Waterschappen voor heei Schouwen- Duiveland, Tholen en Noord-Beveland Bouw breifabriek Heinkenszand afhankelijk van advies ETI Kats mei formidabele cijfers door Bevelanders geklopt Henk Bruggeman nam afscheid van Zeeuwse Korfbalbond De toestand in het Ambonezen- woonoord te Westkapelle Polderlasten worden in dertig jaar „gelijkgebreid" „Ctd&ciei" Burgemeester P. Bregmatis van Serooskerke (W.) ten grave gedragen Verschil gralprijzen door raad afgeschaft Geen verrassingen de eerste klasse in IV©II©L. De Tandpasta van standing Kerkconcett in Kapelle In Kunstmuseum Middelburg Uiivoering ,De Lofstem' ie Lewedorp Vijftig jaar organist Maandag 24 december 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Voorstellen liggen ter visie MIDDELBURG, 22 december. Op de provinciale griffie en ter gemeente-secretarie van de daarbij betrokken gemeenten zijn thans ter visie gelegd de voorstellen van het college van ged. staten met betrekking tot de samenvoeging van polders op Schouwen-Duive- land, op Tholen en op Noord-Beveland. Daaruit blijkt, dat het college de adviezen der drie voor dit doel ingestelde commissies heeft over genomen en mitsdien voorstelt voor elk der genoemde eilanden over te gaan tot de vorming van één waterschap. In totaal betreft het 79 polders. De nieuwe waterschappen, tot de vorming waarvan de prov. staten in het vroege voorjaar van 1957 naar alle waarschijnlijkheid het besluit zullen nemen, beslaan 21000 ha op Schouwen-Duiveland (29 polders), 11000 ha op Tholen (21 polders), en 7000 ha (29 polders) op Nóord-Beveland. Zoals reeds uit vroegere medede lingen van de zijde van ged. staten mocht worden afgeleid, worden in de nieuwe lichamen ook de calamiteuze polders opgenomen. Zolang de beken de wet van mei 1870 (die speciaal voor Zeeland geldt) nog niet door een algemene wettelijke regeling is ver vangen, blijven zij zelfstandig onder deel van het grotere geheel in admini stratief opzicht, zodat zij in aanmer king blijven komen voo red geldende bijdragen in de overblijvende tekor ten. Het bestuur van het nieuwe, grote waterschap, zal zich echter ook be lasten met de leiding van de calami teuze waterkeringen. 70LDERLASTEN Zoals beKtnd bestaan er momenteel zeer grote verschillen in polderlasten tussen de diverse polders: de achter liggende polders betalen hoegenaamd niets in de lasten der zeewerende pol ders. Bjj concentratie zullen deze ver schillen dienen te worden genivel- le- Het is echter te begrijpen, dat dit niet ineens mogelijk is. Vandaar, dat dit niet ineens mogelijk is. Vandaar, dat ged. staten een termijn van der tig jaar voorstellen (en niet van tien jaar, zoals de minister adviseerde) om deze verspuien „gelijk te breien". Op deze wijze wordt het uiteindelijk mogelijk, dat van alle gronden in het Waterschap hetzelfde dijkgeschot wordt betaald (afgezien van de moge lijkheid van classificatie). Eveneens „uitgesmeerd" over een aantal jaren Zal de vrijdom van vronen en vrijlan den worden opgeheven. Gelijk bekend zijn de laatste jaren (o.a. op Walche ren) deze bijzondere vporrechten toch al steeds meer aan het verdwijnen. BESTUUR Ged. staten staan op het standpunt, dat de contacten met de ingelanden zo groot mogelijk moeten zijn, ook bij de grote eenheden, en dat het van groot belang is hen bij de water- schapsaangelegenheden blijvend te betrekken. Aangezien het ten enenmale onmo gelijk is alle ingelanden in een verga dering bijeen te roepen, zal de alge mene vergadering van het waterschap dienen te bestaan uit vertegenwoordi gers van de ingelanden, die hoofdinge landen worden genoemd en van wie Schouwen-Duiveland er veertig krijgt, Tholen dertig en Noord-Beveland twintig. Bovendien worden de waterschap pen in districten verdeeld, die elk vijf hoofdingelanden kiezen, t.w. vier voor de ongebouwde en één voor de ge bouwde eigendommen. Er zullen districtsvergaderingen worden gehou den, die worden geleid door de ge zworene van het betrokken district. Deze gezworenen (acht voor Schou wen-Duiveland, zes voor Tholen en vier voor Noord-Beveland) vormen met de dijkgraaf van het waterschap het dagelijks bestuur. Het is voorts mogelijk adviescommissies in te stel len. SpanjeNederland uitgesteld tot 30 januari DEN HAAG, 22 dec. De KNVB heeft bericht ontvangen van de Spaan se voetbalbond, dat men er in Madrid de voorkeur aan geeft, de wedstrijd SpanjeNederland ten bate van Hon- Peter Swijghuisen evenaart Nederlands rekord 100 meter rugslag GRONINGEN, 22 dec. Peter Swijg huisen van 't XJ uit Amsterdam heeft, tijdens nationale zwemwedstrijden ten bate van de hulpactie voor de Hon gaarse vluchtelingen, het Nederlandse rekord 100 meter rugslag, dat sinds 20 september van dit jaar op zijn naam staat met 1 min. 6,4 sec., geëvenaard. Een opvallende prestatie leverde voorts Greet je Kraan van de Robben. Opnieuw liet zij, op het nummer 100 meter vrije slag, de Nederlandse kam pioene Cockie Gastelaars achter zich. Greetje kwam tot een tijd van 1 min. 6,2 sec., Cockie had 1 min. 6,5. garije, een week uit te stellen en deze te laten spelen op woensdag, 30 janu ari. De KNVB is hiermede akkoord ge gaan. Onder overweldigende belangstelling SEROOSKERKE (W.), 22 december. Onder overweldigende belangstel ling is zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van burgemeester P. Dreg- mans ten grave gedragen. Gemeente personeelsleden en leden van de raad droegen de baar naar de groeve. Vele autoriteiten volgden te voet de koets, waarmee het stoffelijk over schot van het sterfhuis naar de be graafplaats werd-gereden. Het was ook de uitdrukkelijke wens van de overleden burgemeester Dreg- mans, dat aan de geopende groeve geen toespraken werden gehouden. Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, broer van de overledene, heeft hiervan toen hij de velen, die de verscheiden burgervader de laatste eer bewezen, hiervoor namens de ia- milie dankzegde - mededeling gedaan. DANK Het was de wens van overledene, dat thans zijn broer zeide, dat hij de belangstellenden en de inwoners van Serooskerke dankbaar is. Voor de laatste groep dankbaar, omdat hij 34 jaar met groot genoegen onder hen heeft mogen werken. Hij heeft dit gedaan met de fouten, die van de mens zijn, zo zei de heer J. L. Dregmans; als familie zijn wij wel geslagen, maar niet verslagen. Wij roemen in God, wat wij in onze broer hebben gehad. i-Jagsr.^oinen Advertentiën Enige en algemene kennisgeving Heden werd, nog plotseling, van ons weggenomen, na een ge duldig gedragen lijden, onze zeer geliefde en zorgzame man en vader AARNOUT VAN WESTEN in de leeftijd van 55 jaar. De Here sterke ons in dit zeer zware verlies. J. VAN WESTEN-KNULST. MAPS. KEES. RINUS. JOHAN. ELSJE. Goes, 22 december 1956. Oude Singel 79. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op donderdag 27 decem ber 1956, om 2 uur. Liever geen bezoek. Nog overwachts is heden van ons heengegaan onze geliefde broer en medewerker A. VAN WESTEN. Vele jaren mocht hij onze za ken behartigen. Velen zullen, met ons, beseffen wat wij in hem verliezen. Fa. MAISON VAN WESTEN. Goes, 22 december 1956. Lange Vorststraat 102. Heden overleed, tot onze die pe droefheid, zacht en kalm, ge sterkt door de Genademiddelen der H. Kerk, in de leeftijd van 60 jaar, onze lieve, zorgzame echt genoot, vader, behuwd- en groot vader, de heer WILLTF.W9RDUS J. H. DE GLAS, Echtgenoot van Henriëtte W. P. Vorselaars. Goes: H. DE GLAS-VORSELAARS. Rotterdam: C. RIJK-DE GLAS. J. RIJK en Kinderen. Goes: HENK DE GLAS. MARIËTTE DE GLAS. ies, 22 december 1956. V/ijngaardstraat 21. De plechtige H. Mis van Re quiem zal worden opgedragen in de Parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes op donderdag 27 december a.s., te 11 uur, waar na de begrafenis op het R.-K. Kerkhof aldaar. Gaarne Uw gebed en H. H. Missen. HEINKENSZAND, 22 dec. In de raadszitting van vrijdagmiddag heeft de voorzitter, burgemeester H. 3. 3. Derckx, het voorstel van B. en W. tot garantieverlening (70 pet.) voor het bonwen van een tricotage- en briefa- briek van de fa. Rebos te Den Haag met veel vuur verdedigd. Hij stuitte hierbij op bezwaren van wethouder C. Njjsse Gzn. en de leden M. C. de Leeuw (A.R.) en A. C. de Mol (Gem. Bel.). De voorzitter zag voor een dergelijke industrie zeker goede perspectieven in zijn gemeente. Tenslotte werd besloten eerst bij het E.T.I. Zeeland te informe ren, of deze fabriek inderdaad kans heeft op levensvatbaarheid. De klasseprijzen op de alg. begraaf plaats zullen worden afgeschaft, aldus besloot de raad. In het vervolg komen er uitsluitend eigen graven en onge kochte graven. De gekochte graven hebben een eigendomsrecht van 10 of 15 jaar, of van onbepaalde tijd. De ge meente zal de graven onderhouden. Het klokluiden zal f 2.50 kosten, de lijkauto f25,en het plaatsen van een steen f25, In antwoord op een vraag van de heer De Mol, deelde de voorzitter me de, dat de prijs van de grond, die aan de Ned. Herv. kerk is verkocht voor de bouw van een pastorie, inderdaad hoger is dan die van de bouwgrond aan de Van Citterlaan (resp. f4.en f5.a f6.per vierk. meter). De voorzitter voerde hierbij aan, dat alle bouwgrond in de kerklaan tegen de prijs van f4.is verkocht. BENOEMINGEN EN SUBSIDIES. De Chr. zangver, „Ons Genoegen" krjjgt tot haar genoegen een subsidie van f25.en de comm. Vrijetijdsbe steding voor bejaarden f 75. Tot lid van de raad is toegelaten (vac. dhr. A. Simonse): dhr. C. v. d. Dries (K.V.P.). Benoemd tot lid van het B.A. de heer B. J. Nieuwenhuyze. Tot verzorgster van het badhuis (tij delijk) mevr. Franse-Bordui. Tot schoonmaakster der o.l. school: mevr. De Heere verblijdde ons met de ge boorte van ons dochtertje en zusje ADRIANA MARIA. P. MARIJS. J. MARIJS— ADRIE VAN KOEVERINGE. JAN LEO. Hoedekenskerke, 22 Kerkstraat A 1. december 1956. Verloofd: CORRIE SPEELMAN en JAN GROEN. 's-Hertogenbosch, Rembrandtstraat 25 Brugstraat 15. Tweede Kerstdag 1956 's-Heer Hendrikskinderenstr. 75, Goes. DOKTER B. J. TER BALS Rheumatoloog Tussen Kerstmis en Nieuwjaar GEEN SPREEKUUR. Markusse. De woningcommissie werd in zijn geheel herkozen. De te bouwen vier woningen zijn onderhands aanbe-. steed aan de fa. Geus-Rijk (f46.830). Een geldlening werd verstrekt voor de aankoop van muziekinstrumenten aan een daarvoor bestemde commissie. Met 43 stemmen werd besloten de brandvijver met de hand te laten graven, indien de gemeente f 5.000 subsidie krijgt. Zo niet, dan ge schiedt dit machinaal (kosten f 13.000). We heer De Leeuw wenste uitstel. Dit A.R.-raadslid had ook bezwaar tegen de verkoop van een lapje grond, gelegen bij de Capellestee, aan de pro vincie. De heer J. L. Dregmans wilde God danken voor het feit, dat zijn broer van God de genade heeft gekregen zijn kruis blijmoedig te dragen, hoewel hjj was aangetast door een ernstige, sle pende ziekte. Tenslotte heeft ds. S. van Wouwe, Gerei predikant te Serooskerke, aan de geopende groeve het Onze Vader gebeden. Tevoren had de predikant gezegd, dat hij, staande aan het graf van hem, die zulk een grote plaats in Seroosker ke heeft ingenomen, wilde spreken vanaf de plaats, die zijn Heer in zijn leven bekleedde. Hij las daartoe ait de eerste brief van Paulus aan de Thessa- lonicenzen het dertiende en veertiende vers van het vierde hoofdstuk. Ds. Van Wouwe zeide, dat er een ontslapen is. Een ontslapen „een woord om een heerlijke zaak uit te drukken" omdat de Heer gestorven is. „Set Evangelie van Jezus Christus mag aan dit graf klinken" zö zei de predikant, „het is een wederkomst van Wolf aartsdijk nu aan de leiding in II C GOES, 22 december. Er kwam vandaag slechts een kleine wij ziging in de stand van de eerste klasse van de zaterdagvoetbalcom petitie. Arnemuiden handhaafde zich ongeslagen aan de leiding door een 24 overwinning op Rillandia. Dezelfde cijfers noteerde Axel in de derby tegen Tern. Boys. De Temeuzenaars zakten daardoor twee plaatsen, terwijl A.Z.Y.V. en Wemeldïnge, dat Krabbendijke met 31 de baas bleef, resp. op de vierde en vijfde plaats terechtkwa men. De tweede plaats bleef voor Nieuwdorp, dat te Zaamslag net iets sterker bleek (34). V.C.K.—Colpl. Boys werd afgelast. De stand luidt thans: Arnemuiden 10 9 1 0 19 44—12 Nieuwdorp 9 7 0 2 14 34—21 Colpl. Boys 9 5 0 4 10 31—25 A.Z.V.V. 8 4 1 3 9 21—23 Wemeldinge 10 4 1 5 9 29—22 Tern. Boys 9 3 2 4 8 24—21 Rillandia 8 2 2 4 6 19—25 Krabbendijke 9 3 0 6 6 18—34 Zaamslag 9 2 1 6 5 14—24 V.C.K. 7 1 0 6 2 12—39 TWEEDE KLASSE In de tweede klasse A. klom Krab- bendijke II van de vijfde naar de vier de plaats op de ranglijst, dank zij een 21 zege op Kloetinge II. Verder de den zich geen wijzigingen voor, ook al moest Wemeldïnge II te 's-Heer- Hendrïkskinderen slechts met een 4 4 gelukspel genoegen nemen. In de tweede klasse B. verloor kam pioen Arnemuiden II op eigen veld van Qostkapeile (45). Koploper Vee- Hem,. Wiens komst we op de Kerstdag gedenken". Onder de vele, zeer vele belangstel lenden bevonden zich o.m. de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de gedeputeerden C. Phi- lipse en A. Schout, vele burgemeesters van Waleherse en andere Zeeuwse ge meenten en vertegenwoordigers uit het verenïgings- en kerkelijk leven. re liet zich door Nieuwland geen moei lijkheden in de weg leggen (50) en Nieuwdorp II won op het nippertje van V.C.K. II (2—1). De overige twee wedstrijden werden afgelast. De stand bleef ongewijzigd. EEN SURPRISE De grootste verrassing deed zich voor in de tweede klasse C., waar Kats, (ongeslagen koploper) met niet minder dan 010 op eigen veld werd verslagen door Bevelanders. De Noordbevelanders werden met een van de troon gestoten, want Wolf aartsdijk stuitte in Kloetinge op geringe weerstand (06). Wolfaartsdijk heeft nu de leiding. Het wordt gevolgd door Kats, Kapelle, dat Goes IV met 20 de baas bleef, behield de derde plaats. Bevelanders is „goede" vierde, terwijl Mevo, dat S.V.D. met 61 inmaakte, vijfde werd. HeinkenszandYerselte III werd afge last In de tweede klasse D. won koploper Mevo H met 39 van het derde elftaL Bruse Boys II bleef tweede door een 26 zege op het derde team van deze club. In de tweede klasse E. bleef Spui aan de leiding door een 12 zege op Hoek, dat nu op de derde plaats te recht kwam. Driewegen, dat Zaamslag n met 80 klopte, werd tweede. In de tweede klasse F. kwam Spui II aan de leiding dank zij een 7.—3 over winning op Driewegen IL S.V.D. II boekte een fraaie zege op nummer twee van de ranglijst, A. Z. V. V. IH (6—2). Ingezonden Mededeling (Adv.) Tube 95-70 ct Er was een goede belangstelling voor het kerkconcert dat vanavond werd gegeven in de Ned. Herv. kerk door de Rotterdamse organist de heer F. M. de Keyzer en het Chr. Gem. Koor „Sur- sum Corda" uit Oostkapelle o.l.v. de heer W. Gast te Middelburg. Het concert was deze belangstelling ook alleszins waard, want het gebode- ne stond op een zeer hoog peil en ieder der aanwezigen heeft diep onder de in- dmk van de muziek en de zang het kerkgebouw weer verlaten. Vooral de begrijpelijke muziek van Jan Zwart, welke de heer De Keyzer speelde, was zeer mooi, maar ook de vertolking van het Allegro Vivace uit de symphonie No 5 van Chr. M. Widor was voortref felijk. Ook het koor werd zeer gewaar deerd. Vooral het lied Kerstnacht van A. Adam was ontroerend mooi. Het koor zong in totaal 12 liederen waar van behalve het lied Kerstnacht, ook het Agnes Dei en Gloria hogelijk wer den gewaardeerd. HET IS in hoofdzaak het stilleven, waarop de leden van „Coloriet", de Middelburgse teken- en schildersclub van amateurschilders, zich hebben ge worpen. Althans, zo moge blijken uit de kerst-tentoonstelling, die dit jaar in het Kunstmuseum wordt gehouden. Verblijdend is, dat de coloristen zich hebben kunnen distanciëren van het schilderen van min of meer zoete prenten, dat vaak een kenmerk is van dillettantisme. Een dillettantisme, dat men vrijwel niet aantreft op deze ten toonstelling. De leden van „Coloriet" hebben bewust hun doeken inhoud ge geven. De tekeningen van Han Reijnhout leggen getuigenis af van de grote ga ven, waarmee deze jonge Middelbur ger bevoorrecht is. Technisch staan zijn werkjes op een zeer goed peil en het is eigenlijk te betreuren, dat deze talentvolle jongeling nimmer in de ge legenheid is gesteld een opleiding aan een kunstacademie te volgen. Ook zijn doeken zijn met grote vaardigheid geschilderd. „Portret van de heer Den E." bijvoorbeeld. Hier werd het gegeven knap uitgewerkt; Geestig zijn zijn recente doeken „Tuinman" en de compositie „Bolwerk met gasfabriek", hoewel hierin vele invloeden van zijn leermeester, de Middelburgse kunstschilder Jac. Prin ce zijn te bespeuren. Verrassend werk laat de 13-jarige Liesbeth Huser zien. Een veelbelovend coloriste! Zij schildert met krachtige kleuren, met flair gestreken, haar werken leven. Ongetwijfeld zal deze jonge Middelburgse meer van zich la ten horen. Fraai geformeerde vlakken laat de heer F. Meijer zien, hetgeen vooral voor zijn visie op de Kuiperpoort, een gegeven, dat hij met veel verfijning uitwerkte, moet worden aangetekend. Goede dingen laat de heer B. Schoen makers zien in zijn tekeningen, die ge raffineerder zijn dan zijn drie doeken, hoewel hier voor de schildering van enkele roosjes in een potje een uitzon dering moet worden gemaakt. Dit is door Schoenmakers fijn weergegeven. Goed van toets is de visie, die de heer H. Goetheer (Vlissingen) op de tuin van het atelier van „Coloriet" in de Kuiperspoort gaf. Zijn houts kooltekeningen dienen eveneens te worden geprezen. Van de heer H. Bloemberge hangt er in het Kunstmuseum een zeegezicht; dit werk is vergeestelijkt en sterker dan zijn stillevens. „Uitzicht" van de heer A. W. de Ha mer moge eveneens worden genoemd: hierin is de verbondenheid van indus trie en. intellect op een gèslaagde, voor hem kennelijk gedurfde hetgeen blijkt uit zijn stillevens wijze ver- symboliseert. Mej. Els Hollebrandse is op de expo sitie vertegenwoordigt met o.a. enkele recente werkjes, „Zonnebloemen" en „Stilleven met beeldje", die, in verge lijk met haar oudere doeken, een on miskenbare vooruitgang verraden. Zeer nauwkeurig werkt de heer B. den Engelsman, van zijn stillevens is er één, waarin de lichtval in een een voudige fles uitstekend is weergege ven. Andere exposanten van de teken- en schilderclub „Coloriet", die eveneens opmerkelijke dingen laten zien zijn de dames C. A. Vader (Vlissingen), Hen- nie Huser (met een aardig portret van haar jonger zusje), Sus de Bliek, A. Breel. Liet de Mey (goede asters) en Jeanne van Bijlevelt (goede fruitmand met fles en brieven) en de heer J. van Bijlevelt (twee goede stillevens). GOES, 22 dec. De Zeeuwse Korf balbond kwam vroeger dan gewoon lijk in jaarvergadering bijeen, zulks in verband met het vertrek van de heer H. Bruggeman, die na een 23-jarig be stuurslidmaatschap eerst vijf jaar als penningmeester en de laatste 18 Jaar als secretaris afscheid moest nemen. De bondsadministrateur, de heer H. v. Driel.was uit Rotterdam gekomen om de dank van de KNKB over te brengen. Spreker gewaagde van de uitstekende samenwerking tusen het bondsbestuur en de heer Bruggeman. Namens de Zeeuwse Korfbalbond sprak voorzitter Saaman. Ook hij som de de verdiensten op van de scheiden de functionaris, die men slechts node ziet gaan. Namens de Zeeuwse korf balclubs bood hij de heer Bruggeman een actetas en een electrisch scheer- apparaat aan. Tevens sprak hij de competitie-leider, de heer A. Geldof, toe, daar ook deze wegens vertrek zijn functie moest neerleggen, na. deze vier jaar lang op uitstekende wijze te heb ben vervuld. Hij mocht een boek en een enveloppe met inhoud, bestemd voor de aankoop van gramofoonplaten, in ontvangst nemen. JAARVERSLAGEN De jaarverslagen werden goedge keurd en de begroting leverde slechts weinig commentaar op. De contributie bleef ongewijzigd ge handhaafde en de verschillende kam pioenen van het afgelopen seizoen ontvingen hun kampioensmedalje. De aftredende bestuursleden, de he ren D. P. Saaman, T. Marteyn en M. Nieuwdorp, zagen zich herkozen. In de plaats van de heren Bruggeman en Geldof werden de heren L. Soeting uit Middelburg en A. Buys uit Souburg tot bestuurslid gekozen. Het secreta riaat wordt overgenomen door de heer J. Ruyssaard uit Wolfaartsdijk, terwijl de heer M. Nieuwdorp uit Terneuzen vrijwel zeker competitieleider zal worden. LEWEDORP, 22 dec. In de Geref. Kerk is zaterdagavond door het Chr. Gem. Koor „De Lofstem" een Kerst uitvoering gegeven. Het koor, dat onder leiding staat van de heer B. Leynse te Middelburg, voerde het Kerstoratorium van R. Beintema uit. Afgedacht van het werk zelf (deze cantate is niet bepaald een zeer in drukwekkend werk, wat compositie aangaat) is deze uitvoering zeer be vredigend verlopen. Het koor maakte een uitstekende indruk, zong gedisci plineerd en fris en voerde verscheide ne koordelen prima uit. Medewerking werd verleend door een kwartet uit Middelburg, bestaande uit mevr. M. Jonkheer, sopraan, mej. J. Pieterse, alt, de heer J. de Boo, tenor en de heer J. Mondeel, bas. De begeleiding werd verzorgd door de heer H. Mennes, piano, de heer H. van Winkelhof, harmonium, de dames Bonthuis en Camper, viool, Ds. Oege- ma, eveneens viool en de heer Verha- ge, hobo. De uitvoering werd geopend door da heer H. Hoogerbrugge, voorzitter van het koor en gesloten door Ds. Oegema. De belangstelling was helaas niet groot. ST. LAURENS, 23 dec. Het zal niet vaak voorkomen, dat gedurende een peTÏode van een halve eeuw er sprake is van. een „twee-eenheid" van orgel en organist. Dit bijzondere feit kon echter vandaag in de morgen dienst der Ned. Herv. Gemeente te St. Laurens worden herdacht. Op 23 de cember 1906 werd in de kerk het nieu we orgel in gebruik genomen en op deze dag speelde de heer J. W. van 't Hoff er ook voor het eerst op. Deze relatie is nimmer verbroken geworden. De heer Van 't Hoff is ook vandaag nog organist. Ds. W. A. Kalkman heeft naar aanleiding van dit jubileum na mens kerkeraad en gemeente in harte- (Vervolg van pag. 1) lingspositie te gaan innemen. Hij was wel overtuigd van de nood en ver klaarde zich bereid door een arts een onderzoek te laten instellen. Dit laatste geschiedde: de conclusie was, dat er nog niet van ernstige ge varen voor de gezondheid gesproken kon woTden. Extra vitaminetabletten mochten dan ook niet worden uitge deeld. In bedoeld onderhoud deelde minister Samkalden ook mee, dat het ■comité eigenlijk hij de minister van maatschappelijk werk moest zijn. Mi nister Klompé verklaarde in een tele fonisch onderhoud met mevr. A. Bat ten—Paarlberg, secretaresse van het comité, dat zij zich persoonlijk van de toestand in het kamp op de hoogte zou komen stellen. Deze belofte is tot he den niet vervuld geworden, ook met na herhaald aandringen en na de me dedeling, dat de situatie steeds ernsti ger werd. Korte tijd later kwam uit Den Haag belangrijke aandeel in de eredienst ge durende de afgelopen halve eeuw. De president-kerkvoogd, de heer J. W. Davidse, onderstreepte deze en bood 'n geschenk aan. De heer Van 't Hoff lijke en waarderende woorden de heer heeft tenslotte een dankwoord gespro- Van *t Hoff dank gebracht voor zijn ken de mededeling tot het comité de actie maar te staken, omdat er grote veran deringen op komst waren. Naar alle waarschijnlijkheid werd hiermee ge doeld op de vrijlating der vier leiders, die bij hun medeleden der partij erop zouden aandringen toe te geven. He laas had dit pogen geen resultaat: zij werden uitgemaakt voor verraders In die tussentijd zijn de leden van het comité voortgegaan met het bezoe ken van de inwoners van het kamp, wetend, dat dit van regeringszijde niet prettig werd gevonden, maar bewogen door de nood, waarin de Ambonezen verkeerden. Levensmiddelen werden meegenomen, die ook werden geaccep teerd, niet bij wijze van „massale uit deling", maar individueel om het niet door anderen te laten merkenTot op het moment, dat de toegang tot het kamp werd ontzegd aan de comitéle den. Nu kunnen alleen nog postpak ketten worden gezonden. Zo staat de zaak er momenteel voor. Er ligt een grote zending Kerstpakket ten uit Almelo gereed voor de kamp bewoners en vurig wordt gehoopt, dat deze te bestemder plaatse kunnen wor den gebracht. Het wachten Is nu op de resultaten van het medische onder zoek. Tenzij de P.N.M.S.-ers op het laatste moment zicb voegen. Maar daar ziet het niet naar uit

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2