Algemene ontevredenheid in Indonesië neemt nog steeds toe Een hoes om het huis Kersttoespraak Koningin Juliana Communisme kon het niet van het Kind van Bethlehem winnen Minister treedt uit kabinet BOUIJ Overeenstemming bereikt over vrijmaking Suezkanaal üds Iccas Enorme brand woedde in binnenstad van Maastricht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Posiiie van de regering geschokt Rusland wijzigt economische politiek Opstandelingen weigeren met regering te onderhandelen Egypte vraagt schadevergoeding DOOR DE WERELD Noors schip gezonken Standbeeld opgeblazen Hotel afgebrand Nederlandse schepen geweerd uit haven Strijd tussen licht en duisternis „Heb ook IK soms het recht niet te trachten mezelf te zijn?" In Boedapest, Praag en Moskou Wereldgroten hielden en zonden groeten toespraken Grote schade Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Wnd.-hoofdreda-Aeur. Proï. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 27 december 1956 r PRIJZENREM (Zie pag. 3) 12e Jaargang No. 3587 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.51 u., onder 16.33 u. Maan op 5.19 u., onder 13.59 u. Hoogwater vrijdag 28 december: Vlissingen: 11.28 u. 1.59 m. 23.55 u. 1.76 u. Terneuzen: 11.45 u. 1.76 m., u. m. Wemeldinge: 0.17 u. 1.57 nu 12.45 u. 1.38 m. Zierikzee: 12.27 u. 1.18 m., u. m. Prinsessen naar Oostenrijk en Zwitserland AMSTERDAM, 26 dec. De prin sessen Beatrix, Irene en Margriet zijn vanavond per trein uit Utrecht naar Oostenrijk vertrokken, waar zij tien dagen zullen doorbrengen in Sankt Anton. Prinses Marijke is met dezelfde trein naar Zwitserland vertrokken. Zij zal er in een kindertehuis verblijven. MOSKOU, 27 dec. (Reuter). Het Sresidium van de Opperste Sowjet eeft een aantal wijzigingen aange- racht in de leiding van de staatscom missie voor economische plannen. De wijzigingen in de leiding van de commissie voor economische plannen betekenen aldus de AFP-correspondent te Moskou een belangrijke maatregel om de tekortkomingen in de economi sche planning in de Sowjet-Unie onge daan te maken. Hoeveel belang het Kremlin aan dit vraagstuk hecht, blijkt uit de vorming van een staf van specialisten uit alle voornaamste tak ken van de economie. De Russische leiders hopen dat deze maatregelen zullen leiden tot verho ging van het levenspeil der bevolking. DJAKARTA, 26 december (A.N.P.). De positie van het Indo nesische kabinet is geschokt doordat de aan de regering deelne mende „partij ter bescherming van de onafhankelijkheids-proclama tie", de voor deze partij in het kabinet zitting hebbende minister op dracht heeft gegeven, uit te treden uit het coalitiekabinet-Ali Sastro- amidjojo. In de mededeling, die genoemde partij in verband hiermee uitgaf wordt gezegd, dat de algemene ontevredenheid onder de be volking het gevaar voor een chaos in zich bergt en dat de partij daarom de vorming eist van een bekwame en gezaghebbende rege ring. Daarom heeft de partij haar in het kabinet zitting hebbende mi nister Dahlan Ibrahim, een voormalige legerofficier, die in het ka binet de portefeuille heeft voor „veteranenzaken", opdracht gegeven, uit de regering te treden. De minister heeft aan deze opdracht gevolg gegeven. DOOR en door K6UKENGARNITUUR F'- "TlM De delegatie van de Indonesische re gering, die naar Padang was vertrok ken voor besprekingen met de in Mid- den-Sumatra ingestelde raad van ofi- cieren en veteranen van het leger, die thans het bestuur over de provincie uitoefent, is met lege handen naar Dja karta teruggekeerd. De bestuursraad heeft geweigerd met de delegatie te onderhandelen, omdat zij daartoe slechts een machti ging had van minister-president Ali Sastroamidjojo, en niet van president Soekarno. In Noord Sumatra hebben de afde lingen van de politieke partijen beslo ten de afscheiding van de centrale re gering en het niet meer erkennen van het huidige kabinet te steunen. Zowel voor Noord- als Midden Sumatra is de CAIRO, 27 dec. (Retuer). In krin gen van de V.N. te Cairo is verklaard, dat tussen Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal der V.N. en de Egyptische regering „definitieve over eenstemming" is bereikt over de vrij making van het Suezkanaal. Hieraan werd toegevoegd: „Het is zeer waarschijnlijk, dat men vandaag met de vrijmaking van het kanaal be gint". De Egyptische delegatie bij de V.N. heeft een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de Algemene Vergadering ver zocht wordt zich uit te spreken voor het toekennen van schadevergoeding aan Egypte, te betalen door Groot- 1025 Japanse krijgsgevangenen, die nog steeds in Rusland verblijven, keren terug. De Egyptische regering heeft ont kend Joden te hebben uitgewezen. Op 29 december zullen de buiten landse scholen in Egypte heropend worden. Tussen Amersfoort en Hoevela ken is een auto tegen een boom gere den. De bestuurder, de 24-jarige v. d. Akker uit Nijkerk werd gedood. Op Eerste Kerstdag is te Den Haag overleden kapitein ter zee vlie ger b.d. L. A. H. Rombeek, inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst. Officieel is medegedeeld dat een Britse militair, die in Port Said werd Vermist, door Egyptenaren is gedood, nadat hij was ontvoerd. De Fransen hebben in Algerië 500 politieke geinterneerden vrijgelaten. In Frankrijk zijn de benzinerant soenen voor januari drastisch ver laagd. Kleine auto's krijgen slechts vijftien liter per maand. DE BILT ZEGT: Dooi wint terrein Vrij veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis meer. Hier en daar ook opklaringen. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen, ge leidelijk wat toenemend. In het noordoostelijk deel van het land nog tot de avond temperaturen beneden het vriespunt, elders stijging van da temperatuur tot boven nuL Brittannië, Frankrijk en Israël, wegens Egyptische verliezen aan mensenle vens en bezittingen bij de strijd in de Suezkanaalzone en de Sinai-woestijn. Egypte vraagt ook schadevergoeding voor het tijdelijk buiten werking stel len van het Suezkanaal. Tegeneisen? Verwacht wordt, dat deze Egypti sche stap zal leiden tot het stellen van tegenschadevergoedingseisen door Gr. Brittannië, Frankrijk en Israël. Van Egyptische zijde is medegedeeld dat in Port Said 5500 gebouwen geheel zijn verwoest. Een zelfde aantal werd beschadigd. staat van oorlog en beleg afgekondigd, (Vervolg op pag. 2) DEN HAAG, 27 dec. Het Noorse s.s. „Sunlong" liep gisteren op de Noordzee een lek op. De opvarenden 33 mannen en 2 vrouwen ver lieten het schip in reddingboten. En kele uren later zonk de „Sunlong", die met een lading ijzererts op weg was van Narvik naar Nederland. CAIRO, 26 dec. (AFP). Het stand beeld van Ferdinand de Lesseps, de schepper van het Suezkanaal is opge blazen. Het beeld, dat aan de ingang van het kanaal stond, zal worden ver vangen door een beeld van de „vrij heid". Een grote menigte had zich bij de haven van Port Said verzameld om naar het omverhalen te kijken. Het beeld viel bij de derde poging in de haven. FINSTERWOLDE, 26 dec. Op de morgen van Tweede Kerstdag is brand uitgebroken in een hotel te Finster- wolde. Ondanks blussingswerkzaamhe- den van de brandweer van Finsterwol- de, Beerta en Winschoten is het hotel, het grootste ter plaatse, door het vuur verwoest. Van de inboedel en van de inventaris kon niets worden gered. Het hotel was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Brand op kotter URK, 24 dec. Op de kotter Sch. 68 uit Scheveningen, onderweg van Amsterdam naar Urk brak brand uit. Twee vaartuigen uit Urk schoten te hulp en wisten het vuur te blussen. Het achterschip is echter geheel uit gebrand. In Indonesië SINGAPORE, 26 dec. (A.F.P.). De bemanningen van twee Nederlandse schepen, de „Lamu" en de „Landak" van de Shell Comp., die kort geleden naar Indonesië waren vertrokken, hebben woensdag bij hun terugkeer in Indonesië meegedeeld, dat de Indone sische autoriteiten hun geweigerd had den de haven van Tandjong Pinang binnen te varen. De Indonesische kust wacht had geen enkele reden voor de ze maatregel opgegeven. In Leiden is een busje met stu denten in botsing gekomen doordat de bus geen voorrang verleende. Drie stu- tenten sloegen door het dak. De 24- jarige student H. A. Piay uit Delft werd dodelijk gewond. Te Lafayette in de Amerikaanse staat Indiana staat een oude boerderij die het vorige jaar tijdens een vorstperio de zo weinig beschutting bood dat bij geringe vorst het water in de goud vissenkom bevroor. Teneinde zich dit jaar beter te kunnen verweren tegen de kou heeft een landbouw proefsta tion, op verzoek van de bewoners, een bakelieten polythylene hoes om het huis gemaakt, zoals op de foto te zien is, en men hoopt zodoende het huis ge- isoleerd te hebben tegen de kou. De gehele winter worden er door leden van het proefstation binnen en buiten het huis waarnemingen gedaan om de resultaten op wetenschappelijke wijze vast te leggen. DEN HAAG, 25 dec. H.M. Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag via beide Nederlandse radiozenders een Kerstboodschap uitgesproken, waarin zij o.a. zeide: Wat wezenlijk van belang is, ge beurt dikwijls onopgemerkt en daarbij wint het licht het van de duisternis, de waarheid van de leugen en het recht het van het on recht. Het licht, de levenwekkende geest, zal zegevieren door de loop aller tijden heen. De strijd tussen licht en duisternis is de strijd van deze wereld en van alle mensen die daarin leven. Hoe wijder wij de ogen van onze geest open heb ben, hoe beter zien wij het licht als een ster van Bethlehem schijnen dwars door de duisternis heen en hoe duide lijker zien wij de richting waarin wij moeten koersen. Het licht is er altijd, maar hoe vaak zien wij het niet. Maar steeds als ergens een geestelijke over winning plaats heeft gebeurt er een ommekeer van wezenlijk belang. GOES, 26 dec. In alle landen, voor zover zij met het Christen dom in aanraking zijn gekomen, is dinsdag en woensdag het Kerst feest gevierd. Ook in de landen achter het „ijzeren gordijn" werd meer dan in de laatste jaren het geval was aan het Kerstgebeu ren aandacht besteed. In Boedapest zond maandagavond de communistische radio een Kerstlied uit wat in de laatste acht jaren niet gebeurd. Ook het luiden van kerk klokken werd door radio-Boedapest weergegeven. Tsjecho-Slowakije Leden van de communistische jeugd beweging hebben in de Praagse ker ken tonelen uit de Bijbel opgevoerd. In met sparretakken en mistletoe (ma rentakken) versierde huizen gebruik ten de inwoners van Praag het tradi tionele Kerstmaal van karper en kou de aardappelsalade. Bethlehem Duizenden pelgrims hebben deelge nomen aan de Kerstviering in de ge- Hongaar, dat hij na een moeilijke tocht door modder en sneeuw in de Kerstnacht gemeend had Oostenrijks gebied te hebben bereikt. Op zijn geroep om hulp waren er echter Hongaarse grenswachten aangeko men. Deze mannen hadden hem evenwel geholpen en de juiste weg naar de grens gewezen. In een vluchtelingentehuis te Wenen kwam een man, die twintig Hongaarse kinderen meenam „om wat koeken voor hen te kopen". Toen zij terug kwamen. bleken de kinderen van top tot teen in nieuwe kleding te zijn ge stoken. Toespraken van staatshoofden President Eisenhower verzekerde de Hongaarse vluchtelingen in de V.S., dat de Amerikaanse regering hen zal helpen bij de terugkeer naar hun land, wanneer zij dat wensen als Hongarije de vrijheid heeft gekregen. Volgens het Sowjet-persbureau heb ben de Rooms-Katholieken in de ge hele Sowjet-Unie het Kerstfeest in hun kerken gevierd. Vele staatshoofden en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders hielden toespraken, o.a. koningin Elisabeth van Engeland en kardinaal Wyszynski, In Oostenrijk verklaarde een oude primaat van Polen. boortekerk te Bethlehem. In tegenstel ling tot andere jaren was het aantal toeristen echter gering, zulks als ge volg van de jongste gebeurtenissen in het Midden-Oosten. In het Palestijnse land was echter niet alle spanning geweken. Het Isra ëlische ministerie van buitenlandse za ken beschuldigde Egypte er van, dat het „zijn troepen van agressie tegen Is raël intensiveert". Een woordvoerder verklaarde, dat Arabische overval len op Israëlische grondgebied hebben hervat en dat de V.N. „openlijk wor den uitgedaagd". Nasser groet Radio-Cairo maakte bekend, dat pre sident Nasser aan de staatshoofden van een aantal landen, waaronder de V.S. en Nederland Kerstgroeten had gezonden. De troepen van de V.N. in Port Said vierden het Kerstfeest in hun kazer nes. Het merendeel van de bergings vaartuigen in de haven was feestelijk verlicht. Het enige schip, waarop geen feest werd gevierd, was een Rus sische tankboot. Aan de grens. H. M. de Koningin zei vervolgens, ondanks alle gescheidenheid in ons volk te willen zoeken naar datgene, dat allen bindt. Eigen weg Soms zien mensen ergens kans van verschillende zijden samen te komen, geestelijk op voet van gelijkheid, als de bewezen erkenning van gewetens vrijheid, om dan in elkaar Gods kin deren te herkennen en hun broeders. Hoezeer liggen deze vrijheid de eigen weg te gaan, en andere waarden, niet verankerd in onze grondwet, omdat wij ze elkander willen waarborgen. Welk een voorrecht was het voor mij daarop een eed te hebben mogen af leggen. Als alle volken gaan wij onze gangen met vallen en opstaan, maar, zoals iedere Nederlander die heeft, zo heb ben wij ook als volk deze wens: wij willen onszelf zijn en blijven. Waarom Hoe scheller het licht dat ons doel is voor ons schijnt, hoe erger lijkt ons het contrast met het donker. Maar het is de sterkere macht die zal zegevie ren. Er is ook bij onze medemensen veel warm spontaan gevoel en veel eerlijk denken. Ook ik heb dit onder vonden en het vervult me met diepe dankbaarheid. Er is geen groter smart dan te zien hoe het kwaad, het onrecht Het zal doorbreken en eenmaal al lei zijn beloop heeft, zoals we dit op aller- zuiveren, lei wijze in het nu aflopende jaar heb" ben zien gebeuren. Waarom, bijvoorbeeld, vallen som mige mensen iemand aan lang* slinkse wegen met onware bewerin gen? Waarom, bijvoorbeeld, trach ten zij een wig te drijven tussen een man en een vrouw in vergeefse po gingen tot het vernietigen van een diepgewortelde eenheid? Waarom valt men daarbij nog anderen aan dan degene die men op het oog heeft? Kan men aan diegene dan niet zelf eerlijk rechtstreeks schrij ven wanneer men zekere bezwaren voelt aangaande diens persoonlijke houding, dat men meent dat die per soon ze bepaald weten moet? Ook dit heb ik ervaren. Wat bezielt zulke mensen dan toch? Wat zijn him ei genlijke drijfveren? Maar: heb ook ik soms het recht niet te trachten mezelf te zijn? Aaneen sluiten Laat ons dan in deze donkere tijd ons meer dan ooit aaneensluiten als be wuste mensen die duidelijk voelen wat er op aankomt en wat niet. We leven in een tijd die ons meer dan ooit laat zien de ernst van het erop of eronder. Vooral wie in Gods leiding gelooft ziet in dat het niet voor niets is wan neer Gods smeltkroes staat op een zo heet vuur als waarvan de thans leven de geslachten kunnen getuigen. Aan ons is de eervolle taak, Gods medewerkers te mogen zijn. Zodra wij die bewust hebben aanvaard, beseffen wij deze verantwoordelijkheid die ons tevens bevrijdt uit het kale eigenbe lang en die voor ons de sleur laat uit eenvallen in handelingen die onnut en die wezenlijk belangrijk zijn. Licht In deze staat van wijding zien wij licht. Dat is ons eigen licht en wij her kennen het bij anderen. Dat licht is ons van God gegeven en komt van da zon die ons allen eens omstralen moet. Drie zakenpanden verwoest MAASTRICHT, 26 dec. Maandag avond heeft in een meubelhandel te Maastricht een zeer felle brand ge woed. Een in hetzelfde pand gevestig de matrassenfabriek en een wijnkelder werden eveneens door het vuur aange tast. De schade wordt op ongeveer vijf honderd dnizend gulden geschat. Enkele minuten nadat de eerste mel ding bij de brandweer van Maastricht binnenkwam, werd het sein tot groot alarm gegeven en rukte de Maastricht se brandweer met haar volledige- ma terieel uit. De vlammen sloegen inmid dels meters hoog boven het dak van het oude pand uit. De vuurzee bood een fantastisch schouwspel. De brandweren van Heer len en Aken (Dtsl.) werden te hulp geroepen. De politie heeft het gehele straten- complex in dit oude stadsgedeelte af gezet en de naastgelegen woningen ontruimd. De opslagplaats van de meubelhan del brandde geheel uit en het magazijn van de matrassenfabriek gedeeltelijk. De opslagplaats van de wijnhandel liep grote waterschade op. Van het pand en enkele er naast ge legen woningen zijn muren ingestort. Bij de brand zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De brand is ontstaan in het magazijn van de meubel- en stoffeerdersonder neming, waarschijnlijk door overver hitting van een kacheltje.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1