra. De gouverneur van deze provincie heeft namelijk bekend gemaakt, dat belastinggelden niet zullen worden af gedragen, doch benut zullen worden voor de wederopbouw in de eigen pro vincie. Meer dan de helft De bevolking is, aldus de motivering, zeer ontevreden over de trage vorde ringen bfj de wederopbouw. Ongeveer tweederden van Indone- sië's inkomsten in buitenlandse devie- Vraaggesprek met Russische journalisten LONDEN, 27 dec. (Reuter). President Nasser heeft Russische journalisten meegedeeld, dat Egypte bereid is tot internationale samenwerking inzake het Suez- kanaal, maar er tegen gekant is, dat het „door iemand wordt over heerst, zelfs onder de dekmantel van internationaal beheer". De Egyptische president heeft dit verklaard in een vraaggesprek, dat hij te Cairo met Sowjet-jour- nalisten heeft gehad. Nasser zei, dat hij de Russisch-Egyptische vriendschap wil ontwikkelen en versterken en dat de betrekkingen tussen de twee landen „de moge lijkheid van een uitbreken van een grote oorlog verder verminderen". Hij was van oordeel, dat de „kolo niale mogendheden" de eerste stap moeten doen om de spanning in het Midden-Oosten te doen verminderen. „Zij moeten de onafhankelijkheid en de vrijheid van de volkeren van dit gebied erkennen. Zij moeten ophouden zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van andere volkeren en het denkbeeld laten varen, dat dit gebied hun invloedssfeer is. Nasser herhaalde, dat het Suezkanaal eén deel van Egypte vormt. De Brits-Franse actie tegen Egypte was zijns inziens niet zo zeer een re actie op de nationalisatie van de Suez- kanaalmaatschappij, als wel een ge volg van 't feit, dat 'het bestaan van 'n onafhankelijk Egypte, dat ijvert voor de versterking van het Arabische na tionalisme, niet strookte met de belan gen van Engeland en Frankrijk. Dat deze twee landen gebruik zou den maken van Israel had Nasser ech ter nooit gedacht, hoewel 'wij wisten, dat Israel is gesticht als een spring plank voor het imperialisme' in het Midden-Oosten. 'Engeland en Frankrijk hebben hun agressieve plannen nog niet opgege ven', aldus Nasser. HULP GEVRAAGD AAN RUSLAND De Egyptische president verklaarde, dat hij in 1954 premier Eden had mee gedeeld, dat hij ingeval van een Rus sische aanval aan Engeland hulp zou vragen, terwijl hij zich bij een even tuele Britse aanval tot de Sowjet-Unie zou wenden. Dit laatste had hij ge daan, toen Engeland in 1955 geweigerd De Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn in de Oostenrijkse win tersportplaats Sankt Anton aangeko men. Zij logeren daar in een hotel. had wapens te leveren, als Egypte zich niet bij het verdrag van Bagdad aan sloot. Van Rusland had Egypte toen wapens gekregen, zonder dat hieraan voorwaarden waren verbonden. zen zijn afkomstig uit dit rijke olie- gebied. De gouverneur zeide, dat in 1957 „andere radicale regelen zullen worden genomen". Mening van Hatta De vroegere vice-president dr. Mo hammed Hatta heeft verklaard, „dat de vorming van een krachtige regering nodig is om het hoofd te bieden aan de huidige situatie". Zulk een krach tige regering kan worden bereikt door het formeren van een presidentieel ka binet, onder leiding van het staats hoofd zelf, die moet worden bijgestaan door ministers, 'die geen verantwoor ding aan het parlement schuldig zijn". De president mag niet het initiatief nemen voor zo'n kabinet zonder do voorafgaande toestemming van het parlement, aldus Hatta, omdat zulk 'n stap „niets anders dan een staats greep" zou zijn. f» WENEN, 27 dec. Reizigers uit Hongarije hebben in Wenen medege deeld dat in Hongarije wordt gezegd dat er onrust heerst in een aantal Sow- jet-steden, in het bijzonder in Kief. Een Hongaar die onlangs uit de Sow jet-Unie was teruggekeerd, had ge zegd, dat Kief er erger uitziet dan Boedapest. het nieuwe jaar zal de omzetbe lasting op suiker weer worden in gevoerd. De belasting op textiel blijft afgeschaft. Zelfs de V.V.D.- fractie stemde niet tegen, zoals in de Tweede Kamer wel het geval was. Alleen de K.V.P .-senator Witteman wenste geacht te wor den te hebben tegengestemd, maar deze bekleedt dan ook een voor aanstaande plaats in het bedrijfs tak voor gedistilleerd. Toch heeft de Senaat dit wetsont werp met enige pijn goedgekeurd. Zij was ontstemd over de koppeling van al deze voorstellen in één wetsontwerp en over het feit, dat dit wetsontwerp behandeld moet worden terwijl het re geringsplan voor de verdere beste dingsbeperking nog niet op tafel licht En de heren Hellema (A.R.) en Teu- lings (K.V.P.) stonden als het ware van verlangen te trappelen om met mi nister Hofstra een uitgebreid finan cieel debat te beginnen. Maar zij za gen wel in, dat daarvoor de tijd niet was aangebroken. Beide afgevaardig den begrepen wonderwel dat beste dingsbeperking noodzakelijk is. Maar zij vroegen zich af of de situatie wel zo ernstig is als minister Hofstra heeft voorgesteld. Is het tekort op de beta lingsbalans niet voor een belangrijk deel veroorzaakt door de voorraadvor- ming? Minister Hofstra gaf toe dat de voor- raadvorming een rol heeft gespeeld. Het zal statistisch nimmer zijn uit te maken hoe groot deze rol is geweeset. Minister Hofstra kon bij zijn verde diging dankbaar gebruik maken van de steun die hij kreeg van de heren Vixseboxse (C.H.) en Van Hall (Soc.). Eerstgenoemde had wel enig formeel bezwaar tegen de „koppelingsproce dure", maar hij prees minister Hofstra dat deze in de Tweede Kamer voor de behandeling van het wetsontwerp zijn verklaring omtrent de financiële en economische situatie heeft afgelegd. Dat was al heel wat, gezien de mineur stemming waarin de Eerste Kamer gis teren leefde. De heer Vixseboxse, die nimmer erg ingenomen was met de be lastingverlagingen, verklaarde nu ook tegen loonsverhogingen te zijn. De C.H. afgevaardigde vond het be ter om de arbeiders aandelen in de winst te geven. Petroleumlicht De Eerste Kamer was een tikkeltje kriebelig. En tot overmaat van ramp sloeg er een zekering door, waardoor de vergaderzaal gedurende enige tijd volkomen verduisterd was. De verga dering moest worden geschorst. In al lerijl kwamen bodes met enkele stal lantaarns. En bij dit spaarzame licht wachtte men geduldig tot er een mon teur met enkele nieuwe stoppen kwam. HILVERSUM, 27 december. Tijdens de uitzending van de „Steravond" heeft de heer G. H. Hoek, programmaleider van de N.C.R.V., namens deze omroepvereniging aan de penning meester van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk, mr. Kernkamp, een cheque overhandigd met de opbrengst van de eerste drie weken der radio-actie „Operatie Goed Zo", die was omgeschakeld ten bate van het Hongaarse vluchtelin genkind. Deze cheque was groot 196.352,33. Door dit bedrag, zo deelde mr. Kernkamp in zijn dankwoord mede, is giro 999 de vier miljoen met ruim 70.000 overschreden. De heer Hoek deelde voorts mede, dat de totale opbrengst van „Goed Zo" gedurende de eerste zes weken 502.320,27 is, zodat reeds ruim drie ton bijeen is voor het oorspronkelijke doel: de door kinder verlamming en andere ziekten getroffen kinderen. Hij durfde de totale opbrengst van 24 weken ;,Goed Zo" op ruim anderhalf miljoen gulden te schatten. Woensdag is het beeld van de ontwer per van het Suezkanaal, de Fransman Ferdinand de Lesseps, dat bij de ha veningang van Port Said stond opge steld, verwijderd. Nadat het beeld, na een mislukte op- blaaspoging achterover was getui meld, zwermde een juichende menigte om de sokkel waar tot voor kort het standbeeld van de Lesseps had gestaan en waar mettertijd een Egyptisch vrij heidsbeeld zal verrijzen. DE BILT ZEGT: Meer wind Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Ma tige tot krachtige en langs de kust tij delijk wellicht harde zuidoostelijke wind. In het noorden van het land lichte vorst, elders temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. 's-GRAVENHAGE, 27 december. Een stukje cellofaan is er de oor zaak van, dat het gemeentehuis van Leusden veertien dagen gele den door een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is „be schoten". Dit blijkt uit het ant woord van minister Staf op schrif telijke vragen van het Tweede Auto in botsing met bus UTRECHT, 27 dec. Een botsing tussen een personenauto en een auto- WOLPHAARTSDIJK, 28 dec. - Wordt Zeeland onveilig gemaakt door enkele mannen, die zich schuldig maken aan roofoverval len, naar het schijnt bij voorkeur op jonge mannen? Na de brutale overvallen op twee jongemannen resp. uit Ovezande en 's-Heer Hendrikskinderen is gisteravond omstreeks kwart voor 10 in de ge meente Wolphaartsdijk, in de na bijheid van de buurtschap Oud- Sabbinge, een 20-jarige inwoner van Kamperland door twee man nen in het duister overvallen. De jongeman had zijn meisje bezocht en fietste naar het Wolphaartsdijkse- veer om zich met de pont over te la ten zetten naar Kortgene. Bij een cou pure in een dijkje werd hij plotseling overvallen door twee mannen, die hem mishandelden en hem zijn polshorloge en een portemonnaie met zestig gul den afnamen. Bij de vrjj hevige worsteling werd door de twee mannen geen woord ge sproken. Na portemonnaie eo polshor loge in de zak te hebben gestoken, vertrokken de overvallers op een mo tor in het duister in de richting Goes. Het was gisteravond zeer stil op de weg, waar de overval plaats vond. Van de daders ontbreekt elk spoor. OOK MEISJES Naar wij nog vernamen zijn de laat ste tijd niet alleen jongemannen, doch ook jeugdige meisjes aangerand in deze omgeving. In diverse gevallen werd hiervan echter (helaas) geen aangifte gedaan bq de politie. bus op de rijksweg UtrechtZeist heeft vanavond het leven geëist van twee kinderen, terwijl de bestuurder van de personenauto, de 48-jarige G. J. Dekkers uit Utrecht, alsmede een kind in levensgevaarlijke toestand naar zie kenhuizen in Utrecht zijn vervoerd. In de personenauto, bestuurd door de heer D., bevonden zich zijn twee zoontjes, de 9-jarige Peter en de 10- jarige Marinus Dekkers en een vriend je, de 9-jarige Jan Gerard Knotnerus uit Zeist. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de auto plotseling op een uit tegengestelde richting komende bus in. De gevolgen waren verschrik kelijk. De 9-jarige Peter was op slag dood, terwijl zijn broertje tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Utrecht overleed. De heer D. werd in zorg wekkende toestand naar het zieken huis vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De 9-jarige J. G. Knotnerus werd eveneens levensgevaarlijk ge wond. Kamerlid de heer Visch over dit incident. Vier vliegers van de vliegbasis Soesterberg hadden op 13 december opdracht gekregen, een gewapende patrouillevlucht op grote hoogte uit te voeren. Als veiligheidsmaatregel, al dus de minister was de veiligheidspal bovenop de stuurknuppel op veilig ge steld en bovendien afgeplakt met door zichtig cellofaan, zodat de stand van de pal visueel kon worden gecontro leerd en naar werd aangenomen niet ongewild kon worden veranderd. De vliegomstandigheden leidden er toe, dat een der vliegers zijn stuur knuppel beurtelings met de rechter en de linkerhand moest hanteren. Blijk baar is daarbij de veiligheidspal, on danks de cellofaanbeveiliging, ver schoven en bovendien de afvuurkop geraakt. De vlieger heeft het schieten zelf geconstateerd en gestopt. De con clusie van het onderzoek is, dat de cel lofaanbeveiliging gefaald heeft. Sinds dien zijn de veiligheidsmaatregelen verzwaard. UTRECHT, 27 dec. Het be stuur van het C.N.V. betreurt het in ernstige mate dat niet alle on dernemers bereid schijnen te zijn het prijsstabilisatiebeleid van de regering te steunen. Hierdoor dreigt, aldus het bestuur, het in de S.E.R. getroffen akkoord te wor den aangetast, omdat dit akkoord een complex van maatregelen, die een geheel vormen, omvat. Mochten er, deelt het bestuur van het C.N.V. mede, in strijd met de ge maakte afspraken toch prijsverhogin gen worden doorgevoerd, waarom trent geen toestemming door de over heid is verleend, dan ontstaat een ern stige situatie.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1