CJMV-Wolphaartsdijk 50 jaar, mijlpaal in dorpscultuur belangrijke Ümdm/md Egypte beschuldigt Irak van verraad aan Arabische zaak Herinnering aan roemruchte dagen toen Knuyt de lucht in ging ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Gouden jubileumviering mei feestavonden en herdenkingsdienst o. I. v. Ds. Mantz Experimentele avonden met radio en film k&c&tciffn „Brengen onder Britse invloedsfeer" „Pas op voor groot hulpprogram" HET GEBEURDE EEN KERSTVERHAAL ELLY BOER Oliebuisleiding van Ahaba naar Haifa? Kerstboodschap van President Eisenhower De puzzle in ons Kerstnummer Zaterdag 22 december 1956 WOLPHAARTSDIJK, 20 december. E EN HALVE EEUW C.J.M.V.-WERK in Wolphaartsdijk. Zeker, een jubileum, dat gememoreerd dient te worden. Wie echter de roemrijke historie van de Wolphaartsdijkse afdeling „Dient den Heere" kent, weet, dat dit gouden festijn tevens een culturele mijlpaal is voor het dorpsleven aldaar. Want de Wolphaartsdijkse C.J.M.V.-ers hebben hun taak altijd zeer breed gezien. Een stuk geestelijk werk, maar tegelijkertijd met een brok cultuurvorming. Daarvan getuigen de annalen van de vereniging: bibliotheek, leesportefeuilles, winterlezingen en zelfs pionierswerk op het gebied van radio, film en.... aviatiek. WAT DAT LAATSTE BETREFT, het is de heer J. Knuyt, die de dorps- primeur heeft weggesleept, toen hij tijdens een C.J.M.V.-uitstapje'naar Zeebrugge met een oud oorlogsvliegtuigje zijn „luchtdoop" onderging. Dit doortastende, ondernemende, typeert de heer Knuyt, die dertig jaar lang (19171947) als een bezielend voorzitter is opgetreden en het gouden ere- insigne van de bond dan ook mag ere mag dragen. Hij kan uren achtereen vertellen van die roemruchte dagen van weleer. „Ja, we waren nogal voor uitstrevend", zegt hij glunderend, „ik denk bijvoorbeeld aan die prachtige winterlezingen, waarbij wij bekende sprekers van heinde en verre lieten komen. Het ging echter boven onze financiële draagkracht, zodat we ermee zijn gestaakt". En zo kan de gouden C. J. M. V.-er vertellen van de jaren '20, toen een filmavond werd georganiseerd en spe ciaal iemand uit Rotterdam moest ko men om dit wonder te vertonen. Met kar en paard werd de goede man, ge wapend met een batterij grote acety- leenflessen voor de lampen, van het spoorstation te Goes gehaald. Radiogeknetter Ook de radio deed zijn openbare in trede in Wolphaartsdijk via deze jon- gemannenclub. Onder grote belang stelling werd, op 18 maart 1925, in de leerkamer van de Herv. kerk, de eer ste publieke radio-uitzending met veel geruis en geknetter ten gehore ge bracht. Dit was ter gelegenheid van de eerste uitzending van het Ned. Jong. Verbond. Ds. Mantz Op 29 december 1906 werd de afd. Wolphaartsdijk „Dient den Heere" door Ds. Steginga opgericht „op ve ler verzoek", aldus de oude boeken. Het eerste dagelijkse bestuur bestond uit de heren C. M. v. Leeuwen (voor zitter), M. Zuyddijk (secr.) en J. Slot boom (penn.). Het was een sober begin met slechts enkele leden. De heer A. Zuyddijk, die in 1908 lid werd, vertelde ons, dat het ledental steeds op hetzelfde niveau van vijf man bleef. De sfeer was echter altijd even gezellig. Toen de heer J. Knuyt de leiding kreeg, kwam er meer wind in de zeilen, mede dank zij de bemoeienis een van Ds. Mantz, een eerste-klas organisator, die negen jaar lang de jonge Wolphaartsdijkers aan het werk wist te zetten. Bij zijn vertrek uit het dorp kon hij een bloeiende vereniging van dertig leden achter laten. Goede lectuur In deze „gulden jaren" ontstond ook de bibliotheek. In 1927 was deze uit gegroeid tot 408 boeken, waarvan niet alleen door de leden, maar ook door vele tientallen dorpsbewoners een dankbaar gebruik werd gemaakt. En zo is het vandaag de dag nog. Van alle gezindten en alle leeftijden wordt een beroep gedaan op de boe kenschat, die ondanks het verlies door de ramp en de periodieke op ruimingen thans 1112 banden telt. Op drie na de grootste C.J.M.V. bibliotheek van Zeeland. De leesportefeuilles doorkruisten eveneens heel de plaatselijke gemeen schap. In de oorlogsjaren moesten zij verdwijnen. Voorgoed, want na de be vrijding bleek hiervoor geen levens vatbaarheid meer te bestaan. In de crisis van de dertiger jaren na men ook Wolphaartsdijkse jongens deel aan de N.J.V.-werkkampen op de Ernst Sillemhoeve. „Geestelijk ge sterkt keerden zij terug", aldus meldt de historie. Neergang en opbloei De oo.iog deed zoals overal el ders het jeugdwerk teruglopen. De gewone vergaderingen gingen nog wel door, maar van verdere activiteiten was geen sprake. De jongensclubs moesten geheel verdwijnen, bij gebrek aan leiders. De bevrijding bracht herleving. De bibliotheek en de jongensclubs kwa men weer op gang. Met de watersnood 1953 stagneerden de vergaderingen enkele weken, daar het dorp werd geëvacueerd. Driehon derd boeken gingen verloren. Dank zij de adoptie van de Vlaardingse clubs konden nieuwe boeken en spelen wor den aangeschaft. Toen en nu We hebben eens een avond in Wolphaartsdijk zitten praten. Met de C.J.M.V.-ers van vandaag, ver tegenwoordigd door het bestuur en twee leden van de jongensclubs, maar ook met een tweetal oud gedienden: het „gouden" erelid J. Knuyt en de heer A. Zuyddijk, die zich in 1908 al onder 't leden tal schaarde. Dat het verenigingswerk nu, hoewel de doelstelling gelijk bleef, op geheel andere wijze wordt aangepakt, kwam bij de confrontatie van jong en oud reeds direct naar voren. „Wij leefden in een heel andere tijd" aldus de heer Knuyt, „toen kon je je nog verwonderen over Iets. Dikwijls moest je modderen om iets voor elkaar (stichters van de C.J.M.V.) dat werk hebben aangevat. „Eigenlijk moest de kerk voor de jeugd inspringen", zo meende de heer Kaboot, „de C.J.M.V. en ook de C.J.V.F. bereiken een groot deel van de jeugd, maar zij worden in vele plaatsen door de kerk in hun werk niet gesteund". Maar intussen gaat de Wolphaarts dijkse C.J.M.V. haar gang. Met een ge zonde vereniging, en twee jongens clubs „Timotheus", o. 1. v. de heren L. J. van de Velde en L. Kraak, en „Wees een zegen", o.l.v. de heren F. Zweedijk en J. Kaboot. Jubileumavonden Met enthousiasme bereidt de jeugd zich voor op de jubileumavonden. Op Het huidige bestuur zittend v.l.n.r.: Joh. Kaboot (voorz.), O. P. C. v. d. Maas (secr.). Staande v.l.n.r.: C. Verheule biblL. J. v. d. Velde (vice-voorz.)L. Tavenier 2e secr.-penn.) en J. Geene (penn.) te krijgen, en dan had je daar grote voldoening over". De heer Zuyddijk stemde daar vol komen mee in. Hij weet nog als de dag van gisteren te vertellen van al die mooie belevenissen. Trouwens, dat kunnen al de oud-leden, want kom maar eens op een C.J.M.V.-feestavond dan wordt er door de oud-gedien- den weer eens hartelijk gelachen om „die gezellige verenigingsdagen van vroeger". Kom daar nu eens om, zegt men dan. Andere aanpak Zoals gezegd, het jeugdwerk van vandaag wordt geheel anders aange pakt. Dat is ook noodzakelijk. De tij den zijn geheel anders en navenant de jongelui. Er zijn nu andere dingen nodig dan radio-uitzendingen en leesboeken om hen te trekken. Naast de bijbelstudie wordt er nu veel gedaan aan spelen, kamperen, musiceren, enz. Lang niet alle jongelui, die in het C.J.M.V. thuis horen, zijn lid. Maar die wel lid zijn, zijn het dan ook voor honderd procent. „Het is moeilijk de grote massa te trekken", zei de heer Joh. Kaboot, de huidige voorzitter. En hij vertelde daarbij van de tijd, toen de kerk in Nederland het jeugdwerk verwaarloosde en enthousiaste mensen Nieuwe leden economische en sociale raad V.N. NEW YORK, 20 dec. (AFP). Mexico, Polen, Finland en Pakistan zijn door de Algemene Vergadering der V.N. tot lid van de economische en sociale raad ge kozen. Engeland en de Sowjet-Unie zijn herkozen. De raad heeft West-Duitsland uitgeno digd vergaderingen van de economische commissie voor Latijns-Amerika bij te wonen. Een desbetreffende resolutie werd met zestien stemmen voor, nul tegen en twee onthoudingen (Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije) aangenomen. 0 De Franse nationale vergadering heeft het regeringsbeleid goedgekeurd. O De Finse premier, Fagerholm, zal dertig januari op uitnodiging van de Sowjet-regering naar Moskou gaan. Wie Christus zoekt in 't eigen hart, raakt meer en meer in zich verward. En wie Hem zoekt bij krib en stal, vangt satan listig in zijn val Hoe ik ook in het kaarslicht staar: het Kerstkind is noch hier noch daar. Het lied verklinkt, de vlam dooft uit, bevroren blijft Gods vensterruit. Kerstvreugde schenkt alleen het Woord. Door herders werd het eens gehoord en gaat sindsdien van mond tot mond bij" armen en bij kinderen rond. Hoe schamel ook en klein in tal: hun blijdschap voedt het gans heelal! Bid daarom met hen om de Geest Die ons tot deze Vreugd geneest. ROEL HOUW1NK 28 december a.s. wordt de feestavond met de oud-leden gehouden. Bij een gezellige broodmaaltijd zullen al die oud-gedienden verhalen opdiepen uit „die fijne dagen van weleer". Op zondagavond 30 december om 6 uur vindt de herdenkingsdienst plaats in de Ned. Herv. kerk, waarin Ds. Mantz, em. predikant te Rotterdam, de stuwende kracht uit de twintiger ja-. ren, zal voorgaan Vijftig jaar C.J.M.V.-werk Op 4 januari 1957 hoopt men de re- De oude garde het „gouden" erelid vue „En voort wentelen de jaren", ge- Knuyt (links) en A. Zuyddijk (64) schreven door de voorzitter op te voe- geflankeerd door de „toekomst": Da- ren. Het beloven weer feestavonden te vid Reinhoudt (14) en D. Tavenier worden „als van ouds", en dat zegt (rechts) voldoende. Foto Zeeuwsch Dagblad) Verklaring van minister van voorlichting LONDEN, 21 december. (Rtr.). De Egyptische minister van voorlichting, Hatem, heeft in een Arabische uitzending van radio- Caïro verklaard, dat premier Noeri es Said van Irak indertijd het pact van Bagdad gestolen heeft, omdat hij van alle Arabische staten Britse koloniën en onderdelen van de Britse invloedsfeer wil maken. ve veiligheid dat niet met Engeland ver bonden zou zijn, aan wapens moest ko men. President Nasser verklaarde toen, dat overleg met Engeland geen nut had. De Iraakse premier noemde het Arabische collectieve veiligheids verdrag een „vodje papier". Volgens hem moesten andere we gen gezocht worden. In december 1954 werd aan de politieke commissie van de Arabische Liga mede gedeeld, dat Noeri es Said instemde met het Egyptische standpunt en dat Irak, evenals Egypte, een verdrag voor terug trekking van de Britse troepen zou slui ten. Op 3 januari 1955 kwam echter de bekendmaking, dat Turkije en Irak een verdedigingsverdrag gesloten, hadden. Dat was eep slag voor het Arabische nationa lisme en het Arabische streven naar vrij heid, aldus minister Hatem. Hatems verklaring was een antwoord op een redevoering van Noeri es Said, waarin deze bijzonderheden gaf over de onderhandelingen tussen de Arabische landen, die voorafgingen aan de onder tekening van het Pact van Bagdad in fe bruari 1955. In dit pact zijn Irak, Turkije, Pakistan, Perzië en Engeland verenigd. „Het pact is slechts een „camouflage" voor een afspraak van Noeri es Said met Engeland, die Engeland bases in Irak geeft en dit land in staat stelt Irak geheel te bezetten in geval van oorlog of oorlogs gevaar", aldus Hatem. „EEN RAMP" Egypte heeft in 1954 reeds gewaar schuwd, dat toetreding van Irak tot het Turks-Pakistaanse veiligheidsverdrag „een ramp voor alle Arabische landen" zou zijn, zo verklaarde Hatem. De Ara bische landen moesten volgens Egypte onafhankelijk van Engeland eenheid in hun buitenlandse politiek brengen. Bij besprekingen in Caïro in septemer 1954 had Noeri es Said de vraag gesteld, hoe een Arabisch verdrag voor collectie- Amerikaanse senator over Oost-Europa NEW YORK, 2 dec. (Rtr.). De Amerikaanse Senator Humphrey, lid van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, heeft verklaard, dat de huidige beroering in O.-Europa mogelijkheden biedt, maar tevens de verplichting tot sober, verantwoorde lijk optreden met zich brengt. De V.S. moeten volgens hem bereid zijn welwillend te praten over econo mische hulp aan onafhankelijke rege ringen in Oost-Europa, in Polen bv., maar zij moeten niet „toestormen met een groot hulpprogram". Dat zou de Polen en anderen kunnen afschrikken. Wat Duitsland betreft geloofde Hum phrey, dat terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit West-Duitsland (maar niet uit West-Europa) overwo gen zou kunnen worden, als de Russen hun troepen uit Oost-Duitsland zouden terugtrekken en een vrij, verenigd Duitsland lid van de N. A. V. O. zou kunnen blijven. De grenzen van de vrijheid zouden dan aan de Poolse grens komen te liggen, waardoor het isolement van de Polen yerminderd zou worden. Ingezonden mededeling. Doe wat tegen die vatbaarheid Geef Uw kinderen gere geld Scott's Emulsion. De levertraén die de onont beerlijke vitaminen A en D i en noodzakelijke opbouw stoffen bevat. Kinderen vinden 't lekker. Vader en moeder blijven niet achter, want ook hun doet 't goed. MJUIMfiT, AlUtn echt mol hel vissertje op jj - irpakklng. op X -K II et is erg druk op straat. Over een iets lekkers voor haar en hijzit vaak paar dagen is het Kerstmis en de uren naast haar bank om haar te ver mensen verdringen zich voor de win kels om de mooie etalages te zien. Het regent een beetje en de rode, blauwe en groene lichten van de reclame weerspiegelen in de glimmend-natte straat. Tussen al die mensen loopt een klein jongetje. Zijn rug is een beetje gebo gen en hij heeft zijn handen diep in zfjn zakken gestopt. Zijn donkere ha ren zijn helemaal nat geworden en ze hangen in zwarte pieken over zijn voorhoofd. Eenzaam schuifelt hij tus sen de mensen door. Soms drukt hij zijn neus plat tegen een grote winkelruit om te kijken naar prachtig gekleurde kerstboom- ballen, naar zilveren slingers, mooie kerstkransen met rode kersjes en wit te suiker erop en naar de grote rode kerstklokken, die in bijna iedere win kel hangen. Robbie Dammers heet het jongetje. Er is iets vreemds aan hem. Alle an dere mensen zijn blij en vrolijk om dat het bijna Kerstmis is. Maar Rob bies grote bruine ogen staan een. beet je verdrietig en precies recht boven zijn neus zit een sombere rimpel Nee, Robbie kan niet zo erg blij zijn. Hij denkt aan Joke, zijn zusje. Verleden jaar hebben ze samen met moeder boodschappen gedaan voor 't Kerstfeest. Maar nunu ligt Joke al bijna een jaar op de grote bank in de kamer. Ze heeft kinderverlamming gehad en daarom kan ze met meer lopen. Iedere dag oefent ze met haar beugels en een kruk, maar ze kan nog steeds geen stap alleen doen. En daarom is Robbie verdrietig, want hij houdt erg veel van zijn zusje. Van zijn zakgeld koopt hij wel eens tellen wat ze op school gedaan heb ben en hoe mooi het nu is in de stad, zo vlak voor het Kerstfeest. Dan luis tert Joke met schitterende ogen en> soms zucht ze een beetje. Maar Joke is een flink meisje, ze huilt bijna nooit en altijd weer klemt ze haar tanden op elkaar als ze loopoefeningen moet doen met vader of moeder of de dok ter. DOOR Iedere avond als Robbie naar bed gaat knielt hij voor zijn bedje neer en hij vergeet nooit om aan de Here Jezus te vragen of Hij Joke weer be ter wil maken. Maar het lijkt wel of dat helemaal niet helpt. Ze ligt nu al zó lang op die bank W anmiddag heeft Robbie zijn spaar- potje ondersteboven gekeerd. Drie gulden zeven-en-twintig zat erin. Zijn vingers spelen met de dubbeltjes, de kwartjes en de centen die in zijn broekzak rinkelen.' Hij wil iets héél moois kopen voor Jokes Kerstfeest. Daarom kijkt hij in etalages, maar hij weet nog steeds niet wat hij haar zal geven. Robbie ziet prachtige poppen met lange haren en echte slaapogen. Maar die kosten wel dertig gulden en zo- Nadenkend Waar zou veel geld heeft hij niet. bijt hij op zijn onderlip. Joke nu héél erg blij mee zijn? Voor die kleine poppetjes is ze al te groot en aan tollen, ballen, springtouwen of knikkers heeft ze niets, want daar kan ze toch niet mee spelen op haar bank. En alles is zo düür. Nog eens telt hij het geld dat hij in zijn broek zak heeft, na. Maar het is toch echt niet meer dan drie gulden zeven-en- twintig. Dan stapt hij moedig de winkel bin nen. Maar er staan zóveel mensen, dat de juffrouw het klein jongetje hele maal niet ziet. Hij moet heel lang wachten. Langzaam schuift hij tussen de andere mensen door, tot hij vlak vooraan bij de toonbank staat. Hij komt net met zijn kin tot aan het randje. Plotseling ziet hij het cadeau dat hij aan Joke wil geven! Vlak voor zijn neus staat een doos met een plas tic serviesje erin. Bordjes, kopjes, een theepotje en een melkkannetje, van alles is er bij. Dat zou Joke vast prach tig vinden! Eindelijk kijkt de juffrouw naar hem. „Juffrouw, hoeveel kost dat ser viesje?", vraagt hij opgewonden. In zijn vuist klemt hij het geld uit zijn spaarpot. „Als het maar. genoeg is..", denkt hij. „Dat plastic serviesje?", zegt de juf frouw, „dat is drie gulden en vijf-en- zeventig cent". Robbie kijkt vreselijk teleurgesteld. „Ik wil het voor mijn zusje kopen, ze is ziek", hakkelt hij. „Maar ik heb maar zóveel". En hij legt een hand vol geld op de toonbank. De juffrouw telt het vlug na. „Het spijt me voor je", zegt ze "een beetje ongeduldigd - - want er staan nog een heleboel mensen te wachten „maar dat is echt te weinig jongen". De tranen springen Robbie bijna in de ogen. Maar net als hij zijn dubbeltjes, kwartjes en centen weer op wil pak ken, klinkt er een vriendelijke stem naast hem. Een oud dametje met zil vergrijs haar zegt tegen de winkel juffrouw: „Geeft U dat serviesje maar aan, deze jongen, dan zal ik de rest wel betalen". Robbie krijgt een vurr- rode kleur van verbazing en blijd schap. „O, dank U wel, mevrouw", stamelt hij, „wat zal Joke nou blij zijn" De oude dame glimlacht en strijkt hem eens over zijn natte kuif. Het ser viesje wordt in een prachtig stuk pa pier met groene takjes hulst en rode kerstklokken erop, gepakt. Met de doos stevig onder zijn arm geklemd gaat Robbie de winkel uit, nadat hij de vriendelijke oude dame nóg eens heeft bedankt. 1/indelijk is het dan Kerstfeest. In de *moek van de kamer, op een tafeltje, staat een heel klein kerstboompje. Er hangen alleen maar zilveren ballen en zilveren slingers in. Met twee kleur tjes van opgewondenheid op haar wangen ligt Joke naar de boom te kijken. Hij is prachtig. De kaarsvlam metjes toveren allemaal lichtjes in de glanzende ballen en Joke raakt er maar niet op uitgekeken. Naast de bank staat de houten kruk waarmee Joke moet leren lopen. Straks mag ze even in de grote leun stoel zitten en daarom heeft ze haar beugels al aan. Dan komt vader naar haar toe. Hij tilt haar op in zijn sterke armen en draagt haar naar de stoel, waar hij haar voorzichtig neerzet en een kus sen in haar rug stopt. Als Joke mak kelijk zit gaat moeder naar het orgel. Dan zingen ze met z'n vieren alle kerstliederen die ze kennen. Stille nacht, Ere zij God, De herdertjes lagen bij nachte, en nog véél meer. Zo nu en dan kijkt Robbie onge- (Vervolg op pagina 9) JERUZALEM, 21 dec. (Reuter) Volgens kringen van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft de regering van Israël voor gesteld een internationaal consortium op te richten voor de aanleg van een oliebuisleiding van de Golf van Akaba naar Haifa. Israël heeft de grootst mogelijke faciliteiten en een bijzon dere status voor olieleiding toegezegd. De olieeommissaris van Israël, Kos- loff, voert te Parijs besprekingen over dit voorstel en zal over enkele dagen te Londen eveneens besprekingen gaan voeren. Het plan beoogt aanleg van een buisleiding met een doorsnee van 30 of 32 inch en een lengte van 400 km. De voor de uitvoering van het geld benodigde investeringen worden op 60 tot 70 miljoen dollar geraamd. Het plan, dat in 18 maanden uitge voerd zou kunnen worden, wordt door de Franse regering gesteund. Franse oliemaatschappijen toonden eveneens grote belangstelling, maar definitieve aanbiedingen zijn nog niet gedaan. Israëlische ambtenaren deel den mede, dat het plan door Ameri kaanse oliemaatschappijen koel ont vangen is. WASHINGTON, 21 dec. (A.F.P.) President Eisenhower heeft donder dagavond de Kerstviering in de Ver, Staten geopend met een rede tot het Amerikaanse volk, waarin hij zijn toehoorders opriep hun goede wil te bewijzen ten aanzien van de mensen van alle rassen, nationaliteit en ge loof en zich er rekenschap van te ge ven, dat allen gelijk zijn in hun ver langen naar een fatsoenlijk, vreed zaam en nuttig leven. „Wij moeten vertrouwen hebben in het feit, dat alle mensen, zoals Lin coln zei, met elkander in vrede kun nen leven, in een geest van mensen liefde,- die zich tot allen richt, maar die ook getuigenis aflegt van hun vaste wil om hun rechten te verdedi gen", aldus de president. „Helaas leven nog veel- mensen in angst en nood en bestaan honger en slavernij nog naast geluk en vrijheid in de wereld. Maar de geestelijke kwaliteiten van de vrijheid, de eer, de goede nabuurschap en de goede wil zijn de grote deugden, die de een heid van alle volken bezegelen", aldus Eisenhower, die in dit verband wees op de hulp, die aan het noodlijdende Hongaarse volk verleend wordt. Na zijn rede ontstak de president de feestverlichting in Washington. Tot onze spijt zijn verschilende re gels onder de in ons Kerstnummer gepubliceerde puzzle niet op de goede plaats terechtgekomen. Tot en met de zesde regel van het tweede kolommetje onder de puzzle loopt het goed. De zevende regel (is de achtste regel van het derde ko lommetje) moet met „hout" beginnen. Alle regels, die vanaf de achtste op de derde kolom volgen, moeten wor den gelezen als vervolg van de zesde regel van het tweede kolommetje. Wij hopen, dat het de puzzelaars duide lijk is! De Oostduitse prof. Kurt Hager, lid van het centrale partijcomitê en bekende theoreticus van de Oostduit se communistische partij, heeft ver klaard, dat er niet slechts onder de studenten, doch ook onder de intellec tuelen in Oost-Duitsland een levendig verzet tegen de partij bestaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7