Van een handleiding met tabellen in kleuren en soorten.... JW M Een fraaie Italiaanse partij aar u bent nog niet volledig geïnform eerd Voortzetting uitbetaling voorschotten gevraagd FLITSEN Vonnissen in Hongarije Hl „Prawda" heelt nieuwe hoofdredacteur Kritiek op Slowaakse schrijvers Wereldbank leent Indische staalfabriek OPLOSWEDSTRIJD DE LETTERS Zaterdag 22 december 1956 /.KEllWSCH PAGBi AD pagina 9 Loonbelasting en sociale verzekeringen" De door het ministerie van fi nanciën uitgegeven handlei ding voor de werkgevers, on der de titel „Loonbelasting en sociale verzekeringen", uitgaaf december 1956, heeft het karakter gekregen van een zeer vriendelij ke, niettemin instructieve brief. Een brief van 32 kantjes, onder verdeeld in 30 hoofdstukken. Een opschrift als: zeer geachte werk gever, alsmede een ondertekening voorafgegaan door: met de meeste hoogachting, ontbreken, maar dit doet geen afbreuk aan de wèlwil- lende toon van het geheel. Natuurlijk komt er meermalen in voor U is verplicht, U moet, doch dit vloeit voort uit de bepa lingen der dwangwetten die wor den toegelicht in deze handleiding. In de inleiding wordt vertrouwen uitgesproken in het verlenen van volle medewerking. Deze herdruk was nodig geworden voor de invoering der algemene ouderdomswet. (A.O.W.). Hiermee krijgen de werkge vers te maken, voorzover ze straks ver plicht worden de premie voor die wet op het loon in te houden. Deze inhoudingen zijn gemakkelijk af te lezen van nieuwe tabellen, die van 1 januari a.s. zullen gel den en die door de inspecties der belastin gen beschikbaar worden gesteld. ^ier soorten Op bladzijde 23 maken we kennis met vier soorten van tabellen, n.l. (witte) coördinatietabellen, (groene) gewone ta bellen voor verzekerden A.O.W., (rose) gewone tabellen voor verzekerden A.O. W. met premiereductie en (gele) gewone tabellen voor niet verzekerden A.O.W. Het voordeel, dat deze tabellen op leveren is, dat de werkgever niet behoeft te plussen en minnen over Ingehouden premies sociale verzekeringswetten, kinderbijslagrechten en aftrek premie A.O.W., omdat bij het opstellen van deze tabellen met al deze factoren rekening is gehouden. Dit alles is in deze handleiding breed voerig toegc .icht en met voorbeelden ver duidelijkt. Voor werkgevers, die zelf hun loonadministratie bijhouden, een kluifje om van te smullen. Behalve de hier genoemde tabellen zijn «r nog meer soorten, zoals voor losse ar beiders, voor deelvlssers en voor zeeva renden. Ingewikkelde puzzle Ondanks de vriendelijke en duide lijke toelichting in deze 32 bladzijden verwerkt, moesten we nog voor het einde bereikt was, de verzuchting sla ken. dat ons leven toch wel een zeer ingewikkelde puzzle is geworden. Als de werkgever op het einde van de werkweek tegenover zijn arbeider staat en beiden het eens geworden zijn over v«t krachtens collectieve overeenkomst of verbindende loonregeling met of zonder een rijtje toeslagen verdiende loon, dan gaat het erom, wat daar van af moet voor de raad van arbeid, de bedrijfsvereniging en de fiscus. Welnu, even een compact gedrukt boekje doorlezen van 32 bladzij den en u kent de verplichtingen van de fiscus. Voor de raad van arbeid en bedrijfs vereniging gelden aparte voorschriften, ln de vorm van beknopte mededelingen De salarissen der hogere ambtenaren 's-GRAVENHAGE, 21 dec. Het ambtenarencentrum heeft zich, naar aanleiding van de moeilijkheden rond de salarisverhoging der hogere ambte naren, met een adres tot de leden der Tweede Kamer gewend. O.m. wordt de aandacht gevraagd voor de situatie, ontstaan door het besluit der regering om de betaling bij voorschot van de aan de hogere ambtenaren toegekende salarisverhoging over de maanden sep tember t/m december stop te zetten. Hoewel het ambtenarencentrum aan deze verhoging niet heeft kunnen me dewerken op grond van de beperkt heid der voorstellen, is het wel van mening, dat de effectuering van de maatregel, nu de regering tot haar doorvoering heeft besloten, zo spoedig en zo billijk mogelijk dient te geschie den. De uitbetaling bij voorschot over genoemde maanden voor 1 januari a.s. had mede plaats op aandringen van de organisaties van overheidspersoneel, daar betaling na deze datum belang rijke fiscale nadelen voor betrokkenen ten gevolge heeft. Nu de uitbetaling is stopgezet op een moment, dat velen de verhoging reeds hadden ontvangen, doet zich de situa tie voor, dat de één niet en de ander wel getroffen wordt door een zwaar dere belastingheffing. Deze ongelijk heid in behandeling komt onbillijk voor. Men dringt er dan ook bij de Ka mer op aan de regering uit te nodigen maatregelen te nemen, dat niet een deel der betrokenen financieel nadeel zal ondervinden van de stopzetting der vbotbetaling. BORSSELE Jaarvergadering. De M.V. „Tryfosa" en de J.V. „Calvijn" hielden dezer dagen hun jaarvergadering. Inleidingen werdén ge houden. Ook werden gedichten ten gehore gebracht. over afhoudingspercentages. Trouwens in meergenoemde handleiding komt heel wat wijsheid voor, die meer het verzeke- rlngs- dan het fiscale vlak raakt. Wél en niet Behalve over de begrippen: premie, verzekeringsplicht, werkgever, aangeno men werk, werknemer, enz. kunt u ook lezen wat wèl loon en wat geen loon is, over fooien en loon in natura, over de u*t de socia'e sector loonwaarde of geldswaarde van warme maaltijden, koffiemaaltijden, zomede van de eerste maaltijd op de dag, ontbijt ge naamd Het is mogelijk, dat u als werkgever er toch niet uit komt Gezien de uitgebreid heid en ingewikkeldheid der stof is dat zelfs zeer waarschijnlijk, welnu, ook daar voor is een remedie gegeven, dat staat zelfs voorop in deze handleiding en wel met devolgende woorden; „Indien u in de praktijk op moeilijk heden stuit, kunt u uiteraard altijd na dere inlichtingen vragen. Deze worden voor de loonbelasting en de premie A. O.W. verstrekt door de inspecteurs der belastingen, voor de ongevallenwet door de raden van arbeid, voor de land- en tuinbouwongevallenwet door de raden van arbeid of door de bedrijfsvereni ging en voor de overige sociale verze keringswetten door de bedrijfsvereni ging, waarbij u is aangesloten." Wie was die man ook weer? Wij hebben even met de ogen geknip perd. Wie was de man ook weer, die voor het brede terrein van de arbeid, de sociale verzekering inbegrepen, zowel voor de werkgever als de werknemer, één kan toor wenste? O, ja, dat was Talma, minis ter van 1908 tot 1913. We zijn wel ver van dat ideaal afge raakt. Ondanks de coördinatiewet en de vele goede woorden aan het begrip unificatie gewijd. Wij mopperen er niet meer over en aan vaarden gelaten deze toestanden in ons verambtelijkt en gespecialiseerd leven. Wfi zijn dankbaar voor 32 bladzijden handleiding fiscale en sociale verzeke ringslee tuur, ook al zijn we daarmee nog niet volledig geïnformeerd. Handleiding plus gekleurde en onge kleurde tabellen zijn gratis verkrijgbaar. Dank u. WENEN, 21 dec. (Reuter) Radio-Boedapest meldt, dat twee mensen, die wegens terreur en on wettig wapenbezit ter dood waren veroordeeld, zijn terechtgesteld, na dat de presidentiële raad hun verzoek om gratie had afgewezen. Het zijn Perenc Gobor en Jozsef Mindszer. De doodvonnissen van drie anderen zijn door de presidentiële raad veranderd in levenslang. Een 17-jarige jongen is tot zeven jaar veroordeeld wegens het bezit van een machinegeweer. Groep A (gevorderden) Frobleem 8 A m ^ÜP wk sss ÜP m 1m m w, w> w up up m s s Groep A (gevorderden) Probleem 8 A: Zwart 8 schijven op: 11, 12, 17, 22, 24, 30, 32, 35. Wit 8 schijven op: 26, 33, 36, 40, 41, 43, 44, 50. Wit speelt en wint. Groep B (beginners) Probleem 8 B Hl WÊ «JJ 9f iü mz. m9mwf 'mw WüWbïM HP HP mm mwFmm Groep B (beginners) Probleem 8 B; Zwart 7 schijven op: 8, 8, 18, 21, 22, 27, 35. Wit 7 schijven op:31,36,37,38,39,40,45. Wit speelt en wint Oplossingen gaarne voor 5 jan. 1957. Onze vorige problemen Stand 7 A: Zwart 15 schijven op: 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 17, 20, 24, 30, 34, 39, 40, 44. Wit 15 schijven op: 18, 22, 23, 26, 27, 28, 32, 33, 38, 38, 41, 42, 45, 47, 50. Stand 7 B: Zwart 6 schijven op: 2,3,5,8, 9, 10, 15, 18, 23. Wit 10 schijven op: 12, 17, 20, 21, 24, 27, 31, 33, 39, 42. Beide problemen: Wit speelt en wint. Oplossingen aan J. Strooband, N. O. straat 42, Middelburg voor 29 dec. a.s. De oplossingen Probleem 4 A: Van dit probleem zijn enkele oplossers de dupe geworden van de schijnoplossing, die de auteurs J. J. v. MOSKOU, 21 dec. (A.F.P.) Paval A. Satiokof is benoemd tot hoofd redacteur van de „Prawda", het or gaan van de Russische communisti sche partij. Hij volgt Sjepilof op, die thans minister van buitenlandse za ken is. Satioekof is de naaste mede werker geweest van de vorige hoofd redacteur Sjepilof en is reeds acht jaar aan de „Prawda" verbonden. Hij is een deskundige op het gebied van de binnenlandse politiek. Uit bevoegde kringen is evenwel vernomen, dat Sjeplof in feite het oppertoezicht blijft behouden op het blad, vooral wat betreft kwesties van buitenlandse politiek. Pospelof, de lei der van de afdeling agitatie en propa ganda van het presidium van het centrale comté, zou het oppertoezicht bij de „Prawda" over de zaken van binnenlands beleid hebben. Toi en van Prooyen erin verwerkt hebr ben. Zij geven aan, na wit 4842 (38 43) 42—37 (31 x 42) 47 x 49 (23—28) 49— 43 (2832) Dit is fout, want (3540) is remise! Speelt U maar na. De enige goede oplossing is als volgt: 35—30 (24 X 35) 23—19 (14 X 23) 25 X 12 W 'V€RSTAnD PRAAG, 20 dec. (A.F.P.) Een deel van de Slowaakse communistische schrijvers is, als gevolg van „tenden tieuze invloeden" uit Warschau en Boedapest, begonnen zich van de partij te „desolidariseren" in plaats van haar te verdedigen, zo heeft de secre taris van het centrale comité van de Slowaakse communistische partij, Ba- cilek, verklaard. „Wij hebben geduld genoeg om de schrijvers ervan te overtuigen, dat wij hun scheppende vermogen niet willen beperken of hun de beste manier van schrijven willen voorschrijven", aldus Bacilek, „maar van hun kant moeten zij begrijpen, dat wij niet alles wat hun door het hoofd gaat publiceren zullen. Zo min als men mislukte werk stukken verkoopt, kan men onbruik bare literatuur publiceren." NEW DELHI, 21 dec. (I.I.S.) De Wereldbank heeft een lening van 20 miljoen dollar verstrekt voor de financiering van Indische deviezenuit- gaven ten behoeve van de uitbreiding en modernisering der staalfabrieken van de Indische ijzer- of staalmaat- schappij te Boernpoer. Door de uitbreidingen zal de staal- capaciteit van de fabrieken worden verhoogd van 700 tot 800.000 ton per jaar. Het gehele project zal 150 mil joen rupees kosten. De lening wordt gegarandeerd door de Indische regering. De Indische ijzer- en staalmaatschappij ontving in 1952 van de Wereldbank een eerste lening ten bedrage van 31,5 miljoen Redacteur: J. J. Joosse, Hertshoornstr. 6, Bergen op Zoom. Hier volgt een buitengewoon mooie partij', welke werd gespeeld door de heren L. en R.; een Italiaansche partij, die lang gelijk opgaat. Zwart komt dan door een verkeerde zet „gedrongen" te staan. Wit krijgt aanval, maar zwart weert zich geducht en het ziet èr werkelijk naar uit, dat zwart gaat winnen, maar wit heeft verder gekeken en zegeviert met een mooi slot. Wit: L. Zwart: R. Italiaanse h. 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8— c6; 3. Lflc4, Lf8—c5; 4. d2—d3, Pg8 —f6; 5. Lel—e3, Lc5—b6; 8.. Pbl—c3, d7d6; 7. h2—h3, (meer gebruikelijk is De2. De tekstzet voorkomt het las tige Lg4). 7Pc6a5; 8. Lc4—b3, Pa5xb3; 9. a2xb3, Lc8e6; 10. Pc3a4, (dwingt tot ruil op e3 waardoor Wit 'n sterk centrum krijgt). 10Lb6xe3; 11. f2xe3, c7c6; 12. Pa5—c3, Dd8—e7; 13. g2g4, (het waarom is niet erg duidelijk. Zwart gaat toch lang roche- ren). 13a7—a6; 14. d3—d4, 0-0-0 15. d4d5, Le6d716. 94—g5, Pf6— e8?(het Paard had beter gedaan naar g8 te gaan. Nu staat Zwart erg ge drongen. WIT BLIJFT AANVALLEN 17. Pf3d2, c6c5; 18. Pd2—c4, h7 h6?(niet sterk. Zwart ziet geen ge vaar). 19. Ddlh5, Th8—f8; 20. g5xh6, Tf8h8; 21. h6xg7, Th8xh5; 22. g7— g8D, Th5xh3; 23. Thlxh3, Ld7xh3; Materieel staat het nu gelijk. De Zwar te stelling is nog steeds gedrongen, terwijl de Witte aanval niet vermin dert). 24. Pc3b5?, (Op ab5 volgt Ta8t Kd7; Dd7f mat). 24Dc7—e7; 25. Dg8h7, Lh3g4; 26. Pb5—a7f, Kc8— b8; 27. Talxab!, (mooi. Op ba6 wint Pc6t). 27Pe8c7; 28. Ta6—a5, De7—f6; (dreigt Df3). 29. Dh7—hl, (11—17 gedw.) 12 X 21 (16 X 38) 48—42 (38—43) 45—400 (35 X 44) 50 x 48 (23— 29) 48—43 (31—37 gedw.) 42 X 31 (29—34) 31—27 (34—40) 43—39 (40—45) 47—41 (45 50) 4136 en wint. Een goede oplossing mochten we ont vangen van: Domburg: L. Trielfer, J. v. d. Meulen. Aagtekerke: S. Blaas, F. Blaas. Middelburg: M. F. de Jonge, J. L. Stroo band, A. P. Walraven, P. Walthuls, C. M. v. Rijswijk. Koudekerke: I. Vinke. Vlissingen: W. Heijdra, N. Corstanje, L. Goedbloed, P. Goedbloed, O. Hellinga, P. Maas, C. M. v. Poelje. Llzendijke: Joh. de Smet. Serooskerke: G. de Jager. Goes: C. de Klerk, H. J. Masselinck, C. v. Biemen, J. Mange, J. A Ingelse. Waarde: M. Sinke, A A. v. d. Weele. Krabbendijke: E. Hennektj. Nieuwerkerk: J. Blaas. Nieuwdorp: P. Deurloo. St. Laurens: Lein Davidse, B. Verburg, L. Davidse. Souburg: A. v. Sorge. Bergen op Zoom: W. Dommisse, F. H, Kievit. Willen de oplossers van 6 A, voorzover dat nog niet is geschied, in de stand zwart: 26 en 32, wit: 34, 42 en dam op 33, de winst aantonen op 2631 van zwart? Steeds de langste verdediging voor zwart spelen! B.-opiossers De oplossing van probleem 4 B, af komstig van de heer Corstanje, luidt als volgt: 21—17 (22 X 11) 29—23 (18 X 29) 37—32 (28 X 37) 47—42 (37 X 48) 39—34 (48 X 30) 25 x 3 (11—17 A) 3 X 26 (15—20) 26— 42 (26—25) 42—18 (16—21) 48—43 (21—26) 4318 wint. (A 16—21) 3 X 26 (15—20) 26—42 (20— 25) 42—48 (11—17) 48—39 (17—21) 39— 4348 wint. We ontvingen goede oplossingen van: Vlissingen: J. Ovaa, E. L. Verschoor, J. Koole, A. C. Snel, B. v. Hoven, J. C. Nijs- sen. Souburg: H. de Vlieger. Grijpskerke: L. Bimmel, A. Geldof. Middelburg: A. Walraven, C. v. Rijswijk. Serooskerke: L. Adriaanse. Aagtekerke: L. de Visser Az. Oostkapelie: S. de Visser. Goes: K. Sinke. Kapelle: P. Westveer. Nieuwdorp: R. Deurloo. Wemeldinge: Jac. Hoogesteger. Krabbendijke: J. v. Iwaarden, Jac. v. Iwaarden. Amsterdam: J. Baayens. Bergen op Zoom; J. Blok. Td8h8; 30. Dhl—fl, Lg4—f3; (Wit schijnt verloren, de dreigingen Thl en Dh4 lijken dodelijk) 31. Pc4—b6!, (op Thl wint nu Pd7t). 31Df6—h4f; 32. Kei—d2, Dh4—g4; 33. Dflxf3ü, ('n schitterend slot). 33. Dg4xf3, 34. Pb6 d7f, Kb8a8; 35. Pa7—c6f, Pc7—a6; 36. Pd7b6f mat. De twee nieuwe problemen luiden als volgt: Groep A (Gevorderden) Probleem 2A. f 9 Wit: Kc5Pe8, pion f7. Zwart: Kf8, pionnen d4 en e3. Wit begint en houdt remise. Groep B (beginners). Probleem 2B. ■f Wit:"Ke8, Dd8, Tc6, pi. a6, b-, d6, f5. Zwart: Ka7, Ta8, Pb8, Pd7, pi. f6. Wit begint en geeft mat in twee zetten. Oplossingen in te zenden onder vermelding in welke groep voor of op uiterlijk 4 januari 1957. Oplossingen: Probleem 1 A (voor gevorderden): 1. Da5, Kd3; 2. Dd2, Ke4; 3. De3t of 1. Da5, Kd4; 2. Db4; of 1. Da5, Ke5, 2. Dc3, enz. Probleem 1 B (voor beginners): 1. Teh6 (sleutelzet). 13) „Ik ben Jane", zegt ze dan. Uw vriend zal mijn naam wel eens ge noemd hebben." Kees is volkomen verrast. Jan heeft zijn geheim steeds volkomen verzwegen, al voelde Kees, dat er een vrouw in het spel was. Later is wel uitgekomen, dat hij veel geld had uitgegeven bij zijn uitgaan. Dus dit is nu dat meisje. „Het gewetenloze slechte schepsel, zegt een harde stem in Kees' hart, het ellendige wezen, dat de schuld draagt van Jans mis stap. Een tegenzin komt in hem op nu hij haar daar ziet staan, ogen schijnlijk mooi en jong. Maar dan peilt zijn blik dieper en ziet hij de verwarring en de vreemde, schuwe blik. „Ik durf hier bijna niet komen", zegt ze en haar stem hapert. „Ik weet wel „zegt ze opeens woedend, „ik weet dat u mij haat en veracht Kees is niet in staat iets te zeggen. „Zie je wel u geeft geen ant woord! Ik ben een stuk vuil in de ogen van een fatsoenlijke jongen, dat weet ik best." Nu meent Kees toch te moeten pro testeren. „Ik ken u niet, en ik héb niet zul ke gedachten van een ander. Uw.." Maar ze valt hem in de rede: „Ik heb Jan vaak over u gehoord. U is iemand, die vanzelf op het goede paadje loopt, het kost u natuurlijk geen moeite. En daarom kunt u Ons dagelijks vervolgverhaal door Hein Kray iemand als ik alleen maar met min achting aankijken en vervloeken". Kees is geschokt. Is hij in de ogen van Jan zo'n farizeeër geweest, een vrome huichelaar, die laag neerzag op zijn medemensen? Hij strijkt met de hand over zijn voorhoofd. Ként hij het leven en daarom de verleiding niet? Het is waar, gaat het door hem heen, hij heeft niet veel neiging om de straat op te gaan, zijn werk ver vult hem helemaal en er is geen vrouw in zijn leven gekomen. Maar een ander laag achtenDoet hij dat werkelijk? Hij gelooft van niet. „Ik kom hier om iets te vragen", zegt het meisje, „misschien wilt u mij dat ene plezier toch doen?" Ze rommelt in haar grote tas en haalt een pakje te voorschijn, netjes in papier gewikkeld. Als u hem spreekt, wilt u hem deze cadeautjes terug geven?" Ze legt het pakje op de tafel eri daar ligt het, een blauwe vlek onder de lamp. Als hij beduusd er naar kijkt, is ze meteen de deur al uit. Vlugge stappen dalen de trap af. Lang zit hij voor zich uit te sta ren. Hij peilt zich zelf. Kent hij geen strijd? En is hij een afstotende hui chelaar? Een naam-Christen? HOOFDSTUK 8 Ramp in de mist Elke avond na het werk komt die vraag terug. Het maakt hem onrustig. Als hij voor het naar bed gaan in de Bijbel van Jan leest, stijgt steeds de herinnering op, die hem zijn le ven lang zal vergezellen. Het pad der rechtvaardigen is recht. Niet zitten in het gestoelte der spotters. Lust in des Heren wet. De oudste zoon uit de gelijkenis. Heer, wij hebben alles voor U opgeofferd, wat zal óns dan geschieden? Leert het Boek der boe ken dan de mensep om anderen een rad voor de ogen te draaien? Kweekt het bleke zelfingenomen lachjes op verwaten gezichten? Scheefhoofdigen en schijnheiligen, die de kat in het donker knijpen? Hij kan het niet ge loven. De Bijbel kweekt juist krach tige oprechte mensen, zonder eigen waan. Maar is hij zo'n vast karakter? Of komt het alleen maar, omdat hij de strijd en de verleiding nooit ge kend heeft? Als een Faust, vóór hij Gretchen zag? Hij schudt vermoeid het hoofd en verdiept zich in zijn werk. Maar uit al die boeken schijnen vragen op te stijgen, vragen, die nu plotseling in een ander licht voor hem komen te staan en een antwoord eisen. Geloof wat is geloof? Is hij een van de velen, die alles maar zo grifweg aan nemer., een van de massa, een -'an de kuddedieren? Bah! Hij balt zijn vuisten. Hij wil niet zo zijn! Er komt weer twijfel omhoog en een bitter zelfverwijt. Een lafaard is hij in elk geval wel. Heeft hij ooit een echt mannelijk ge sprek met Jan gehad en hem op het goede pad proberen te houden? Nee, de eigen rust was hem liever, hij zocht de vrede! Vrede, ja maar ten koste van de waarheid! En hij ziet nu opeens, hoe de wanhoop achter de brutale ogen van Jan leefde, als hij hem weersprak. Hij wou overtuigd worden. (Wordt vervolgd). B&tPiteAem Mystieke unie: God en mens, als weerklank van ['t profetenwoord. Doorbraak in 't afgelegen oord van de door God gestelde grens Bewaarde niet een vlammend [zwaard, Gods zioaard, de wegen naar de [hof? Stof zijt ge en ge zult tot stof vergaan en keren tot de aard'. De mens, hij wankelt naar de [dood van 't uur van zijn geboorte af. Wat rest hem dan een eenzaam [graf, en bij zijn leven wijn en brood? Maar door het wonder van dit Kind vangt voor de mens het wonder [aan. Met God mag hij zijn weg weer [gaan. Het Nieuwe Testament begint. Doorbraak in 't afgelegen oord van de door God gestelde grens. Mystieke unie: God en mens, als weerklank van ['t profetenwoord. Uit: „Gewijde Tocht" ANTHONIE STOLK Hel gebeurde op KERSTAVOND (vervolg van pag. 7) Kerstverhaal heeft vertelt en als ze allemaal een kop chocola met een stuk van de kerstkrans krijgen, zal hij haar z(jn cadeau geven. Hij kan bijna niet wachten tot het zover is, maar hij zingt uit volle borst al die mooie ver zen, waarvan hij de woorden precies kent, mee. Als vader het oude en mooie ver haal vertelt van het Kindje Jezus, dat in een stal werd geboren en van de ster van Bethlehem en van de engelen die bij de herders op het veld kwa men, zijn Joke en Robbie muisstil. Ze kennen het Kerstverhaal natuurlijk al lang. De juffrouw van de zondags school vertelt het ieder jaar en de meester op de gewone school... maar zoals vader kan verteilen en voorle zen kan niemand het! Als het verhaal uit is gaat moeder naar de keuken om de chocolade melk klaar te maken. Vlug springt Robbie op en hij holt naar boven. Want Jokes cadeau ligt in zijn ka- merkt naar Joke. Straks, als vader het mertje. Hij heeft de doos in het verste hoekje van zijn speelgoedkast gestopt, zodat niemand haar kon vinden. Zelfs moeder niet! Voorzichtig strijkt hij een klein kreukeltje uit het mooie papier en dan loopt hij langzaam en met klop pend hart naar beneden. Hij hoopt verschrikkelijk erg dat Joke vreselijk blij zal zijn met zijn verrassing, want hij vindt Joke het liefste en dapperste zusje van de wereld. Oh ja, ze heb ben natuurlijk wel eens ruzie, maar dat wordt altijd weer heel gauw bij gelegd Hij doet zachtjes de kamerdeur open en ziet dat ze met z'n drieën al op hem zitten te wachten. De dam pende koppen chocolademelk staan al op tafel en op moeders mooiste bord ligt een prachtige kerstkrans te wach ten om aan stukjes gesneden te wor den. Ze kijken alle drie een beetje verbaasd naar het grote pak dat Rob bie achter zijn rug probeert te houden, maar waarvan nog net aan iedere kant een puntje is te zien. Een beetje verlegen gaat Robbie naar Joke toe. Onhandig legt hij de doos op haar schoot en zegt: „Dit i» voor jou, omdat het Kerstfeest is. Ik heb het van mijn eigen geld ge kocht!" Zenuwachtig begint Joke aan de touwtjes te peuteren. Eindelijk heeft ze de doos open. Ze slaakt een kreet je van verrukking. „Wat leuk, wat leuk!" roept ze opgewonden, „een echt serviesje met alles erbij! Oh, Robbie, dank je wel, ik ben er reuze blij mee!" Robbi mompelt maar wat terug, zo verlegen is hij plotseling en hij gaat in een hoekje van de kamer op een stoel naar Joke zitten kijken, die de kopjes en de schoteltjes een voor een uit de doos haalt om ze nog eens goed te kunnen bekijken. Plotseling laat zij een van de plastic schoteltjes uit haar vingers glippen. Het schoteltje rolt een heel eind weg en Robbie wil al overeind springen om het op te rapen. Maar als hij naar Joke kijkt gaat hij pardoes weer zit ten. Ze heeft de doos op de tafel gezet en haar kruk gepakt. Heel, héél lang zaam hijst ze zich uit de grote stoel. Vader en moeder zijn allebei zo ver wonderd, dat ze helemaal vergeten om op te staan en haar een handje te helpen. Eerst houdt Joke zich met haar ene hand aan de rand van de tafel vast, maar dan Iaat ze die ook los. Wan kelend doet ze helemaal alleen een paar stappen en dan, halverwege tus sen de tafel en de kerstboom, glijdt ze op de grond. Ze huilt en ze lacht door elkaar. „Vader! Moeder! Rob bie!", roept ze. „Hebben jullie het ge zien? Ik liep zómaar, helemaal alleen." Ook over moeders wangen biggelen een paar tranen van blijdschap. Vader loopt naar Joke toe. „Meisje, mijn meisje", bromt hij met een rare stem, „wat is dat heerlijk, oh, wat ben ik dankbaar!" En Lij tilt Joke, die nu trilt van vermoeidheid, op en legt haar zachtjes op de bank. „Dat komt nou allemaal door jouw serviesje, Rob", zegt Joke zacht. Maar er is niemand die antwoord. Verwon derd kijkt Joke de kamer rond, waar is Robbie gebleven? En beneden op de tafel in de huis kamer staan drie koppen chocolade melk. Ze zijn nog helemaal vol, maar er ligt een klein vliesje bovenop, zó koud zijn ze geworden. En de kerst krans ligt nog steeds onaangeroerd op moeders mooiste bord....

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9