Militaire staatsgreep in Hidden-Sumatra I Gemeenten willen evenredig deel leveren, meer niet aan- junghans Verhoging loongrens (perl jan. a.s.) tot f 6.900.- Kleine uitbreiding 'contract-teelt' Wie deelt er nu eigenlijk in de meerdere welvaart? SCHIPHOL GAAT U TBREIDEN Vooringenomenheid jegens gemeenten ernstig gelaakt Australische tegenspraak Indonesische regering verrast „Ontevredenheid onder de bevolking was de oorzaak" AOW geheel in werking K.L.M. had druk jaar „Persvrijheid" in Turkije Nederlands carillon speelt 21 januari Een beetje meer dankbaarheid is wel gewenst! Dat kunt ook 1 Wetsvoorstel wordt ingediend Voor ziekte-, werkloosheids- en invaliditeitswet Deportaties van Esten aanstaande Voor bouw F 28 voorlopig nog geen plannen Nehroe verwacht „iets goeds" De beperkingen der overheidsinvesteringen Produktie van 2.4 milj. kg groenten Zaterdag 22 december 1956 ZEEUWSCH DAGBI.AD Pagina 3 DJAKARTA, 21 december. (A. N. P.). De in Midden-Sumatra gelegerde legerdivisie „Banten" heeft het bestuur over deze provin cie overgenomen. In een radiotoespraak tot de bevolking, gehouden te Bukittinggi, het voormalige Fort de Koek, deelde de gouverneur, Ruslan Muljakardjo, mede, dat een militaire raad onder leiding van overste Ahmad Hussein het burgerlijk bestuur in handen heeft ge nomen. De staatsgreep was ondernomen om de crisis in Midden- Sumatra, die was veroorzaakt door ontevredenheid onder alle lagen der bevolking, te boven te komen. De commandant van de politie in de provincie Suarno, deelde eveneens over de radio mede, dat hij zijn ambt heeft overgedragen aan de commis saris van politie Sutan Suis, die in middels lid is geworden van de „mili taire raad". Het bericht over de staatsgreep heeft de Indonesische re gering overvallen. De woordvoerder der regering deelde mede, dat tot dus verre nog geen berichten zijn ontvan gen van het gouverneurskantoor. Hij gaf te kennen, dat de berichten over de radiorede van de gouverneur, die in twee Djakartaanse dagbladen wa ren opgenomen, moesten worden be twijfeld, maar onthield zich van com mentaar, „BLIJF RUSTIG" De provincie Midden-Sumatra, één van de rustigste delen van de Indone sische archipel, is de geboortestreek van vele Indonesische leiders. Dr. Moh. Hatta, die drie weken terug als vice-president is afgetreden, nadat hij het land had gewaarschuwd, dat Indonesië hetzelfde lot zou onder gaan als het China van Tsjang Kai Sjek, als de corruptie niet wordt uit geroeid, is uit deze provincie afkom stig, evenals Sutan Sjahrr, eertijds mi nister-president en thans voorzitter van de P.S.I., de Indonesische socialis tische partij. Sumatra is ook het geboorteland van kolonel Lubis, de vroegere waar nemend staf-chef, die kortgeleden plannen had beraamd om de Indo nesische regering omver te werpen. Lubis, die zes weken geleden zijn wo ning in Djakarta verliet, nadat hq was opgeroepen om voor zijn chef, gene- raal-majoor Nasution te verschijnen (die ook al van Sumatra afkomstig is), bevindt zich nog steeds op vrije voe ten. Per 1 januari a.s. DEN HAAG, 21 dec. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de nog niet in werking getreden artikelen van de al gemene ouderdomswet met ingang van 1 januari 1957 In werking zullen tre den. De premie, waarvan de heffing bij wijze van inhouding geschiedt, wordt geheven over loontijdvakken, welke na 31 december 1956 eindigen en, voorzover die inhouding plaats vindt op tantièmes, gratificaties en an dere beloningen, welke in de regel slechts eenmaal 's jaars worden toe gepast, over beloningen, welke na 31 december 1956 worden toegekend. DEN HAAG, 21 dec. De K.L.M. heeft in 1956 rond 820.000 passagiers vervoerd, 95.000 meer dan in 1955, een stijging van ruim dertien procent. Het aantal vervoerde kilogrammen vracht bedroeg in 1956 rond 23.600.000 of 3.228.000 kg meer dan in het vooraf gaande jaar. Het aantal verkochte tonkilometers vracht nam toe van 54.467.000 in 1955 tot 63.500.000, een stijging van 16.6 procent. Er is in 1956 2.610.000 kg post vervoerd tegen 2.294.000 kg in 1955, een stijging van 13,8 procent. De tonkilometers produktie nam met 11.6 procent toe tot 407.200.000. De grotere produktie is o.m. het gevolg van het in dienst stellen van zes Lockheed „Super Constellation" L 1049 G-vliegtuigen. De luchtvloot, bestaande uit 83 toe stellen, was dit jaar 180.800 uur in de lucht tegen 169.000 an 1955. Het aantal gevlogen kilometers steeg van 58.600.000 tot 63.400.000 in 1956. Per dag legden de K.L.M.-vliegtuigen sa men een afstand af van ruim vier maal de omtrek van de aarde. De Westduitse Bondsraad heeft met algemene stemmen de verdragen goedgekeurd, krachtens welke het Saarland met ingang van 1 januari 1957 wordt opgenomen in West- Duitsland. De verdragen bêhoeven nu nog slechts door Bondspresident Heuss te worden ondertekend. In een verklaringwelke via radio Bukittinggi werd uitgezonden, heeft de voorzitter van de militare raad, Ahmed Hussein, een beroep op de be volking gedaan zich rustig te houden en zich te onthouden van alles wat tot een chaos zou kunnen leiden. Burgemeester van Urk ontslagen DEN HAAG, 21 dec. Bij Kon. Be sluit van 15 december is aan G. Kejj- zer, met ingang van heden, ontslag verleend als burgemeester der ge meente Urk. ISTANBUL, 21 dec. (RTR). Een ge rechtshof te Ankara heeft Kasim Gulek, de eigenaar van het oppositieblad „Ulus", die tevens secretaris-generaal van de re publikeinse volkspartij is, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, omdat hij een van zijn eigen redevoeringen gepubliceerd had, waarin hij kritiek leverde op de toe passing van bepaalde wetten. Gulek kreeg ook een geldboete en zijn blad werd voor een maand verboden. Kentekenbewijzenregeling gaat 1 februari in 's-GRAVENHAGE, 21 dec. De In voering van het nieuwe systeem voor afgifte van kentekenbewijzen, waarbij men het in principe mogelijk hoopt te maken, dat de koper van een nieuw motorrijtuig het dan voortaan tweede lige kentekenbewijs nog op de dag van aankoop in zijn bezit zal kunnen krij gen zal niet, zoals in de bedoeling lag, per 1 januari a.s. geschieden, zo meldt de A.N.W.B. Zij is voorlopig opge schort tot 1 februari 1957. WASHINGTON, 21 dec. (A.F.P.). Het carillon, dat Nederland aan de Ver. Staten schonk als dank voor het Amerikaanse aandeel in de bevrijding van Nederland, zal op 21 januari a.s. de tweede ambtstermen van president Eisenhower inluiden. De klokken van het carillon zullen luiden, als de president de eed aflegt. Het gelui en het daarop volgende ca- rillonspel door de Amerikaanse carillonspeler Charles Thomas zal door de radio over de gehele wereld uitgezonden worden. Bij Kon. Besluit van 18 december is aan mr. Ara. J. d'Ailly op zijn ver zoek met ingang van 1 januari 1957 eervol ontslag verleend als burge meester van Amsterdam met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten als zodanig bewezen. Het lijken wel allemaal vergetën groepen"... Ingezonden Mededeling (adv.) Een heerlijke cake. een verrukkelijke uart. Juist op tijd uit de oven, dank zij de junghans keukenklok met minutenwekker. Een sieraad voor Uw keuken, een weldaad voor het ge hele gezin. Uw leverancier heelt ook losse lunghans minuten-wekkers die on misbaar zijn in elk huisgezin. 's-GRAVENHAGE, 21 december. Het ligt in het voornemen der regering om, met het oog op de sedert eind 1954 doorgevoerde ver hogingen van de Ionen, de loongrens, geldende voor de ziektewet, de werkloosheidswet en de invaliditeitswet, met ingang van 1 januari 1957 te verhogen tot 6900,—. Een wetsvoorstel zal zeer binnenkort de Staten-Generaal bereiken. De staatssecretaris van sociale zaken heeft de Sociale Verzekeringsraad ver zocht aan de uitvoeringsorganen der sociale verzekering mede te delen, dat de regering het op prijs zal stellen, in dien, in afwachting van het tot stand komen van de desbetreffende wet, met ingang van 1 januari 1957, reeds zal worden gehandeld, alsof de bedoelde wet reeds was tot stand gekomen. Daardoor zal worden bereikt, dat personen niet tijdelijk buiten de wer king van de sociale verzekeringswetten zullen vallen, die daar enige tijd later en met terugwerkende kracht weer zouden moeten ondergebracht. VERZOEK INGEWILLIGD Naar aanleiding hiervan heeft de Sociale Verzekeringsraad o.a. medege deeld, dat het maximum dagloon voor de berekening van de premie en de uitkering, dat thans nog 16,be draagt, nog vóór 1 januari tot 19, zal worden verhoogd. Als gevolg hier van zullen de werkgevers op het loon van personen, wier dagloon meer dan 16,bedraagt, een groter bedrag aan STOCKHOLM, 21 dec. (Reuter) De Estlandse nationale raad, die de Estlandse vluchtelingen in de gehele wereld vertegenwoordigt, heeft secre taris-generaal Hammarskjoeld ge vraagd een einde te maken aan de deportatie van Esten naar de Sowjet- Unie. Het plan zou bestaan om vol gend jaar 10.000 Esten, Letten en Li- tauers naar de Sowjet-Unie te de porteren. Hierbij zouden 20.000 Esten zijn. De afgelopen twee jaar zouden 2.000 Esten gedeporteerd zijn. Volgens de Estlandse nationale raad is er geen openlijk verzet in Estland geweest. De jongeren wilden echter niets van het communisme weten. Zwaarste vliegtuigen (300.000 kg) kunnen landen SCHIPHOL, 21 dec. - De Nederlandse lucht haven zal aanzienlijk ■worden uitgebreid, het geen een bedrag van twee a driehonderddui zend gulden zal kosten. Tevens is bekend ge worden, bij monde van de Fokker-directie, dat de serieproduktie van de F-27, de Fokker Friend ship, alle krachten ver eist, zodat van enig de finitief plan om in de naaste toekomst ont werpen op papier te gaan zetten voor een volgen de machine, de F-28, nog geen sprake is. Dat het ontwerpen van steeds zwaardere machines voor Schiphol voorlopig nog geen re den tot ongerustheid be hoeft te betekenen, heeft de directeur van Schip hol vandaag medege deeld. Bij uitgebreide proefnemingen is geble ken, dat tot een belas ting van 60 ton per en- kel wiel nog geen breuk in de landings- en start banen van Schiphol op trad. Het grondmecha- nisch laboratorium con cludeerde, dat vliegtui gen met twee hoofdwie- len en een neuswiel tot een gewicht van 145.000 kg op Schiphol toelaat baar zijn. Vliegtuigen van twee- tot driehon derdduizend kg zullen meer wielen hebben dan de tegenwoordige vlieg tuigen, zodat men zich daarover geen zorgen behoeft te maken. De zwaarste vliegtui gen, die tot dusverre op Schiphol zijn ontvangen, zijn de 26.000 kg wegen de „Stratocruisers" van de P.A.A. premie voor de ziektewet, werkloos heidswet en het ziekenfondsenbesluit moeten inhouden dan thans het geval is. Hoewel bedoelde wetswijzigingen eerst geruime tijd na 1 januari 1957 in het staatsblad zullen kunnen wor- den afgekondigd, heeft de raad aan de uitvoeringsorganen der sociale verzekering doen weten, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat deze organen reeds van 1 januari 1957 af handelen conform de voorstellen van de regering. Voorts heeft de sociale Verzekerings raad de uitvoeringsorganen van de so ciale verzekering in overweging gege ven met het oog op de looncompensa- tie van 5,6 voor de premie, ver schuldigd ingevolge de algemene ou derdomswet, de op 1 januari lopende uitkeringen krachtens de ziektewet, de werkloosheidswet en de ongevallen wetten eveneens met 5,6 te verho gen. NEW YORK, 21 dec. (Reuter). Premier Nehroe van India heeft in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties het woord gevoerd. Hij zei o.m., dat niets gedaan dient te worden om de haat en verbittering te vergroten. De kwesties Hongarije en het Midden- Oosten waren zeer ongelukkige ge beurtenissen, maar uit beide zou wel licht iets goeds kunnen voortkomen. Volgens Nehroe is oorlog een onmo gelijk „iets" geworden. Militaire ver dragen en bondgenootschappen had den thans geen reden van bestaan. Ook zag Nehroe niet in waarom mili taire bases nodig zijn. Zij waren een uitnodiging voor andere landen om ze eveneens er op na te houden. Het zou wel eens interessant zijn een enquete in te stellen onder een grote groep mensen over de vraag: „Profi teert u van de gestegen welvaart?" Het resultaat zou naar alle waarschijnlijkheid niet meevallen! Wanneer we af gaan op de vele kreten, die zo in de laatste maanden in tal loze vergaderingen worden geuit en op de klachten in kran ten en tijdschriften, dan blijft één andere vraag over, n.l. deze: „Is er wel sprake van grotere welvaart?" Want en laten we het maar onverbloemd weergeven negen van de tien Nederlanders houden vol, dat zij „er geen cent beter van zijn geworden". Laten we ons bepalen tot dat „beter worden" in materieel op zicht. Hoogconjunctuur en gees telijk welzijn hebben wel veel met elkaar te maken (en dan in deze zin, dat het stoffelijk wel zijn, het „rijk en verrijkt" zijn, aanleiding kan zijn tot ver schraling van het geestelijk le ven), - raar het gaat ons nu vooral om het antwoord op de vraag, of praktisch niemand deelt in de gestegen welvaart Is dat de waarheid of is dat een leugen? Toen deze week een spreker op een vergadering van land bouwers de oratorische vraag stelde, of er in de zaal wel iemand was, die in de huidige welvaart deelde, was er maar Hel gesprek van de dag één van de aanwezigen, die durfde op té staan en te zeg gen, dat hij zo'n gelukkig mens was. De rest niet.En op een andere vergadering van land bouwers was het allesbeheer sende thema: „Wij worden ach teruitgezet en als er niet vlug maatregelen worden genomen, gaat de boerenstand tegronde!" Nu willen wij niet flauw zijn en zeggen, dat er voor de ver gaderzalen geen doorkomen aan was vanwege de vele auto's, maar wél moet ons van het hart, dat al die kreten- een beetje wee maken. Ook anderen onderwijzerswereld De is eveneens in rep en roer. Van uit alle hoeken des lands kwa men de onderwijzers en zij betaalden de trein- en buskos- ten uit eigen zak! in Den Haag demonstreren. Voor deze methode om de eisen kracht bij te zetten kunnen wij weinig waardering opbrengen. De woor den, die op het congres gespro ken z'!n, waren bitter en een betere zaak waardig. Met de hogere ambtenaren zit het ook niet helemaal goed. Zij kregen al voorschotten op de hun in uitzicht gestelde sa larisverhoging uitbetaald, maar dit is stopgezet vanwege de kritiek, die op deze handelwijze werd uitgebracht. Het zijn maar drie voorbeel den van een heersende onte vredenheid. Er zouden er nog wel wat meer te geven zijn. En uit dat alles krijgt men de in druk ,dat er in ons land bijna niet anders dan „vergeten groe pen" zijn Nu is het niet onze bedoeling om op de inhoud van de aller wegen en door de verschillende groepen gestelde eisen als zo danig in te gaan. Wij weten ook wel, dat de één een groter stuk van de meerdere welvaart heeft weten te bemachtigen dan de ander. En dat er alleszins ge motiveerde verlangens zijn, op de vervulling waarvan met on geduld wordt gewacht. Geestesgesteldheid Maar het gaat ons in de eer ste plaats om de geestesgesteld heid. Wij kennen heel wat be jaarden, die in hun lange leven nooit hebben geweten wat wel vaart was en die toch tevreden zijn geweest en het nog zijn. Heus geen „vergeestelijkte" mensen, maar mannen en vrou wen, die hun leven lang hard hebben moeten werken voor een karig stuk brood. Zeker, wij mogen alleen maar dankbaar zijn, dat wij tegenwoordig met minder hard werken in onze levensbehoeften kunnen voor zien, maar vragen wij niet steeds meer naar heel wat méér dan dat? Het verkrijgen van allerlei zaken, die het leven veraange namen, mag natuurlijk worden nagestreefd. Maar laten wij niet te vlug gereed staan met excla maties over „achteruitzetting" en.wat kijken naar ande ren, die het èltijd beter hebben dan wijzelf. Of is het misschien zo, dat degeen, die het hardst schreeuwt, denkt zijn zin te krijgen? Nederland moet gaan bezui nigen. Daar komt het in feite op neer. Van ons allen zal een offer worden gevraagd. Laten wij ook vaststellen, dat het voor velen van ons niet een écht of fer betekent. Een tikkeltje meer dankbaarheid voor wat wij thans bezitten en dat voor het aller grootste deel der Nederlanders méér is dan een paar jaar ge leden, mag toch zeker wel wor den opgebracht! hWUfljmm Bij een tweede behandeling van Winkels maandag tot zes uur het wetsontwerp heeft de Zwitserse Tweede Kamer haar goedkeuring ge geven voor de aankoop van 100 Britse Centurion tanks, maar geweigerd de aankoop van 40 Franse Mystere straal jagers toe te staan. DEN HAAG, 21 december. De Vereniging van Ned. Gemeenten staat open voor het betoog, dat de gemeenten een rechtvaardig aan deel in de investeringsbeperkingen moeten opbrengen, maar zij waarschuwt, dat een ten onrechte jegens de gemeenten ontwikkelde vooringenomenheid ertoe zou leiden, dat zij meer dan haar evenredig aandeel zullen moeten leveren. Dit evenredig deel moet gemeten worden niet uitsluitend binnen het totaal der overheidsinvesteringen. Ook die in de industriële sector moeten hierbij in aanmerking worden genomen vanwege het rechtstreeks verband, dat er tussen nood zakelijke uitbreiding van havens, openbare nutsbedrijven en andere verkeersinrichtingen en de industriële ontwikkeling bestaat. In een brief van de vereniging aan de ministers van binnenlandse zaken, financiën en volkshuisvesting wordt ook gezegd, dat de positie, die de ge meenten in ons staatsbestel innemen, hen tot het lreffen van bepaalde voor zieningen noopt, teneinde hun sociaal- economische taak te vervullen. Deze taak moet dus worden ingeperkt, als de investeringsmogelijkheden beperkt worden en zal ten dele door anderen (handel en industrie) worden over genomen, wil men niet voor het feit komen te staan, dat een evenwichtige economische ontwikkeling van ons land in het gedrang komt. Een wer kelijke beperking der investeringen wordt dan niet bereikt. NOODZAKELIJK In het schrijven wordt stelling ge nomen tegen de opvatting, dat het bij uitstek de gemeenten zijn, die door onvoldoende beheersing van de inves teringen de huidige moeilijkheden veroorzaken. He! zijn juist de gemeen ten, die genoodzaakt zijn investeringen te doen, teneinde in de behoeften der bevolking te voorzien. In de eerste plaats gaat het om de woningbouw. Die is echter niet mo gelijk, indien niet tegelijk of soms reeds eerder straten en wegen wor den aangelegd, rioleringsplannen ten uitvoer worden gebracht en openbare nutsbedrijven worden uit gebreid. Scholen, ziekenhuizen, ha vens e.d. moeten ook rechtstreeks of indirect door de gemeenten wor den gefinanciërd. De S.E.R. becijferde, dat de voorge stelde investeringsbeperking neer komt op 7% pCt van de in 1956 door de overheid geïnvesteerde bedragen van f 2,3 miljard. Niet duidelijk is, of onder dit bedrag begrepen zijn de in vesteringen in de woningbouwsector en die, welke daarmee samenhangen en waarvan de S.E.R. uitspreekt, dat daarin de beperking niet dient te wor den gevonden. Jaarlijks investeren de gemeenten rond f 1,5 miljard, waar van ongeveer f 1,1 miljard voor volks huisvesting. Er blijft dus nog f 400 miljoen over. Zou daarop 7V4 pCt ge vonden moeten worden, dan betekent dit f 112,5 miljoen van het totale in vesteringsbedrag, een consequentie, die ook de minister onaanvaardbaar zal achten. Zelfs wanneer men de 7V4 pCt neemt van de f 400 miljoen, dan nog zal deze beperking bij de gemeenten uiterst behoedzaam moeten worden gehanteerd. Voor verschillende investeringen buiten de sector van de volkshuis vesting (stadhuizen, politiebureaus, schouwburgen) bestaan reeds nu zo veel beperkende bepalingen, dat van een overheidsinvestering geen spra ke kan z}jn, aldus het schrijven der Ver. van Ned. Gemeenten. open? 's-GRAVENHAGE, 21 dec. De com missie van overleg der drie middenstands- vakcentralen heeft tot de bij deze orga nisaties aangesloten bedrijven"het verzoek gericht, indien dit geen al te grote be zwaren ontmoet, geen gebruik te maken van de mogelijkheid om op 24 december a.s. de winkels langer dan tot 18 uur open te houden. Dit verzoek is gedaan mede om de voorbereiding van de viering van het Kerstfeest voor het personeel te ver gemakkelijken. CANBERRA, 21 dec. (AFP). De woordvoerder van het Australische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft of ficieel de bewering van de „beweging tot bevrijding van West-Irian" tegengespro ken, volgens welke Australische troepen zouden zijn gelegerd in Ned. Nieuw-Gui- nea, ter versterking van de grenswachten. In officiële kringen in Canberra werd medegedeeld, dat de Australische troe pen, die het dichtst bij de grens tussen Australisch en Nederlands Nieuw-Guinea zijn gelegerd, bestaan uit detachementen Papoea-infanterie, die slechts van tijd tot tijd aan de Australische zijde van de grens patrouillediensten verrichten. Produkischap groenlen en fruit 's-GRAVENHAGE, 21 december. Tijdens de bestuursvergadering van het produktschap voor groen ten en fruit ontspon zich opnieuw een discussie omtrent de zg. „con tract teelt", het telen van voorna melijk spinazie en bonen voor groentenverwerkende industrie. Eertijds is een regeling voor deze „contract teelt" gemaakt, maar daar tegen is bij dè directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke, enig bezwaar gerezen in ver band met de voorzieningen van de industrie. Na uitvoerig beraad, waar bij bleek, dat het maar een gering aantal van de 57.000 erkende groen- tentelers betreft, is men overeenge komen voor het jaar 1957 vergunning te geven aan iedere teler, die dit wenst, zoveel meer te telen als hij grond in vergunning heeft, met dien verstande, dat hij maximaal een ha extra voor de industrie mag gaan betelen en maximaal twee ha. Het gaat om de produktie van ongeveer 2,4 miljoen kg groenten op een totale verwerkingscapaciteit van de fabrie ken van 16 miljoen kg. In de teelt regeling is de voorwaarde verwerkt, dat de industrie niet meer mag af nemen in contract dan 30 pCt van de spinazie, die gemiddeld in 1955 en 1956 werd verwerkt, en 50 pCt van de an dere contractteeltprodukten, over de zelfde basisjaren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3