Britse en Franse vaartuigen voor vrijmaking van Suezkanaal Regering handhaaft standpunt t.o.v. verhoging der luisterbijdrage "l Afkondiging van noodtoestand in Indonesië overwogen Hongaarse mijnwerkers stellen ultimatum aan regering Kadar Medisch onderzoek in Ambonezen- woonoord le Westkapelle Israëliërs verlaten Sinaï Militair vliegtuig in zee gestort Uitwisseling gevangenen ging op laatste moment toch niet door Redelijker dan belastingverhoging Hulp Hongaarse vluchtelingen Brits rapport650 Egyptenaren werden gedoodv 2100 gewond PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J .r Soekarno: „Democratie in ons zieke land moet worden verbeterd" Turkije voelt voor Britse plannen Andere minister-president gewenst Drie punten Tweede Kamer over radio en televisie Commerciële t.v. nog niet beslist Van hoenderpark naar tafel Hoofdkantoor: L. Vorstatraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 320; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagbla ADVENT: 'T LICHT DEZER WERELD IS REDDEND VERSCHENEN 12e Jaargang No. 3585 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 22 december 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.50 u., onder 16.29 u. Maan op u., onder 11.43 u. Hoogwater zondag 23 december: Vlissingen: 5.42 u. 2.03 m., 18.17 u. 2.01 m. Terneuzen: 6.15 u. 2.20 m., 18.46 u. 2.18 m. Wemeldinge: 7.31 u. 1.69 m., 19.58 u. 1.87 m. Zierikzee: 7.09 u. 1.47 m., 19.42 u. 1.66 m. ïwee inzittenden omgekomen DEN HAAG, 22 dec. Gister middag omstreeks drie uur is be zuiden de haven van Schevenin- fen een vliegtuig in zee gestort, oeken naar overlevenden heeft geen resultaat opgeleverd. Men kon slechts een olievlek waarne men en enkele onderdelen uit het water opvissen. Aangenomen wordt dat de twee inzittenden om het leven zijn gekomen. Verscheidene personen hebben het Sngeluk zien gebeuren. Een aantal eeft waargenomen dat de linkervleu gel van het geel geschilderde vliegtuig in brand stond. Het toestel kwam uit de richting Hoek van Holland es was Vermoedelijk op weg naar Valkenburg. Het verongelukte toestel was een Firefly-opleidingstoestel voor onder- zeebootbestrijding van de Marine- luchtvaardienst. Het was op een oefen- vlucht. De inzittenden waren de 27- jarige gehuwde luitenant ter zee twee de klasse C. F. A. Linck uit Den Haag en de ongehuwde hulpvliegtuigmaker derde klasse-zeemiliciën S. Weima. PORT SAID, 22 dec. Het schiereiland Sinaï wordt thans door de Israëliërs ontruimd. Wat betreft de vrijmaking van het Su ezkanaal vernemen wij dat twaalf Britse bergingsvaartuigen met be manning onder de vlag van de V. N. zullen deelnemen aan de vrij making van het kanaal. Een Frans bergingsschip en zeven Brits- Franse hulpschepen werken ook mee. Onmiddellijk na het vertrek van de Brits-Franse troepen zal met het werk worden begonnen. Het Brits-Franse opperbevel te Port Said zou vrijdag 386 Egyptische gevan genen vrijlaten in ruil voor 450 geïn terneerde Britse technici. Op het laatste ogenblik kwam er echter een kink in de kabel. Naar uit betrouwbare bron verluidt wilden de Egyptenaren de Britten niet laten vertrekken, omdat er berichten binnengekomen waren volgens welke 132 Egyptische gevangenen door de Fransen naar Cyprus waren overge- Na opstand op Sumatra ziet geplaatst, te over DJAKARTA, 21 dec. ANP. Het In donesische kabinet heeft spoedverga deringen belegd ter bespreking van de coup van de „Banteng-divisie" in Mid- den-Sumatra (zie pag. 3). De minister president, Ali Sastroamidjojo, ver klaarde het optreden van deze divisie als „zeer ernstig" te beschouwen, in dien de berichten daarover althans op waarheid berusten. De waarheid wordt echter nauwe lijks betwijfeld in Djakarta. Inmiddels meldt de „Berita Indone sia", dat president Soekarno overweegt de noodtoestand in geheel Indonesië af te kondigen om een verdere verslech tering van de toestand tegen te gaan. Wordt de noodtoestand afgekondigd dan zal het hoogste gezag automatisch toevallen aan het staatshoofd, dat bo vendien opperbevelhebber van de strijdkrachten is. In een lezing voor leden van de strijd krachten heeft de president medege deeld, dat hij „een plan" heeft om de huidige moeilijkheden te boven te ko men. Hij voegde hieraan toe, dat het plan tot doel heeft de democratie „in ons zieke land" te verbeteren. Soekarno legde er de nadruk op, dat er geen reden was om te vrezen, dat hij een dictator zou worden. Hij zou de politieke partijleiders raadplegen over zijn plan. Telkens opnieuw benadruk te de president, dat Indonesië een „ge leide democratie"' nodig heeft om de moeilijkheden, waarvoor het zich op het ogenblik winnen. De procureur-generaal heeft het on derzoek tegen de minister van buiten landse zaken, Ruslam Abdulgani, vol tooid. Deze laatste wordt beschuldigd van corruptie. bracht. Dit was volgens de Egyptena ren in strijd met de bestandsbepalin gen. ISTANBUL, 21 dec. (RTR). De Turk se premier, Adnan Menderes, heeft ver klaard, dat de Britse voorstellen voor de toekomst van Cyprus een redelijke basis voor onderhandelingen kunnen vormen. „Als wij de Britse voorstellen bestudeerd hebben, zullen wij wellicht enkele sug gesties hebben," zo zei hij. De verwijzing naar de mogelijkheid van zelfbeschikking voor de Cyprioten in de rede van de Britse minister van koloniën, Lennox Boyd, achtte hij „de aandacht waard". Men meent te weten dat de Turken twee voorwaarden zullen stellen aan de Britse regering voor het aanvaarden van het plan en wel: 1. De nieuwe grondwet zal niet van kracht mogen worden voordat er een de finitief einde is gemaakt aan het terro risme op Cyprus. 2. Er moeten maatregelen getroffen worden, opdat de Turkse minderheid op Cyprus niet het gevaar loopt in de ver drukking te komen. BOEDAPEST, 21 .december. Reuter. De, Hongaarse mijnwerkers hebben premier Kadar een ultimatum gesteld, waarin zij drie punten naar voren brengen: 1. Men zal zich niet inspannen de produktie te verhogen zolang Ka dar aan het bewind blijft; 2. men waarborgt een verhoging van de produktie als de Sowj et- troepen zich terugtrekken naar hun vroegere legerplaatsen en als zij hun aantal verminderen tot op sterkte van voor de opstand; 3. de volledige produktie zal worden hervat „wanneer men tot een aanvaardbaar akkoord is gekomen inzake vrije verkiezingen." deren is de doodstraf in levenslang ge wijzigd. Een 17-jarige kreeg wegens verboden wapenbezit zeven jaar ge vangenisstraf. Volgens radio-Boedapest heeft de Hongaarse minister van justitie ver klaard dat tot donderdag drie persO' nen zijn geëxcuteerd. Volgens radio-Boedapest hebben de Hongaarse militaire tribunalen tot dusver 21 doodvonnissen geveld. Uit berichten in de dagbladen blijkt dat nadat hun beroep tegen het dood vonnis was verworpen, nog twee per sonen zijn terechtgesteld. Van drie an- Ingezonden Mededeling (Adv) HAHL BEDDEN. th' STA Al WAGENFABRIEKEN Ti ZEVENIERSEM^, Noodwet ouderdomsvoor ziening uitgeluid 's-GRAVENHAGE, 21 dec. „Ik vind het prettig dat wij nu afscheid kunnen nemen van de noodwet ouder domsvoorziening", zeide de minister president dr. W. Drees op een buiten gewone vergadering van de Haagse af deling van de algemene Bond van Ouden van Dagen, waarin deze wet werd uitgeluid. Terwijl Koningin Elizabeth van Engeland geboeid naar het toneel zit te kijken tijdens een liefdadig heidsvoorstelling, fluistert Prins DEN HAAG, 22 december. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Höppener, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer met klem de door de regering aangekondigde ver hoging van de luisterbijdrage verdedigd. Wil men de wereldomroep niet uit de luisterbijdrage, maar uit de algemene middelen finan cieren, aldus de bewindsman, dan betekent dat, dat er een belasting verhoging van 5 miljoen moet komen. Het kwam hem voor, dat het Nederlandse volk een verhoging van de luisterbijdrage vooralsnog redelijk zal vinden dan een belastingverhoging. Daarom heeft de regering in principe tot deze stap besloten. Mr. Höppener wees er op, dat de luisterbijdrage sedert 1945 niet is ver hoogd en dat ze in vergelijking met andere Westeuropese landen ook na de verhoging nog zeer redelijk zal zijn. Overigens zal over deze zaak defini tief beslist kunnen worden bij de be handeling van het betreffende wets ontwerp. Kamer en regering kunnen da hun definitieve standpunt bepalen. Het vraagstuk van de toekenning van zendtijd aan politieke partijen hoopte de bewindsman spoedig af te doen. Deze zaak is nauw verweven met de gehele radiopolitiek. Voor uitbreiding van het aantal T. V.-zenduren voelde de staatssecretaris niets. Afgezien nog van de financiële consequenties is het zeer de vraag of de televisie op dit ogenblik reeds over voldoende krachten beschikt om een vermeerdering van de zendtijd te rechtvaardigen. Het is al zo'n moei lijke taak om toneelgezelschappen op de been te houden. Meer televisie be tekent niet altijd meer goede televisie. „De televisie verovert Nederland", zo constateerde hij. Wanneer de steun- zenders zullen gaan werken zal het aantal T.V.-toestellen ongetwijfeld gaan stijgen, ''"at de televisie zich bin nenkort zelf kan gaan bedruipen, meende hij echter te moeten betwijfe len. Charles zijn zusje Prinses Anne heel broederlijk Iets in het oor, De voorstelling werd ook bijge woond door Prinsea Margaret, Het is niet waar, dat het kabinet besloten heeft commerciële televisie in Nederland toe te staan. Een beslissing zal eerst vallen, wanneer de Kamer in de gelegenheid is gesteld zich over deze zaak uit te spreken. Uitvoerig is de staatssecretaris* inge gaan op de klachten over zijn besluit een T.V.-fil- voor kijkers boven de achttien jaar te verbieden. Er is een algemeen verbod van films voor bo ven de achttien jaar, neergelegd in het ook door de Kamer aanvaarde Te- levisiebesluit. Overigens erkende hij, dat in de regeling toch wel bepaalde moeilijk heden schuilen. Er bestaat bijv. een duidelijke discrepantie ten aanzien van het toneel en de buitenlandse films, die in sommige delen van ons land zonder moeite kunnen worden opgevagen. Tot dusverre is voor deze vi af gstukken echter geen oplossing gevonden. Mr. Höppener heeft nog meegedeeld, lat hij o reid is aan nrotestants-chris- telijke leeszalen, die thans nog „nood geld" ontvangen, rijkssubsidie zal toe kennen, wanneer ze aan de gestelde eisen voldoen. 's-GRAVENHAGE, 21 dec. De minister van maatschappelijk werk heeft de gemeentebesturen in kennis gesteld van een regeling ter voorzie ning in het levensonderhoud van de Hongaarse vluchtelingen, van het tijd stip af, waarop deze vluchtelingen eigen huisvesting in de gemeenten hebben verkregen. De uitvoering van deze regeling ge schiedt door de gemeentebesturen. Men gaat ervan uit, dat de gemeente besturen, alvorens de kosten van hulp verlening aan de vluchtelingen bij het ministerie van maatschappelijk werk te declareren, een beroep doen op plaatselijke of provinciale hulpverle- ningscomité's. In de regeling zijn uitkeringen vast- LONDEN, 21 dec. Reuter. Volgens een door de Britse regering gepubli ceerd rapport heeft de Brits-Franse ac tie naar schatting in Port Said aan 650 Egyptenaren het leven gekost. Het aantal gewonden wordt op 2100 ge raamd, van wie er 900 in een zieken huis moesten worden opgenomen en 1200 lichte verwondingen hebben op gelopen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat de verliezen onder de bur gerij meer dan een kwart van genoem de aantallen uitmaken. Volgens het rapport zijn er geen bommen gevallen op de stad Port Said en omgeving. Alle luchtaanvallen wa ren met zeer grote nauwkeurigheid uitgevoerd. Het rapport gaat alleen over de Egyptische verliezen. De Britse verliezen zijn opgegeven als 21 doden en 112 gewonden en de Franse als 10 doden, 33 gewonden en 1 vermiste. Zo gaat het tegen Kersttijd met de fazanten: van hoenderpark via koelhuis naar de tafel. In Venlo is een clandestiene zender in beslag genomen. WESTKAPELLE, 21 december. Naar wij van burgemeester Tydeman van Westkapelle vernemen is op verzoek van de minister een medisch onder zoek ingesteld onder de kinderen van het Ambonezenwoonoord te Westka pelle. Dit onderzoek vond plaats door de directeur van de volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken, een andere arts van dit ministerie, de inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, het hoofd van de medische zorg van het Commissariaat voor Ambonezenzorg en de huisarts van West kapelle. Uit dit rapport zal blijken of er voor de minister van justitie argu menten zijn om eventueel over te kunnen gaan tot ontzetting uit de ouderlij ke macht in die gevallen, waar de kinderen de dupe dreigen te worden van een conflict tussen hun ouders en het rijk. Zoals bekend bevinden zich in het kamp te. Westkapelle Ambonezen, die lid van de P.N.M.S. zijn en die zich niet willen onderwerpen aan de zelf- gelegd: de uitkering bedraagt tenmin ste per week: voor een gezin van 2 personen f42.50, van 3 personen f46, van 4 personen f 50.25, van 5 personen f 54.50, van 6 personen f 59.25, van 7 personen f 64.75, van 8 personen f 70, van 9 personen f75.75, van 10 perso nen f 81.50. Voor de weduwe of weduwnaar die eigen huishouding voert f 35.25, voor de alleenstaande van 18 jaar en ouder f 29.75, voor alleenstaanden beneden 18 jaar f21.25. De uitkering kan worden verhoogd met de ziektekostenverzekeringspre mie. Op de uitkering worden o.a. in min dering gebracht: alle inkomsten van het gezinshoofd, eventueel echtgenote verkregen uit arbeid of bedrijf, voor 50 procent; alle inkomsten van gezins leden uit arbeid of bedrijf boven f 17 per week voor 50 pet. tot een maxi mum van f9.50. verzorgingsregeling. Minister Van Thiel heeft vorig jaar al besloten ge- zinskeukens in de kampen aan te bren- Officieel krijgen deze Ambonezen nu gen en schafte de centrale keukens af. geen voedsel en geld meer. In oktober zijn alle P.N.M.S.-leden in Westkapelle ondergebracht en de politie bewaakt nu dag en nacht het kamp. Burgemees ter Tydeman vertelde ons, dat hij slechts sporadisch een vergunning af geeft om het kamp te verlaten. De Ambonezen blijven halstarrig met het gevolg dat de kinderen en ook de vrou wen daar de dupe van worden. Er is geen voedsel. Zij kunnen volop krijgen maar het wordt niet geaccepteerd. Vol gens burgemeester Tydeman gebruiken de Ambonezen hun kinderen als de- monriratieschild. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met aan vankelijk hier en daar wat regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1