Vrees voor uitbreiding militaire opstand in Indonesië Trieste toestand in Ambonezen- woonoord te Westkapelle r Koninklijk gezin vierde Kerstfeest temidden van personeel Grote fabrieken moeten sluiten, duizenden Hongaren zonder werk lids (teas Noord-Sumatra scheidt zich ook af van Djakarta Proces in Syrië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND s. Indonesische regering „geschokt" AnJere regering gevraagd V.N.>troepen verlaten Port-Said Verhoging loongrenzen sociale wetten? Burgemeester d'Ailly van Amsterdam nam afscheid Prijsmaatregelen te verwachten KERSTLIED Prins Bernhard: Kribbe èn Kruis Kerstboodschap Koningin Juliana Kadar wil kabinet „iets" verbreden Een schier onoplosbaar probleem Intense bemoeiingen van provinciaal interkerkelijk comité Hongaars gezin door militairen geadopteerd DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00. Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: "Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3586 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 24 december 1956 KOMT, LATEN WIJ AANBIDDEN... Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.51 u., onder 16.31 u. Maan op 1.42 u., onder 12.28 u. Hoogwater dinsdag 25 december: Vlissingen: 7.36 u. 1.64 m., 20.25 u. 1.70 m. Terneuzen: 8.05 u. 1.82 m., 20.48 u. 1.88 m. Wemeldinge: 9.11 u. 1.38 m., 21.50 u. 1.59 m. Zierikzee: 8.48 u. 1.19 m., 21.35 u. 1.40 m. DJAKARTA, 24 december (A.N.P.). Indonesische politici in Djakarta hebben gisteren uitdrukking gegeven aan hun vrees, dat de militaire staatsgrepen in Sumatra zullen kunnen worden gevolgd door soortgelijke acties in andere gebieden in Indonesië. Het parlementslid Moh. Yamin verklaarde in een onderhoud met de correspondent van het A.N.P. in Djakarta, dat „het niet uitge sloten is, dat de opstand door andere acties zal worden gevolgd, zelfs In West-Java". hept met lust naar macht, om de lei ding van het land over te nemen. Kolonel Simbolon, de territoriaal commandant van Noord- en Midden- Sumatra, heeft bekend gemaakt, dat Noord-Sumatra zich heeft afgeschei den van de centrale regering en niet langer het kabinet Ali Sastroamidjojo erkent. Zoals bekend, heeft luitenant-kolo nel Hhmad Hussein donderdag het be stuur over de provincie Midden-Suma- tra overgenomen. Kolonel Simbolon deelde ter moti vering van zijn besluit mede, dat hij tot het besef was gekomen dat niet langer kan worden gehoopt dat de po gingen van de centrale regering om verbetering in de binnenlandse toe stand te brengen, met succes zullen worden bekroond. Tijdelijk Hij noemde de „afscheiding" van Noord-Sumatra „tijdelijk". Zij was be doeld om de weg te banen voor eerlij ke lieden met een volkomen gevoel voor verantwoordelijkheid en niet be- Nasser neemt bestuur officieel over CAIRO, 24 dec. Reuter. De meeste militairen van de politiemacht der V. N. in Port Said zullen binnen twee dagen uit de stad worden teruggetrok ken en 'met grote snelheid' naar het gebied gaan, dat door de Israëliërs op het schiereiland Sinai is ontruimd. Een symbolisch detachement van het Egyptische leger is zondagmiddag de stad binnengetrokken. De V.N. heb ben de handhaving van de orde over gedragen aan de Egyptische politie en de V.N.-troepen zijn in hun kazernes gegaan. Grote menigten demonstreerden zondag in Port Said. Men riep: 'lang leve Nasser" en 'weg met Eden en Mollet'. Britse en Franse vlaggen wer den verbrand. President Nasser zal zich over en kele dagen naar Port Said begeven om de stad officieel over te nemen van de V.N.-troepen. Het Egyptische beheersorgaan voor het Suezkanaal heeft de loodsen, die het in dienst heeft, laten weten, dat zij zich gereed moeten houden om het werk te hervatn. 's-GRAVENHAGE, 22 dec. De re gering heeft de Tweede Kamer voor gesteld, de loongrenzen van een aantal sociale wetten te verhogen van 6000 tot 6900 gulden. Het betreft hier de in validiteitswet, de ziektewet, de zeeon gevallenwet 1919, de wet van 21 de- camber 1950, tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfondsen be sluit en de werkloosheidswet. Eerste paal voor ziekenhuis V.U. DEN HAAG, 24 dec. Op zaterdag 29 december hoopt minister Cals de eerste paal te slaan van het ziekenhuis van de medische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. De opdracht tot het ontwerpen der plannen voor het ziekenhuis werd in januari 1953 aan de architecten ir. A. Rothuizen te Middelburg en Joh. H. Groenewegen te Amsterdam gegeven. Het ziekenhuis zal ongeveer 700 bed den tellen. DE BILT ZEGT: Wat meer wind Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen- of sneeuwbuien. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige oostelijke wind. Mid- dagtemperaturen om het vriespunt Dat zich na Midden-Sumatra ook Noord-Sumatra heeft afgescheiden heeft, zoals in Djakarta is vernomen, de centrale regering geschokt. In de beide provincies liggen veel onderne mingen en olievelden. De Indonesische regering heeft zon dag kolonel Simbolon, bevelhebber in Noord-Sumatra, die de macht in die provincie heeft overgenomen, ontsla gen. AMSTERDAM, 22 dc. De heer d'Ailly heeft zaterdag in een bijzon dere raadsvergadering afscheid geno men als burgemeester van Amster dam. Hem werd de gouden eremedalje van de stad Amsterdam overhandigd. Tal van toespraken werden gehouden. De raad bood de scheidende burge meester een historische platenatlas aan. DEN HAAG, 24 dec. Diverse be drijven hebben zonder vergunning van het ministerie van economische zaken de prijzen van enkele artikelen ver hoogd. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat verwacht kan worden dat binnen enkele dagen voor een aantal artikelen prijsmaatregelen zullen wor den afgekondigd. Een onbekende heeft kans gezien een woning aan de Hilleweg te Rot terdam binnen te komen en een be drag van f 2500 weg te nemen. De be woners waren naar de kerk. Abdulgani officieel „verdacht" DJAKARTA, 24 dec. ANP.. De Indonesische procureur-generaal Sup- rapto heeft zaterdag in een schrifte lijke verklaring bekend gemaakt, .dat er voldoende gronden zijn om de mi nister van buitenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, ervan te 'verdenken' dat hij betrokken is bij een crimineel de lict. Praag meldt spionagegeval PRAAG, 23 dec. (Reuter). Het Tsjechoslawaakse ministerie van bin nenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat een niet met name genoemde Tsjech heeft bekend, sinds 1952 voor de Franse ambassade te Praag te heb ben gespioneerd. De Franse agent, die pas later een lid van het Franse ambassadepersoneel bleek te zijn, had inlichtingen ge vraagd over de „stemming" in het land. Ook had hij om economische, po litieke en militaire gegevens verzocht. Op oudejaarsavond, maandag 31 december, zal mr. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, kort voordat men de twaalf klokslagen zal horen van de Dom te Straatsburg, een korte radiotoespraak houden. Waar is de vreemde ster die flonkert als kristal, en feilloos vóórgaan zal als vele eeuwen her? Ik zie de herders niet, noch koningen van ver gedreven door een ster of door een hemels lied. En waar is thans de stal, doel van de lange reis, opdat ik eerbewijs de Koning brengen zal? De ster hernam haar baan, de stal werd relikwie; men zegt er: „Kom en zie", maar 't Kind tref ïk niet aan, Dit is de smartennacht van 't niet ontbloeid geluk: een lieve droom breekt stuk in een vermoeide klacht. Is Jezus slechts een waan, dat ik Hem ijdel zocht; ben ik zo verre tocht dan tevergeefs gegaan? Dit is het grote uur van Gods paedagogiek, 't bankroet der romantiek waarmee ik mij ommuur. God stoot de muur omver, Hij heeft een sterke hand. De nacht wordt transparant: ik zie de Morgenster. JAC. LELSZ. DEN HAAG, 22 dec. Het ge beurt nu eenmaal vaak bij ons, kleine, domme mensen, dat we de dingen bekrompen en egoïstisch zien, dat we voor onszelf meer wensen en verwachten dan voor anderen, dat we voor onszelf op iets anders, op een bijzondere ze gen, op een wonder hopen in de letterlijke zin van het woord. Al dergelijke gevoelens nu, die klein en weinig Christelijk en daarom zo menselijk zijn, krijgen ieder jaar bij het vieren van Jezus' ge boorte een kans getoetst te worden aan het wonder van de Kerstge schiedenis met zijn blijde bood schap. Deze woorden sprak Prins Bern hard zaterdag tijdens de viering van het kerstfeest voor het perso neel van het koninklijk gezin in het koetshuis van het koninklijk paleis te Den Haag. De prins vervolgde, dat, als het Kerstfeest waarlijk wordt beleefd, wij min of meer gedwongen worden ons hart te openen. Dan wordt de juiste weg bijzonder sterk verlicht. De kribbe is echter niet denkbaar zonder het kruis der verzoening. De verkondi ging van de geboorte van Christus, die ons het evangelie bracht is alles wat wij nodig hebben." Koningin Juliana had tevoren het Kerstevangelie gelezen. Samenzang, muziek en opvoering van een Kerst spel completeerden het programma. 's-GRAVENHAGE, 24 dec. H.M. de Koningin zal op Eerste Kerstdag 13.00 uur per radio over beide zenders een kerstboodschap uitspre ken. Zes personen zijn zondag om het leven gekomen en negen verkeren in ernstige toestand als gevolg van een brand in een ziekenhuis te Minnea polis in de Amerikaanse staat Minne sota. De brand is ontstaan tengevolge van kortsluiting van lichtjes in een kerstboom. Gevolg van gebrek aan brandstof BOEDAPEST, 24 dec. (Reuter). Talrijke grote fabrieken in geheel Hongarije hebben als een gevolg van gebrek aan brandstof hun poorten moeten sluiten, waardoor duizenden arbeiders zonder werk zijn gekomen. De helft van de 84.000 mijnwer kers uit uitgeweken. De mijnwerkers, die op het werk zijn teruggkeerd, hebben uit erkente lijkheid voor hun „trouw" gratificaties voor een totaal van zes miljoen forint gekregen. Kardinaal Mindszijty, de primaat van Hongarije die zijn toevlucht in het ge bouw van de Amerikaanse legatie heeft gezocht, ontving een priester die hem de biecht afnam. De bejaarde moeder van de kardinaal, die buiten Boedapest woont, zou zijn uitgenodigd de primaat met Kerstmis een bezoek te brengen. Premier Kadar zou pogen de basis van zijn kabinet te verbreden, door enige niet-communistische medestan ders in de regering op te nemen. De macht zou echter moeten blijven be rusten bij de communisten. Britse advocaten mogen niet naar Hongarije Vier Britse advocaten, die tevens lid zijn van het parlement, krijgen van de Hongaarse regering geen toestemming de processen tegen verzetsmensen bij te wonen. TSJOU EN LAI NAAR DE SOWJET-UNIE LONDEN, 24 dec. (Reuter). Pre mier Tsjou en Lai van China heeft een" uitnodiging van de Sowjet-regering om begin januari van het volgend jaar een vriendschapsbezoek aan de Sow- jet-Unie te brengen, aanvaard. De uitnodiging was gedaan om de 'broederlijke vriendschap en samen werking* tussen beide landen verder te verstevigen. John tot vier jaar veroordeeld KARLRUHE, 22 dec. (Reuter). Otto John, de voormalige chef van de Westduitse veiligheidsdienst, is te Karlsruhe tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld wegens verraderlij ke vervalsingen gepaard gaande met samenzwering tegen de regering. Een jaar voorarrest wordt op de straf in mindering gebracht. DEN HAAG, 24 dec. Bij Konink lijk Besluit zijn benoemd tot substituut officier van justitie in het arrondisse ment Middelburg mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop en mr. Th. Lebret beiden ambtenaar van het O. M. al daar. o Zes Apeldoornse belhamels, die het publiek met rotjes bestookten, 'hebben een nacht op het politiebureau moeten doorbrengen. MIDDELBURG, 22 december. Zullen de Ambonezen allen leden van de Partai Nasional Maluku Selatan die onder politie bewaking in het kamp te Westkapelle zijn geconcentreerd en maar zeer sporadisch de gelegenheid krijgen het kamp te verlaten, tot het bittere einde blijven vasthouden aan hetgeen zij zien als hun heilig recht en hun onwrikbaar beginsel? Zullen zij dus dit stellen boven het leven en het lot van hun vrouwen en kinderen? Deze benauwende vraag dringt zich met alle klem op aan ieder, die kennis neemt van hun pertinent weigerachtige houding om de bekende zelfverzorgings- regeling te accepteren en van de toestanden, die als gevolg daarvan in het woonoord zijn ontstaan. Waar honger wordt geleden door de kinderen vanwege het ideaal van de ouders. Zaterdag deden wij reeds enige me dedelingen over een medisch onder zoek, dat is ingesteld en dat moet uit wijzen, of de kinderen in een zodanige conditie verkeren er zijn er onge veer 120 dat de bittere maatregel van ontzetting uit de ouderlijke macht noodzakelijk zal zijn. Bitter, maar voor het behoud van deze onschuldige kleinen, die het niet kunnen helpen, dat hun vaders in een schier onoplos baar conflict zijn gewikkeld met de Nederlandse regering, het enig moge lijke. Men weet het: de zeer kleine groep van de P.N.M.S. is de enige, die de zelfverzorgingsregeling heeft alge wezen en het lijden van honger ver kiest. Zij wenst zich niet te assimileren in de Nederlandse gemeenschap, be roept zich erop op dienstbevel in mili taire status naar ons land te zijn geko men en wenst overeenkomstige behan deling, alsmede terugkeer naar Ceram om aan de vrijheidsstrijd deel te ne men. HET MOGELIJKE GEDAAN Het provinciaal interkerkelijk comité voor geestelijke en cultuerele zorg der Ambonezen heeft in de af gelopen maanden al het mogelijke gedaan om in de onhoudbare situatie verandering te brengen. Er zijn con ferenties geweest met ministers en gesprekken met leiders van de P.N. M.S., er wordt op allerlei manieren getracht het spook van de honger te verdrijven. „Wij mogen als kerken ons niet ont trekken aan dit maatschappelijke werk om te helpen waar geen helper is", zo verklaarde ons ds. W. J. Meister, die voorzitter is van genoemd comité, dat zich niet met de politieke kant van deze kwestie wil bemoeien, maar het als zijn onontkoombare taak ziet deze mensen in nood te steunen en te hel pen. Toen enige maanden geleden de moeilijkheden begonnen met de strooptochten om levensmiddelen rond de woonoorden aan de Middelburgse Nadorstweg en te Westkapelle en dien tengevolge een groot aantal Ambone zen werd gearresteerd en later veroor deeld, stond het comité dat door zijn arbeid van zes jaar onder de Am bonezen een groot vertrouwen had verworven voor de vraag wat voor de gezinnen gedaan moest worden. Het bleek o.m., dat de kinderen uit het kamp Westkapelle niet naar school gingen, maar van nood kon toen nog niet gesproken worden. Er was nog een bedrag van een 17000. in de partijkas, dat gebruikt kon worden. GEEN DEMONSTRATIES MEER In gesprekken met één der gearres teerde leiders, Siwalette, in het Mid delburgse Huis van Bewaring, bleek, dat hij bereid was na zijn invrijheid stelling contact op te nemen met het interkerkelijk comité over wat er ver der diende te geschieden. Van nieuwe demonstraties e.d. wilde hij afzien. Het hem voorgelegde dringende verzoek zich aan de regeling te onderwerpen en dan eventueel tegen de Nederland se staat een procedure aanhangig te maken werd echter niet ingewilligd. Hij was wel voornemens contact op te nemen met de „eigen regering", n.l. die van de Republiek der Zuid-Moluk- ken, i.c. de vertegenwoordigers in Ne derland. Op de dag vóór die der invrijheid stelling kwam het bericht, dat Siwa lette met drie andere P.N.M.S.-leiders (o.w. Marwa) naar het Huis van Be waring in Den Haag zou worden over gebracht. Ds. Meister verkreeg toe stemming het viertal daar te bezoeken. Uitvoerig is met hen gesproken, maar de zo gaarne verkregen mededeling, dat Siwalette c.s. er geen bezwaar te gen hadden, dat de bewoners van het kamp Westkapelle hulp van het comi té mochten aanvaarden, werd niet ge geven. Men beschouwde dit ais een ver zwakking van het eigen standpunt ten opzichte van de regering. Bovendien gold het ook andere kampen en in de derde plaats kon geen beslissing wor den genomen, omdat de vijf overige bestuursleden van de P.N.M.S. niet ge raadpleegd waren. In een volgend gesprek (op 26 no vember j.l.) was er een niet onbelang rijke verandering: de vier leiders on dertekenden eigenhandig een verkla ring voor de minister van justitie, waarin bij beloofden zich te zullen onthouden van onwettige handelingen en demonstraties en zich bereid ver klaarden te onderhandelen met de re gering op voorwaarde, dat deze gedu rende de periode van onderhandelen voor hun gezinnen zou zorgen. Men behield echter volledig het standpunt ten aanzien van de militaire status e.d. Met deze verklaring is ds. Meister naar minister Samkalden gegaan, die vergezeld was van de directeur-gene raal van politie. De minister echter achtte de ver klaring van nul en gener waarde en voelde er niets voor een onderhande- De Russen trekken militairen terug uit Hongarije. Naar verluidt willen zij eenzelfde gedragslijn volgen als in Po len, waar gemotoriseerde eenheden zijn gedetacheerd. DAMASCUS, 24 dec. (Reuter). De Syrische militaire openbare aankla ger heeft zaterdag 47 Syriërs, o.w. oud president Sjlsjakli, beschuldigd van samenzwering op aanstichting van En geland, Frankrijk en Irak, om het hui dige regime in Syrië omver te wer pen en van het land een werktuig van het imperialisme te maken. De beschuldigden zullen voor een. militair gerechtshof verschijnen. Het proces zal openbaar zijn. EDE, 22 dec. Een uit vijf perso nen bestaand Hongaars gezin, dat op 4 november vluchtte uit Komlo, in het industriegebied bij Pecs, is geadop teerd door de militairen van hoog tot laag van de luchtdoel-artillerieschool in Ede. Het gemeentebestuur van Ede had een nieuwe woning beschikbaar ge steld, die reeds door de militairen in alle vertrekken was gemeubileerd, ge stoffeerd en verder ingericht. Zelfs een versierde Kerstboom met geschenken voor ieder gezinslid, wa« aanwezig. Tenslotte hebben de militairen ook nog geld bijeengebracht om voor on beperkte tijd te voorzien in het levens onderhoud van de familie. Minister Hofstra meent dat het publiek liever zilveren dan papieren guldens heeft. Koningin Juliana heeft een Hon gaars studentencentrum in Zeist be zocht. 9 De Egyptische minister van bui tenlandse zaken heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties la ten weten, dat Egypte nooit zal toe stemmen in afstand van het gebied van Gaza. In Nicosia zijn zaterdag zes Grieks-Cyprische jongemannen tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens het bezit van wapens en ontplofbare stoffen. Een Hongaarse vluchtelingenge zin heeft in Amsterdam een woning betrokken. Een warenhuis schonk het meubilair. De Syrische regering Is zaterdag afgetreden. In Japan is een nieuw kabinet ge vormd. 9 Het winkelpersoneel mag in de Kerstweek werken op de z.g.n. vrije halve dag, mits in de maand januari een extra halve dag vrijaf wordt ge geven. 9 De Sowjet-Unie heeft in Siberië een proef genomen met een kernwa pen van een geheel nieuw type. Doordat een plastic slang van een oliekachel doorbrandde, is in een Utrechtse woning brand ontstaan. De bewoners konden bijtijds het pand laten Een caféhouder in Rotterdam zag 's avonds dat er 'n man in zijn slaap kamer rondscharrelde. De insluiper ging op de vlucht, doch werd op straat aangehouden. Hij had slechts kans ge zien de wekker van het nachtkastje te pakken. 9 Tengevolge van een wolkbreuk is de plaats Passaquatro, in het zuiden van de Braziliaanse staat Minas Gerais overstroomd. Het aantal doden en ver misten wordt op veertig tot vijftig ge schat. 9 In Buenos Aires is zaterdagnacht een clandestiene vakbondsorganisatie ontdekt, die door de Argentijnse com munistische partij geleid werd. Veer tien bestuursleden van de organisatie zijn gearresteerd. Bij een razzia, die de politie in Noord-Ierland heeft uitgevoerd, zijn circa 50 leden van het Ierse republi keinse leger in hechtenis genomen. Aan de kust van een Deens eiland is een houtsnijwerk, dat Christus in de stal van Bethlehem voorstelt, aange spoeld. Dit werk van een Duitse hout snijder was met de in 1952 vergane 'Flying Enterprise' naar Chicago ge stuurd. Het is aan de houtsnijder te- (Vervolg op pag. 8) ruggegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1